TüTffKWT" BINNENLAND. DistriDutlfi en Rantsoeneering. Uit de Omgeving Dit blad YerschQnt eiken dag, uïtgez. Zon- en reeitd, De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, •oor Leiden 15 ct. p. week, f2.— p. kwartaal; bij anze a^eDten 16 ct. p. week, f 2.15 p. kwartaal. Franco posf f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- 'lad is voor de Abonné's veiarijgbaar tegen betaling an 25 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Ai fOe Jaargang. Bureau STEENSCHUUR ZATERDAG 1 FE3ROAR3 1919. <5 - LEIDEN. fr.terc. Telefoon S35. NO. 2329 Pos&us 1!. De Advertentieprijs bedraagt17Va cent p«r rofl^ voor Handelsadvertentiën; Zaterdags 25 cent per reg^l 221/0 cent per Tegel voor gev.oue advertentienZatst* dags 30 cent per regel. Voor ingezonden mcdedcelinget wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine A-dve^tentiën, waarin betrekkingen vrorder aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop er verkoop 50 cent; Zaterdags 75 cents, van-30woordec. Cit nummer bestaai uit vier bladen, waaronder het geïl lustreerd Zondagsblad. Strategische grenzen en Volkorenbond. inlijving van Elzas-Lotharingen bij Frank rijk? Geen staatsgreep in Oostenrijk. Monarchistische staking in Duitschland. Ernstige crisis in Spanje. Het Vaticaan en Armenië. OVERZICHT. Frankrijk en Italië hebben den mond vol van strategische greilzen. ,,Die zijn uit den tijd", zegt een draadloos telegram uit Pa rijs; voortaan zal de Volkenbond de rol der strategische grenzen vervullen. Maar als Frankrijk den linker Rijnoever en Ita lië de Ousttast van de Adriatisehe Zee in naam van den Volkenbond kreeg te behee- ren, terwijl die landen daar volkomen meester waren, zou het beginsel der stra tegische grenzen de facto zijn herborefi. Er is trouwens een sterk streven merk baar, den ouden wijn der tot heden gel dende diplomatie in de nieuwe vaten van Wilson te doen. Clemenceau heeft onlangs het stelsel van het machtsevenwicht verde- digd en nu komt Orlando aan met een pleidooi voor een Italiaansch-Fransch bondgenootschap, als waarborg van den wereldvrede. Alle allianties van voor den oorlog zijn aangeprezen als waarborgen voor den vrede. Ook de steeds grooter wordende bewapening der volkeren gold als onder pand voor den vrede,-si vis pacem para bellum, als gij den vrede wilt, bereidt u dan ten oorlog. En nu komt zoowaar de Ara'erikaansehé admiraal Mayo aan met de verklaring, dnt het nog nooit zoo noo- dig is geweest volkomen voorbereid te zijn als nu; hij wil dus een sterke Amerikaan- solie vloot. In den Volkenhond zal dp leeuw naast bet lam liggen, maar het is zaak, de leeuw te zijn en niet. het lam, aldus beamen we met het ,,Vad."\ België. De ex-Keizer en de verwoeste steden. Volgens de „Dernière Beurs" te Brussel, wuden de gemeenten Dinant, Endenne, Vlsé, Tamines en Leuven van zins zijn, den ex-keizer onder beschuldiging van moord voor het gerecht te doen dagen. Staking geëindigd. Havas seint uit Brussel, dat het stakende trampersoneel aldaar besloten heeft den arbeid te hervatten, wat ook de uitspraak van de aangewezen scheidsrechters moge rijn. Duitschland. Monarchistische staking. Een nieuwe monarchistische demonstra lie, op zichzelf van weinig beteekenis, maar toch teekenend voor de stemming onder een gedeelte van de Duitsche jeugd,- heeft zich gisteren in Neuköln, een dis trict van Berlijn, afgespeeld. Daar staken de gymnasiasten, wijl de geboortedag van