BUITENLAND. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. p;t blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 cl. p. week, fl.70 p. kwartaal; Lij f nnze agenten 14 ct. p. week, f 1.85--p. kwartaal.Franco nost* f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- g ïiad is voor de Abonné's verkrijgbaar Legen betaling 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad S cent. Se Jaargang. WOENSDAG 24 JULI 1918. Bureau: STEEWSCHUUB 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. De Advertentieprijs nedraagt van 15 regels fC 75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 15 regels i 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worda^ aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop ec- vei koop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder wjaord meerlcC. politiek leven. Vóór de verkiezingen van het volgend jaar voor Prov. Staten en Gemeentera den moet onder ons het politieke leven worden versterkt, in- en uitwendig. Er moet komen een mede-leven met de politiek in kringen, waar men tot nu toe onverschilligheid, in meerdere of mindere mate, heeft kunnen constateeren...... 't Mag getuigd worden, dat daartoe het eerst-aangewezen middel is de Katho lieke pers door alle Katholieken móet een Katholiek dagblad worden gelezen. Vervolgens moest er zijn oen onbesmeurd vertrouwen in de p-olitieke leiders. Van hen moet vaststaan, dat hun daden beant woorden aan hun woorden, dat zij beleven de Katholieke beginselen met volle over tuiging, «zoowel in het openbaar als in de intimiteit van hun persoonlijke gedragin gen. Van hen moet vast staan, dat alle dringen en drijven naar een afvaardiging in de openbare bestuurslichamen hun vreemd is.... dat zij worden geleid en ge stuwd, wezenlijk alléén door liefde voor de goede zaak! Men bedenke, dat de veelberoemde „handigheid'" inderdaad, veel waard is, maar nooit een „ersatz" kan vermen voor diepte en vastheid van beginselen! Zóó kan, zóó zal de belangstelling voor de politiek worden verlevendigd en ver diept. Ieder Katholieke kiezer moet beseffen, moet inzien het principieele van een verkiezingsstrijd, zoodat alle opheme ling van personen overbodig i9 en tot voordeel van het karakter van den poli- tieken strijd kan worden vermeden. Aan den arbeid, propagandisten in stud en dorp! Nu reeds aan den arbeid voor het volgend jaar. Daarna krijgen we drie ja ren rust! En spant vanaf heden uw aandacht al lereerst op de verbreiding der Katholieke pers, en zorgt, dat voor zoover het van u afhangt, aan de spits onzer politieke actie staan de aangewezen, d. i. de waar dige en bevoegde, leiders. NIEUWE FRANSCH-AMERIKAANSCHE SUCCESSEN IN HET WESTEN. ITA- VIAANSCHE VORDERINGEN AAN DE DEVOLI. DE OPMAR3CH IN -J4ET MOERMANGEBIED. OVERZICHT. In het Westen tusschen Soissons en Reims hebben de Geallieerden 'met Ster- ike strijdkrachten een nieuwen algemee- nen aanval ingezet" welke volgens het Duitsche avondstafbericht door de troepen van den kroonprins tot mislukking is ge bracht. Van Fransche cijde wordt van deze gevechten nog geen melding gemaakt. Reuter weet nog te melden, dat de Franschen over eén front van vier mijlen binnen een uur een mijl vooruit waren gekomen. Voorts rapporteert dit nieuws bureau, dat de Franschen aan de Ourcq Oulchy-le-Chateau hebben genomen en de Amerikanen Buzancy, beide aan den weg van Soissons naar Chateau-Thierry geje- gen. Aan de Marne hebben de Amerikanen Jaulgonne bezet en daarbij 300 gevangenen gemaakt, terwijl de Engelschen ten Z.W. van Reims het bosch van Petit Champs wisten te vermeesteren, waarbij hun 200 gevangenen in handen zijn gevallen. Nader meldt het Fransche bericht: Ten N. van de rivier hebben de Franschen Le Plessier Vule veroverd en zijn daar nog voorbijgetrokken, hebben de westelijke bui tenwijken van Oulchy-le-Ville bereikt en bet derrp Montgru genomen. Ten Z. van de Ourcq hebben de Fransch- Amerikaansche troepen den weg van Cha teau Thierry overschreden en hun linie meer dan een K.M. naar