Qeidóclva (Bowra buitenland. BINNENLAND. VERHAGEN's BESCHUIT, Vredeskwaliteit. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, _nr Leiden 15 et. p. week, f2.— p. kwartaal; bfl -e agenten 16 ct. p. week, f2.15 p. kwartaal.Franco on post f2.45 p- kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Mis voor de Abonné'a verkrijgbaar tegen betaling an 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Ziimmersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e laargang. VRIJDAG 21 FEBRUARI 1910. Bureau: STEEMSGNUUS? 15 LEIDEN. iniorc. Telefoon 935. No. 2845 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17V» cent per regfeï voor Har u el rad ver teil t iënZaterdags 25 cent per regel 22i/o cent per regel voor gewone advertcnlionZater) dags 80 cont por regel. Voor ingezonden rnededcelingeS wordt hGt dubbele van het tarief berekend. Kleine Advortentiën, waarin betrekkingen worde® aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop et» verkoop 50 ceut; Zaterdags 75 cents, van 80woorden Dc koienvoorziening van West-Europa staat er ongunstig voor. Do toestand van Clemenceau is vooruit gaande. Noderlandsrho werkwilligen worden in Duitschland met den dood bedreigd. Er is weer eens een schip getorpedeerd. OVERZICHT. 't Staat er met de vooruitzichten omtrent de kolenvoorziening in West-Europa niet best voor. De meeste Fransche mijnen heb ben den alles vernielenden oorlog over zich heen zien gaan en zullen nog maanden noodig hebben, om voor verdere exploitatie geschikt te worden gemaakt. Ook in Bel gië beletten vele factoren om op heele kracht te' werken. Het Rijnsch-Wcstfaal- schc kolengebied is al geruimen tijd het proefveld voor allerlei Spartacistische practijken. En ten slotte dreigt in de En- gölscbe kolenmijnen een werkstaking, een „officieele", omdat deze staking, zoo zij uitbreekt, door de vakvereenigingen ge sanctioneerd zal zijn, in tegenstelling met de meeste stakingen in tal van belangrij ke bedrijven in het Vereenigd Koninkrijk, die ongeautoriseerd" waren. De onlusten in het Rijnsch-Westfaalsche gebied hebben twee onaangename zijden voor de Geallieerden, die het gebied op den linker Rijnoever bezet houden. In de eerste plaats wordt daardoor de kolenvoor ziening van rlat bezette gebied zelf be dreigd en in de tweede plaats is het Spar- facisme symptomatisch zoo gelijk aan het bolsjewisme, dat. men vooral in Frankrijk, evaar een verhoogde vatbaarheid voor deze ziekte moet bestaan, wel beducht moet zijn jvoor een overschrijding van de grens, r Het is wel teekenend voor die vrees, dat maarschalk Foch, die van de bepalingen der wapcnstilstandsverdragen geen haar te linker of te rechter wil uitwijken, thans de Duitsche regeering toestaat, troepen de onzijdige zone in te zenden om met de Spartacisten af te rekenen. Men breekt zich in Entente-kringen al het hoofd over mid delen om tiet bolsjewisme in het verre Rus land te bezweren. Op Zee. Weer eens een schip getorpedeerd. Kopenhaagsche bladen melden, dat een Engelsch oorlogsschip dezer dagen het Duitsclie stoomschip ,,Wotan" in het Ska- 1 gerak tot'zinken heeft gebracht. Het was met een lading zout van Stettin naar Me mel onderweg. Daar het het sein van een "Panischen torpedojager om te stoppen niet gehoorzaamde, loste deze een scherp schot, waarop de ,,Wotan" bijdraaide. De bemanning werd daarop gelast aan boord van den jager te komen, waarna de „Wo- tan" in den grond werd geschoten. De Duitschers zijn te Kopenhagen aan land gezet. België. Hollander gearresteerd. Op last van de justitie is te Brussel, vol gens de „Tel.", een Hollander gearresteerd die bij het begin van den oorlog bijna zon der middelen van bestaan was, maar door den handel in leder groote winsten maak te. De aangehoudene had voor een bedrag van millioen mark op de Duitsche oor- logsleening ingeschreven. Duitschland. Noderlandsche werkwilligen mot den dood bedreigd. D.d. 20 Febr. wordt