den ex-keizer in hun gymnasium niet mocht "gevierd worden. Spartacus in Dusseldorf. De Spartacistische „Oberbürgermeister" van Dusseldorf heeft een voorstel van den gemeenteraad afgewezen, om den raad bjjeen te roepen voor het vaststellen der begrooting, en wel op grond hiervan, dat hij niet kon instaan voor het ongestoorde verloop der zittingen en dat hij ook' de beschikking van de regeering te Berlijn, dat de gemeenteraden niet belemmerd moesten worden in hun werkzaamheden, niet erkende. Daklooze studenten. Gisteren heeft te Berlijn tengevolge van den grooten woningnood een demonstratie plaats gehad van 500 studenten der land houwhoogeschool, waarvan er 200 dakloos si] 11 Zij deelden vliegblaadjes rond met het opschrift; „Vier jaren hebben wij koude geleden". De autoriteiten nemen maatrege len hm aan den noodtoestand tegemoet te komen. Voor den keizer. De gehechtheid aan den vroegeren kei zer zit er bij menig Duitscher nog diep in. De Duitsche volkspartij (tevoren: natio- naal-überalen) heeft hem ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag het bekende telegram gezonden, waarin het bestuur de teerste woorden van hei oude partijpro gram in herinnering brengt: onverbreke lijke trouw aan keizer en rijk. Naar aan leiding van dien dag had de „Reichbote" le Berlijn een adres voor den gewezen kei zer ter teekening laten leggen. In enkele 'lagen hadden 132,000 Duitsche mannen en vrouwen uit alle deelen des rijks het ge- teekend. De termijn werd dan tot vandaag verlengd. De Brandenburgsfhe Kamer van Land bouw heeft zich in een langdurige en ge grinte vergadering uitgesproken Vüor het herstel der monarchie en der I-Iohen- zoÜCTns. Dit besluit, hetwelk de demon straties der officieren in geheel Duitsch land op den voet volgt., wekte opzien. Spanje. Ernstige crisis. De economische crisis in de provincies wetrdt ernstiger. Zestig weverijen in Al- fioy zijn gesloten. De lanöLouwarbeiders in de provincie Cordova dreigen met een algemeene staking. De staking van het trampersoneel te Sevilla duurt voort. Mo gelijk wordt de stad tengevolge van ^teen- koolgebrek in het duister gezet. Te Oviedo, staken 3000 mijnwerkers. In Spaansch Marokko. Naar de „Times" uit Madrid verneemt, heeft de Spaansche regeering besloten om den minister van oorlog, generaal Beren- ger, met volmacht naar Spaansch Marok ko te zenden, ten einde daar de orde te herstellen. Vereenigde Staten. Verplichte militaire oefening. Bij den Senaat is een wetsontwerp inge diend, waarin algemeene militaire oefe ning voor den tijd van niet meer dan één jaar wordt voorgeschreven voor alle jonge mannen van 19 tot 26 jaar als blijvende nationale maatregel. Van het Vaticaan. Tegenspraak der „Ossorvatore". De „Osservatore Romano" spreekt in een van zijn jongste nummers nog eens de berichten tegen, die verspreid worden omtrent plannen, welke de H. Stoel ten opzichte van een politieke reorganisatie hebben zou. De geruchten kwamen vooral op de volgende beweringen neer: le. Dat het Vaticaan zijn toestemming gegeven zou hebben om een*» eigen Katho lieke partij op te richten; 2e. dat de Paus het Vaticaan zou verla ten hebben; 3e. dat de bijzondere buitenlandsche ge zantschappen bij de Curie zouden zijn op geheven en hun aangelegenheden aan de bij het. Quirinaal geaccrediteerde missies zouden hebbèn overgedragen. Al deze beweringen zijn, zoo zegt de „Osservatore", verzonnen en valsch. De Vredesonderhandelingen