BUITENLAND. Pit blad Terschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Fecstd. T)-, Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, r Leiden 13 ct. p. week, fl.7u p. kwartaal; bg T°!p leenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco oost'f2.15 pr kwartaal. Het GeïllustreerdZondags- Bad is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling an COct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke ^miners5"ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. VR3JDAG 26 JULfi 1S18. Bureau: STEEKSCHUUf? 15 - LEIDEN. tof ere. Telefoon 935. No. 2675 ~v Postbus 8. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 régels f0 75 eike ïegel meer 15 ct. Ingezonden raededeelingen van 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gintii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangebeden of gevraagd, buur en verhuur, koop ea verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Distributie en tevredenheid. *Dc twee woorden, die hierboven staan, schijnen wel de grootste tegenstelling te vormen, die denkbaar is! Distributie en tevredenheid wie is er .tevreden over de distributie? En toch is vaak de ontevredenheid on- Wirond, speciaal wanneer ze betreft de gemeentelijke autoriteiten, welke met han den en voeten gebonden zijn aan de regee- rin,rrf aan den Minister van Landbouw.... Vaak is die ontevredenheid ongegrond niet altijd echter. Natuurlijk niet altijd! Zelfs de beste burgemeester kan feilen in 'zijn daden en zal ook inderdaad fouten paken. Alleen een derde-rangs onderge schikte „autoriteit", die zich is gaan voe- flen, omdat hij bij de distributie van den burgemeester eenige uitvoerende macht heeft gekregen, kan blaaskaken, dat de zaak steeds en in alle onderdeelèn perfect marcheert 7.al laag1, neerzien op dat „on tevreden volk"! Maar, als we dan fouten zien als we dan toestanden .bemerken, die verkeerd zijn en naar onze besliste overtuiging ver beterd kunnen worden dan niet mokken en morren, doch geuit de wenschen langs ordelijken weg. Ernstige klachten moeten niet worden gesmoord; het is in het algemeen belang, dat deze zooveel mogelijk in het publiek worden besproken. Dat kan soms met «en althans betrekkelijk succes geschie den in de gemeenteraden. In deze moet weerspiegelen wat er leeft onder de burgerij! Maar bij en voor alles erkenne men deze waarheid: De bekwaamste en ijverig ste hestuurderen kunnen van dezen abnor- malen toestand, welke de wereld als een eware beproeving heeft te torsen, niet een normalen maken HEVIGE GEVECHTEN IN HET WES TEN, TUSSCHEN SOISSONS EN REIMS. - FRANSCHE SUCCESSEN BIJ GUL- CHY-LE-VELLE, ARMENTIERES EN C01NCY. TEGENAANVALLEN DER DUITSCHERS BIJ DORMANS. LENIN OVER DE MOEILIJKE POSITIE DER RUSSISCHE REPUBLIEK. OVERZICHT. Aan het Westelijk front, fusschen Soissons en Reims, waar eer gisteren vrijwel rust gehcerscht heeft, zijn gisteren blijkens het Duitsche bericht we derom lievige plaatselijke gevechten, ont brand, waaromtrent evenwel nog niets na- 1 deift wordt gemeld, van Duitsche zijde. Niettemin wordt uit Parijs hieromtrent bericht, dat de vorderingen der Franschen zijn. voortgezet onder igunstige omstandig heden in het bosch van Ris en ten N. van Dormans Z.W. van Reims slaagden de !Duitschers er in ten gevolge van hevige aanval'en om de Fransche stellingen tus schen Vrigny en St. Euphraise voet te vatten op hoogte 220. Kort daarna her overden de Franschen deze hoogte, waar bij zij een honderdtal gevangenen maak ten. Verder hebben de Franschen ten N. van Ö6 Ourf.q, Oulchy-le-Ville bezet. Ten Z. behouden de Fransch-Amerikaansche troe pen hun terreinwinst, die op verschillende punten 3 K.M. bereikte, niettegenstaande den krachtigen tegenstand der Duitschers, met name in de streek van Dormans. Ten Z.O. van Armentières namen de Franschen hoogte 141 en trokken over de beek van Monteuil. Meer Zuidelijk hebben zij het dorp Coincy .genomen, het grootste gedeelte van het bosch