te,£eicbelve (Bou/zxmiI BUITENLAND. BINNENLAND. bind terschijnt eiken dag, u'ltgez. Zon- en Feeetd. Abonnementsprgs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij T°0r agenten 14 ct. p. week, f 1.S5 p. kwartaal. Franco ,DZerSt f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- {Ji'3 is voor de Abonné's veierijgbaar tegen betaling 20ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke vB^merg5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 LEIDEN. inierc. Telefoon S35. No. ,2686 De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0 75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden me dedeelingcn vko 35 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde» aapgeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en yeikoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. aan de braine zijn de franschen amerikanen de vesle overge stoken de engelsche tegen slag bij morlancourt uitge- wischt. - malvy gevonnist. - Nl- velles mislukte voorjaars-of- fensief. bratianu in staat van beschuldiging gesteld. OVERZICHT. Aan het W e s t e 1 ij k front, tusschen Use en Aisne deden de Duit&chers na een hevig bombardement pogingen de Fran- echenbij Bailly en bij Tracy-le-Val te over vallen. Zij werden teruggeslagen, aldus het Fransche legerbericht. Ten Noorden van Reims hebben de Fran schen hun linies 400 M. vooruitgeschoven tusschen de spoorlijnen naar Rethel en Laon. Ten Oosten van Braine eijn Fransche af delingen, in samenwerking) met de Ame rikanen, de Vesle overgestoken en hebben zich op den Noordelijken oever genesteld. Ondanks twéé hevige Duitsche tegenaan vallen, hebben zij zich hier gehandhaafd. Dit is dus wederom een nieuw Fransch 6ucces, .waardoor het tegenoffensief onge twijfeld zal worden versterkt. Het Duitsche succes ten Z.W. van, Mo- riancourt is van heel korten duür geweest. In een gistermoi'gen ondernomen tegenaan val hebben de Engelschen al het terrein heroverd, dat zij daags te voren hadden rerloren; zelfs hebben zij hun Qinies nog) cenigszins vooruit kunnen brengen, tot iver de Clarence. Hel) proced t e<gie n Malvy, den franschen oud-minister van binnenland de aaken, heeft belangwekkende bijzon derheden aan het licht gebracht nopens het mtelukte Fransche offensief van verleden jaar April. Van de zijde van -Malvy'S tegenstanders was het voorgesteld, alsof generaal Nivelle 'dat offensief had moeten staken op last der regeering, welke dan weer gehandeld had onder den druk der Volksvertegen woordiging. Blijkens de verklaringen van Chaumet, len minister van marine in het kabinet- 'ainievé, zijn deze beweringen echter otaal ongegrond en heeft de opperbevel- ebber volkomen uit eigen beweging de Irijgsverrichtingen gestaakt, omdat hem al [en eersten dag zonneklaar hleek, dat zijn lerekeningen ganschelijk hadden gefaald. In de Lucht. Een Zeppelin vernietigd. Vijf Fransche luchtschepen poogden in len nacht van 5 Aug. de kust te bereiken, lij werden hoven de eee door luchtstrijd- rachten aangevallen; een werd veertig nijlen van de kust brandend neergeschoten i een werd ernstig bechadigd. België. De houding der regeering. Uit de verklaring van den Belgischen minister-president blijkt, dat alle quaesties, het belang der Belgische onderdanen be- Ireffende, zoowel in het bezette gebied ^Is Invijandlijke en neutrale landen, door de regeering naar behooren worden behartigd, dat er op wetgevend gebied thans niet veel kan geschieden, omdat de meening van de pewoner van de door den vijand