Ingezonden Stukken. Uit de Omgeving II-1 Gemengde Berichten. Do ontvluchte L'ngelscho Officieren, In het kamp te Hokminden bevindt zich een steeuon gebouw, waarin de gevangenen waren gehuisvest. Ook de groole kelder van het huis moest worden benut. Deze bestaat uit twee gedeelten, waarvan alleen het eene kan worden verlicht. Omdat dit niet het ge val was met het andere, hadden de officieren geweigerd daarin te verblijven en is de toe gang daarheen met planken dichtgespijkerd. Toen nu het plan tot ontvluchten was ge-, rijpt, werden telkens eenigen in hetdonkere gedeelte binnengelaten door wegneming vau een plank en togen er ijverig aan denarbeid. Men verkreeg zoodoende een gang van vol doende wijdte, die eenigc tientallen meters verder buiten het gebouw uitkwam en waar door de ontvluchting geschiedde. Van de zes, die allen in burgcrkleeding te Enschedé aankwamen, was er slechts één nabij d6 grens aangeroepen. Ook deze wist echter, evenals de anderen, zonder onge lukken ons land te bereiken. Drie der ontvluchten, onder wie één majoor, zijn nabij Osnabrück weder gevat en naar Holzminden teruggevoerd. „Hbld." Noordwykscho moeilijkheden. Een onzer lezers zendt ons een correspondentie met een pension in Noordwijk gehouden. In dat pension komt geen roodvonk voor en is er niet voorgekomen. Doch onze lezer ging in verband met de waarschuwing van dr. Oostcrbaan niet naar Noordwijk. Nu vraagt de pensionhouder hem overeenkomstig een besluit van-de Hotelhoudersbond alsschade- vergoedingden halven pensionprijs en de halve kamerhuur. Onze lezer vraagt ons of dat billijk is, daar hij toch op advies van de- medische autoriteiten Noordwijk mijdt. Hoewel wij in ons blad geen rechtsgeleerde adviezen aan onze lezers verstrekken, willen wij wel verklaren dat ons de regeling zeer billijk voorkomt. In Amsterdam komt het geheele jaar door roodvonk voor, zoolang het pension zelf niet besmet is, is voorkomen van roodvonk in de gemeente niet een force majeur die nakomen van het huurcontract verhindert. Wil iemand zijn pensïonovereenkomst uit voorzichtigheid niet nakomen, dan is het niet billijk, dat de pensionhouder daardoor schade lijdt. En zeker niet dat hij de geheele schade draagt. „Hbld." Te water gesprongen,Gisterennacht is een tot nu toe onbekend gebleven vrouw na een woordenwisseling met een onbekend manspersoon in het water van den Zuid- Buitensingel gesprongen. De commissaris van politie der le afdeeling a. i. te 's Gravenhage verzoekt bekend te worden gemaakt met de identiteit van be doeld lijk en verzoekt den onbekenden man zich wel te willen vervoegen bij de polite. Do bootwerkersstaking aan het rerloopou. Naar wij vernemen hebben zich gistermorgen aan het Blaauwhoedenveen, pand St. Job te Botterdam een aantal stakende havereservis- ten aangemeld om werk. Twintig man zijn aangenomen. Voor de overigen was geen ar beid, aangezien militairen te werk zijn gesteld •voor den etappen dienst. Verder hebben zich aangemeld stakers bij de Scheepvaart- en Steenkolenmaatschappij, terwijl ook op de Hull-boot van Müller stakers aan het werk zijn gegaan. Men verwacht tegen de volgende week een algeheel verloop van de staking. IJraad.Zaterdagnacht is een houten loods staande aan de Vaart te Hilversum en belioo- rend aan de Erdalfabriek aldaar, geheel af gebrand. De brandweer had een zware taak door den aanwezigen grooten voorraad vet en andere grondstoffen'. Jvaar men zegt ver tegenwoordigt het verbrande een waarde van ongeveer f70,000. Ook Vrijdagmiddag werd een begin van brand in de loods gebluscht^ men vermoedt nu dat dit niet in voldoende mate is geschied. Dat vuile geld.