van La Tournelle; V'oorls maakten zij groote vorderingen in bel bosch van Sere tot de hoofdlinie Beu- vardes-Le-Ch arm al - Volgens Reuter .zijn aan den Westelijken kant. van het saillant de Geallaeerdien in twee dagen tijds op een front van 12 mij len over een gemiddelde diepte van 3 mij len vooruitgcrukt; Fère-en-Tardenois, een zeer belangrijk aanvullingsdepot der Duit schers, is binnen het hereik der Fransche kanonnen gebracht. Aan de Oostzijde Van het saillant heb ben de Engelsche vorderingen voorbij Vrig ny hen dichter bij Fismes gebracht, dat echter nog niet onder vuur te nemen valt. Van een hooge autoriteit heeft Reuter ver nomen, dat aan den Manie-slag 54 Duit sche divisies deelnemen, d.i. vrijwel een derde gedeelte van de beschikbare Duit sche strijdkrachten. Vrijwel, als antwoord op de rede v a n Lenin,, welke wij te andere plaat se beknopt weergeven, komt het bericht, dat een conferentie van Turksche socialis ten, te Moskou gehouden, over maatrege len heeft beraadslaagd om het voorbeeld der Russische revolutie in hun vaderland navolging te doen vinden, waartoe zij de organimti", der links socialistische Mo- hammedao,nsche troepen te baat willen nemen. Het voornaamste veld dezer revolution- naire propaganda zullen voorloopig Klein- Azië, de Kaukasus en Turkestan zijn. Intusschen brokkelt het gezag der bols- jewiki binnen de grenzen ziehderoogen af. Zoo wordt nu weer gemeld, dat in weer wil van den tegenstand der sovjet-troepen, de Tsjecho-Slowaken Simbirsk genomen hebben, waarmee niet alleen de linker Wolga-oever, doch ook een deel van het ge bied aan deze zijde van die rivier in hun handen is gevallen. Simbirsk was een bolwerk der sovjet heerschappij en tevens een belangrijke ko renschuur en de val dezer stad is dus voor de boljewiki een verlies van niet te mis kennen beteekenis. Daarbij komt, dat de regeering van de gezindheid harer onderdanen lang niet ze ker is. Er schijnt nóg al' neiging om zich bij de contra-revolutionnaire troepen aan te sluiten, getuige het feit, dat Trotsky er onder bedreiging met den doodstraf tegen waarschuwt.. Een ontredderde toestand is het daar in Ruslandl 0p Zee. De ii* den grond geboorde Duitsche onderzeeër. De onderzeeër, die door den Engelschen torpedojager „Marne" in den grond werd geboord, was één van die, welke den aan val o-p de „Jusücia" („Statendam") had den gedaan. De „Statendam" getorpedeerd. Wolff seirft dat, alvorens officieel van Duitsche zijde kan worden toegegeven, dat het op 20 Juli aan de Noord-kust van Ier land door een Duitsche duikboot getorpe deerde schip de „Justicia" („Statendam") was, en niet de vroegiere „Vaterland", de persoonlijke mededeelingen van den duik bootcommandant dienen te worden afge wacht. Tot dusverre werden slechts draad- Jooze. berichten ontvangen. Oostenrijk-Hongarije. De nieuwe minister-president. Freiherr Hussarck werd tot minister president benoemd. Rusland. De toestand te Moskou. De „Kölnische Ztg." verneemt uit Stock holm: De sociaal-revolutionnaire leider Hawionski, die eenige dagen geleden hier is aangekomen, verhaalt dat in Moskou geenszins de rust geheel is weergekeerd, doch dat de strijd: om de macht der Sovjet verder gaat. Wel is waar hebben de Bols- jewiki de oveiwinning behaald, doch het einde van hun heerschappij staat voor de deur en zij treffen reeds voorbereidingen om Moskou te verlaten. De cholera to Petrograd. Uit Petersburg wo.rdt gemeld, dat in de ziekenhuizen aldaar de doctoren en het ziekenhuispersoneel staken uit vrees voor een snelle uitbreiding van de cholera. De zieken zijn zonder voedsel en medicijnen. Het aantal sterfgevallen neemt ongehoord tO Cv Een dagbook van den ex-tsaar. Onder de in beslag genomen nalaten schap van den ex-tsaar bevindt zich een dagboek, waarin hij nauwkeurig aantee- keningen hield ook over verschillende po litieke aangelegenheden. De Sowjet meent hierin uitgebreid ma teriaal te zullen vinden voor de beoordee- Jing van de