bezette ftreken niet kan gehoord worden. Wat de Tvredesaangelegenheid betreft, dienaan gaande staat de regeèring nog op hetzelfde landpunt als het antwoord, gegeven op de Pauselijke nota. De toestand. Een vertegenwoordiger, van ..Politiken" leeft een onderhoud gehad met een Noor- Bche, die na 5 jaar in verschillende steden en dorpen van België vertoefd te hebben, laar haar vade'rland is teruggekeerd. De Noorsche, Maria Jörgensen heet zij, •eide dat men niet moest gelooven, dat de Belgische bevolking in voortdurenden rouw «eft. Café's, schouwburgen on cinema's 2bn elkep avond overvol. t Do oorlog is niot het gesprek van den dog. Op één punt is deze echter dui- ficbrikkelijk .duur. Vleostóh. koat30 a 40 frs., ■vet en boter 39 a 32 frs. per K.G. De boeren zijn niet bemind. Zij exptoiteeren den over vloed aan geld en houden de prijzen der levenmiddelen hoog. Ook de kleine specu lanten zijn niet bemind. De Duitschers verbieden speculaties op de goederenbeurs doch de gelogenheidshande'laars haten de daartoe strekkende bepalingen en ontdui ken ze telkens. De arme bevolking van België lijdt natuurlijk zwaar onder den druk'van den oorlog. Doch de Amerikaan- sche zendingen van levensmiddelen bieden veel hulp. De arbeidersdeportaties eijn geëindigd. Ook de arbeiders hebben voordeel van den algemeenen rijkdom aan geld. Aldus het bericht uit Duillsche bron. Ge Belgische geïnterneerden. Op de vergadering van de Belgische Parlementsleden te Le Havre heeft de heer Cooreman, hoofd van het Belgisch Kabi net, in een redevoering het volgende ver klaard: ,,Het lot onzer geïnterneerden in Neder land doet de regeering inzien, dat tir nood- zateijke en dringende verbeteringen moe ten aangebracht worden, en zeer binnen kort zullen zij worden udtgttvoerd." Wij vernemen nu, dat er reeds een aan vang mee gemaakt wordt: het werk voor de bevoorrading van de Belgische krijgs gevangenen., zal zijn arbeidsveld ook uit strekken tot de geïnterneerden in Neder land. Duitschland. Hellferich naar Berlijn ontboden. De diplomatieke vertegenwoordiger der keizerlijke regeering te Moskou, staatsmi nister von Hellferich, is naar Berlijn ont boden om mondeling verslag uit te brengen over den toestand in Rusland en gisteren van Moskou naar Berlijn vertrokken. Het district Taganrog. Het district Taganrog, tusschen de Oekraine en de Don-republiek, dat nog niet aan een (bepaalden staat is toegewezen, ia voorloopig onder een door het Duitsche op percommando .benoemde regeerings-com- missie geplaatst. Frankrijk. Foch maarschalk van Frankrijk. De ministerraad beeft besloten Foch tot den rang, vart' maarschalk van Frankrijk te verheffen. Foch is de tweede Fransche generaal, aan wien tijdens den oorlóg den hoogsten militairen titel verleend is, en evenals Jof- fre heeft hij deze zeldzame onderscheiding aan de oevers van de Marne bevochten. Malvy gevonnist. Het Hooggerechtshof heêftTMalvy schul- dig verklaard aan plichtsverzaking). Hij is veroordeeld tot vijf jaar verbanning zonder verlies van burgerrechten. (In deze zaak had het gerechtshof van te voren besloten, geen beschuldiging we gens medeplichtigheid aan daden van land verraad toe te laten, en alleen rekening te houden met het artikel in het Wetboek van Strafrecht betreffende plichtsverzaking.) De beschieting van Parijs. ,,.Havais" seint: Na drie weken rust is het vèrdragend geschut opnieuw met de beschieting van Parijs begonnen. Slachtoffers zijn gemaakt, schade is veroorzaakt, maar de paniek, die het