BUITENLAND. BINNENLAND. jjit jjjftd Terechrjnt «teen dag, mtger. zlon- en Feeeta. n- Abonnementsprijs bedrasgt, bij vooruitbetaling, onr Leiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bij ,1 aceDten 16 ct. p. week, f 2.15 p. kwartaal. Franco noet'f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- !ifld is voor do Abonné's verkrijgbaar tegen betaling Vet D.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke SmmetsS ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent ICe Jaargang. Bureau: STEENSCKUUR DINSDAG 25 FEBRUARI 1919. 15 LEIDEN. Inlerc. Telefoon 935. Ho. 2348 Postbus 11. De Advertentieprijs bedrfiift 37'/, cent per régel voor llaodelsadvertentiën; Zaterdags 25'cent per regel, 221/2 cent per regel voor gewone advertentiën; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeelinge» wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevraagd, hour en verhunr, koop e» verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30woorden Bond van groote gezinnen. Leiden's Katholieken zijn opgeroepen poor een.vergadering op a.s. Donderdag in cle groote-Stadsgehoorzaal. En er zal belangstelling zijn voor die Vergadering. Er moet belangstelling zijn, omdat j %et hier- betreft een zaak- van een bij uit- etek practise li Katholiek belang. Er moet. meer worden gedaan voor de roole- gezinnen! Dezen gezinnen, welke zijn een zegen i voor de maatschappij, moet meer recht j geschieden Meer recht in de belastinghef- j i n g allereerst; meer recht in de huisves ting; meer recht in de overheidsmaatrege len betreffende steun en tegemoetkoming. En ter; verkrijging van dat recht móet er ictifc- worden gevoerd. Maar kan deze dan niet uitgaan van jbestaandeyereenigingen als Volksbond en Hanze?. - dat kan. Doch, eerstens, deze vereenigingen staan Voor 'n arbeidsveld, lang en breed genoeg, tian dat zij er redelijkerwijze bezwaar te gen zouden .kunnen hebben, als een deel Van hun taak op anderer schouders zou worden, gelegd; integendeel, dunkt ons. En, vervolgens: voor een krachtige «die in deze zaak van zéér ingrijpend be lang is toch wel een afzonderlijke vereeni ging heel gewenscht. Er moet in onzen tijd hard worden ge- toepen, er moet worden geschreeuwd, wil men iets-bereiken zeide Zondag een der seereerw. hearen Pastoors terecht in zijn Opwekking tot, bezoek van deze" vergade ring op a.s.. Donderdag. Er is' in den Leidschen gemeenteraad herhaaldelijk een pleidooi gevoerd voor de rechten, v.an de groote gezinnen. En dat Leeft ook wel resultaat gehad, al zal 't mis schien velen zijn ontgaan. Maar gemakke- Ijker zou.-dit resultaat te bereiken zijn ge weest, en. grooter zou 't geworden zijn, wanneer van buiten den Raad een rugge steun aan-dat streven zou zijn geschonken, door den aandrang van een Katholieke Organisatie a Katholieken toont Donderdag uwe be langstelling; 't geldt hier de bespreking van een der voornaamste katholiek-sociale Lelangen!; EUendige toestand in Duitschland. \tfilAuiJs de staat van beleg afgekondigd. Hoovers in een Rijksbank. ■Jrafgemfe tnijnwerkersstaking in Engeland Strijd tegen het Katholicisme in Duitschland. OVERZICHT. Treurig, is de toestand in Duitschland. it spoorwegverkeer is zoo goed als geheel verlamd,, ten gevolge van de groote hoe veelheid rollend materiaal, die sedert. No- yeinber, moesten worden uitgeleverd. gebrek aan levensmiddelen is zoo groot, dat.de massa van een rantsoen moet teven, dat_ onvoldoende is om het lichaam behoorlijk te voeden. .Verwacht wordt, dat fie volgende oogst slechts de helft van den gemiddelden oogst zal opbrengen. Het volk als volle is algeheel ondervoed; in de groote. steden van Noord-Duitschland leerscht inderdaad hongersnood, die zich wel het sterkst uitspreekt in het groote sterftecijfer. Menschen, die heden op straat loopen, vatten kou of krijgen een lichte stoornis in de spijsvertering binnen een paar da gen ié-, het.afgeloopen. Dat er zooveel jon ge moeders