FRANSCH - DUITSCH - EMGELSCH. Steuncomité Leiden INGEZONDEN KEDEDEELINGEN, a 35 Ct. per regel, Zaterdags 50 Ct. Gij kont van deze talen nie(.= en voelt bet gemis hiervan, of gij hebt in Uw jeugd een of meer dier talen geleerd, doeh zijfc bet geleerde grootendeels vergeten. Gaarne wilt gij alles nog eens grondig n-peteeren. Gij zijt echter te oud voor de schoolbanken geworden. Wat staat U nu te <locn 2 Proefnummers aanvragen van «Ons Studieblad", weekblad voor zelfstudie» Voor elke taal een afzonderlijk weekblad. Dit blad brengt den leerling zoover, dat hij een niet te moeilijk boek in de vreemde taal gemakkelijk kan lezen; dat hij in staat is correspondentie te voeren, ook handelscorrespondentie. Verder zal ook aan de uitspraak bijzondere zorg worden besteed. Prijs p. maand f 0,60. Proefnummers gratis en franco A. «F. G. LESOERITZ, u fl Atnsieidijk 47, AMSTERDAM. D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers. Telefoon Zuid 4072. 1737 Gemeentelijke Aankondigingen. Geldige visciikaarten. De Directeur van het Distributiebedrijf voor Vleesch en Visch brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Dingdag e.k. geldig is voor visch Serie X 300—1000 en Serie L 1300. Leiden, 24 Februari 1910. Distributie rtegeerinojsvêsch De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat aan den gemeentelijken vischwinkcl, Pieterskerk gracht voor ieder ingezetene regeerings- visch (klein-middel schelvisch) verkrijg baar is d f 0.22i/è per K.G. De visch moet worden afgehaald en is dagelijks verkrijgbaar van 26 uur nam. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden. 24 Februari 1919. Paardenfokkerij. De Burgemeester van «Leiden; (lelet op de Circulaire van de Gedepu teerde Staten dezer provincie, d.d. 3 Fe bruari j.l., B. No. 142, (2e afd.) G. S. No. 38/1; Vestigt de aandacht van de in deze ge meente gevestigde paardenfokkers op de noodzakelijkheid om reeds thans bij de dekking van een merrie een dekbewijs van de houders der hengsten te vragen, tot het afgeven waarvan deze verplicht zijn. Wijst er op dat, ingevolge art. 24 der Paardemvet, na 1 September a.s. de eige naar of houder van een merrie, welke een veulen heeft geworpen, verplicht is. zoo lang het veulen niet is gespeend, om op vordering onmiddellijk het betreffende dekbewijs te vertoonen aan de in art. 37, le lid, dier wet bedoelde ambtenaren. Herinnert er aan dat overtreding van artikel 24 der Paarden wet wordt gestraft met een geldboete van hoogstens f 100. N. a DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 Februari 1919. inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen in herinnering dat den 28on Februari e.k. de 8ste termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1918/1919. en dat aizoo op den lsten Maart minstens 8/10 gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden* uit om. ter voorkoming van vervolgings- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente-Ont vanger over te gaan. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris. Leiden, 24 Februari 1919. De uitbetaling aan de gedemobili- seerden ra! plaats hebben op Woensdag 26 Februari a.s., van des namiddags half twee tot half vijf uur in de Stads gehoorzaal (ingang Breestraat), doch uitsluitend voor h6n, die een kaart ontvingen. 2 Maart zijn geldig verklaard: bon 24 (A- bockje) van 2326 Febr. voor 2 Kg. aard appelen; bon 25 (A-boekje) van 26 Fcbr.