Inlijving van Elzas-Lotharingen? Het Fransche staatsblad bevat een de creet, waarbij Elzas-Lotharingen wederom bij het oude Fransche grondgebied wordt ingélijfd. (De bedoeling is waarschijnlijk: als douanegebied.) Buitenlandsche Berichten. Kot Vaticaan en Armenië. Volgens de „Agenzia-Nazionale" hebben de hoofden der Armenische kerk een be langrijk rapport aart den Paus uitge bracht, betreffende de door de Turksche autoriteiten op de Armenische bevolking gepleegde moordpartijen. Dit rapport is overhandigd aan alle vertegenwoordigers van den H. Stoel in den vreemde, opdat het medegedeeld zal worden aan de regeeringen, welke afge vaardigden naar de vredesconferentie ge zonden hebben. President Wilson heeft er te Parijs mede- deeling van ontvangen door tusschen- komst van mgr. Ceretti. De Pauselijke staatssecretaris heeft onmiddellijk graaf Solis, den Britschen gezant bij het Vati caan, de noodige inlichtingen gegeven. Z. H. de Paus als bemiddelaar. De „Slaw. Korr." bericht, dat Z. H. de Paus kardinaal Ratli heeft opgedragen, den Oekrainischen Grieksch-geünieerden metropolitaan, graaf Szentycki, en den katholieken aartsbisschop Bilczewski van Lemberg te verzoeken, doof1 tusschenkomst van hun geestelijkheid, op een beëindiging der vijt^pdelijkheden tusschen Oekrainers en Polen aan te dringen. Eeri reden voor echtscheiding. Een Antwerpsche dame vraagt echt scheiding en de voornaamste reden, die zij inroept, is de activistische overtuiging van haar echtgenoot. Men verwacht met spanning de uitspraak van de rechtbank. De nieuwe Poolsche minister-president Paderewski. Ignatius Paderewski, de nieuwe minis ter-president van Polen, is '13 Februari 1860 te Kurylowca in Podolië'gehoren; hij is de zoon van Jan Paderewski en van diens vrouw, de dochter van den beken den professor aan de Universiteit te Wilna, Norvvicki. Daar hij een groot muzikaal ta lent had, wijdde hij zich aan de muziek studie onder leiding van de beste meesters, zoowel in Polen als in 't buitenland. Om streeks het jaar 1888 begint de buitenge wone artistieke loopbaan van Paderews ki; hij houdt een triomftocht door alle hoofdsteden van Europa, Amerika en Australië. Paderewski heeft zich niet alleen een wereld-vermaardheid verworven, omdat hij een pianist van den eersten rang is, maar ook omdat hij de geniale componist is van verschillende meesterwerken. Zijn opera „Manru", die voor* het eerst in 1901 werd opgevoerd, voegt nieuwe lauweren toe aan zijn naam. Sinds 1897 bracht Paderewski het grootste deel van zijn tijd door op zijn prachtig buitengoed in de na bijheid van Morgez in Zwitserland, waar hij bij voorkeur uit kwam rusten van zijn artistieke vermoeienissen. Prachtig is dit verblijf -gelegen in het gezicht van den Mont Blanc. Daar groeien, in het fraaie park uitkomend op het meer van Genève. de kasdruiven groot als kleine pruimen. Vogelsoorten uit schier alle landen-treft men e^aan. En dan de meu bileering binnenshuis! Deze. is overdadig rijk. In de groote zalen twee vleugelpia no's. Te midden van een palmenweelde de geschenken van vorsten. Hij loont u hier de scepters van de Jagiello's, van Pontia- towski, van den hertog van Anjou. Niettegenstaande zijn kunstenaarsnatuur en zijn beroemdheid sloot Paderewski zich nooit op in een eng^eguïstné; integendeel, hoewel hij het grootste deel van zijn le ven in het buitenland had doorgebracht, bleef hij in zijn hart eon echte Pool, en toonde dit door