BUITENLAND. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsnrijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 et? p. weck, f 1.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. weck, f 1.85 p. kwartaal. Franco d post f2.15 p. kwartaal. jHet Geïllustreerd Zondags blad is voor de Abonné's verurijgbaar togen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. Bureau: STEENSCHUUR !5 VRIJDAG 12 JULI 1918. LEIDEN. Iiiterc. Telefoon 935. NO. 2665 Postbus 6. De Advertentieprijs nedrnngt van 15 regels fö.75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeeiingeu>van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bjj contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte* Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en vei koop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meerlcW •j- Een ziekelijke afwijking. Het Volk" staat in het te-eken van •verkeerde voorstellingen en aanhalingen. Opnieuw moeten wie daarom der redac- ibie de weifelende -pols voelen, want de. poli tieke gezondheid laat nog steeds veel te wenschen over. Constateerden we eergiste ren -een ziekelijke afwijking, door de on juiste tellingi van arbeiders" in de S. D. A p., thans vertoont ,,Het Volk" weder om een verstrooidheid in de roode herse nen, en verdraait zoodoende de woorden van' mr. v. d. Laar, dat hij (v. d. L.) een voorstander van christelijke politiek is en in zooverre" tot de rechterzijde behoort, maar beslist tegen de poli tiek der coalitie is. De vragers waren hiermee nog even ver. De gespafieerde woorden hebben .zij ver geefs in Mr. v. d. Laar's oifficieele ver klaring gezocht. Wel is het bekend, dat de heer V. d. Laar met de coalitie zich niet vereen-igde, maar op de vraag van de „Meijerijsche Courarut" heeft de Christen- Socialist geenszins verklaard, tegen de ipolitieik' der coalitie te zijn. Hij zei-de nog wel, uiteraard tot de ïechtts-che partijen te beboeren. Dat is geheel iets anders. Met bovenstaand bedoelen we geenszins Mr. v. d. Laar een compliment te maken, of te verzoeken, als-je-Mieft tot de rechter zijde te gaan behooren; alleen wilden we weer eene teekenen de ziekelijkheid der hersenen van Het Volk". We zoeken naar een afdoend recept. Wie weet er een? Rond de Kamerverkiezingen DE KABINETSCRISIS. Naar het „Hbld." verneemt, is de mo gelijkheid groot, dat reeds binnen korten tijd een kabinet gevormd zal zijn, waarin alle ministers behooren tot de rechterzijde. Wij kunnen met zekerheid meedeelen, dat dit bericht, minstens genomen, zéér voorbarig is. Verder laten we voor rekening van de „Tel." het navolgende bericht van haren Londenschen correspondent: Naar de ,,Pall Mall Gazette" verneemt, heeft de Nederlandsche gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het Foreign Office een langdurig onder houd gehad met minister Balfour. Men is hier in regeeringskringen van meening, dat de Nederlandsche gezant binnenkort naa» Nederland zal terugkeeren, daar hij "ernstig in aanmerking zou komen voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken in het nieuw te vormen kabinet. De heeren profeteeren voldoende, doch hierbij -blijft het ook! ZIJ DIE NIET •GESTEMD HEBBEN. Naar wij vernemen-, hebben van de bijna 17000 kiezers, die te Amsterdam hun stem plicht niet .zijn nagekomen, ongeveer 2000 hiervoor schriftelijk een reden opgegeven. De burgemeester overweegt nog, welke maatregelen tegen de betrokkenen zullen worden genomen, 't Lijkt ons geen gezellig baantje, dit alles na te pluizen^En waar blijven nu de geldigö redenen van verhin dering? Een ander geval van niet stemmen- van hiervoor in aanmerking komende kiezers, is wel, d-at in tal van plaatsen vele kie zers niet op de kiezerslijst stonden, die er noodzakelijk op hadden moeten staan. In een kleine -afdeeling van 160 leden hadden een tiental leden -geen oproepingskaart ont vangen; vier daarvan, stonden nog op de lijst der gemeente, waar zij in Januari woonden en konden dus nog gaan stem men; drie daarvan waren einde Januari verhuisd