5)c Sïmdbche, SowtcMil blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en reestd. 1 inonnementeprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, 06 fpiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij *°°T «,»pn 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco >Die ff9 1£ p- kwartaal. Het Geïllustreerd ZondagS- Pos.. v0'0r dé Abonné's verkrijgbaar tegen betaling «net D kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke i"20 «*5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. fcUDinieray 9e Jaargang. DSNSDAG 30 JULS 1918. Bureau: STEEHSCHUUR 15 - LEIDEN. Enferc. Telefoon 935. No. 2678 Postbus 6. De Advertentieprijs nedraagt van i—5 regels f0.75 elke iegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingcn van 35 regels fl.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Gxoote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen wordpn aangeboden of gevraagd,Kuur en verhuur, koop oo Verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Iéder woord meerlcW jij IT N L A N D. jFVIGE gevechten aan de marne. nieuwe successen der fran sen op verschillende front- felen - de beteekenis van den uitschen terugtocht. - vlieger ïanval op een hospitaalkamp. overzicht. Tn hot Westen gaat de strijd nog Leeds tegen de Duitschers. Zoo heeft de van gisteren volgens het Fransche pinuniqué zich gekenmerkt door be? M gevechten op het geheele front ten jj van de Marne aangevangen. Ine Duitschers, wier tegenstand in hooge nate ia toegenomen, hebben het terrein oet voor voet betwist en door talrijke te genaanvallen de Franschen trachten terug e dringen. In het dorp Bucancy hebben de [chotten zich van het park en van het kas- L meester gemaakt. Ten 0. van Plessier Hullen en van Oul- jhy-le-Chateau hebben de Franschen den beg van Chateau-Thierry overschreden, lozoy en Cugny genomen en in den loop an een operatie den But de Chalmont ver eerd; 450 gevangenen zijn in hun handen bleven. Op den rechteroever der Ourcq ibben zij hun terreinwinst ten N. van E1- m Tardenois uitgebreid' en zijn zij binnengedrongen. Meer zuidelijk is lères in hun handen gevallen. Op iun rechtervleugel hebben zij den weg van wrmans naar Reims overschreden ten Z. an ViQers Agron en terrein gewonnen tra \V. van Bligny en St. Euphraiee. Het pngelsche stafbericht meldt als het enig belangrijke, dat in den sector van [oriancourt 143 gevangenen en 36 machi- egeweren cijn buitgemaakt. Ook wisten de rillen hier eenige terreinwinst te maken. Het Wolff-bureau verbreidt een beschou- fing over de bete e"k enis jden Duitschen terugtocht an een vroegeren officier van den Duit- :hen generalen staf, waarin betoogd ordt, dat de Duitschers hierdoor hun ont verkort en beter aaneengesloten heb- en, zoodat zij nu met versterkte troepen zelf uitgekozen en voorbereide stellin- en, met betere achterwaartsche verbind in- en en kortere flanken aan de nieuwe invallen van den vijand veel krachtiger et hoofd kunnen bieden. De terugtocht ds dus, volgens Wolff", in louter taktische beweging, welke in den gemeenen strategischen toestand geen€r- wijziging brengt. De legerleiding heeft lar algeheele bewegingsvrijheid behouden i is, door de frontverkorting, niet ineer idwongen om onder ongunstige omstan- Igheden aan een bepaalden sector vast te lullen. Een gebeurtenis, welke tot heel wat be bouwingen aanleiding zal geven, is de anval van tien vliegers der eallieerden op het hospitaalkamp van den iont Notre Dame, ten Z.W. van Fismes, aar zoowel de doktoren en de verpleeg- lers als de verpleegden grootendeels on- erdanen der Entente-staten waren. In vijf linuten tijds cijn tien bommen geworpen, raardoor ruim dertig personen gedood en wrentig gekwetst zijn. Alleszins begrijpelijk, dat over zulk een chending der Roode Kruis-voorschriften nder de Franschen en Engelschen de ver- nlwaardiging niet minder groot is dan bij de Duitschers. Op Zee. De Amerikaansche vloot. In een te Londen gehouden rede ver jaarde Franklin Roosevelt, de Amerikaan