,1e Witt Couronr. Tweede Blad. Woensdag 29 Januari 1919 Uit de Pers. minister ruys en het alcoholisme. Het „Huisgezin" schrijft: Minister Ruys de Beerenbrouck, met ;wien een deel der vrijzinnige pers niet meer, zooals zij in den aanvang meende te mogen doen, spot, is een sterk man, een om het sprekende Nederlandsche woord te bezigen kerel. Minister geworden, laat hij wat hij •vroeger voorstond en bepleitte, niet los, maar tracht het te verwezenlijken. Zoo nu weer ten aanzien van de drank bestrijding. Deze oud-voorzitter van Sobrietas, oud- oppevbevelhcbber der Rqomsche drank- weer, is een geslagen vijand van het mis bruik en gebruik van sterken drank, om dat hij zoo diep de ellende gepeild heeft zedelijke en stoffelijke ellende die door den sterken drank is en wordt aange richt. Nu hij minister is, stelt hij het vraag stuk der productie van gedistilleerd aan de orde. Hij zal door een staatscommissie de mo gelijkheid laten onderzoeken, aan het bran derij-, distilleerderij- en likeurstokersbe- drijf een andere richting te geven, en doen. nagaan, of het, terwille van de bestrijding van het alcoholisme, mogelijk is de pro ductie van sterken drank aanmerkelijk te beperken en, indien het kan, pp te heffen. Dit is een belangrijk vraagstuk, voor de industrie en de belanghebbende bedrijven zeker, maar op de eerste plaats voor ons volk. Meer dan ooit zullen wij in dezen nieu wen tijd aan een nuqjiter voik behoefte hebben, dat al zijn krachten en vermo gens kan ontplooien. Slagen wij er in, den geesel van het al coholisme te overwinnen, dan staan wij in den vreedzamen maar geduchten wed strijd onder de natiën veel sterker. Het is heel mooi te zeggen dat het alco holisme enkel met argumenten, door zede lijke overredingskracht moet worden be streden, maar er kan voor den practischen mensch een oogenblik komen, waarop Iiij om een groote ramp afdoende te keeren, naar een paardenmiddel grijpt. De minister laat het vraagstuk bestu deren. Men kan gerust zijn, dat hij in de commissie niet enkel afschaffers en ge heelonthouders zal benoemen, maar ook mannen uit het bedrijf zelf, want het is hem niet om een machtspreuk, maar om een practiache oplossing te doen: hij wil niet éénvoudig een bedrijf vermoorden, maar het in een andere, zegen in plaats van verderf brengende richting sturen. Het initiatief van den minister is te lo ven, en zal ongetwijfeld ook buiten de kringen der militante drankbestrijders instemming vinden. ACHTUUR-WERKDAG. De Jaiïuari-aflevering van het Tijd schrift der Mij. van N ij ver heid bevat een reeks van drie opstellen van groot-industrieelen betreffende den 8-urigen werkdag. Het eerste is van de hand van den heer C. F. Stork en bevat de ervaringen met de 48-urige werkweek, die in de machine fabriek van Gebr. Stork Co., en de N.V. Hijschwerktuigen sedert twee jaren werd ingevoerd. Deze ervaringen doen den' schrijver constateeren, dat onder gunstige omstandigheden in de algemeene machine industrie een geleidelijke verkorting tot 'de 48-urige werkweek zonder schade voor 'de productie bereikbaar is. Hij waarschuwt echter tegen generaliseering en tegen een invoering zonder overgangsmaatregelen. iTal van raadgevingen, aan de- praktijk ontleend, worden in dit artikel aangetrof fen. De beer P. H. van Groningen beschouwt het vraagstuk van een anderen kant. Hoe zeer ook hij de wenschelijkheid en moge lijkheid erkent van beperking van arbeids duur, zoo acht hij het tijdstip daartoe niet het meest geschikt, in de eerste plaats (foor den arbeider zelf. Geef hem de zeker heid, dat hij