Letteren en Kunst. Les Beatitudes. In tegenstelling met de affiches en de afdrukken op de programma's, welke een hyper-moderne symboliek gevei^van ,.Les Béatitudes", en ontworpen zijn door Wim Wijnman, gaf de opvoering van ,,Les Béatitudes'' van Cesar Franck in de Stads gehoorzaal Vrijdagavond een indruk vol religie en piëteit, wars van ale futuris me, die genoemde symboliek bij mij te binnen riep. Zangkoren komen den laatsten tijd zoo herhaaldelijk met composities van 18de eeuwers op het répertoire. De hoeveelste maal b.v. is het, dat wij Haydn's ,,Die Jahreszeiten" te hooien kregen? liet ge mengd zangkoor ,,Sursum Corda" maak te zich gelukkig eens los van die traditie, 6n introduceerde ,,Lcs Béatitudes", een weidoorwroebt meesterwerk van don nieuweren tijd, waarin de groote reli gieuze ziel van Franck zoo spontaan tot uiting komt, en toch ruimte laat voor de echt Fransche geestdrift in deze compo sitie. Het fatale plaatsgebrek en bet groote quantum medewerkenden noodzaken tot beperkte recensie, waarom slechts een vluchtige indruk. Vooreerst het Haagsch Residenfie-orkesti, dat de instrumentatie voor zijn rekening nam. 't Wil mij voor komen, dat geprofiteerd is van Franck's idéé, elk instrument zoo gunstig mogelijk te doen uitkomen. Dat werkte aanmoedi gend voor de orchest-leden, doch bij de Hla.aj|-jnstrumcnten |eek did aanmoedi ging somwijlen te sterk in practijk ge bracht. Hierdoor bleef veel van de soli on verstaanbaar, hoeveel moeite de solis ten zich ook getroostten, boven het or- chest uit te komen. Met de solisten is een voortreffelijke keuze gedaan. Als grootste attractie was aangekondigd mevr. Bertlie Seroen, so praan te, Amsterdam, wier proestaties in verhouding tot haar gestelde eischen be ter hadden kunnen zijn. Als mezzo-so praan trad op moj. Marie Haifsema Mui lier te Amsterdam en als alt mevr. Joh. van ïleusden—Aldog te. Arnhem, die bei den zich wisten te possen binnen den re ligieuzen sfeer der muziek. De optreden de tenoren waren de heeren Philip Car- 8tens te 's Gravenhage en A. K. te Oegst- gecst, die zeer expressief hun diverse mu ziekrollen hebben uitgebeeld. De Chris tus-partij werd vervuld door den heer Max Kloos te Hilversum, die een kalme, 'Ibijna majestueuze- bariton-stem voor droeg. Als niet-beroepsznnger trad op de heer Wim v. d. Bent, te Katwijk aan Zee. Zijn basgeluid, vol van klank en zonder overdrevenheid, is zeer geapprecieerd. Helaas was zijn partij geen groote. Met veel waardeering zij hier melding ge maakt van het hemels klinkende quin tet der vreedzamen in de zevende zalig spreking. Jïct gemengd koor ..Sursum Corda" heeft zijn ouden roem ook met deze uit voering gehandhaafd, en ongetwijfeld 'droeg daartoe bijzonder bij de eminen te directeur, Louis Robert te Haarlem. Hij wist de krochten'van zijn koor zoo productief mogelijk te maken, en bereikte er mede. dat Les Béatitudes in goede be zetting zijn vertolkt. De dames en heeren leefden de gewijde muziek in, gaven zich spontaan, en verwonderlijk correct pas ten zij zich aan bij het, orchest. Zr... is de uitvoering van ..Les Beatitu des" door „Sursum Corda" een evenement op muzikaal gebied geworden voor Lei den. Franck's religieus voelen is er door belicht op voordcelige wijze. En hiertoe hebben allen medegewerkt, ieder naar zijn beste krachten: solisten, orchest', koor, en directeur. Deze laatste voorze ker niet het minst. Onder