BUITENLAND. BINNENLAND. pit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, nor Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij T e Acrenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco no3t"f2.l5 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's veiarijgbaar tegen betaling van 20ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Be Jaargang.VRIJDAG 19 JULI 1918. No. 2671 Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 8. De Advertentieprijs nedraagt van 15 regels f0.75 elke ïegel racer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 11.50, elke regel meer SÖ ct., met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting, Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde* aangeboden of gevraagd, huur en Verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. oö woorden. Ieder woord meer lok ij Minister Posthuma. j Eerste Kamer heeft het Distributie- crediet zonder hoofdelijke stemming aan- Minister Posthuma heeft cijn critici in Senpat te woord g-estaan me>t den bra- vour van iemand, die zich bewust is, over enkele weken buiten schot van alle critiek te staan, van zijn rust te kunnen gaan ge nieten. De heeren, die hem becritiseerden, kre gen hittere pallen te süiikken. Hij bleef weigeren om graan aan de boeren te laten en verkneuterde er zich in, dat zijn opvolger in deze moeilijke zaak spoedig een beslissing- zal moeten nemen. Hij bleef eveneens weigeren om vrijheid te geven tot het mesten van een varken voor eigen gebruik. Hij betoogde, dat het ge makkelijk is om te zeggen; er moet meer tarwe verbouwd worden, maar dat deze verbouwing vaak niet anders kan geschie den dan tegen opoffering; van de teelt van ander voedsel. Hij verklaarde omtrent den kolen-prijs geen verlaging te kunnen be loven, omdat de dure Duitsche kolen er niet zijn, en begrepen wij den minister goed, dan kon de detail-prijs zelfs nog wel eens hoog,er worden. Verrassend was wat de minister zeide in zake zijn houding in de Tweede Kamer aangenomen ten opzichte van de wijziging der Distributiewet, die daar mislukte. Ik had verklaarde hij pen geheime nota gezonden aan de commissie van rappor teurs, waarin ik mededeelde, welke amen dementen voor mij onaannemelijk waren. Dit wist de commissie dus. Toen deson danks één dier amendementen werd ge handhaafd en aangenomen, moest ik wel schorsing vragen. Men'«iet hieruit, dat zefs in de econo mische politiek al met „geheime nota's" wordt gewerkt, waarvan de Kamer niets afweet. Raak was wat minister Posthuma den socialistischen Senator Vliegen toevoegde. Was er zoo zeide hij in mijn plaats een sociaal-democraat minister geweest, dan was niet de helft der socialisten in de Kamer gekomen, die er nu zijnl Hij wees op Amsterdam, waar de be- -strijders der S. D. A. P., de mannen van Wijnkoop de S. D. P. zooveel meer stemmen hebben behaald, dan te Rotter dam, omdatin Amsterdam de heer Wibaut, S. D. A. P., wethouder is. Dit is een scherp-juiste bemerking. Waar de socialisten hun kracht niet meer kunnen zoeken in critiek, maar zelf moeten (besturen, daar taant (hun aanhang! Zij, de mannen van de critiek, kunnen niet anders leven dan van critiek kunnen «lf niet in practijk brengen, wat zij van öe „burgerlijke" bestuurders met véél op hef eischen. Aan het uiteinde van Gijn ministerieele loopbaan heeft de heer Posthuma aan zijn 'socialistische Bedillers wel een zeer bittere pil te slikken gegeven maar een zoeter geneesmididied kon hun ooik miet