de inperking van arbeidsduur zal verkrijgen, doch stel deze afhankelijk pan de aanvulling der wereld-tekorten aldus schr.'s conclusie. De heer J. Muysken wijst er op, dat, wil de productie-zich bij korten arbeidsduur FEUILLETON. EEN EDEL HART. 116) Dat begrijp ik. En dan, 't is passend. Hij is te Argelles, niet waar? Ja. Vervolgens, hij verzekert dat de eed, afgelegd aan 't sterfbed zijner vrouw, bo- pen zijn krachten gaat. Een uitdrukking-van hooge waardigheid van gekrenkt eergevoel, verscheen op 't mooie gelaat van Diane. O, mijnheer, sprak zij, weet gij wel dat zulks mij hard valt? En daar de Rhodes wilde antwoorden, hernam zij met glinsterende oogen: Laat mij dat uitleggen, mijnheer. Ik gevoel eigenlijk geen liefde voor Fa- ^enGij kent me toch genoeg, om te hegrijpen dat dit zwak en besluiteloos ka rakter niet het ideaal ia, door mij ge droomd en gewenscht De verloofde mijner jeugdige droomen iWas geheel anders Maar heeft een arm meisje, zonder bloed verwanten of fortuin, wel het recht derge lijke droomen te koesteren? Zij wischte eenige tranen weg. op ncizeliiie peW Houden, moer dan oött goed en algemeen vakonderwijs een nog veel dringender eisch wordt, dan hij al reeds was. Hij schetst daarop, hoe hij zich de ontwikkeling van dit vakonderwijs denkt en wijst in dit verband op het nut van systematische opleiding in fabrieken en werkplaatsen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Regeling van hot ziekengeld van gemeente ambtenaren. In verband met de zeer aanzienlijke ver hooging van de arbcidsloonen van werklie den, zoowel in rechtstreekschen gemeente- als in particulieren dienst, is het, ook naar de meening van de Commissie van Fabricage, noodig. wijziging te brengen in de bij Raadsbesluit van 26 Jan 1911 vast gestelde bepalingen inzake de toepassing van art. 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek. Sub A 4o. dier bepalingen is voorge schreven dat als ziekengeld wordt uitbe taald ten minste gedeelte van het mini mum uurloon, hetwelk den werkman vol gens de bepalingen omtrent minimum loon -en maximum-arbeidsduur in bestek ken van gemeentewerken wordt uitge keerd. Dit minimum-uurloon is. sedert 191-4 niet verhoogd en wordt dus door het wer kelijke loon verre overtroffen. Op het oogenblik zijn de werkelijke loonen zelfs ongeveer 100 honger. Het ziekengeld, dat bedoeld was te zijnongeveer "i van het werkelijke loon, vormt thans derhalve oen veel kleiner gedeelte daarvan en beant woordt zoodoende niet meer aan hel ge stelde doel. Teneinde nu een behoorlijk ziekengeld te waarborgen, is het noodig de grootte daarvan niet langer te doen afhangen van het voorgeschreven "minimumloon, doch van het, loon, waartegen de werkman in dienst is genomen en dat op zijn aanstel ling is vermeld. Eenzelfde wijziging geldt voor de ver goeding bij ongunstige weersgesteldheid of bij gebrek aan materialen, thans bepaald op de helft van het minimumloon. B. en \V. geven daarin den Raad in overweging in de desbetreffende verorde ning de noodig geoordeelde wijzigingen aan te brengen. Controls op werkJooze laden van vakver- eenigingen. In een adres dringt het bestuur van den NetT. Sehildersbond namens de afd. Leiden van dien hond aan op het beschikbaar stellen van een behoorlijk ingerichte loka liteit voor de controle, die "van gemeente wege op werklooze leden van vakvereeni- gingen wordt uitgeoefend. Zooals bekend is, wordt de controle over de bij de werüloozenverzekering aan gesloten werkloozen uitgeoefend door be middeling van de Gemeentelijk" Arbeids beurs. De klacht