zijn leiding rong ..Sursum Corda" zich in een uit nemende reputatie verheugen. A. v. O. Dïo Jfthre8zeiteti. Iets grootsch heeft de Lcidsche Conccrt- Verecniging bereikt, door gisteren voor hare leden te doen uitvoeren Haydn's machtig oratorium „Die Jahreszeiten". Ondanks dit werk te Leiden reeds eerder is geïntroduceerd en nadien opnieuw ver tolkt, blijft liet heerlijk, en steeds nieuw om de rijko.gedachten welke or in besloten liggen. Mij verwonderde daarom de tal rijke opkomst geenszins. Bij dc beoordeeling dezer uitvoering hou de men in het oog, dat het koor, be staande uit de R. K. Oratorium-Verecni- ging te 's-Gravenhage en de 11. K. Gemeng de Zangvereeniging „Arti et Religioni" te Leiden, uit dilettanten bestaat, evenals de heer Th. de Groen, te 's-Gravcnhagc, geen beroeps-solist is. De beide anderen mej. Mia Peltenburg te Haarlem en de heer Anton Sistermans te 's-Gravenhage, zijn beroeps-solisten, terwijl ook het orchest van het 4de Reg. Inf. te Leiden te beschou wen is als een beroeps-symphonie-orchest. De vertolking dor instrumentale partij bij deze groote koor-uitvoering was inder daad artistiek. Aan de rythmische eenheid tusschen koor en orchest, en de instrumen talisten onderling, haperde weinig of niets. Gezien ook de korte voorbereiding, was bij het orchest te bewonderen de keu rige nuanceering. De verhouding tusschen strijkorchesi en kopermuziek was vol doende. Het koor heeft eveneens bijzonder vol daan. Helder en frisch klonk de koorzang, 'dikwerf met veel sentiment in de naïeve, pompeus in de grootsehc deelen. In dit laatste geval, zonder aan het teedere ka rakter van Jos. Haydn's muziek schade te berokkenen.En daarom was het jammer, dat de geheele „Somnier" moest vervallen, alsook enkele fragmenten uit „Herbst". "Maar de tijd gedoogde niet een uitvoering van de totale compositie. De sopraan, mej. Peltenburg, vervulde de Hanna-pavtij. Deze jeugdige zangeres was absoluut tegen haar partij opgewas sen, ook tegen de coloratuur. Bij elke uit zetting was de stem zacht, en glissando eerden de notenreeksen in haar grilligen vórm weergegeven. Haar timbre was benij denswaardig. Zeer verdiend was daarom een haar gebrachte bloemenhulde. De heer De Groen, tevens lid der Haagscbe Orato rium-Vereeniging, zong als Lucas de tenor- soli met groote genialiteit. Hij bleek te zijn een serieus noten-lezer, en een stijlvol zan ger, die het dilettantisme alle eer aandoet. Hij hoede zich evenwel voor overdre- .ven articulatie. De bas, dc heer Sister mans, was Simon, die in zijn bijzondere klankuitbeelding toch uitmuntende muzi kaliteit praesteerde. Bij de terzetten zal bijv ongetwijfeld meer hebben voldaan dan in de soli. De nieuwe dirigent van „Arti", de heer Aug. Smets, de bekende paukenist van het Residentie-orchest, debuteerde voor het eerst. En met veel verdiensten. Aan hem was het ongetwijfeld te danken, dat de een heid tusschen koor en orchest bewaard bleef. Zijn taak was moeilijk en zwaai', maar gelukkig dankbaar. Onder zijn be zielende leiding is de uitvoering een zeer kunstvolle geworden. Het applaus telken male gold hem dan ook zeker niet het minst. A. v. O. Uit de Omgeving ALPHEN AAN DEN RIJN, De Hanze. Vrijdagavond vergaderde in het Patronaat de plaatselijke Hanze- afdeeling. Op de gebruikelijke wijze werd de bijeenkomst door den voorzitter ge opend, waarna de notulen onveranderd werden vastgesteld. Aon dc