Ingezonden Stukken. Uii de Omgeving. Gemengde Berichten. Smokkelaar doodgeschot&n. Uit Maas tricht meldt men: Gistermorgen is door soldaat-kommiezen buiten de Brusselsclie Poort dicht hij de Belgische grens een smokkelaar doodgeschoten. Een roofvogel. In Laren, bij Lochcm, is een winkelier op zijn avond-thuisreis aangevallen door een roofvogel, die het den karrijder zeer lastig maakte. Hij stootte hem met kracht tegen de borst. De winkelier wist het heest op den grond te slaan en te dooden. De vlucht mat ander- halven meter. Dc roofvogel is opgezonden. Gasverstikking. Te Utrecht is in een woning in de Hendrik de Keyserstraat een vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Te 's-Gravenhage heeft zich wederom een geval van gasverstikking voorgedaan. Het slachtoffer is ditmaal een 60-jarige be woner van een perceel aan de Korte Mo lenstraat. Hij sliep alleen in een kamer (zijn echtgenoote vertoefde buiten de stad) waarin een zoogenaamde dag- en nacht brander op de gaskroon was aangebracht. Evenals onlangs in een perceel aan het Noordeinde, is blijkbaar ook hier, nadat het vlammetje in den brander door den verlaagden gasdruk was uitgegaan, bij den daarop gevolgden verhoogden druk het gas de kamer binnengestroomd, terwijl de bewoner sliep. Moord te Watergraafsmeer. Gister morgen vroeg heeft een voorbijganger op den Middenweg te Watergraafsmeer voor bij den nieuwen aanleg van de Nieuwe Oosterbegraafplaats, een man gevonden, die tegen de glooiing van den dijk lag. Toen de voorbijganger eens poolshoogte ging nemen, bleek de man al dood te zijn ten gevolge van een zware wonde aan het achterhoofd. De Watergraafsmeersehe politie en de maréchaussée werden gewaarschuwd; het lijk werd per mand naar het lijkenhuis vervoerd. De ongelukkige bleek te zijn de 59-jarige ongehuwde Jacob Cardinaal, van beroep lijstenmaker en wonende te Die- men. De wonde aan het achterhoofd moet toe gebracht zijn door herhaalde slagen met een scherp en zwaar voorwerp. Daar zijn portemonnaie en zilveren horloge met ket ting vermist worden, gelooft de politie dat hier een moord, uit roofzucht is gepleegd. Uit verschillende gegevens leidt men af, dat Cardinaal Maandag reed6 in den voor avond werd vermoord. lederen dag loopt hij van de gemeentetram naar huis en passeert dan het kerkhof om ongeveer half acht.. De aanslag moet dus Maandag avond om dien tijd hebben plaats gehad. De aanranding geschiedde op het midden Van den weg. Daarna hoeft de moordenaar het lijk naar de glooiing gesleept en liet daar verborgen. Het onderzoek wordt geleid door den in specteur Biere en den opperwachtmeester van de maréchaussée. Gistermiddag is door het parket een onderzoek ingesteld. Echtpaar vermoord. In den Oliesla gerspolder, tusschen Zuidzand en Retran- chement (Zeeland) werd gisterochtend het echtpaar Perels vermoord gevonden. De vrouw lag onder het bed, de man gedeelte lijk onder de mesthoop. Man en vruw bei den waren ongeveer zeventig jaar oud. Doodgeschoten. Gistermorgen is te Maastricht door soldaat-kommiezen bui ten de Brusselsclie poort, dicht bij de Bel gische grens, een onbekende smokkelaar doodgeschoten. He! gemeentebestuur te Hoensbroek. Blijkens een bericht in de „Tijd" zijn de financiën van Hoensbroek hopeloos in dc war. In den Raad werd geconstateerd? dat er een tekort is van f 27000 van de leening van f 52000; de rekening bij1 de Heerlener Bank sluit met een nadeelig saldo van van 1' 27000; de distributie heeft een schuld van f 21000. Uit een optelling van den raad bleek, dat er een achterstand is van maar eventjes 100(000 gulden. Ten einde kasgeld te hebben, besloot de Raad maar weer 25,000 gulden te leenen. De onderwijzers moeten kwartalen wachten