BUITENLAND. BINNENLAND. Distributie en Rantsoenering. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fecatd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, *oor Leiden 15 ct. p. week, 1 2.p. kwartaal; bij onze agenten 16 ct. p. week. f 2.15 n. kwartaal.Franco .p. posT f2.45 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling van 25 ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. löe Jaargang/ MAANDAG 27 JANUARI 1919. Bureau STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Ir.lerc. Telefoon 935. No. 2824 Postbus 11. De Advertentieprijs bedraagt 17t/a cent per regel voor Haudelsa^verteiitiün; Zaterdags 25 cent per regel, 22a/2 cent per regel voor gewone advcrleDtiënZater dags 80 cent per regel. Voor ingezonden mcdedeelingen Wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine Advertenticn, waarin betrekkingen worde» aangeboden of gevymgd, huur en verhuur, koop on verkoop 5U cent; Zaterdags 75-cents, van 80woorden Aan de Katholieken van Nederland. Geen oogenbllk laten de leiders van dei anarchistische en socialistische beweging MeHoreA gaan, om hun. heiilóoze beginye- letn te prop ageer ejj onder de massa. Ge steund door agitatoren, uit het buitenland, geholpen door giroote sommen gelds van vreemden oorsprong, voeren zij de revolu tie-actie met een krachtig geweld. De ver gaderingen der leiders 'en vertrouwden, op 'de meest geheime wijze belegd, de bijiesen- komsten, door de voormannen op het plat teland georganiseerd, zijn zoovele tee se inen, dat met ijver wordt gearbeid om ook in ons iand een omwenteling te bewerk stelligen. Hiet werken der communisten en bolsche- wiki heeft onrust veroorzaakt onder ie bevolking, omdat hun agitatie gepaard ging met lawaai en gesteund ward door ile onontwikkelden uit de lagere» volks- kJaase, zoodal nu eui dan de sluier van ge- lieimzinnigheid werd opgelicht, waarmede revolutiemannen hun daden bedekken. o worden eenige feiten bekend, die aan- toonen, dat geijverd 'verd en wordt, om de omzianigehideeën door te voeren, welke omverwerping bedoerleai van maatschappij eai gezag, tot vestiging van de dictatuur van liet proletariaat, dat de misdaad pro clameert als het hoogste recht. Maar naast deze belijders van een waan zinnig onrecht, staat het neutraal vakver bond, hetwelk in samenwerking met de S. D. A. 'P. vast bujft houden aan het be ginsel, lietwelk Troalstra in naam 'der genossen tri November predikte op de ver- gad.ringen van het socialistische volk en cl.e (Niedterlaindsche volksvertegenwoordi ging; ,,wij, d.e minderheid, grijpen naar de macht krachtens onze noodzakelijkheid en on zei onmisbaarheid." Na den mislukten aanslag, heeft de so cialistische partij gieeai oogenblilk rust ge kamd. De betrekkingen onderhoudend met de groot» mannen' in liet buitenland, sto kend omder de arbeiders in die stad, hun invloed vorgiootend onder de bewoners der dorpen, gaan zij voort om een revolu tie voor te. bereiden, dii© bun de macht zal o verle vemen. Niet meier met e,en aankondiging voor uit, doch op een onbewaakt o ogenblik zullen zij komen; wij moeten dus voorbe reid izijm, op een socialistisch geweid, dat zeker komen zal, hetzij uit eigener bewe ging, hetzij als het gevolg van een com- 9 monistisch drijven. Gevaat}.ijker is de beweging dan op het «indo van hel vorigs jaar, wijl getracht wordt door de politieke werkstaking het economisch loven te vè/rlairiman. om dan in tie ontstane verwarring het plan te vol