orde kwam punt 3 „Mededeelingen van het bestuur", onder welke een ingekomen schrijven was van het Informatie- en Incassobureau der Hanze, waarin een verklaringj dat zonder bezwaar voor de afdeeling doel en streven van voornoemd bureau nader door een spreker kunnen worden toegelicht. Het bestuur had gemeend hiervan te moeten gebruik maken, en zal voor de volgende vergadering te dezer zake een spreker uit- noodigen. Ingekomen is een schrijven van het Centraal Har,ze-Bureau, inzake ge deeltelijke tegemoetkoming in de kosten voor eventueel drukwerk der afd., mits daarop een reclame voorkomt van de. Hanze-Bank. Besloten werd hieromtrent bevredigend te antwoorden. Voorts kwam van bestuurszijde de mededeeling dat be sloten werd om pogingen aan te wenden tot het oprichten van een boekhoudcursus voor Hanzc-leden uit Alphen en omstre ken, waarmede de aanwezigen zich zeer wel konden vereenigen. Besloten werd een oproep tot deelname te plaatsen in „Do Leidsche Courant", waarvoor wij in deze verwijzen naar achterstaande advertentie in dit nummer. Voorgelezen werd een schrijven van de Haarlemsche Hanze, behelzend* een aan moediging tot de afdeelingen inzake een toetreding tot den Burgerwacht. De leden werden alsnog in de gelegenheid gesteld zich voor 'de Burgerwacht op te geven, waarvan zeer velen gebruik maakten. Als nieuwe leden der afdeeling werden vervolgens geïnstalleerd dc heeren H. v. d. Sloot, A. Jansen, C. Velis, Adr. v. En gelen, Jac. Bahlmann, J. F. v. Vliet, C. Vreeburg. A. v. Engelen, Th. Rozestraten en P. v. Doorn. Thans kwam aan de orde de bespreking betreffende een nieuwe regeling van beta- ling-conditie's. Na een breede discussie over dit onderwerp, werd op voorstel van het bestuur besloten, het indienen der re keningen per drie maanden te doen ge schieden; ook werd ernstig gedacht aan de afschaffing van het fooien-stelsel bij eventueele betalingen. Ten einde echter dit besluit meer kracht bij te zetten, werd besloten in overleg te treden met,de andere bestaande organisaties in deze gemeente, om zoo mogelijk gezamenlijk tot een even tueele invoering te geraken. De Vaandel-commissie werd alsnog'met twee leden uitgebreid, n.l. de heeren J. v. d. Bosch en C. Y. Ponsioen. Bij de rondvraag sprak de geest, advi seur, de weleerw. heer kapelaan Loomans, een woord van aanmoediging lot hen die dienstplichtig waren, om zich aan te slui ten bij den R. K. Bond van Dienstplichti gen, daar door toetreding van dc midden standers de Bond niet slechts financieel doch ook moreel zal worden gesteund. Ook spoorde Z.Eerw. do. leden aan, alles in 't werk te stellen om tot oprichting te gera ken van nieuwe vokafdeelingcn. Niets meer aan dc orde zijnde, werd deze geanimeerde bijeenkomst vervolgens, met den Chr. groet door den voorzitter geslo ten. Bons. Voor dc week week van 23 Fe bruari—1 Maart is geldig: bon S 28 voor 250 gram suiker; bon P 27 voor 500 gram peulvruchten; bon G 29 voor 50 gram gort o: havermout; bon G 30 voor 250 gram rijst; bon Z 14 voor 1 stuk kleizeep a 100 gram; bon D 37 voor 150 gram huishond- jam;' bon A 54 voor 1 Kg. zandaatdappc- len; bon A 55 voor 1 Kg. kleiaardappelen; kaasbon 7 voor 250 gram kaas. BODEGRAVEN. Bons. Van 23 Febr. tot ,1 Maart is verkrijgbaar op bon 2443 geel 1 Kg. klei aardappelen; bon 247 geel 2 Kg. zarnl- aardappelen; bon 248 geel 1 Kg. idem: bon 240 geel en pculvruchtenbon 20 200 