se onder-secretaris van marine, dat op iet oogenblik 250 Amerikaansche oorlogs chepen hunpermanente basis aan deze Ijde van den Oceaan hebben. Het konvooistelsel. Ala een blik van de goede resultaten, ■elke het konvooisteleel oplevert, meldt Pteutor, Aa.fi in den loop der laatste twaalf ClDaanden sledhts ca. pet. der schepen Verloren gegaan. België. De restauratie te Brussel. Ondanks den oorlog worden de herstel- j«i"'£^UTken van-de Groote Markt te Bnis- sel geregeld voortgozet. Deze werken wer den in 1883 begonnen door burgemeester Karei Buis, wièns naam daardoor zal ver bonden blijven aan deze restauratie van een van Brussel's meest artistieke schoon heden. Dezer dagen hooft) men stellingen ge plaatst voor het laatste huis, dat nog ge restaureerd moest worden. Het is gelegen in den noordwestelijken hoek der Markt, tusschen de Boterstraat en het Vleesch- en Broodstraatje. Het werd gebouwd in 1696, na de beschieting der stad door den Franschen maarschalk de Villeron. Het huis staat bij de bevolking bekend onder den naam van „St. Barbara". De architectuur is zeer eenvoudig en zal nog beter uitkomen wanneer de herstellings werken geëindigd .zullen mijn, en de drie vensters, welke de verdiepingen verlichten in den oorspronkelijken staat zullen zijn teruggebracht. Duitschland. De zucht naar vrede. Het „Correspondenzblatt" van de cen trale commissie van vakvereenigingen 6chrijft: De mucht naar vrede bevangt ons steeds meer, doch niet om de hoop in het kamp van de tegenstanders in vervulling, te doen gaan, die het naïeve geloof zijn toegedaan, dat ons voLk verraderlijk in eigen kamp de heliangen van hen behartigen, die bereid zijn ons hun militaire macht te laten voe len. Wanneer igij, arbeiders in het buiten land meent, dat wij tot zulk een verrader lijke §treek in staat zijn, vergist gij u en gij zun. uw hoop niet op uw overwinning moeten bouwen, noch zal zulk een vrede •met Duitschlad ooit worden gesloten. Gij zult niet zegevieren over een volk, dat voor altijd zedelijk is veroordeeld, wanneer aan een uit de geheele wereld samengeraapte soldateska het Duitsche land, ons eigen dom, onze huisgezinnen worden prijsgege ven; wat wij met vlijt in onophoudelijk streven hebben opgebouwd,- behoort ook ons, het Duitsche arbeiderdom. Met Duitschlands economische ontwik keling is de positie van de arbeiders nauw verbonden. Gij kunt ons met uw Aziatische en Afrikaansche horden niet tot binnen- landsche oneenigheid brengen. Wij willen ook nu, aan den vooravond van het vijfde oorlogsjaar de gelofte afleg gen, om trouw en onveranderlijk den wil tot vreugde te bewaren tot de dag komt, dat rustig overleg der tegenpartij het eind van den verschrikkelijk en oorlog zal bren gen. De Pau9elijke bemiddeling ingeroepen. Het Berliner Tageblatt" verneemt,- dat de groothertogin van Luxemburg, ten ein de te verkrijgen, dat de vliegeraanvallen der Entente op Luxemburgsch gebied op houden, zich tot Z. H. den Paus heeft ge wend met het verzoek, om in deme quaestie bemiddelend op te treden. De H. Vader zegde zijn bemiddeling toe. De bevolkingi der geteisterde streken wacht met spanning op het resultaat dezer po gingen/ Roo verslenden. Bij Duisburg hebben gewapende kerels ■een trein aangevallen. De corre?jpon,dent van he<t ,,Vad." Ie Keulen semt, dat de overheden >een zeer stir eng onderzoek heb ben gelasit. Bij den overval te Duisburg bleef het er bij, diat de ambtenaren van den trein met geladen revolvers werden bedreigd. Daar in den wagon zich slechts ijzendeelen bevond en, die voor de movers geen waarde hadden, trokken dezen weer af! In enkele spoorwegdistricten zijn reeds wachtposten aangesteld om tegen dieven te waken. Flinke, tot aan de tanden gewa pende mannen hebben de taak om het bóe- ventuig op te sporen. Bij Keulen werden onlangs verscheidene roovers gesnapt toen ee wagens wilden plunderen. De kerels sloegen op de vlucht) en verdedigden zich met hun revolvers. Ten slotte echter werd de heele bende gepakt. Frankrijk. Frankrijk