Uit de Omgeving .v jQöïmalen toeSfanÖf, en BeriandelJng van T verzoek van den heer Kleerekoper om vorlof tol het richten van vragen aan $en minister van Waterstaat, naar aan leiding van de door dezen minister geno- jnen beslissing inzake de loonregeling van het spoorwegpersoneel. Bepaald wordt dat de interpellatie van den heer Kleerekoper a.s. Dinsdag zal plaats hebben na de interpellatie over de Scheurwet indien de minister van Land bouw voor deze laatste interpellatie de noodige gegevens te zijner beschikking heeft. De discussies over Hoofdstuk VI werden Vervolgeils voortgezet. De heer v. d. V o o r t v. Z ij p fA.-R.) betoogt, dat wij onmogelijk de vloot kun nen missen, aangezien alle landen hun vloten handhaven.1 Ken vloot is een le vensbelang van ons land. Spr. is voor vol- ledigcn afbouw van de op stapeï slaande schepen. Met nadruk bestrijdt hij de mo- tie-Bomans, die hij zeer gevaarlijk acht. Het departement is do groote schuldige van de ontreddering van de vloot en het xvordt daarom voor spr. moeilijk om zijn slem aan deze begrooting te geven, waarop veel geld wordt gevraagd dat slecht wordt besteed. Vervolgens wijst hij op het ontslag van de officieren, dat men tracht te verkleinen. Het bewijst, dat deze officieren niet langer willen dienen op onze deels verloopen, deels verloopende marine. Uitbreiding of voortbouw der technische werken acht hij niet noodig. Deze kan wachten, maar het oud roest moet onmid dellijk worden opgeruimd en door nieuw materiaal worden vervangen. Spr. bepleit reorganisatie van den mari- ine-slaf in meer democratisehen geest en samenwerking tusschen de overheid en de militaire bonden, indien deze ten minste niet staan op het commando-recht, maar ;op het belangen-recht. De kwestie van het ontslag AJbarda zal hij niet beoordeelen, maar indien de schout $j nacht met het personeel overleg pleeg de, terwijl die hem commandeerde dit of dat te doen, dan was het zeer democra tisch van den minister om de schout bij nacht tc ontslaan. Een overheid mag niet in onderhandeling treden met personeel dat zich op het standpunt van het com- mando-reclit stelt. Spr. dringt aan op het instellen van een [onderzoek naar den geest van de bonden. De heer Scheurer (A.-R.) wenscht krachtig opgetreden te zien tegen al liet verkeerde op de vloot o. a. tegen het vloe ken. Hij wenscht voorts dc oprichting van een christelijke zeevaartschool en ten slotte ivraagt hij een reorganisatie van den ge neeskundigen dienst na onderzoek door pen commissie. De heer v. Ravesteijn (C. P.) be toogt dat ten onzent van maritieme weer middelen feitelijk geen sprake kan zijn. Als de regeering haar eigen belang zag, zou zij de marine zoo gauw mogelijk op ruimen. Maar dat zal ze wel niet doen. De heer v. d. Bilt (R.-K.) betoogt, dat de geest op de vloot algemeene verbetering behoeft. De officieren en bloc zijn conser vatief. Ook in hun geestesgesteldheid dient helaDgrijke wijziging "te komen. Zij moe ten meer contact hebben met de minderen en meer* zorg dragen voor de geestelijke behoeften van het personeel. De opleiding !van de officieren laat veel te wenschen over, omdat de vorming als menscli te veel wordt verwaarloosd. De heer W ij k (dem. weermacht) be spreekt ook den geest onder het personeel. De oorzaak van den slechten geest ligt hij het conservatisme van de leiders. Men houdt de