— Prof. Piorkowski heeft kweekproeven genomen met stukjes klein papiergeld en met nikkelen en ijzeren mun ten, en bevonden, dat behalve vele coli-bac- teriën, de flora op deze geldsoorten grooten- deels uit onschadelijke bacteriën, bestond; slechts zelden werden diphterie- of para- typkusbacillen gevonden. De laatste zijn in het algertieen slechts voor het niet volkomen ongedeerde organisme van den mensch scha delijk (oorlogssoldatenDe kans om te wor den besmet hangt van allerlei toevalligheden af, die zelden tezamen komen, en is dus niet groot. Toch is, bij den tegenwoordigen voe dingstoestand der bevolking eenige voorzich tigheid gewenscht, en doet ieder, die veel geld heeft moeten aftellen, goed met flink de handen te wasschen. (Tijdschr. v. Gen.") Zwijggeld. Een dienstbode te Haarlem, die zich kwam verhuren, vorderde zwijggeld. Mevrouw vroeg wat dit was. U heeft toch zeker gehamsterd? 't Zal een kleinigheid zijn voor mij, wanneer ik b|j u in dienst ben, alles aan de politie te vertellen. Maar tegen een behoorlijke vergoeding zwijgen wij meisjes. Dat is zoo de overeenkomst van den laatsten tijd. Toen mevrouw nu zeide, dat zij zoo goed als niets gehamsterd bad en zij de distributie- politie gerust op de hoogte mocht brengen, draaide het meisja verachtelijk het hoofd om, Van zoo'n kalen boel zei ze moest ze niets hebben. (N. v. d. D.) Noodweer. Een verschrikkelijk onweer ontlastte zich Vrijdag boven Gasselte. Een deel van den spoordijk tusschen Gasselte en Gieten spoelde weg, zoodat het spoorweg verkeer in groote moeilijkheid kwam. Dikke hagelsteenen deden aan het koren en andere gev/asscn veel schade. De Spaanseho ziekte. De Spaansche griep is te Breda nu langzaam aan het af nemen. Tot dusverre bezweken zeven mili tairen aan de ziekte. Ongeluk met doodclyken afloop, In de fabriek van hoog- en laagspanningsapparaten „Hapam" van de firma Alberts en Kluft in de ïtinglaan te Watergraafsmeer, had een werkman het ongeluk met zijn duim tusschen een der machines te geraken. Bij zijn krach tige pogingen om zijn duim te bevrijden slaagde hij hierin, doch viel tegelijkertijd achterover met het hoofd op een aambeeld. De man is aan de gevolgen van dezen val hedennacht overleden. Hij laat een weduwe met 7 kinderen achter. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van A. Zondag en Jac. Vermeulen, weidende onder Waddenoijen, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De aangetaste en vermoedelijke besmette dieren zijn afgemaakt. RECHTSZAKEN Diefstal van vee uit de weide. Ter zake van diefstal van een koe uit ,der :.el van'J. Franseen en van een paard uit de weide vain W. Offermans, relden wonende te Amstenrade, hadden zich voor de Maastrichflsch e rephtfbank te verant woorden de zwervers D. S. en A. M. ITet O. M. eisch te tegen ieder één jaar en zes maanden en tegen A. V., wegens mede plichtigheid', één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 22 Augustus. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Zitting van hedenmorgen. Op de rol staan 47 zaken, waarvan 10 niet openbaar. E. Th. V. te Leiden, heeft langs den openbaren weg gras gesneden. De vorige week was verbalisant afwezig. Nu gehoord, verklaart verbalisant overeenkomstig zijn opgemaakt verbaal. Get. O wel, eigenaar van dat grasperceel, verklaart meermalen waar genomen te hebben dat er gras gesneden was. Eisch f2 of 2 dagen. Voor hetzelfde feit staat terecht C.v. d.O. De verbalisant afwezig zijnde, wordt de zaak aangehouden. O. K. te R ij n s b u r g, wegens het slachten van een rund, wat hij vorige week beslist ontkend bad, (beklaagde had er nu berouw van) wordt veroordeeld tot ,f 25 of 10 dagen. J. S. te Leiden, heeft te Noordwijk een kalf geslacht. Hij beweerde, dat het beest flauw was. Get. v. d. H. niet aanwezig; de zaak wordt daarom 14 dagen aangehouden. J. R., te Noordwijkerhout, heeft met een geweer jacht gemaakt op konijnen, op jachtterrein van den heer Frijlinok. Eisch fo boete of 3 dagen. H. van K., te Noordwijk, eveneens wegens jagen op verboden terrein. Wordt aangehouden. J. K., vleeschverkooper te Leiden, liad ongekeurd vleesch in zijn woning. Bekl. zegt het' vleesch voor" eigen gebruik clandistien te hebben gekocht. Eisch f 10 of 5 dagen. E. B.,te Noordwijk, stond terecht wegens het zetten van klemmen of angels voor het vangen van konijnen of ander wild op het jachtterrein van den heer Prins; 4Jriemmen zijn in beslag genomen. Bekl. staat verder terecht wegens het loopen op verboden grond. Ten derde is bekl. beschuldigd wegens het loopen op terrein van den heer Rutgers, bezig met opnemen van sprenkels. De zaak wordt aangehouden wegens afwezigheid der getuigen. KERKNIEUWS. H. Kerkwijdingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft op 10 en 11 Augustus in de Kapel van het Groot Seminarie te Warmond het Tonsu- raat ep de twee dier kleinere wijdingen toegediend aan de volgende Eerwaard© -heeren: J. Berger, A. G. de Boer, B. Dam en, C. Dekker, B. H. F. Jansen; H. Th. H. Heijinik, A. Th. L. Hendriks, J. F. v. d. Kolk, A. Kramer, C. J. Lansbergen, J. M. H. v. d. Lugt, J. Mol, J. J. Schoorl en J. B. Th. van Wolsik. SPORT. ZWEMMEN. Zwemwedstrijden. Gisteren werden vanwege de Leidsche Zwemclub de jaarlijksche zwemwedstrij den gehouden in de openbare zwemplaats in den Heerensingel. De deelneming was uitsluitend opengesteld voor ingezetenen van Leiden. Het weder werkte uitstekend mede om de zwemwedstrijden te doen slagen, welke dan ook een gunstig resultaat opleverden. Ruim vijf en zeventig deelnemers hadden zich aangemeld, waarvan enkele echter we gens ziekte niet waren opgekomen. Het pro gramma was inderdaad keurig opgesteld en alles liep prachtig van stapel, waarvoor het bestuur der Leidsche Zwemclub zeker een woord van hulde en waardeering toe komt. Hieronder laten we het programma met de uitslagen volgen: Afd. A. Borstcwemmen voor jongens be neden 14 jaar. 21 deelnemers; lengte der baan 30 meter. Prijzen: kunstvoorwerpen en andere artikelen. Winnaars: le prijs B. Prins, 30 sec.; 2e prijs A. Linschoten, 32 4/5 sec.; 3e prijs A. Leuering, 33 1/5 sec.; 4e prijs J. Hollebeek 33 3/5 sec.; 5e prijs H. Mulder, 33 4/5 sec. Afd. B. Borstzwemmen voor jongens van 