A£/0/ BUITENLAND. BINNENLAND. Distributie en Rantsoenering. JTiibffid verschijnt eiken clae, uiteez. Zon- en Feeatd. 75e A-honnementsurijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Xx Leiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bij agenten 16 ct. p. week, f 2.15 p. kwartaal. Franco oost f2.45 p- kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Bad is voor de Abonné's veitcrijgbaar tegen betaling van 25ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 10e Jaargang. DINSDAG 11 FEBRUARI 1919. Bureau: STEENSChUUR 15 - LEIDEN. inierc. Telefoon 935. No. 2837 Postbus 11. De Advertentioprijs bedraagt' 17y2 cent per regef voor HaudèlsadVertcnliën; Zaterdags 25 cent per regel. 221/2 cent per regel voor gewone adverteniiëD; Zater dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mededeclingon wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertcntiën, waarin betrekkingen wordaa aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop on verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van 30 woorden De Vrouw in tien Vrouwenbond De vrouw moet de taak van den man aanvullen en niet voor een m i n- dcrwaardig deel! - Dat is waar voor het gezinsleven, dat is ook waar voor de maatschappij. In de maatschappelijke actie zal de ..ouw vormen een voor de verinnelijking van het waar voelen en godsdienstig be seffen onmisbaar element. De Katholieke vrouw zij een dringende stuwkracht, in onze Katholieke actie! Katholieke sociale en politieke actie allereerst -en allervoornamelijkst echter ,de sociale actie. En om te overbruggen de klove, die er iur Ue jeste vrouwen bestaat tusschen haar gezins-, en het openbare leven, daar toe óók dient, de Roornsche Vrouwenbond. Daartoe öök op de eerste plaats, na tuurlijk, om den vrouwen de kennis en int wikkeling te schenken, welke haar al- iergeschikst kunnen maken voor haar taak i n het gezin. Mogen daarom steeds meer en meer alle Roornsche vrouwen zich aansluiten bij den Roomschen Vrouwenbond en met dezen medeleven. De leden moeten medeleven met haar bestuur, zich interesseeren voor de werk wijze der vereeniging, haar gewenschten invloed daarop trachten uit tc oefenen. Dit voornemen moge worden gemaakt heden op de 1ste lustrum-viering van den loozeer in ledental toenemende Leidsche afdeeling van den R. K. Diocesanen Vrou wenbond. En van dit voornemen moge blijken iloordat de leden in grooten getale bezoe ken de vergadering van hedenavond en lij de kerkelijke viering daarvan op Vrij dag a.s. ('s morgens acht uur in de St. Petruskerk). Franksijk's houding veroordeeld. Ja- pansche cischen bij de vredesonderhande lingen. De toestand in Duitschland. Italië en het Vaticaan. OVERZICHT. De houding van de Fransclie pers en van sommige Fransche politici wordt steeds openlijker door de Amerikanen ge laakt. Bij voorkeur neemt de Fransche pers vijandige critiek op Wilson uit de Amerikaansche bladen over, zegt de New- York Globe" en hij voegt er aan toe, dal »le reaclionnaire krachten in Europa een weinig verlegen zitten met de geestdrift, waarmee de massa Wilson's program hul- In een telegram uit Parijs wordt zelfs yaneen obstructie" van de Fransche pers en van Fransche staatslieden gesproken, die het wel eens wenschelijk zou kunnen maken, de vredesconferentie naar het on zijdige buitenland te verplaatsen. Dit laatste zal wel een bedreiging zon der meer 'zijn. Maar het telegram is weer kenmerkend voor de vrijmoedigheid, waar mede de Amerikaansche marconisten in Parijs