'Een nieuw dorp ?n Limburg. Onge veer 3 K.M. ten noorden van het gehucht Beringen, liggende in dc gemccnie Helden aan het dood loopendc einde van de Noor- eervaart, werd, midden in de heide, door het gemeentebestuur van Helden een paar jaar geleden een nieuwe school gebouwd, Ópdat de kinderen van dc in de omgeving wonende boeren niet meer eiken dag don .verren tocht naar de school van het dorp Panningen zouden behoeven te maken. 'Ontstond er daardoor een groote verbete ring, omdat voorheen verschillende kinde ken een afstand van anderhalf uur moes- ïen afleggen, 6er ze ter school waren, ter- Wijl bovendien in den wintertijd de wegen cllkwijls erg slecht begaanbaar waren, thans is ook voor de volwassenen de gele genheid geschapen om dichter bij huis hun kerkelijke plichten te kunnen vervullen. Nabij de school n.l. zijn er nu een kerk jen een pastorie gebouwd, terwijl er een nieuwe parochie onder den naam Grashoek is ingesteld. Zeer waarschijnlijk zullen, daar genoem de school en kerk "liggen in een gebied dat zich uitstekend leent voor ontginning, spoedig in de buurt van genoemde gebou wen nieuwe woningen verrijzen, cn nieuwe thans nog woest liggende gebieden voor land- en tuinbouw bestemd worden. Bo yendien ligt het terrein, waar thans de kern van een nieuw dorp gelegd is, in de buurt van de plaats, waar eenige jaren eleden ontginbare kolenlagen zijn aange- oord, zoodat Grashoek zeer zeker spoedig tot bloei zal komen, wanneer eenmaal met het delven van kolen in de buurt daarvan Wordt begonnen. IJsongelukken. Maandagavond verliet een ÜB-jarig meisje de ouderlijke woning te Rotterdam om een boodschap te doen. Daar zij die per slede over het ijs deed en dien avond niet terugkeerde, toog men op onderzoek. Eerst Dinsdagmorgen haalde men het lijkje op uit een wak. De 14-jarige P. S., uit W o e r d e n Waagde zich te Harmeien op een der diepe vijvers nabij huize Harmeien, zakte door het ij 8 en verdronk. Vlektyphus. Gisteren is het aantal ge- yallen van vlektyphus te Rotterdam gesle gen tot 72. Tot nu toe is geen der patiënten loverleden. Het serumonderzoek wees, in twee aan vankelijk voor roodvonk gehouden ver dachte ziektegevallen te Raalle, vlektyphus uit. De lijders, een echtpaar, dat met het eerst aangetast gezin geen contact had ge had, zijn overgebracht naar de Deventer barakken. Het Roftcrdamsche arrestantenschip. Het Rotterdamsche arrcstantenschip „Ali- da" is, daar het door den brand en het lek onbewoonbaar is geworden, voorloopig ontruimd. Van de bewoners hebben er 19 Overnacht op de verschillende politiebu- reaux. Deze gaan over naar liet Huis van Bewaring. 32 hebben verblijf gekregen op hot hoofdbureau, en 2 zijn er in het zieken huis opgenomen. Brutaal stukje. Een bewoonster van de Frankenstraat te 's-Gravenhage belde de firma Sakes, juwelier, op, om bij haar een kist met tafelzilver te laten weghalen, 's Middags vervoegde zich een man met een handwagen aan genoemd adres om het ta felzilver in ontvangst te nemen. De dienst bode was hem behulpzaam met de om vangrijke kist op de wagen le plaatsen, waarna de man met zijn vracht verdween. Eenige uren daarna vervoegde zich aan dezelfde woning in de Frankenstraat twee bedienden van de firma Sakes met een handwagen om de kist met zilver af le ha len. Men constateerde toen, dat men de dupe van een oplichter geworden was. Een inmiddels ingesteld onderzoek door de recherche heeft in de zaak nog geen klaarheid kunnen brengen. De waarde be loopt circa f 10,000. Een nieuwe truc. Gistermorgen ver voegde zich een persoon, die als hoofddek sel had een pet van de posterijen, ten huize van een bewoner van bet Bezuidenliout te *s-Gravenhage. Het dienstmeisje werd verzocht even aan mevrouw te vragen oi bij de postbestelling van 's morgens soms ongestempelde stuk ken waren gevonden, aangezien