worden toegediend! V Dinsdag. Dinsdag worden de kiezers in district III te Leiden ter st^mbtis geroepen de kie zers althans van de oude kiezerslijst; de nieuwe Kieswet is bij deze verkiezing nog niet van kracht. Het geldt hier een tusschentijdsche vaca ture in den gemeenteraad. Laten orce mannen zorgen, dat een her stemming niet noodig is. Aan onzen candidaat bij eerste stemming, de overwinning! De socialisten zullen in 1919 wel meer dan genoeg zetels in den Raad verwerven. Aan ónze laksheid niet de schande, dat wij hun er nu al aan een helpen! Kiezers in III, kent uw taak: ^ls één man ter stembus voor onzen candidaat; den heer A. J. OOSTDAM, adjunct-direc teur van het Rijksopvoedingsgesticht hier ter stede, den bekenden voorzitter van Leidschen Kieskring en Leidsche Kiesver eniging, den (bekenden voorman ook in sociale organisaties. Doch, wij behoeven het persoonlijke riet eens naar" voren te schuiven. Kiezers, houdt hoog uw beginsel in decen beginselstrijd: stemt allèn als één man den Katholieken, dus u w candAdiaat. FRANSCH TEGENOFFENSIEF IN HET WESTEN. Mislukte Duitsche aanvallen tusschen Aisne en Marnd Engelsche vorderingen bij Villers^Bretoiwieafx. De onafhanke lijkheid der Don-republiek cfsor üekrajina erkend. OVERZICHT." In het. Westen blijkt een Fransch offensief te Gijn ontbrand. Want aldus deelt het legcrbericht uit Parijs mede: Na het Duitsche offensief op de fronten van Champagne en La Montagne de Reims op 15, 16 en 17 dezer zijn de Fransche troepen in vereeniging; met de Amerikaansche 'strijdkrachten vandaag tot den aanval overgegaan op de Duitsche stellingen tus schen de Marnelinie over een uitgestrekt heid van 45 K.M. Overal op het front Amblemcmt-Trousnes- Bouréches hebben zij belangrijke voordee- len behaald in de Duitsche linies. Zij heb ben de hoogjvlakten bereikt, welke Soissons en de streek van Chaudun beheerschen. Tusschen Villers Hélong en Nauroy-sur- Ourcq zijn hevige gevechten aan derï gang. Ten Z. van de Ourcq hebben de Fran- schen de hoofdlinie Marizi-St. Geneviève- Haute Vesnes-Belleau overschreden. Meer dan 20 dorpen zijn door de bewonderens waardige onvéVsaagdheid der Fransch- Amerikaansche troepen heroverd. Verscheidene duizenden gevangenen en een belangrijke buit zijn in hun handen gebleven. Ook het Duitsche avond-stafbericht maakt melding van het Fransche tegenof fensief. Het cegt, dat de aanvallen tus schen de Aisne en de Marne met sterke- strijdkrachten en pantserauto'^zijn gedaan" en dat de Franschen eenige terreinwinst hebben gemaakt, terwijl het er de teeke- neaude (bijzorodehdieid aan toevoegt, dat de gereedstaande reserves aan den strijd heb ben deelgenomen. Verder hebben Australische troelen bij een welgeslaagde plaatselijke onderneming in de buurt van Vileps-Bretonneux hun li nie ten Z. van dit dorp een mijl vooruit- gelegd. Ook in de buurt van Hébiiterne hebben de Engelschen hun stellingen eeni- germate kunnen verbeteren. In Italië heeft de strijd zich tot de gebruikelijke bedrijvigheid van het geschut en van verkenningisafdeelingen "beperkt. In Albanië hebben de Fransch-Ita- liaansche strijdkrachten voeling gekregén met de Oostenrijksche dekkingstroepen. De Oodtenrijksche .oorlogshaven Pola ia i.bij herhaling door verscheidene eskaders Ita- liaansche land- en- zeevliegtuigen bestookt. De Tsjech o-S 1 o w a k e n hebben zich na hevigen strijd meester gemaakt van Jaroslaff, op 250 K.M. van Moscou. De •beide hoofdsteden worden in staat van verdediging gebracht. Blijkens berichten in de. Russische pers, hebben de Engelschen in P e r z i den laatsten tijd belangrijke vorderingen ge maakt; zij bezetten thans vrijwel 't gehee'.e land, terwijl Gij oprukken naar de door de Russen ontruimde plaatsen aan de West grens. De regeering van Oekrajina heeft de onafhankelijkheid dej Don- republiek erkend. Uit de verklaring van de regeering dezer repubiek blijkt nog eens, dat het Z.O.