van hun vrijheid, om de wereld in te lichten, gehruik maken. Zou toch Den Haag nog de plaats voor de vredesconferentie kunnen worden? Duitschland. Oe uitlevering van den keizer en Bcthmann Hoüweg. Do. ..Kreuzzeitung" bevat, naar Wolff seint, een schrijven van Bethmann Holl- weg, waarin deze verklaart, het van zelf sprekend te achten, dat zijn staatsrechte lijke verantwoordelijkheid voor de politieke handelingen van den keizer ook door een neutraal staatsgereclitshof tot grondslég van zijn beslissing zal worden gemaakt. De Paus en de levensniiddelenvoorziening. Kardinaal von Hartmann heeft opnieuw aan den H. Vader een schrijven gezonden, betreffende de voortdurend slechter wor dende voedselvoorziening van Duitsch land, die een groote verhooging van het sterftecijfer tengevolge heeft. Vooral heeft de Kardinaal daarbij gewezen op Keulen, waar in 1918 het sterftecijfer, bijzonder onder de vrouwen, ongeveer 50 pet. hoo- ger was dan in normale jaren en op Dusseldorf, dat vooral aan gebrek aan melk voor de kleine kinderen te lijden heeft. FEUILLETON. EEN EDEL HART. 126) Was dit bekoorlijk meisje, dat eens al de millioenen van Jacques de Rhodes erven moest, niet opzettelijk op zijnen weg ge plaatst om hem zijn doel te helpen berei den? Het kwam er dus op aan zich door haar je doen beminnen,' wat niet veel moeite kostte, met het oog op haar zonderling, lichtzinnig en ongestadig karakter. Wat Diane betreft, van haren kant ver wachtte Louis geen tegenstand; hij was zelfs zeker in haar een bondgenoote te vinden. Inderdaad, de gedachte dat hare Pleegdochter eens den titel van hertogin de Landales voeren zou, haren titel, dien zij het edelste en 't schoonst klinkende vond, maakte de markiezin d'Argelles overge lukkig. Hij deed dus zijn best om bij Inès in de giatie te komen, zonder het naief-kinder- !J e zijner nicht te verstoren, toen een ge- Prek, zekeren dag, den loop zijner ge- 8Tn een anc'ere wending gaf. n A - vacantietijd had hij kennis aan mat den zoon yan djm notar.ig De Kardinaal verzoekt den Paus nog maals pogingen aan te wenden om zoo spoedig mogelijk toevoer van levensmid delen te verkrijgen, opdat daardoor hon gersnood en algeheele verstoring der open bare orde uit Duitschland zouden geweerd worden. De toestand in Bremen. In Bremerhaven en Geestemunde zijn de regeeringstrocpen er in geslaagd meester te worden van den toestand. Zijn de Le- richten juist, dan kan men de onlusten daar thans als geëindigd beschouwen. In ieder geval is de voorzitter van den solda- tenraad van Bremen in hechtenis geno men. De politie-president van Bremen is gevlucht. Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. De toestand te Erfurt. Te Erfurt heerscht rust. De bezetting der stad door regeeringstroepen verliep, voor zoover tot nu toe bekend is, zonder incidenten. Italië. Italië en de H. Steel. Over de "nieuwe onderhandelingen tus schen een vertegenwoordiger der Ilaliaan- sche regeering en "het Vaticaan, verneemt de .„Secoio" uit Rome, dat baron Monti, de directeur-generaal van het ministerie van eeredienst, de besprekingen met kar dinaal Gasparri aangevangen heeft. In de hoofdkwesties, zooals de garantie- wet en de bepalingen in het Londensche verdrag betreffende het Vaticaan, gaf de Italiaansche regeering niet toe. Van den anderen kant bleef ook Paus Benedictus XV onwrikbaar, maar stond na een lange onderbreking de hervatting der besprekin gen toe. Dezer dagen onderhandelde de minister van financiën, Nilli, met den Pauselijken