schuldkwestie aangaande den oorlog en is van'plan een en "ander nader te publiceeren. De moord op graaf Mirbach. De Sowj et-regeeringheeft de verban ning bevolen van allen, die betrokken cijn big den moord op graaf Mirbach en die zich te Moskou bevinden. Een order tegen het reizen. Een order van Trotsky waarschuwt voor reizen naar Moerman, Archangel en het Tsjecho-Slowakische front, indien het oorlogscommissariaat daartoe geen schrif telijke vergunning heeft gegeven. Overtre ders worden met den dood gestraft. De waarschuwing is in het Qussisch, Poolsch en Siberisch op de stations en in de trein- rijtuigen opgeplakte Réde van Lervin. In een rede tot de Moskousche fabrieks- commissie heeft Lenin de^groote moeilijk heden uiteengezet, waarmede de sovjet republiek te kampen heeft. Hij erkende, dat haar positie uiterst moeilijk is gewor den, zoowel door de internationale verwik kelingen als door de contra-revolution naire samenzweringen. Hij heeft nog eens zijn -oude stokpaardje van stal gehaald, dat over de geheele wereld de omwente ling behoorde uit te breken. Lcnin heeft er op gewezen, dat in Rus land het beginnen van de revolutie heel gemakkelijk was, maar des te moeilijker haar voort te zetten en tot. een goed einde te brengen. In een zoo oud georganiseerd burgerlijk land als Duitschland daarente gen is het volgens hem juist andersom. Van den vrede van Brest-Litofsk ge waagde hij als van een onderdrukkings- vrede, maar een krankzinnige daad als de pogiing der links sociaal-revolutionnairen om door den moord op den Duitschen ge zant Rusland in een nieuwen oorlog met Duitschland te wikkelen, zou daarin geen verandering brengen; die verwachtte hij alleen van de gemeenschappelijke inspan ningen van het proletariaat en de arme bóeren. Finland. De vreclesoncïerhandcMugo!» met Rusland. De opening van de Finsch-Russische vredesonderhandelingen is op verlangen van de Russische gedelegeerden tot 29 Juli verdaagd. De Duitsch-Finsche commissie stolde een demarcatielijn vast tusschon Finland en Rusland in de Finsche Golf, welke overeenstemt met de oude grens. Vereenigris Staten. Zwarte verpleegsters. Het ministerie van Oorlog, heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat Zwarte Rooder Kruis-Zusters haar rasgenooten in het Amerikaansche leger uul'len verplegen. Reeds is een aantal zwarte verpleegsters aangewezen om hospitalen op te richten in de kampen,, vaar een 38,000 negers ge oefend worden. China. Japanocfr-Chineescb incident. De „Morning Post" verneemt uit Shang hai: Door een twist tusschen Chineesche politieagenten en Japansche matrozen en burgers, ontstond een vechtpartij, waarin 5 Japanners gedood en verscheidene Chi neesche agenten gewond werden. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Boterkaar ten. De minister van Landbouw maakt be kend, dat de bon 8e periode van de boteif-melange A en B en margarine- kaarten voor het le tijdvak, geldig js van 25 Juli—3 Augustus 1918. De 60e broodkaart periode. Do directeur van het Centraal Brood- kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van het 60ste tijdvak geldig is van 27 Juli Lot en met 2 Augustus. Het bedorven brood. Naar aanleiding van een mededee- ling van het „Hbld." dat Maandag ruim duizend kilogram voor alle consumptie afgekeurd bruinbrood ,naar de Stads- belt te Amsterdam is vervoerd om-te worden; verbrand, en de daarbij aange kondigde poging van bakkerszijde om een bepaalde maalderij in het rayon van Amsterdam van do levering te doen uitsluiten, vernoemt het blad het vol- g«M de: 't Is onbillijk het ontstaan van leng in het brood?uan een bepaalde maalderij toe te schrijven, do oorzaak ligt in de minden1 deugdelijke ingrediënten van rogeeringswege ter bewerking aan cie molens geleverd. Tot staving van dit beweren zijn ge toond bedorven erwlen en boo .va uit de veemen.; rogge van goede kwaliteit doch verschoten wegens onoordeelkun dige n opslag in die pakhuizen; iniand- scho