-verbond niets wil te maken hebben met de Sovjet-regeering van Groot-Rusland. Deze actie is n.l. duidelijk gericht tegen de Sovj et-regeering,, die het hare heeft bijgedragen tot de versnippering en verzwakking van het machtige, rijk. Als het waar is, dat de Kadetten in Rus land thans in hulp van- Duitschland het eenige middel zien om de orde in Rusland te herstellen, is dit teekenend voor den toestand. Groote gebeurtenissen staan voor de deur, maar voor het oogenblik valt er nog niets te zeggen omtrent de houding en de macht'van de verschillende groepen, die betrokken zijn bij de worsteling, welke wordt voorbereid. 0p Zee. Stoom boot ver keer gestaakt. Volgens berichten uit Stockholm is het stoomschipverkeer tusschen Stockholm en Petrograd wegens heerschende cholera we der gestaakt. Duitschland. Ontploffing te Keulen. Men meldt uit Roermond aan de ,,Mab.": Iemand, die uit Duitschland kwam, deelde mede, dat ihij daar vernomen had, dat een munitiefabriek in of bij Keulen in de lucht gevlogen is. Veel dooden en gewonden. Dit is ook de oorzaak van de ontploffingen die hier verleden Vrijdag- op Zaterdag nacht overat gehoord zijn. De SpaanGcbe griep. De stedelijke gezondheidsdienst te Ber lijn deelt mede, dat de Spaansche griep daar aan het afnemen is. Het hoogtepunt i9 stellig reeds overschreden. In de zieken huizen zijn Dinsdag en Woensdag belang rijk minder patiënten binnengebracht dan de dagen daar voor.. Ook in de groote fa brieken, welke zeer gelden hebben onder deze ziekte, is hot aantal gevalleen aanmer kelijk verminderd. Oostenrijk-Hongarije. Geen vrouwenkiesrecht in Hongarije. Wolff seint uit Boedapest, dat het voor stel der regeering om het kiesrecht te ver- leenen aan vrouwen, die hooger onderwijs hebben genoten of op grond van zelfstan dige werkzaamheden 100 kronen belasting betalen, verworpen is. Uit het Parlement. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden verzetten de Tsjechische, Pooi- sche, soc.-democratische en Slavische af gevaardigden zich krachtig tegen de poli tiek, door den premier uiteengezet. Alleen de Duitschers steunen von Seidler. Frankrijk. Geen vleeschlooze dagen meer. Bij decreet worden in Frankrijk de vleeschlooae dagen mot ingang van 20 de zer o-pg-ehoven. Rusland. Petrograd bedreigd? Naar het Litausch persbureau te Lau sanne mededeelt, heeft een 35,000. man etork Latausdh leger onder generaal Kli- maistis, bestaande uit vroegere soldaten van het Russische leger, Witebsk genomen, adnat zij den troepen der sovjets een zware nederlaag hadde toegebracht. Talrijke vrij willigers stroomen naar 't leger van gene raal Klimaistis toe. Dece marcheert op Pe trograd,af daarbij de bolsjewikische legers vervolgende. Cholera te Petrograd. Te Petrograd is cholera uitgebroken. Gisteren'werden ruim 500 gevallen aange geven. Finland. Voor en tegen de Monarchie. De Finsche landdag heeft zich in tweede lezing van het grondwetsontwerp uitge sproken met 57 tegen 52 stemmen, ten gun ste van de monarchie. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat bij de derde lezingi de nood zakelijke meerderheid voor de monarchie tot stan komt en een regeeringscrisis is in dat geval onvermijdelijk. De geheele toe stand in Finland is verward en het depar tement van sociale aangelegenheden heeft voorgesteld, om de dichtbevolkte plaatsen te laten ontruimen ten einde den honger snood te- bestrijden. Deze maatregel houdt men te- Helsingfors zelf voor overbodig, daar reeds uit eigen beweging een groot deel yan de bevoking de steden verlaat. Vereenigde Staten. Het vredecpC'atv Volgens den correspondent te Washing ton van de „Associated Press", heerscht in officieele kriiïg;en aldaar de meening, dat de vredesnota van Eurian aan den Oostenrijkschen en Hongaarschen premier samenhangt met het Duitsche offensief, in de hoop, dat een succes dior Duitschers bij de geallieerden de neiging zou doen ont staan tot het openen van vredesonderhan delingen. Rooseva't en do Nobelprijs voor den vrede. De vroegere president verkreeg in 1906 den Nobelprijs voor den vrede. Daarvan stelde hij 160,000 mark ter beschikking van het Congres voor eenig dqel ter bevorde ring van den wereldvrede. Het Congres wist niet goed wat er mede aan te vangen en thans, zoo deelt de „Vorwarts" mede, ontving Roosevolt de som terug, om ze ter bevordering van de oorlogsdoeleinden der geallieerden ter beschikking te stellen. Een ergerlijke miskenning van de wel gemeende bedoelingen van den stichter der Nobelprijzen' is moeilijk denkbaar. Nederland en de Oorlog. Broodkaart. De directeur van het rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 59ste tijdvak geldig is van 20 tot en met 26 dezer. Koffie. Gedurende Augustus mogen detaillisten aan verbruikers afleveren: van 115 Aug. Vi ons koffie op bon no. 34 en van 1631 Aug. ons koffie op bon no. 35. Paddestoelen! De minister van Landbouw publiceert in „St.-Ct." 166 de volgende -circulaire d.d. 18 Ju\i: „Ik heb de eer u te berichten, dat mijne aandacht is gevestigd op de omstandigheid dat in boschrijke streken van ons land in groote hoeveelheden ^etbare zwammen voorkomen. De voedingswaarde nji, welke zekere soorten voor consumptie in aan merking komende paddenstoelen bezitten, is niet gering. Zij bevatten volgens chemi sche onderzoekingen eiwit, suiker en voe- dingszouten. Het zal u echter duidelijk zijn, dat het artikel te teer van behandeling is en daar enboven, wat de voor de geheele bevolking beschikbare voorraden betreft te weinig belangrijk, dan dat tot distributie van Rijkswege zou kunnen worden overgegaan. Ook zijn paddestoelen een voedsel, dat uiteraard slechts door bepaalde groepen van personen genuttigd wordt. „Waar het echter onder de heerschende omstandigheden wenschelijk lijkt om geen enkele voedselbron onaangesproken te la ten, bestaat er wellicht voor u aanleiding om het zoeken van paddestoelen en den verkoop daarvan in uwe gemeente te be vorderen. s „Door de Nederlandsche Myoologische Vereeniging te Haarlem is een schema opgemaakt voor distributie van het arti kel, waardoor zooveel mogelijk kan wor den voorkomen, dat vergiftige soorten in handen -komen van het publiek. „Gaarne verneem ik in hoeverre u meent ter zake maatregelen .te moeten treffen. Na ontvangst van uw desbetreffend bericht stel ik mij voor, u nadere inlichtingen te verschaffen en te bevorderen, dat met be hulp van genoemde Mycologische Vreeeni- ging eene behoorlijke regeling in dece aan gelegenheid getroffen wordt." Brandstoffen voor beroeps kweekers. Het