op hun sala rissen I Reeds is door een ambtenaar van de provinciale griffie een onderzoek inge steld. Ontsporing. Bij een ontsporing van de stoomtram HeerlenHoensbroek is Maandagmiddag een tramwagen omge vallen ten gevolge waarvan een tiental pas sagiers verwondingen opliepen, zoodat zij zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Het verkeer ondervond aanzienlijke vertraging. STADSNIEUWS. RGOMSCHE MEETING. In de groote Stadsgehoorzaal gister avond geen plaats onbezetHet plaat selijk comité der K. S. A. had, in samen werking met het z.g. Nóvember-comité, opgericht tot bestrijding van de dreigende revolutie, een meeting georganiseerd, toe gankelijk voor alle R.-K. mannen en vrou wen. Door middel van ,,De Leidsche Cou rant" waren de Katholieken tot deze bij eenkomst opgeroepen en, zooals gezegd, in grooten getale hadden zij aan dien op roep gehoor gegeven. Op het podium hadden plaats genomen bestuurderen van liet plaatselijk comité -met geest, adviseur, den weleerw. pater Zuidgeest, het bestuur van genoemd No- yember-comité en de zeereerw. heer pas toor Hafkenscheid. De voorzitter van het pl. comité, de heer Arnold Smits, mocht met reden in zijn openingswoord vreugde uiten over de groote opkomst, welke aldus spr. bewijst, dat de krachtige actie, die er is gevoerd in de November-dagen, diep in "de overtuiging wortelt. Geen land ter wereld kan roemen op een zoo hecht georganiseerde Kath. partij als pna land. Tocli moeten .wij met alle kracht en macht blijven werken, om cTie Organi satie grooter te maken, want er ligt nog een heel program van actie voor ons ge- yeed, een groot terrein ligt nog braak. Om het gevaar der revolutie, het socia listisch gevaar te keeren, nyjeten wij sa menwerken met de Katholieken over heel de wereld. Dit aan te toonen, had zich ten doel gesteld de eerste spreker, dc heer A. H. Engels, die, na dit inleidend woord van den voorzitter, nu onder applaus den katheder besteeg. Rede Kamerlid Engels. Spr. begon met te wijzen op het feit, dat deze vergadering samenvalt met den sterfdag van Dr. Schaepman, die den Ne- derl. Katholieken den weg voor de toe komst heeft gewezen, en op wat hij, gelijk het „Ctr." van dezen avond in herinnering brengt, heeft geschreven over het vergaan van alle dynastieën en de onvergankelijk heid van het Pausdom. Spr. wil liezen avond wijzen op de bctce- kenis der Katholieke Kerk op internatio naal gebied. Rusland, Oostenrijk, Duitschland hebben hun dynastieën zien in elkaar storten. Ook op geestelijk gebiel zijn werelden in elkaar gevallen. De groote Russische Staatskerk is met den val van den tzaar van haar" hoofd beroofd. Het Duitscli, het Europeesch Protestantisme heeft met keizer Wilhelm haar hoofd verloren. Het teeder vaderhart van Paus Pius X is doorkerfd van al het oorlogsleed; hij is bezweken onder de ellenden. Doch te mid den van alle oorlogsgeweld is toen spoe dig weer aan de Kerk een nieuwe Paus gegeven! De Katholieke kerk blijft! De vredesconferentie is geopend zonder den naam van God te noemen; zonder den Paus daarop zich tc doen vertegenwoor digen. In plaats van zich te wenden naar het Oosten, naar Rome, keert men zich naar het Westen, naar het land van de zaken, van den dollar. In plaats van door den oorlog dichter te zijn gekomen bij God, bij het recht en de gerechtigheid, door de Kath. kerk gepre dikt, is de wereld nog verder afgedwaald. Europa heeft in den oorlog verloren de eerste plaats, welke het in de wereld in* nam; het is in elkaar gestori; Amerika heeft die plaats ingenomen. De grootste verdwazing, die liet uitgeput Europa heeft begaan, is, dat het zich lieeft afgekeerd van de eenige zedelijke macht in de wereld, die in het oude Europa weer recht en gerechtigheid had kunnen her stellen, van don Paus van Rome. De grootheid en de macht van het Ka tholicisme is overweldigend; daarvan moe ten wij ons bewust zijn! In ons moet ko- men een zeker cosioopOlitisme; wij moeter. ons voelen wereldburgers, burgers van de groote, de vvereld-bebeerschende Katholie ke Kerk, waaraan de eind-overwinning zal zijn! 