14 tot 17 jaar; 22 deelnemers; lengte der ibaan 40 meter. Prijzen: kunstvoorwerpen en andere artikel'en. Winnaars: H. van Duiken, buiten mede dinging 32 sec.; le prijs P. Bizot, 39 2/5 sec.; 2e prijs P. Bodenstaf 40 sec.; 3e prijs J. Fasseur, 40 1/5 sec.; 4e prijs W. Klein 41 sec.; 5e prijs C. de Ru 44 sec. Afd. C. Rugzwemmen voor personen bo ven 17 jaar, 5 deelnemers; lengte der baan 40 meter. Prijzen: zilveren en bronzen me daille en kunstvoorwerpen. Winnaars: le prijs H. Stol 42 2/5 sèc.; 2e prijs J. H. de Heijder 42 3/5 sec.; 3e prijs J. Dexel 43 4/5 sec. Afd. D. Borstzwemmen voor personen boven 17 jaar; 12 deelnemers, lengte der baan 70 meter. Prijzen: zilveren en bronzen medaille en kunstvoorwerpen, aangeboden door de Leidsche Sport-organisatie. Winnaars: le prijs D. Tegelaar 1 min. 10 4/5 sec.; 2e prijs J. Arnoldus 1 min. 12 4/5 sec.; 3e prijs W. Sóest, 1 min. 14 4/5 sec.; 4e prijs F. A. Hakkaart 1 min. 16 4/5 sec. Afd. E. Reddingszwemmen voor perso nen boven 17 jaar, 10 deelnemere, lengte der baan 60 meter, waarvan 20 meter met drenkeling. Prijzen: een zilveren en bron zen medaille. Winnaars: le prijs D. Tegelaar 21 4/5 sec.; Winnaar: le prijs D. Tegelaar 1 min. 11/5 sec.; 2e prijs N. N. 1 min. 7 4/5 sec. Afd. F. Popduiken voor personen boven 17 jaar, deelnemers 15; diepte 2*é meter.' Prijzen: een zilveren en een bronzen me daille. Winnaars: le prijs D. Tegelaar 21 4/5 sec.; 2e prijs C. Th. Nijssen 26 1/5 sec.; 3e prijs H. Arnoldus 26 3/5 sec. Bij de verschillende oefeningen hebben verscheidene zwemmers kranig gepresteerd waarom de wedstrijden aangenaam te vol gen waren. Na afloop der wêdsfrljden sprak de se cretaris der Leidsche Zwemclub, de heer J. T. la Rivière (wegens ontstentenis der beide voonzitters waarnemend voorzitter) een woord van lof en dank tot de deelne mers aan de wedstrijden. Na eerst een woord van dank aan het bestuur der Leid sche Zwemclub en aan de Leidsche Sport organisatie gebracht te hebben voor de welwilende medewerking en daadwerke lijke belangstelling sprak de heer La Ri vière over het nut en doel der zwemorgani- satie. De wedstrijden toch worden niet ge houden om prijzen te behalen, maar om den mensch te oefenen zijn medemensch in nood hij te staan, wat het eenige groote doel en 't hoogste nut is in de zwemkunst. Daarom spoorde spr. alle deelnemers aan zich goed te bekwamen in het zwemmen en sprak tevens leedwezen over uit, dat en- .L.'"e ingeschrev^ w-cens de Sj-nansohe ziekte niet aan de wedstrijden konden deel nemen. Ondef felicitaties en aansporing tot vol harding werden hierna de prijcen, waar onder zeer fraaie, uitgereikt. VOETBAL. Begin van hei Voetbalseizoen. Volgens de offiéseele inededeelingen van den N. V. B. zal het seizoen voor eerste en tfweede klasse clubs dit jaar beginnen op 22 Sept. a.s. Na de vele opmerkingen, in den laaliaten tijd gemaakt over het- vroeger eindigen van het speelseizoen', is het wel merkwaardig, dat het N, V, B.