altijd zijp diensten en zijn beurs aan te bieden voor nationale belan gen. Een mooi voorbeeld daarvan is het standbeeld van koning Ladislas Jagiello in Krakau, dat op zijn kosten is gemaakt ter eere van den 500sten verjaardag van den slag bij Gruenwaldf toen deze groote koning een geweldige ov twinning behaal de op de Teutohsche Ridders. Door den oorlog leerde men zijn groot hart en zijn diepe liefde voor het vader land eerst recht kennen. Dadelijk bij het uitbreken van den oorlog plaatste hij zich met den beroemden schrijver Sienkiewjcz aan het hoofd van het algemeene Steun comité Voor de oorlogs-slachtoffers in Po len. Hij begaf zich als afgevaardigde van het Comité naar Amerika, waar hij, dank zij zijn naam en zijn beroemd talent groote geldsommen ten behoeve van het steun comité mocht inzamelen. Weldra brengen de gebeurtenissen Paderewski er toe, zich ook-aan het hoofd te plaatsen van de bewe ging, die tot doel heeft de Amerikaansche Polen te organiseeren. Als vertegenwoordigen- van de Polen, die in de Vereenigde Staten wonen, maakt hij deel uit van het Nationale Poolsche Comité in Parijs. En zoo telt hij dan onder die onvermoeide werkers voor de Poolsche zaak,die zoo oneindig veel voor de Poolsche belangen hebben gedaan bij de Entente- landen. Paderewski is met sterke vriend schapsbanden verbonden aan de familie van president Wilson, hetgeen natuurlijk van groot politiek g :\vicht is en welke hem een bijzonder grooten invloed verzekeren op de vorming van een toekomstig Polen. In de Tweede Kamer werd gistermiddag de motie-Sannes, uitsprekende afkeuring over het beleid van den minister van Land bouw, verworpen met 45 tegen 22 stemmen. Vóór stemden alleen de sociaal-democraten on de revolutionairen. Het Engelsche spek is, volgens de keu ringscommissie, goed. De 5.pet. N. O. T.-invoerrechten zullen niet worden geheven. De-prijs van het wittebrood. Naar de „Maasb." uit zeer goede bron verneemt, is verhooging van den prijs van het wittebrood te verwachten. De prijsver- hooging houdt verband met den hoogen kostprijs van de grondstoffen. Langzamer hand zal het publiek aan de tijdens den oorlog belangrijk verhoogde prijzen moe ten gaan gewennen. Een ministerieeie beschikking ten aan zien van het bedrag der prijsyerhooging en den datum der in werking treding is binnenkort tegemoet te zien. De suikerrantsoeneoring „De Maasbode" deelt mede, dat het thans vaststaat, dat over het campagne jaar 1913-1919 aan de suikerverwerkende industrieën slechts 50 pet. kan worden toegewezen van de hoeveelheid van het afgeloopen jaar. Hiervan is reeds 2/3 verstrekt, zoodat nog slechts 1/3 van het contingent of 1/6 van het rantsoen van het vorige jaar res teert. De verhooging van dit contingent is niet mogelijk, daar de binnenlandsche suiker- oogst dit jjrar zeer is tegengevallen. Bovc ndien heeft Nederland nog een ach terstand in levering van suiker aan En geland over 1916 eli 11017 in te halen. Im port var. suiker uit onze koloniën is uit gesloten, omdat, bij het „agreement" aan ons land geen invoer van suiker is toe gestaan. Integendeel staat suiker op de lijst van artikelen, welke niet in ons land, mogen worden ingevoerd. Een poging om aan het tekort van sui ker in ons land tegemoet te komen, mset men £ien in de spoedig te verwachten be schikbaarstelling van saccharineklontjes. De regeering stelt pogingen in het werk om alsnog wijziging te krijgen in de eco nomische overeenkomst teneinde suiker te kunnen aanvoeren. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat van eenigen export van suikerwerken geen sprake zal zijn. Goedkoope wollen kousen. Naar het soc.-dem. Kamerlid Rugge in „Het Volk" meedeelt, heeft minister Van IJsselstein hem gemachtigd mee te deelen, dat goedkoope kousen zullen beschikbaar gesteld worden. Sinaasappelen en .citroenen. Naar wij vernemen, zullen binnen en kele dagen door de N. O. T.consenten worden afgegeven voor den invoer van sinaasappelen en citroenen uit Spanje en Italië. Kunstmest. Het Rijkskantoor vopr kunstmeststoffen (kunstmestcommissie) maakt bekend: dat de prijs van het binnenkort te distri- bueeren Chilisalpeter in geen geval meer zal bedragen dan f 37.50 per 100 K.G., be kende condities, in welken prijs begrepen is de voorgestelde invoerpremie van ten hoogste 5 pet. der waarde, door de N. O. T. ten behoeve van 's rijks schatkist te heffen. dat de prijs van den door de kunstmest commissie te distribueeren .Zwavelzuren ammoniak, welke geheel afkomstig is uit binnenlandsehe productie, niet hooger zal zijn dan f 18 per 100 K.G., bekende con dities; dat nadere bijzonderheden omtrent prij zen en leveringsvoorwaarden bij de distri butie van elke rnestsoort op de gebruike lijke wijze in de Staatscourant zullen worden gepubliceerd. GEEN HEFFING VAN 5 PERCENT DOOR DE N. O. T. De Minister vtm Financiën heeft in de gisteren gehouden vergadering der Twee de Kamer in antwoord op een desbetref fende vraag van den heer Marchant mede gedeeld, dat de regeering heeft afgezien van het voornemen eener heffing van 5 pet. der factuurwaarde van goederen, in gevoerd ingevolge de met de geassocieerde mogendheden gesloten overeenkomsten. Staienkieskring 's Gravenhagc. Op de definitieve kath. candidalenlijst zijn geplaatst de heeren C. D. Wesseling (aftr.) 51-08 st.2. H. J. Borgliols, -1875 ste.; 3. H. C. Silvius, 3584 st.; 4. W. C. J. J- baron van Voorst -tot Voorst, 3451 st.; 5. F. L. Guit, 2931 st; 0. P. C. M, Philo- pona, 2648 s.; 7: S. Bruijsten, 2481 st.; 8. mr. T. J. Verschuur, -1870 st.9. C. J. G. Sü'uycken, 1493 st. De griffiersbenoeming in Gelderland. Naar de „Residentiebode'' meldt, is de tnotie van de R.-K. Statenclub in Gelder land een gevolg hiervan, dat 'jhr. P. van Nispen tot Sevenaer erEéïTd heeft, er ge heel te goeder trouw te zijn ingeloopen. Er schijnt bij de griffièrsbcnoeining van Gelderland geknoeid te zijn tegen den ka tholieken candidaat ihèt anonieme brie van, waarbij een zeer hooge persoonlijk heid in den lande betrokken moet zijn. De heer Van Nispen is te goedgeloovig geweest en de Statenclub was van oordeel, dat hij reeds genoeg nadeel daarvan on dervonden heeft. Maar met dat al mist Gelderland een katholieken griffier en is den heer Wiitert van Hoogland een post afhandig gemaakt, die hem anders zeker ware toevertrouwd. Het spoorwegpersoneel. Hoewel het loonvoorstel voor het spoor wegpersoneel eerst dezer dagen aan den minister van Waterstaat verzonden is en deze eerst 8 Februari a.s. daarop een be slissing zal nemen, heeft de directie der Staatsspoor, naar de „Tel." verneemt, reeds nu last gegeven aan de" diensten dier Maatschappij met de berekening der loo- nen, zooals die in het niet goedgekeurde ontwerp voorkomen, aan te vangen. In een beschouwing over het dreigende van een spoorwegstaking geeft „De Tijd" deze cijfers. Van de 40,000 spoorwegliedon zijn er 37,000 of pet. georganiseerd. Van de georganiseerden zijn er wij ne men ronde getallen. 