mensehen te klein en behandelt hen als kinderen. Er wordt te weinig zorg besteed aan het personeel. Het zijn niet 'de socialisten en niet de bonden, die de 'ontevredenheid hebben gewekt, maar het is slechte inrichting van den dienst. De heer Ter Hall (N. P.) wijst op het gevaar van het mijnenvegen en vraagt hoogere toeslagen voor het betrokken per soneel. Spr. komt op voor de belangen van den officier-kapelmeester der stafmuziek tc Den Helder. De heer Helsdingen (S.D.A.P.) be spreekt vervolgens de belangen van ver schillende personeelgroepen. De minister van Marine, de heer N a u- 'd in ten Cate, vangt hierna zijn rede aan. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. Sociale Berichten. R. K. Groenten-inzouters. Onder auspiciën van het hoofdbestuur van „De Hanze" in het bisdom Haarlem werd gisterenmiddag in ,,De Pool", Dam rak te Amsterdam, een vergadering gehou den van R. K. groenten-inzouters. Op deze vergadering zette de heer H. W. Spendel de noodzakelijkheid van organisa tie en aaneensluiting der R. K. inzouters en de daaraan verbonden voordeelen uit een. O In beginsel werd besloten tot oprichting van een R. K. organisatie van groenten- inzouters in het bisdom Haarlem. Er werd een voorloopige commissie benoemd bestaande uit de heeren: Cramer te Zuid- Scharwoude, S, van Ruiter te Roelof- a r e n d 8 v c e n en J. v. d. Hoek te Be verwijk om de voeling onder de katholie ke vakgenooten te onderhouden. Over cven- tueele aansluiting bij den op te richten R. K. Bond van handelaren in aardappelen, groenten en fruit zal verder worden be slist. STADSNIEUWS. „St. Augustinus'". In de gehouden vergadering der R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Augusti nus" sprak dr. L. J. Sicking over „De Li tanie van Lorette". Spr. zeide achtereenvolgens te zullen be- hande/en de geschiedenis, den oörspröng en den samenhang van dit smeekgebed, waar in wij onze weemoed en hulpbehoevendheid uitschreien tot Maria, die ook onze Moe der is. Over dit gebed, dat spr. wil vergelijken met een tuil van allerlei bloempjes, is veel geschreven. Doch de schrijvers hebben meestal slechts de invocaties elk op zich zelf behandeld, terwijl van de wording van het geheel kwalijk iets bij hen te vinden is. Een reuzenwerk over die Litanie is ge schreven door Michol. Deze geeft over den oorsprong bijna niets en wat hij er van vermeldt is minder juist. Na hem hebben andoren naar den oor- sptong gezocht. Vooral Di Santi, een Ita- liaansch priester, schreef er oen pracht werk over, bij wiens verhandeling spr. zich voornamelijk zal aansluiten. Reeds de psalmdichter bezigde b.v. in psalm 135 het aandringende herhalingsge bed, hetgeen bewijst dat dit reeds dateert uit het Oude Testament. De eigenlijke kiem is 't „Kyrie-eleison" wat ook de oorsprong is der andere Litanieën. Allengs is men bij „Kyrie" of „Christe" een apositie gaan voegen. Men heeft deze bijstellingen geleidelijk verrijkt en zoo ont stonden hel eerst de aanhef en het einde der Êitanie (Agnjis Dei. enz.). Dit is .eigen lijk de grondzuil van alle Litanieën. Later werd het het processielied bij uit nemendheid, het rees ook ten hemel als de legers ten oorlog trokken en datzelfde ge bed ook raisqhte op Sint Marebs en de Kruisdagen over de akkers. Zoo werd het Litanie-gebed een der meest geliefkoosde smeekvormen tot God. In de Litanie van