doel der beschieting is, blijft uit. Pa rijs, steeds kalm, aanvaardt met stillen moed dit bewijs van spijt en woede des vijands. Nieuwe boSchbramfen. Naar de Matin," meldt, zijn in het ar rondissement Toulon nieuwe boschbranden uitgebroken. Verscheidene hectaren zijn reeds een prooi der vlammen, geworden., De brand dreigt zich over- de geheele bosch streek in de buurt van Toulon uit te brei den. Tweeduizend soldaten van Martinique zijn er heen gezonden om het vuur te be strijden.. Engeland. Rede van Lloyd George''. In het Xagerhuis heeft Lloyd George een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van den militairen toestand en het verloop van den strijd in Frankrijk be sprak. Voorts gaf de eerste minister cijfers en bijzonderheden over den groei en. de sterkte der geallieerde legers en over de spoedige aanvulling der géleden verliezen, terwijl hij er op wees, dat de benoeming van Foch tot opperbeveiheeber der gealli eerde legers de thans behaalde successen ten gevolge had gehad en Duitschland thans zijn plan, om vóór de komst der groo te Amerikaansche legers een beslissing te verkrijgen, had zien mislukken. Italië. Vredes-voorstellen verworpen? De verklaring van Lloyd George, dat Duitschland zes maanden geleden een door de geallieerden voorgestelde rechtvaardige en redelijke oplossing heeft verworpen, be vestigt, hetgeen destijds reeds in politieke kringen te Rome werd beweerd en waarop de Italiaansche pers den 29en Maart zin- Dat was dadelijk bij het begin van het groote Duitsche offensief in Frankrijk en de resultaten van de entente-conferentie te Londen waren een week të voren openbaar gemaakt. De „Corriere della Sera" vestig de er toen de aandacht op, dat ofschoon de conferentie den 17en Maart was gesloten en verscheidene ministers den volgenden dag Londen hadden verlaten, de nota, waarin de besluiten werden meegedeeld, eerst den 20en Maart werd gepubliceerd en Duitschland's hardnekkigheid om den strijd voort te zetten ten sterkste laakte. Tusschen den 17en~en den 20en haddén, naar 't schijnt, de entente-regeeringen de zekerheid gekregen, dat Duitschland elk redelijk voorstel verwierp. Dat drorfg alle geallieerden tot nauwer aaneensluiting en heeft de benoeming van Foch tot opperbe velhebber in Frankrijk verhaast. Het voorstel der geallieerden schijnt niet door de Duitsche diplomaten, maar recht streeks door het groote hoofdkwartier te zijn verworpen. Die verwerping was de oorsprong van het conflict, met von Küh- mann, die geneigd geweest schijnt te'zijn om op redelijken grondslag met de gealli eerden in onderhandeling te treden. Van dien tijd af werd von Kühlmann's weerzin tegen de voorschriften van het groote hoofd- kwartee sterker en sterker. Bulgarije. Wordt Bulgarije ontrouw? In Griekenland doet het gerucht de ron de, dat Bulgarije een catastrophe voor Duitschland voorziet en naar het andere kamp tracht over te loopen om te houden, wat het veroverd heeft. De Atheensche cor respondent van de ,,N. R. Ct." seint naar aanleiding daarvan, dat men zich daar on gerust maakt wegens het drijven van be paalde Engelsche en Amerikaansche krin gen, die Bulganje nog o - goed hart toe dragen. Men is hang, dat die kringen in vloed zouden kunnen oefenen op de opèn- bare meening hunner landen. Bovendien zou een anti-Grieksche pro paganda zich van die ongerustheid kun nen bedienen om het oorlogsvuur van het Grieksche volk te temperen. Daarom hopen de vaderlandlievende Grieken, dat de re geringen der geallieerden