heeft dus belrekkipg op den primitieven toestand aan die Beurs. Inderdaad laat die toestand, zoowel naar het oordeel van het bestuur als naar dat van P». en W. Veel te wenschen over. Plannen, om tot verbetering te geraken, zijn dan ook in voorbereiding, terwijl per- ceelen aan de Garenmarkt, geschikt om tot Arbeidsbeurs te worden verbouwd, be reids zijn aangekocht. In afwachting van de totstandkoming van deze definitieve verbetering van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs' is intusschen de lokaliteit der Beurs op de Stadstim- raerwerf onlangs eenigszins uitgebreid, zoodat de toestand thans reeds voorloopig een weinig is verbeterd. B. en W. geven in overweging hun te ^nachtigen een en ander ter kennis van adressant te brengen. Voorkomen van ongelukken op het ijs. Het ongeluk op 23 Dec. 1917, waarbij een jonge man het leven moest laten bij de poging een kind te redden, dat op d"n Zoeterwoudschen Singel door het ijs was gezakt, heeft den burgemeester aanleiding gegeven, de Commissie voor de strafver ordeningen te verzoeken, in overweging te nemen, door welke voorschriften de gevaren bij het ijsvermaak het best zou den zijn te beperken. De Commissie acht den besten weg aan vulling en wijziging van de verordening op de wateren in de gemeente Leiden. De gemeente kan h. i. onmogelijk de verantwoordelijkheid op zich nemen voor den geheelen ijsvloer binnen hare gren zen. De Commissie meent, dat die overheids zorg zich moet beperken tot den ijsvloer in den Zoeterwoudschen Singel, derhalve tot het water tusschen Utrechtsche brug en Koepoortsbrug, waar in den regel het drukst gereden wordt. Die enkele bescheiden woorden ontroer den mijnheer de Rhodes dieper dan heftige uitvallen "zouden gedaan hebben. Zij bemerkte het verkregen effect, en ten einde het niet te verminderen, was zij zoo behendig er bij te voegen: Maar Iaat ons daarvan zwijgen, 't is te droevig. Na eenigen tijd echter hernam zij: Nooit beklaagde ik mij, nooit zei ik iemand een woord over mijn ontgoochelin gen, mijne smarten.... En den dag dat ik den wil eener stervende als een gebod heb aanvaard, moest ik meer dan ooit met ge weld tegen mijzelve ingaan, want toen bracht ik mijn vrijheid ten offer het zwaarste offer dat ik brengen kon. Slechts u, mijnheer, wil ik over al die dingen spreken Gij hebt zoo'n edelmoedig hart en zoo'n verfijnde ziel, dat ik meende dat ge mij be grepen hadt! Jacques, meer en meer ontroerd, wilde spreken, maar Diane onderbrak hem: Ik wil niet beklaagd worden, sprak zij met onvergelijkelijke waardigheid. Maar geloof me, dat het mij hard valt van den markies d'Argelles te moeten hoo- ren dat die eed zijn krachten te boven gaat als ikzelf den roped heb te zwijgenl dc voorgestelde veiligheidsmaatregelen komen hierop neer: De zorg voorde openbare ijsbaan wordt gebracht onder eenhoofdige leiding, n.l. van den Commissaris van politie, die daar- toezie hulp ontvangt van hot daartoe in aariinerking komend personeel van Ge meentewerken en Gemeente-Reiniging en van den Havendienst, dat gedurende liet vriezend weder anders meestal geen werk heeft. Zoodra zich een ijskorst in den singel gaat vormen, vaardigen Burgemeester en Wethouders een verbod uit, om zich op het ijs te begeven. Dit verbod wordt kenbaar gemaakt door het plaatsen van borden met een opschrift. Wordt het ijs voldoende sterk geacht, ter beoordeeling van den commissaris van politie, dan worden deze borden weg genomen. Verder zijn nog eenige bepalingen ge maakt omtrent rechts houden, enz. Vergoeding van .brandweerlieden. In het