een 1000- tal brieven ongestempeld waren bezorgd geworden. De man toonde een steinpeltje waarmede hij alsnog de brieven moest af stempelen. Toen het dienstmeisje terugkwam, was de man de plaat gepoetst met een 3-tal heerenjassen en twee damesmantels, die yan de kapstok waren medegenomen. RECHTSZAKEN. HAAGSCH GERECHTSHOF. Het gerechtshof heeft o. m. arrest gewe zen in de volgende zaak: P. D., metaalslijper uit Leiden, we gens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf door de Haagsclie recht bank. Het vonnis werd bevestigd. Behandeld werd de zaak tegen L. de R., en H. T. de G., wegens diefstal op 2 Oct. HD18 van een brandkast uit het militaire huis aan de Joden Kerkstraat le L e i- d e n; de tweede door de Haagschc recht bank veroordeeld tot P/o jaar gevangenis straf, de eerste was vrijgesproken. Eenige getuigen werden gehoord, Een hunner had verschillende voor den eersten bekl. bezwarende briefjes gevonden, door dezen geschreven, In het huis van bewa ring. De proc.-generaal vorderde dan ook rijn veroordeeling tot 3 jaar gevangenis straf. Waar de tweede bekl. thans de waar held sprak, vorderde spr. te rijnen aan zien aftrek van de voorloopige hechtenis. .Uitspraak over 8 dagen. KRIJGSRAAD. Gisteren hebben terechtgestaan C. v. B. milicien-soldaat der infanterie uit Lei den, ter zake van tweede desertie, 3 maal gepleegd. Bij de desertie in de maand Juli van het vorige jaar had liij te 's Gravenhage óen fiets gestolen, had hij ingebroken bij 'de firma Rcuser en Smulders en 'daar eeni ge koperen gewichten, benevens een hoe veelheid koffie en sigaren gestolen, terwijl hij daarna nog had ingebroken in een pak huis van v. Driel te 's Gravenhage en daar een handwagen mei kippenvoer gestolen, bij welk misdrijf hij op heeterdaad betrapt en gearresteerd werd, Eisch: wegens desertie G- maanden mili taire gevangenisstraf en wegens diefstal 9 maanden gevangenisstraf. Sleutclgeld. Een huiseigenaar te Amsterdam hoorde een boete van f 300 of 2 maanden hechte nis tegen zich eischen, omdat hij behalve de gewone huur, een vergoeding van f 50 had bedongen en ontvangen voor het ge bruik van een woning, zonder dat die ver goeding van f 50 door de huurcommissic was goedgekeurd. Baaffissgjgggaat%z^aani^fgaiRgS3BaacCTag^aao8a8a liigezondeo stukken. (Buiten verantwoordelijkheid, der Bed) Statenkieskring Gouda. Geachte Redacteur, Met volle instemming las ik in ,,Dc Tijd" van 1.1. Donderdag een beschouwing over het verwisselen van plaatsen op de candi- datenlijst na de gehouden stemming in den Statenkieskring Gouda. Ook u was dit niet ontgaan, geinige uw driestar daar aan gewijd. Het bevreemdde mij, dat u er zich zoo gemakkelijk van afmaakt. Wei schrijft u, dat er veel waars ligt in wat „De Tijd" schrijft, maar u tracht de trans actie tusschen beide liceren te vergoelijken. Immers, uw conclusie is: het is een ver schil van 16 stemmen cn het betreft een aftredend lid, dus is het geval toelaatbaar. Wat is feitelijk de zaak? De kiezers bren gen hun stem uit op dc verschillende can didates wat tot gevolg heeft, dat deze naar het aantal op hen uitgebrachte stem men een plaats krijgen op de candidaten- lijst. Daarvoor loopen de trouwe kiezers het vuur uit hun sloffen. Nu komen de candidaten, gelukkige, en minder gelukki ge, en gaan zaken deen, zonder en buiten medeweten der kiezers. Dat is niet orga nisatorisch. Bat is een verkiezingssysteem, met veel moeite en zoo men zegt democra tisch opgebouwd, gewoonweg in elkaar trappen, wat volgens mijn bescheiden mee ning leidt tot desorganisatie. Want wat gaat nu de kiezer «eggen, die wij dikwijls met groote moeite naar de stembus krij gen: Wat geeft het of ik mijn stem uit breng op Jan of Piet, de lieeren candidate» lappen het toch aan hun laars; zij gaan toch tegen de uitspraak van de stembus aan het