het Oosten ver legd. Het dorp Rocourt is in hun handen evenals het bovengedeelte yan het bosch van Chattel et. In Albanië hebben de Geallieerden bun aanvalspogingen aan beide zijden van de Dcvoli-voortgezet. Het Oosten rij ksche etafbericht verklaart, dat de vijand daar bij geen voordeelen heeft kunnen behalen, doch uit het Italiaansche communiqué blijkt, dat dit wel degelijk het geval is ge weest. De Italianen toch hebben heuvel 900 bezet en de Franschen hebben zich meer Oostelijk op de heuvels op den lin keroever van de Holta genesteld, terwijl Oostenrijksche aanvallen op de Cuci-brug konden wórden afgeslagen. In het Moer ma n-g e b i e d is generaal Goerko tot bevelhebber der Ge allieerde troepen benoétnd. Onder protec toraat der Entente cal er een republiek Wologda worden gevormd, welke Moer man en gedeelten van Noord-Rusland tot den Oeral omvat. De stad Moerman wordt volgens berichten uit Stockholm reeds ernstig door den Engelschen opmarsch bedreigd. De troepen der Geallieerden heb ben de linie Kem-Kantalaks (aan de Witte Zee) bezet. Opnieuw wordt gemeld, dat in Kern de leden van den arbeiders- en sol- datenraad gevangen genomen en terecht gesteld zijn, wat reeds eerder bericht, maar toen van Engelsche zijde tegenge sproken is. 0p Zee. Duikbooten aan do Amerikaansche kust. Zondag bombardeerde een duikboot een sleepboot en drie kolenschuiten in de buurt van Kaap Cod (ten Z.W. van Boston). Een marinevliegtuig verdreef de duikboot. Er «zijn geen slachtoffers. Duitschland. De „Vaterland". De „Vossische Ztg." schrijft naar aan leiding van het in den grond boren van het Amerikaansche transportschip „Le viathan", vroeger „Vaterland", dat er geen grooter bewijs is voor het prestatie vermogen der Duitsche duikbooten. De Amerikanen zouden met dat schip 12 di visies per jaar over zee brengen. De tegen stander lijdt door het verlies hiervan een buitengewoon groote schade. De vrouwenkloosters In Würtemberg. Het Würtembergsche Centrum heeft het gedaan gekregen, dat ten opzichte van de vrouwenkloosters een kleingeestige wet buiten werking is gesteld. Niet alleen was namelijk de toestemming der Regeering noodig voor een nieuwe kloosterstichting van een reeds toegelaten orde, alsmede de toestemming van den gemeenteraad der plaats, waai*" het nieuwe klooster zou wor den ge.sticht, doch bovendien was die dub bele toestemming noodig voor elke uitbrei ding van de kloostergemeente, al betrof het ook slechts 2 of 3 nieuwe zustera. De katholieke afgevaardigden hebben thans verkregen, dat deze kinderachtige bepaling is vervallen. Helfferich naar Meskou. De vroegere plaatsvervangende rijks kanselier dr. Helfferich ,i» tot diplomatiek vertegenwoordiger van het Duitsche Rijk te Moskou benoemd (in plaats van den vermoorden graaf von Mirbach). Frankrijk. De zaak-Malvy. De behandeling der zaak-Malvy neemt nogal wat tijd in beslag, vooral de getui- genverhooren duren lang en het merk waardigste is, dat ten slotte werd beslo ten om in zitting met gesloten deuren te gaan. Hoewel, niettegenstaande het rap port der commissie van onderzoek, Léon Daudet aan zijn beschuldigingen vast houdt, blijken desze voornamelijk op praat jes to berusten. De beschuldiging van hoogverraad is ontzenuwd, ook door een verklaring van Painlevé, maar over de andere punten van beschuldiging moet nog nader licht wor den ontstoken, en hier schijnt Malvy niet vrij te pleiten van onvoorzichtigheid in de verantwoordelijke positie, welke hij in- oam. Do 9teun uit de koloniën, v Volgens de „Temps" hebben de Fran sche koloniën tot dusver 680,000 soldaten en 238,000 arbeiders naar. Frankrijk ge zonden^, Italië. Do actie tegen de geestelijkheid. Naar verluidt, hebben zich de kardinaal Gusmini, aartsbisschop van Genua, als mede de bisschoppen van Padua, Vicentza enz». tot den Italiaanschert minister van eeredienst gewend, met het dringend ver zoek eindelijk toch maatregelen te treffen tegenover de lastercampagne, welke over al tegen de Katholieke priesters gevoerd wordt, als