voeren. Daartegen moeten en zuiden del orde lievende burgers van Nederland zich blij ven verzetten. De samenwerking der or ganisaties zal een voortdurend beletsel wezen voor het s agen van communisti sche of sooiaiistisohe revolutie. In het bij eonder zullen die verbonden katholieke or ganisaties oen voortdurende tegenweer vormen. Daarom is hiet nopdig, dat alqrn tim dien Ramde comité's van actie worden opgericht. Waar een plaatselijk comité van de Katholieke Sociale Actie ge vestig i is, dient dat comité zélf of een uit zijn midden gevormd kleiner comité als co mité van actie op te treden. lm andere ge. vallen zullen de besturender sociale or ganisaties dezen arbeid ter hand moeien nemen.. Geleid door het hoofdcomité van actie, 'der K. S. A., gevestigd Laan 13, te 's Gra- venhage zal voortdurend de actie onder houden worden, zoodat op ieder oogenblix Katholiek Nederland -bereid .zal wezen, godsdienst .en gezag, altaar en troon, on- athaanka ij'kheid en welvaart taverdedi gen tegen misdadige aanslagen. Voor eul'k een arbeid moet het hoofd comité van actie dar K. S. A. kunnen be schikken over enorme sommen gelds en vertrouwt .het die gelden van alLe ordelie- ■veinde Nederlanders voor dit doel te zullen verkrijgen.. Da Katholieken zullen zden evenmin onbetuigd laten en groote bijdra gen worden .ingewacht aan het bureau der K. S A. Oude Simgeft 78, Ledden. Wij hebben geen reden om een omwen teling in ons land te vervangen. Gesteund door de historie, door onze overtuiging, weten wij dat alleen heil te verwachten is van hervorhilngteii, die door den wil van geheel het volk tot stand worden gebracht. Daarom moeten van de Rcgeering, van Je Volksvertegenwoordiging de bedreigingen word-em afgewend, die een blijvend belet- oef vormen om krachtig te 'arbeiden aan de welvaart van het volk. Op internationaal gebied ervaren wij éen ontspanning, nu de vredesbesprekin gen begonnen zijn -en door onderlinge ver dragen betere vooruitzichten aanwezig zijui voor de voedselvoorziening en voor herstel van handel en industrie. Ieder geweld zou plotseling al deze voor dellen Ln gevaar brengen en ramp en "on heil neerstorten over het volk. Wij moeten andere wegen bewandelen en andere mid delen aanwenden. Onze programma's zijn ontstaan door den samcriwenkenden ar beid van alle klassen en- standen. Wij kun nen dit werk optreden en door een een drachtig optreden en door den voortduren de paraatheid om de belangen van gods dienst en Kork en vader'and te verdedigen Wij dulden geen aanslag op den welvaart van arbeiders en middenstanders, wij cischen' bescherming van rechten en vrij heden van iecleren staatsburger. Vrijheid van godsdienst! Strijd tegen Je onderd rukking. Onder deze Leuze, gesteund door Katho liek Nederland, zullen we met de Katho lieken vormen de verdediging van Kerk en Staat, den steun van Koningin en Va derland. Het Hoofdcomité van Actie der K. S. A. Tot 1 Februari is het Nationaal Bu reau van het Hoofdcomité gevestigd Nieuwe Molstraat 22, 's-Gravenliage, tele foon 7853. f Neem haar zooals zij is! „Wanneer wij de arbeidersvrouw wil len winnen voor onze zaak, dienen wij haar te nemen zooals ze is. Haar winden voor onze beginselen, in* onze gelederen en bij de slembus, is geen „kleine poli tiek"!" Dit lazen we met instemming in ,,Het Volk" van Zaterdag. Immers, ,,de strijd om de vrouw", gelijk het socialistische orgaan zulks uitdrukt, komt thans hef tiger tot uiting dan ooit te voren „Neem haar, zooals ze is!" Met rechU De roode broederen nemen zóó hunne dito zusters. Nemen haar zonder godsdienst en heerlijke idealen in hun politieke actie, nemen haar slechts om eigen gelederen te versterken, zonder meer.' Ook wij, Katholieken, nemen de vrouw binnen onzen kring, zooals zij is. Maar dan ontvangen wij onze Roomsche vrou wen zooveel heerlijker, dan de socialisten de hare. Binnen de grenzen der Christelij ke politiek zullen onze vrouwen komen, toegerust met godsdienst, kennis en overtuiging, opdat ze weten, dat haar hulp slechts halen kan, wanneer ze zelf doorkneed zijn van de beginselen der Roomsche zaak. En waar zijn nu de beginselen der so cialisten? En hoeveel soc. vrouwen zijn er wel, die dé „houdbaarheid" dier be ginselen aandurven? Roode broeders, neemt daarom uw vrouwen, zooals ze zijn. Uw partij zal er nog meer door ver wateren. Het vraagstuk van een Volkerenbond ter Vredesconferentie succesvol behandeld. Gevechten om Lissabon. De ex-koning niet naar Portugal. Aanslag op Schei- demann? Russen uit Spanje gezet. OVERZICHT. De Fransche pers is vol loftuitingen voor de redevoeringen van de verschillende sprekers, die Zaterdag ter 'Vredesconfe rentie voor de zaak van den volkerenbond pleitten. Zij constateert, dat het onder werp met prijzenswaardige soberheid be handeld werd en dat de debatten in een kalme atmosfeer plaats hadden, met de ge wone hoffelijkheid bij diplomatieke werk zaamheden. Na de rede van Clemenceau werd rijpt daar de diplómaticke waardigheid slechts bij zeer gewichtige gebeurtenissen applaus veroorlooft. Toch was 't duidelijk te merken, dat de ernstige raadgevingen van Clemenceau haar doel bereikten. De Matin" meldt, dat maarschalk Foch tijdens de heele conferentie het stilzwijgen bewaarde, maar toen Wilson sprak van de soldaten, die niet zcjozeer den oorlog trach ten to winnen, als wel oen beginsel te ver dedigen, knikte hij goedkeurend met het hoofd. De internationalisatie van havens, wa ter- en spoorwegen wordt besproken in een telegram van Renter's bijzonderen cor respondent in Parijs. De bedoeling is den staten, die geen eigen uitweg naar zee hebben, er een te verschaffen over het grondgebied van andere. Zoo zal Danzig vrij door Polen, Saloniki door de Serviërs, Fiugie door de Honga ren gebruikt moeten kunnen worden. Wa terwegen als de Dardanellen en de Bospo rus moeten onder internationaal toezicht komen. Datzelfde is het geval met rivieren, die verschillende staten doorsnijden, zoo als de Rijn en de Donau. De scheepvaart op zulke rivieren moet vrij zijn; er raag geen kwestie zijn van belemmerende rechten, door den oenen staat ten koste van den anderen geheven. Waar rivieren maar twee o verslaten lieb- bon (Renter's zegsman heeft misschien aan de Schelde gedacht), kunnen die twee ge zamenlijk toezicht houden zonder Inter nationale tusschén komst. België. Een hulde van Antwerpen. In den loop der maand Februari zal de Antwerpsche bevolking in de gelegenheid worden gesteld, een hulde te brengen aan de nagedachtenis dergenen, die in deze stad door de Duitschors werden gefusil leerd. Al de gefusilleevden liggen nog be graven op de plaats, waaft zo neergescho ten werden, dat wil zeggen, in het fort nummer vijf. Het ziin er zestien. Het plan is nu al deze lijken op te graven en ze vooreerst le brengen naar de Harmonie, waar treurmuziek zalworden uitgevoerd én redevoeringen uitgesproken ziillen worden. Na deze plechtigheid zullen