gr. capucijners; bon 250 geel en groen 100 gr. rijst; bon 251 idem 150 gr. jam; bon 232 idem 100 gr, sago; bon 253 idem !S0 gr. suiker, bon 255 voor 2 bonnen een pakje zeeppoeder: dito op 1 bon een stuk zeep a 8 ct bon 256 een stuk kleizeep zoolang de voorraad strekt; bon 257 100 gr. tapio- came.el; kaarsenbon 9 geldig voor een halve dcos schemerlichten, zoolang dc voorraad strekt, verkrijgbaar bij J. Fris wed. A. de Ruijter, dorp: J. M. v. Schaik Meije; H. A. Aherson. Nicuwerbrug: G. Stolwijk Noordzijde; J. Meerloo Zuidzij de; bon 32 kinderboekje een pond kinder meel; bon 83 dito 250 gr. suiker: bon 34 dito een stuk zeep a 8 ct. Voor de C. K. inleveren een gele bon 248 voor 2 porties aardappelen en een gele bor, 249 voor 2 porties erwten of boonen. Poging lot ontvoering. Hjaer dagen werd eeh 11-jarig meisje op den straatweg naar Zwammerdara door den bewoner van een woonwagen opgenomen en in den wagen verstopt. Op haar herhaald roepen werd de opmerkzaamheid gaande gemaakt van de politie te Zwammerdam, die een onderzoek instelde en haar uit de wagen te voorschijn haalde. Een bewijs te meer, dat. de onveiligheid op het platteland overhand toeneemt. Brandstoffen. Van 2428 Febr. is op de minimum ranlsoenkaart verkrijgbaar: op bon 9B (naar gelang de handelaars in voorraad hebben) ILL. (37% Kg.) an- thraciet a f 1.17% of H.L. (37 Kg.) eier kolen a f- 0.92%. Toeslagbon 7 kan worden ingewisseld. Vergadering. Heden ontving 't bestuur van den R.-K. Volksbond telegrafisch be richt, dat de spreker voor den R.-K. Bond van Dienstplichtigen reeds op Dinsdag avond a.s. des avonds te half acht zal optreden. De vergadering van Woensdag is alzoo verzet op Dinsdag. Goede opkomst is zeer gewenscht. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken is te 's-Gravenhage geslaagd mej. J. M. Burggraaf alhier. HiLLEGOM. Bons. Van 23 Febr. tot 1 Maai t is verkrijgbaar op bon 317 een half pond visch; bon 319 2 ons rijst; bon 320 een ons gr. erwten; bon 321 een ons br. boonen; bon 322 een ons kleizeep, afnemers zijn verplicht bij iedere staaf kalizeep een ons kleizeep te nemen; bon 322 een half pond suiker, bon 324 een "half ons jam; bon 325 3 bouillonblokjes; bon 43 4 Kg. aardappe len; bon 9 kinderkaart een half pond stri ker; bon 10 idem een staaf kalizeep; bon 3 kindermeelkaart het vastgestelde rant soen kindermeel; bon 3 boterkaart met inlevering van bon 327 bonboekje. Onzo brandstoffenvoorziening. Het is er treurig mee gesteld. Velen zitten zonder en de vele karretjes met stronken of stom pen uit het bosch wijzen op den grooten nood. De nog steeds voortdurende gaslooze uren maken de zaak nog bedenkelijker. Er wordt veel hout gekaapt. Toen Treslong over het ijs te bereiken was, geschiedde zulks zelf op klaarlichten dag. Posterijen. De heer J. du Pont alhier adjunct-commies der posterijen is bevor der tot commies-titulair. Bank. Door de Spaar nebank is aan gekocht het pand „Schoonoord" aan dc Hoofdstraat, om aldaar het Bankbedrijf uit te oefenen. Stille omgang. De bedevaart ter II. Stede van bet Genootschap afd. Iïillegom en omstreken is vastgcscld op Zaterdag 22 Maart a.s. Zilveren jubilé. -- Dc Hillegomschc Har moniekapel zal dit jaar 25 jaar bestaan. De kapel wil dit feit herdenken o. a. door het organiseeren van een festival. Niet noodig! Terwijl aan elf van onze gemeente-arbeiders i 25 werd toegekend door den Raad in zijn laatste zitting