1 Febr. 1919. De voorzitter besprak de ur gentie van de oprichting eener afdeeiing van den R.-K. Bond van gedemobiliseer- den. Vele getiemobiJiseerden gaven zich op. Eenige nieuwe leden werden hierna ge ïnstalleerd en gelukgewcnscht. Van ,,St. Isidorus" was een schrijven ingekomen, inhoudende het verzoek om het donateurs- schap voor hen, die lid kunnen zijn van een vakvereeniging ai te schaffen. Hier over voerden verschillende leden het woord. Met groote meerderheid van stem men weid» tot afschaffing besloten. Nog werd besloten dit van terugwerkende kracht te doen zijn voor hen die niet ouder zijn dan 55 jaar. Hierna werd het woord gegeven aan den heer A. C. van Diet™, om te spreken over de Standsorganisatie en haar instellingen en meer bijzonderlijk de levensverzekeringmaatschappij Cóncordia. Spr. vond een aandacht gehoor. Wedstrijd. Vrijdagmiddag werd al hier vanwege de IJsclub „Lisserbroek" een nationale wedstrijd op schaatsen gehou den, waaraan door 18 personen werd deel genomen. De' uilslag was: le piïjs f 25 J. Zwetsloot, Kaag: 2e prijs f 10 K. Schaap, Hillegom: 3c prijs f 5 K. Stienstra, Frie- sche schipper alhier met zijn schip liggend. Werkverschaffing. Van gemeentewege is Vrijdag wegens de groote werkloos heid, met de werkverschaffing begonnen. Tachtig personen werden te werk gesteld. KIEUWVEEN. Ijsvermaak. Begunstigd door mooi weer gaf de IJsclub „Ijsvermaak" verleden week wederom een gezellig ijsfeest, het welk door het Nieuwveensche fanfarekorps werd opgeluisterd. Aangekondigd was een ringrijderij tevens hardrijderij, doch we gens te weinig deelneming werd besloten alleen ringrijderij te houden voor paren. Er waren 25 paren, welke deelnamen aan deze ringstekerij. De prijzen werden als - volgt gewonnen: door D. Boeree met. S. v. Leeuwen le prijs f 10; P. Blom met Joh. Hoogervorst 2e pr. f 6: .T. Dompeling met G. v. Leeuwen 3e pr. f 4; C. v. Rijn met F. v. Rijn 4e prijs f 2.50; A. Dompeling met troostprijs f 2. In café van Eik werden de prijzen door het bestuur van „Ijsver maak" uitgereikt en werd nog eenigen tijd gezellig doorgebracht. Alles had een zeer ordelijk verloop. Een burgerwacht. Vrijdagavond werd in bot „Gr. Zaaltje" een vergadering ge houden ter bespreking van de burger wacht. De prop.-vereeniging ,.St. Wilie- brord" had hiervoor de verschillende kies- vej'eenigingen en alle verdere vereenïgin- gen op geestelijk, sociaal en politiek ge bied van elke richting uitgenoodigd. Alle I vereenigtngen, op één na (wegens verhin dering van de uitgenoodigden). waren aan wezig. De viee-voorzilter, de heer Manders leid de de vergadering en las statuten en in structies en verklaarde deze op zeer duide lijke wijze. In beginsel werd besloten lot oprichting van een burgerwacht. Besloten werd dat elke vereenigiug met haar leden zou con- fereeren, terwijl op 28 Feb. des avonds half acht op een nader te bepalen plaats de al- gemeene vergadering Voor het definitief op richten van de burgerwacht zai worden overgegaan. Een comité werd gevormd uit verschil lende vereenigiugen, welke de verdere zorg voor de te houden alg., vergadering op zieh zal nemen. Kolennood. Donderdag is alhier we gens brandstoffennood de school moetan gesloten worden. Voor de kinderen een pretje, maar voar de ouders niet zoo aan genaam. Ook was de gemeente reeds lang zonder brandstoffen, doch verleden week is een wagon eierkolen aangekomen