staatssecretaris; op het oogen- blik zijn de onderhandelingen echter weer afgebroken. Volgens de Secoio" zal de Italiaansche regeering zich niet tegen afstaan van het werkelijk bezit van de Pauselijke paleizen aan den Paus verzetten en ook de souve- reiniteit van den Paus erkennen. Zij wenscht échter geen sanctioneering van deze.n toestand door de vreemde mogend heden. De H. Stoel verlangt echter de er kenning van Zijne absolute souvereiniteit door den volkerenbond. Roemenië. Een aanklacht. De correspondent van de Morning Post" te Parijs verneemt uit Roemeen- schen bron dat de oppositie te Boekarest de aanhouding eischt van Beldceman, den gewezen Roemeenschen gezant te Berlijn, die een zeer verraderlijke rol speelde tijdens de periode der Roemeen-, sche neutraliteit, en die, nadat Roemenië door de Duitschers bezet was, de afdan king van koning Ferdinand eischte, en be straffing der interventie-partij. Veroenigde Staten. Een leening aan België. Een Amerikaansch syndicaat, waartoe ook Morgan behoort, heeft een leening van 50 millioen dollar aan België ver strekt. Een belasting met kinderaftrek. Het Huis van Afgevaardigden is begon nen met de behandeling van een inkom stenbelasting, waarbij ongehuwden moeten betalen 6 pet., te beginnen met een inkomen van 100 dollar; gehuwden 12 pet., tc beginnen met een inkomen van 2000 dollaj-, terwijl voor iedere afhankelijke minderjarige 200 dollar zal worden afge trokken. 'n Mooi belasting-systeem! Van het Vaticaan. Een Pauselijke Encycliek? De Romeinsche bladen melden, dat bin nenkort een nieuwe belangrijke encycliek van Paus Benedictus XV over den volke renbond en de liefde onder de menschen zal verschijnen. Als vredes-encycliek zal zij van groote sociale en politieke beteeke- nis zijn. D0 Vredesonderhandelingen De JapansGhe eischen. De Japansclie vredesdelegatie verstrekte aan de journalisten een uitvoerige noia, waarin zij 'n zeer uitvoerig overzicht geeft van de Japansch-Chineesche betrekkingen, de omstandigheden bespreekt, onder welke Japan in den oorlog ging en verklaart, dat dit rijk het Sjanloung-gebied alsmede de Carolinen en de Marshall-eilanden voor zich opeischt. Veevoederartikelen. De minister van Landbouw maakt be kend, dat veevoederartikelen, welke in Febr. worden toegewezen, tegen de volgen- do prijzen door de regeering zullen wor den afgeleverd: Arner. lijnkoeken f 87,50, inl. lijnkoeken f 87.50, voerboonen f 29, voererwten f 29, boonenpiksel f 29, kanarie zaad f 29, cocoskoeken f 37,50, palmpit- koeken f 37,50, raapkoeken' f 35, blauw- maanzaadkoeken f S", haver f 23, regee- ringsvoermeel f 22, grind/grics/zemelen (gemengd of ongemengd) f 18, haverafval f 18, gerstafval f Ji8, erwtenpiksel f 29, al les per 100 K.G. Steenkolen aangevoerd. De van Philadelphia te Amsterdam aan gekomen ,,Nederland"-boot ,,Java" heeft 5500 ton steenkool meegebracht. Van dezen aanvoer zal het achtste rant soen brandstof worden verstrekt. Voorts arriveerde het Nederlandsche stoomschip Helder" van Newcastle met 2550 ton steenkool te Amsterdam. Gunstige uitvoerbcpalingen in Engeland. Reuter seint dd. 10 Febr. uit Londen: De tanve-commissie biedt voor export groote hoeveelheden aan van Rangoon-boo- nen, roggemeel, ger.stemeel en havermout. De aanvragen voor consignaties naar Scandinavië en Nederland worden toege staan op den grondslag van het gewone verbruik en onder wuarborgen van import- vereenigingen. De waarborgen voor den uitvoer van spek en reuzel zijn toegestaan tegen de ge wone