kwanselen. Volkomen waar en be grijpelijk. Het is dan ook zeer begrijpelijk als „De Tijd" schrijft: „Zou men de moge lijkheid openen, dat candidate» onderling de plaats mochten bepalen, die zij willen innemen, dan wordt de deur opengezet voor allerlei mis- bruike n." Wat volgens mijn meening ook leiden zal tot groot nadeel onzer organisaties en eenheid. Verder schrijft u, dat het pleit voor de waardigheid des heeren Meerei, dat hij den heer v. d. Weijden niet Van de derde plaats wil verdringen. Mag ik even opmerken, dat, wanneer er van verdrin gen sprake kon rijn, 't niet dc heer Moerel was, die verdrong, maar dc wil der kiezers welke hier tot uiting kwam. Wij weten nu eenmaal, dat stemmingen steeds verrassin gen kunnen brengen en dat zal zoo blijven. Wat deze stemming betreft, ik mag veron derstellen, dat deze op de meest organisa torische wijze is geschied. Het eerste cn laatste woord bij het samenstellen der can- diuatenlijst behoort te zijn aan de kiezers. Dat het verwisselen van plaatsen leiden kan tot nadeel van onze eenheid, wil ik met een enkel voorbeeld illuslreeren. On derstel, het zou een gebruik worden, dat de candidaten hun plaatsen konden ruilen. Nu is er een groep kiezers, welke bijzonder zijn geïnteresseerd bij een bepaalden can- didaat. De uitslag der' stemming is, dat deze een zeer twijfelachtig nummer krijgt op de lijst. Er wordt nu getracht van plaats te verwisselen orn hem een betere plaats te geven. De meer bevoorrechte can didaten voelen er niets voor en blijven liefst op hun nummer staan. Zal dit niet wrevel en ontstemming verwekken bij de voorstanders van b'edoelden candidaat met de gevolg- i van dien. Wat korten tijd te voren weid goedgevonden, wordt r.u ge weigerd. Denkt u werkelijk, dat dit de een heid zal bevorderen? Welnu, of het stem- menaantal groot of klein is, doet niets ter zake. De candidaten hebben zich daaraan te onderwerpen. Gaan wc dien weg op, wel ken u schijnt goed te keuren, althans niet afkeurt, dan scheppen we een gevaarlijk precedent, hetwelk niet in het belang kan zijn van onze eenheid en organisaties. Daarom acht ik het noodzakelijk, dat de reglementen onzer kiesvereenigingen wor den gewijzigd, opdat de misbruiken en de zer nasleep worden voorkomen. Om fsile misverstand te vermijden, moet ik u even opmerken, dat beide candidaten mij bekend en even sympathiek zijn. U beleefd dankend voor plaatsing. Met de meeste hoogachting, H. B. J. WIJTENBURG. Naschrift van de Redactie. Wat wij schreven over de meening van „De Tijd", kunnen wij ook verklaren van wat de heer W. schrijft: Er is veel, heel veel waars in! Ten slotte zijn we het eens met „De Tijd", zoowel als me', den heer W., dat de candidaten moeten blijven staan op de plaatsen, hun door dc kiezers aangewezen. Mocht een candidaat meenen, dat hij een te mooie plaats heeft, en hc-t met dc'kiesch- heid in strijd achten, deze te blijven in nemen, dan zou hij kunnc-n bedanken, waardoor een nieuwe verkiezing noodig zou worden. Zoo moet zijn de algemeeno regel. Maar wij meenden, dat in het geval v. d. WeijdenMoerel een uitzondering op die algemeene regel te maken, niet zoo Heel erg was! Waal' 'de fieeï Moerel 16 stemmen meer had, dan de heer v. d. Weijden. kon men toch niet zegge)1, dat de kiezers het vuur uit de sloffen" hadden geloopen om den heer Moerel en niet den heer v. d. Weijden op no. 3 le brengen! Hier kan toch o. L.niet gezegd worden, dat de gekozene „de uitspraak vim'de stem bus" „aan hun laars" hebben gelapt! Doch, wij geven 't toe: Een omruiling van plaatsen is algemeene regel beslist ongeoorloofd. En daarom kan een o p zich zelf geoorloofde uitzondering, als praecedent misschien wel ge vaarlijk zijn. Mijnheer de redacteur Ik verzoek u beleefd onderstaand stukje in uw veelgelezen blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn hartelijke» dank. Vreemei valt het mij op, dat bij spoor- w eg on gevallen, zooals nu weer aan den Moerdijk, dit niet op de verschillende sta tions wordt bekend gemaakt, zoodat nu bijv. reizigers voor Vlissingen of Breda le Rotterdam moesten vernemen, dat zij hun richting niet konden volgen. Zou bet niet mogelijk zijn, te verkrijgen, dat bij zulke gelegenheden het bekendmaken op Nations een verplichting zou zijn voor de spoor wegdirecties of voor de stationschefs. U, mijnheer de redacteur nogmaals mijn dank Een Abonné. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer H. B. van Davelaar te Nijmegen; theoretisch apothe kersexamen de heer H. Tj. Liem, te Padang Uit cle Omgeving ALKEMADE. Paard en rijtuig terug. Woensdag mocht het den gemeente-veldwachter Jans sen gelukken le Zocterwoude het paard en rijtuig, Maandag bij den veehouder Straat hof, te Nieuwvvetering gestolen, bij een stalhouder in beslag te nemen. De dieven, natuurlijk weer twee van de beruchtste woonwagen-familie, welke ook in 1915 hier voor gelddiefstal werden ge arresteerd, zijn nog voortvluchtig. De fietsendief. Reeds twee dagen ach tereen ziet men voor het raadhuis een me nigte publiek, wachtende of die beruchte fietsendief a! naar Haarlem zal worden ge- transpórteard. Vele onder lien, die in hem den persoon zien. welke ook hun fiets mee nam, zouden gaarne eens persoonlijk met hem afrekenen, hetgeen al bleek toen hij, Zaterdag, na te Leiden te zijn gearresteerd van het station naar het raadhuis werd overgebracht, waarbij het publiek toen een handje, wilde hclp.en. ALPKEN AAN DEM RIJN. Roomscbe organisatie. Alhier is gis teravond opgericht een afdeeling van den R.-K. Bond van dienstplichtigen. Na oen woord van opwekking door den geestelij ken adviseur en den voorzitter van den Volksbond, traden 32 personen als lid toe. Een difinitief bestuur werd gekozen en samengesteld uit de heeren J. Grossat, J. Krak, W. Seysenes*. H. Zonderop en C. .Janmaat. Als voorzitter der afdeeling werd benoemd de heer J. Grossat. Een lijk gevonden. In den afgeloopen nacht werd op de spoorbaan nabij Gouw- sluis, na aankomst van den laatsten trein uit Utrecht, het geheel vermorselde lijk gevonden van een onbekend persoon. De eenige aanwijzing welke werd aangetroffen op het lijk, was eeji zakdoek gemerkt J. N. en een ring. Het stoffelijk overschot weid overgebracht naar het lijkenhuisje. Om trent de identiteit van den verongelukte vernemen wii nader, dat deze is vastge steld, als zijnde die van den bakkei."be diende v. D., werkzaam te B o s k o o p. Ce vaart heropend. Dc vaart op den Rijn in het traject GouwsluisSmolenaars alhier, is gisteren door een ijsbrelter her opend. Naar verluidt zal spoedig ook de vaart van hier naar Leiden worden her steld. BODEGRAVEN. Kap. Nieveen van Dljkum. In den toe stand van den kapelaan is zeer veel verbe tering gekomen. De crisis schijnt geweken te zijn. KATWIJK. Gemeenteraad. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad van Katwijk werd rap port uitgebracht door de daarvoor benoem de Raadscommissie over het. voorslel-Dc Klerk om van gemeentewege actie le voe ren voor den,aanleg van een zeehaven te Katwijk aan Zee. Ilct rapport concludeerde dat een zeeha ven een vitaal belang is niet alleen voor deze gemeente maar ook voor de omgeving in liet bijzonder voor Leiden. Zij is daar om van oordeel dat het minder op den weg van den gemeenteraad ligt dc actie te voe ren dan wel van een commissie uit de ver schillende gemeenten. Dc voorzitter deelde mede dat reeds op 4 December, dus bijna een maand" voor dat de heer De Klerk zijn voorstel indiende, het College van B. en W. reeds een conferentie had met de Rec- devsvereeniging „De Vuurbaak" en dat het bestuur" voor een voorloopig onderzoek een bedrag van f 5500 heeft beschikbaar gesteld wanneer B. en W. het initiatief wilden nc- men.