en is een halve eenheid gedistribueerd; in deze koude van niet veel beteekenis. Iedereen zit hier zonder kolen, ook de turf is op sinds 14 dagen. Waar moet dat been als het nog langer winter blijft. Er zal raad geschaft moeten worden. De brandstoffen- commissie mag wel eens om de behoeftige menscben denken. Men kan toóh turf halen ook per wagen. Wij verwachteü spoedig uitkomst. NIEUWKOOP. Distributie. Van C/7-24 Febr. is ver krijgbaar op bon 245 een ons rijst; bon 246 een ons zeep; bon 247 een ons br. boonen; bon 243 een óns gr. erwten; bon 249 een ons kaas; bon 250 een half pond suiker; bon 251 'een ons jam; bon 252 4 Kg. klei aard appel en. Boter- en raargarinekaarten van 19—27 Febr. bon 4 250 gr. Voor kinde ren beneden het jaar op bon 29 een half pond suiker; op bon 12 een ons zeep. NG9R!I~N. Wedstrijd. Uitslag van den schaats wedstrijd aan het Woerdensch Verlaat al hier: le prijs fll G. v. Dijk en A. v. Dijk; 2e prijs f 7 F. Looij en A. v. d. Berghe; 3e prijs f 5 M. Plomp en H. Mourits; 4e piVjs f 4 H. Hamerslag en J. Serné; 5e prijs t 2 J. v. Heuvel en W. Serné. NQQRDWSJK-BïMNEN. Valsch geld. Maai* wij uit goede bron vernemen, zijn in deze gemeente valsche zilverbons ter waarde van f 2.50 in omloop van het eerst in gebruik genomen type. Kenmerken zijn dat het watermerk ont breekt en de grondteekening en handtee- kening slecht is afgewerkt. Dezer dagen werden er twee aan het postkantoor ont vangen. Men zie dus goed toe. bij het ontvangen Van geld. NOORBWïJKERHGUT. Geitenfofckcrij. De R.-K. Geitenfokver- eeniging hield Vrijdagavond een vergade ring in café De Zwaan. De voorzitter be treurde in zijn openingswoord de slechte opkomst. Na voorlezing der notulen wer den deze na een kleine wijziging goedge keurd. Tot bestuurslid werd gekozen de heer G. Langerak, Het voorstel om de con tributie met 25 cent te verhoogen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij in schrijving werden de jonge lammeren aan den heer J, Heemskerk Wz. gegund. De heer 3. Heemskerk wilde gaarne zien dat de oude bokken van het fokstation bij in schrijving worden verkocht, waarhij voor hem de medewerking van het bestuur werd toegezegd. Nog- verschillende andere zaken de be langen der vereeniging en der leden be treffende werden op geanimeerde wijze besproken. Besloten werd om dit jaar een geitenkeuring te houden en daarna een geitenmarkt. Distributie. Van 1725-Febr. is ver krijgbaar op bon 75 een hcif pond vïsen; bon 76 ly2 ons jam; bón 77 2 ons rijst; bon 78 een stuk kleizeep; bon 79 een half pond suiker, bon 5 melkknart 7 maal. 1/10 liter volle melk; bon 5 kinderkaart een half pond kindermeel; bon 6 idem een half pond sui- ken; bon 23 4 Kg. aardappelen; bon 21 peulvruchtenboekjc 3 ons br. of witte boo nen naar keuze. NOOTDORP. Bons. Van 1722 Febr. is geldig: bon 90 voor ill ons rijst; bon 92 voor 2 ons kaas; bon 94- voor een half pond jam; bon 13 voor 4 Kg. aardappelen; bon 13 voor een half pond peulvruchten; bon 16 voor een half pond suiker ;bon 12 voor een half ons kleizeep: bon 38 kinderkaart een paq kin dermeel. R&ELOFARENDSVEEN. De geitenfokkerij. Da R.