26 pet. georgani seerd in ,,St. Raphaël", 10 pet. in den Prot.-Christ. Bond, 10 pet. in den Neutra len Bond, 44 pet. in de Ned. Vereeniging en 10 pet. in den Bond van Ambtenaren. Van ruim de helft der spoorwegmannen de leden der beide socialistische vereeni- gingeri, kan gezegd worden, dat er een sterke neiging tot staking bestaat. Vervoer van sigaren vrij. Naar wij uit zeer goede bron vernemen zal in de Staatscourant zeer spoedig het besluit worden gepubliceerd, waarbij het vervoer van sigaren en sigaretten zonder geleidebiljet weder wordt toegestaan. De directeur van „De Tijd". De heer F. J. A. M. Wierdels is heden 25 jaar aan „De Tijd" verbonden een merkwaardige dag, zegt het „Huisgezin", voor dezen journalist, organisator en leider. Aan het „Hsgz." ontleenen we nog met instemming het volgende: Men kent zijn puntige pen, maar men kent in breede kringen ook het organisee- rend talent, dat hem aan het hoofd bracht van een groote onderneming, waar hij met vrucht en succes werkzaam is ge weest en nog is. Men kent ook zijn' talent als spreker in groote en kleine vergaderingen, en een ander talent om instellingen te besturen en te leiden, De heer Wierdels is een universeel man, wien eigenlijk alles goed afgaat en die over een ontzaglijke werkkracht beschikt. Niet „De Tijd" alleen, maar toch ..Do Tijd" vooral heeft daarvan vruchten ge plukt. Moge zij het nog lang doen. En de journalisten, die, al is de heer Wierdels in de latere jaren niet meer vóór alles journalist, hem toch als een dor hun nen blijven beschouwen, brengen Item op zijh' feestdag gaarne hun genegen gelnk- wenschen, óók omdat zij bij de behartiging hunner stoffelijke belangen in hem steeds een voorvechter hebben gevonden. Korte Kroniek, Door gebrek aan grondstoffen, maar voornamelijk door gebrek aan kolen, breidt zich de werkloosheid te Maastricht hoe langer hoe meer uit. De aarde wei kafdee- ling van de fabrir k „De Sphinx" ligt reeds geruimen tijd stil en nu is de glasbla zerij ook stop gezet, evenals de gasstokerij Brandstoffencommissie district Leiden In verband met allerlei geruchten ooü in de Pers verspreid, als zoude in hel District Leiden niet zijn gedistribueerd, waarop de .Ingezetenen aanspraak makerij maakt de Commissie bekend, j dat het onwaar is, dat in het Districl Leiden, minder brandstoffen gedistribueerd worden dan in» andere districten, dat de Commissie op het minimum rant soen niet 6 doch 7 eenheden distribueerden waarvan 6 eenheden-in zwarte brandstal en 1 in turf, dat zij voor de groepen B, C en D be schikbaar stelde het persentage van hel rantsoen, zooals door de Rijkskolendistri* butie is vastgesteld, dat zij overeenkomstig de voorschriften van de Rijkskolendistributie in de maand Februari kan beschikbaar stellen. voor groep C tot een maximum van 80 op het rantsoen, voor groepen B en D tot een maximum van 45 op het rantsoen, dat zij hiermede ten volle voldoet aan de Rijksregeling en niet meer kan of mag distribueeren, dan waartoe zij door de Rijkskolendisiiibutie wordt gemachtigd. De Brandstoffencommissie voornoemd P. E. BRIëT, 2e Voorzitter. KRAMER, Secretaris. De glasslijperij zal dientengevolge ook spoedig, gebrek aan werk hWben. De zink- witfabriek te Maastricht zal met 1 Fefer. eveneens haar werk moeten stopzetten. Treurige vooruitzichten voor de Maas- trichtsche fabrieksbevolking. Gelukkig