Lorette wordt Maria in een reeks van invocaties aangeroepen als de Koningin van alle handelingen, en nu is de volgorde, waarin de verschillende categorieën van hemeliingen hier worden vermeld, dezelfde als die welke men vindt in de Litanie van Alle Heiligen. Daaruit kan men besluiten dat die invocatiereeks ontleend is aan laatstgenoemde Litanie. Onze Litanie is waarschijnlijk eerst in de 16e eeuw ontstaan. Nu i ijst de vraag: Waaraan zijn die bij stellingen ontleend? Zij vinden gedeeltelijk hun oorsprong in de Schriftuur, gedeelte lijk bij de Kerkvaders, maar het. leeuwen aandeel is ontstaan uit het Middeleeuwsch Marialied. De ridderlijkheid jegeDs de vrouwen vond in dien tijd haar hoogtepunt in de vereering van Maria, de Koningin der Maagden. Hef. heerlijke „Stabat Mater" en „Ave Maris Stella" zijn ook uit die bron nen gesproten. Wanneer is deze Litanie gemaakt? Een steunpunt hebben wij, n.l. „Auxi- Jium Christianorum". Men zegt. dat Pius V deze invocatie heeft ingelaselrt Alsdan moest de Litanie reeds bestaan vóór dezen Paus. Spr. meent dat Di Santi ongelijk heeft waar hij betwist dat deze invocatie van Pius V afkomstig is en schildert in ver band hiermede uitvoerig de geschiedenis der geweldige veroveringen door de Mu zelmannen in de Middeleeuwen gedaan. Door latere Pausen is de Litanie van Lorette steeds beschermd, met aflaten ver rijkt en door nieuwe aanroepingen ver groot. Gok onze H. Vader Benedictus toon de zijn groote devotie en zijn vertrouwen in de voorspraak der Moeder Gods, door er aan toe te voegen: Regina pacis, ora pro nobis. Is er in die Litanie een plan te vinden? De Maria-invocaties vangen aan met een aanroeping van den naam: „Sancta Ma ria, ora pro nobis". Dan volgen de 2 voor naamste eerelitels van de Moeder Gods: Sancta Dei Genitrix en Sancta Virgo Vir- ginum, welke beide den grondslag vormen van alle daarop volgende aanroepingen. Achtereenvolgens worden alle para-phra- sen besproken. De invocatie „Salus infir- morum" en de beide daarop volgende vindt men in de Litanie, omdat zij te Lo- reto, het Ilaliaansche bedevaartplaatsje, gebeden werden. De spr. besloot zijn geestdriftige ver handeling met den wensch dat allen in het stervensuur deze Litanie in de ooren moge klinken. In de op deze rede volgende huishou delijke vergadering werden acht nieuwe leden geïnstalleerd. De praeses deelde me de, dat aan prof. dr. Barge een telegram van hulde was gezonden bij gelegenheid zijner benoeming tot professor te Leiden. Verder werd medegedeeld, dat naast het bekende studente'nstrijkjc „Piep en kras", een blijvend cabaret is opgericht, dat reeds zal fungeeren op den a.s. R.-K. Studenten dag, en verder op de na-vergaderingen. Een ander resultaat was, dat de veree- riging Zaterdag bij de Dies-viering, offi cieel was vertegenwoordigd. T)eze eer Is aan con'essioneele studentenvereenigingèh nimmer le voren te beurt gevallen. We gaan wel vooruit! Personalia. Tot bedrijfsingenicur eerste klasse aan de Stedelijke Lichtfabrieken alhier is benoemd de heer dr. J. W. Blaauw, adj.