*B. en W. hebben den heer Van Goor, oud-directeur van Openbare We; ken in Ned.-Indië, thans te Bloemendaal, bereid bevonden een ontwerp voor een zeehaven met kostenberekening te maken. Eerst daarna kunnen verdere stappen worden gedaan. Na een langdurige geheime zitting werd door den voorzitter in de Raadsvergadering medegedeeld, dat de bedrijfschef der ge meentelijke gasfabriek van een Duitsche firma, die belast is geweest mc-t den bouw van ovens, een bedrag van f 1G5Q hééft aan genomen ónder voorwaarde, dat hij bij Iïeï toezicht gebreken in den bouw door de vin gers zou zien, wat ook is geschied. B. en W. meenen dezen ambtenaar daar om niet meer in zijn tegenwoordige betrek king ie kunnen handhaven en stellen voor hem met ingang van heden te degradccren tot baas-fitter pp een jaarwedde van f 1100. Zijn tegenwoordig salaris bedraagt f 1600. Dit voorstel werd aangenomen en B. cn W. gemachtigd nu sollicitanten voor direc teur van het gas- en waterleidingbedrijf op te roepen tegen een salaris van f 3500 met f 400 voor gemis van vrije woning. Wij komen uitvoeriger op dit verslag terug. KÜBELSTAART. R. K. Kiesvereeniging.* De voorzitter opende de vergadering met gebed en heet de leden welkom, in t bijzonderTiet nieuwe lid, den zeercenv. heer Pastoor, die voor de eerste maal dc vergadering bijwoonde. Spr. memoreerde dankbaar wat de vorige Pastoor voor de vereeniging geweest is. Dank zij diens medewerking mag spr. als voorzitter roemen op den vrede in de ver eeniging en de eensgezindheid der leden Na lozing der notulen bracht de penning meester rebelling en verantwoording uit, welke bescheiden werden in orde bevon den. De voorzitter bracht beide functiona rissen zijn warmen dank. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden met algemeene stemmen herkozen de heeren P. 'v. Egmond, Jzn., secretaris, en H. Sigten, tweede voorzitter, die beiden hun herkiezing aannamen. Verslag werd uitgebracht door de afgevaardigden naar de Provinciale Kieskringvereeniging. Op de groslijst voor de Prov. Staten-ver- kiezing werden vervolgens de navolgende personen geplaatst: no. 1 A. B. Michielsen, 71 stemmen; no. 2 H. Bergkamp Jzn., 71 stemmen; no. 3 P. Heilker, 65 stemmen; no. 4 A. J. Loerakker, 63?stemmen; no. 5 J. A. de Lobel, 64 stemmen; no. 6 J. J. Bis schop, G8 stemmen. Bij de rondvraag vroeg de Z.Eerw. heer Pastoor het woord naar aanleiding van wat de voorzitter had gesproken over vrede en strijd. Zijneerw. juicht den vrede toe; maar spr. zeide verder, dat deze niet uitsluit een strijd, die zakelijk is, ter wille' van het beginsel. Dc voorzitter bracht zijn dank aan allen, inzonderheid aan den Z.ecrw. heeft pastoor en sloot de vergadering met den Chr. groet. LEiDERBORP. Belastingen. Als plaatsvervangend voorzitter van het college van zetters voor de gemeenten behoorende tot het kantoor Leiden (buitengemeenten) is aangewezen de heer J. van Vollenhoven, ontvanger der directe belastingen te Leiden. Mond- en klauwzeer. Bij den veehou der C. Bos alhier is onder een 70-tal koeien mond- en klauwzeer geconstateerd. LÏSSE. ft. K, Kiesvereeniging. Maandagavond hield de R. K. Kiesvereeniging in het Bondsgebouw haar jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, datnaast een ontvangst van f 249.53 een uitgave viel te boeken van f 277.06, alzoo een nadeelig saldo van f 27.53. Uit het financieel verslag der Bibliotheek bleek, dat was ontvangen f 188.36Vf> tegen een uitgave van f 111.67, alzoo een voordeelig saldo van f 76.67^. De bescheiden werden nagezien en in orde be vonden. Het jaarverslag van den secretaris ge tuigde van een vooruitgaand politiek ver- eenigingsleven. Aan de orde was thans de behandeling van liet gewijzigd reglement. Deze behan deling nam heel wat tijd in beslag en er zal een vervolgvergadering voor moeten gehouden worden. ""DE-WETERING. Bcor he! ijs gezakt. Terwijl B. met een ijsschuit het Braasemermeer wilde overzeilen, geraakte hij met nog twee in zittenden in een wak. Spoedig was er hulp die hen op het droge bracht. Een ijsbreker. Gisterenmorgen tracht te een ijsbrckei' het slob te Oude-Wetering open te maken om de vaart Rotterdam- Amsterdam gaande te houden. Niet nadat politic op de schuit ha (Lp laats genomen, kon de ijsbreker zijn werk voort zetten. daar het publiek van plan was dit te verhinderen. SASSENHEIM. R.