-K. Vereeni ging van geitenhouders „De gouden Drie star" heeft hij koninklijk besluit van 4 Fe bruari de kon. goedkeuring op haar- sta tuten mogen ontvangen. Ook kunnen wij mededeelen dat door deze vereeniging besloten is telken jare twee publieke marktdagen te houden, en wel in de laatste week van April en in de derde week van September. Een com missie zal worden samengesteld welke de noodige maatregelen ter voorbereiding zal nemen, om ook de - buitengemeenten in lit gelegenheid te stellen hiervan te hunner profiteeren. Ongetwijfeld zal dit besluit on der de geitenhouders instemming vinden. Nadere bijzonderheden zullen per adver tentie in „De Leidsche Courant" tijdig wor den bekendgemaakt. RIJNSBURG. Geen boter. Naar we vernemen is al hier door het gemeentebestuur f 2509 uitge geven voor regeeringsboter. Nu weet men niet waar de boter zich ophoudt, daar ze reeds aan ons adres is afgeleverd, doch nog niet is ontvangen. TER-AAR- Distributie. Verkrijgbaar vanaf 17 Fe bruari op bon 19: 4 Kg. zandaardappelen; 159: 250 gram bonnen; 160: 250 gram sui ker; 161: 100 gram rijst; 162: 150 gram jam; 163: 1 pak puddingpoeder; 164: 50 gr. kaas. Kinderzeep op bon verkrijgbaar bij G. Otto, wed. Van Straten, wed. Breedveld, 2 stuk a 8 et. Bon 47 keffiekaart van 16 28 Febr. Bon 4v eikaart van 19—27 Febr. Van 1728 Febr. verkrijgbaar op bon 33 en 14: 2 liter f.Hroieui/ per bon a 25 et. per liter bij eigen winkelier. ÏJsfeest. Vrijdag gaf D. V. S. een wed strijd: ringrijderij voer paren. Niet minder dan 97 spannen deden om strijd hun best den ring machtig te worden. De eerste prijs werd uitgereikt- aan bet paar Pols met zusje; 2e prijs van Eijlt roet idem; 3e prijs de Bruin met dito. Uitvoering. We herinneren den lezers aan de advertentie van Zaterdagavond, volgens welke de R.-K. Zangerskring nog een uitvoering zal geven op Donderdag 20 Febr. in het Bonds-eafé Papenveer. VOORHOUT. Hardrijderij. Zaterdagmiddag werd vanwege de Zandslootbewoners een hard- <j rijderij gehouden waaraan door 21 perso nen werd deelgenomen. De haan was ruim 200 M. lang. De prijzen werden gewonnen door M. v. d. Vlugt le prijs f 25; C. Noort 2e prijs f 15; en P. Noort 3e prijs f 10. Troostprijzen vielen ten deel aan P. J. Westerhoven en J. Zonneveld. VOORSCHOTEL. R.-K. Jange Garde. Vrijdagavond hield de R.-K. Jonge Garde haar jaarvergade ring in het R.-K. Vereenigingsgebouw al hier. De voorzitter de heer M. Lakeman, opende de vergadering met gebed, verwel komde de leden en riep een hartelijk wel kom toe aan den weieerw. heer G. Pichot, geestelijk adviseur ,dv vereeniging, die voor de eerste maal de vergadering bij woonde. De secretaris las hei jaarverslag, waarna de penningmeester verslag uit bracht over de financiën. De inkomsten in 1918 met 1t batig saldo van 1917 Bedroegen f 52.78 en de uilgaven bedroegen f 36,74, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 16.04. Tot voorzitter werd her kozen de heer M. Lakeman en tot secre taris de heer F. Van Vliet; tot peningmees- ter werd gekozen de heer A. Reinrnerswaal en tot vice-voorzilter (wegens bedanken van B. v. d. Peet) de heer F. Zonneveld, en tot 2e penningmeester de heer IL. van Leeuwen. De voorzitter bracht hulde aan den scheidenden penningmeester den heer A. Vreeburg, die wegens vertrek naar el ders als lid de vereeniging verlaat en vele werkzaamheden voor de Jonge Garde heeft verricht. De voorzitter der R.-K. Kiesver- eeniging, de heer J. J. Smit, sprak een woord van dank lot de leden voor de hulp verleend aan de Kiesvereeniging en ver zocht de vereeniging nogmadls propaganda te voeren om nieuwe leden te werven voor de kiesvereeniging, opdat alle R.