- direeteur van de gasfabriek en de water leiding te Delft. Gistermiddag te 2 uur heeft het lid van de AmerHtaansche missie ter vredesconfe rentie te Parijs dr. Creel met zijn echtge- noote een bezoek gebracht aan de Leidsche Universiteit. Hierna vertrokken zij naar Delft om daar de Technische Hoogeschool te bezichtigen. Op 75-jarigen leeftijd is een zeer bekend en geacht stadgenoot overleden, de heer N. Brouwer zeer kort na het. overlijden van diens echtgenoote. Op 1 Jan. 1871 werd de heer Brouwer benoemd tot hoofd der school 3e klasse no. 2 aan de Vari der Werffstraat. Kort daarna werd hem ook toevertrouwd het onderwijs in de wiskunde aan de Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen, van welke school hem in 1602 het di recteurschap werd opgedragen. Deze func tie is hij blijven vervullen tot 1910. Toen hij den gemeentedienst verliet, waarin hij aan Keï önderwijé zeef belang rijke diensten had bewezen, werd hij Kd der Plaatselijke Schoolcommissie, in welke Commissie hij tot zijn dood een overwe genden invloed uitoefende. De heer Brouwer was een der oprichters van de 3-October-Verceniging en van de oprichting af voorzitter dezer, mede ook vooral dank zij zijn stuwkracht, zeer po pulaire organisatie. Niet alleen ten plattenlande, maar ook in de stad is belangstelling voor do geit als melkkoe voor den arbeidenden stand. Zoo bestaat hier de Leidsche Geitenfok- vereeniging. De2e vereeniging hield gisteravond in het Nutsgebouw een vergadering, waarin als spreker optrad dr. Annema, met het onderwerp: Geitenteelt. Spr. begon met er op te wijzen, dat de geitenteelt wel de moeite loont! Eerstens, is de melkopbrengst zeer groot. Bestaat er een voorbeeld van een koe, die 8 a 9000 liter melk per jaar gaf (15 maal zijn eigen levend gewicht), er is ook een voorbeeld te geven van een geit. die 1700 liter melk per jaar opleverde (22 keer zijn eigen lichaams gewicht). Vervolgens, de geitenmelk is minstens evengoed, ja heter dan de koeienmelk. Ze is lichter verteerbaar en de geit lijdt min der vaak aan tuberculose, zoodat rauwe geitenmelk lang niet zoo gevaarlijk is als ongekookte koeienmelk. Wil men van de geit zooveel mogelijk profiteeren. dan moet men zorgen voor goed fokmateriaal, oprichting van fok- stations, het aanleggen van stam-registers, goede stallen en goede voeding. Spr. zou het hedenavond alleen hebben over het fokken. Hij gaf daarbij zeer vele practische wenken, welke met aandacht werden aanhoord. Naar spr.'s meening is men in Zuid-Hol land (zoowel de neutrale Bond als de R. K. Bond van Geitenfokvereen.) op den goeden weg met. het fokken van het witte, onge hoornde ras, dat veel krachtiger en voor ons land veel doelmatiger zou zijn dan dat der Sanegeiten. ALPHEN a ia. RIJN. Betrapt. Gisteren werden op heeter- daad door de politie eenige opgeschoten jongens betrapt, die zich in de nabijheid van het spoorstation onledig hielden met het stelen van hout. Twee der jongens wist de politie te pakken te krijgen, doch de overigen namen de vlucht. Hun namen zijn evenwel bij de politie bekend. BODEGRAVEN. Kapelaan Nieveen van Dijkum. Van bevoegde zijde«deelt men ons mede, dat de mededeeling van on^en berichtgever, vol gens wien onze weleerw.* Kapelaan reeds binnen ca. 14 dagen wederom in de pasto rie zou terugkceren, zeer voorbarig is. Z.Eerw. gaat zeer langzaam vooruit, doch, aangezien hij zeer werzwakt is, zal nog een geruime tijd verloopen, voor de ke- pelaan wederom in onze gemeente zal te- rugkeeren. Pr'ijswtnner. Onze plaatsgenoot P. Voordouw behaalde bij de te Reeuwïjk ge houden schoonhardrijderij voor mannen den 2en prijs. HILLEGOM. R.