en stonden niet meer op dé lijst der gemeente, waar zij begin Januari woonden, noch waar zij thans woonden. Wellicht zijn die bij hun vertrek op het bevolkingsregister doorgehaald en bij het opmaken van de kiezerslijst overgeslagen; drie anderen, die toch al 26 jaren oud zijn en altijd in dezelfde gemeente hun domici lie hadden, stonden niet op de kiezerslijst. Dus zes stemmen van de 160 verloren. Drie anderen stonden nog wel op de 'lijst eener gemeente,, die zij reeds voor een-ige jaren verlaten hadden, en konden dus daar gaan stemmen. Uit dit voorbeeld .ziet men hoe noodza kelijk het zal zijn voor de kievereenigingen bijtijds een afschrift van de kiezerslijsten •te vragen en die goed te controleeren. HET LIBERALISMEEXIT. De Haagsche politieke redacteur van het „Hbld.", de heer Elout, die de dingen wel eens meer bij den, -naam noemt, con stateert, dat het met het liberalisme ge daan is. „Wij hebben onmiskenbaar te doen met het einde van het liberale tijdperk, van de periode der liberale leiding van onze wet geving. Men kan dan ook o. i. gerüst op de liberale meerderheden in de Tweede Kamer het woord toepassen (men kon het al sinds 1901), dat \yintgens eenmaal sprak ten aanzien van de Indische -batige sloten: „Mijne Heeren, neemt er uw hoed voor af; gij zult ze niet meer wederzien." Zoo -gaat waar worden, wat de heeren vrijzinnigen eenmaal van Heemskerk zei den, maar nu met eenige variatie: „Het Liberalismeexit!" EEN BESCHAMEND VOORBEELD. 't Is in de verkiezingsdagen bijna uit den treure herhaald: R. K. kiezers, orga niseert u in de Katte Kiesvereeniging, en stemt nummer één van de Roomsche lijst. Helaas hebben- niet allen onzer mannen dit vermaan der Staatspartij in de ooren geknoopt. Een beschamend voorbeeld is hen gegeven door bet Roomsche Beesd. De kiezerslijst te Beesd telt voor district I 198 Roomsche kiezers. Dë Roomsche kies- vereeniging te Beesd telt 198 leden. Aan de stemming op 3 Juli te Beesd hebben deelgenomen 198 Roomsche kiezers. Als een bewijs, dat in het dorpje Beesd de katholieken, ook in politieken zin, oer- Roomsch zijn, diene het feit, dat baron Van Wijnbergen verkreeg in district I met 198 Roomsche kiezers 202 stemmen. DE BEDRIEGELIJKE STEMKAARTEN. Te Nijkerk waren 28 stemmen uitge bracht op de Politiepartij.' Men vond het getal hoog, en men vond het vreemd. Het raadsel is thans opgelost: de lijst .der christelijk-hitorischen stond naast die van de Politiepartij, en nu moeten 28 Nijker- kers,. die op den heer Schimmelpenninck wilden stemmen, niet het vaikje voor, maar dat achter zijn naam hebben zwart gemaakt, waardoor zij hun stem aan den politieman hebben geschonken. Hetzelfde moet in andere -gemeenten l^en aanzien van andere lijsten zijn voorgeko men., Verbetering in de toekomst is' dus ge- wenscht. STAALMAN EN ART. 192. In 'oen ingeziond-en stuik in die „Tel.", waari-n, de chriiSten-d-ömocraat, de 'hoer Staalman, reageert op het hoofdartikel in de „Standaard", getiteld: „Leentjebuur spelen", verklaart hij o. m., dat betref fende a,rt. 192 der Grondwet in het pro gram der christen-democraten het volgen de standpunt wordt ingenomen: „Volstrekt loyale uitvoering van art. 192 der Grondwet binnen den kortst mogélij- ken termijn ten, uiterlijk binnen twee jaar nadat de Volksvertegenwoordiging, geko zen volgens de nieuwe Grondwet, zal heb ben zitting genomen. Inmiddels worde terstond overgegaan tot -gelijkstelling der salarissen va-n de bijzondere met die der openbare onderwij zers, enz. Men neme noita van doze uitspraak. Franscho vorderingen bij Cdrcy. Pa trouille-gevechten in Italië. Rede van den Duitse hen Rijkskanselier: Geen veran dering vani koers. De verklaringen aan den Paus nog van kracht. Duitsche ver houding tot Rusland. China cn de H. Stoel. OVERZICHT. Over de gebeurtenissen op het slagveld kunnen wij vdndaag kort zijn. Aan het We stel ij k front hebben de Fran- schen nu het dorpje Corcy geheel in han den, alsmede het station, het kasteel en de boerderij St. Paul. De Engelschen