afgeloopen jaar bereikte B. en W. een voorstel van het kader der vrij willige brandweer, alhier, waarbij ver schillende veranderingen in de organisa tie der brandweer wérden aanbevolen en tevens werd aangedrongen op verhooging van de belooning, welke het kader en de spuitgasten genieten. Ofschoon de gevraagde reorganisatie nog bij dit College in onderzoek is en bet nog wel eenigen tijd zal duren, voordat zij eventueelc voorstellen daaromtrent aan hangig maken, meencn zij toch, dat een voorstel tot verhooging der genoemde looning niet langer kan worden uitge steld. Wordt thans aan een opperbrandmees- ter f 1.50, een brandmeester f 0,75. een adjunct-brandmeester f 0.37VL*. een machi nist f 0.75, een stoker en een reserve-ma chinist f 0.3?i/2>- Pen spuitgast-pijphouder f 0.35 en een spuitgast f 0.30 voor elk uur dienst, nadat hun spuit bij brand is uitge rukt, toegekend, in den vervolge zouden B. en W. die belooningen gaarne aldus verhoogd zien, dat een oppei brandmeester f 2-50, een brandmeester f 1.50, een ad junct-brandmeester f 1, een machinist f 1.50, een spuitgast-pijphouder en een stoker f 1 en een spuitgast f 0.75 voor het eerste uur dienst geniec en voor de vol gende uren resp. f 1.50, f 1, f 0,75, f 1. f 0,75 en f 0.50 per uur. Als gevolg hiervan moe ten dan ook de verpleegden in het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis en de in artikel 37- bedoelde gemeente-werk lieden, thans evenals de spuitgasten f 0.30 per uur genietende, voor het eerste uur f 0.75 en voor de volgende uren f 0.5») per uur ontvangen. KERKNIEUWS. 75-jarig jubileum Maria-congregatie. Men schrijft aan ,.De Tijd": Zondag l. 26 Januari, vierde de Mi.ria- congrtgali - van de af.iecling Grootenburg van het St. WilIibrordus-coTTege te Kat wijk aan den Rijn haar 75-jarig bestaan. Om dit feest waardig te vieren, had zich een eerecomité gevormd, waarin naast vele andere persoonlijkheden .ook de Hoog- eerw. lOiter v. Beukers, S.J., Provinciaal der EE. PP. Je'zuieten, en Z.Exc. rnr. p. Aalberso, minister van Arbeid, zitting had den genomen. Door net uitvoerend comité waren, in overleg met de directie van hel College," aan illo oud-leden invitaties gezonden en ongeveer 200 kwamen aan dien oproep be antwoorden. Het fec-st we?d geopend met een plech tige Hoogmis. .>pg<-dragen door den Hoog- eerw. Pater P Brokers 8.1. Hierna had de officieel"^ receptie plaats, waarop de president van het uitvoerend comité de Congregatie complimenteerde* en als ge schenk van ile oud leden een altaar voor de kapel van hef. nieuwe College in Den Haag aanbood. Na het gezellig diner en plechtig Lof werd. met een. zooals altijd, zeer interes sante en keurig verzorgde lezing van rnr. A. baron van Wijnbergen, lid van net eere-comiié, het feest besloten. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft, benoemd tot pastoor te Silvoide den wcleerw. heer H. H. Kruis: tot pastoor te Nieuwc-Pekela den weleerw. heer H. TT. Kamerbeek: tot pastoor te Gaanderen den wcleerw. heer F. X. W Bult: tot pastoor te Barneyeld den weleerw. heer G. A. F. Gowthorpe; tot professor aan het Semina rie Culemborg den weleerw. heer T. P T. Kaarsgaren: tot kapelaan te Oldenzaal (H. Plech) den weleerw heer A. J. Leber; tot kapelaan fe Kloosterburen den wel- eerw lieer W. H. Dröge; tot assistent te Ik vraag u verschooning, Diane, zei mijnheer de Rhodes onthutst. En na eenige oogenblikken voegde hij er bij: Wilt gij nu weten wat ik Fabien ge zegd heb, als antwoord op al zijn aandrin gen en weenen? Neen, ik luister. Ik heb hem beloofd dat, zoo hij bij