met officieele verklaringen die zorgen zullen doen ver dwijnen. M. a. w. dat ze zich niet zullen leenen tot bevordering van de oogmerken, den Bulgaren nopens hun vermeende afschei dingsplannen toegekend. Roemenië. In staat van beschuldiging. De Kamer heeft na beraadslaging over het rapport der commissie van onderzoek, strekkende om den oud-minister-president Bratianu en vier leden van zijn kabinet in staat van beschuldiging te stellen, met algemeene stemmen tem aanzien van Bra tianu daarin toegestemd. Nederland en de Oorlog. GEEN KINDEREN UIT HET BUITEN- - LAND MEER. Naar het Ned. Corr.-Bureau verneemt, hebben in verband met den hier te lande heerschènden noodtoestand, de betrokken Nederlandsche consulaire ambtenaren in structies ontvangen om zich te onthouden van alle aanmoediging van uitzendingi van vacantiekinderen naar Nederland. Tevens zijn de comité* s hier te lande, die zich tot dusverre belastten met de huisvesting) en voeding van die kinderen, ingelicht, dat om bovenbedoelde reden, voortaan geen vreemde kinderen hier meer mogen worden opgenomen. UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. De behandeling voor verleening van con senten voor bloembollen zal voortaan ge schieden door de Technische Commissie, ingesteld door de Ned. Uitvoer-Mij." Deze commissie heeft haar zetel te Haarlem. DUISCHLAND'S KOLENLEVERING AAN NEDERLAND. Men schrijft van Duitsche zijde aan ,,De Tijd": In verband met het feit, dat van bepaal de zijde voortdurend hevig alarm wordt geslagen over de opofferingen, die Neder land zich moet getroosten, om de noodige kolen uit Duitschland te ontvangen, is het niet kwaad, er ook eens op te wijzen, dat de levering! van die kolen van Duitsche zijde eveneens groote opofferingen ver- eischt. In de „Tagliche Rundschau" vin den wij een. artikel van den Rijkscommis saris voor de kolenvoorziening in Duitsch land, Tutz, waarin deze voor optimisme op het punt der kolenvoorziening waarschuwt en zegt, dat het de plicht van lederen Duit- scher is, de grootste spaarzaamheid bij het gebruik van kolen in acht te nemen. Woor delijk schrijft hij: .Alhoewel ik mij de moeilijkheden van de kolenvoorziening niet verheel, zie ik toch den winter met vertrou wen tegemoet. De uitvoer van steenkolen naar Nederland mag echter niet als een uitvloeisel van dat vertrouwen worden be schouwd. Het uitvoervraagstuk wordt als ieder ander kolenvraagstuk van het stand punt der meerdere of mindere belangrijk heid tijdens den oorlog beschouwd. Ik ver trouw er op, dat de verbruikers zullen in zien, dat men -het zal moeten stellen met een tekort aan kolen." Hieruit blijkt dus, dat Duitschland van de kolen, die het zelf best kan gebruiken, een gedeelte verkoopt, omdat hef geld noo dig heeft en in het bijzónder, omdat hel le vensmiddelen, die het nog noodiger heeft dan die kolen, uit Nederland wil invoeren. Precies zoo staat het hier te lande: wij heb ben voor de instandhouding van onze in dustrie voor gasfabrieken en spoorwegen en voor de verwarming in den komenden winter steenkolen noodig en daarvoor slaan wij eenige levensmiddelen af, die die wij liever in het land, en geven wij geld, dat wij liever in eigen zak zouden willen houden, eenvoudig, omdat wij die steenko len meer noodig hebben dan die levensmid delen en dat geld. De „Poseidon" vergaan. De „Poseidon" van de Koninklijke Ne derlandsche Stoombootmaatisqhappij, een der gerequireerde schepen, is bij Virginia in aanvaring gekomen met een stoomschip en gezonken. (De „Poseidon" was groot 1908 bruto ton en gebouwd in 1914). Aardappelen. De toeslag die het Rijkskantoor voor groenten en fruit den kweekers geeft op vroege aardappelen is nu verlaagd tot op 2 ct. per K.G. Onbeperkte aanvoer op de veilingen kan ten gevolge hebben dat ze niet worden ge kocht. De leiders op de veilingen bepalen hoeveel aangevoerd mag worden. Veilin gen die aardappelen ten.verkoop aannemen diè nog niet zijn uitgegroeid, worden van verdere levering uitgesloten. Groenten en fruit. Van snijboonen moet de helft, voor het binnenland en de helft voor de fabrieken geveild worden. Van Wasboonen, Wagenaars, Rattelceu- tels, Heinrich-Riesen en Rheinische Speck- boonen moet de helft voor het binnenland en de helft voor het buitenland of fabrieken worden geveild. Wanneer de prijs dezer soorten voor het binnenland daalt tot beneden 15 ets. mag de partij voor het buitenland of de fabrie ken overgeveild worden. Van de enkele en dubbele Spercieboonen moet 60 percent voor het binnenland en 40 percent voor de fabrieken geveild worden. Van Pronkboonen die hier haast onver koopbaar zijn, mag 90 pet! voor de fabrie ken geveild worden en blijft er dus maa 10 pet. voor de-binnenlandsche markt. Van de 100 K.G. witte kool gaat 75 pet voor buitenland of fabrieken en 25 pet. voort het binnenland. Van pootuien mag dehelft naar 't buiten* land of de fabrieken. Roode aalbessen. Hiervan is de prij3 voor het fabrieksgedeelte bepaald op 35 ct.T per K.G., in overleg met de Nederlandsche Vereeniging van Fruitverwerkers. Voor sommige veilingen waar soms maar één kooper is voor het binnenland, zooals o.a. te Loppersum (Gr.) mag in plaats van de helft, 90 pet. voor de fabrieken geveild worden. Intusschen wordt thans op vele plaatsen voor het binnenland veel lioogerd prijs beteed, n.l. 40 en 60 ct. per K.G. Rhabarber wordt geheel voor de fabrie* ken geveild en door dc Ned. Ver. van Fruit verwerkers, tot het bereiden van Jam, af genomen tegen 7 ct. per K.G., maar dan moet er een aanvoer zijn van minstens .1000 K.fr. Het product moet zonder blad wor den aangevoerd. Het binnenland mag even wel uit het fabrieksgedeelte koopen. Groen of hardgeplukte Varkenspruimen, Tonneboers en zure- en zoete kwetsen moe ten geheel voor de fabrieken geveild wor den. Der Fruitverwerkers Ver. neemt die af voor 30 ct. per K.G. Alle andere pruim- soorten worden voor het binnenland ge veild. De fabrieken mogen hier echter ook van koopen. Uitvoer van vee. Door het bestuur der Provinciale Ver eeniging van Veehouders in Zuid-IIolland, is de volgende motie verzonden: „Het Bestuur der Provinciale Vereeni ging van Veehouders in Zuid-Holland, in vergadering bijeen op 6 Augustus 1918 in het Poolsch Koffiehuis te Rotterdam, bij geruchten vernomen hebbende, dat er een meer of mindere uitvoer van vee zal plaats hebben. Spreekt hare groote'verwondering uit, dat tot zulk een uitvoer plannen zouden kunnen betaan, gezien de moeilijkheden,; die reeds thans bestaan inzake de vleesch- en vetvoorziening van Nederland .zelve; verwachtende, dat én do vleesch- en vet voorziening) èn de melk- en zuivelproduc- tenvoomiening in de naasto toekomst zeer ernstige bezwaren zullen opleveren. Overtuigd zijnde, daft deze voorziening aan den Nederlandschen veestapel op ern stige offers zal komen te staan, die niet door uitvoer moeten worden verzwaard. Adviseert op bovengenoemde overwegin gen, niet tot een dergielijken uitvoer over te gaan. Besluit, van deze meening kennis te ge ven aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het Rijkskantoor voor Vee en Paarden en het Departement van Landbouw;-—Afdeeling Crisiseakn." DE KABINETSCRISIS. „De Maasbode" schrijft: Naar wij vernemen is de Nederlandsche gezant bij het Vaticaan, jhr. O. van Nispen tot Sevenaer op weg naar het vaderland. Waarschijnlijk staat zijn komst in verband met de Kabinetscrisis. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld is het de bedoeling, onrbij de samen stelling van het Kabinet vooral ook met de buitenlandsche aangelegenheden rekening te houden. Nu bracht het telegrafisch verkeer in de zen tijd moeilijkheden mede voor afdoend overleg. Nog steeds bieden Buitenlandsche Zaken en Financiën de grootste moeilijkheden. Hierbij is tevens nog gekomen het vraag stuk van het Premierschap. Wij zouden het toejuichen, als na de moeilijkheden met dit laatste punt onder vonden, Dr. Nolens kon besluiten, den knoop door te hakken, en zelf de verant woordelijke leider, van het Kabinet wilde worden. Wij lezen in „De Nieuwe Crt.": De besprekingen van mgr. Nolens voor* de vorming van een kabinet zijn than9 zoover gevorderd, dat voor alle portefeuil les op twee na mannen zijn gevonden. Al leen een minister van Financiën, is was althans 1.1. Maandag nog niet gevonden en het is nog onzeker of onze gezant bij het Vaticaan, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, die, naar wij vernemen thans op reis is naar Nederland, de portefeuille "van Buitenlandsche Zaken en het tijdelijk voorzitterschap van den ministerraad op zich zal nemen. FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER Ue advocaat begreep spoedig welke ge voelens Remy bezielden en beloofde hem logmaals al zijne 'krachten te zullen iri- 6pannen om hem den plicht te helpen ver hullen, dien hij zich had opgelegd in naam w naastenliefde. Naarmate men Bondons naderde, begon ,emJ den pas te versnellen, en weldra °nd men voor het hek van het kasteel .hes Abymes". Het was nu de vraag of mijnheer Grim- ori liem in de gelegenheid zou stellen hun da h[Z°ek verder voort te zetten, en Remy er ernstig over na hoe hij dit be- Vaar Cou overwinnen, toen Matthias, op groot bord wijzend, uitriep: loopp e8nS' mBrlHeër, het kasteel. is te lJ!er^oHjk, de nieuwe eigenaar had het ^teel verlaten hm i., lent erlaten- verblijf was hem te irnen daar hij zich* niet behoefde te 'toeren om eënig geldelijk verlieS, dit landgoed vaarwel gezegd om ®ekoL,u fead hij zich naar een buitenplaats te begeven, die een vroolijker aanzien had. De heeren konden dus onder deze om standigheden gemakkelijk toegang krijgen. De tuinman liet hen binnen en zoodra Remj^wederom den geliefden grond beürad stroomde hem het bloed sneller door de aderen en voelde hij zijn hart hevig klop pen. „Matthias", sprak Remy, toen het drie tal, ontslagen van het ongewenscht gezel schap van den tuinman, door.de groote za len wandelde, „wijs ons het kantoor van den rentmeester eens aan en tracht u nog eens dien October-avond te herinneren, toen ik onverwacht de familie De Mont- grand hier een bezoek bracht." De kleine grijze oogen van den trouwen dienaar schitterden, als scheen hij de be doeling van Remy te begrijpen en langzaam ging hij hen voor naar hoven. Naar de meubels, die hier waren blijven staan, le oordeelen, had dit vertrek ook bij den nieuwen eigenaar de zelfde bestem ming behouden. De oude boekenkast stond open en was ledig. Remy keek-uit het venster en wees zijn vriend op een traliewerk, dat doorweven