— 1 Maart voor 2 Kg. aardappelen; bon 24 (P-boekje) voor 100 gram groene erwten; bon 25 (P-boekje) voor 250 gram bruine boonen, bon 73 voor 209 gram suiker; bon 74 voor 100 gram rijst; bon 75 voor iaö gr. huishoud jambon 76 vcor 50 gram zeep poeder; bon 77 voor 100 gram kaas; bon 78 voor 50 gram aardappelmeel; bon 79 voor 1 stukje kleizeep; bon 54 voor 1 pakje kin dermeel: bon 55 (kinderboekje) voor 200 gram suiker; bon 56 (kinderboekje) voor 1 stukje toiletzeep bij T. van Robijen, H. Wesseioo en G. v. d. Wen'. Bon 1G tot en met 23 (melkkaart( voor 1/10 liter volle- melk per dag. Bon 59 (melkkaart) voor 100 gram taptemelkpoeder bij H. Óudsboorn. STADSNIEUWS. R. K. KIESVEBEENIGING. Vanavond houdt de R. K. Kiesvereeni- gmg een vergadering, in verband met de a-s. gemeenteraadsverkiezing. Niet heeft de definitieve candidoatsteïli.ng nu reeds plaats. Alleen een bespreking van de can didate», die vóór de vergadering van he denavond moeten ingediend zijn. Een be spreking, die'natuurlijk zóó zal worden gevoerd, dat de vergadering inderdaad zal stoan in liet teeken van de Roomsche SD&mhoorigheid aller standen, van onder linge waardeering overtuigd, dat het algemeen belang, zooals d£it, in een ge meenteraad naar voren treedt, nu eenmaal onmogelijk door personen uit een of-an doren bepaalden kring alléén volkomen behartigd kan worden. Vanavond zal ook moeien worden uitge maakt, uit hoeveel personen de definitieve kist zal bestaan 15 of 16 b.v. Vijftien schijnt ons wel voldoende, gezien bet feit, .ut, wc wel niet meer dan zeven, hoogstens achl- plaatsen in den Raad tullen ver werven. Is venovond dus wel een belangrijke vooi allen, die meeleven r.^( 1,4 Politieke leven in onze stad. cerce roomsche stugentendag. ,^'P de inleidingen van middag-s en s" - s Middags hte'd ter: slotte prof. Groe- ii rede. 'knblijk cpr. danken voor «ten steun ft«n het Uniefonds: f 2152 is binnengeko- n. waarvan van oud-sliutenten f 107, Tai' huitensaandens f 962. De studenten zelf hebben nog weinig bijgedragen. Zij moeien meer offeren om zelf het funda ment. te leggen. Het Uniefonds is noodza kelijk. De studenten hebben hun retraite, hun studentendag, hun jaarboek, hun' weekblad; ze hebben hun propaganda on der abituriënten, en hun bemiddelings bureau voor 'afgestudeerden. Maar er moet meer gebeuren. Minder financieel- krochtige studenten inoeten geholpen worden. Er moet meer samenwerking ko men op velerlei gebied. Er moot komen een centrale om geestdrift en bezieling te wekken, een R.-K. studenten-secretariaat. Gelukkig prijst.spv dezen studentendag om'at deze onmiddellijk ten nutte kan si reken van het inwendig leven der slu- dontervcr. De middelen, om de conclusies in practijk te brengen, bestaan. Men be hoeft «dechis aan te pakken, wat gegeven wordt. Om de conclusies in daden om te zetten wordt gevraagd een dagelijksche overwe ging van zichzelf. Deze is echter moeilijk en daarvoor is noodig het gebed. In kracht dringende woorden spoor de de moderator zijn studenten aan tot eer. voortdurend gebed, en vooral tot het dikwijls naderen tot de H. Communie. Hartelijk applaus gewerd den gezienen en beminden moderator. Rij de rondvraag werd o. m. nog het sympathieke denkbeeld,geuit, om instem ming te betuigen met het streven naar totstandkoming van internationale orga nisatie der Katholieken, naar aanleiding van artikelen des heeren Engels in ,,De Tijd-' van 13, 14 en 17 Febr. Tijd"' van 13, 14 en 17 Febr. Als zijnde nu niet aan de orde zou dit denkbeeld op een bestuursvergadering worden overwogen. Personalia. Bii de Eerw. Zusters, Pelikaanstraat 1. slaagden voor mach inesch rij ven (ver schillende systemen) de jongedames G. Prins Th. Prins en E. Reekers. De nieuwe leerstoel in het Chineesch. Sinds 1912 is. de Leidsche universiteit verstoken geweest van een hoogleeraar in het Chineescis, doordat prof. De Groot, voornamelijk in verband met de groen- quaestie-, het professoraat te Leiden ver wisselde met het hem aangeboden hoog- JesjraarsamM te Berlijn.