uit Zevenaar aan de „Tel." gemeld: Sedert gisteren komen honderdtallen Ne- derlandsche arbeiders uit Duitschland te rug uit vrees voor Spartacistische uitspat tingen. De opstandelingen bedreigen in het industriegebied de Nederlanders met den döod, indien zij niet onmiddellijk aan de stakingen deelnemen, zoodat een nog groo- tere uittocht naar ons land verw acht - wordt. Gisteren en vanochtend kwamen de trei nen wel weer alle uit Duitschland hier an. De stcenkolentreinen rijden veelal langs een zijlijn om Emmerik te bereiken, want 't komt reeds voor, dat Spartacus- leticn, gewapend met karabijnen en band granaten, 's nachts de treinen aanhouden. Voor het bedienend locomotiefpersoneel is I de toestand thans hachelijk.-De beweging verbreidt zich over het geheele industrie gebied, alwaar vele dooden en gewonden reeds ten offer vielen. De nationale vlag. Bij staatsbesluit zijn de kleuren van de Duitsche vlag vastgesteld op „Zwart-rood- geel". Zwart-rood-goud waren de kleuren der oude Duitsche democraten van 1848 en gelden tegelijkertijd als symbool van de aaneensluiting der Duitsche stammen met inbegrip van Duitsch-Oostenrijk. Spartacistische woelingen. V. D. meldt van de grens: De verbinding met Duitschland gaat niet verder dan Duisburg, tengevolge van de Spartacisti sche oproeren. De reizigers, die kaartjes hadden tot Frankfort, zijn teruggekeerd. Frankrijk. Aanslag op Clemenceau. Uit Parijs wordt bericht: De berichten omtrent den toestand van Clemenceau blij ven geruststellend. De kogel kon verwij derd worden zonder dat de patiënt daar van veel nadeel ondervond. Waarvoor men nog moet vreezen, is de invloed van een zoodanigen schok op een man van zijn leeftijd. Toch heeft de minister-president reeds den wensch uitgesproken, dat het ongeval zoo weinig mogelijk de werkzaam heden der vredesconferentie belemmere. De moordenaar, Cottin, is meubelmaker van beroep, 23 jaar oud en een militant anarchist. Hij woonde in de Mont Rouge- wijk in een klein hotel, bekend als een verblijfplaats van anarchisten Hij heeft nimmer in het Parijsche leger gediend en gebruikte voor het eerst een revolver. Naar hij verklaart, besloot hij reeds zeven maanden geleden Clemenceau te dooden, dien hij beschouwt als een vijand der menschheid, die een nieuwen oorlog voor bereidt. Rusland. De gevechten in de Oekraïne. De Oekrainiërs hebben de bolsjewiki verslagen in een gevecht op zestien mijlen ten Noorden van Kief, waarheen de Oekrai- nische regeering later is teruggekeerd, al dus meldt de correspondent van de „Ti mes" te Stockholm, op grond van een vertraagd telegram uit Kief, d.d. 12 Febr. De Oekrainiërs verdreven de bolsjewiki uit het Oostelijk deel van de Oerkraine en heroverden de steden Charkof, Pultawa en Jekaterinoslaw. De „Times" heeft een uit Weenen geda teerd telegram ontvangen, gezonden door den Oekrainischen president te Vinnitsa, waarheen de Oekrainisehe regeering go- vlucht was. Het lot van Kief was volgens dit telegram nog steeds onzeker. Volgens een later telegram meldde de Oekrainisehe commandant, Grekof, d.d. Maandag: Onze troepen beschieten Kief met zwaar geschut. De tsaar nog in leven? De correspondent te Tokio van de- „Ti mes" heeft „van geloofwaardige zijde" ge hoord dat het verhaal over den moord op den tsaar en zijn gezin een sprookje is. De tsaar is nog in leven; hij is „als koopman vermomd" destijds uit Ekaterinburg naar Moskou overgebracht en wordt er in het Kreml gevangen gehouden. De tsaritza is met haar kinderen geïnterneerd in het klooster Troisko-Sergiefsky, 40 mijl van Moskou. In Rusland loopt het gerucht zegt de zelfde correspondent dat Lenin motter- tijd den tsaar in zijn macht zal herstellen... als de bourgeoisie, die den alleenheer- scher gescheiden hield van zijn volk, niet meer bestaat. Plannen der bolsjewiki? Men bericht, volgens V. D., dat de strijd macht der bolsjewikf 750,000 man bedraagt waarvan 250,000 man