- bestuur thans- het seizoen een Zondag lat-er doet beginnen dan verleden jaar, toen het begon op den dag van de eindwedstrijden om den Zilveren Voetbal. Het gevolg liier- van zal zijn, dat heti seizoen onnoodig voor de meeste clubs weer een Zondag later zal eindigen. Zou het alsnog niet mogelijk zijn, om, evenals vroeger, op 15 September te be ginnen en te bepalen, dat) op dien dag de clubs, die voor den Zilveren Voetbal moe ten spelen, zijn vrijgesteld? Naar onze meening zou deze regeling v zeker in het belang van de andere sporten zijn, die op een Zondag fin September geen prijs stellen, maar wel op een Zondag in Med. „Tel." Om tfen Rijnstreekbeker. De voetbalwedstrijden om den Rijnstreek- beker zullen dit jaar te Alphen a. d. Rijn op 25 Augustus en 1 September gehouden worden. CRICKET. Om het 2e klasse kampioeschap. AjaxP.W. P. W. 49, Van Heek 13, Jannink 10. Gunning nam 419, Middile- ship 615. Voor het verlies van 5 wicket© bereikt Ajax een totaal van 168 runs, waarvan Middleship 59 not out, Janssen 34, Eige- man 31, Sdhildhuizen 20. Daar P. W. den verderen strijd opgeeft, wint Ajax met innings en 119 runs. DAMMEN. Jaarvergadering Netf. Dambcnd. De Nederland-sche Dambondi hield Zon dag te Amsterdam een algemeene vergade ring, 'hoofdzakelijk voor verdere behande ling van .het ontwerp, wedstrijdreglement. Aanwezig waren afgevaardigden van 11 vereenigingen, vertegenwoordigende 365 leden. Het) voorstel der damvereeniging Con stant, om de reiskosten der afgevaardigden pondspondsgewijze te verdeelen, werd aan genomen, ha amendeering, daU alle ver eenigingen de kosten zullen hebben te dra gen naar het aantal leden. De geheele middag werd verder gewijd aan het wed strijdreglement, waarvan wij "de voor naamste punten, zooals zij zijn aangeno men, hier laten volgen. Een speler mag slechts in één tiental uitkomen. Hangpartijen wordfen door een commissie, bestaande uit drie hoofdklasse- spelers, bij arbitrage (beslist. Een voorstel van „Constant", om dien meestertitel voortaan te doen verdedigen, werd met 205 tegen 128 stemmen verworpen. Aan de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland zullen voortaan ook spelers mogen deelnemen, die niet den titel van meester voeren, voor zoover de plaatsen niet door meesters bezet worden. Het minimum aanal deelnemers werd met 223 tegen 142 stemmen op tien gesteld. Het geheele reglement) vond ten slotte 315 stem men vóór en 50 tegen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Karn verbod). Aan de boterproducenten in de provincie Zuid-Holland. De vetvoorziening van het Nederlandsche volk ziet er treurig uit; daarom is het een eisch van besliste billijkheid en noodzake lijkheid, dat door producenten geen boter buiten de Rijksdistributie om wordt afge leverd. Dit geschiedt thans.op vrij groote schaal. Het gevolg hiervan is, dat de ge.- heele vetvoorziening in de war dreigt te loopen. De Minister heeft met het oog hierop een karnverbod uitgevaardigd. Ontheffing van dit karnverbod moet men-in de provincie Zuid-Holland aanvragen bij het Rijksboter- inzamelingskantoor (R. B. I.) Zuid-Holland adres Botercontrolestation Prinsegracht 59 Den Haag. Men vraagt hiertoe een formulier B aan bij het R. B. I.; dit formulier moet vóór 19 Augustus 1918 ingevuld en geteekend worden teruggezonden. Het formulier bevat tevens' de voorwaarden, waaraan men cich onderwerpt. Degenen, die vóór 19 Augustus geen ont heffing aanvroegen, mogen geen boter meer bereiden. Degenen, die wel ontheffing van het karnverbod aanvroegen, mogen voorloopig zoolang zij geen ander bericht ontvangen, doorgaan met