't Is een gelukkig verschijnsel van dezen tijd, dat in alle landen \an Europa voor aanstaande Katholieken het begrijpen, dat over beel de wereld de Katholieken meer voeling met elkaar moeten houden; dat er moet zijn een grootere eenheid van handelen, gebaseerd op onze eenheid van beginselen. De Katholieken vormen bijna de helft der bevolking van Europa, en toch oefenen kleine minderheden vaak een veel groote ren invloed uit. ©it is onze eigen schuld; ook een ge volg van het feit, dat de Katholieken steeds vervolgd en achteruitgezet zijn. Door vóór alles nationaal te handelen, b.v. in Duitschland trachtten de Katholieken de vervolging te breken, maar hebben daar door veel van hun principieelo actie, van hun kracht ingeboet. Spr. schrijft het feit, dat in Duitschland b.v. een groepje revolutionnairen de Ka tholieken onderdrukt, toe aan het lezen van „neutrale" bladen, het lid zijn van „neutrale" vereenigingen. Het joodsch bank-kapitaal is de stuw kracht van de ons vijandige neutrale pers. Als wij ons geld niet. daarheen zenden, maar het gebruiken lot grootmaking van de eigen zaak, dan zal de invloed der Ka tholieken grooter worden. Op de vredesconferentie gaat het den kant uit, dat het blijft zooais het is, of dat het erger wordt; een schrikwekkender militaisrisme dreigt er. Men wil vrijheid ter zee, maar tevens een vloot orn dien te handhaven; men wil vrede, maar tevens een leger om dien te waarborgen! Wij, Katholieken, moeten ons internati onaal vereenigen, om te verkrijgen een volkerenbond, scheidsgerechten,, afschaf fing van persoonlijken dienstplicht, vrij heid van godsdienst over heel de fvereld. Nu allerlei nieuwe toestanden op oecono- raisch gebied in ons land worden inge voerd, moet er internationale samenwer king zijn, teneinde die ook elders in te voeren; anders kunnen deze ook hier niet gehandhaafd blijven. Er is röeds in ons land een commissie van vooraanstaande Katholieken, die aan knooping wil zoeken met de Katholieken van andere landen in de wereld. Die aan- knooping kan uitnemend geschieden door de centrale bureau's van de Katholieke Sociale Actie. Niemand weet, of Wijnkoop c.s. niet een poging zal wagen, om een revolutie te doen uitbreken. En, als dit geschiedt, dan is spr. er zeker van, dat Troelstra ook mede zal gaan. De. S. D. A. P. zal beslist zeker revolutie maken, als Zij de kans er toe ziet. Om dat te verhoeden, moeten wij sterk maken onze organisaties. Als wij onze he- ginselen willen handhayen, dan moeten wij daarvoor offers weten te brengen. Dan zullen wij een toekomst, scheppen, die vei lig zal zijn voor ons en onze kinderen. (Langdurig applaus). Rede van mr. dr. J. v a n B e s t. Als wij, Roomsch-katholieken, met be houd van oenze nationaliteitsgevoelens, niet dtë hatnd reiken aaai alle Roomschep v.an óver de grenzen, en 'van over de bergen, ai-dus spr., dan zulten wij nooit dem rooden vloed kunnen afwenden, w,eike te keeren alleen im de macht der .Katholieken ligt. Eindelijk gloort de ochtend van den vrede, en terwijl de waanwijzen der nieu we iwereld denken, dalt zij een nieuwe wereld zullen scheppen, laaion de rook wolken op en, cle revolutie breekt uit over heel de wereld, .met al haar gruwelen. Spr. vergelijkt de vredesconferentie met het Bijbelsche Babel; men wil in Parijs een nieuw Ba.bel bouwen, het Babel van een