geoefende troepen. Volgens berichten uit Stockholm hebben de bolsjewiki het plan een groot-voorjaars offensief te openen om de revolutie uit te breiden tot Bohemen, Slavonic, Hongarije en Oostenrijk. Tegelijkertijd zal een offen sief geopend worden tegen Polen en Oost- Pruisen. De munitiefabrieken in Rusland werkfcn met koórtsachtigen haast. Voorts meldt men, dat bijzonder handige agitators naar Engeland gezonden zijn om aldaar de arbeiders tot het bolsjewisme over te halen. Op 1 Maart zullen de oude rijksdaalder- zilverbons worden ingetrokken. Nieuwe zilverbons zullen niet meer uit gegeven worden. De minister van Landbouw trekt de Scheurwet niet in. De invoer van koper wordt vorhoogd. Entrekking zilverbons. Bij kon. besluit is bepaald, dat de zilver bons van 2% gulden van den ouden vorm met ingang van 1 Maart 1919 worden inge trokken. Zij kunnen tot 15 Maart 1919 bij de be taalmeesters en ontvangers worden inge wisseld tegen wettig betaalmiddel. De Scheurwet. Minister Van IJselsteijn verklaarde bij de interpellatie-Otto, dat intrekking der Scheurwet op dit oogenblik niet gewenscht is, maar dat de uitvoering voor wie zulks wenschen zal opgeschort worden tot het najaar. Koffie voor Maart. De minister van Landbouw heeft bepaald dat gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 Maart 1919 en eindigende op 31 Maart 1919, door detaillisten aan verbruikers zal mogen worden afgeleverd op bon no. 48 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. EngolBche koperuitvoer naar Nederland. Reuter seint uit Londen d.d. 20 Febr.: Het ministerie van Handel gedurende den oorlog, kondigt aan, dat de hoeveelheid lcoperalloois en koperen fabrikaten met in begrip van electrische draden en kabels, welke door Nederland mogen worden in gevoerd met toestemming van de geassoci eerde regeeringen, aanzienlijk is vermeer derd. Vergunningen voor uitvoer uit het Vereenigd Koninkrijk naar goedgekeurde gconsigneerden zal vrijelijk worden toege staan bij overlegging van certificaten van de N.O.T., totdat de hoeveelheid welke mag worden ingevoerd door Nederland-is be reikt. Steenkool uit Duitschland. De kolentreinen die door het drijven van de Spartacisten in het Rijnland de laatste twee a drie dagen niet hebben kunnen rij den, loopen vandaag weer voor het eerst. Vrachtprijzen binnenschipperij. De minister van Landbouw heeft met in gang van 1 Maart *919 ingetrokken de thans -op de vrachten in de binnenschippe rij berekend wordende winter-vrachtver- hooging van 20 pCt., met dien verstande dat weer van kracht wordt de vrachtver- hooging van 5 pet. (resp. 7 pet. voor het vervoer naar en van Delfzijl) als gevolg van de bestaande 20 pet. verhooging van het sleepboottarief. Uitvoer van sigaren. De Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij brengt het volgende ter kennis van be langhebbenden: 1. Monsterzendingen sigaren naar- geal lieerde en neutrale landen, waarvan de verzending niet via de Centrale rijken plaats heeft, worden op aanvrage van be langhebbenden ten uitvoer toegelaten door den inspecteur der invoerrechten en accijn zen, in wiens inspectie de aanvrager woont of zijn bedrijf uitoefent. 2. Monsterzendingen sigaren, bestemd voor of verzonden via de Centrale rijken, worden door bedoelde inspecteurs slechts ten uitvoer toegelaten op machtiging van de N. U. M., bij welke de aanvrage op het daartoe bestemd formulier N 32 moet wor den ingediend. Voor elke dezer zendingen aan een afzonderlijk adres is f 1 voor ad ministratiekosten verschuldigd, welk be drag bij vooruitbetaling moet worden vol daan. Tot nadere aankondiging worden met name .de Tsjecho-Slowakische repu blieken Polen beschouwd als te behooren tot de Centrale rijken. 