de dooden naar de nieuwe begraafplaats worden overgebracht, waar ze in een gemeenschap pelijke groeve ter aarde zullen worden besteld. Op dit graf zal door de stad een grootsch monument worden opgericht. Iedere, kist zal geladen wprden op een ka nonaffuit, die door zes paarden zal wor den getrokken en omringd zal zijn door een piket soldaten.; Muziekkapellen van liet Ujgv-i „uilen I .v./F/vtorsehon spelen en buiten de familieleden van de dooden zul len op de plechtigheid al de wegens poli tieke misdrijven door de Duitschors ver oordeelde burgers, ten getale van ruim 2000, uilgenoodigd worden. Ook de Ant werpsche scholen zullen.bij den optocht vertegenwoordigd zijn. Duitschland. Aanslag op Scheidemann? Naar aanleiding van een gerucht, als zou een aanslag op Scheidemann zijn ge pleegd, deelt het partijbestuur der Soc.- Democraten mede, dat de extra-trein, waarmede .Scheidemann naar Berlijn te rugreisde, tweemaal op een ander spoor gebracht moest worden, n.l. te Eichenberg en te Nordhausen, aangezien de Sparta- ciërs een aanslag op den trein hadden be raamd, die echter nog bijtijds werd ont dekt. Een onderzoek is terstond ingesteld. De gasnood te Berlijn. Zaterdag traden voor het eerst de gas- beperkingen te «Berlijn in werking. Het gas was van elf tot twee en van drie tot zes uur afgesloten. De Berlijnselie ziekenhui zen hebben daartegen reeds geprotesteerd, wijl de afsluiting de uitvoering van be langrijke operaties onmogelijk maakt. Frankrijk. De staking te Parijs geëindigd. De'stakers in het transportbedrijf te Pa- rijs hebben den arbeid hervat, daar do vervoermiddelen door den staat zijn opge vorderd, zoodat zij thans in dienst der regeering werken. De onderhandelingen, door de arbeiders aangevraagd, duren intussclien voort. De dienst van den Métropolitain is op normale wijze hervat. Aan alle halten wordt gestopt. Servië. De koning ornstig ziek. „Soaecki Lida" meldt, dat koning Peter van Servië voor de tweede rnaal door een beroerte getroffen is. Portugal. De monarchistische beweging. Volgens de te Parijs ontvangen berich ten is de voorloopige regeering te Oporto als volgt samengesteld: minister-president Paiva-Conceiro; binnenlandsche zaken Sa- lieri; justitie en onderwijs graaf Bart; buitenlandsche zaken Mazelhaes Lima; verkeer en openbare werken Silva Rames; arbeid graaf Azovedo. De telegraaf- en telefoonverbinding tusschen Lissabon en Oporto is verbroken. Ook te. Lissabon zou koning Manuel zijn uitgeroepen. De republikeinsche troepen deden een bajonetaanval, waarbij zij zware verliezen toebrachten, terwijl hun twee batterijen en talrijke gevangenen in handen vielen. Een vliegtuig der republikeinen vloog boven de stad en wierp patriottische vlug schriften uit, waarin de geestdrift der be volking werd aangewakkerd. De president maakte een auto-rit door .de straten en -werd toegejuicht. De bi-and in de voorsteden was spoedig gedoofd. De telegrafische gemeenschap met Oporto, Braganza en Vizeu is verbroken. Reuter verneemt officieel: In den vroe gen morgen van den 23en verklaarden een aantal afdeelingen van het garnizoen te Lissabon zich voor dc royalisten en kozen stelling op de bergen, die uitzicht bieden op de stad. Later werden zij omsingeld en spoedig vqyslagen. Hun kanonnen werden buitgemaakt. De rëpublikeinc nachtervolgden de vluch tende cavalerie op den voet. De regeeTing concentreert thans troepen teneinde den opstand te Oporto met zoo weinig mogelijk