-K. Volksbond. In de vergadering van de afd, Sassenheim van den Ned. R.K. Volksbond werd door den voorzitter den heer P. van Dijk als geest, adviseur ge ïnstalleerd de weleerw. heer G. Mudde, ka pelaan dezer parochie. De zeereerw. hoer pastoor hield hierbij een passende toe spraak- Burgerwacht. In de vergadering van de leden van den burgerwacht werd na een redevoering van den burgemeester mr. F. F. baron de Smets besloten, alhier de bestaanden burgerwacht om te zetten in een gewapende burgerwacht. Raadsvergadering. De raad dezer ge meente vergadert Vrijdag 7 Febr. nam. halftwee. VOORSCHOTEN Be Hanze. Maandagavond vergaderde de R.-K. Middenstandsvcreeniging „De Hanze" in het R.-K! Verenigingsgebouw alhier. Uit het jaarverslag van der, secre taris bleek, dat het ledental gestegen is tot. 30 en 2 hospitantieden, en het corres- •dentschap van de bank zich steeds in groo- tev bloei mag verheugen. Boor de IJank afd. Incasso ziin behandeld 186 vessels tot. een bedrag van f 14,617.44-jA, waarop geïncasseerd werd f 10,699.54^. Credieten: toegestaan crediet f 7000, opgenomen voor schot f 2200, afgelost voorschot f 2598.07. Deposito: geplaatst f 8275, opgenomen f 4564. Snaai kis ingelegd f 70,288.92, te rugbetaald f 49,144.31. Rekening-courant: gestort f 212,215.39, opgenomen i 195,237.23 Totale omzet f 555,322.36^. Daarna bracht de penningmeester verslag uit van «1e fi nanciën. De inkomsten bedroegen f 165.0 -J en de uitgaven 1 83.7if& ïoöïïaT «Ié retfê- r.ing sloot met een batig saldo van f 81,29. De vereeniging koes tot haar Patroon heilige den Heiligen Franciscus van Sales. Men besloot tot stichting van een fonds tot aankoop van een vaandel. Na bespreking van eenige zaken van huishoudeüjken aard sloot de voorzitter, de vergadering. De Voorschotcnsche PiuïmveevereenïgÊng Maandag!vonil vergaderde de Voor- scftotensche I'luimvoc-vereeniging in hotel Dcurloo. De voorzitter W. F. Lekkerkerkcr, opende de vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe. Hij memoreerde bet overgaan van de afdeeling van de V. P. N. tot een ,Voorschotensche Pluimveevereerii- ging. Het ledental bedraagt op liet oogen- blik 60 leden. De secretaris J. J. Dijkman las de notulen der vorige yergadcring. welke onveranderd weiden vastgesteld. Vervolgens besprak men het werkplan der vereeniging en de voor- en nadeden van de broedmachines. I-Iet voorstel van een der ledén om een folctoom aan te schaften, werd verworpen. De voorzitter stelde de vergadering voor reductie le geven aan de.leden voor het aanschaffen van brooch eieren. De reductie /werd vastgesteld op f 0.05 per ei tot een maximum van 13 eieren De heer R. Eggink stelde voor lijder,s de, huisvlijttentoonstelling een plaatselijke pluimvee-tentoonstelling te honden om dan tevens het doel en streven der -vereeniging te propagceren. Aldus werd besloten. Daarna volgde verloting van hanen, kippen, konijnen, enz., waarna de voor zitter de vergadering sloot. Poging tot inbraak. Bij C. Brem - kink en E. S. Baylij heeft men gepoogd in te breken; bij de eerstgenoemde door het uitsnijden van een ruit, bij de laatst genoemde is de deur open gebroken bn het slot uit de deur gehaald. WARMOND. Geitenfokkerij. De R. K. Vereeniging van Geitenhouders, afd. Warmond, hield een algemeene vergadering onder voorzit terschap van den heer C. Zwetsloot. Als afgevaardigde naar de algemeene Bondsvergadering werden gekozen de heer J. Kouwenhoven, en de heer M. Koriekaas als plaatsvervanger. Van de agenda dier vergadering werden de meeste punten aangenomen of werd daaromtrent, een vrij mandaat gegeven, liet voornaamste punt. was het instellen cener contiibutieheffing groot 25 cent. T-<?