mét" slingerplanten en bloemen vanaf de eerste verdieping tot aan den beganen grond langs den muur was gespannen. Intusschen had men den ouden man tijd genoeg, gelaten om zich de geschiedenis van voor twee jaren haarfijn te herinneren. „Op dien avond", begon Matthias, „wachtte de graaf den notaris van Nan teuil. Mijnheer Tiburce werd binnengeroe pen en ik meen dat inijn meester hem toen omtrent den verkoop van het kasteel heeft ingelicht. Toen hij uit den salon kwam, gelastte hij mij in naam van den graaf het kasteel dien nacht zorgvuldig te sluiten en den hond los te laten. De jonge rentmees ter scheen boos te zijn over de handelwijze van den graaf, ten minste hij was erg bleek, toen hij weer naar zijn kamer ging. Toen ik op de gang het licht ging aanste ken, hoorde ik mijnheer Danglès druk pra ten en met zware stappen op en neer loo pen. Ik wachtte mij wel te vragen of hem iets deerde; want hij was niet gemakkelijk en had mij misschien een barsch antwoord gegeven. Hij was niet gemeenzaam met ons zooals zijn vader, en ik geloof, dat hij zich hier niet op zijn plaats gevoelde. Maar vergeef mij, mijnheer, ik dwaal af. Mijn opmerkingen zullen u geen belang inboe zemen „Integendeel", zei Louis Vulaines, „niets is ons onverschillig, vertel maar op uw ma nier. Ilebt ge niets kunnen verstaan van zijn redeneering?" „Neen, mijnheer, maar ik hoorde wel eenigen tijd later dat hij naar de biblio theek was gegaan. De graaf had hem met de zorg voor zijn boekerij belast. Zijn on tevredenheid scheen toen te bedaren, het werd doodstil, de- bezigheid gaf hem mis schien afleiding. Nadiat gij waart vertrok ken, kwam de wagen met het lijk v&n den notarisHet geheele kasteel kwam in rep en roer; maar mijnheer Danglès bleef stil op zijn kamer. Ik ging naar boven om hem het treurig nieuws mede te deelen. „Hij zat in een leuningstoel met het hoofd voorover op de handen geleund, in diepe gedachten verzonken. Toen ik hem verzocht heneden te komen gaf hij mij kort af ten antwoord: „Als de notaris dood is, kan ik hem" toch het leven niet terugge ven." Ik zag dat zijn linkerhand in een doek was gewikkeld, doortrokken van bloed.. Hij haastte zich zijn wond te verber gen en toen ik hem wilde vragen of hij zich bezeerd had, voorkwam hij mij met te zeg gen, dat hij zijn hand had gestooten aan de bibliotheek en wees mij hoe dit zou ge beurd zijn." ,,Dat zullen we eens begroeven",, zei Louis Vulaines. „Wijs mij eens, Matthias, hoe hij u dat voorstelde." De oude man voldeed aan zijn venzoek. „Zie, mijnheer, zóó" en hij liet de deur zachtjes op zijn hand vallen. „Komaan, Remy", zei Vulaines, „smijt die deur zoo hard mogelijk toe, ik zal mijne hand op de gevaarlijkste plaats houden."' „Dat is dv^aas", zei Romy, „ik zou u kwetsen." „Geen nood", antwoordde Vulaines. De kunstenaar voldeed aan het zonder ling verzoek. De advocaat liet daarop zijn' hand zien, waarop niets te bespeuren waal dan een roode striem. „Ziet ge, Remy, aan die boekenkast kort hij zich onmogelijk tot bloedens toe ver wonden! Daar schuilt iets achter." „Dat heb ik ook gedacht", zei MatthiaJ; „en wat ik nog meer dacht was zoo ver schrikkelijk, dat ik het niet durfde uit spreken, te meer daar ik geen bewijs had. Mijn verklaringen zouden voor den rechter toch niet veel te beteekenen hebben gehad. Buitendien het vermoeden rustte op Se- gaud......" „En hoe was de houding van Tiburoe tegenover de justitie?" vroeg Louis. (Wordt vervolgd-1

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1