-K. D. Vrouwenbond. Op de stich tingsvergadering van den R.-K. D. Vrou wenbond j.l. Maandag hebben zich niet minder dan 167 personen als lid opgege ven. 'n Prachtig succes! HOOGMADE; Ijsvermaak. Het ijsvermaak wordt-hier volop genoten. Dag aan dag is de Does zwart van de menschen. De ijsclub heeft dan ook druk werk. Maandagmiddag hield zij een hardrijderij voor schooljongens be neden 9 jaar, en van 9 tot 12 jaar, gevolgd door een voor jongens van 12 tot 15 jaar. Alles had een prachtig verloop en had veel bekijks. Niet minder toeschouwers trok de hardrijderij voor leden van de club op Dinsdagmiddag. Alle deelnemers waren vol vuur en toonden dat Hoogmade uitsteken de rijders heeft. Prijswinners waren: J. Baak, J. C. van Tol, P. Zwetsloot en J. Zwetsloot, resp. f 10, f 7.50, 1 5 en f 2.50. De baan was zeldzaam mooi en droeg ieders bewondering weg. Met voldoening mag de IJsclub „Hoogmade" op haar werk terugzien. Ned. R.-K. Volksbond. Het is wel een drukke week voor Hoogmade. Dag aan dag Ijsvermaak; Dinsdag en Woensdag uitvoe ringen van ons Harmonie- en tooneelge- zelschap, en eindelijk Vrijdagavond de plechtige installatie van den R.-K. Volks bond, wanneer de heeren Klein eD Smit als sprekers zullen optreden. Zeker zal een talrijk gehoor dien avond van deze gewich tige plechtigheid getuige willen zijn en zeker zullen nog velen als lid toetreden, opdat Hoogmade verkrijge een flinke afd. van den Ned. R.-K. Volksbond, als een sterke steun voor orde en recht. KATWIJK AAN ZEE. Leve de brandstof! Uit Katwijk aan Zee meldt men aan de „Stand.": Viïjdag- avond werd hier een ijsbreker, gevolgd door sleepboot mei twee kolenschepen door honderden burgers van allerlei rang en stand daartoe bij bekkenslag uitgenoodigd met groote geestdrift door 't Prins Hendrik kanaal getrokken. Bij 't binnen halen van het turfschip van Breda kan door de Spaansche bezetting geen grooter enthou siasme aan den dag gelegd zijn. En 'zulks zal geen verwondering baren als men weet, dat de openbare scholen, de leeken- school, de naaischool en de visscherij- school thans alle. wegens brandstoffen- nood gesloten zijn, waarvan sommige reeds meer dan twee weken. tarTö If. Eerdbeek gehoiïdeif Verkoöping- is de tuin langs Wasscnaarscheweg en Schapenstecg gekocht door F. Meijer, voor f 4660; het huis aan de Commandeurslaan door G. van Wouw voor f 4000; de huizen Moleneind opgehouden door C. Bloot; de schuur aan de Commandeurslaan door W. van Boelen voor f 2050. R. K. Bond van Dienstplichtigen. Po gingen zullen hier worden aangewend om op te richten een afdeeling van den "Ned. R.-K. Bond van Dienstplichtigen. LI8SE. Wedstrijd. Vanwege de IJsclub „Lisse en Omstreken" werd gisternamiddag, op de vijvers van „Zandvliet" een wedstrijd in het sehoonrijden gehouden. Aan dezen wedstrijd werd door 14 paren deelgenomen. De muziekvereeniging „Eensgezindheid" luisterde den wedstrijd op. De prijzen, die bestonden in fraaie kunstvoorwerpen, wer den behaald als volgt: 1ste prijs door den heer C. G. Marseille en mej. Jo Verduijn; 2e prijs door den heer C. Enthovcn en mej. G. Enthoven; 3e prijs door den heer R. F. van Helden en mej. G. C. van Nieuwkoop; 4c prijs door den heer H. Verduijn en mej. Corrie Verduijn. De publieke belangstelling- was zeer groot. NIEUWKOOP. Ringrijden. Gisteren werd onder groo te belangstelling een ringrijderij voor pa ren per schaats gehouden. 