en mannen van 20 tot 50 jaar steryen, is een buitengewoon ernstig ver schijnsel, te meer, daar het opkomende geslacht, ondervoed is en kleine kinderen als muizen sterven. Met groote sterftecij fers bedoel ik niet zoozeer de exacte bedra gen, als wel de relatieve percentages, die koven de normale cijfers uitjammeren. Het «echts er aan toe zijn niet de eigenlijke Arbeiders inclusief de un-skiled doch je groote massa ambtenaren, leeraren, on derwijzers, enz. wier inkomsten weinig stegen en die niet de middelen- hebben om I!ch langs zijwegen eenig extra voedsel te verschaffen. Hetgeen per hoofd en per ge- *>n wordt gedistribueerd is trouwens be- gevend weinig per week: 2200 gram zwart, hard brood, 4 of 5 pond aardappe len en 50 gram vet. Groenten zijn een van de weinige levensmiddelen die nog in don vrijen handel zijn. Duitschland. Verklaringen van No3ke over den toestand. Een medewerker van de „Frankf. Nach- richten" to Weimar heeft een onderhoud gehad met den rijksminister van defensie, Noske, over de nieuwe Spartacus-crisis. Noske gelooft, dat in het begin van de volgende week de stakingen in het Roer gebied geëindigd en de tegenstand der Spartacistische troepen spoedig gebroken zal zijn. Te Brunswijk heeft zich de toestand, na dat men tot overeenstemming gekomen was, geconsolideerd. Gotha heeft het rijk den oorlog ver klaard. De leiders der onafhankelijken al daar zullen een spoedig ingrijpen te ver wachten hebben. De troepen zullen er blij ven, tot alles weer rustig is. Het plan bestaat niet om naar Beieren troepen te zenden. Wij hopen, aldus Nos ke, dat er in Beieren genoeg verstandige menschen zijn, die zelf de orde herstellen. De gemeenteraadsverkiezingen in Duitschland. Zondag hebben in heel Duitschland de gemeenteraadsverkiezingen plaats gehad. In Berlijn werden gekozen 53 meercfer- heidssocialislen, 41 qnafhankelijken, 22 democraten, 28 vertegenwoordigers der verbonden rechtsche partijen. Tot nu toe hadden de liberalen twee derde der zetels. Da strijd tegen het Katholicisme. De ,,Köln. Volksztg." bevat een krach tig artikel tegen de al-Duitschers, die, nu hun politieke propaganda den onder gang van het Duitsche rijk ten gevolge heeft gehad, hun actie op een ander ge bied overbrengen, of liever daar hun actie opnieuw krachtig doen opbloeien, n.l. te gen de Katholieke Kerk. Het blad wijst er op, dat de pangerrna- nisten de Duitsche protestanten tegen de katholieken pogen op te hitsen, o. m. onder voorwendsel, dat de centrumpers tot den oorlog gedreven heeft, wegens de katholieke meerderheid in Oostenrijk. Na het belachelijke van een dergelijke beschuldiging aangetoond te hebben, wijst het blad op de dood-hrengende oor logspolitiek der al-Duitschers, die in hun bladen niet g'eschroomd hebben in de meest kritieke oogenblikken tot voorzie ning van het bloedvergieten aan. te spo ren om een ertshekken te veroveren. Overigens,, meent de ,,K. V.", zal geen enkele weldenkende protestant zich in deze val laten lokken. Een rooversbende. Wolff seint nog uit Munster, dat de re- geeringstroepen, die Bottrop en Bür bin nentrokken, door de bevolking rnet ge juich werden ontvangen. Over den roof van 170,000 Mark uit het filiaal der rijksbank te Muhlheim aan de Roer, verneemt Wolff, dat burgers en sol daten, die als veiligheidswacht optraden, den directeur en 3 heeren, die zich in de bank bevonden, overrompelden en ze, on der bedreiging ze dood te zullen schieten, dwongen de sleutels van de brandkast te geven. Men is er irr' geslaagd reeds 5 der mo vers achter slot en grendel te zetten. Spartacus in het Roergebied. Voor het oogenblik aldus een parti culier bericht uit Bottrop bestaat er tus- schen de regeeringstroepen en de opstan delingen in liet- Roergebied slechts een wapenstilstand, maar er is reden om te verwachten, dat de rust en orde spoedig volkomen hersteld zullen zijn. De rijksregeering heeft vertegenwoordi gers naar Munster gezonden, om