en de H. Stoel. Onlangs ia te Parijs een brochure ver schenen van den radicalen oud-minister De Monzie, waarin hij het herstel der betrek kingen tusschen het Vaticaan en Frankrijk bepleit. De Monzie, eooals men trouwens van hem verwachten kan, wil niet, dat dë Fransche regeering als boetelinge naar het Vaticaan gaat, via Canossa, doch zij moet de betrekkingen hervatten met het oog op het nationaal belang. ,,Wij moeten naar Rome gaan", 7.00 zegt hij 0. a., „louter uit eigen belang, uit va derlandsliefde, omdat wij alle middelen moeten gebruiken, om den invloed van Frankrijk te handhaven en uit te breiden. Waarom zouden wij niet een begane fout herstellen, nu wij bemerken, dat het noo- dig is, om te Rome onze stem te laten hoo- ren? Te lang reeds heeft Frankrijk een centrum van internationalen invloed, als Rome i9, verwaarloosd en open veld gela ten aan zijn vijanden en zijn mededingers." Vervolgens over de quaestie der verte genwoordiging sprekend, eegt De Monzie: „Een der onzen, oen veteraan van den po- litieken strijd, of in ieder geval een, die niet „gevoelig is voor de bekoring van de beleefdheid der kardinalen, moet de Fran sche republiek hij den Paua vertegenwoor digen." Zooals uit bovenstaande blijkt, kan De Monzie's standpunt niet in alle opzichten door ons, Katholieken, gedeeld worden. Toch is het reeds een verheugend feit, dat Fransche staatslieden beginnen in te zien, welk nadeel Frankrijk ondervindt door den Paus te negeeren. Het is teihopen, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen den H. Stoel en Frankrijk binnenkort definitief weer worden aangeknoopt, waarna zal kunnen worden begonnen met de behande ling van een aantal gewichtige politiek- kerkelijke vraagstukken, zooals het aalmoe zeniersschap bij het Fransche leger, het Fransche protectoraat in het Oosten enz. Rusland. Dr. Helfferich te Moskou. Staatsminister dr. Helfferich, de nieuwe Duitsche gezant, is te Moskou aangekomen en heeft de' diplomatieke vertegenwoordi ging aanvaard. De opmarscli der Tsjechen. Naar Reuter- meidt, hebben de Tsjechen Sjmakovka, 200 K.M. ten Ni. van Nikola- jefsk bezet. Zij maakten vele mitrailleurs, granaten, handgranaten, een giftgastoestel en 200,000 patronen buit. Spanje. Een tegenspraak. Minister Dato ontkent de mededeelingen van de „Vorwarts" over de ontvangst van Duitsche vredesvoorwaarden door Spanje. Zwitserland. Een protest Volgens een mededeeling in de bladen uit St. Gallen had het Amerikaansche con sulaat daar de egierberichten doen aan plakken mat hot opschirft: „De Hunnen trekken over de Marne terug. In stukken aan de bladen werd gepro testeerd tegen zulk een schending van de Zwitsersche neutraliteit. Naar het „St. Gal- ler Tageblatt" meldt is een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Een vrede&denkbeeld. Volgens de „Köln. Volksztg." wordt# in het jongste nummer van de „Neue Zürch. Ztg." voorgesteld, dat de neutralen met den ernst, welken de toestand eischt en met allen nadruk het vraagstuk van den Europeeschen vrede zullen bestudeeren en dan piet een eensgezinde, krachtige nota zich tot alle oorlogvoerenden zouden wen den. Van het Vaticaan. De Paus en de vrede. Een telegram uit Chiasso aan de „Köln. Volksztg." meldt: Tegenover andersluidende geruchten verluidt in Vaticaana^he kringen, dat de Paus voorloopig bij de oorlogvoerenden geen nieuwe vredesstappen denkt te ónder- nemen. De kardinaal-staatssecretaris is ijverig bezig de diplomatieke betrekkingen van den II. Stoel met de verschillende staten tot verdere ontwikkeling te brengen. Men acht belangrijke hesluiten aan staande, waarop een desbetreffende pause lijke boodschap zal volgen. Een ander telegram aan hetzelfde blad meldt: Romeinscho bladen kondigen de aan staande publicatie aan van een boodschap van het Vaticaan over Polen naar aanlei ding vnn het rapport van den apostolischen gevolmachtigd e te Warsoliau, mgr. Ratti. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De onderhandelingen met Duitschland. Naar de „Tel." verneemt, bepalen de onderhandelingen met Duitschland zich voorloopig tot 't voorstel onzer commissie om 100.000 ton kolen per maand te verkrij gen. De prijs hiervan moet f 80 f 90 be dragen, benevens een crediet per ton van f 30 f 40, of een bedrag van f 3 a f 4 mil- lioen per maand. Dit voorstel) wordt thans te Berlijn onderzocht. Deze eredietverleening geldt dan nog uitsluitend alö contra-praestatie voor de kolen-overeenkomst. De verdere besprekin gen worden verdaagd tot een nieuw Mi nisterie «zal zijn opgetreden. Vervoer van vee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Gelijk men weet, wordt thans eene in ventarisatie van vee gehouden. In verband daarmede staat alle vervoer stop en wor den dus geen markten gehouden. Op dit oogenblik wordt alleen vee gevorderd voor het 1-eger en voor zieken. Na 31 Juli worden de markten weder toegelaten en gaat het Rijkskantoor voor Vee en Paarden ook weer vee overnemen.. De belanghebbendeni mogen er dan echter wel aan denken, dat) het vervoer niet vrij wordt. Hét aanvragen van vcr\eerbewijzen blijft dus noodig. Fruit. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening, meldt: De duurte van het fruit wordt herhaal delijk toegeschreven aan uitvoer van dit artikel. Ten onrechte evenwel. Behalve aardbeien, waarvan de oogst groot was, gaat er geen fruit over de grenzen. De hoo ge prijzen vinden dan ook, behalve in de algen: eene redenen die de productiekosten aanzienlijk boven die van normale tijden hebben' doen stijgen, hun oorzaak in den buitengewoon slechten oogst, die kleiner is dan in vele jaren het geval was. Een deel van het fruit gaat bovendien naar de fa brieken. Weliswaar zijn deze beperkt in hun aankoopen, maar met het 't oog op de vetschaarschte is het toch gewenscht flinke hoeveelheden jam voor den aanstaanden winter te fabricceren. Terwijl- aldus de beschikbare hoeveelheid klein is, doet zich op dit oogenbliküe vraag naar fruit, als naar elk ander genotmiddel, sterk gelden. Van een en ander is het ge volg dat de prijzen hoog zijn. Straffen. Wegens overtreding van de gemaakte regeeringsbepalingen is één der grootste loggeTreederijen te IJmuiden geheel uitge sloten van de distributie van levensmidde len, ten behoeve van de bemanning harer vischersschepen. Een rijksambtenaar en een brigadier der rijksveidwacht te Zierikzee hebben op de hofstede van de wed. V. te Serooskerke (Z.) het vleesch van een paö geslachten stier in beslag genomen op het oogenblik dat een 4-tal slagersknechts bezig waren het vleesch op te laden en te vervoeren. Zij hadden den stier gekocht van den land bouwer W. C., onder de gemeente Zierik zee, en naar genoemde hofstede vervoerd ter 9l'achting. Van deze clandestiene slach ting is rapport uitgebracht naar Den Haag. Van daar is nu bericht ingekomen dat vol gens de wetsbepaling! bij de wed. V. en bij W. C. al het aanwezige vee moet wor den onteigend, terwijl de slagersknechts voor den rechter moeten verschijnen. Briketten-fabricage. Te Vlaardinipen zal op een terrein aan de Koningin-Wilhellmina worden opgericht een brikettenfabriek met electrisclie drijf kracht. de kabinetsformatie. Het „ITbld." verneemt dat de heer No- lens hij de vorming van een kabinet zoo wel door den heer De Savornin Lohman als door den heer Colijn wordt terzijde ge staan. Het is onwaarschijnlijk, zegt het blad, dat een van deze heeren «itting zal nemen in het ministerie, dat op één plaats na reeds geheel móet zijn samengesteld. Wij vernemen, dat deze week nog de for matie zal kunnen worden medegedeeld. NIEUWE DEPARTEMENTEN. De samenvoeging van de departementen! van Oorlog en Marine zal waarschijnlijk gepaard gaan met de splitsing van de taak, die thans het departement van Landbouw, Nijverheid err Handel vervult. Overwogen wordt n.l. een crisis-departement en een ministerie van arbeid in het leyen; te roe pen. Voor het eerste wordt de werkzaam heid door den naam reecis aangegeven; on der het tweede zou 0. m. de sociale