- Uit de „SL-Cf." van Donderdag bleek «1e benoeming van den heer J. J. L. Duyven dak tot lector in het Chineesch. De heer J. J. L. Duyvendak werd 23 Juni 1889 te Harlingen geboren en is dus 29 jaren oud. Hij genoot het voorbereidend universitair onderwijs aan het openbaar gymnasium te Schiedam en werd in 1908 aan de universiteit te Leiden ingeschreven als student in de Nederlandsche letteren. Na daarin eenige jaren te hebben gestu deerd, voelde hij zich zoozeer aangetrok ken voor de studie van het Chineesch, dat hij de Nederlandsche letteren vaarwel zegde en de colleges ging volgen van prof. De Groot, toenmaals hoogleeraar in het Chineesch aan de Leidsche universiteit In 19il ging hij naar Parijs, om daar aan de universiteit de colleges in het Chi neesch ic volgen van de hoogleeraren Ed. Chavannes en Vissières. In 1912 vertrok hij naar Berlijn, waar prof. De Groot inmiddels hoogleeraar was geworden, om zich onder diens leiding vorder in de wetenschappelijke beoefening van het-Chineesch te bekwamen en om te gelijkertijd de praetischc colleges tc vol gen van prof. Fcrke, hoogleeraar in het Chineesch aan het Orientalistisch Semina rium te Berlijn. Tegen het eind van 1912 werd hij be noemd tot tolk bij het Nederlandsche ge zantschap le' Peking, welke functie hij tot het einde Van 1918 heeft vervuld. In Ja nuari is hij naar Nederland teruggekeerd, waar hij de vorige week is aangekomen. De heer Duyvendak is niet gepromo veerd, omdat het doctoraat in het Chi neesch ten onzent nog niet bestaat. Ned. Antfcnsp. Yereeniging. Onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis heeft Zaterdagmiddag 'in het Rijksmuseum voor Oudheden aan de Breestraat de uitgestelde najaarsverga dering yan de Nederlandsche Aiithropolo- gische Vereenig ing plaats gehad. Allereerst werd overgegaan tot bcnoe.- ming van acht nieuwe leden, waarna de voorzitter mededeeling deed van het re sultaat van het adres, dat door de ver eeniging aan den Minister van Koloniën was gevïcht .om bij de volkstelling le Su riname ook de Boschnegers te doen opne men. Op dit adres is van den Minister van Koloniën bericht ingekomen, dat de in houd van het adres onder de aandacht van de betreffende gouvernementsambtenaren in Surfnamc is gebracht en dat zoo moge lijk n.et den door de vereeniging uitge sproken wenscli zal worden rekening ge houden. Prof. mr. W. van der Vlugt, hoogleer;".a i;i «i encyclopaedic c-n wijsbegeerte vail het recht, aan de universiteit aliiier, is vooi loi.pig dooi ongesteldheid verhinderd college te géven. Naar de ,,N. R. CL" verneemt, is zeer spoedig de aanstelling le verwachten van ■:n huiplee i aai in het Chineesch aan de universiteit alhier, die onder leiding van den lector in het. Chineesch practiscli on derwijs zal geven in deze taal. Tevens ver nemen wij dat als hulphoogleeraar zal worden benoemd de heer Yeiv Fung-Yien, uit Emoy (China), die reeds naar Neder land onderweg is en in den loop der vol gende week hier te lande wordt verwacht. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe- ding" van de Smeden- en Koperslagers- voreeniging ,,Nut door Vriendschap" f 11.1 D/è, gecollecteerd op hun jaarfeest, en van de Fabrieksarbeidersvereeniging „Eendracht maakt Macht" een bijdrage^ van f 2.50. Blijkens een advertentie in dit nummer is er Donderdag een propaganda-vergade- ring voor den R. K. Bond van grootc ge zinnen. Wij komen morgen op deze verga dering nader terug. R.