3. Uitvoer van monsters sigaren kan slechts plaats hebben op aanvrage van fa brikanten of van na 1 November 1918 door de N. U. M. erkende exporteurs van siga ren. Voor niet-fabrikanten blijft, het vastge stelde maximum van 300 stuks voor elke monsterzending gehandhaafd; voor fabri Door de betere samenstelling van de regceringsbloem is VERHAGEN's BESCHUIT thans gelijk aan do kwaliteit van vóór den oorlog. VERHAGEN's BESCHUIT, VREDESKWALITEIT, zelfs drpog gegeten, kan NU met recht een der fijnste en goedkoopste delicatesses genoemd worden!!! 1390 Voor 100 gram van de nieuwe broodkaarten, Lebt U thans 5 groote of 10 kleine beschuiten. kanten wordt het maximum verhoogd tot 2000 stuks. De N. U. M. kan in bijzondere gevallen te barer beoordeeling machtiging verleenen tot den uitvoer van monsterzendingen bo ven het hiervoren genoemde maximum. 4. Met uitzondering van de sub 2 fen de in de laatste alinea sub 3 genoemde zijn monsterzendingen sigaren vrijgesteld van heffingen. 5. Bovenstaande regeling geldt slechts voor bonafide monsterzendingen ter beoor deeling van de inspecteurs bovengenoemd. Poging tot fraude wordt gestraft met schorsing als exporteur. De burgemeester van Haarlem. Naar het „Vad." verneemt komt voor de. benoeming als burgemeester van Haarlem zeer ernstig in aanmerking jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, thans burgemeester van Leiden. Ook ons is dit bericht reeds lang bij ge ruchte ter oore gekomen. Wij kunnen het bericht echter tot onzen spijt ontkennen noch bevestigen. Alweer een nieuwe partij. Volgens „Het Vad." is te Rotterdam oen nieuwe politieke partij opgericht, ,die den naam draagt van Erfrechtstiervormings- partij. Het vsoorloopig bestuur bestaat uit den heer L. de Buy Wenninger, arts. voor zitter; mej. J. Schater, secretaresse, en den heer H. Dronkers Delsaine. In Den Haag en elders wordt de vorming van afdeelin- gen voorbereid. De Katholieken en da defensie. De R.-K. Kiesvereeniging te Leeuwarden heeft de volgende motie aangenomen: „Met voldoening kennis genomen lub bende van de pogingen, aangewend door mr. Bomans zoowel bij de behandeling van de marinebegrooting als bij die van de oorlogsbegrooting ora reeds nu, ongeacht den uitslag van de onderhandelingen te Versailles, hier te lande een aanvang te maken, met de beperking der bewapening; van oordeel, dat onze Katholieke Kamer leden de bril w'ipeiiirigs'uleo zooveel moge lijk dienen te bevorderen en aan de uitvoe ring van die idee practisch dienen mee te werken; spreekt den wensch uit, dat de door mr. Bomans c.s. bij de oorlogsbegroo ting ingediende motie worde aangenomen en gesteund door alle Katholieke Kamerle den; en besluit deze motie ter kennis te brengen van mr. Bon.'-ns, van de Katho lieke Kamerclub en van de pers." Vrouw in den gemeenteraad? Te Bussum zijn gisteren bij de verkie zing voor een zetel in den Raad uitgebracht 1592 geldige stemmen. Hiervan verkregen J. v. d. Berg (Com. Partij) 56, L. Bruna (S.D.A.P.) 294, mej. J. H. M. Stants (Econ. Bond) 450, en J. B. G. Steur (R.-K.) 783 stemmen. Er is dus herstemming tusschcn de twee laatstgenoemden. Zwitserland officieel vertegenwoordigd op da Jaarbeurs. Zwitserland zal op de Utrnchtsche Jaar beurs officieel vertegenwoordigd zijn. Er komt een inlichtingenbureau, waar men zich door Zwitsersche ambtenaren op de hoogte zal kunnen laten brengen van de Zwitsersche nijverheid en haar groote ont wikkeling in de laatste jaren. De arbeidsduur in het drukkersbedrijf. In een buitengewone gemeenschappelijke vergadering Woensdag door den Neder- landsclien Bond van Boekdrukkerijen, do R.