venze- ikerinig) ressorteeren'. Ook wanneer het voor nemen tot stichting vaj) een departement van arbeid niet tot uivoering komen mocht, bestaat groote kans op instelling van een departement voor crisis-aangelegenheden. Het plan tot stichting van een afzonder lijk departement van onderwijs moet defi nitief van de baan zijn. „Hbld." DEPARTEMENT VAN VERDEDIGING. Het Correspondentiebureau meldt: „In zeer ingelichte militaire zoowel als marinekringen wordt als zoo goed als vaststaande verwacht de instelling van een departement van landsverdediging, ver vangende de ministeries van oorlog en van marine. Zou het c.q. niet bondiger departement van verdediging kunnen heeten? Het zou in officieels en niet-officieele stukken op den duur bijeengenomen veel tijd en vij vers vol inkt uitsparen, en het is volkomen duidelijk en voldoende. In Noorwegen heeft men ook een „ministerie van verdediging". M i cfidenstandQ-actie. Vrijdag heeft te 's-Gravenhage op initia tief van den Middenstandsbond een gecom bineerde vergadering plaats gehad van de besturen van den R. K. Middenstandsbond, den Christelijken Middenstandsbond en den Ned. Middenstandsbond. Naar aanleiding van het rondschrijven van 20 Juni van den minister van Land bouw aan de gemeentebesturen, waarin hun oordeel gevraagd werd over een geheel nieuwe regeling der distributie van ge rantsoeneerde artikelen, werd besloten een commissie in te stellen van 9 leden, waar van 3 leden aan te wijzen door iederen Bond, die bejllen, Dunsdag 30 Juli, to Utrecht zal bijeenkomen om te beraadsla gen, welke wég ten aanzien van de denk beelden, belegd in bovengenoemd rond schrijven valt in te slaan en hieromtrent met bekwamen spoed aan de bondsbestu- ren te adviseeren. De nachtarbeid in broodbakkerijen te Amnlerdam exit! Een medewerker uit vakkringen schrijft aan het „Hbld.": Het ontwerp-Talma inzake afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen werd gevolgd door dat van Aalberse, doch geen van beiden brachten het tot eent vermelding in de Staatscourant). Toen kwam de menschenonteerende Europeesche oorlog, met ziin gebrek en el lende, met zijn evolutie in- de economische verhouding der industrieën, met zijn be perkingen en onthoudingen. Onder het devies gas- en kolenbesparing heeft de Amsterdamsche Gemeenteraad de veiiedige afschaffing van den nachtarbeid in broodbakkerijen aangenomen en- is deze verordening gisteren in werking getreden. In 274 bakkerijen te Amsterdam zal men 's avonds na 9 uur geen- licht meer zien (branden, zal geen enkele arbeid in eenige broodbakkerij meer worden verricht, zal een bedrijf dat negentien eeuwen bijna uit sluitend 's nachts werd uitgeoefend, zon der eenige overgang worden geplaatst voor uitsluitenden dagarbeid. Van de zijde der werkgevers werd op de aanneming der verordening aangedron gen, zonder dat men op de vele leemten die deze thans bevat heeft gereageerd. De samenstelling van ons dage'rijksch biood is van dusdanigen aard, dat het in verschen toestand aanmerkelijk onsmake lijker en ongenietbaarder is, dan wanneer het twaalf uren oud is. Het geklepper van de deksels der brood- bakkerskarren in- de vroege ochtenduren zal nu gaandeweg tot het verleden behoo ve n. FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. Remy trok aan het schelkoord. Ag,ah verscheen, kreeg hevel, vertrok n keerde |erug met het edele druivennat. >.Uwe gezondheid, Remy, en dank voor Pwe aanbeveling. Ik heb de familie de Montgrand en vele harer vrienden onder ®'jn clientèle." Dat doet) mij genoegen", zei Rèmy; iHiaa.r nu. staat ge toch voor een groote oeilijkheid. Hoe zult ge hén naar behoo- bedienen?" Doodeenvoudig. Als zij mij laten roe- ,en. kom ik." nen'" a'9 26 *"1 11 aan huis willen ko- - Xavier sloeg de oogen neer. Hij begreep 1=>oecL dat die donkere kast achter d( hnkei van den drogist juist geen geschikt fcu was om deftige lieden te ontvan- airiPr netjes bewegen, twee of drie Hes S en °P tweede verdieping, en Xav-aar de eiscllen dps tijds