-K. Ver. van Handelsreizigers. Met veel blijheid en geestdrift heeft de afdceling Leiden „St. Pancralius" van bovengenoemde vereeniging gisteravond in den foyer van de Stadsgehoorzaal haar derde jaarfeest gevierd, een feit, waarop do voorzitter der feestcommissie, de heer Pi. Ui. Schamper, met /vreugde wijzen mocht. Aan zijn sympathiek openingswoord verbena de lieer Schamper een krachtige propaganda, door aan te toonen, dat or gan iatiesvooral in dezen tijd strikt noodig is. De niet-georganiseerde, en ora nietige redenen uit de ardeeling getreden leden spoorde hij aan tot aansluiting, terwijl hij de neutraal-georganiseerden er op wees, hoe zij zich zullen vergissen in de neutrale vereeniging. Daar aldus spr. kunt ge uw hart niet vrij uit spre ken. En daarom moeten alle katholieke handelsreizigers Roomsch zijn georgani seerd. Een krachtig pleidooi hield de heer Schamper voor de plaatselijke katholieke Pers die hij aanbeval als minstens zoo volledig als de neutrale courant. Ten slotte bracht spr.— en met hem alle aan wezigen hulde aan den eminenten so- sialen organisator en oud-stadgenoot, mi nister Aalberse. Dan werd met het zeer uitgebreide pro gramma aangevangen. Er was voor elk wat wils; alle genres waren vertegen woordigd. Vooreerst trad op het mannen- kwartet D. O. K., bestaande uit de heeren Jos. Huibers, W. Goddijn, A. Castelijn en J. Fleur, en onder leiding van den heer P. Timp. Dit kwartet praesteerde met veel talent enkele kerkelijke en profane nummertjes, waaronder een paar soli van de heeren Goddijn en Castelijn. Mrs. Burton en Co. voerden uit een ko mische gooehelparodie, welke de aanwe zigen somwijlen verbaasde door de behen digheid van den goochelaar, en waarbij danig gelachen werd om de quasi-snug- gerheden van den „assistent". Een heel leuk nummertje! Als Xylophonist trad op air. Spijker- mams, die met veel energie zijn instru ment. bewerkte, en groote behendigheid aar den dag legde. Het orkestje, dat den ganschen avond de opgewektheid aanmoedigde en gaande hield, stond onder leiding van den heer Marinus van Wel. In de heeren Helman en van Leeuwen heeft men weer eens de steeds amusante feBansforrnatie-duettisfen ervaren, ri5e er slag van hebben, het publiek aangenaam bezig tc houden. Als actualiteit brachten ze een „Gesprek onder water". Zeer han- dig een duikboot geïmproviseerd, waarmede «le kapitein een vorstelijken gast re vervoeren kreeg. Het gesprek liep te en over allerlei politieke- en plaatselijke gebeurtenissen van de laatste dagen, zelfs het kroonprinselijk verblijf op Wielingen en de Leidsche vi-chkaarten-beweging kre gen hun deel in dit sterk geparaphaseerd gesprek. Verder gaf het duo nog enkele voordrachten, welke alle te samen een groot succes bereikten. Een bijzondere attractie tijdens den feestavond was «le tombola zonder nieten. Dank zij eenigé bijzondere begunstigers, waren tal van ook inderdaad deugde lijke rij zen beschikbaar gesteld. De baten van dezen tombola kwamen ten goede van het. vrijwillig ondersteunings fonds. Nog werd, na een krachtig pleidooi van den lieer H. Heijne, namens dè vaan del commissie, een collecte gehouden ten behoeve van een aan te schaffen vaandel voor de vereeniging. Eerst laat in den avond was het meer officieele programma afgeloopen, waarna onder leiding van een der commissarissen uit de feestcommissie een gezellig samen zijn werd georganiseerd, dat de aanwezi gen nog geruimen li|d aangenaam bijeen hield, en hen de gelegenheid gaf tot een •dansje. Bestuur en feestcommissie van de R.