mel den kleine vorderingen ten O. van Villers- Bretonneux. Sir Eric Geddos, de eerste lord der Brit- sche admiraliteit, heeft in een rede mede- deelingen gedaan, hoe de Engelsche marine schier dagelijks de Bocht van Helgoland bestookt. In Italië heeft de actie zich tot plaatselijke aanvallen op het bergfront be perkt, terwijl Ln Albanië de Italia nen de benedenloop van de Semonl hebben bereikt, en de Oostenrijkers erBerat ont ruimden. De zootoel in als.buiten Duitschland met de grootste spanning verbeide rede van den rijkskanselier -over de oor zaak'en de beteekenis van het aftreden van staatssecretaris Von Kühlmann is thans bekend. Wie verwacht mocht hebben, dat zij op deze punten bet volle licht zou ont steken, zal zich volkomen teleurgesteld gevoelen. De verandering aan buitenlandsche za ken, aldus von Hertling, berust niet op zakelijke meeningsverschillen, doch op overwegingen van louter persoonlijken aard, waaromtrent hij dan! mededeelinj- gen deed, welke strikt vertrouwelijk zijn. Aangaande de buitenlandsche politiek staat de kanselier steeds op den "grondslag van het antwoord aan den Paus van 1 Augustus 1917: nog steeds is Duitschland bereid tot den vrede, doch dit beteekent geen vrijbrief aan den vijand tot onafzien bare voortzetting van- den oorlog. Zoolang deze nog vasthoudt aan zijn wil om Duitschland te vernietigen, gelijk die weer pas in de redevoeringen van Wilson en Balfour tot uiting is gekomen, zoolang moet men volhouden en zal men volhou den-. Maar zoodra er een ernstige neiging tot den vrede valt te bespeuren, ^:al Duitsch land daartegenover geen afwijzende hou ding aannemen. En deze opvattingen wor den, zoo verzekerde von- Hertling met klem, ook door het opperste -legerbestuur volko men gedeeld. Tot den moord op den Duitschen gezant te Moskou hgeft de Entente aangezet, in de hoop Duitschland opnieuw met Rus land in oorlog te wikkelen. „Maar wij wil len geen nieuwen oorlog met Ruslund, al dus de kanselier, de tegenwoordige Russi sche regeering wil vrede en behoeft vrede en daarin steunen wij haar." Moge dit inzicht ook d-oor -andere par tijen gedeeld worden. Mogelijk was dan een sipoedige en dluurzame vrede te he reiken. Duitschland. Uit den Rijksdag. In de hoofdcommissie van den Rijksdag Werden gisteren de besprekingen geopend over het 15 milliard-crediet. Vooraf ver klaarde de vice-kanselier, von Payer, dat de mededeelingen, die de Rijkskanselier zou doen, meerendeels van vertrouwelijk-en aard waren. Rede. van den Kanselier. De rijkskanselier verklaarde in zijn in de hoofdcommissie uitgesproken rede, dat noch in de binnenlandsche, noch in de bui tenlandsche politiek des rijks eenige wijzi ging zou plaats vindén. Dit was als grond beginsel vastgesteld in- volkomen overeen stemming met het opperste legerbestuur. Mocht er zich hij de vijanden van het Duitsche rijk eene vredesneiging vank eenige beteekenis openbaren, dan zou, zei- de de rijkskanselier, de rijksregeering on middellijk deze neiging begunstigen en een aanknoopingspunt trachten te vinden om vredesbesprekingen, zij het voorloopig slechts en „petit comité", te beginnen. Wat de 'verhouding tot Rusland betreft, zal de vrede van Brest-Litofsk loyaal wor den nageleefd. De moord op graaf Mirbach zal geen aanleiding zijn tot ingrijpen; de Duitsche regeering zal slechts nauwlettend de ontwikkeling der toestanden in Rus land volgen. Persstemmen. De Duitsche pers is tamelijk voldaan over de rede van Von Hertling. Het „Berl. Tbl." prijst in^'t bijzonder de passage be treffende de ontwapening en de bereidwil ligheid tot onderhandelen, indien ernstige voorstellen gedaan worden. De „Voss. Ztg." verneemt dat het voort bestaan van de Rijksdagmeerdérheid ver zekerd is. De sociaal-democraten zullen, Onder zeker voorbehoud, de oórlogscredie- ten inwilligen. Hetzelfde blad gelooft, dat niets een vruchtbare samenwerking tus- schen von Payer en von Hintze in den weg staat. Von Hindenburg dood? Volgens „Les.Nouvelles" het blad ver klaart het bericht uit