waren dezen vijanden van den staat. Zij dringen aan op maatregelen, die den onschuldigen meer bescherming bie den immers de geestelijken, die. in steeds grooter aantal voor de rechtbanken worden gedaagd, worden steeds vrijgespro ken en den lasteraars grootere straffen opleggen. Griekenland. Oorlogsmateriaal verbrand. Een giroote brand heeft in de haven van Piraeus aanzienlijke hoeveelheden oorlogs materiaal, dat voor Jegerleverantie be stemd was, vernield. De schade bedraagt meer dan eenige millioenen p. st. Engeland. Het gebruik van stikgassen. Een Reuter-telegram komt met kracht op tegen de bewering, die onlangs weder is geuit, dat de geallieerden de eersten zouden zijn geweest, die bij de oorlogvoe ring verstikkende gassen hebben gebruikt. De vernietiging van koopvaardijschepen. Reuter seint dat de Engelsche procu reur-generaal Sir Frederick "Smith in een brief aan de bladen nog eens uiteenzet, dat het tot zinken brengen van koopvaardij schepen zonder voorafgaande waarschu wing, zonder onderzoek, en «zonder midde len te verschaffen -om do opvarendeh en de lading van onschuldigen aard te red den, afgezien van andere overwegingen, een groote misdaad is krachtens het vol kenrecht, die als zoodanig gestraft kan worden, en waarvoor schadevergoeding kan worden geëischt ten bate van allen die daarbij verlies hebben geleden. De Spaansche ziekte. De influenza te Londen is uitgebroken onder de Duitsche krijgsgevangenen in het Bramley-kamp te Hampshire. Van de 3000 geïnterneerden zijn thans 1000 aangetast». Maandag zijn ongeveer 100 «ziek geworden, terwijl zij aan hun werk waren. Zij wer den naar het hospitaal vervoerd. Het levensmiddelenvraagstuk. Op de conferentie der levensmiddelen- controleurs te Londen is voorgesteld te Londen een centrale levensmiddelencon trole voor de verdeeling onder alle geal lieerden te vestigen. De transporten uit Amerika. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde de parlemen taire secretaris van het ministerie van scheepvaart, dat de organisatie der Ame rikaansche troepentransporten (voor het oogenblik 200,000 man per maand in Brit- sche en 100,000 in Amerikaansche schepen) oorzaak is geweest, dat het. Ver. Konink rijk en de Geallieerden nie^ de voorraden hebben bekomen, die zij anders zouden hebben gehad, de scheepvaart is echter zoodanig georganiseerd, dat voorraden- en oorlogsmateriaal in voldoende mate voor de Engelschen en de Geallieerden zijn aan gevoerd. Rusland. De moord op den ex-tsaar De officieuse „Wiener Abendfpost" schrijft naar aanleiding van den moord op den ex-tsaar: Het begin van zijn heer schappij werd ingeluid met een mengel moes van gebiedend opgestelde eischen en van zeer hartstochtelijk verkondigde ideeën. Oogenblikken van autocratische besluiten wisselden met vreesaanvallen en plooibaarheid voor het geweld van politie ke stemmingen. Het schrikbeeld van de sociale anarchie dreef den zwakken tsaar van den inge slagen weg van grondwettelijke en agra rische hervormingen, naar de fanatieke propaganda van het panslavisme. Hij ge raakte geheel in de macht der panslavisti- sche diplomatie en verliet den weg van overeenkomst en samenwerking met Oos- tenrijk-Hongarije, welks staatslieden en wijlen keizer Frans Jozef steeds met groo- ten ijver werkzaam waren om den vrede te behouden. De pan atavistische kuiperijen- werden steeds dreigender, tot ten lotte de afschuwelijke moord van Serajewo Oos- tenrijk-Hongarije tot een beslissende actie dwong. De tsaar vergat zijn betrekkingen met het Duitsche en Oostenrijksche hof en wierp zich in de armen der Entente. Spoedig kwam de vergelding en zijn nieuwe, zoogenaamde vrienden hebben geen oogenblik gedraald hem en zijn huis aan hun duistere bedoelingen op te offeren. Oekrajina. De verhouding tot Roemenië. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Roemenië verzocht, de diploma tieke betrekkingen te hervatten. Dit schijnt te -beteekenen, dat de vereeniging van Bessarabië mgt Roemenië erkend wordt. Vereenigde Staten. V Licht'ooze nachten. De „Matin" verneemt uit New-York, dat de regeering voor onbepaalden tijd met ingang van 23 Juli voor de staten Nieuw-Engeland, Nieuw-Jersey, New-York Pennsy-lvanië, Delaware, Maryland en voor het district Columbia 4 lichtlooze nachten, in de overige staten 2 lichtlooze nachten per week bevolen heeft. De broodvoorziening. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ons broodmaterieel is het op dit oogenblik ztóó gesteld, dat, rekenende met de ten vorigen jare opgedane ervaring over de inlevering van den graanoogst in de maanden September en October, aangeno men mag worden dat de overgang van den oogst 1917 op dien van 1918 zonder stoornis voor de broodvoorziening, met handhaving van het tegenwoordig rantsoen zal kunnen plaatsvinden. Brandstoffen voor stoom- dorschmachines. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Voor de verstrekking van brandstoffen aan stoomdorschmachines is door de Rijks- kolendistributie eene regeling getroffen met de regeeringscommissarissen, bij wie de houders van stoomdorschmachines hun aanvragen om brandstoffen zullen hebben in te dienen. Na controle zal hun dan een bewijs worden verstrekt, tegen afgifte waarvan bij de brandstoffen-commissies de daarop vermelde hoeveelheden brand stoffen zullen kunnen worden ontvangen. Katoendruk. De Leidsche Katoenmaatschappij, voor heen De Heyder en Co., moet, nu er geen katoen meer uit Amerika en geen garen uit Engeland komt, haar katoenweverij stil leggen, maar om haar bedrijf aan den gang te houden, ook ten bate van een deel van haar werkvolk, noodigt zij men- schen, die ruw of liefst gebleekt katoen bezitten, uit, dat hij haar te laten bedruk ken, waarvoor haar fabrieken zijn inge richt. Een aardige reclamedoek, waaróp een papier- en een katoendrukkerij staan afgebeeld, somt alle soorten druk op die de fabrieken kunnen leveren. „Vad." Vervoer van r ij wie-len. Zooals bekend, werden in October 1917 rijwielen uitgesloten van het vervoer als bestel-, ijl- en vrachtgoed. Intusschen werd voor het verkeer tus schen andere dan „natte" plaatsen dit vervoerverbod 'buiten werking gesteld eerst voor de maanden Maart, April, Mei en Juni, daarna ook voor de maanden Juli en Augustus van dit jaar. Tenzij nog anders zal worden bepaald, zal dus het vervoer van rijwielen als be stel-, ijl- of vrachtgoed met ingang van 1 September wederom algemeen verboden zijn. "Dit schijnt aanleiding te hebben ge geven tot het onjuiste persbericht, dat op 1 Sept. rijwielen niet meen als bagage zul len worden toegelaten; van een stopzetting van het vervoer van rijwielen als bagage is echter geen sprake. De Kabinetscrisis. Naar wij vernemen heeft gisteren Mgr. Dr. W. H. Nolens in bijzondere audiëntie verslag aan H. M. de Koningin uitgebracht over het resultaat van de stappen, gedaan naar aanleiding der opdracht van H. M. I Z.Exc. Mgr. L oca tali. Wij vernemen thans ook uit s-Graven- hage, dat Mgr. Locatelli, apostolisch .nuttig tius te Brussel en internuntius te 's-Gra^ venhage, tot nuntius in Portugal is be* noemd-. EENHEiD VERDEELDHEID. In het „Ctr." schrijft J. B.: De Katholieken zijn ten getale van plim twee-honderd-zeventig-millioen over de wereld verspreid. Zij hebben „één Heer,, één geloof, één doop", één Credo. Zij ont-'" vangen dezelfde Sacramenten, bewijzen., geestelijke gehoorzaamheid aan hetzelfde Opperhoofd, den Paus van Rome. Wa&ft, een Katholiek den drempel van zijn ker ken overschrijdt te Eijsden of te Dent Helder, te Delfzijl of te Sluis; te Amster-»-; dam of Berlijn, Parijs, Weenen, Rome, Kopenhagen, Londen, Edinburg; te New- York of te San Francisco, Rio Janeiro, Calcutta, Peking, Melbourne hij is er zeker van, datr hij overal dezelfde leer hoort prediken, dezelfde offerande bij woont, dezelfde Sacramenten ontvangt. Ziet naast deze eenheid der Katholieke Kerk, de groote verdeeldheid in de Protea- taTitsche Kerken. Eenheid van ieer en be stuur wordt daar niet gevonden. De Pro* testantsche leer is verbrokkeld over aller