-K. kie zers lid worden der vereeniging. De Jonge Garde besloot aan den wensch van den voorzitter der Kiesvereeniging te voldoen. De geestelijke adviseur sprak daarna zijn dank uit voor de woorden van den voorzit ter hem toegesproken en hoogte zijn beste krachten te geven voor de vereeniging, waarna de voorzitter de .vergadering sloot met gebed. ZEVENHOVEN. IJafeesÊ. Begunstigd door schoon we der gaf de ijsqlub te Zevenhoven j.L Vrij dag een ijsfeest. Het feest werd geopend met een wedstrijd voor kinderen jongens van 8—12 jaar. le prijs een wollen deken L. Uittcwaal; 2e prijs portemonnaie met geld;. 3e prijs wollen halsdoek J. Vork; 4e prijs portemonnaie met f 0.50, J. van Ber. kei. Daarna volgde een wedstrijd voor meisjes van 812 jaar. le prijs wollen de ken M. v. Lammeren2e prijs 12 zakdoeken R. Jonker: Se prijs een paar handschoenen F. Fokker; 4e prijs een album M. Egberts. Aïsnu volgde een ringrijderij. voor paren teven:-: hardrijden, 'le prijs mej. M. en P. Fokker; 2e prijs mej. A. de Groot en P. van Rijn; 3e prijs mej. A. Heemskerk en H. de Rooy, 4e prijs J. Kool en J. Slingerland. Het feest werd opgeluisterd door het Ze- venhovensche fanfarekorps F.O.P., welker medewerking geheel belangloos werd ver leend. ZGETERMEER-ZEGWAART Distribute. Van 1722 Febr. is ver- krijgbaarpp bon 6 4 Kg. aardappelen; bon 13 een ons gr. erwten; bon 13 een ons br. boonen; bon 82 een ons rijst; bon 83 een ons kaas; bon 84 een stuk chocolade; bon 85 een stuk zeep; bon 86 een half pond sui ker; bon 87 een pond gee. taptemelk; bon 8 (kinderkaart) éen half pond suiker. Voor elk gezin is beschikbaar een pakje aardappelmeel. ZOETERWGUDE. Distributie, Tot en met 21 Febr. is verkrijgbaar op bon 84 4 Kg. aardappelen; bon 79 twee ons gr. erwten; bon 69 een ons rijst; bon 78 een stuk zeep; bon 63 een ons br. boonen; bon 31 een ons capucijners; bon 4 een ons sago; bon 30 een half pond suiker; bon 51 een ons kaas 20+ of nagel; bon 4 kinderzeepkaart een stuk zeep of een ons zachte zeep; bon 3 ziekenrijst; bon 4 zieken havermout. Ned. R. K. Volksbond. De afd. Dorp hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. Op de gebruikelijke wijze opende de heer A. v. Bennekom de vergadering en consta teerde dat de opkomst niet bijzonder groot was; er waren 45 aanwezigen. Na het zin gen van het Bondslied werden door den lsten en 2en secretaris, de heeren v. Slin gerland en Van der Post, de notulen van de laatste vergaderingen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Vervolgens bracht de hoer v. Slingerland verslag uit van het af- geloopen jaar. De samensteller memoreer de daarbij de vele groote ernstige gebeur tenissen: de wereldoorlog met hare gevol gen voor de Bondsleden, de dreigende re volutie met de gevoerde tegenactie, het uittreden van bestuursleden en leden ten gevolge van de oprichting der Hanze, waarbij het ledental slonk van 124 tot 107. Twee leden werden verloren door den dood. Ook gaf de verslaggever een overzicht van den toestand der onderafdeelingen. Gecon stateerd werden de moeilijkheden voor de louwvakarbeiders in hunne actie. Met zwoegen en tobben werd dit jaar een afd. van den Land- en Tuinbouwarbeidersbond opgericht met 14- leden, die nu 50 leden telt. D.e Retraiteclub bloeit; volgende week gaan 34 leden naar „St. Clemens". De Fanfare heeft in den laatsien tijd klaag tonen laten hoeren, maar heeft nu krach