- licbting: Den Bond is door het Rijk een subsidie van f 500 en door de Provincie oen vnn f 1000 toegezegd, mits hij een eoniri- buti oh effing instelle. Met algemeene stem men werd besloten voor dit voorste! lei stemmen, en dat de contributie van de le den der afdeeling voortaan-f 1.75 zal be dragen. Zeer veel bijval vond bet voorstel v an den voorzitter om elk jaar tijdens ue gei-, tenkeuring een markt te doen houden, waarop ook de leden der afdeelingen van de omliggende plaatsen hunne geilen 1en verkoop mogen aanvoeren. Besloten werd de eerste markt in de maand Mei te orga niseer.?». De juiste datum cn de te treffen regeling zal nader in de courant bekend gemaakt worden. Mogen alle afdeelingen het nut van dezen markt inzien en er een ruim gebruik van maken. Vele leden ga ven hun voornemen te kennen om lamme ren voor de markt aan te kweeken. Nadat nog eenige zaken besproken '.va ren, sloot de voorzitter de vergadering. WASSENAAR. Omnibus. Naar wij vernemen wórden alhier reeds gegadigden genoemd, die den omnibusdienst Wassenaar—station Voor scholen willen exploiteeren, wanneer de tegenwoordige exploitant, het bijltje er bij neerlegt ondanks de hem toegestane f 8060 subsidie per jaar.Jiem door den gemeente raad toegestaan. ZOETE RW OUDE. Verdronken. Gisterenmiddag is een militair, in garnizoen te Leiden, Oommens, uit Den Haag, alhier op de Nieuwe Vaart met het schaatsenrijden in een wak gere den en verdronken. Twee uren nadien werd liet lijk door den veldwachter Deegenaars opgedregd. Zorg en Vlijt. De R. K. Geitenfokver- eeniging hield Dinsdagavond in het café van den heer J. Westhof een algemeene vergadering met het doel: oprichting gei tenverzekering. Bij afwezigheid van den voorzitter werd deze vergadering gepresi deerd door den heer N. Ammerlaan. De heer C. Paardckooper rapporteerde het on derzoek van de voorloopige commissie, waarbij de statuten en verzekeringsveor- waarden werden voorgelezen en bespro ken. Het doel werd bepaald tot het onder ling verzekeren der leden van Zorg en Vlijt tegen de geldelijke nadeelen ten gevolge van het sterven van hunne geit(en). Het be stuur bestaat uit een voorzitter, adminis trateur, 2 secretarissen cn 1 commissaris. Dc premie werd bepaald op f 3 voor elke f JOU verzekerd bedrag. Alle ter verzekering aangeboden geiten zullen getaxeerd en ge keurd worden. Het maximum verzekerd be drag voor elke geit is f 65. Dc verzekering zal aanvangen op Maart a.s. De leden wor den verzocht zoo spoedig mogelijk aanvra ge te doen voor de verzekering van hunne geiten. Bij"schade zal 50 pet. van het ver zekerd bedrag verminderd met de waarde van het cadaver of van de uit nood ge slachte geit worden uitgekeerd. 't Bestuur werd gekozen bij enkele can- didaatstelling en is na dc verdeeling der functies gevormd uit de heeren P. W. v. d. Salm. voorzitter; C. P. J. Paardckooper, administrateur; A. P. den Blanken en C. Onderwater, taxateurs, en Jac. Overdcvest commissaris. Wederom gaven zich een flink aantal liefhebbers op. Pi i de rondvraag v;erd nogmaals de ver koop van geilen aan niét-'eden besproken. Do, heer J. v. Akker stelde voor in den voorzomer een geitenmarkt le houden. Het bestuur zal dit regelen. IJsbericht. De IJsclub „Zocterwoude" heeft met het plaatsen van borden bij <ie grenzen' der gemeente de ijsbanen gesloten wegens gevaar. Dit ter ernstige waaisehu

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2