-K. Handelsreizigersvpreeniging zullen moö genoegen on dit, hun de-de jaarfeest kun nen tcrugien. Er is van gemaakt een ware propr anda avond voor de vereeniging, en een gezellie feest voor leden en srenno- digden. R.-K. Pent! var» Pos'-. Telegraaf- en Tele focnpersoneel ..Sï. Petrus". a?tf. Leiden en omstreken. De afd. „SI. Jan", van bovengenoem- cfeh Bond hield gisteren ïn het St. Pan- cratiuspatronaat een propagandaverga- dering. Als spreker trad op de heer P. de Graaf, lid van het Bondsbestur, mei een rede, getiteld: „Men heeft zich vergist". In zijn krachtig pleidooi verdedigde spr. het lidmaatschap van de Katholieke vak- vereeniging. Nu er allerwege van de Ka tholieken een drang uitgaat naar prici- picele organisatie, mag ook het post-, te- telgraaf- en telefoonpersoneel niet achter blijven. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering en ballotage van 4 nieuwe le den, waarop het aantal tot 36 is gestegen, kwam de rondvraag aan de orde. Hier van werd een druk gebruik gemaakt. Nog werd besloten tot aansluiting bij de K. S. A., waarvoor als afgevaardigden werden gekozen de heer A. Langeveld en B. H. v. d. Heuvel. Nog even willen wij herinneren aan de aangename en nuttige lezing, heden avond in Zomerzorg. De Leidsche Missie- vereeniging rekent op aller steun, om naar best vermogen den nood der Missi onarissen te helpen lenigen, hen in staat te .stellen, hun talrijke werkzaamheden tot het heil der arme' heidenen naar be lmoren te kunnen vervullen. Wat heerlijke gedachten, te kunnen me dewerken aan de uitbreiding van het H. Geloof! A In den nacht van Zaterdag op Zon dag is alhier gestolen een reserve-auto- wiel met nieuwe binnen- en buitenban den, twee koperen lantaarns en een da mes-rijwiel. Nederlanrisch Genootschap tot Zedelijke verbetering van Gevangenen. Uit het kort, maar zakelijk jaarverslag der afd. Leiden van bovengenoemd Ge nootschap kunnen wij besluiten, dat steeds alle pogingen in het werk worden gesteld zedelijke verbetering te brengen in de dik wijls bijna heel en al'mislukte levens. Dat deze taak niet altijd even gemakkelijk en bij halssfarrigen vaak zeer moeilijk is, valt niet te ontkennen. Het verslag weidt uit over de werkzaam heden in het afgeloopen jaar en bespreekt een tiental gevallen. De afd. trok zich o. a. het lot aan van een nog zeer jeugdig persoon, die steeds de nadeelige gevolgen van zijn straftijd bleef ondervinden. Zij smaakt nu het ge noegen, dat deze jongeman in een goede administratieve betrekking is geplaatst. Ook weid behandeld de zaak van een kellner, wicn geadviseerd werd zijn beroep te laten varen, daar dit voor hem een voortdurend struikelblok was. Daar echter deze persoon weigerde, kon de Vereen, zich niet verder voor hem interesseeren. Voor. nog verschillende andere gevallen werd de hulp der af deeling ingeroepen. Er mag worden geconstateerd, dat de af- deeling ve^l goeds tot stand heeft weten te brengen. Banketbakkers-actie. Men schrijft ons: De tijd staat in het teeken der „organi satie. Organisatie op allerlei gebied. Hebben de Leidsche broodbakkers dit nu zoetjes aan allen begrepen, niet zoo is dat het géval met banketbakkers en sui kerbewerkers. Nog velen van hen loopen los van eenig organisatieverband. En toch zijn het voor hen evengoed tijden vaij zware zorgen en dagen welke alle op zieli- zelven steeds vragen om meer inkomen, meer zorgen en tijd