Bureau voor Medeeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Uit de verzamelde gegevens, door de Brandstoffencommissies ingediend, is door de Rijkskolendistributie nagegaan, in hoe verre do (besciluikbaarstelling van brn-a-ck stoffen kan worden overgegaan. De in het stookseizoen 1914/'15 verbruikte hoeveelhe den daarbij als norm aannemende, kon een verdeeling van de in steenkolen en bruin kolen toe te wijzen brandstoffen worden vastgesteld, welke door de Brandstoffen- commissies in overleg met de plaatselijke tuinbouwcomité's, op gelijke wijze, voor iederen kweeker afzonderlijk dient te wor den doorgevoerd, en die hierop neerkomt, dat van de in 1914/15 verbruikte hoeveel heid 15 -pet. in steenkolen en 35 pet. in bruinkolen zal worden ter -beschikking ge steld, met dien verstande, dat de verbran- dingswaarde van 1 ton steenkolen gelijk te stellen is met die van 3Vè ton ton bruin kolen. Het ligt verder' in de bedoeling dose brandstoffen vóór Januari 1919 toe te wij zen, en wel zooveel'mogelijk in gelijke maandelijksche hoeveelheden, waarmede rèeds in deze maand een begin is gemaakt. Aan de kweekers dient te worden over gelaten op welke wijze zij dé brandstoffen wensdhen ie verstoken, d. w. z. of zij even tueel hun bedrijven kunnen concentreëren om op die wijze de voor eiken kweeker af- Brandstoffencommissie Leiden. Degenen, die een oprocpiiigskaart ont vingen om hunne foramdstoffenkaa.rt in Mu sis Sacrum af te halen, doch die verhin derd waren op den vastgestelden tijd daar aan gevolg te geven, worden alsnog in da gelegenheid gesteld om hunne brandstof- fenkaart af te halen aan het Bureau, Nieu we Rijn 66, op Maandag 22 en Dinsdag 23 Juli a.s., telken des voormiddags 912 en des namiddags 25 uur. Er wordt aan herinnerd, dat de brand- stoffenkaart alleen wordt afgegeven tegen de behoorlijk onderteekende oproepings- kaart. 5343 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 19 Juli 1918. conderlijk bestemde brandstoffen gezamen lijk te verbruiken. Aan de kweekers behoeft geen verplich ting te worden opgelegd, naast een hoe veelheid steenkolen ook bruinkolen te ont- vagen. De bruinkolen kunnen dus gewei gerd worden. Echter zal in geen geval andere brand stof daarvan in de plaats worden geleverd. In verband met de groote schaarschte aan brandstoffen dient iedere kweeker met het ter beschikking gestelde genoegen te ne men. Het -behoeft derhalve geen betoog, da* het in het belang van den verbruiker zelf is, indien hij zijn stookinrichting voor het stoken-met mindere boorien brandstof ge schikt maakt. De kolen a a nvoer uit Duitschland. De aanvoer van Duitsche steenkolen blijft voorloopig beperkt tot één trein van ongeveer Tijftig wagons per etmaal. Lood. De minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat de verkoop, de aflevering en het vervoer van nieuw lood, oud lood en looden artikelen aan de industrie ook ver boden zal zijn voor hoeveelheden van 50 K.G. en minder. Van dit verbod kan zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, ontheffing worden verleend door het Rijkskantoor voor Zink, Lood en Tin (R. K. Z. L. T.), Reinkenstraat 20, 's-Gravenhage. Onder de industrieën bovenbedoeld wor den verstaan bedrijven, welke oud lood verwerken. De beste maatschoen. Op initiatief van de Vakschool voor Schoenmakers te 's-Gravenhage, in ver eeniging met den Ned. Bond van Schoen makerspatroons- en Winkeliersverenigin gen en Vakblad voor de Schoenmakerij, is de