Onilasïlïng va*i tfert telegraafdienst. Wij vernemen, dat dc pogingen om den telegraafdienst eenigsains te ontlasten, re sultaat hebben gehad. Van die gemobiliseerd© telegrafisten is on geveer 20 "pet. weder ter beschikking van den telegraafdienst' gesteld, terwijl het aan al regemtings telegrammen zoomede do lengte daarvan aanzienlijk is beperkt. Zegelwet. Wij achten het van groot belang mede te deelen, dat het bestuur der registratie naar aanleiding van een daartoe gedane vraag om inlichting, heeft te kennen ge geven, dat volmachten van stemgerechtigde ingelanden in waterschappen om het stem recht door een ander te laten uitoefenen, vrij van zegel zijn. De Zegelwet 1917 on derwerpt aan formaateegel in het alge meen die stukken, opgemaakt tot bewijs van privaat-rechtelijke overeenkomsten, -handelingen of verklaringen. Aangezien aan provinciale verordenin gen de bevoegdheid wordt ontleend om het stemrecht door een gemachtigde te doen uitoefenen, wanneer men dit niet persoonlijk wil of kan doen, is vastgesteld dat men hieri niet te doen heeft met een privaatrecht, doch met een publiekrechte lijke handeling. Staatscommissie-Stork. In verband, met liet uitgesproken voornemen van het Algemeen Comité tter behartiging van de algomeene be langen van overheidspersoneel uit de Bonidien van (Overheidspersoneel, aan gesloten bij bet Ned. Verbond van Vak- vereenigingen om de Regeoring te ver zoeken, ten spoedigste over te gaan tot uitbetaling der in uitzicht gestelde ver- hooging van 'duurte- en kinderbijslag (do bekende 40 pCt.) heeft de secretaris generaal van het departement van Fi nanciën, Itevensi 2e f/oorzitjlef van de Staatscommissie Stork, aan het Alge- ineen Comité het volgende bericht: Een uitbetaling der z.g. 40 pCL zou slechts plaalts kunnen vinden, indien deze bijslag op eiken duurtebijslag zou worden gelegd. Dit is echter niet het geval. Alleen in die gevallen, waar het nieuwe salaris minder bedraagt dan het oude traktement plus 140 pCt van den lloegekendcn bijslag, zal de duurlebij- slag gehandhaafd blijven tot ten hóóg ste het verschil dier bedragen, en nim mer het Ibedrag van den volgens de duurtebijslagregeling 1918 aanvankelijk 'toegekenden duurtebijslag kunnen overschrijden. Zooals vanzelf spreekt, kan het resul taat van deze verrekening eerst bekend zijn, wanneer -de traktementen volgens de nieuwe regeling berekend kunnen .worden* A nvsf crcfam01 tïcnzaa iB er-lijn. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen/ worden tusschen het kantoor der Staatsspoorwegen te Berlijn en de Duitsche spcorwievdireicties onderhan delingen gevoerd om zoo spoedig moge lijk tot een verbeterde verbinding Ne derland—Berlijn via ,01 de/izaal—Ben t- heim ie geraken. De bedoeling is te trachten het over nachten te Oldenzaal te voorkomen en van de Duitsche spoorwegautoriteiten te verkrijgen, dat de sneltrein D 3 ie Löhne stopt en door een later vertrek uit Bentheim de aansluiting met trein D 171 zou worden gegarandeerd. „IlblcL" Nat. Hanzeborcd van Sigaremvittket-iers. De Ned. R. K. Middenstandsbond doet een oproep op alle R.