tarwe, uiteraard nogal wateihou dend, verbroeid en verschimmeld door dat de voorraden niet op Lij X waren ge lucht». Een maalderij kan schitterend malen doch met bedorven ingrediënten js het onmogelijk, deugdelijk meel te leveren. liet 'radicale middel oin in de loc- komst het bederven van onze opgesla gen voorraden te voorkomen en oin.nog te redden wat gered kan word on is; het geregeld door vaklied ui laten contro leeren en behandelen van die voorraden Den nieuw op te treden crisis-ininis ter wacht ook in dit opzicnt etui zware taak. De Commissie voor Crisis/aken in het bakkersbedrijf geeft do volgende mid delen aan tot bestrijding van de brood ziekte leng, die, zegt uo commissie: tij dens de z.g. hondsdagen thans op groo- ter schaal idan te voren voorkomt. IJ et brood riekt en smaakt zuur: het wcrdl kleverig en er vcrtoono.i zich dradvi. Het ziekteverschijnsel kan tegengegaan worden door de volgende maatregel ji: ie. plaats of bewaar uw brood niel op een warme, doch op een koele plaats, bij voorkeur in uw kelder; 2e. bewaar het niet in oen gesloten broodtrommel, dloch op asn (open /achaal of in e<n schoon broodmandjé; 3e. neem niet meer brood in voorraad dar, strikt noo- dig is; 4e. is eenmaal uw kast, brood plank, trommel of mandje besmet, ont smet die voorwerpen dan, teneinde herhaling .te voorkomen, mot kokend water. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het was te verwachten, dat tengevolge van het kleine broodrantsoen het aardap- pelenverbruik grooter zou zijn, en in ver band daarmede was dan ook door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaald, dat geen aardappelen mochten worden uitgevoerd, voordat de binnenlandsche behoefte geheel was ge dekt. In aansluiting hieraan zijn later nog de noodige voorzorgen genomen om te voorkomen, dat per dag te veel aardappe len gerooid zouden worden en daardoor, nadat voor de binnenlandsche behoefte vol doende aardappelen waren afgedonderd, dagelijksch als het ware een overschot moest ontstaan. Deze maatregelen waren er op gericht zooveel mogelijk den' aard appeloogst voor het binnenlandsch ver bruik bestemd te zien. De goede werking daarvan blijkt wel hieruit, dat in 1917 van 2 tot 17 Juli wer den uitgevoerd 21 millioen K.G. aardappe len, terwijl dit jaar de uitvoer vanl tot 16 Juli millioen K.G. bedroeg, eene hoe veelheid overeenkomende met de binnen landsche behoefte voor twee^dagen. Dat een uitvoer van aardappelen plaats vindt, i9 begrijpelijk, indien men bedenkt, dat de aardappelen niet precies rijp wor den op den dag, waarop zij zullen kunnen worden gegeten. Ook zijn er redenen, ont leend aan de natc-elt, waarom somtijds aardappelen moeten worden gerooid, hoe wel er op dat oogenbNk voor de binnen landsche voorziening -nog geen behoefte aan is. Door een en ander komt er dan een overschot, dat uitgevoerd moet worden. Daartegenover staat echter, dat, gelijk be kend is, men van Duitsche zijde op eich heeft genomen eene bepaalde hoeveelheid steenkolen naar ons land te leveren, en wel tegenover eiken wagon aardappelen 2Vè wagon steenkolen. Wat nu de voorziening voor het binnen land aangaat, werden in 1917 van 2 tot 17 Juli geveild 19 millioen K.G. aardappelen, daarbij kwamen dan nog de hoeveelheden die buiten de veilingen om werden gekocht, benevens de fijne zandaardappelen, die- hui- ten .dien maximumprijs stonden. In Ihetzelf- Brandstoffencommissie Leiden. Aan belanghebbenden wordt bekend go- maakt, dat allen, die veenbonken hebben ontvangen uit de lading, die gelegen heeft aa het Utrechtsche Veer, en daarvoor f 3. per. 100 Kg. hebben betaald, restitutie f 0.37V6 per 100 Kg. kunnen bekomen bij den brandstoffenhandelaar B. Zeilstra, Langebrug. 5493 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 26 Juli 1918. ThanQ ]dg aan den 'Ouden Singel (tusschen Mare- en Janvossensteegbrug) en aan hefe Levendaal (bij de Geeregracht) in lossing een schuit met veenbonken. Voor zoover -afnemers hunne bestellim gen wenschen af te halen bestaat daartoe aan deze schuiten gelegenheid en wórder. op bon I on II der turfkaart elk 100 Kg. en op bon 5B der zomerrantsoenkaart 20G Kg. afgegeven. 