waarborgen. Sportbenoodigdhedcn mogen zonder ver gunning uitgevoerd worden naar Scandi navië. en Nederland. Krachtens een .order in council" is in getrokken bet uitvoerverbod van andere artikelen, o. a. meelproducf.en, specerijen, chemicaliën, drogerijen, ankerkettingen en zink. Geen ruiling «te! Frankrijk. Men meldt aan de ,,N. R. Ct.", dat de door de regeering voorgenomen ruiling met Frankrijk van 1 0,0 0 0 ton zaai- haver tegen 1 5,0 0 0 voermais, niet doorgaat. Melkproducten. Nu overal een tekort aan melk merkbaaï wordt, meenen wij de aandacht nog eens te moeten vestigen op de melkpoeder en de gecondenseerde melk, waarvan de Re geering nog grooten voorraad heeft. Het publiek wil aan deze producten echter niet aan. Wat er van afgenomen wordt is be trekkelijk gering en komt hierin geen ver betering, dan zou uitvoer ten slotte het ecnige middel zijn dat bederf kan voorko: men. Laat men toch bedenken, dat èn de poeder èn de gecondenseerde melk uitste kend te gebruiken zijn; groote voedings waarde bezitten en dat recepten, hoe de verwerking moet geschieden, allerwegen te krijgen zijn. ,,Vad." Uitvoer van confectie. Omtrent, de mogelijkheid van uitvoer van confectie meldt het „Hbld.", dat de export- eomrnissic de volgende resultaten liecft bereikt: Voor België zijn alle moeilijkheden op gelost. Van de N. O. T. en de N. U. M. is officieel bericht ontvangen, dat er tegen levering geen bezwaar meer bestaat. Het bericht in het avondblad van Donderdag, dat de Belgische regeering de invoerver gunningen heeft opgeheven, beteekent niet gelijk sommigen meenden dat er in België niet mag worden ingevoerd, maar integendeel, dat er geen invoervergunning meer noodig is. Voor Zweden zijn wat wol en katoen betreft, aanvragen onbeperkt toegelaten door de Interallied Trade Committee. Voor Denemarken en Noorwegen maakt de N. O. T. geen bezwaar tegen een be perkt quantum katoen (wel tegen wollen en halfwollen stoffen). Wat het bezette gebied van_ Duitschland betreft, heeft de commissie alle pogingen in het werk gesteld om uitvoervergunning te verkrijgen. Het resultaat is nog betrek kelijk gering. Wel heeft de bevelhebber der bezettingstroepen geen bezwaar ge maakt, doch dit is tot nu toe wel het ge val met de N. O. T. Voor Rusland en Servië heeft de N. O. T. zekere reserve in acht genomen. Uit laatst genoemd land zijn wel aanvragen om levering van kleeding gekomen, n.l. van het Servische gezantschap. Voor Zuid-Amerika ten slotte zijn aUe faciliteiten verleend. Verdere resultaten hoopt het blad spoe dig te kunnen publiceeren. De Nederl. schoener „Riek" vergaan. Volgens een particulier bericht uit Chris- tiansund is de Nederl. schoener „Riek" van Rotterdam, laatst van IJmuiden naar Bergen, met een lading hoepels, 9 Febr., 10 mijl van Lindesnes op een mijn geloopen en gezonken. De opvarenden zijn gered en te Christiansund geland. (De „Riek" was een motorschoener, in £(917 gebouwd, 186 bruto cn 142'netto ton groot en behoorde aan den lieer A. N. den Ouden te Bolnes). Dd achturige arbeidsdag cn de Bijbel. B. en w. van Zwijndrecht hebben den Raad geadviseerd een voorstel tot invoe ring van den acliturigen arbeidsdag te verwerpen... „omdat de Schrift den lof van den arbeid zingt." NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Dezer dagen vergaderde te 's-Hertogen- bosch onder voorzitterschap van mr. A. baron van Wijnbergen het onlangs door het Doorluchtig Episcopaat benoemde Co mité voor do Nederlandsche Katholieken dagen. Vastgesteld werd, dat