32 paren namen aan den wedstrijd deel. De prijzen werden gewonnen als volgt: le prijs P. van Houten met C. van Houten, f 12.50; 2e prijs C. van Houten met P. van Houten, f 7.&0; 3e prijs S. de Graaf en echtgenoote 1 5; 4e prijs G. A. Fokker en echtgenoote f 2.50. Alles had een ordelijk verloop, terwijl de fanfare yoor de noodige stemming zorgde. J. van Leeuwen. Alhier overleed in den ouderdom van ruim 86 jaar, onze oud- wethouder, de heer J. van Leeuwen, die ge durende tal van jaren de liberale partij in onzen gemeenteraad vertegenwoordigde. NOORDEN. Wedstrijd. De gisteren door üb IJsclub georganiseerde schaatswedstrijd, ringrij- den en tegelijk hardrijden, is uitstekend geslaagd. Niet minder dan 40 paren na men aan den wedstrijd deel, zoodat men eerst te halfzeven klaar was. Ook de be langstelling van het publiek was buiten gewoon groot. De uitslag was als volgt: le prijs f 15, C. Koppenol van Uithoorn met A. v. d. Berghe; 2e prijs f 10,*G. van Dijk en A. van Dijk; 3e prijs f 5, G. Mou nts en M. Ekelschot; 4e prijs f -2.50, A. Schutter en A. van Dam. Vrijdag zal alleen voor ingezetenen *ve- der een wedstrijd in hardrijden worden gehouden. - UBF-WETER ING. Wedstrijd. De tweede wedstrijd hier gehouden, was door de IJsclub „Prins Hendrik" uitgeschreven. Het was een ring rijderij voor paren. Niettegenstaande het slechte ijs hadden zich 43 dubbeltallen doen inschrijven. De uitslag was: le prijs W. C. P. Jansz en A. Jansz—de Jong; 2e prijs K. Breedijk en Cornelia van Stave ren, 3e prijs G. Pieneman en Jacoba de Jong; 4e prijs B. Molkenboer en Hazina Lemmerzaal; 5e prijs A. Willcms en A. Wil- lems Jooren. ROELOFARENDSVEEN. Ijsvermaak. Gistermorgen vroeg was de ijssport hier in volle werking. Men ving aan met den zeilwedstrijd voor de ijsschui- ten, waaraan vöor het kampioenschap 15 deelnemers waren. Het kampioenschap werd gewonnen door den heef L. Bakker in 26.24 minuten. De volgende eerst aan komende waren de heeren Seb. van der Meer 27, J. v. Staveren 28.27, H. Loos 23.42, P. Loos 28.54 en G. Wesselman 30.07 min. In den namiddag werd een handicap-wed strijd gehouden, waaraan 13 schuiten deel namen. Daarvan was de uitslag: le prijs L. Bakker, 2e Seb. v. d. Meer, 3e P. Loos, 4e Jo Vendel, 5e D. v. Veen, 6e G. Wessel man, 7e D. v. d. Meer, 8e J. Heemskerk, 9e C. Vesseur. Tegelijk werd heden een wedstrijd gehouden op schaatsen voor de leden van de IJsclub „Wilhelmina". Hier- werden de prijzen gewonnen als volgt:. N. Bakker Hz. f 10; D. van der Meer f 7; G. van Staveren f 5; J. Turk Cz. f 2.50. Een machtige doortrek valt te constatee- ren van vreemdelingen, die vooral komen om de zeilsport op het Brasemermeer. Distributie. De Tnwö'nefs wötfföff ej aan herinnerd dat deze week af te halen zijn aan het distributiebureau bonnen voor petroleum en kaarsen. W0U3RUGGE. Gemeenteraad. Naar men verneemt, heeft de heer A. Peters (A.-R.) bedankt ais lid van den Raad dezer gemeente. 