5491 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 26 Juli 1918. de tijdvak van dit jaar werden geveild 55 millioen K.G. Op deze wijze doorgaande, zou het onmogelijk zijn voldoende vroege aardaplpele-n besoliikibaar te sifellen, en zou men dus genoodzaakt zijn te vroeg aan de latere of wel winteraardappelen te begin nen. Maar bovendien zou een geregeld ver bruik van zoo groote hoeveelheden aardap pelen de verwachting wekken dat ook ge durende den winter op even groóte quanti- teiten zou mogen gerekend worden. Dit zal de aardappelenoogst echter niet tqglaten, indien er nog voldoende aardappelen zul len overblijven voor het maken van aard appelmeel en aardappelpoeder ten behoeve van onze broodvoorziening. Een en ander heeft er toe geleid, dat nan het Rijk® Centraal Admi nistra! ie Kon toor voor de Distributie van Levensmidde len opdracht is gegeven om maatregelen te nemen ten einde de afname van aardap pelen te beperken tot hetgeen voor men- schelijke voeding noodig is, en aan het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit om er voor te waken, dat niet meer wordt uitgevoerd dan strikt noodzakelijk is, wat tegenwoordig dan ook practisch gesproken van geen beteekenis is. Boombladere Ff. In dezen tijd van .voedsel?iiiaarschto, ook voor liet vee, wordt de voedings waarde onderzocht van tal van aitüce-. len, die daarvoor in normaio lijd '-i niet in aanmerking komqn,. Nu ook van boombladeren,. Deze kunnen in vcr- schen en gedroogde n toestand maar al leen als bij voeder gebruikt worden. G e droogde bladeren staan in voedings waarde ongeveer gelijk met middel matig -hooi. In de maanden1 Juli oii Augustus is het gehalte aan droge slot en dus aan voedende bestanddelen hei grootst, later wordt het looizuuigciialto te groot. Bij zonnig weer., vormt zich veel zetmeel in de bladeren, daarom is het aan te raden dezo tegen den avond' te plukken. Het drogen dór bladcr-m mag niet in de zon geschieden om di n smaak te behouden, ook mogen ze d ia niet natregenen, wijl de voedende be- standdeelen er dan weer uitloopen. Het meest in aanmerking komen de blade ren van de acacia, -berk, iep, populier, linde, kastanje, esc.h en wily. Minder geschikt is het beuke- ea eikeblal Wasscherijen stopgezet. Het- bestuur van de Coöperatieve Volks- wasscherij Loosduinen deelt het volgende mede: Door de weinige toezegging van steen kolen zullen heden zoo goed als alle was scherijen in Den Haag en Loosduinen stop gezet moeten worden. Op het oogenblik wordt niet anders verstrekt dan bruinkool en cokes. Met deze samenstelling van brandstof is een eerlijke proef genomen aan de Coöp. Volkswasscherij te Loosdui nen, doch men was niet bij machte om het bedrijf gaande te houden, zoodat heden de wasscherij dezer coöperatie 'stopgezet moest worden. Wat dit beteekent in dezen tijd van zeepnood voor de pl.m. 1000 ar- FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 31) „Volgens mijn oordeel, ja. Een vrouw, "je zich aan de schoone letteren wijdt, kan niet tegelijkertijd een huisgezin bestieren, be moeder verjaagt de-muze, de muzen ^bannen de moeder, zegt het spreek woord. En 'builendiie-n, vraag u zelve eens gievoelt ge u nu gelukkig te midden van die beweging. Hadt ge geen heiliger Plichten te vervuLlen tegenover den grijs- anrd, die gebukt gaat onder het kruis, dat 6ij hem op de schouders hebt gelegd door nw eigen weg te volgen. Neen, Lea, ik lees uw roman niet!" Lea hoorde hem met gebogen hoofd ^aan. Zij hoorde haar vonnis vellen, een oiuiis zonder hooger beroep. Het spel dat J met zooveel moed had gespeeld, was erioren. Maar eij mocht niet lang onder 'en indruk blijven. Zij moest de eer van huis ophouden. -aiLcrede had zich reeds verwijderd fuTi iburce Jiet kabbietje binnentrad in -e schap yan