verschillende be trouwbare bronnen vernomen te hebben zou maarschalk von Hindenburg, den 16en Mei naar aanleiding van een hevig dispuut in het groot hoofdkwartier met den keizer, die door herhaalde, onafgebroken stooten en aanvallen den weg naar Parijs wilde forceeren, terwijl de opperbevelhebber de troepen eerst tot rust wilde laten komen, tengevolge van een congestie -gestorven zijn. Te Spa -had het dispuut plaats. Von Hindenburg werd onmiddellijk per auto naar Brussel getransporteerd. Of de maar schalk reeds te Spa of daarna te Brussel is overleden, weet het -blad niet te melden, maar zeker is het, altijd volgens „Les Nouvelles", dat Von Hindenburg dood i3. Rusland. Schadevergoeding van 7 milliard. De „Nasje Slowo" deelt mede, dat op 2 Juli in 'het commissariaat voor handel en industrie te Moskou een zitting der Cen trale liquidatie-commissie van het verdrag van BresbLitowsk heeft plaats gevonden, waarin de vraag werd besproken van de vergoeding voor oorlogsschade, welke Duitschland in den oorlog tegen Rusland heeft geleden. De totale som van de pu bliekrechtelijke en privaatrechtelijke Duit sche vorderingen bedraagt, volgens de vast stelling door de commissie te Moskou zeven milliard roebel. Duitschland, dat groote behoefte aan Russische roebels heeft, staat erop, dat deze vorderingen in de naaste toekomst zullen worden voldaan. De moord op graaf Mirbach. Naar de „Frankfurter Ztg." meldt, zijn de moordenaars van graaf Mirbach ge grepen. Volgens een verklaring van eeni leidster der links-sociaal-revolutionairen, mevrouw Spiridowna is op de onlangs gehouden partij vergadering het officieel besluit tot den aanslag genomen. Niéuwe aanslagen. Uit Petrograd wordt aan de Jemps ge meld, dat volgens de maximalistische bla den nieuwe aanslagen-tegen de Bolsjewiki in verschillende districten- ontdekt zijn. De „Pravda" zegt, dat de complotten in Penza en Köstrowa met die van Petrograd en Moskou in verband staan. De -grootvorsten zouden aan het hoofd der samenzwering staan. Finland. Een Pruisisch vWSt. Men meldt uit Hel-singfors, dat de Fin- sche zaakgelastigde te Berlijn naar Hel- singfors is gekomen. Hij zal den Senaat vermoedelijk voorstellen, prins Oscar II van Pruisen tot kon-ing van Finland te kiezen. De -repuibikl-einen vo-lharden i-n hun oppositie tegen de instelling van den- mo narchalen regeeringsvorm. Vereenigde Staten. EngelGche vica-cO|>SiiI mishandeld. De „Times" verneemt uit Buenos-Aires: Stakers te Villa Constitucion hebben den Engelschen vice-consul aangevallen, ge wond en hem met geweld naar het hoofd kwartier der stakers gebracht, waar hij mishandeld .werd. De Engelsche gezant heeft geprotesteerd'. Van het Vaticaan. China en liet Vaticaan. De „Osservatore Romano" meldt: De Chimeesche republiek heeft den wensch kenbaar gemaakt om in officieele diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel te'treden. De Paus heeft dit verlangen met de meeste welwillendheid aanvaard en zijn toestemming verleend tot de benoeming van Tai Tchen-li-n, vroeger Chineesch ge zant in Spanje en Portugal, tot gezant bij den H. Stoel. Nederland en de Oorlog. D e „N i e u w-A m s t e r d a m". Het stoomschip „Nigjiw- Amsterdam", van New-York met 550 passagiers en on geveer 9950 balen meel naar Rotterdam op reis, wordt 15 of 16 dezer binnen verwacht. Brandsioffencommissie Lelden. Degenen, die nog geen Brandstoffen- kaart ontvingen en ook nog geen aanvrage hebben gedaan om daarvan alsnog in het bezit te komen, worden dringend verzocht ten spoedigste en althans vóór 15 Juli a.a. hunne aanvrage bij het Bureau in te die nen. 5196 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 12 Juli 1918. Bij de uitreiking der Brandstoffenkaar- ten aan de groepen B, C en D werd toege zegd, dat, onvoorziene omstandigheden betreffende den aanvoer voorbehouden, een zeker percentage op het winterrantsoen vóór 1 October zoude kunnen 'worden af geleverd. In verband, met deze toezegging kwamen reeds vele aanvragen binnen, terwijl, wan néér niet spooedig tot toewijzing wordt overgegaan, zoowel schriftelijk als monde- ling wordt geïnformeerd naar het uitblijven eener toewijzing. Met het oog daarop vestigen wij er» de aandacht op, dat de voorraden van dien aard zijn, dat wij onmogelijk reeds thans aan alle aanvragen kunnen voldoen. De aanvragen worden echter naar volgorde der inkomst gerangschikt en overeenkom stig het volgnummer _en de beschikbare voorraden behandeld, zoodat correspon dentie betreffende deze aangelegenheid kan achterwege blijven-. 