tig ingezet. De afd. Winteroxnyisip. is nnt? in den winterslaap. Dé Woningbouwver- eeniging kwam niet veel verder; begonnen is aan de stichting „Eigen Erf'. Het gees telijk heil werd mede behartigd dqpr de instelling van een algem. H. Communie op eiken 3en Zondag van de maand. Ten slotte bracht de secretaris een warme hulde aan den geestelijken adviseur, dien wij niet na laten kunnen te onderstreepen, voor de ontzaglijk vele en groote moeiten die liij voor den Bond en afdeelingen heeft ge daan. Spr. herinnerde hier aan het woord van Dr. Poels, dat de ridders uit onzen tijd, die het recht van de zwakken beschermen, geen harnassen maai' togen dragen. Na dit schoon verslag volgde het finan- cieele van den heer C. v. d. Haai-, penning meester. Ontvangsten f 414.48%, uitgaven f 362.23, saldo f 50.20. Tot verificateurs werden benoemd de heeren L. J. Bosman en Jac. Akkersdijk. De financieele toestand van „Hulp in Nood" is f 33.55 ontvangsten, f 28.38 uilgaven, i 5.37 saldo. Alsnu kwam aan de orde verkiezing van 6 bestuursleden wegens periodiek aftreding van de heeren C. v. Nierop, C. v. d. Hoe ven, P. Berg, J. AmmerJaan, G. v. Slinger land, en bedanken van den voorzitter. Er waren geen can did a ten tegen de aftreden den ingediend. Zij waren dus herkozen. Wel werden twee lijsten ingediend met een candidaat voor een voorzitter, maar eerst moest volgens art. 12 het bestuur voltallig zijn. De uitslag der stemming was: Jac. Akkersdijk 24, C. van Haastregt 19 stem men; gekozen de heer Akkersdijk. Voor de verkiezing van een voorzitter verkreeg de heer G. v. Slingerland 38 van de 45 uit gebrachte stemmen. De heer Van S. zegt dank voor het vertrouwen en voegt bij de aanvaarding van zijne benoeming eenige verwachtingen die hij in de leden stelt. De geest, ad.viseur'zegt met vrees dc jaarver gaderingen te gemoct te zien, maar deze vergadering heelt een gelukkigen afloop. Namens het bestuur brengt de -eerw. spr. den scheidenden voorzitter dank voor wat hij in zuiver plichtsbesef, aangezocht dooi den HoogEerw. Heer Deken, voor de op richting en instandhouding gedaan heeft, Van den nieuwen voorzitter zegt Z.Eerw., dat deze niet gewoon is er doekjes om te winden! Bij de benoeming van den heer J. v. d. Post tot 1ste secretaris, werd de heer Jac. Akkersdijk tot 2e secretaris be noemd. De afgevaardigde naar den Centralen Raad, de heer L. J. Bosman, werd herbe noemd. Op voorstel van den heer Jac. Berk werd dc heer Van Bennekom tot buitengewoon lid benoemd. Bij de rondvraag kwam dc landarbei- derswet weer ter sprake. Na breedvoerige beschouwingen, die wij tot onzen spijt niet kunnen plaatsen, werd de stichting een subsidie van f 25 toegekend. De heer N. v. d. Akker Jzn. vroeg of ook hier een R. -K. Vereeniging van Gedemobi liseerden zal opgericht worden. De geest, adviseur zette den huldigen toestand klaar uiteen. Er is getracht vcor de gede mobiliseerden van voor 1 Augustus ook de. Vergoedingen te verkrijgen. Mr. Romans is bij den Minister geweest, die verklaarde dat daarmede 30 millioen zou weggaan. Waar nu voor de groote sociale' hervor mingen al zooveel geld beschikbaar moet zijn, dat zelfs de Minister van Financiën groote moeite heeft de noodige bronnen van inkomsten te vinden, daar ziet de eerw. spr. weinig heil van dat streven. De arbei derswetgeving voor menschenlevens zou opgeofferd worden aan den steun die bin nen enkele