volkenbond, met een toren, wier spits ten hemel zou reiken. Maar ook hier zal hot werk te vergeefsch blijken. Aan de vredes conferentie nemen niet deel de Christenen, die neerknielen voor den Eenige, Die de wereld hervormen kan, en in Wiens macht wij den vrede afsmeeken. Maai- aan wie de schuld, vraagt spr., dat zij daar neerzitten zonder ons. Aan wie de schuld, dat er een vrede zal worden bereid, die weer ten oorlog zal voeren; dat er een volkenbond zal worden gesticht welke een utopie zal blijken. Zij willen een rechtsvrede. Maar wat ziet men van recht? In Parijs wordt in ju belende tonen dc straf uitgezongen over do Ceaitralen. Op zulke gevoelens kan geen rechtsvrede gebaseerd worden. De rechts vraag zal men ten, slotte oplossen in een opport unite-itsvraag. Men wil het zclfbesteinmingsrecht. Ook hier mist men een basis, gelijk spr. aan toon'!. Voor wie zal dat zelfbestenmnngs- recht zijn; voor landen, of provincies of steden? Is het inderdaad een recht? Meru mist het fundament, waarop het recht gebouwd kan worden. Als erkend wordt het fundamenteel natuurrecht, door God geschapen, door de Kerk gele era ar a dan, maar ook dan alieen, üullcn wij den vrede: bereiken. Degenen, die aan de vredesconferentie deelnemen, zitten als aan het ziekbed van Europa. Maar.hier niet 'n bidden en sniee- ken tot den Almachtige, Die het lot van deer zieke in Zijn hand houdt, zooals wij Katholieken doen aan- een ziekbed. Het woonl van den Paus mag hier niet de oogen en harten omhoog hefien. Spr. herhaalt zijn vraag: Hoe is 't mo: ge.ijk, dat wij niet hebben kunnen zorgen, dat de vredesconferentie geleid zou voi den door de erkenning van de Goddelijke wetten? En spr. antwoordt dan: Wij, katholieken, wij zij, n te bang, te angstig, te klein, te zelfzuchtig, te gierig geweest! Als wij. na denken, dat wij hebbeai een meerderne-iu, dat wij besciiikken over de beste weten schap, dat wij mogen rekenen op de hulp van den Almachtige, en dan te weten, en. dan de. handen in eigen boezem te sUk. ;i en teTnoeten erkennen, dat wij niets doen dat is zoo beschamend. A's de vredesconferentie niet staat 'r het teeken van den Christus, dan is not orize schuld, omdat in -elk van ons me, spreekt het Geloof en do Liefde. Wij gaan naar de- kerk, maar wij moeten de 'ke-.k binnendragen in onze huizen. Vervolgens behandelt spr de vraag: Waarom moeten wij internationaal geur- gniseerd zijn, terwijl wij toch naticmaai zullen blijven? Deze vraag acht spr. eigenlijk overbodig Zien wij niet de internationale kracht, als Wijnkoop van Duitse hers geld ont vangt, dat door Ru66en is gestolen.' Tracht, de S. D. A. 'P. niet internationaal de strijd aan te binden tegen de nationu liteit? 't Is een schande als wij in Duitsch land zien een machtig Centrum, dat ech ter geen steun van. ons, «zijn buren, krijgt. Wij kunnen internationaal zijn en toon .uitstekend nationaal blij vein. Zijn de S. D. A. P.-ers niet in tem a.taonaal gebleven, toen zij een iru.tior.aal protest zonden aan de Belgische broeders tegen eventueele an nexatie-plannen? Dr. "Schaepman heeft ons groot gemaakt En nu moeten wij méde optrekken in het internationale leger, dat streeft naar ver betering der maatschappelijke toestanden in Christus' naam. Wij moeten God dank weten, dat wij voor Hem mogen strijden! Wij moeten internationaal ten strijde vereenigd zijn om het gezin, dat aangetast wordt door de soCiaal-demoeraten. De vraag, of het kind behoort aan den staat of aan de ouders, zal een internationale vraag worden. De sociale oplossing van verschillende vraagstukken, als vrouwenarbeid, -zullei) internationaal moeten worden opgelost. Internationaal moeten wij streven naar afschaffing van persoonlijken