dit jaar de alge- mecne Katholiekendag zal gehouden wor den te Utrecht op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 23, 24 cn 25 September, en dat na afloop van de slotvergadering, die in den ochtend van 25 September zal plaats hebben, gelegenheid zal gegeven worden, indien dan ten minste de middelen van verkeer hun normalen loop hebben terug gekregen om deel te nemen aan een tocht naar Driebergen, alwaar bij het monument van dr. Schaepman een huldigingsrede zal worden uitgesproken. Behalve de groote algemeene vergaderin gen, die in den middag cn op den avond van den 23sten, op den avond van den 24sten, en in den ochtend van den 25sten September zullen gehouden worden en waarop één groot onderwerp, het katholie ke leven rakende, in verschillende onder- deelcn zal worden behandeld zonder debat, zullen in den ochtend en in den middag van den 24sten September meerdere sectie vergaderingen plaats hebben, die gewijd zullen zijn aan inleidingen en discussiën over actueele onderwerpen, die voor het geheele katholieke volk in onzen tijd van bijzonder belang kunnen worden geacht. Nadere bijzonderheden omtrent deze on derwerpen zullen worden gepubliceerd, wanneer de goedkeuring van het Doorluch tig Episcopaat in betrekking tot de plan nen van het Comité zal zijn verkregen. Ten einde de. belangstelling van katho liek Nederland zoo groot mogelijk te doen zijn, zal binnenkort door het secretariaat van den Katholiekendag aan de locale comitó's der K. S. A. een circulaire worden toegezonden met het verzoek om in hunne gemeenten aan te werven leden van den Katholiekendag, die het recht zullen heb ben op een toegangskaart voor alle verga deringen cn op het gratis ontvangen van een programmaboek en een verslagboek. De prijs van het lidmaatschap, dat op dit alles recht geeft, is met het oog op de duurte van papier cn drukkosten gesteld op tien gulden. In plaatsen, waar geen comité van de K. S. A. bestaat, zal even eens door middel van een circulaire een verzoek worden gericht aan de zeereer- waarde pastoors om in hunne parochies een of meer personen aan te wijzen, die zich met. de aanwerving van leden zullen willen belasten. Behalve de voor alle ver gaderingen geldige kaarten, die aan de leden worden toegezonden, zullen ook ver krijgbaar worden gesteld toegangskaarten voor afzonderlijke vergaderingen. De prijs hiervan zal later worden bekend gemaakt. Brandstotfencommissie district Leiden De Brandstoffen-Commissie, district Leiden, maakt bekend, dat gedurende dicht water aan de Staatsspoor veenbon- ken per wagon zullen worden aangevoerd, welke buiten de rantsoenen verkrijgbaar zijn tegen den maximumprijs van f 4.20 per 100 K.G., afgehaald Leiden. 1281 De Directeur van hot BrandU stoffenbureau, KRAMER* Leiden, 11 Februari 1919. Ten slotte kan worden meegedeeld, daé aan den secretaris zijn toegevoegd tweo adjunct-secretarissen, en dat als zoodanig door het comité zijn benoemd mej. mr. E* Boekelman en de heer mr. B. van Spaem donck, beiden wonende te Utrecht. Federatie der Dioc. R. K. Volks- en Werkliedenbonden. Dezer dagen vergaderde te Utrecht d« Raad van Afgev. van bovengenoemde Fe deratie. In zijn openingswoord constateerde d« voorzitter, de heer Van Rijen, dat overal een opbloeien der standsorganisatie ia waar te nemen, plaatselijk, diocesaan ea naar we hopen ook spoedig natio naal; spr. deelde mede hetgeen in het laat ste halfjaar door het bestuur werd gedaan* 0. a. in zake de reorganisatie van den R. K. Coöp. Bond en