Remy en Posquères. "Loa, hier lieb ik u iemand voor te stellen, die u komt gelukwenschen, en zijn •lofspraak is niet alledaatgisch, dat verze ker ik u. Hij munt uit in alle schoone kunsten en heeft de schoonste werken on derzocht. Uw schilderij, uw groep en uw roman zal hij beoordeelen. Vraag zijn wel willendheid, want uwe kunstvoortbreng selen komen onder het snoeimes der cri- tiek." „O", zei Lea., „ik heb eenigszins recht op uw toegevendheid, niet waar, mijnheer. Het geldt hier het eerste optreden eener vróuw Remy boog voor het compliment van Tiburce en met een glimlachje voor zijn schoone gastvrouw, wijdde hij al zijn aan dacht aan de schilderij.-Lea staarde hem aan, schijnbaar ongeduldig; maar in wer kelijkheid onverschillig voor de uitspraak van den kunstrechter. De woorden van Tancrede waren haar ijskoud op het hart gevallen. „Dat meisje is ongetwijfeld schoon; maar ik heb haar meer gezien, waar kan dat geweest zijn?" mompelde Remy. HOOFDSTUK VIII. De draad van het geheim. Sti&er Remy van zijn rei® uit hei Oosien was teruggekeerd, scheen het alsof het lichtzinnige kunstenaarsleven, dat hij tot nu had geleid, zijn hart niet meer bevre digde. Twee omstandigheden hadden hiertoe vooral krachtig bijgedragen. Zijn ontmoeting met Paula te midden van de ellende op dien «older en de soirée van Dangles ter gelegenheid van het op treden van Lca in de wereld der letter kundigen. Paala herinnerde hem aan de vroom heid en het kinderlijk geloof zijner jeugd, de gedachte aan Lea trok hem tot het aardsche en vervulde zijn hart met een stille hoop. Zelfs zijn belangstelling in het huisgezin van zijn behoeftige buren en de omgang met den jongen dokter hadden op zijn gemoed en zijn levensopvattingen in vloed uitgeoefend. De toestand van Victoire bleef zorgwek kend; maar Véronique was spoedigr her steld en mocht nu Agab (behulpzaam zij.n bij het in orde houden van de kamers zijns meesters. Als men het meisje daar «zoo be drijvig bezig zag, had men er het slordige kind, dat voor een paar weken langs de straat liep te bedelen, niet meer in her kend. En wat deed ze haar best als de kunstenaar een bezoek wachtte van de gravin en haar dochter. Nog nooit had Remy Posquères zulk een prachtig damesportret gesohilderd. De kunstenaar wijdde er zijn- beste krachten aan. Het jonge meisje had een boek in de hand en scheen te overwegen, wat «ij zou lezen. In de uitdrukking van haar. gelaat •lag een engelachtige zuiverheid. Op ver langen van Remy was zij in het wit ge kleed, omdat hij meende, dat de voorstel ling van die tooi zich het best verbond aan do gedachte, die hij in zijn werk wilde brengen. „Wilt gij wel "gelooven, Remy," zei de gravin, terwijl Paula weer voor haar por tret poseerde, „dat het een meesterstuk wordt!" v De kunstenaar zag met voldoening tot haar oip. „Het is allee, mevrouw, wat ik u kan aanbieden in dank voor zoovele genoten weldaden." „Ik -ben reeds dubbel voldaan door uw gedrag." Romy zweog. Nog een paar trekken en ihij gaf PauJa een wenk om haar te bedui den dat het voor dezen dag weer genoeg was. De freule aarzelde niet haar eoiiigaziiis gedwongen houding vaarwel te zeggen en sloeg haren mantel weer om, dien zij .hadi moeten afleggen, zoolang zij) voor haar portret ihacl gedoseerd. „Hoe maken het uwe huren, mijnheer! Posquères?" vroeg zij. „Gistermiddag heb ik hun een bezoek gebracht, freule. Mij dunkt, dat de vrouw iets (beter is. Polichinel le heeft mi} dezen morgen gezegd, dat de zieke een rustigeq nacht heeft gehad." „Wq modten hen nog bezoeken, niet waar, mama?" „Zeker, Paula; maar ik heb nog ietai met onzen kunstenaar te behandelen." „Zou ik dan vooruit mogen gaan,, mama?" „Ga uw gang, binnen "tien minuten za| ik' bij u zijn." Paula vertrok en de gravin en Posquè res staarden haar met welgevallen na. „Wilt u gelooven, mevrouw, dat haar geduld 'ten einde was, zooveel belang stelt zij in haar armen." (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1