prijsvraag uitgeschreven: „Wat is de beste maakwijze voor de maatschoen in den tijd van ledernood?" De beste opossing wordt beloond met f 100. Iedere Nederlandsche Schoenmaker kan mededingen. Vóór 1 Oct. moeten in zendingen ^eechiodon aan den directeur van bovengenoemde school. Mr. Troelstra naar Zwitserland. Naar de Haagsche redacteur van „Het Volk" verneemt, zal mr. Troelstra eich in den loop der volgende week naar Vevey begeven. Het Ctfnvooi-witboek. „Dit witboek is niet het mooiste, dat mi nister Loudon heft overgelegd", zoo oor deelt de „N. Rott. Ct."... Met woordenspel heeft de regeering getracht haar positie te redden. „Dat onze regeering zich naar de En- gelsche eischen geschikt heeft, is ons vol komen verklaarbaar, maar de vraag rijst, of, van het oogenblik af, waarop ondub- bezinnig bekend was, dat Engeland han gen bleef aan zijn oude opvattigen, vol gens welke het convooirecht geen recht is, dat tegenover een oorlogvoerende mogend heid bestaat of van dat oogenblik af onze regeering niet beter gedaan had, het geheele plan prijs te geven. De .nationale eer had, dunkt ons, minder geleden, zoo tegenover het Engelsche, niet onverwachte verzet het plan onuitvoerbaar verklaard was, dan door de comedievertooning, die er nu van gemaakt is." FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. De jonge diokter, die zich intueschen had Kekend gemaakt als Xavier Argenal, scheen z'ch weinig op 'zijn gemak te gevoelen en nam van alles, wat de welvoorziene tdfel aanbood, een zeer bescheiden deel. Hij vreesde dat Romy zou bemerken, dat hij werkeijk honger had en als hij begon te bedenken, dat cijn verlegen houding den opmerkzamen kunstenaar niet ontgaan kon, steeg hem het bloed naar de bleeke wangen. Homy jiet hem .evenwel voor zulke be schouwingen niet veel tijd. Onder het ge bruik van het ontbijt maakte hij allerlei geestige opmerkingen en zocht een gezelli- gen toon aan te slaan. ■.Ik heb gewenscht nader kennis mpt u te maken", zei Remy Posquères, „maar wanneer ge mij in uw vertrouwen wilt ne- Hien, zou het onbillijk zijn indien ik u niet °t mijn vertrouweling maakte. Met uw scherpen bik zult ge het licht en de scha duw van mijn karakter spoedig genoeg lee- ren kennen; maar omtrent mijn afkomst Goudt ge u al licht kunnen vergissen, waar toe mijn vertrouwelijke omgang met freule de Montgrand en de weelde, welke hier in mijn woning is tentoongespreid, misschien aanleiding zouden geven. Laat mij u even wel zeggen, dat ik uit nederige Ouders ben geboren en toen ik op jeugdigen leeftijd het ongeluk had hen tp verliezen, heeft de familie de Montgrand zich mijn lot aan getrokken. Zij hebben mij een degelijke op voeding gegeven, en het standpunt, dat ik thans in 4>e kunstwereld inneem, heb ik aan hun goede zorgen te danken. Ik zal hun nooit kuifnen vergelden, wat zij voor rqij hebben gedaan; maar ik tracht dit eenigszins te doerr-d'oor van het mijne iets af te conderen voor noodlijdenden. De graaf "en de gravin de Montgraud zagen met leede oogen mijn neiging voor- de be oefening der schoone kunsten. Ik begreep voor tien .jaren niet, waarom zij mij in een andere richting wilden sturen. Ik kon het ook niet begrijpen, ho'e mijn pleeg ouders, lieden met zooveel gjraaak en kunst zin bedeeld, mij van mijn ideaal wilden afhouden. Ten slotte gaven zij toe, en na dat ik mijiu öfcudiiën had voltooid, mocht ik nïijn eigen weg volgen, mij geheel aan de kunst wijden en mij zeiven in de kunste naarswereld haan