bloedvergieten te onder drukken. In verband met de geruchten, dat ex- koning Manuel zich in Portugal bevindt, verneemt Reuter van den particulieren secretaris.van den ex-koning, dat deze niet van plan is naar Portugal te gaan en op het o ogenblik te Londen vertoeft. Spanje. Rjpssen uit het land gezet. In de Kamer lipeft dc republikein Bar- cia geprotesteerd togen de uitzetting van dc Russen uit Spanje. Rom a nou es ant woordde dat de maatregel noodzakelijk was ten einde te voorkomen, dal Spanje een toevlucht voor ongewenschte personen werd. Deze Russen waren ook uit Frank rijk, Zwitserland en Argentinië uitgezet. Vereenigde Staten. NOG GEEN ONTWAPENING! Generaal Williams, cUi chef der inten dance, vraagt, naar Reuter seint, oen mil- lioen dollar erediet vocxr het terugbrengen der Ameriktaansche munitie uit Frankrijk lejn een. hailf miH.ioon» voor proefnemingen met tanks. Proefnemingen m<et tanks! in, luct land van Wilson, dorr man van ontwapening en volkenbond!! Honderd miüioen dollar voor de voedsel voorziening. De Senaat heeft de wet tot den aankoop van levensmiddelen voor een bedrag van honderd millioen dollar voor de voedsel voorziening van Europa in 't nabije Oos ten, welke door het Huis van Afgevaardig den was aangenomen, goedgekeurd. De Vredesonderhandelingen De tweede openbare bijeenkomst. De tweede openbare zitting der vredes conferentie werd Zaterdagmiddag te 3 uur door Clemenceau in de klokkezaal geopend in tegenwoordigheid van gedelegeerden van alle vertegenwoordigende regeeringen. Clemenceau deelde mede, dat besloten was een aantal commissies te benoemen, om de volgende quaesties te onderzoeken: lo. de volkerenbond, 2o. schending van het oorlogsrecht, 3o. herstel van schade, 4o. internationale wetgeving inzake industry eele en arbeidsquaesties, 5o. internatio naal beheer van havens, spoor- en water wegen. Hij las vervolgens dc resolutie voor iri« zake den volkeronbond. Clemenceau la* haar in het Fransch voor; daarna werd zij m het Engelsch vertaald door den offi« cieelen tolk. Clemenceau zeide hierop: „Li parole est .a. monsieur Wilson." President Wilson stond dadelijk op ei| hield een welsprekend pleidooi tot onder steuning der resolutie. Onmiddellijk na de vertaling van Wil son's rede stond Lloyd George op om dé resolutie te steunen. De „Homme Libre" constateert met ge noegen, dat de meeningsverschilicn, die zich eerst hadden voorgedaan, geens zins de hartelijke eensgezindheid omtrent de noodzakelijke stichting van een inter nationaal orgaan voor den vrede hebben benadeeld. Dc, redevoeringen van Wilson zoowel alé van Lloyd George vonden volkomen inne ming. Ook Bourgeois oogstte de algemee- ne goedkeuring toen hij voorstelde, het scheidsgerecht te 's-Gravenhage te doen herleven, krachtiger en met meer gezags* middelen toegerust dan ooit te voren. Wilson ontving ces delegatie van do Vrouwenarbeid-commissie, en gaf ontroerd zijn groote bewondering voor de Franscha vrouwen te kennen, aldus het Franscha blad. Binnenkort worden weer sigaretten en rooktabak ingevoerd. De aanvoer van wolion en katoenen goe deren uit het buitenland wordt spoedig hervat, waardoor een belangrijke daling van do prijzen dezer artikelen wordt ver wacht. Door gebrek aan 6poorwegwagons is do aflevering van bruinkool uit Limburg ver traagd. Bij Terborg is twee liondord duizend gulden goudgeld in hostag genomen. HET BROODRANTSOEN. Nu de voorgestelde onderhandelingen met de geassocieerden iTcbben