met het opperbevel te beraadslagen over de maat regelen, welke voor de veiligheid en de orde noodig zijn. Deze maatregelen zullen vol gens een zelfde plan voor het gansche in dustriegebied ten uitvoer gebracht worden. Van een vervulling der overeengekomen voorwaarden door de communisten is tot dusver niets te bespeuren. Bottrop staat nog onder de heerschappij der Spartaciërs. De veroveraars maken voorloopig geener lei aanstalten voor de overeengekomen on middellijke ontruiming. In het bijzonder moet sterk betwijfeld worden, dat de ver plichting nopens de uitlevering (Ler wa pens werkelijk nagekomen wordt. Op grond van de tot dusver opgedane ervaring is er weinig hoop, dat het gelukken zal, om langs een weg van overeenkomsten, tot wettige toestanden in het industriegebied te komen. Baden in staat van beleg. Wolff seint uit Karlsruhe, dat de vóor- loopige volksregeering van Baden, wegens de onlusten, die in Mannheim onder in vloed van Spartacistische en bolsjewisti sche elementen uitgebroken zijn en waar aan ook de onafhankelijke sociaal-democra ten deelnemen, over de republiek Baden den staat van beleg heeft afgekondigd. Het verkeer op straat in de steden is van 's avonds acht uur af verboden. De beper kingen wan' het wetboek van strafvorde ring betreffende inhechtenisneming en huiszooking, zijn opgeheven. De proclamatie, waarin de voorloopige volksregeering van Baden de uitroeping van den staat van beleg bekend maakt, eindigt als volgt: Medeburgers! Wij weten, dat achter deze verordeningen ook de wil van de rijksre geering, den rijkspresident Ebert en het rijksministerie van Scheidemann staat. Wij zullen geen gebeurtenissen als in het Roergebied, in Munchen en Berlijn ver oorloven. De centrum-partij, de sociaal-democrati* sche partij, de Badensche nationale verga dering, alsmede arbeiders-, boeren- en sol- datenraden zullen manifesten tot het volk richten, waarin, zij bekend maken, dat zij deze maatregelen der voorloopige Baden sche volksregeering goedkeurön. Engeland. De rtiijnwerkersstaking. Adamsón," de leider der Labour Party en der oppositie, maakte iri het Lagerhuis be kend, dat de uitslag der stemming onder de mijnwerkers deze is: vóór staking 611,293 tegen 104,997. Rusland. 1 Osei door de bolsjewiki bezet. Aan de bolsjewistische troepen, die van kaap Dqmmesnaes aan de noordpunt van Koerland over het ijs oprukten, is het ge lukt—de eilandengroep van Osei te bezet ten. Het eiland Mobn werd door de Est- landsche troepen- reeds hernomen. Polen. De strijd tusschen Polen en Gekrajietiers. De intcrgeallieerde, commissie, Maandag naar. Lemberg vertrekken 'om de vijande lijkheden te doen eindigen tusschen Po len en Oekrajieners in Oosfc-Galicië, is niet verder dan Przemysl kunnen komen, daar de Roethenen met bommen de rails ver nield hadden en sphoten op de. treinen. Spanje. Kabinetscrisis. Het heele kabinet heeft zijn ontslag in gediend. De koning verzocht den leden in hun functie te blijven totdat de begrooting is aangenomen. Vereenigde Stalen. Wüson aangekomen. Wilson is gisteren te Boston aan land gestapt. Azië. De Emir van Afghanistan. Uit Kaboel is bericht ontvangen van den dood van den Emir van Afghanistan. Bijzonderheden ontbreken nog, maar het schijnt, dat de Emir in den vroegen ochtend is aangevallen en doodgeschoten, terwijl hij op 20 dezer in het kamp van Laghman vertoefde. Geen arrestaties hebben tot dus ver plaats gehad. De beweegredenen van den moord zijn nog duister. Hevige, ontploffing in Zevenburgen. In het station Erkposit in Zevenbergen waar een wagon ontploft is, werden meer dan 30 dooden geteld en over de honderd gewonden. Dietsche Warande en Belfort. Dit zoo verdienstelijke tijdschrift voor alle Vlaamsche kultureele belangen zal, na 4 jaar gedwongen schorsing, opnieuw verschijnen.. Eigenaardige uiting van Clemenceau. Volgens de New-'York-Times" van 9 Ja nuari j.l. zei Clemenceau den dag na den wapenstilstand tegen een vriend: „Indien ik vandaag zou! sterven, zou Frankrijk mij een schitterende begrafenis bezorgen. Als ik daar ze9 maanden mee wacht, kan niemand zeggen, wat yoor een soort begrafenis ik dan krijg." Buitenlandsche Berichten. Geen bier, geen werk. Ernest Boliem, de secretaris van de cen trale federatieve unie in de Vereenigde Staten heeft medegedeeld, dat honderd zesduizend arbeiders behoorende tot deze vereeniging, hun instemming hebben be tuigd met de „geen bier, geen werk"- leuze. Regeeringsbloem en -meel. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat, met ingang van 4 Maart 1919, zal worden verstaan on der Regeeringsbloem. een mengsel van 65 K.G. Amerikaansche bloem en 35 K.G. bloem, verkregen door uitmaling op 80 pet. van een mengsel van 20 K.G. buitenland sche tarwe, 65 K.G. inlatndsche tarwe en 15 K.G. gedroogde aardappelen, en onder Regeeringsmeel: 20 pet. buitenlandsche tarwe; 20 pet. inlandsche tarwe; 30 pet. in- landsche rogge, 15 pet. maïsmeel, 15 pet. gedroogde aardappelen of poeder. Thee. To Rotterdam zijn thans de eerste la dingen thee, die door importeurs op de veilingen te Ldnden gekocht is, aangeko men. Zoo bracht het ss. „Albano' 165 kis ten, „Batavier II" 581 kisten en de „Ba^ tavier IV" 1944 kisten thee mee. Petroleum. De minister van Landbouw maakt be kend: lo. dat de bons 15 en 16 van de Rijks- Petroleumdislributiekaarten (groene kaar ten) geldig zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart a.s., en dat op elk dezer (groene bons) geleverd zal worden 2 liter petroleum; 2o. dat de bons 15 en 16 van de Rijks- Pctroleumdistributiekaartcn (bruine kaar ten) geldig zullen zijn van 1 Maart tot en met 15 Maart a.s., en dat op elk dezer (bruine bons) geleverd zal worden 3 liter petroleum. 3o. dat het verboden is af te levéren op bons, welker geldigheidsduur verstreken, of op bons, die nog niet gfiidig zijn. De oude zilverbons De zilverbons «van f 2.50 van het oude model kunnen tot en met 15 Maart tot elk tbedrag tegen wet,tig betaalmiddel wor den ingewisseld bij de betaalmeesters, do ontvangers der directe belastingen en de postkantoren, (met inbegrip van de bij kantoren). Daar de inwisseling geschiedt tegen wettig betaalmiddel-, waartoe ook de bil jetten van de Nederlandsche Bank behoo- ren, zal door het publiek, bij aanbieding van meerdere bons tot een gezamenlijke waarde van ten minste f 10 geen inwis seling tegen ruilmiddelen van kleiner bedrag dan f 10 kunnen geëischt worden. Indien degenen die inwisseling vragen, eventueel op ruilmiddelen yan kleiner bedrag dan f 10 prijs stellen, dan zal aan dergelijke wenschen gevolg worden gege ven voor zoover de beschikbare hoeveel heid ruilmiddelen daartoe in staat stelt. Echter wordt er bij het publiek op aan gedrongen om zich zooveel mogelijk met bankbiljetten tevreden te stellen, daar het in het belang van een spoedigen te rugkeer tot normale toestanden is, gelei delijk de circulatie van zilverbons te doen verminderen. In verband daarmede wordt een beroep op de bevolking gedaan om het zilvergeld, niet langer vast te houden. Dit beroep geschiedt zoowel in het belang van het publiek zelf, daar het oppotten van zilveren munten eiken grond mist en slechts tot renteverlies kan leiden voor hen die zich daaraan schuldig maken, als in het algemeen belang, dat een zoo Brandstoffencommlssie district Leiden Naar aanleiding van verschillende klach ten, dat de handel geen turf zoude kun* nen leveren op de reeds beschikbaar get stelde bons, vestigen wij er de aandaclil op, dat elke handelaar kan uitvoeren d» bestellingen, die hem op bons 1, 2 en 6 dei turfkaart worden gedaan. Op elk der.bons 1 en 2 kunnen 100 en o# bon 6, 50 turven worden betrokken tegen den prijs van f 1.60 per 100 stuks afga* haald, terwijl het bestelloon is bepaald q» f 0.35 per 100 en f 0.20 per 50 stuks. lSfl De Directeur van het Brandstoffto» Bureau, KRAMER. Leiden, 25 Februari 