2WAMMERDAM. Burgerwacht. In dc gehouden verga dering van mannelijke inwoners dezer ge meente, werd besloten tot oprichting van de vereeniging „Gewapende Burgerwacht Zwammerdam". In deze vergadering meldden zich 64 per sonen aan, waarvan 31 geoefenden en 33 ongeoefenden. Voorts werden benoemd tot: algemeen commandant de heer A. G. Spreij, alge meen onder-commandant de heer P. G. J. v. Leeuwen, groepscommandanten de hee ren J. H. v. Dobben, Jac. Boeijenga en C. v. Dobben; onder-groepscommandanten de heeren R. A. Loor, J. Hoekstra en P. Kap- teijn. Bestuursleden de heeren F. L. van Muiswinkel, D. Lodder, B. Spreij en F. Fopma Jr. ZOETERWOUDE (Hcoge Rijnd5jk). Wedstrijd. Gisteren werd door de IJsclub LeiderdorpZoeterwoudc (bij het scheiden van den Rijn) een wedstrijd uit geschreven voor jongens van 812 iaar; het aantal deelnemers bedroog 77. De le prijs werd gewonnen door A. v. d. Stoel, de 2e door D. Lemmerzaal, de 3de door S. v. d. Hoek, de 4de door D. Teske; de 5de door H. v. d. Wolk, de 6de door N. Zwat- sloot, de 7c door M. v. Beveren, de 8e doe* D. Munnik. Een tweede wedstrijd volgtto voor jongens van 1315 jaar. liet aanlaü deelnemers bedroeg 47. De le prijs wer$ gewonnen door A. Koolmoes, de 2e door J, de Lange, de 3e door A. Hillebrand, de le door G. Tcske, de 5e door S. v. d. Swaro< Allen kregen een stuk chocolade. De prijs winners ontvingen een horloge, schaatsen, portemonnaies, enz. WASSENAAR. Verkooping. Bij de gisteren gehou den verkooping van 4 arbeiderswoningen en een perceeltje grond zijn deze in bod gebracht als volgt: no. 1, een arbeiders woning, f 1550; no. 2, een arbeiderswoning, f 1500; no. 3, een arbeiderswoning, f 1500; no. 4, een arbeiderswoning, f 1500; no. 5, perceeltje open grond, groot 2 are 48 c.A. f 325. Te zamen f 6875. Prov. kooper J. J. Remmerswaal. Villa aan den Deijl f 14,600, verhoogd met f 400 is f 15,000, prov. kooper JH. Ligt- voet. Villa aan den Leidschen Straatweg f 13,000, prov. kooper J. J. Huizinga. Villa genaamd „Mignon", aan den Langen Kerkdam, f 13,200, verhoogd met f 300, ia f 13,500, prov. kooper H. Ligtvoet. ZOETERWOUDE. Tooneeluitvoering. Gelijk men giste ren in een advertentie kon lezen, zullen op de twee eerstvolgende Zondagen in het Patronaatsgebouw opvoeringen worden ge geven van „De toog van mijnheer Pastoor" transformatiespel in ^bedrijven van pater Servatius. Reeds vroeger hebben we dit stuk in blad gerecenseerd, en er toen op gewezea, hoeveel studie het vereischL vooral wat betreft de Almire-rol> die meerdere persv nen in verschillende karakters moet uit beelden. Ter propageering van het goede, van het Roomsche rifttettanterr-tooneeJ is dit transformatiespel bij uitstek geschikt. Ed we raden daarom een ieder aan, het stuk] te gaan zien. Wie a.s. Zondag niet kan,! ga den Zondag er op. Ongetwijfeld zal er na de herhaalde repetities, deugdelijk spel worden geboden. Daar staat ons de tooneel- club wel borg voor. BCSKOQP Distributie. In de week van 1420 Fe bruari zal verkrijgbaar zijn op: bon 21: 2 ons bruine boonen; bon 25: 1 ons groene erwten; bon 76: pond suiker; bon 20 van het bonboekje voor kindervoeding: i/j pond suiker; bon 61: pond kaas; bon 68: 1 om jam; bon 89: 1 ons rijst; bon 70: 1 pond ge- cond. melk bon 29: 5 Kg. veenaardappelen. Bon 80 fWoensdag) en bon 81 (Zaterdag): 1/10 liter melk; bon 71: naar verkiezing!: I stuk kali- of toiletzeep; bon 21 van hel bonboekje voor kindervoeding: 1 stuk kali- of toiletzeep (naar verkiezing). Met ingang van Vrijdag 14 Febr. zal bij de winkeliers A. J. P.'s puddingpoeder verkrijgbaar zijn tegen W/j cent per pakje. Hardrijderij. De IJsclub „Otweg" hield Dinsdag een hardrijderij met een hinder nis. Voor dezen wedstrijd hadden zich 72 deelnemers aangemeld. De le prijs, 5 pond vleesch