geleid lol een verhooging van het aan ons land toe gewezen rantsoen broodgraan, van 375,000 ion inclusief rijst tot 000,000 ton plus 70,000 ton rijst, heeft bij velen de mcening post gevat, dat de regeering nu spoedig tot een' aanmerkelijke verhooging van het brood rantsoen zal overaan, misschien wel da geheelc broodrantsoenecring opheffen. Voor oen dergelijk optimisme is, naar ons van bevoegde zijde verzekerd werd, vooralsnog geen reden. Ongetwijfeld zul len, zoodra de graanaanvoeren zulks toela ten, de rantsoenen worden verhoogd. Hel is echter zeer "dc vraag of voor zulk en graanaanvocr voldoende schcepsruirrite beschikbaar is. De regeer ing zou alle beschikbare scheepsruimtc voor het brengen van brood graan naar ons land kunnen aanwenden' en dan zeggen: cel nu maar zooveel bruod als ge wilt Dat klinkt heel mooi, maar hel gevolg daarvan zóu zijn, dat geen kunst meststoffen. veevoeder en grondstoffen voor-de industrie zouden kunnen worden aangevoerd. Landbouw, handel en veeteelt zouden dan nog meer achteruitgaan; de bevolking zou bij overvloed van brood in het lan.i verarmen en economisch worden uitgeput. Er zou dan overvloed van voed sel in het land zijn, maar géén geld om hel te k. epen. Dua •i-ri dient gezorgd, dat er naast vol doende voedsel, ook kunstmeststoffen, vee voeder en uinU-riolen voor handel en in- dusliie, worden aangevoerd om dc bron nen van ons bevloer in stand te houden* Een zeker evenwicht in de aanvoeren dei! verschillen-le aHikcicn mag dus niet uil het >og worden verloren, te meer daar wij slechts over een beperkte schcepsruimte kunnen beu-bikker Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat niets o?.beproefd zal worden gelaten om het «os toegewezen rantsoen broodgraan binnen te kiijgen, maar uit bovenstaande overwegingen zal men goed doen, er niol al te zeer op t rekenen, dat men binn ?n- kjrt naar hartelust brood zal kunnen eten. „Msbd." FEUILLETON. EEN EDEL HART. 114) Ilij tilde ze dan uit liaar bedje en legde ze op zijnen arm, zóoals hij te Bordeaux deed. Maar inplaats hem toe te lachen, zooals vroeger, slaakte jonkvrouw Inès snijdende gillen. Ei! die stem!... Zelfs in 't schreeuwen, onderscheiden de «ooren eens vaders. 't Kwam Jacques voor dat het niet meer "dezelfde stem van vroeger was. Maak licht, zeide hij tot Diarie; ik wil haar zien. Dat werd op zulk een gebiedenden toon gezegd, dat jonkvrouw de Candales niet durfde te weerstaan. Met langzamen tred stapte zij naar een der hooge vensters en maakte de blinden los. Jacques ging in 't volle licht staan, en beschouwde aandachtig het kleine schep sel dat in zijne armen lag te schreeuwen en te woelen. .Wat ziet zij rood, zei hij verwonderd. Gij hebt haar te plotseling wakker gemaakt, sprak Diane; zij kent u niet meer; is niet meer aan u. gewend. Inderdaad, niet zoodra kreeg Inès jonk vrouw de Candales in 't oog, of zij strekte hare armpjes naar hare pleegmoeder uit, nog luider huilende. Jacques gaf het kind over aan Diane. Deze streelde het en sprak het zachtjes toe. Het meisje werd stil als bij toovepslag. Jacques zette zijn onderzoek voort. Zij is veel grooter geworden, sprak hij, en bovendien heeft zij een heel bruine tint gekregen... Zijn wenkbrauwen trokken bijna on merkbaar samen... Met zekeren trots antwoordde Diane hem op den natuurlijksten toon der wereld: Ja, zij is zeer mooi De lucht is hier goed... Men ziet haar eiken dag bijkomen. Wat de gelaatstint betreft, moet 't niet