karnen. Zij moeten echter al hun boter inlevereh hij de van Rijkswege aangestelde opkoopers. De adressen van deze opkoopers kan men aan het R. B. I. aanvragen. Uitdrukkelijk waarschuwt ondergetee- kende de boterproducenten, dat geconsta teerde overtredingen onverbiddelijk gestraft .zullen worden; deskundige controleurs in voldoend aantal worden met het toezicht belast. Een strenge straf is door den Mi nister vastgesteld, /op de overtreding der voorschriften, als het karnen, zonder dat men ontheffing ontving, of het afleveren van boter anders dan aan de Regeering. Deze straf is dat hij melkinrichtingen en fabrieken de melk in beslag wordt geno men, zoodat liet bedrijf gesloten wordt; de straf voor landbouwers is, dat hun vee zal worden opgevorderd. De directeur van R. B. I. in Z.-IIolland Dr. *H. VAN GULIK. ALPHEN a/cl. RIJN. Geslaagd. Voor het examen hoofdacto is te VGravenhage geslaagd mej. C. C. Kaulbaoh. Jubileum. In het St. Josefgesticht) herdenkt heden de eenv. zuslier Fabiana den dag waarop zij vóór 25 jaar hare kloostergelofte deed. Aardappelen. Da - 't zij het onvermoeid werken van den direc.eur van het levens- middelenlbedrijf zijn Zaterdag voor deze gemeente aangekomen twee wagons aard appelen, inhoudende te zamen 24000 kilo. Ongeluk. Een bewoonster van het St. Joaeifgestdcht/, mej. W., had Zaterdagmid dag in de Raadhuisstraat, voor den winkel van den heer J., het ongeluk daar te vallen over het trottoir, wat voor haar een bloe dende (hoofdwonde ten gevolge had. De brand. De brand aan de scheeps werf ,,De Industrie" is toe te schrijven aan kwaadwilligheid en 'blijkt geeüicht te zijn door een zekeren iB. alhier, tegen wien procesverbaal is opgemaakt. Paard cv hol. Een hollend paard,- _aangöspannen voor een tentwagen, bracht Zondagochtend aan de .Lagezijde heel wat stagnatie te weeg onder het kerkgaand publiek. Even voorbij de Marthastichting wist de voerman het bruintje in toom te krijgen. Een der ©brengen van het lamoen bleek gebroken; persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BODEGRAVEN. Geslaagd. Voor het examen hoofdacts is te 's-Gravenhage geslaagd de heer A. C. Langeslag. Ontheffing, kaasverbod. Landbouwers kunnen aanvragen tot ontheffing van het kaasverbod bekomen ten gemeentehuize van 9 tot 1 uur. Gasafsluiting. De brandstoffen-com missie besloot in haar laatste vergadering tot afsluiting der gasrtJoevoer bij een 50-tal gezinnen, die hun ramt&oen over Juli heb ben overschreden. De afsluiting zal in den loop dezer week plaats hebben. Zaterdag werden wederom bij een groot aantal In gezetenen waarschuwingen thuisgezonden wegen© ite veel gebruikt gas. Blijkt bij dezen op 17 dezer bet toegestane kwantum wederom overschreden, dan zullen nog meerdere ajfsluitingen volgen. Een ieder zij, dus op zijn hoede. Distributie. In de week van 10 tot en met 17 Aug. moot voor de Centrale Keuken worden ingeleverd bon 184 voor bóonen. Schoenenbons, afgegeven aan inwoners der gemeente Bodegraven, zijn tot 1 Oct. a.s. geldig in de gemeenten Bodsgraven, Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam, Bar- woutsavaarder, Waarder en Rietveld. De klompenbons blijven uitsluitend geldig in Bodegraven. Huisslachtingeti. De Burgemeester brengt bet volgende ter kennis.