-K. Verecniging van Ned. Drukkerspa troons en den Bond van Christelijke Druk kerspatroons, te Amsterdam gehouden, is op voorstel van het algemeen hoofdbesiuur besloten het advies van den Centralen Raad te volgen en met 3 Maart a.s. de werkweek te verminderen tot 54 uur voor drukkerijen welke nog niet, en tot 52% uur voor drukkerijen welke reeds den vrijen Zaterdagmiddag hebben ingevoerd. Een voorstel van het hoofdbestuur om te Brandstoffencommissie district Leiden Daar slechts 10 pet. van degenen, dia daarvoor in aanmerking komen, gebruik maken van de gelegenheid om dc door da Gemeente Leiden beschikbaar gestelda goedkoope veenbonken en hout af te halen, wordt, in zoovqrre met intrekking van da desbotrcffende publicatie d.d. 12 Februari nader bepaald, dat op aangegeven plaats en uur hel hout kan worden afgehaald op vertoon van de rabatkaart: op Zaterdag 22 Februari door de Noa* 1876-5000; op Maandag 24 Februari door de Nos. 5001—8000; op Dinsdag 25 Februari door de Nol* 8001—11000; op Woensdag 26 Februari door de Nol. 1100114500; dat op de aangegeven plaats en uur dl veenbonken kunnen worden afgehaald op vertoon van de rabatkaart: op Zaterdag 22 Februari door de Nol. 13524-12000; op Maandag 24 Februari door do Noa» 1199910500; op Dinsdag 25 Februari door de Noa* 10499—9000; oj) Woensdag 26 Februari door de Nos. 8999—7500; op-Donderdag 27 Februari door de Noa. 7499—6000; op Vrijdag 28 Februari door de Noa. 5999—4500; op Zaterdag 1 Maart door de Noa» 4499-3000; op Maandag 3 Maart door de Noa. 2999—1500; op Dinsdag 4 Maart door de Nol. 1499—1. 1031 De Directeur van het Brandstoffen* Bureau, KRAMER. Leiden, 21 Februari 1919. besluiten dat leden die de arbeidsvoorwaar den hunner werknemers in-voor dezen gun- stigen zin willen doen afwijken van dl bepalingen der C.A.O., daarvoor toestem ming van het algemeen hoofdbesiuur be hoeven, werd na verzet uit de vergadering ingetrokken. Gemengde Berichten. Vlektyphus. Een bewoner der Krom* merijnstraat te Utrecht is wegens vlek» typhus naar de Rijksklinieken vervoerd. De vrouw van den patiënt en 8 kinderen zijn ter observatie opgenomen in de Ama* liastichting aan den Julfaaschen weg. Sedert de laatste opgave kwamen te Rot terdam 14 nieuwe gevallen van vlektyphui voor, en vermeerderde het aantal sterfge vallen met vier. In het gasthuis te Delft is dc lijder K. aan vlektyplius overleden. Moordaanslagen. N.I.A.P. seint uil Batavia, dat een Atjelier den heer Ilense, directeur van het Oranje-Hotel te Kota* Radja, op de brug vóór liet clubgebouw! heeft aangevallen met een mes en ernstig heeft verwond. De aangevallene is 's nachts aan de bekomen kwetsuren overleden. De heer Saladin, administrateur def Tcgingtinggi Estate, is door een koelie ver moord. De heer Max Saladin is administra teur der Tebintinggi Estate, een particu liere landbouwonderneming in de residen tie Oostkust van Sumatra, die zich met dl. rubber-cultuur bezighoudt. Paard en wagen gestolen. Te Nieu- wer-Amstel werd door de politie een on beheerd vierwielig voertuig gevonden, dat schuin aan den oeverkant van den Amstel stond. Eerst werd aan een ongeluk gedacht. FEUILLETON. EEN EDEL HART. 132) Zij zijn te donker voor een voorstel ling op een diner. Dat is nu eens grappig!... Ik heb u gewaarschuwd dat er bij vader Vallauris geen drukte gemaakt wordt, dat alles er eenvoudig toegaat, zoodanig, dat het u misschien zal mishagen. Louis kneep zijn oogen half toe. Och, wees maar gerust, zeidc hij, zender anders te willen bekennen dat voor hem maar één zaak bestond bij zijnen Vricnd: uit lieve meisje dat in zijn hoofd speelde sinds hij het op de ziekenkamer ontmoette. Hij ging de schilderij bewonderen, wat maalde hij dan- om de omlijsting? Maurice praatte maar door: i p.Denk niet daar groote gegalonneerde a-keien aan te treffen en kostbaar tafelzil ver als in 't hotel de'Candales. 't Is bij ons veel te burgerachtigMoeder bemoeit 1lc" veel met het huishouden. Zjjzelve °udt een oog op de keukenmeid wanneer volk hebben. En Henrietta d£kt de tafel. Zoodat de voorstelling, gelijk gij dat noemt, niet veel drukte zal meebrengen, en er dus op geen handschoenen te letten valt. D'Astarac antwoordde niet. Zoo kwamen zij aan den handschoen winkel. De hertog sprong uit het rijtuig. En terwijl de coupé in volle vaart naar de rue de la Chaise terugkeerde, vervolg den de twee jongelingen, toen Louis zijn koopje gedaan had, te voet hunnen weg in de richting van den boulevard Sint-Michel. Het is erg slijkerig! bromde Louis zeer ontstemd, na eenige stappen gedaan te hQbben. We zullen er niet zeer proper uitzien. Willen wc een rijtuig nemen? Als u dat bevalt, neem er gerust een, antwoordde Maurice. Wat mij betreft, ik ga te voet, ik heb behoefte aan wat lucht. Maar onze schoenen zullen zoodanig beslijkt zijn Hoe eenvoudig wij thuis ook inge richt zijn, er zijn niettemin toch knechten die u zullen reinigen en oppoetsen. Louis durfde niet aandringen. 