5197 De Directeur van het Brand* stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 12 Juli 1918. De „Koningi n-R e g e n t e s". Naar wij vernemen heeft de regeering be sloten het voorgenomen onderzoek naar het wrak van de „Koningin- Regentes" op te geven. De Raad voor de Scheepvaart zal Dins dag 15 Juli behandelen het gebeurde met de „Koningin Regentes" van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland", welk schip 6 Juni 1918 doof een ontploffing is gezon ken, waarbij zeven deden der bemanning het leveni verloren. De broodkaart. De directeur van het Rijkskantoor voor brood maakt bekend, dat de broodkaart van het 58ste tijdvak loopt van 13 Juli tot en met 19 Juli. Maalverbod. De minister van Landbouw enz. heeft verboden granen, mais, peulvruchten, olie houdende zaden of hun afvalproducten te vermalen, pletten, breken, of te dien op zichte eenige andere handeling le verrich ten, welke daarmede kan worden gelijk gesteld. De vleeschdi-stributie. Naar aanleiding van het bericht uit „Het Volk" volgens hetwelk einde Juli weer be gonnen zou worden met de distributie van versch rundvleesch, verneemt het Corr.- Bureau uit bevoegde bron, dat daarom trent nog niets is beslist. Het voornemen is over deze aangelegenheid overleg to- plegen met de gemeentebesturen. Vaste winkeliers. Minister Posthuma heeft een goed werk gedaan, door de verbruikers gelegenheid te geven uitdrukkelijk te verklaren van welken winkelier of van welke coöperatie zij hun waren willen betrekken. Het pu bliek is nu zeker daar zijn distributiegoe deren te vinden en behoeft niet uren te loopen om eindelijk in een winkel zijn in slag te kunnen doen. Distributie 'van eieren van gemeentewege. Door het Rijks Centraal Administratie kantoor voor de Distributie van Levens middelen is aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat in verband, met het door den minister van Landbouw uitgevaardigde verbod tot vervoer van eend- en kip-eieren, door de Rijkscommissie, van Toezicht op de Eiervereenfging maatregelen zijn geno men om een gedeelte der productie van kip-eieren ter -beschikking te krijgen, ten -einde de gemeenten zooveel m-ogelijk van eierén te voorzien. FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 19) >,Ja, we zijn arm; maar we zullen moed houden en overwinnen. Als ik mij maar eenmaal gevestigd hob, dat iik' Lea toegang kan verschaffen tot kringen, die voor 'bur gers gesloten zijn, dan is zij gered. Zij zal opgemerkt, gevleid, berihnd, aanbeden worden en uit haar aanbidders kan .ze hem tot echtgenoot kiezen, die de oudste brie ven van adeldom en het grootste kapitaal heeft. Dat is het doel van Lea!" ,,En gij zult uw zuster daarin aanmoe digen?" vroeg de grijsaard. >.Ik zal haar helpen en bijstaan", ant woordde Tiburce. >,Gij verwijdert u dus van mij?" vroeg de bedroefde vader. ,,Neen, vader", antwoordde de jonge- |lngt ,,als gij wilt, zullen we bij elkander blijven." ..Verklaar u nader", riep Jean- Danglès, ..uit onderhoud heeft nog niets dan bit- efheid opgeleverd. O, Tiburce, verkort -leven- niet." Tiburce keek strak voor zich. Hij scheen te berekenen wat hij den ouden man zou geven en wat hij hem zou onthouden. „Toen ik dezen morgen hier aankwam, ontmoette ik een vriend uit mijn laatsten studietijd. Hij vertelde mij dat hij eenige dagen geleden door een onverwachte erfe nis in het bezit was geraakt van- een be trekkelijk groot vermogen. Jules Savourac heeft zijn studiën in de rechten niet vol tooid. Dat was te voorzien-, want