in afwachting van het nieuwe werklieden- reglement is dit geld door de rooien onder hen geweigerd. Waarom ook niet! De Ka tholieke en Christelijke gemeentearbeiders hebben de 25 pop natuurlijk dankbaar aanvaard. Vier tegelijk. Ten nadeele van den heer H. A. van Waveren-Oostduin zijn niet minder dan 4 fietsen tegelijk gesto len. Daders onbekend. KATWIJK. Bons. Van 24 Febr. tot.l Maart is verkrijgbaar op bon 102 een half pond rijst; bon 31 een half pond suiker; bon 21 voor een pak kaarsen a 64 ct. of waxinc a 58cl.; bon'4 een pak kindermeel; bon 27 2 ons kaas; bon 4 een half ons vermicelli geldig voor 2-maanden; bon 42 een stuk kalizeep a 6 ct. en een stuk kleizeep a 10 ct. sagobon 2 een stuk toiletzeep a 40 ct. voor zoover voorradig; bon 5 (on 2 bons een pak aardappelmeel; men wordt dus verzocht gezamenlijk de bons in te wisse len en het meel onder elkaar te verdée- len); bon 87 4 Kg. veenaardappelen; ban 18 twee ons jam; pculvruchtenbon 47 een half pond gr. erwten a 22 ct. of capueij- rers a 54 ct. per Kg., capucijners voorzoo- ver de voorraad strekt; bon 3 een half pend visch onmiddellijk na aankomst; melkbon 99 is geldig 24 Febr. voor 1/10 L. volle melk; iederen volgende dag wordt de volgende bon geldig; bon 145 een pond gfc.. melk per weck. Van de nieuwe pertroleumkaart is bon 13 en 14 {gr. kaarl) geldig tot en met 28 Febr. elk voor 2 liter. Van de bruine kaart bon 13 en 14 elk voor 3 liter. LEIDERDORP Bons. Verkrijgbaar in de week van 22 —28 Febr.: op ben 12: 4 Kg. zandaardappe- lcn op bon 13: 1/4 Kg. gr. erwten; bon 14: 2 ons jam; bon 15: 2 stukken kleizeep; bon 20 kinderkaart 2 stukken kleizeep; bon 16: ons rijst; bon 17: 1/4 Kg. suiker; bon 8 kinderkaart: 1/4 Kg. suiker. Woensdagavond klompenbons uitsluitend voor jeugdige personen en kinderen. Gemeenteraad- In een voltallig vergadering van den Raad dezer gemeente werden eenigc in gekomen stukken, o. m. goedkeuring van Raadsbesluiten door Ged. Staten, voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam een verzoek van het Steuncomité te Leiderdorp om het een bijdrage te geven van f 500, teneinde de uitgaven der crisis-gevallen tc dekken en te kunnen voldoen, aan een opdracht van den burgemeester der gemeente om de seizoen-wei klcozcn te ondersteunen, wel ke ondersteuning een vorig jaar was op gedragen aan een commissie, die dc gel den daarvoor van den Raad ontving. Op vi nrsteï van B. en W. werd besloten aan het verzoek te voldoen. Bovengenoemd- steuncomité bad nog een adres gezonden, waarin gevraagd werd om 1/10 gedeelte van de tegemoet komingen welke door haar betaald moe ten worden aan de gedemobiliseerden, welke op of na 14 Nov. 1918 huiswaarts zijn of worden gezonden, overeenkomstig de punten 7, 9 en 10 der nadere steunre geling vastgesteld door den minister van Oorlog. 9/10 gedeelte dier tegemoetko mingen worden betaald dooi liet Kon. Nat. Steuncomié. Behoudens nadere goed keuring van Ged. Staten wordt ook op dit adres gunstig beschikt overeenkomstig het voorstel van B. en W. Een voorstel van B. en W. om de be groeting dienstjaar 11918 te wijzigen word aangenomen. Daarna worden de leden benoemd voor het stembureau en het kohier van het schoolgeld 4c kwartaal 1918 vastgesteld tot een bedrag van f 37.3% Vervolgens kwam aan dê orde het ver zoek van de broodbakkers te Leiderdorp, aan welk adres adhaesie was betuigd door de broodbakkerspatroonsverocniging