't Kwam er op aan Maurice niet te ont stemmen door dwarsdrijverij. De jonge hertog de Candales, die aan Alleg dacht, had liever eenen bondgenoot dan cenen vijand binnen de vesting, welke hij zocht te veroveren. Zij stapten dan stilzwijgend door. D'Astarac had meer dan eens getracht het gesprek aan den gang te houden, maar Maurice brak het telkens af, zichtbaar ten prooi aan bekommeringen. Soms gaf hij zelfs geen antwoord. Hij denkt aan Inès, dacht de neef van Diane, 't Is misschien nog het beste hem niet te storen. v En hij zweeg. Ook zijn hart klopte snel en geweldig, en in gedachte zag hij reeds de verrukkelijke verschijning die hij aan 't einde van den weg zou mogen aanschou* wen. De hertog de Candales vergiste zich niet. Maurice Vallauris dacht inderdaad aan Inès d'ArgelIes. Doch 't waren pijnlijke, smartvolle ge dachten; zij drukten hem terneer gelijk een nachtmerrie die men niet ontvluchten kan. Hij had schrikkelijk «geleden in dit ge zelschap, tusschen die zwakke moeder, die zoo slecht hare dochter bewaakte, en dit kleine, zonderlinge wezen, met haar bui tengewone oogen en uitdagende manieren. Wat verschil met de kalme waardigheid van Laure, haar strenge eerlijkheid en rus- telooze moederlijke bezorgdheid; wat ver schil met de uitgelezen zedigheid, de zoo reine bevalligheid van Souriquette, die tot dan too in Maurice's oogen verpersoonlijkte al wat er schoon was en goed op aarde!... En toch, ondanks zichzelven, zag Val lauris gedurig weer die prachtige oogen, die mengeling van goud cn zeegroen, die hem zoodanig van streek hadden gebracht en hem nog voortdurend onstelden. Trots, al zijn wilskracht, zag hij telkens dit roode kleed, in welks zijden weefsel een beeld van een meisje gehuld was. Hij werd nog 'aüs bedwelmd van de geuren waarvan Inès als doortrokken scheen, en die zijn slapen deden kloppen gc-lijk de slinger van een uurwerk, dat onregelmatig loopt. Ach! waarom was hij zoo onvoorzichtig geweest haar tc beloven terug te keeren? Eindelijk, te midden der ruc Denfert- Rochereau bleef Maurice werktuigelijk staan, terwijl Louis wel wat verbluft, in groote letters boven een uitgestrekte werk plaats las: COMMISSIE. R. VALLAURIS. UITVOER PASSEMENTWERK. - - MECANIEK BORDUURWERIfl TN ALLEN AARD. Ter rechterzijde stonden dc groote gebou wen met liun heldere ramen cn toren- hooge schoorsteenen. liet was een massa van belang, die getuigde van het aanzien lijk vermogen dat de familie Vallauris be zat. Ter linkerzijde liep een laan, gesloten door een hoog hek, langs de gebouwen den fabriek; aan het einde dier laan, wel hon derd meter van de straal, stond een hee renhuis, nog pas gebouwd; het-was breed en hoog, maar zonder veel praal uit wit ten gehouwen steen opgetrokken. Het reel op te midden van een tuin, bijna een park* overschaduwd door prachtig geboomte. Dit was dc familiewoning, gelegen aan het einde der fabriek, en grenzende achter, aan dc huizen van dc rue du faubourg Saint-Jacques. Maurice deed juist alsuf Louis er niet bij was en stapte snel door de laan en ademde met volle teugen den zoeten geuU der lentebloemen in. De hooge muren der fabriek waren be* g roc id niet allerlei klimplanten. Op eonigen afstand van elkaar stondert groote bronzen lantaarns in dc muren vast, cn dit gaf aan de laan een gerieflijk* zelfs een grootsch voorkomen. (Wordt vervolgd.).

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1