zijn voornemen bleef, na een maand te Ar gelles door te hebben gebracht iri een zaamheid en overweging, ik er mij niet te gen verzetten zou dat de laatste wil van Marguerite niet werd uitgevoerd. En ik nog minder, antwoordde jonk vrouw de Candales, smartelijk en gekrenkt. En hebt gij gelegenheid om in het huwelijk te treden, doe het dan vrij, mit» mij Inès af te staan. Ik heb Marguerite beloofd hare doch ter groot te brengen; ik zal die belofte ver vullen. Maar ge kunt toch niet eeuwig alleen blijven, zonder echtgenoot, zonder gezin. Bekommer u daar niet om, mijnheer. 3nès is mijn familie.... Al stervende heeft de lieve doode mij haar moederziel nage laten, geloof me. Jacques drdng niet aan. Ntfkerk der weleerw. heer A. M. J. Vink: tot assistent te Culemborg den weleerw. heer Th. Stoverinek; tot assistent te Cotnen den weleerw. heer J. H. Streppal; tot assistent te Werkhoven den weleerw. heer H. A. Wieggers, en heeft belast met de voorbereiding der oprichting van een nieuwe parochie te Bussum den wcleerw. heer G. J. van Schaik, kapelaan te Arn hem (H. Euse^ius). Letteren en Kunst. Weer een nieuw tooneelgezelschap. Naar wij vernemen, zullen de heeren Jan Musch en A. v. d. Horst binnenkort een nieuw tooneelgezelschap oprichten, dat te Haarlem gevestigd zal zijn. Den Nieuwen Haarlemschen Schouwburg, waarover men vijf keer in de 14 dagen de beschikking heeft, 'zal dit gezelschap be spelen. Aan het gezelschap zullen o. m. verbonden zijn mevr. Van der Horst Van der Eugt Melsert, mevr. De Boer—Van Rijk en mevr. Lobo—Braakensiek Aan dit bericht moet nog worden toege voegd, dat het in de bedoeling ligt van de heeren Van der Horst en Musch om eerst met het nieuwe speelseizoen, dus met 1 September a.s., met het geven -van voor stellingen te beginnen. RECHTSZAKEN. De moord te Tilburg. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch ver oordeelde J. J., 23 jaar, werkzaam aan een scheepsbouwwerf te Amsterdam, conform den eisch, tot twaalf jaar gevangenisstraf, ter zake dat hij op 13 Augustus '918 te Tilburg, na vooraf gemaakt plan. korpo raal Wassik met een scheermes een diepe snede in den hals toebracht, tengevolge waaryan het slachtoffer onmiddellijk aan bloedverlies bezweek. Opstand in een huis van bewaring. -* De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang met last tof'instructie en bevel tot gevangenhouding verleend in de zaak tegen 8 in het huis van bewaring gedetineerde personen, die .14 dagen geleden een gevan genbewaarder aanvielen met het kennelijk doel een ontvluchting voor te bereiden, doch die door flink optreden van den di recteur en zijn helpers daarin niet slaag den. HAACSCHE RECHTBANK. Dief9tal te Sassenheim. W. v L., 39 jaar. visscher te Leiden en zijn l/roer, C. v. L schipper te H a a r- 1. e rit mermee r, hadden op 22 December uit het stoomgemaal te Sassenheim een motor-magneet en eenige bussen smeerolie en moiorspirit gestolen. Beiden bekenden. Oe officier voioêrde tegen C. v. L., die reeds herhaaldelijk veroordeeld is, 1 jaar en tegen W. v. L. 9 maanden gev.straf Mr. Kunst, als verdediger optredend, bepleitte voor C. v. L. uitstel van uitvoe ring der straf en voor W. v. L. een voor waardelijke veroordeeling. Diefstal te Warmond. M. K., 21 jaar, stoker, «n A. v. d. H., 23 jaar, los werkman, beiden te L e i d e n, stonden terecht wegens diefstal van 40 zakken cement uit de kalkbranderij van Tegelen te Warmond, gepleegd op 21 December. Beiden bekenden. De eisch tegen K. was 1 jaar en 3 maan-, den, terwijl v. d. H.. die reed9 eerder ver oordeeld is. 