lei genootschappen, en onder deze is er bijna geen of het is weer verdeeld in twee of meer afdeelingen, die het onderling niet eens zijn. Een enkel staaltje: Uit Kampen schrijft men aan de „N, R. Ct.": „Er eijn in ons stadje van 20,000 men- schen 4 Herv. predikanten, 3 Geref., 1 Vrijz. Herv., 1 Luthersche., 1 Doopsgezinde, 1 Chr. Geref., 1 Oud Geref., 1 Dordtseh- Geref. (vacature). En toch zijn er nog men- schen, die 't hier niet kunnen vinden# maar in 't naburige IJsselmuiden kerken, of een oefenaar te Grafhorst gaan hoo- ren." De onverdeelde eenheid in geloof en be stuur wordt alleen in de Katholieke Kerk gevonden. De Nederlandsche spoorwegen. Zooals reeds in de Staatscourant is me degedeeld, treden verschillende wijzigingen in het Algemeen Reglement voor net ver voer op de spoorwegen in werking en wel op 28 Juli a.s. De belangrijkste wijziging betreft het reizen met ongeldige plaats- kaarten. Stapt men eonder kaartje in den trein, dan moet men de vracht voor de af te leg gen reis betalen, benevens ■♦en verhooging van f 0.50 voor de le en 2e kl. en-van f 0.25 voor de 3e kl., mits men voor het instappen uit eigen beweging aan den conducteur kennis geeft. Wil men in een hoogere klasse reizen, dan moet men bijbetalen den vrachtprijs 2e klasse indien men met een kaartje 3e kl. in de le kl. wil reizen, en den vrachtprijs 3e kl., indien men met een kaartje 2e kl. in de le kl. of met een kaartje 3e kl. in de 2e kl. wil reizen. Maar ook hier wordt ver langd, dat men vóór het instappen aan den conducteur kennis geeft. Men kan natuurlijk ook het kaartje, dat men er als supplement voor het overgaan in de hoogere klasse moet bijbetalen, voor af aan het loket koopen en dan is men oolj gedekt. Wil men verder reizen dan zijn kaartje geldig is, dan moet men eveneens vooraf aan den conducteur kennis geven en be taalt dan de bijkomende vracht bij. Na tuurlijk kan men ook op het station, tot waar het kaartje geldig is, aan het afge- loopen kaartje, een biljet voor de verdere reis er bij koopen. Indien men zonder voorafgaande ken nisgeving aan den conducteur zonder kaartje in den trein stapt of in een hoogere klasse plaats neemt of verder reist dan het kaartje geldig is, dan moet worden betaald le de vrachtprijs, die verschuldigd zou eijn geweest bij voorafgaande kennis geving, met een minimum van f 1, voor de le en 2e kl. en van fD.50 voor de 3e kl.; 2e. een verhooging van f 4 voor de le of 2e kl. en van f 1.50 voor de 3e kl. Indien niet wordt betaald, wat men ver schuldigd is, krijgt men een procesverbaal. Een tweede wijziging van de vervoer- bepalingen is, dat aan de spoorwegonder nemingen de bevoegdheid wordt toegekend met inachtneming van de in de tarieven vast te stellen voorwaarden toe te laten schoothonden en andere kleine dieren in coupé's le, 2e en 3e kl., grootere honden in coupé's 3e kl., alles tegen betaling van de verschuldigde vracht en onder voor waarde, dat de medereizigers er geen be- FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 29) Lea had met verbazing geluisterd. Hoe °oit iemand roeping kon gevoelen tot het kloosterleven, was haar een raadsel. Ze was te weinig aan den godsdienst, te veel aan de wereld gehecht om zich een denk beeld te kunnen vormen van de zoetheid der bovenaardsche dingen. Zulk een be sluit scheen haar een dwaasheid toe en sonder te weten boe zij er tegen te velde *°u trekken, vroeg ze: •.Wat .zegt de gravin van uw plan?" ■.Ik heb er mijn moeder nog niets van meegedeeld. Gij hebt mij uw droomen voor toekomst toevertrouwd, ik zal even openhartig tegenover u zijn. Geheimhou ding is Van beide kanten wenschelijk. Mijn coder zal zich wel niet tegen mijn be- OBlimren verzetten, daartoe is zij te vurig ^"sten; maar voor ik.