dienstplicht, voor zoover niet noodig, naar scheidsge rechten, naar een Volkenbond. In een schitterende peroratie besluit spr. zijn enthousiaste rede met een opwek king om achter de K. S. A. voort te gaan in den strijd voor God en Kerk. Aanhoudende toejuichingen volgden op de meermalen door applaus onderbroken rede. Slotwoord. Na dank te hebben gebracht aan de bei de sprekers, deelde de voorzitter mede, dat minister Aalberse, die ook voor deze vergadering was uitgenoodigd, bericht had, door drukke bezigheden verhinderd te zijn. In zijn schrijven verzocht minister Aal berse tevens den Katholieken van Leiden er op te-wijzen, dat de toestand, welke op het oogenblik in ons vaderland heerscht, nog zeer ernstig is. Door oeconomische stakingen tracht men önrust te stoken. Daarom moeten de Katholieken in dezen tijd in geen geval meedoen aan stakingen, hoe gegrond die ook overigens mogen wezen. De voorzitter deelde nog mede, dat een collecte ter bestrijding van de onkosten van het Novembcr-comité had opgebracht 108 gulden. Was tusschen de eerste en tweede lezing het „Aan U, o Koning der Eeuwen" ge zongen, deze heerlijk geslaagde grootsche vergadering werd besloten met een breed- uitgejubeld „Roomsche Blijdschap"* „GELOOF EN WETENSCHAP" Woensdag 12 Februari zal G. en W. haar 2de lustrum feestelijk gedenken. Ongetwijfeld onder groote belangstelling van Katholiek Leiden, dat in de afgeloo- pen jaren zoo veel avonden van weten schap en kunst, van leerrijke ontspanning aan de vereeniging te danken heeft. Dien avond zal de heer Henri Dekking voordragen „Het Arendsjong", in eigen vertaling, van Edmond Rostands' „L'Aig- lon". Deze declamator heeft 't vorig jaar in „SI. Augustinus" met „Cyrano de Berge rac" een succes gehad, hetwelk ons ook voor nu o n g e t w ij f e 1 d een schitte renden avond waarborgt. Onder de pauze zal het bestuur recipee- ren voor vereenigingen en leden, die het willen gelukwenschen. Een strijkje zal den avond ópvroolijken, en in een gezellige navergadering zal mis schien de heer Dekking nog een vroolijk stukje ten beste geven. Het bestuur verzoekt ons nog mede te declen, dat zij, die dit jaar nog lid worden, over het volgend jaar slechts de halve contributie behoeven te betalen. Voor den feestavond zullen ook introducties ver krijgbaar zijn. Prof." dr. J. van der Hoeven, van Gro ningen, herwaarts overgekomen ter ver vanging van prof. dr. W. Koster, als hoog leeraar in de oogheelkunde aan de Rijks universiteit alhier, aanvaardde heden na middag in het groot-auditorium zijn ambt met het uitspreken eener rede, getiteld: „De tegenwoordige stand der oogheel kunde". Met de Staatscourant no. 17 is verzonden dc afdruk van de N.V. Mineraalwater- en Limonadefabrick R. H. W. (Riedel, IIoo- genstraaten, Willaars) alhier. Hedenavond om Si/a uur houdt het Kruis verband een ledenvergadering. Naast be handeling van voorstellen zal een lezing worden gehouden door den heer P. Alke made van Noordwijk,.die zal vertellen van het sanatorium voor drankzuchtigen te Heer. De bedoeling is, meer bekendheid aan deze stichting van „Sobriëtas" te ge ven, zoodat de drankbestrijders goed doen. allen ter vergadering te komen, dan zal deze avond voor de drankbestrijding een succes zijn. Verschillende verplichtin gen hebben de Kruisverbonders op zich genomen, zooals het onthouden ven ster ken drank, het propageeren dier onthou ding, het lezen van hun bondsblad, maar ook het geregeld bezoeken der vergaderin gen behoort er bij. Het bestuur heeft thans een aangenaam vergaderlokaal gevonden in het nieuwe Sf. -Antonius-Patronaat, dat alle leden kan herbergen, terwijl boven dien een prettige stemming ter Vergade ring zal heerschen, waartoe pianomuziek het