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf tegen zich hoorde eischen. De verdedigster mej. Labohm bepleitte voor M. een voorwaardelijke straf. Diefstal van sen kalf. J. J. T.. 18 jaar, koopman te V o o r- schoteu/en H. B. v. B.. 22 jaar, vracht rijder te Leiden, hadden op 2 Novem ber uit een weide van den veehouder Dijk man te Voorschoten een kalf ge stolen. Dit kalf hadden zij in de weide gedood en het daarna in een boot vervoerd naar zekeren W. om het daar af te slachten. Beiden bekenden volledig. Ofschoon beide bekl. nog van zeer jeug digen leeftijd warén, vond de officier het feit toch te ernstig om een lichte straf te vragen. Spr. vorderde daarom tegen ieder van hen 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mej. mr. Labohm, optredend voor bekl. v. B., wees op het gunstig verleden van dezen bekl. en bepleitte in verband daar mede een voorwaardelijke veroordeeling. Diefstal te Katwijk. De 38-jarige behanger J. H. T.f te L e i- En voor de vurige teederheid van Diane, de zorgen waar zij baar pleegkind mee omringde, de voortdurende en buitengewo ne toewijding die zij jegens de kleine wees aan den dag legde, voor dit alles verdwe nen opnieuw al de vermoedens welke in den geest van Jacques opgerezen waren. In dé eerste weken begaf hij zich Tibg een paar keeren naar Argelles. Telkens vond hij er Fabien door smarfovermand, vast besloten Diane niet te huwen. Jacques de Rhodes had te Bayonne eeni ge zaken te regelen. Hij bleef twee dagen afwezig. Bij zijn terugkeer te «Astarac vond hij Diane met dezelfde zachte gelatenheid, dezelfde nederigheid, dezelfde zwarte klee deren. Inès wilde minder dan ooit van hem geliefkoosd worden; zij huilde telkens dat hij ze op den arm nam. Geen nieuws uit Argelles? vroeg de Rhodes aan„zijne pleegdochter. Deze trok de schoudeis op. Neen, gelukkig, sprak zij. Ik heb niets vernomen. De gestelde tijd verstrijkt eerst daags. Daarna, mijnheer, gij weet het, ben ik vrij; dan is alles onherroepelijk afge loopen. Ik zal, onder uw toezicht, ons kindje dan wel grootbrengen, zonder dat den. was in het jaaf 1918 in dienst vafï J. Daalbergen te Kat w ij k. Gaduttadt een jaar had hij ten nhdeéle van zijn p*» troon herhaaldelijk stukken leerdoek ge stolen tot een gezamenlijke waaide van f 330. Beklaagde bekende. De eisch tegen hem was hiervoor 8 maanden gevangenisstraf. Gemengde Berichten. De gowezen Duitsohe keizer. De co* respondent van het ,,N. v. d. D." te Arno» rongen meldt: Zooals bekend is. zou de chr. zangve/, de Lofstem. ter gelegenheid van keizer Willielms verjaardag hem eenige liederen toezingen. Dit zou Zaterdag 25 Jan. ge schied zijn. hoewel de keizer eerst Maart dag 27 dezer verjaarde. Op dien dag war het juist 3 jaar geleden, dat gravin Ben tinck—'Van Bylandt overleden is. Dinsdag kwam dus minder geschikt en der grafe lijke familie minder gewenscht voor. Naar ik verneem moet op last van den minis ter van Buitenlandsche Zaken het boven genoemde plan niet zijn doorgegaan. Bij genoemde zangvereeniging zijn vele lede,li van het personeel van den graaf; het bestuur bestaat bijna geheel uit die onderhoorigen en daarom acht men het over het algemeen in Amerongen niet on mogelijk dat die eventueole huldfebe'ooi ging van die categorie leden .is uitgegaan, daar verscheidene andere leden aan dit eerebetooii weigerden deel te nemen. De gezondheidstoestand van den gewe zen keizer is steeds vooruitgaande. Hij maakt telkens kleine wandelingen in den tuin en het park van het kasteel. Volgens ooggetuigen gaat de- keizer bij gced weer naar den