-....." Hier werd het gesprek onderbroken oor. een eacht kloppen op de kamerdeur. a ^eed open en broeder Tancrede, een net jongmensqh van omstreeks vijf en twintig jaren, trad binnen. Het was lan gen tijd geloden sinds Lea hem het laatst had ontmoet. De jongelui schenen elkan der ontgroeid, ten minste Paula moest Lea aan haar broeder voorstellen. Of Lea hem nog kende? Nadat Tancrede Lea eenigszins in het nauw had gebracht door zeer belangstel lend naar de gezondheid van Jean Danglès te vragen, verdween de gedwongen loon en begon het drietal heel luchtig over de avonturen hunner schooljaren te keuvelen. Lea bezat een natuurlijke welsprekend heid en haar schoon gelaat weerkaatste als een getrouwe spiegel de schoone-beel den, die den geest voorbijzweven wan neer men de herinnering verlevendigt van een gelukkige jeugd. Zij sprak met leven digheid en wilde voor den geest van Tan crede dat kleine lieve meisje terugroepen, waarmee hij voor 15 paren in het park van het kasteel als kind had gespeeld. Zij slaagde, want de jonge graaf luister de onafgebroken naar haar zoet klinkende stem en was in verrukking. Zonder twijfel scheen Lea te-begrijpen, dat het haar was gelukt zijn aandacht te trekken en zij hem voorlooplg in die stemming van bewon dering voor haar geestesgaven moest la ten; want zij stond op, gaf hem de hand, omhelsde Paula en vertrok welgemoed. Zoodra zij de kamer verlaten had, nam haar gelaat evenwel -een sombere uitdruk king aan. Men zou gezegd hebben, dat «zij, met een gewichtig plan bezig was, waar van haar de uitvoering moeilijk toescheen; zij liet mismoedig het hoofd zinken, toen ze in haar rijtuig was gezeten en kwam zeer mistroostig thuis. „Wat scheelt er aan?" vroeg Tibujce. „Dat «al ik u later wel eens vertellen." „Waar komt ge vandaan?" „Van Paula de Montgrand." „En wat hebt ge daar voor nieuws op gedaan? „Zij gaat naar het klooster." „Zij heeft gelijk." ,,IIoe, Tiburce, gij geeft haar gelijk g'j?" „Wel zeker." „En wat zoudt ge wel ceggen, zoo ik er van sprak haar te volgen?" „Wees nu niet kinderachtig, Lea!" „Gij acht mij dus niet in staat om' „Ik acht u niet in staat om in de een zaamheid te leven, armen te bezoeken, zie ken op te passen en den overigen tijd te bidden. Denk toch nooit, dat ge daartoe eenige geschiktheid zoudt hebben. Paula de Montgrand is een heilige „Hebt ge moed genoeg om mij te zeg gen, wat ik dan ben?" „Hoor eens, Lea, wij behooren tot een soort van menscheh, die zich om «zulke k?t?Tnigheden niet moeten -bekommeren. Wij moeten ons een toekomst scheppen, altijd maar vooruit, niet stilstaan en niet omzien. Hebt ge al toebereidselen ge maakt voor onze aanstaande soirée?" „Zeer zeker", antwoordde Lea. „Wie hebt ge uitgenoodlgid?" „Nog niemand." „Denk er aan, Lea, niets te sparen. On ze eerste soirée moet schitterend zijn." „Stel u gerust, Tiburce. Nu ge zoo vriendelijk <zijt ter. eero van mijn eerste optreden in de letterkundige wereld een soirée te geven, zal ik zorgen dat we schit teren. Wat dunkt u er van de familie de Montgrand te verzoeken?" „Ze zullen het niet aannemen." „Ze gullen het wèl aannemen", zei Lea beslissend. „Ik hoop het voor u." „Ik stel ten minste zeer veel prijs op den omgang met die familie en zou gaar ne cien, dat ge met Tancredenop een vriend^chappeüjken voet stond." „Ge wilt mij dus belasten met „Volstrekt niet belasten", viel Lea haastig in. „Alleen ik zou uw omgang met Tancrede gaarne zien." „Vlieg niet te hoog, Lea. Ik ben mil- lionnair geworden en de helft is uw eigen dom, maar Tancrede de Montgrand is van adel. Denk er aan!" De wending, die het gesprek nam, schoen Lea niet te bevallen, ten minste zij zocht haar toevlucht bij de piano en speet- de en zong zoo luchtig en vroolijk alsof haar niets kon deren. Drie dagen later was de groote salon in de woning van Tiburce Danglès dea 'r avonds schitterend verlicht. In het aan- grenzend kabinetje van de feestzaal doof eware gordijnen gescheiden, prijkten ean J schilderij en een groep door Lea vervaar- 1 digd, terwijl op een sierlijk tafeltje eenige stapeltjes prachtbanden waren gerangw schikt. Die boeken waren bestemd om het glanspunt van den avond te worden: het waren presentexemplaren van haar eer* sten roman. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1