- zelfmes- ters van varkens moeten vóór 1 Sept. 1918 van hun voornemen, om varkens voor huisslachting te mesten, kennis geven aan de plaatselijke organisatie van het Rijks kantoor voor vee en Raarden, adres: J. Baelde,Kerkstraat 85, alhier. Met mesters worden bedoeld personen die het) (mesten in eigen beheer en op eigen erf uitoefenon, dus niet personen, die het mesten van een varken voor hun rekening 'aan anderen opdragen, het zoo genaamde „en pension" geven. Brandstoffen. Zomerrantsoen voor gaslcoze gezinnen. Van 12 tbt 31 Augustus kunnen bon 4a en 4b worden ingewisseld Na 31 Aug. zijn 'leze ongeldig. Op bon 4a i® verkrijgbaar H.L. (37^ K.G.) eier kolen 95% ct. Op bon 4b is verkrijgbaar 200 baggerturven voor f 2.15. (Deze bepalingen gelden ook voor Zwam merdam.) HAARLEMMERMEER. Geslaagd: Voor het examen handitleeke- nen is te 's-Gravenhage geslaagd de heer J. Uiterwijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bloerr.boKeniveilirog. Do veilingveree- niging „Bloembollenteelt" hield. 1.1. Zater dag haar derde bollenveiling. Aangevoerd waren 700 nummers, bijna allen van goede- kwaliteit leverbaar en eenige partijen plantgoed. Weer werden voor goede kwa liteit beste prijken besteed. O.a. voor La Reine f 1.80, Scharlet due f 1.70, Couleur de Cardinaal f 5.20, Mon Tré&or f 4.80 f5.20. Gele Prins f 1.20, Rose due f2.25. Plantgoed'bracht per K.G. f 0.38f 0.39 op. Het -bestuur meent, gezien de flipke aan voer op vorige veilingen, dat a.s. Zater dag de ISatste veiling kan worden gehou den. Te meer is dit gewenscht, omdat de tijd van inkoopen door de exporteurs na dien wel verstreken zal zijn. Wie du si nog niet hebben aangevoerd of nog overschotten (hebben te veilen, houden er rekening mee, dat zulks vóór a.s. Dinsdag 13 Aug. n.m. één uur moet opgegeven zijn bij den se cretaris. Aan de Telefoon. Telefonisch dus heel kort en daardo onvolledig wil ik even beantwoorden di lezer van de .Leidsche Ct.", die van dei. lefoon onzer courant Vrijdag gebruj maakte om te vragen, aan welke omsta; digheden of welke personen te wijten is/ schrikbarende en voortdurende stijgt van den prijs der sigaren en tabak. Wel hadde de minister reeds lang: leden een uitvoerverbod uitgevaardigd," coo niet zoo'n kolossale aanvraag zijn r" komen met als gevolg van dien, natuurlij! prijsstijging. De importeurs zijn steedsk gere prijzen gaan vragen, de handel koe; hoog en verkocht zéér hoog, de fabrikant; moesten zeer duur hun waar inkoopen. Ik kan verzekeren en ik mag mij fabrikant zonder onbescheiden te zijn, als „deskundige" beschouwen dat sj, dig de sigaren en tabak nog duurder zuh worden. De fabrikanten kunnen geen sij ren meer afleveren tegen den prijs, waar, nu nog winkeliers deee verkoopen. (De lezer van onze courant, die Vrijdi telefonisch om inlichtingen vroeg, h& eerst vanavond aansluiting. Wij daal alvast in zijn plaats dengene, die hicij ven aan het woord was, voor diens nu) deelingen. Red.) In beslag genomen. Van don ko:i man C. Pronk is Zaterdag 1.1. tte bijt burg een partij kriel aardappel en. in bes genomen, welke niet was gedekt door f veilingv erkaring-v ervo er bewijs. KATWIJK AAN ZEE. Inbraak. In den ai acht van, VrijJ op Zaterdag is bij den rijwielhandel; Verlint ingebroken. Een paneel is uit dieur gezaagd, waardoor men toegang) - den