hare zal bijdragen. Siaten-Generaal. Vergadering van gisteren. Staatsbegrooting Hoofdstuk IX. (Waterstaat.) Dc behandeling dezer begrooting gister avond heeft ons niet' veel bijzonders ge bracht. Uit de rede van minister König melden wij, dat de benoeming van den Zuiderzee raad spoedig kan worden tegemoetgezien. en dat de Staatscommissie voor de water- staatswelgcving door Zijne Excellentie tot grooteren spoed met het uitbrengen van haar rapport zal worden aangespoord; dit laatste in antwoord op den aandrang om de volle aandacht te wijden aan de ont- en bewatering van gronden in verband met een hoogere productie. Land- en Tuinbouw. Bloemententoonstelling. De algemeene Vereeniging van Bloem bollencultuur stelt zich voor, in 1921 een groote bloemententoonstelling te organi- seeren, welke vermoedelijk gehouden zal worden in het wandelbosch Groenendaal, te Heemstede. Tot architect der tentoon stelling is benoemd de heer D. F. Ter- stcog te Naarden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) -Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s.v.p. eenige plaatsruimte in uw Veelgelezen blad. Naar aanleiding van het verslag van de R.-K. Kiesvereeniging „Ons Roomsche Vaandel", wil ik even opmerken, dat de twee vragen niet gesteld zijn door L. Valk, maar door L. v. d. Valk, en dat het mij zeer spijt, dat de vragen niet in 't verslag vermeld zijn. U, M. de R., dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij, L. v. d. VALK, H. Rijndijk H 151. Zoeterwoude. (Onzen verslaggevers is dringend ver zocht beknopt te wezen in hun verslagen. Vandaar wellicht dat de bedoelde vragen van den heer L. v. d. Valk niet zijn ver meld geworden. Red.) Rechtzaken. Een beroepsoplichter. Voor de Haarlemsche rechtbank had zich wegens oplichting van twee rijwielen, ge pleegd in de maand October 1918 in de ge meente Hillegom, te verantwoorden de ge detineerde K. S., zonder vaste woonplaatk. In 't laatst van October huurde hij te Hil legom, Stationsweg 12, eenige kamers voor hem en zijn „vrouw". Eenige dagen later vervoegde hij zich aldaar bij den rijwiel handelaar y* d. B. en ^kocht" twee rij wielen voor f 555. Des middags zouderij deze aan genoemd adres worden bezorgd] Toen de rijwielen werden gebracht, werdj medegedeeld, dat men des avond6 met de: kwitantie moest terugkomen. Toen dit ge-1 schiedde, waren de rijwielen plus „liet echtpaar" verdwenen. Ook de kamerver* huursterTTon naar haar geld fluiten. Beklaagde ontkende niet en bekende, evenmin, doch trachtte er zich -door aller lei draaierijen uit te praten. Zijn gezellin' wordt als getuige décharge gehoord, doch wenscht wegens „geloofsbezwaren" geen eed af te leggen! Zij vertelt zeer wei* nig, wat de zaak van beklaagde beter of, slechter kan maken. De" officier van justitie wijst er op, dat beklaagde ook te Haarlem verschillende oplichtingen heeft gepleegd. Bij den juwe lier Driessen „kocht" hij zilvere'n lepels en vorken, zonder te betalen, terwijl de heer De Graaf, rijwielhandelaar, er voor, een fiets is ingevlogen. Reeds geruivnen tijd werd hij door de politie in geheel Ne derland gezocht. Hij heeft gevangenisstraf fen ondergaan voor valschheid in ge* schriftc, diefstal in vereeniging, verduis tering, vernieling en diefstal. Spr. wees er voorts op, dat bekl. zich door bedrie- gelijke en valsche middelen in het bezit der rijwielen had gesteld en dus oplichting geconstateerd moest worden. Spr. wensclït beklaagde voor langen tijd uit de maat schappij te verbannen en vroeg 3 jaar ge* vangenisstraf. ALFHEN a/u. RÏ.ÏN- in bss/iaggeiKimen. Door Rijksambte* naren werd gisteren bij twee Arnsterdam- sch-e personen alhier beslag gelegd op li 40 Kg. varkensvlees:]}, hetwelk deze au- duleus naar elders wilden vervoeren. Ned. R.