van „Herwonnen La- venskracht"; in zake de oprichting eener centrale ziekenkas, welke spoedig haar ba- sjag zal krijgen en ten behoeve van gede- mobilisecrden en gemobiliseerden; spr* memoreerde de benoeming eener commis sie tot bestudeering der soc. wetgeving, het Amslerdamsch congres, dat voor de ontwikkeling van de standsorganisatie der arbeiders van groote beteekenis zal blijken, do sterke actie, in de woelige No vemberdagen ontwikkeld, de Iwecdaagsche. cursussen, welke binnen enkele weken in alle Diocesen zullen worden gehouden, d$ uitnoodiging tot het Internationaal Con gres te Luzern en ten slotte hetgeen werd gedaan om de eenheid in do R. K. Arbei dersbeweging te bevorderen. Ten opzichte van zijn beleid mocht het bestuur de volledigo goedkeuring der ver gadering erlangen; het ontving tevens machtiging om ten aanzien van liet vor men van ééne centrale leiding voor de ge heele R. K. Arbeidersbeweging onderhan delingen te voeren op den grondslag van het door het bestuur aan het Vakbureau toegezonden voorstel. Sterk kwam tot uiting het verlangen' naar internationaal contact. Het bestuufl kreeg de opdracht dit naar vermogen t<3) bevorderen. De hegrooting, inhoudende een bestuurs voorstel om de contributie té brengen van 10 op 15 cent per lid en per jaar, berekend naar een ledental van 80,000, werd goed gekeurd. nadat er alsnog een post was op gebracht voor het uitschrijven eener prijs vraag voor sociale tooheelstukken. Als een verblijdend feit mag geconsta« teerd worden de aandrang tot opvoering, der contributie zelfs tot 52 cent per lid en1 per jaar om de Federatie in staat te steD len hare grootsclie taak naar behooren te vervullen. Het verlangen daartoe kwam vooral ook tot uiting bij de behandeling der voor gestelde wijzigingen in statuten en huish. reglement, beoogende eene sterke centra lisatie van de leiding en dus tot gevolg hebbende eène verkorting van de zelfstan digheid der Dioc. Bonden. De voorstellen werden, behoudens enkele wijzigingen van zeer ondergeschikten aard, aangenomen* Door deze reorganisatie is hel groote werk' om de standsorganisatie geschikt te ma ken voor het uitvoeren van haar grootse» program, vrijwel voltooid, zoodat spoedig tot „aanpakken" kan worden overgegaan, hoe ook de pogingen tot het verkrijgen van meer eenheid in de R. K. Arbcidersbewe< ging zullen uitvallen. Aangenomen werd het bestuursvoorstel 0111 een bezoldigden voorzitter te benoemen en het kantoor te vestigen in Den llaag. Goedgekeurd werden de grondslag voof. eene in samenwerking met het R. K. Vak bureau te stichten Fondscentrale, dd grondslag voor de plaatselijke vereenigin- gen van vrouwen uit den arbeidersstand en het voorgestelde reglement bctreffondö de samenwerking tusschen de R. K. Werk- In den lekooopt van Navilles, welke de zaken voor Diane waarnam, en 't grootste gedeelte van die van Jacques. Die jongeling was een werker, en hij was reeds op de hoogte der zaken, welke hij eens besturen zou. Hij bewees den leer ling-officier dat het niet alles goud is wat er blinkt, en dat markiezin d'Argelles, door haar buitensporige uitgaven, metter tijd het vermogen harer pleegdochter letter lijk opgegeten had. Om nog wat staat te kunnen voeren, was zij genoodzaakt haar toevlucht te nemen tot leeningen. Louis werd er niet door afgeschrikt, hij glimlachte. Mijnheer de Rhodes zal toch zijn mil lioen niet mede in 't graf nemen, sprak hij. Dat kunt ge niet weten, antwoordde de andere. De jonge hertog huiverde. Wat denkt gij er over, rechtuit ge sproken? vroeg hij. 