te Leiden om in de gemeente een veror dening in het leven te roepen, waarbij de nachtarbeid wordt verboden. B. en W. worden gemachtigd in een volgende vergadering een dergelijke ver ordening aan te bieden. Ten slotte worden de leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd. USSB. Bons. Van 24 Febr.1 Maart is ver krijgbaar op bon 109 ec-n half pond sui ker; bon 110 een ons rijst; bon 111 een reep chocolade; bon 112 twee ons jam; bon 113 een ons cacaodoppenpoeder; bon mi een ons kleizeep: bon 115 een ons kali- zeep; bon 11 en 12 kinderzeepkaart een ons kaliezeep; bon 18 peulvruchtenkaart 3 ons capucijners; bon 19 en 20 resp. 8 Kg. zand- en 16 Kg. veenaardappelen, bon 8—14 melkkaart serie R. Rei'aüenspaarfonde. Het Retraiten- spaarfonds ,.St. Ignatius" hield Vrijdag avond hare jaarvergadering. Na hot ge bed opende de voorzitter, de heer P. War merdam, de vergadering en zeide, een te rugblik werpend op het afgeloopcn sei zoen, tevreden te zijn. Uit dc ïckening van den penningmeester bleek, dat naast een ontvangst van f 1296.43% een uitgaaf viel te boeken van f 1273.97, alzoo een voordeelig saldo van f 22.46%. De voorzitter bracht een welgemeend woord van dank aan alle milde gevers, waardoor het bestuur weer in staat was enkele onbemiddelden een retraite tc kunnen doen volger. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental met 29 is toegeno men en thans 331 bedraagt, terwijl 154 leden een retraite volgden. Thans zijn reeds voor een volgend _seizoen vijf retrai tes aangevraagd. De secretaris oogstte een dankbaar \applaus-. De vergadering besloot tot uitbreiding van het bestuur met twee leden. Hiervoor werden gekozen de heeren L. van Dijk en H. J. v. d. Meer. De aftredende bestuursleden P. Warmer dam, W. Mesman en P. Langelaan, wer den herkozen. De voorzitter deelde mede, dat door het bestuur, namens de oud- retraitanten aan de eerw. Zusters van het retraitenhuis te Noordwijkcrhout met Kerstmis j.l. „een geschenk was aangebo den, wat dankbaar was aanvaard. De vergadering vond het uitstekend. Bij de rondvraag werd aangedrongen op het houden van recollectie-avonden en werd gevraagd naar de retraitepenning. Dc voorzitter diende allen van antwoord. NIEUWKOOP. Eons, In de week van 24 Febr.2 Maart is verkrijgbaar op: bon 253: 1 ons rijst; bon 254: 100 gram bruine boonen; bon 255: 100 gram groene erwten; bon 256: 100 gram kaas; bon 257: 250 gram suiker; bon 258: 100 gram jam; bon 259: 4 Kg. aardappelen; bon 12 een pak kaarsen; boter en margarinek'aarten van 28 Febr.- 8 Maart ben 5: 250 gram. Voor kinderen beneden het jaar bon 30: 250 gr. suiker. Kruisverband. Schitterend geslaagd mag met recht heeten de propaganda- vergadering van het Kruisverbond met medewerking van die Maria-veröeniging op Vrijdag j.l. De zaal van het Patronaatsgebouw was geheel bezet, terwijl ook de pastoor der parochie aanwezig was. In een mooie toe spraak leidde kapelaan Voorham, presi dent van het Kruisverbond den spreker van den avond in, den bekenden Jezuït, pater H. Ermann uit Rotterdam. Door zijn vlotte 'betoogtrant, geestige zetten en puntige gezegden, oogstte de eerw. spreker ook hier enorm succes. Zijn eerw. vergeleek de actie der drankbestrij ding met de revolutie die gedreigd heeft en nog dreigt. Onze burgerwacht, het le ger van Sobriëtas is paraat, doch steeds meer moet het versterkt en uitgebreid, want het gevaar dreigt nog steeds. Een enthousiast applaus volgde. De avond werd aangevuld door tooneel en zang, waarbij de piano bespeeld werd door mej. Mina Mourits. Het was een mooie avond, de R.