1919. spoedig mogelijken terugkeer tot een noia maql betalingsverkeer elscht. Met nadruk zij er voorts óp gewezen, dat alleen de zilverbons van f 2.50 van hel oude model worden ingetrokken, zoodnl de zilverbons van f 2.50 van den nieuwen vorm die i« 1918 voor het eerst werden uitgegeven, in den omloop blijven. GEMEENTERADEN. Naar aanleiding van verschillende vra gen zij er aan herinnerd, dat in alle go» meenten de candidaatstelltng voor den Ga- meenleraad plaats heeft op 8 April. De verkiezingen worden in ieder» ga» meen te afzonderlijk bepaald. De Staten-verkiezingen. Op de sociaal-democratische candidates lijst in den kieskring Den Haag neemt eoiï dame, mevrouw Alberda, de eerat» plaats in. Bezoek uit Denemarken. Uit' Amsterdam jneldt men aan 'de >,N. Ct.": Naar wij vernemen worden deze weeM land verwacht. Zij zullen o. a. een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht brengen'j Hoogstwaarschijnlijk zal het gezelschap te Oldenzaal door dr. M. de Hartogh, so- cretaris van de Vereeniging tot verbrei ding van kennis over Nederland in deö Vreemde, worden opgewacht. Loonsvorhooging voor rijkswerklieden., Vanwege de samenwerkende organisa ties vun rijkswerklieöen wordt gemeld^ dat de minister van Oorlog heeft medege deeld, de loonen met f 3 per week te zul len verhoogen, ingaande 1 Juli 1918. Arbeid van de gehuwde vrouw. „Het Volk" deelt mede dat Minister Aal- berse aan mej. Suze Groeneweg heeft ver klaard, dat hij van zijn aanvankelijk plan om het verbod van arbeid der gehuwd» vrouw in de Arbeidswet op te nemen, waa teruggekomen. Tevens deelde de Ministe* mee dat hij alsnog in het ontwerp een ba- paling zal opnemen, die de inrichting voor schrijft van lokalen bij de fabrieken, waaB vrouwen haar kinderen kunnen voeden* zooals door mej. Groeneweg was gevraagd. (Wij meenen goed te doen met achter di| bericht een vraagteeken te zetten.) Sociale Berichten. FEDERATIE DER DIOO. VOLKS- EN WERKLIEDENBONDEN. Zaterdag j.l. vergaderde het bestuur vaR bovengenoemde Federatie. De volgende be sluiten werden o. m. genomen: lo. Geen steun te verleenen aan het on langs gestichte Spaarfonds voor Bodem cultuur, omdat aan eigen instellingen d* voorkeur wordt gegeven. In beginsel werd besloten tot oprichting eener Central^ Spaarbank met de bedoeling deze dienst baar te maken aan de zedelijke en stoffe lijke verheffing der arbeiders. Eene cony missie van deskundigen zal worden ge raadpleegd. 2o. Tot de Regeering een request te rich ten inzake het heffen van invoerrechten op noodzakelijke levensmiddelen enz., en tot nadere toelichting daarvan een audiën tie te vragen. 3o. Te benoemen eene commissie van deskundigen, welke eventueele kinderen van leden die in aanmerking wenschen te komen voor eene Rijks-studiebeurs, i FEUILLETON. EEN EDEL HART. •yKom, sprak ze, omhels dezen heer. 't Is Él-n oude vriend, aan wie vader en ik veel verschuldigd zijn. Mijnheer Barrère, dat is mijne dochter, fcend°'^e *aa^e woord druk- Marcel drukte een zoen op 't reine voor- lcofrl van 't meisje, maar waagde het niet eene opmerking te maken. J'j was een man van zaken en gewoon mensehen om &aan; hij begreep nstonds dat mevr. Vallairris wenschte I hij oor 't oogenblik geen verderen i ,eS vroeg omtrent haar gezegde, vooral m yerleden niet aanroerde, «aar Laure zelf zou hem dit wel zeg- nn'i' z'jnen arm- gevat, en terwijl ia f. stara-c te veel met ITenriette be- was, om te hooren of te zien wat bui- iffi,la?rti®e^eur^e' nam Laure die omstan- vS n'VC baat' om stil en vluS den ge- a huisschilder te zeggen: »wpTCGnsterug in denloop dezcr de" 4 wanner wc alleen zijn en eens op onsgemak over 't verleden kunnen spre ken. Maar van avond mag er niets gezegd in bijzijn van den vriend van mijn zoon dien we niet kennen en zelfs voor den eer sten keer zien; maak zelfs geen zinspeling op onzen vroegeren toestand, vooral geen woord over de ijselijke ramp die eertijds voorviel in de straat