inrichten." ler volgde met een strakken blik de beweging van zijn vriend, die onderwijl was opgestaan, om iets uit een lade te nemen. „Ziehier, Xavier, twee bankbiljetten van duizend. Aarzel niet, het is geen aalmoes. Ge zult het mij later teruggeven." De jonge dokter stond op, drukte zijn vriend de hand zpnder evenwel een woord te kunnen uitbrengen. „Komaan", zei Remy, izijn glas ophef fend, „op onze vriendschap!" Tot laat in den avond zaten de vrienden genoeglijk te praten, terwijl kunst en we tenschap de onderwerpen van het gesprek waren. Eindelijk stond Xavier op. „Heeft Tihurce u verzocht voor het di ner in de volgende week?" vroeg Remy. „Ja." „Gaat ge er heen?" „Zeker." „Nu we zien elkaar nog wel voor dien tijd." „Dat denk ik ook", zei Xavier en ver trok. Alvorens de dokter zijn woning bereikt kon hebben, lag Remy reeds te bed. Maar het duurde minstens etn uur eer hij den slaap kon vatten en hij werd den geheelen nacht door benauwde droomen gekweld. Zoodoende genoot hij eerst tegen den mor gen een verkwikkende rust en kwam bij .zijn ontwaken tot de. ontdekking, dat hij voor iemand, die eene moeilijke taak op eich had genomen, veel te lang had ge slapen. Juffrouw Vermeil, Véronique en Agab hadden reeds alles in orde gebracht en zijn ontbijt stond reeds een half uur te wachten. Terwijl Remy zijn atelier binnenging, zag hij hoe Véronique met aandacht het bijna afgewerkt portret van Paula stond te bewonderen. Zij bemerkte niet eens dat haar meester binnentrad. „Polichinelle", riep Remy. Zij schrok en keek schielijk om. „Hoe vindt ge dat portret?" „Prachtig mijnheer! Maar gij hadt de freule een palmtak in de hand moeten ge ven in plaats van een boek, dan zou zij er als een heilige uit gezien hebben." „Houdt ge veel van de freule?" „O, mijnheer, hoe kunt u zoo iets vra gen? Gij en de freule, zijt ge niet onze en gelbewaarders?" „En toch wed ik, dal ge mij niet Ver trouwt." „Zou ik u niet vertrouwen, mijnheer, u, die ons zooveel goed doetl" .Welnu, als ik uw vriend ben, zeg mij dan, hoe ge aan dien bespotteiijken naam komt. Polichinelle is geen meisjesnaam. Telkens als ik u zoo hoor noemen, denk ik dat ze u bespotten." „Iedereen noemt mij zoo, mijnheer." „Maar ik zou u zoo gaarne anders noe men!" „Welnu", eei het meisje opgetogen, ter wijl een blos haar bleeke wangen tooide, „noem mij dan Véronique. Véroniqu^ is mijn naam!" „Dat is een mooie naam, beste meid, en nu we toch zoo aan het praten zijn, moes ten we ook eens over uw vader spreken." „Hij zal nooit genezen, mijnheer", zei Véronique mistroostig. „Ziet uhet zal een groot kind blijven „Zoo dertkt de dokter er niet over, Vé ronique." „Hij gelooft dus, dat hij vader beter kan maken?" „Dat is niet zeker. Maar hij moet er „Hij moet er zeker geld voor hebben." „Neen, kind, dokter Argenal behoeft niet betaald te worden. En af was dit het geval, dan eou ik het nog, wel doen. Geld is niet noodig." „Maar wat dan, mijnheer?" „Doodeenvoudig moet de dokter weten door welke oorzaak uw vader in dien treu- rigen toestand is geraakt!" Het kind sidderde en hield zich vast aan de tafel. „Vraag mij dat niet, mijnheer, vraag mij dat niet!" riep zij uit. Véronique", zei Remy, terwijl hij haar bij de hand nam, „zeg mij de waartieid, de geheele waarheid. Ik zie, gij weet alles. Wat ik vermoed is mij onvoldoehde, want die woorden die uw vad-er stamelt zijn maar halve woorden. Ik ben op weg om alles te weten, verberg mij dus niets. Gij verbergt een geheim dat u wellicht schaamte inboe zemt, maar vooral smart veroonzaakt, doch in ieder geval is uw vader onschuldig!" „Gij kent ons geheim!" riep Véronique half vragend, half bevestigend. „Neen, Véronique, ik zoek en Lk wil al les weten. Niet uit nieuwsgierigheid, maar om u allen te hulp te komen en u te doen zegevieren over uwe vijanden. Aan wien kunt ge uw geheim beter toevertrouwen dan,aan mij7Ik herhaal, het is alleen om uw vader te doen genezen." Véronique begon tc weenen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1