-'X. drankbestrijding kan er trotsch op zijn. Het Kruisverbond mocht 4 nieuwe le den noleeren, de Mariavereeniging 10, terwijl een collecte veer de strijdkas on geveer f 27 opbracht. Een flink aantal propaganda-artikelen als brochures, aflaat prentjes enz., werden ook weder aan den man gebracht. NOOR OW IJK. R. K. Juvenaatsgebouw. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, werd voor ccnige maanden ten behoeve van het- Jon gen spatronaat door het R. K. Par. Kerk bestuur aangekocht het houten clubge bouw van de Tennisbanen te Noordwijk aan Zee. Dit gebouw, rustende op een sleenon voet. is thans geplaatst naast de R. K. Kerk en door ombouw en bijbouw zoodanig vergroot en verbeterd, dat er is ontstaan een flinke ruime zaal, die kan dienen voor uitvoeringen en groote ver gaderingen. Het breede diepe tooneel vormt een uitbouw aan de achterzijde van de zaal. Aan de rechterzijde van het gebouw ligt de patronaatszaal, aan de linkerkant de bestuurskamer en de bibliotheek. Aan de eene zijde van het tooneel bevindt zich nog dc kleedkamer. Het geheele gebouw is van elcctrisch licht voorzien. Gistermiddag te half vijf werd het Ju. venaatsgebouw op plechtige wijze ge, opend. Tot bijwoning waren uitgenoodigd behalve de eerw. lieeren geestelijken en dg Patronaatscommissie, het Kerkbestuur het Armbestuur, de R. K. Gemeenteraads leden en de bestuursleden van alle Roomf sclie vereenigingen. Ook waren togen, woordig de jongens van het Patronaat ei; dc leden van de R. K. Gezellenvereenigiug. Het R. K. Zangkoor had zich op verzoek bereid verklaard de plechtigheid roef eenige gezangen op te luisteren. Nadat dan het zangkoor, onder leiding van den directeur, den heer C. G. J. Ah keiriade. het 4-steramige „Veni Creator* van Tychon was ten "gehooren gebraeli'tt wérden door den Z.Eerw. heer Pastoor dr' kerkelijke plechtigheden verricht en Lof geheele gebouw ingezegefld. Hierna zong het zangkoor nog Jes\| Duleis" van Koiho en ..Domine salvam lrur' van Giesen. Vervolgens nam de Z.Eerw. hoer Pas. tooi' het. woord om de Patronaalsjongens op tc wekken tot dankbaarheid. Dankbaar, heid jegens het Kerkbestuur, dat geen moeite en geldelijke zorgen heeft ontzien, dankbaarheid vooral jegens den directeur, den weleerw. heer F. v. Leeuwen, cn d# Commissie. Al die moeiten en zorgen, zeg, Z.Eerw., dienen voor uw geestelijk en lij. deiijk welzijn, om u te vormen tot doge. lijke Katholieken. De jongens moeten die dankbaarheid toonen door stipte bijwo ning der oefeningen en lessen, door op lettend te luisteren naar het godsdienst- onderricht, en door braaf te leven. Dan zullen allen tevreden zijn, die hebben bij. gedragen tot stichting van het gebouw, io de overtuiging dat zij voor de geheele pa. rcchie een goed degelijk werk hebben ver» richt. De weleerw. heer v. Leeuwen sprak hierna woorden van dank tot den zeen eerw. heer Pastoor en het Kerkbestuur, die Z.Eerw. in staat hadden gesteld het Patronaatswerk voort te zetten en uit le breiden, dank als voorzitter van de Ex ploitatie-commissie aan de leden van die Commissie, wier zorgen en arbeid niet ge ring zijn geweest; dank aan diegenen, dia door hun giften hebben bijgedragen lot aanschaffing van den inventaris; dank ten slotte aan het Zangkoor. Nog werd het woord gevoerd door derf heer P. de Groot, die als voorzitter van de St. JeroéU?'