dagen op is. Wel kan de eerw. spr. de verzekering geven dat binnenkort zal opgericht worden een R. K. Bond van Dienstplichtigen, die een veel breederen taak heeft opgevat. De vergadering gaat accoord met deze beschouwing. De heer Van Bennekom spreekt zijn afscheidswoord dankt allen die hem hebben bijgestaan, in- zonder den geest, adviseur en den heer Van Slingerland, die steeds zijn rechterhand in den Bond is geweest, en sloot de vergade ring met gebed. ZWAMMERDAM. Bons. Van 1622 Febr. is verkrijgbaar op bon il)37 250 gr. suiker; bon 138 200 gr. rijst; bon 139 190 gr. gort; bon 1-40 100 gr. br. boohen; bon 141 een stuk kalizeep; bon 142 50 gr. vermicelli; bon 143 een stuk chocolade; bon 144 1 Kg. kleiaardappelen; bon 145 3 Kg. zandaardappelen. BODEGRAVEN. Bosïs. In de week van 1623 Febr. is verkrijgbaar op: bon 2%: 1 Kg. kleiaardap pelen; bon 237: 2 Kg. zandaardappelen; bon 238: 1 Kg. zandaardappelen; bon 239 en peul vruchtenbon 19: 259 gram bruine boo nen, bon 240 groen en geel 150 gram rijst; bon 241 groen en ge-.l: 150 gram jam; bon 212 groen en geel- 300 gram kaas; bon 243 ercen en geel* 1 pakje puddingpoeder; bon 244 groen en geel: 250 gram suiker; bon 245 groen en geel: 1 stuk kleizeep (zoolang voor radig bij de winkeliers). Van het kinier- bonboekje: bon 30 voor pond kindermeel bon 31 voor 250 gram suiker; bon 29 voor 1 stuk zeep a 8 ct, Vcor de C. K. inleveren één gele bon 238 voor 2 porties aardappelen en een gele bon 239 voor 2 porties erwten of boonen. De bakkers, die nog regeeringschocolade- reepen voorradig hebben, mogen die zon der bon verkookten. Aangezien de maximumprijs fvoor petro leum met 19 cent per liter is verlaagd en gebracht is op 25 ct. per liter, hebben de uitgereikte toeslagbons voor petroleum geen waarde. Overgeplaatst. Naar men ons mede deelt is de korporaal, die de oorzaak was van de j.l. Vrijdag plaats gehad hebbende ongeregeldheden, hedenmorgen reeds ver plaatst en van hier vertrokken. Benoemd. De heer Th. v. Gent, oud- onderwijzer alhier, heeft een benoeming tot onderwijzer te Apeldoorn ontvangen ejx aangenomen. Brandstoffen. Buiten het gewone rant soen kan ieder gezinshoofd bekomen 50 Kg, briketten (bruinkool fijnkool), welke door de Brandstoffencommissie werden geperst, tegen den prijs van f 3.75 franco Verkrijgbaar bij den gewonen leve rancier. Gaslooze gezinnen kunnen bovendien van hun leverancier betrekken: 100 harde turven a f 3.50 of 80 Frieselie turven a f 3.50 Afloop verkooping. Het door notaris Kruseman in veiling gebrachte woonhuis met erf en tuin in Buitenkerk, werd ver kocht voor f 2075. Kooper was de heer Van Dommelen in de Mei je. LEIMUSDEN. Distributie. Geldig in de week van 1623 Febr.: bon 14 voor 4 Kg. aardappe len; bon 316 voor 250 gram suiker; bon 317 voor 100 gram gort; bon 318 voor 200 gram bruine boonen of groene erwten; bon 6 suikerkaart voor 250 gram suiker. Op bon 13 en 14 der groene petroleum- kaart zal tussehen 37—28 Febr. 2 liter pe troleum verkrijgbaar zijn. Voor schippers zal op de bruine kaart 3 liter verkrijgbaar zijn, ook op bon 13 en 14 en 't zelfde tijdvak. Door het ijs. Zaterdagmiddag werdén de omwoners van het Raadhuis opge schrikt door het hulpgeroep, daar het dochtertje van S. door het ijs gezakt was. De veldwachter K., inmiddels toegescho ten, kon de kleine met een lange haak bo ven water houden, terwijl de heer H. de R. er in slaagde