breken. Ik heb letter kunde, beeldhouw- en schilderkunst met vrucht beoefend. Ik heb naam gemaakt en mijn stukken zijn dus geld waard of Jaat mij liever zeggen, men betaalt Ge# Maar het» is mij nu geen raadsel meer waarorp de gravin de Montgrand angstig naar mij opzag als ik in mijn jongelings-illusie ver klaarde kunstenaar te willen worden. Ze ker, de wereld, waarin wij verkeeren, is gevaarlijk en doet soms zoo spoedig het zaad van godsdienst en goede zeden ver stikken, dat met zooveel zorg in ons jeug dig hart werd gestrooid. Maar, Goddank, ik durf mijn brave -pleegouders nog onder de oogen komen; want de gedachte aan hunne weldaden heeft mij immer gesterkt tegen de madht der verleiding. Nu zult ge begrijpen, hoe ik coo vertrouwelijk kon zijn met freule de Montgrand en weet ge. in korte trekken mijne geschiedenis." „En ik wil u nu eens vertellen, waarom ge mij dat alles hebt medegedeeld?" vroeg Xavier Argenal. „Natuurlijk om u te toonen wie ik ben", antwoordde Remy. „Neen", zei de jonge dokter, „om te ver tellen wie gij zijt, hadt ge kunnen Volstaan met het woord kunstenaar of u kunnen be palen tot.uwe geschiedenis van de laatste iaren; maar ge hebt, vooropgesteld" wie gij geweest zijt, ën dat hebt gij enkel gedaan om te voorkomen dat ik over mijn tegen woordige positie zou blozen." „Kom, kom", zei Remy, „geloof dat toch niet!" „Ik geloof ^ct nietv jk ben er van over tuigd. Wij kermen elkaar sedert een uur en het is mij alsof wé reeds jaren vrienden waren. Neen, ik vrees niet, u alles te ver tellen, hoe behendig ik mijnen -benarden toestand voor het oog der wereld \>ok ver berg." „Dat doet mij genoegen", viel Remy Posquères in. ",,Ilc stel er hoogen prijs op ten volle uw vertrouwen te genieten." „Mijn vader", begon* Xavier, „is jong gestorven en liet mijn moeder en mij onbe middeld achter. Mijn moeder moest met naaien" in onze behoefte voorzien. Toen mijn schooljaren ten einde waren en ik een of ander vak moest kiezen, vroeg ik mijn moeder of ik zcu mogen blijven stu- deeren,- eonder nog juist- zelf te weten, wel ke wetenschap mij het meest aantrok. „Mijn moeder stemde toe, en in plaats dat ik langzamerhand, zooals andere jon ge lieden van mijn leeftijd, in mijn onder houd kon voorzien, eischten-mijn lessen en boeken jaarlijks groote offers.' Ik deed mijn best en was gelukkig in de studiën; maar meer en meer, vooral toen ik achttien jaar geworden was, begon mij het denk beeld të hinderen, dat ik de zorgen mijner moeder, in plaats van ze te verlichter^ voortdurend verzwaarde. Zij werd ziek, en het was eflsof ik er een voorgevoel vare had, dat ze niet spoedig «ou herstellen. Ik kwam op het wanhopig denkbeeld or& in de medicijnen te gaan studeeren en me( Gods hulphaar te genezen. In de stu* die vloogi ik vooruit en deed binnen fhet jaar mijn eerste examen. Maar- naarmate de geheimen der geneeskunde mij werdeC ontsluierd, begon ik meer den poodlottigers toestand mijner moeder in te zien. Neen, ze zou niet meer'herstellen. Den eenigen troost in haar lijden kon zij .soms zoo hoc»p- vol uiten in deze énkele woorden: „Xavier, nog zooveel maanden en j« bent dokter!" „Haar wensch" is vervuld geworden; maar zij heeft het niet mogen beleven. kon ik mijn moeder nog eens vergelden, wat zij voor mij heeft opgeofferd! Xavier kon niet meer spreken, ook Remj, was niet in staat een woord uit te brengen. Een oogenblik bewaarden beiden het stil zwijgen* (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1