winkel kreeg. Men is blijkbaar j stoordi, want weinig werd vermist. LEIMUIDEN. Bons. Geldig van 11 tot 18 Augud' bon 152 50 gr. eenheidsworst (bij komst); bon 158 250-gram suiker; bon! 25 gram gort; bon 160 25 gram havernw bon 161 250 gram kaas. L1SSE. Brutale inbraak. In den nacht van! terdag -op Zondag hebben inbrekers 1 brutaal stukje uitgevoerd. Op het drul verkeerspunt in het dorp heeft men het uitnemen van een groote ruit in winkeldeur zich toegang weten te versd fen tot den winkel van den horlogemaker C. Kartsens èn de etalagekast gepliindei Vermist worden plm. 90 gouden ringen, eilveren horloges, 8 double kettingen, zilveren armbanden, een in den m Staand heeren- en een damesrijwiel, t; vens eenig goud reparatiewerk, echter p horloges; een en ander ter waarde 1 ongeveer f 1100. De heer K. was niet lef inbraak verzekerd. Van de daders gt spoor. - Vebeterïng. Inzake ons bericht vanVr dagavond „Inbeslagname" is ons bij: derzoek gebleken, dat geen zeep .of sla: onder de goederen aanwezig waren en 1 hier ook geen goederen golden m O.W. maken. LEIDERDORP. Distributie. Alhier is een coimmik ui't de verschillende arbeider,smrganisai opgericht, welke zich tot taak heeft; steld om de gebreken en tekortkoming wolke er in do distributie zijn en moet komen, aan do bevoegde autoriteiten 1 baar to maken en op, verbeteringen aai dringen. Alg voorzitter en secretaris; gekozen de hoeren v. d. Berg en J. 1' beek. NIEUWKOOP. Distributie. Geldig van 12 tot 18 i bon 42 voor een ons harde zeep; bon een ons kaas; bon 4-1 -een half ponds kor Op bon 9 van de boter- en margan kaarten van 4 tot 13 Aug. een hal'f jK en op (bon 10 van 14 tot 23 Aug. evens een half pond. Voor kinderen beneden! jaar i® op bon 2 een half pons suiker' krijgbaar. NIEUWEWETERING. Geslaagd. De hoer J. Pronk, 1"' der bijz. school' alhier, slaagde in Haag voor het akte-examen Fra-nscfc NOOROEN. Brandweer. Door aanplakking is' kond gemaakt, dat ingevolge art. '8H politieverordening, 17 Aug., 's n.m. (nieuw© tijd) nabij het brandspuithuis beproeving zal plaat9 hebben van brandblusclimdddelen en de oefening1 het dienstpersoneel. NOORDWIJK. Bons. Geldig van 1016 Aug: op 117 twee ons vleesch; op bon 118 een t' pond viscih; op bon 119 een on® gort;/ bon 50 1% n's kaas; op bon 51 een d coladeneep; op bon 52 een half pond suü- VOORSCHOTEN. Bons. Geldig van 1217 Augu>' Bon 9 voor een half ons havermout; 13 voor een on9 kaas 20+; bon 7 ln havermout) voor een half pond S1^' bon 8 en bon 9 ieder voor 2 kilo appelen. ZOETERMEER-ZEGWAART. Karnverbod. De directeur van gemeentelijk distributiebedrijf van 2» meerZegwaart brengt belanghebS^ onder de aandacht, dan van af 5 /Augu* hot karnen van melk ojs vebbodien. Granen en zaden. ©o regeert)1 commissaris heeft aan de gemeentel) ren bericht, dat vervoerbewijzen voor 9 nen en zaden naar Van Stolk's Com®ri handel to Rotterdam en beschrijvw jettien voor het verzenden van mon* peulvruchten kunnen wordfen at'io0®' tot op 15 Aug. a.s. Na dien datum zw deze worden verstrekt door de pHaaWI 1 audbouw-eommissie, waarvan seciw is de heer A. J. Noordam alhier. Bons. Bon 6 peulvruchten 1 onS' 6 gort 1 'ons; bon 3 suiker 2V* oTiSiJf chocolade één stuk; bon 5 vermicet' half ons.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2