is er echter een wachtgeldregeling tot stand gekomen. Van rijkswege wordt een onderzoek ingesteld, of het voormalige exercitieveld te Groningen, laatstelijk ingericht als in- terneqringskamp'", geschikt is als plaats van een sanatorium voor longlijders. De Zvvolsche' Vereen, votr Ilafrdol en Industrie besloot adhaesie te betuigen met het protest van de Kamers van Koop handel te Hengelo, Almelo, Enschede ori Oldenzaal tegen het voorstel der regeering om 5 invoerrecht te boffen op alle goe deren door bemiddeling der N. O. T. in gevoerd. De minister van Odrlog heeft tot de troepencommandanten het verzook gericht, onderzoek té doen hij de ondordeelen naar, den legeringstoestand van onderofficieren en minderen. De commandant van het veldleger, heeft bepaald, dat officieren en onderoffi cieren, gedetacheerd hij andere korpsen, naar hun eigen liorps kunnen terugkenreh, zoo zij daartoe het verlangen te kennen geven en er geen overwegende bezwaren tegen zijn. Overleden is de gep. luitenant-gene raal C. A. Buhhnan, oud-commandant van het veldleger. Hij was de voorganger van den onlangs afgetreden commandant van het veldleger, luitenant-generaal Van.Ter- wisga. De oud-opperbevelhebber van leger en vloot, generaal C. J. Snijders, is, min of meer bij wijze van protest, gekozen tol voorzitter van het hoofdbestuur van ds Vereeniging Ons Leger. - Te Delft heeft zich een geval van vlektyphus voorgedaan. De patiënte, een 22-jarige vrouw, is overleden. Ook te Slikkerveer heeft zich "ccn ge val van vlektyphus voorgedaan. De vrouw, *s inmiddels overleden. B. en W. van Amsterdam hebben in getrokken de beperkende bepaling, dot voof industrieele doeleinden tusschen half- vtjf en zes uur nam. geen electrische stroom mag worden verbruikt. -Een wetsontwerp is ingediend om hel paleis aan den Kneuterdijk te 's Graven- hage in te richten tot tijdelijke ambtswo ning met ontvangzalen van den Ministei van Buitenlandsche Zaken. KATV/IJK AA^ DEN RIJN. Ned. R. K. Volksbond. Dqpderdag avond had in café Fennes de eerste leden vergadering in het nieuwe jaar plaats van den Ned. R. K. Volksbond afd. Kat* wijk. De opkomst was zeer bevredigend. Ruim 70 leden hadden aan de uitnoodi- ging, ter vergadering te komen, gehoor, gegeven. Naast den geest, adviseur wal ook aanwezig de heer Klein, van Haar* lom, secretaris van Arbeid. De tijdelijke voorzitter, de heer N. Oudshoorn, opende de vergadering met gebed en wenschte allf aanwezigen een zalig, gelukkig en voor* spoedig nieuwjaar toe en spoorde de leden' aan steeds trouw de vergaderingen bij t« wonen. De secretaris las de notulen dee vorige vergadering voor, die onveranderd! werden goedgekeurd. Nu ging men oven tot het zingen van het Bondslied. Na hel zingen hiervan, had de installatie plaat# door den heer Klein van den benoemden geest, adviseur, den zeereerw. pater C* Wessels S.J., van het Gymnasium alhier* In schoone Voorden sprak de spreker ovea de verheven taak, die op de schouders ge legd was van Zijneerw. en sprak den wensch uit, dat Z.E. steeds ijverig voor hel geestelijk en tijdelijk welzijn der afdeelinjj werken zou. -Zijneerw. dankte den heef! Klein voor zijne rede en beloofde zijn best* krachten te wijden aan de afdeeling. Het huishoudelijk reglement werd bijnfH onveranderd goedgekeurd. Hierna was punt 4: het kiezen van een definitief be* stuur, aan de orde. Doordat er 7 Candida*

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1