en 100 turven, werd gewonnen door J. van Wijk; de 2e prijs, 4 pond vleesch eo 75 turven, door J. Oostrum, en do 3de prijt 3 pond vleesch en 50 turven, door P. Booij. De overige deelnemers kregen elk naai verkiezing brandstoffen of levensmiddelen- Het feest werd wederom opgeluisterd (loer de Harmonie „Excelsior". R. K. Bond van Dienstplichtigen. Dof het Plaatselijk Comité der K. S. A. alhie' zal a.s. Vrijdagavond worden opgericbi een afd. van genoemden Bond voor de R K. Dienstplichtigen voor Boskoop en offi streken. Een bestuurslid van den Bond u uitgenoodigd dién avond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw als spreker op te trede» Per advertentie zijn de Katholieke dienst* plichtigen tegen Vrijdagavond dringe^ opgeroepen deze vergadering bij te woneii terwijl ook andere met-Katholieke diens!* plichtigen, die 't niet eens zijn met 't sta ven van den socialistischen bond van oud* gedemobiliseerden enz., welke hier vorig! week ook een afd. gesticht heeft, worden uitgenoodigd, tot bijwonen dezer vergade ring, opdat men langs dezen weg ook mog' komen tot een Christ. Bond van Diew' plichtigen. Tooneeluiivcertng. Op Dinsdag 18 F' bruari zal door de leden der St. Veronic* vereeniging een uitvoering worden gege*1 voor de donateurs van het R. K. VereP gingsgebouw alhier. Opgevoerd zal den de dramatische legende met zang drie bedrijven „Maria Hemelvaart", pauze gevolgd door twee blijspelen KATWIJK AAN DEN RUN. Diefstal. Van den heer T. N. is door onbevoegden een zoo goed als nieuwe fiets weggehaald, zoQder deze op z'n bestemming terug te brengen. Verkooping. Bij de gisteren dflor po- SASSENHEIM. Organisatie. Door de R. K. en Christ, vakvereenigingen alhier was een groote openbare vergadering belegd, waarin als sprekers optraden de heeren B. N. Loerak ker en J. A. Knetsch, die voor een zeer talrijk gehoor op duidelijke wijze het nut van vakorganisatie uiteenzetten. Zij toon den duidelijk aan, dat voor R. K. en Christ, vakmannen alleen plaats is in hun eigen vakvereenigingen. Dat de nietrgeorgani- seerden, en zij die lid zijn van een neutrale vereeniging, door beide sprekers schaak mat gezet zijn dezen avond, bleek wel toen zij geprest werden door een der aanwezi gen om in debat te treden met de sprekers en geen van allen hiertoe den moed had. TER-AAR. Wedstrijd. Gisteren hield „Door Vriendschap Saamverbonden" haar eerste ijsfeest gedurende dit seizoen. Bij uitzon dering waren de banen ditmaal aangelegd op de Hoeksehe Aar. Uitgelokt door zeer schoon winterweer was een reuzenmenigte schaatsenrijders op de baan. Er werd hard-, gereden roei hindernissen door paren. Vooral spannend waren de laatste kamp- ritten, toen het er op aankwam wie als overwinnaar met „de eer' zou gaan strij ken. Jammer dat een enkel moment het onderling genoegen dreigde te verduiste ren, tengevolge van het niet met beslist heid uit te kunnen spreken oordeel wie winnaar was. Het zou aanbeveling verdie nen indien de ijsfeestcommissies konden besluiten een allereenvoudigst toestelletje aan te brengen aan het eind der baan om altoos een juiste uitspraak te kunnen doen. De eerste prijs werd behaald door den heer W. v. d. Hoorn en mei. J. v. d. Jagt; 2e prijs J. Egberts en mej. Egberts; 3e prijs B. de Regt en mej. De Regt; 4e prijs M. Lek en mej. Lek.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2