der Koningsfontein. Hij neigde en antwoordde: Altijd voorzichtig. Ik begrijp ti en zal u gehoorzamen. Vallauris had hen afgeluisterd. Gij ook hebt mij verstaan, niet waar vriend? zei Laure tot haren echtgenoot. Ja, gij hebt misschien gelijk... zooals trouwens, gewoonlijk, antwoordde hij al glimlachende. Marcel Barrère zat aan tafel op de eere plaats, aan de zijde van Laure; tegenover hem zat Louis 'dAstarac tusschen Henriet- te en Maurice. Eensklaps rilde de Amerikaan. Het gesprek was algemeen en zeer le vendig. De jonge hertog de Candales sprak op zjjn gewonen kort afgebeten toon; hij ves tigde zijn oogen toevallig op Marcel Bar rère. 't Is wel aardig, dacht deze, die stem heb ik meer gehoord, dien donkeren, die pen, prachtigen oogslag, heb ik meer ge zien Maar waar toch? Hij doorzocht zijn geheugen, gaande van de jongste herinneringen tot de meest ver wijderde in 't verleden; hij vond niets. Hebt gij in Amerika gewoond, mijn heer? vroeg hij den jongen hertog, kort voor t afscheid nemen. Want dit gelaat van den jongeling had hij meer gezien. Ik ben er geboren, mijnheer, ant woordde Louis de Candales, en ik ben naar hier gekomen na den dood mijns vaders, zoowat vijf jaar geleden. Ik moet hem ginder gekend hebben, dacht Barrère, zich zoekende gerust te stel len met de reden. En hij trachtte den pijnlijken indruk te vernietigen, welken hij ondervonden had. Want hij kon het zich niet ontveinzen: dit gelaat, die-stem, dit alles woog wat zwaar op hem, vermoeide hem, gelijk' een nachtmerrie waar men zich niet van ont doen kan zelfs als men wakker wordt. Hij zou gezworen hebben dat die flinke jongen met zijne fijne gelaatstrekken, maar met zijn hardvochtige en trotsche oogen, gemengd was geweest in eene of andere pijnlijke of ten minste onaangename ge beurtenis van zijnen levensloop. Doch Marcel Barrère had zich wel wijs te maken dat hij er naast sloeg, dat zijn bestaan in Amerika geen enkelen schok" gekend had, maar effen en kalm gebleven was als een spiegel; tevergeefs, de indruk ging niet weg, maar bleef hem vervelen en zelfs leed veroorzaken. En gij, mijnheer, vervolgde Louis d'Astarac, bewoont gij nog altijd de Nieu we Wereld, die u, meen ik, zoo gastvrij geweest is? Ja, pog altijd. Mij plaatsende op het standpunt van zakenmên, vind ik ze wat koortsachtig, wat uitsluitend. Maar zij be valt me zooals zij is, en daar ik er mijnen haard gevestigd heb, is zij min of meer mijn vaderland geworden. Zijt ge "er getrouwd? vroeg Laure. Met de dochter van mijn patroon. Ik was den oceaan overgestoken meer om er wat goed betaald werk te vinden dan om er fortuin te zoeken, want na den oorlog was hier alle bezigheid voor vaklieden schaarsch geworden. Ik doorreisde ver schillende steden en kwam zoo te New- Orleans; ik was zoo gelukkig in dienst te komen, bij een allerbraafsten patroon, maar, ongelukkig, door ziekte ondermijnd. Hij had een uitgebreide zaak, die al wat achteruit was gegaan sinds de ziekte hem verhinderde voldoende toezicht uit te oefe nen. Hij stelde vertrouwen in mij. Ik heb hem vervangen. Twee jaar later stierf hij, nadat ik iö den echt vereenigd was met zijn eenigg dochter. Zoo werd er niets veranderd in zijn huis. En zijt ge gelukkig geweest? vroeg Vallauris. Zoo gelukkig als een mensch .maai wezen kan Hebt gij kinderen. Negen, om u te dienen. Negen! riep Vaullauris uit. Verdui veld! Barrère glimlachte. Wij hebben ginder heel wat verstaxx- diger gedachten, dan, in 't algemeen, da lichtzinnige Franschen, sprak hij. Wij ont vangen de kinderen niet enkel als een zo gen des hemels, maar ook als een fortuiR. Wij geven ze een stevige opvoeding, oh dan gaat ieder zijn weg en zoekt een bd- staan. Op die manier is er meer kans tol welslagen, omdat er meer wil en rager krachtsinspanning aan den dag wordbn gelegd, dan wanneer de kinderen vooral op hun ouders rekenen. [Wordt vervolge*#

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1