om het huishouden in ordentelijken staat te houden. En wat men ook niet vergeten mag: Voor ons geloovïge arbeiders is ook steeds meer behoefte aan een hechte grondslag voor zijn levensbe schouwing. Welnu, binnen korten tijd zal door den Ned. R. K. Bond van Bakkers, Cacao- en Chocolade- en Suikerbewerkers een verga dering worden uitgeschreven waarvan de daturn nader zal worden bekend gemaakt. Laten allen die in banket-, chocolade- of suikerbewerkings-bedrijven werkzaam zijn nu ens op die vergadering gaan rekenen. Laat allen dan eens present, zijn. De bonds- besluren zulten dan den gezellen in een opwekkende rede uiteenzetten, hoe deze hun positie kunnen verbetem. Vandaag hebben de kolendragers het 'werk neergelegd. Aan dc gasfabriek kwamen vanmorgen eenige ladingeu steenkool aan en men heeft toen blijkbaar het oogenblik gunstig geoordeeld om hel werk neer te leggen. Men doelt ons mede, dat dit geschied is buiten de organisatie om. Aan de gasfabriek is het werk ongestoord voortgezet kunnen worden. Roomsche Agenda. MAANDAG. Leiden. R. K. Kiesvcreeni- ging te half negen in de Graan- beurs. IV! A AMD AG. Leiden, 8 uur Zomerzorg. Lichtbeeldenavond door den wel- eerw. Pater Desiderius Cox. DENSDAG. Leiden. .8.30 uur. Vergade ring Volkstuintjes „St. Isidorus" in het Patronaatsgebouw, Hooi gracht 18. dinsdag. Leiden. 8.15 uur. Ledenver gadering Kleermakersorganisatie „St. Martinus", in het Patro naat sgebouw Hooigracht. Onder werp: Beschrijvingsbrief. WOENSDAG. Leiden. 8.15 uur. Deba tingclub St. Joz. Gez. Ver. On- derwerp: Liturgie. Inleider de wetecrw. beer kap. v. Leeuwen. woensdag. Leiden, 's avonds 8 uur in dc St Lodewijkskerk, laatste cursus van den R.-K. Vrouwen- Bond. Onderwerp: De bloei der Kath. Kerk in de laatste eeuwen v/o ens dag. Leiden. 8 uur. Verga- dei ing R. K. Jeugdorganisatie, St. AiUonins-PSatronaat, Haar lemmerstraat. Tevens aanne ming van nieuwe leden. woensdag. Leiden, 's Avonds 8.15 u. in den foyer van Ue Stadsgehoor zaal propagandavergadering van „De Hanze". WOENSDAG. Leiden. 8 uur. Vergade ring van de Prop.cltib ,,Dr< Ariëns" in liet zaaltje van Vsiï den Berg, Beestenmarkt. Ingezonden stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Red») Mijnheer de Redacteur, Het bestuur van den „Vriendenkring ter eere van het Allerheiligste Sacrament" van de Parochie van pnze Lieve Vrouw Onbevlekte Ontvangenis (Hartebrug) mag zeer dankbaar zijn voor de heerlijke woor den, door den zeereerw. heer Crombag gesproken onder de H. Missen van 9 uur en halfelf, als aanbeveling tot het lid maatschap van b.g. vereeniging. Maar niet zeer tevreden kan het be stuur ,»jjn over het getal parochianen dat zich heeft opgegeven; dit getal is veel te klein, het moet veel grooter worden. I-Iet bestuur heeft, den zeereerw. pastoor nog geen mededeeling gedaan van het aantal nieuwe leden dat ia toegetreden tot die' schoone vereeniging met zoo'n, verheven doel; het wil eerst nog een po ging wagen, om door middel van dit schrijven, de parochianen aan te sporen. Wordt lid, geeft u op, en zend, zoo spoe dig mogelijk uw kaartjes aan den secre taris, den heer v. d. Drift, Oude Vest 101, of aan de pastorie, opdat het bestuur ziin- eerw. kan gaan bedanken, zoo'n groot aantal leden kan noemen, dat is toegetre den, dat zijneerw. verbaasd zal staan. U, mijnheer «le redacteur, vriendelijk dankend voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend. Ifet R e s t u u r v. d. Vrienden kring (p ar Hartebrug). Bovenstaande, zeer sympathieke aan sporing van een geachten Hartebrug-paro- chiaan, onderstreepen