-K. Vc^kshond. Op Maand i.» jl. had alhier een vergadering plaaio tei oprichting eener onderafdeeling van den R-K. Volksbond, n.l. de bou w vak ar I ai ders. Als spreker trad op de heer ïjCo, die zeer schoon en leerrijk doel en werking van dezen hond uiteenzette en de no j za kelijkheid aantoonde van toetreding tot de Roomsche organisatie. Alle-aanwezigen 15 in getal, geven zich als lid op. J vooiioopdge bestuursleden werden gee.vên de Interen Joh. Meijer, J. Krak en A. Re- degoLd. Met een woord van dank aan d n spreker en opwekking tot de leden e.oot cte heer Velitmaaa de vergadering. Drankbestrijding. Tal van parochia nen waren gisteravond opgegaan naar onze St. Josephzaal, ter bijwoning van de groote propaganda-vergadering, welke was belegd vanwege Kruisvcrbond en Maria- vereeniging. Voor een geheel gevulde zaal met aanwezigen opende de voorzitter van 't plaatselijk Kruisverbond den avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen, waarna hij het doel dezer bijeenkomst uit eenzette. Vervolgens verkreeg de heer Jan- sen uit Utrecht het woord, die op duide lijke en bevattelijke wijze de gevolgen van den drank in het licht stelde en de oorza ken aantoonde van het drankmisbruik. Spr. eindigde zijne met aandacht gevolgde rede met een krachtige opwekking voor aansluiting bij Kruisverbond en Maria- vereeniging. Tijdens de pauze werden door enkele leden van Kruisverbond en Maria- vereeniging eenige zangnummers en voor drachten ten beste gegeven en werd de propaganda ter hand genomen om leden aan te nemen voor Sobriëtas. Na de pauze trad als spr. op onze plaatsgenoote mej. Brëukel. Over het verdere verloop van dezen goed geslaagden avond in een vol gend nummer meer. ÖOOEGSAVEN. Eigen Erf. Gistermorgen is in bet i ?i* tron-aatsgebouw, na een b-esprekiitg door den heer A. B. Michielsen, burg cm eerier te Halfweg, opgericht de af,deeling - Bode graven. en Zwammerdam der NcT*ha!o vereeniging „Eigen Eff". HILLEGOM. Goedgekeurd. Met de Staatscourant zijn verzonden de statuten van de N.V* kvveekerij „Meilust", v.h. K. Velthuijs ali hier. NIEUWKOOP. Zittingen. Dondfcdag 23 dezer hou dl het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden an Het Vliegende: Paard van 10 tot 2 uur zitting" tot het in ontvangst né men der pol der lasten >en houdt in :-n- der lokaal van hetzelfde hotel op -ten zo'f. den dag, van 10 tot 12 urn* de renuueestcn van Rijnland, zitting tot het uitbel aten dtr renten van het waarborgkapitaal, gt s- tigd op de verveende landen in den polideu Nieuwkoop en Noorden. Goedgekeurd. Met de Staatscourant zijn verzonden de statuten van de Coóp. Spaar- en Voorschotbank voor de Vissche- rij te Nieuwkoop en Noorden. WOUBRJGGE, Kaasproducenten Gisteren vei gader de de afdeeling van den Kaasprod c'ten* hond. Tot bestuursleden werden ierkjven de lieeavan A. van der Burg etn A D )I. Heenk, tot hoofdbestuurslid, de het.' F. Kroes, en a'.s plaatsvervanger die heer P. F. Noorda/m. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd genezer, dg heer W. dien Hertog. De heer G. van, de3f Veen gaf a's sccr?* taris-penrimg-meester een verslag ven def, werkzaamheden en financiën. RIJNSBURG. Veilingtorrein. Brekende met de oude gewoonte, dat ieder zijn eigen producten aan den man bracht, is ook hier een vei ling tot stand gekomen. Het terrein nadert zijn voltooing en ligt juist aan de overzijde van het kanaal waar de veiling plaats had. Het is niet groot, maar gemakkelijk aan water gelegen, terwijl eerlang voot; wagonladingen wel aansluiting met dej tram zal worden gemaakt, indien de vei ling tenminste reden van bestaan katf i geven.

Leidsche Courant | 1919 | | pagina 2