't Betreft het beroepsgeheim; ik mag niet kenbaar maken. Waarom zijn we clan vrienden? De notariszoon liet zich ompraten. Sedert eenigen tijcl raadpleegt mijn- lieer de Rhodes mijn vader, omtrent een zeer belangrijke zaak. -rr- Zool welke zaak? als ik vragen mast. Hij zou een sanatorium willen stich ten voor arme, zieke kinderen, tusschen Biarritz en St. Sebastian. Nu, dergelijke werken zijn in staat ge heele fortuinen tc verslinden. En zijne kleindochter? Ja, mijn vader maakte ook die op merking, maar mijnheer de Rhodes ant woordde: „O! die, ik zal nog altijd genoeg achterlatenHet geld, immers, brengt geen geluk aan! Die woorden deden Louis d'Aslarac na denken. Hij had trouwens meer dan eens opge merkt, dat de graaf waarlijk afkeer gevoel de voor de dochter van Marguerite. Hij was uitgeslapen; hij doorliep de streek, won inlichtingen, knoopte betrek kingen aan met vrienden van mijnheer de Rhodes. Verder ziende dan Diane, ried hij dat-Jacques de Rhodes, om de, eene of an dere reden, zijn kleindochter wilde ont erven". Ja, maar, dacht hij, zoo gaat de vlie ger niet op. Laat ons naar een anderen kant uitkijken!Ines mag zoo mooi zijn als 't maar kan, maar brengt zij geen dui ten mee, dan kan ik met baar niets aan vangen. Iiij was pen d^:.e^r§ien. bij 't toclqtjng6: examen 111 de school van Sint-Cyr waar hij werkte en blokte dat het een lust was. 't Was te Voorzien clat hij ook een schitte rend eindexamen zou afleggen. In de school had hij kennis aangeknoopt met een flinken jongen, Maurice Vallauris, wel niet van adellijke afkomst zooals hij, doch aangenaam van karakter, vroolijk, wel eens uitgelaten, en wiens beurs, altijd goed voorzien, wijd openstond voor de vrienden bijzonder voor Louis d'Astarac. In dien Cijd reeds'onze lezers hebben het'gezien in 't eerste deel van dit verhaal was de familie Vallauris er geheel bo venop,, en Roselin \yas tc trotsch op zijn zoon, dat hij hem 't geld zou weigei'en dat hij verlangde. Op school, waar de zonen studeerden van groote handelaars en bankiers, ging Maurice door als ccn der rijkste. Zekeren dag viel hij tijdens de rijles van zijn paard, zoodat men hem met ont wrichten knie naar cle ziekenzaal moest dragen. 't Was niet erg, maar de moeders ma ken zich gemakkelijk ongerust. Den volgenden dag, terwijl Louis een praatje, maakte met zijn vriend, die op 't ledikant uitgestrekt Jag, trad een nog jon ge dame, rijk pn toch deftig de ziekenzaal binnen. Een blond, lenig en opgeschoten meisje vergezelde haar, de liefste, de heerlijkste verschijning welke men droomen kon. Maurice verbleekte, een weinig, strekte zijne armen uit cn zei: Moeder! 't Was inderdaad Laurc Vallauris. Zeer aangedaan boog zij over 't bed van haro» zoon. zonder acht le geven op den kam«i» raad, die in neigende houding voor hs» ledikant bleef staan. Stoute jongen, zcide zij, terwijl trane» over hare wangen rolden, stoute jonge»* die ons zulk een schrik aanjaagt! Toen wij uw brief ontvingen, waarin gi| ons het ongeval meldde, verloren Henriet® en ik letterlijk het hoofd. Wij hebben om' maar den tijd gegund om in een rijtujft tc springen dat ons naar het statiën bracht. Gelukkig stond er een trein fffl vertrek gereed, want we waren zoo rust, dat ik niet weet wat er van ons zd» worden. Maar 'l is niets, moedor, volstopte^ niets. Mijn paard was gisteren wat dwfeaA en ik wat onoplettend. Morgen denkéïö wij er niet meer aan. {Wordt A

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1