het kind hij de hand te grij pen en op het droge te brengen. Wanneer men nagaat, dat het ijs rondom de z.g.n. Hooge brug geheel opengetrokken is, was het reddingswerk voor beide personen wel gevaarlijk. St. Barbara. De Begrafenisvereeniging „St. Barbara" hield haar jaarvergadering in de Sint Jozefschool. De voorzitter, de heer W. Compeer, opende de vergadering met den Chr, groet en wijdde in zijn ope ningswoord nog eenige waardeerende woorden aan den oud-voorzitter der -ver eeniging, den heer J. G. Noordman. Hierna volgden notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de penningmeester, de heer J. C. van Graas, verslag uit betreffen de den financieelen stand der kas. Hieruit bleek dat de inkomsten de uitgaven dek ten. De rekening werd nagezien en in orde bevonden door de heeren G. A. van Leeu wen en J. van Galen, waarna de voorzitter den penningmeester dank bracht voor diens accurate boekhouding. De verkiezing van 2 bestuursleden had tot resultaat, dat de beide aftredende heeren B. Wolken en S. Visser met meerderheid van stemmen wer den herkozen. Hierna volgde mededeeling ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van oud-kapelaan Wieners (een der geestdriftigste oprichters der vereeni ging), waarin Z.eerw. de vereeniging bij den aanvang van het nieuwe jaar Gods besten zegen wenschte en hoopte dat de vereeniging moge blijven werken tot nut der parochie. Wat het verhuren van den lijkwagen be treft, had het bestuur gemeend f 80 vergoe ding te moeten heffen, waarvan de dragers f 4.50 genieten. Binnen de gemeente zou eerst de meening der dragers gehoord moe ten worden over het loon, daar de vaste dragers niet tegenwoordig waren, 't gebruik van den lijkwagen met paarde koetsier en aanspreker, dus buiten de gers, werd na eenige discussie beslot f 40 vergoeding te. stellen. Hierna wor< besloten dat de aanspreker f 2.50 zou stoi ten in de kas der vereeniging voor het gf bruik der kleeding bij het eventueel rouj zeggen. Ten slotte bracht de voorzitter dank aaJ den heer G. D. van Leeuwen voor het stal len der lijkwagen, aan de heeren J. va] Haaster en Chr. Verhaar voor het gebruj] hunner paarden, aan heeren dragers vm hun actieve werkzaamheden, en ten slotu aan allen die iets gedaan hadden voor h] belang der Sint Barbara in het afgeloopeij jaar, en sloot hierop de vergadering me| den Christelijken groet. Verkoopingen. Leiden. Gehouden verkooping in het Nw tarishuis aan den Burcht te Leiden o3 Zaterdag 15 Februari 1919 ten Overslaan van: Mr. H. M. A. Coebergh, notaris aldaaii Het huis en erf met bovenwoning te Lei den aan de Ketelboetersteeg no. 7 op dea hoek van de Langebrug en aldaar merkt no. 54. In bod f 5900. Kooper "de heer I-I. Hogewoning Dzn. De overige per- ceelen zijn niet gegund. Jhr. M. B. W. Des Tombes, notaris al daar: Het heerenhuis te Leiden Beestenmarkt no. 48. In bod f 8700. Kooper dc heer T, F, Vlieland. ONDERWIJS. Prof. dr. P. K. Pel. In. den nacht van Zaterdag op Zondag overleed te Amsterdam de bekende hoog leeraar dr. P. K. Pel, aan wien in de jongste raadszitting tegen 1 April a.s< wegens ziekte ontslag was verleend. De overledene werd in 1852 te Drachten boren, promoveerde in 1876 te Leiden, vol tooide zijn studiën o. a. te Berlijn en Pa rijs, was assistent te Leiden, daarna as sistent en practiseerend geneesheer te Am sterdam. Sinds 21 Maart 3883 was hij aan de Amsterdamsche