-bibliotheek, zijn dank uit sprak jegens het Kerkbestuur en vooral aan den Z.Eerw. heer Pastoor, voor de royale manier waarop de wenschen tan het Bibliotheek-bestuur zijn vervuld; dooi' den heer C. J. L. v. d. Meer, die als Roomsch gemeenteraadslid de geheele pa rochie feliciteerde met het mooie gebouw cn als particulier de jongens opwekte tot dankbaarheid; door den heer N. M. Al kemade, die als vader het Kerkbestuur en de Exploitatie-commissie dankte voor de voortvarendheid, waarmede dit gebouw ie gesticht en- gemaakt tot verzamelplaats voor de jeugd. De weleerw. heer v. Leeuwen sprak na mens den Z.Eerw. heer Pastoor zijn dank uit voor de waardeerende woorden. Ten slotte uitte Z.Eerw. nog woorden van dank tot den aannemer van het gebouw, den heer C. G. J. Alkemade, die met grouts technische kennis van oud nieuw heell gemaakt, en vooral tot de vertegenwoor digers van sociale vereenigingen. Dit ge bouw moet het centrum worden van hel R. K. vereenigingsleven. Hierna was er gelegenheid voor de pa rochianen om het gebouw te bezichtigen, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. NOORD WIJK ER HOUT. Bons. Van 34 Febr. tot 2 Maart is verkrijgbaar: op bon 75 een half pond visch; voor zoover beschikbaar; bon 8i IA ons jam; bon 82 een half ons gort; bon 83 twee ons rijst; ben 84 een stuk Kleizeep; bon 85 een half pond suiker; hou 86 een pak pudding a f 0.14£; bon 6 melkk&arf 7 maal 1/10 liter volle melk; bon 7 kinder kaart een half pond kindermeel; bon 3 idem een half pond suiker; bon 24 4 Kg. aardappelen; bon 22 peulvruchtenboekje 3 ons gr. erwten a 11 ct. of spliterwten a 21 ct. per pond. RIJNSBURG. Er in geloopen. Vorige weck werd eon groenten ri jder, die in de richting Jlon Haag reed, op den Rijnsburger weg aange houden door 2 militairen die „half' lie pen. M. hield halt en moest eten waged laten visiteeren, doch vroeg of het niet „I* maken" was, waarop bevestigend geard- woord werd, met de toevoeging: je doet lid ook voor je broodje. M. betaalde den inili' tairen f 15 en reed met z'n groentenJfriki waarin wat haver, verder. Nader vernemen we dat het een trui was van een paar soldaten, zonder eenigc lastgeving van hoogerhand. Den volgenden nacht werd op hen geloerd, doch zij niet voor de tweede maal gekomen. VOORHOUT. Debatingclub. Dinsdag werd weder om een cursusavond gegeven door den zeereerw. heer v. d. Burg. De zaal niet zoo vol als wij gewoon waren: het slechte weer scheen daar de oorzaak va» te zijn. Wij verwachten Dinsdag 25 Feb''' zeker een propvolle zaal, daar 't onder' werp wordt behandeld: „Aan wie het on derwijs". Na de bespreking van 11 Febr. ging nol ovc-r tot het oprichten van een Debating* club, welke onder leiding van den z«r* eerw. heer v. d. Burg zal blijven. De C-r' sie Debatingavond zal plaats hebben op Donderdag 27 Febr. 's' avonds om 7 nut in 't Patronaat. Zij die zich op wenscnP te geven voor die Debatingclub kunne zich aanmelden bij H. C. van Wieringw cn W. A. van Kampen, resp. voorzitter erf secretaris der Prop.club „St. Petrus". Debatingclub is uitsluitend voor dc pr<> pagandislen. Die lid is van de DebaW club is tevens lid van de Prop.club den Ned. R. K. Volksbond. VOORSCHOTEN Bons. Voor het tijdvak van 24 Febr-

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2