hij tim mert niet hoog. Nu vertelde hij mij in ver trouwen, dat het hem speet, niet meer partij van .zijn geld te kunnen- trekken; hij vreest ook dat het, „zoo gewonnen, zoo garemmen" zal wezen; want hij stelt 3e ei-schen van het leven nog al hoog en kan van de rente al zijn uitgaven niet betalen. Ik heb hem verteld, wat ik in zijn plaats zou doen en ten slotte is hij met mij over eengekomen om gemeenschappelijk een bankiershuis op te richten onder de firma Danglès en. Comp. Natuurlijk moeten we ons dadelijk vestigen op een grooten voet. Hoe meer weelde hoe meer vertrouwen. Ons kapitaal, van Lea en mij, is juist vol doende voor de voorloopige onkosten..Het bedrijfskapitaal komt van hem. Lea is uit muntend geschikt om de eer van het huis qp 'te houden en zij .zal hegrijpen, dat zij op deze wijze voordeelig is geplaatst. Ge zult ons gelukkig maken, wanneer ge in ons midden komt voor altijd. Ge kunt alles bij ons krijgen wat ge verlangt en we zul len ons dankbaar betoonen voor alle geno ten weldaden." „Neen", rie>p de grijsaard beslist, met een stem waarin toom en smart om den boventoon streden, „ge wilt u van mij losmaken, ge bemint mij niet meer." Ik zie het duidelijk al verbergt ge uw plan achter duizend schoone voorwendsels. Ge begrijpt zeer goed dat ik mijn laatste levensjaren niet wil doorbrengen te midden van een wisselvallige wereldsche grootheid, die zoo spoedig in schande kan overslaan. Ik had gehoopt dat ge beiden de troost van mijn oucierdom zoudt zijn, maar ge kunt uw plan volvoeren. Ik vermag niets meer tegen uw wil. De wet ontwapent mij. Lea is meerderjarig en gij zijt vijf en twintig jaar. „Onthoudt alleen dit: wanneer ge ooit den naarri Danglès, dien ik onbesmet heb bewaard, door uwe praktijken mocht be zoedelen, zal ik u vloeken voor tijd en eeuwigheid!" „Maar, vader „De weg, dien gij wilt bewandelen, ver schrikt mij", riep Jean Danglès „aaraelt ge nog, zeg het mij dan!" „Neen, vader", antwoordde Tiburce somber. „Is uw zuster besloten u te volgen?" „Zij hoopt, dat gij bij ops zult komen." „En als ik weiger?" „Dan zult ge haar leed doen." „Maar als zij weet, waarom ik weiger, verlaat zij mij dan toch?" „Tk heb u gezegd, vader, hoe zij er over denkt." „Uwe inblazingen", riep do. grijsaard) spijtig, bederven het kind. Gij hebt haar belust gemaakt op goud en de wereld." „Gij vergist u, vader. Als het buiten haar karakter aan iemand te wijten is, dan zal het aan u zijn. Vergeef mij zoo die waarheid "een weinig-hard klinkt. Als u slechts over een bescheiden vermogen te "beschikken had, waar ze omringd is door kinderen van mïllionnairs, waarom zoo veel geld besteed aan het onderricht in werenschappen, die gij gevaarlijk acht? Waarom hebt gé haar dan niet naar een eenvoudige kloosterschool gezonden, waar ze naaien, breien en koken had kunnen leeren? Dan was zij als het ware geknipt geweest voor uwe huishouding en totaal ongeschikt voor het leven dat ik haar nu aanbied. „Gij beschuldigt mij dus?" vroeg de grijsaard met een ernstig gelaat. „Verre van daar, als u ons maar toe staat onzen weg te volgen." „Ik acht dien vol gevaren." „En wij zien geen anderen weg!" „Mijn .zoon", sprak Jcan Danglès, „het wordt tijd dat we scheiden." „Maar die scheiding hebt gij gewild:, vader!" „Omdat ik u niet wil volgen op uw val- schen, gevaarlijken weg? Hoor: als ik u volgde, zou het den schijn hebben, alsof llfl uw gedrag goedkeurde, en dat zij verre. Wel zal ik u een enkele maal komen be zoeken als ge alleen zijt; maar verwacht •mij nimmer te midden van uw wereldsche omgeving in een salon. Ik leen mijn per soon niet aan een -leugenachtige weelde, waardoor ge vertrouwen in den handel hoopt te verwerven." „O, vader, wees gerust, wij zulle^ u dikwijls komen bezoeken." „In het begin, in de eerste dagen mis schien; maar te midden van uw bezight- den, afgewisseld door wereldsche verma ken, zult ge niet veel tijd vinden om uw vader -nog eens te bezoeken. Gij verlaa» mij!" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1