Universiteit hoog- leerbar in de ziekte- en geneeskunde, met de physicke diagnostiek en kliniek der in fectie-ziekten. STADSNIEUWS. Dtcc. Ver. van R. K, B6jz. Onderwijzers lij hef Bisdom Haarlem, aid. Leaden en Omstreken. Onder voorzitterschap van den heer E de Boer vergaderde Zaterdagmiddag in De Harmonie bovengenoemde vereeniging. De voorzitter sprak in zijn opening* woord den wensch uit, dat het nieuwe jaar voor de onderwijzers onder financieel op zicht een gunstig jaar mag zijn. De voor uitzichten, welke het wetsontwerp De Vis ser schenkt, stemmen tot dankbaarheid, alhoewel niet tot- volkomen tevredenheid. Het ontwerp breekt met de tot nu toe heer- schende stelselloosheid in de salarieeririg en brengt de salarissen althans op oen hooger peil dan waarop deze tot nu toe stonden. De secretaris, de heer G. HinfelaarflS vervolgens dé notulen. Ingekomen was een schrijven van den geest, adviseur, den hoog eerw. heer Deken Dessens, waarin Z.Hoogeerw. ontraad), zich aan te sluiten bij de afd. Leiden 1 de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, waartoe een verzoek was ingekomen. Zijn- eerw. zette in zijn schrijven duidelijk klaar uiteen,- dat deze vereeniging steun) op beginselen, welke' strijdig zijn met hel Kath. Geloof en met het gezond verst Het bestuur sloot zich bij den raad van den geest, adviseur aan. Aan den secr. een schrijven worden gericht, dat de Katbi Onderwijzersver. zich niet bij genoemde or ganisatie zal aansluiten. Naar aanleiding van een Ingekomen schrijven wekt de voorzitter op tot bijwo ning van de vergaderingen van'het Plaat' Selijk Comité der K. S. A. De secretaris deelt mede, dat de propa ganda, om het ledental der vereeniging uit te breiden, bij verschillende Katholieke on derwijzers op onwil stuitte. De voorzitter vindt hier gelegenheid er op te wijzen, dat verschillende onderwijzers niets voelen voor hun eigen organisatie; daarentegen wel voor organisaties, waaruit voor ben geldelijke revenuen kunnen voortvloeien. 'De secretaris bracht daarna jaarverslag uit en de penningmeesteres, mej. M. Weg- brants, deed rekening en verantwoording van de kas, waaruit bleek een tekort van f 22.60. De bescheiden van de penning- meesteresse werden door een daartoe inge stelde commissie in orde bevonden, waar na de functionaresse dank werd gebracht door den voorzitter, onder applaus der ven gadering. Na discussies over het voor en tegen werd aangenomen een bestuursvoorstel om A nateurs te werven voor zoolang als noo< om het ltas-tekort te dekken.» Tot secretaris wordt herkozen de beer G. Hinfelaar. Voor het hoofdbestuur van de D. V. wer den als candidaten gekozen mej. J. Stok wijk en de heer Fr. Wisse. Aangenomen wordt het volgend voorstel voor de vergadering van de D. V.: Het hoofdbestuur van de D. V. gaat, na de aan neming van het wetsontwerp-De Visser, na, wat in dc akte van benoeming moet staan, stelt zich dan in verbinding met den Bavo- bond en formuleert een model-akte van benoeming, welke zal worden uitgege ven door het K. S. Eveneens het voorstel, dat het hoofd-1 bestuur zal instellen een studie-commissie voor de wijzigingen in de Leerplichtwet. Vervolgens het voorstel, dat het hoofdb^ stuur, met eerbiediging van de wenschcn van het Episcopaat, zal streven naar étó nationalen bond voor de Katholieke bijz°n' dere onderwijzers.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2