we zeer gaarne. Men ha n dele dienovereen komstig! Red. Letteren en Kunst. Mijlpalen. Meermalen reeds werd te dezer stede een opvoering gegeven van dit tooneelspel van Engelschen oorsprong, doch het succes als gisteravond „Het Tooneel" te beurt viel zal wel nimmer hier zijn voorgekomen. Ongetwijfeld tengevolge van de benoe ming tot doctor honoris causa van den heer W. Royaards, was de Leidsche Schouwburg uitverkocht. Mede ook tengevolge van de thans on dervonden wjiardeering en erkenning van de kundige praestaties van den heer Royaards, was het spel der tooneelisten zoo subliem. Het gezelschap van den nieu wen doctor schijnt als begeesterd en verle vendigd door de eer, haar leider, en, met hem, ook haar zelf te beurt gevallen. De nieuwe décors en costumes, zoo smaakvol en keurig, versierden het spel in liooge mate. Het publiek ook toonde waardeering te bezitten voor hetgeen liet tooneel als kunst kan schenken. Bij de woorden in het 2de bedrijf van John Read (Royaards) tot zijn huisvriend: „A propos, weet jc al, dat ik binnenkort een nieuwen titel zal krijgen", barstte dan ook een spontaan applaus los uit de aandachtige toeschouwers. Dit mo ment zal voor Royaards ongetwijfeld ge denkwaardig blijven, en vóór alJes tooneel- speler, zette John Read zijn, door applaus onderbroken, gesprek eenvoudig voort. Na bet tweede bedrijf gewerd den heer Royaards een spontane hulde door den vice-voorzitter van het Schouwburg-be stuur, notaris D. Vijgh, die den lieer Royaards gelukwenschte met zijn benoe ming, memo roe rend, dat, hoewel reeds vele tooneeljubilea werden gevierd, dit het eerste is van zulk een bijzonderen aard. Spr. huldigde den heer Royaards vervol gens als tqoneelspeler, tooneel-Ieider en tooneel-paedagoog, onder wiens leiding een schare jeugdige tooneelisten een goede toekomst tegemoet gaan. Spr. wecè er op, hoe de benoeming overal in den lande blijdschap zal hebben verwekt, nu dc ver diensten van zulk een groot man op der gelijke wijze worden gewaardeerd, en hij meende de tolk te zijn van schouwburg bestuur en publiek met den wenseh uit te spreken, dat de heer Royaards nog lange jaren mocht voortgaan op den ingeslagen weg. Namens het Schouwburgbestuur werd den heer Royaards vervolgens een lauwer krans geo/freeril. Ook het Leidsch Studentencorps huldig de den jubileerenden looneel-lcider van harte met de eer hem bewezen, terwijl een lid van het korps tevehs een bloemenkrans aanbood. Marktberichten. ROTTERDAM, 24 Fcbr. Vee. Aanvoer runderen 316, vette en graska.lv. SC nucht, kalv, 14, schapen en lamm. 559, varkeus 212 biggen 0, Vctto kalveren 78 Baarden Runderen aan voer minder, handel langzaam prijzen op dezelfde hoogtevette "Kalveren aanvoer matig, handel kalm, prijzen iets hooger; Schapen fen Lammeren aanvoer tamelijk, handel kalin, prijzen minder; Var kens aanvoer minder, handel traag, prijzen iets hooger Paarden aangevoerd door de Regecring; «leze werden publiek verkocht, cuen sleedde van f400f600. Prijzen per K.g.Runderen f0,85fl.20 fl,50 f 1,55 fÖ,Varkens fl,20, f 1,30 f 1,40; f0.vette Kalveren f 0.90, fl.20 f 1,40 Telegrafisch Weerbericht. volgens waarnemingen verricht in den morgen van 24 Fcbr. 1919, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 764.3 Hcrnocsand Laagste baromcteistand: 747.1 Sylt Verwachting tot den avond van 25 Febr. Zwakke tot matigen wiiul uit Zuidoljjka richtingen, nevelig tot halfbewoikt, waat- schijnlijk nog droog weer koelere nacht, over dag zelfde tempci»'uit

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3