verwonderen dat deze niet zoo blank is en zoo teer als te Bordeaux, waar ze nooit buiten kwam. Hier is zij integendeel, den geheelen dag in de volle lucht. Annette en ik brengen haar groot zooals ikzelvc ben grootgebracht. Mijnheer de Rhodes antwoordde niet. Maar liet kind beschouwende, nu het geheel rustig en stil was, voelde hij iets koud worden in zijnen rug. Hij keek naar de groote, heldere, goed geopende oogen der kleine. Die oogen!... Neen, hij herkende ze zoomin als de stem, zoomin als de gelaatstint, zoomin als 't gansche kind. In plaats der schoone, hemelsblauwe, oogen de oogen van Marguerite, over schaduwd met lange, goudblonde, zijde achtige wimpers, had Inès prachtige, hel- dereyi groenachtige oogen, met donkere, bijna zwarte wimpers. Diane, die '"op hét gelaat van mijnheer de Rhodes iederen teweeggebrachten in druk naging, onderving zelf zijn opwer pingen. Vindt ge niet dat ook de oogen ver anderd zijn? vroeg ze eenvoudig. Zoo zelfs, dat ik ze niet meer herken, antwoordde Jacques, zijn doorborenden blik op jonkvrouw de Candales vestigend. Maar, men weet het, Diane was jiiet gemakkelijk uit' het veld te slaan, in wel ken hachelijken toestand zij zich rfok be vond. Dit verwondert mij niets, sprak zij, een kind verandert geheel in de eerste weken van het leven. Ik bemerk minder die verandering, omdat ik de kleine geen oogenblik verlaat. Maar u, mijnheer, moet dat zeker treffen, wijl het bijna drie maan den geleden is dat u haar gezien hebt. Ja, 't treft mij, inderdaad, antwoord de mijnheer de Rhodes, ontwapend dooi de zoo natuurlijke eenvoudigheid van jonkvrouw de Candales, maar terzelfder tijd ontsteld tot in 't diepste van zijn hart. Hij nam echter Inès niet terug uit de armen harer pleegmoeder en bij't verlaten der kinderkamer was hij ten" prooi aan 'n gevoel, dat hij geen naam kon geven. Hij richtte zijn stappen naar dc vertrek ken van Fabien. Maar hoe hij ook zocht, hij vond zijn schoonzoon niet. Zelfs de koffers, reiszak ken en ander goed van den markies' waren niet meer te zien. De blinden waren gesloten, de deuren dicht, al de plaatsen waren verlaren. Waar is de maskies? vroeg Jacques aan de eerste dienstbode die hij ont moette. Ik weet het niet, mijnheer. Waarom zijn de vertrekken van hem niet in orde gebracht om volk te ont vangen? Ik gcloofj dat dc markies bevelen ge geven heeft aan Mathieu Puyloo. Ga Mathieu Puyloo halen. En zeg dat ik hem hier verwacht. Eenige minuten later bood de rentmees ter zich bij Jacques aan. Deze herhaalde zijn vraag: Waar is mijnheer d'Argelles? Mathieu hield een brief in zijn hand. Dezen morgen, sprak hij, vóór de be grafenis, heeft mijnheer de markies mij verboden iets aan te roeTen of te verzetten in de vertrekken van mevrouw. En toen ik hem vroeg: Maar waar zal mijnheer dan wonen? begon hij te snik* ken, en antwoordde mij: Nooit daar... ik zou niet kunnen. IV zou sterven van verdriet... Ik durfde niet aandringen, mijnheens want zijn droefheid trof mijn hart. Jacques was uit zijn humeur. Zekat die droefheid trof hem diep... Maar hq kon niet lijden dat een man ze aldus opeitf baarde. Hij vond troost in de plaatse^ waar alles hem aan zijn teergeliefde Blan che herinnerde, en kon maar niet begrijpaa hoe 't mogelijk was, dat Fabien het zoofl| liefdenestj'e ontvluchtte, waar hij zulke gri* lukkige dagen h had doorgebracht. Kink, derachtige zwakheid! (Wordt vervolgd.,

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 1