tuin en houdt zich daar ander half tot 2 uur bezig met houtzagen De gezondheid van de keizerin blijft wankelend: doch van een eventyeel ver trek naar Duitschland is alhier niets be kend. Het toezicht en de bewaking zijn iets verscherpt. Ieder, die tol het kasteel wenscht toegelaten te worden, moet een toegangsbewijs halen bij den rentmeester, terwijl de in wonenden van het kasteel e°-n kaart bij zich dragen; dit wordt noodig geacht met het oog op de herhaalde wis seling in het bewakingspersoneel. Gisteravond is er een diner geweest op het kasteel. Een vrek. Men schrijft uit Ouddorp (Z.-H.): Iemand, die bij zijn leven nooit veren. gensbeiasting had betaald, bleek plm f 60,000 na te laten. Een gedeelte daarvan zal nu al3 boete naar 's Rijks schatkist verhuizen. Aanranding. Te Ncderhemért is de dochter van den landbouwer v. K. door 4 mannen met zwartgemaakte gezicht"!*, mishandeld. In bcwusteloozcn deernis- waardigén toestand «s zij later gevonden. De daders zijn reeds aangehouden. Gestoken. De bakker H. te Oldenzaal is levensgevaarlijk met een dolk gewond. De dader, een hulpcommies, heeft bekend. Diefstal. Uit het pakhuis aan den Haringsvliet 19 te Rotterdam zijn ten na deele van den koopman C. Heller 15,000 zakken ter waarde van f 12,000 gestolen Vermakelijk. In den vorigen nacht vond iemand te Utrecht midden in de Bakkerstraat een... lijk. Met afschuw stapte hij er op af. Ja, 't was een .lijk Van een vrouw. Nog wat nader bekeken neen, 't was geen lijk! Het bleek te zijn een pop uit een damesmpÜemagazijn. Een pop rnet een mantelpak aan. De vinder waarschuwde de politie. Deze bracht de pop plus de mantel naar het politleburea en ging speuren. Weldra bleek, dat vier opgeschoten lummels, die met een stuk in den kraag over straat gelaveerd had den, op den Heiligenweg de deur van %en modemagazijn open hadden gevonden, de pop er uit gehaald hadden, er mee op stap waren gegaan, doch hun dame onderweg hadden verloren. Door de gladheid. De 49-jarlge wedu we B. te Utrecht, hedennacht van ee# feestje thuis komende, viel door de glad heid op straat, kreeg een hersenschud ding en overleed spoedig In hare woning, waarheen men haar in allerijl had ge bracht. Plotselinge dood. Even voor het begin van de Hoogmis in de St. Josephkerk te Delft, bleef een keikganger. de 70-jarige C. O., plotseling dood Smokkelen. Eenige heeren uit Roer mond en omgeving trokken de vorige week 's avonds Iaat met 600,000 mark en heel wat Nederlandsch geld naar Itter- ik den duren wissel zal te betalen hebben welke ftp mij getepkken werd. Hij zoende haar op 't voorhoofd, geluk kig om dien afkeer, welke zij zoo behendig veinsde, dat hij, de zoo slimme, de zoo uit geslapen man, er zich door beet liet ne men Hij begaf zich naar zijn kamer. Hij vond te midden zijner schrijftafel ecr^couvert met breeden rouwrand. Dadelijk erkende hij 't geschrifC van Fa bien d'Argelles. Zijne oogen werden vochtig. O! o!.. mompelde hij. Ik vroeg naar nieuws, ik geloof dat ik 't gevonden heb. Lang duurde de ontroering van mijnhaar de Rhodes niet. Hij opende deri brief. Fabien schreef: „Vader, Hadt gij gelijk, hadt gij ongelijk met op mijn hertrouwen aan te dringen? De tot komst zal het uitwijzen. Voor 't oogenblik kan mijn zwak niet langer leven zonder mijn dochteirm Ik verlang naar haar streelen en liafk<2 zen. Een dezer naohten zag ik Marguer» in een droom. Het scheen me dat ze mgj beval Inès niet te verlaten, haar te bearish nen....r. mijn eed te volbrengen. Ik zal haar gohoorzamon.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 3