-K. Sigarenwinkeliers in Nederland tot bijwoning der stichtings vergadering van een Nationalen Hanze- bond .van Sigarenwinkeliers op Woensdag 31 Juli a.s., des namiddags twee uur in Hotel Noordbrabant", Vreeburg, Utrecht. De aandacht wordt er wel op gevestigd, dat onder „Sigarenwinkeliers" alleen wor den verstaan zij, die hoofdzakelijk in dat bedrijf hun bestaan vinden. Zij dus, die een Sigarenwinkel drijven als „kleine bijzaak." komen -voor deze organisatie niet in aanmerking. De Hanze in het bisdom 's-Hgrtogen- "bosoh roept alle R.-K. dlagers in Nederlandi op, tot bijwoning der stichtingsvergadering van een diooesanen Hanze-Bond van Stag gers, op Donderdag 25 Juli a.9., 'snam. 2 uur in Boneski te Rotterdam. Nsdcrlandsche Aannemersbond. In de voortgezette vergadering van den Ned. Aannemersbond is de uitslag der verkiezing van vier leden in het hoofdbestuur medegedeeld. Herkozen werden de periodiek aftredenden de heeren J. sN- Hendrix te Amsterdam, J. J. Cos te Scheveningen en H. G. Chr. Treep te Zwolle, terwijl ingevolge hot bepaalde bij art. 21 der gewijzigde sta tuten nog een. verkiezing plaats vond voor 2 leden in het hoofdbestuur. Bij de verkiezing van twee nieuwe bestuursleden werden gekozen de hee ren H. A. Looyen uit Gorinchem en Tj. Boersma uit Enscheda Hierna werd de vergadering geschorst tot Woensdag ochtend. Jhr. Louden gezant te Washington? Naar aan de „Tel." uit een kring, die op diplomatiek gebied doorgaan© goed op de hoogte bleak, op de meest stellige wijze wordt verzekerd, zal Jh-r. Loudon, minis ter van Buitenlandsche Zaken, binnen kort door I-I. M. de Koningin worden be noemd tot gezant te Washington. Gemengde Berichten. Een krasse. In goede gezondheid en vol levenslust heeft rl© -heer Joh. van den Boom te Voorthuizen Maandag zijn lOlen verjaardag gevierd. Onder degenen die ham kwamen, geluk wcnschen, behoorde to. zijn ruim 91-iarigo schoonzuster, die expressehjk voor dit "doel eén reïsjè uit Apeldoorn had gesmaakt. De trage betaling door hee Rijk. Op advies van den Boerenbond zullen te Haar lemmermeer O. geen koeien meer vrij willig worden afgestaan, wanneer de reeds -geleverde nog niet zijn betaald. De duizendste. In het quarantaiine- kamp te Enschedé is de duizendste uit Duitschland ontvluchte krijgsgevangene binnengebracht; 9 Augustus 1917 is deze inrichting geopend. Veelfceteekenend geval. Er waren blij kens -den vanwege -liet Departement, van Justitie uitgegeven klapper op het Alge meen Politieblad; op 1 Januari 1918 ruim 37.000 personen gesignaleerd tot het onder-1 gaan. van hechtenis of gevangenisstraf, waartoe zij waren veroordeeld. De moord te Harderwijk. Na lang durig onderzoek, opgedragen aan den commissaris van politie, den heer J. W. Felix, i© eindelijk uitgekomen wie den Nedeiiandsohen soldaat W. Kruidenier uit Gharlois heeft vermoord. Het is de 19- jarige Nederlandsche soldaat M. P. d. K-, ook uit Charlois, die bij dezelfde compag nie diAde en naast Kruidenier op de kamer sliep. Hij heeft thans een volledige bekentenis afgelegd ♦h verklaard uit geld verlegenheid de daad bedreven te hebben. Een gedeelte van hot bedrag heeft hij aan oen vriend in bewaring gegeven. De por- temo-nnaie met inhoud heeft hij in een bosoh verstopt. Tevens hosSt hij, volgens de „N. R. Crt.", verklaard, dat geen Belgi scbe geïniemeerde of wie ook anders, met deze daad iets lxeeft uit te staan. Mc,t een knuppel had hij den Verslagene onver hoeds op 't achterhoofd geslagen, en, mee- nende dat hij Slechts bewusteloos was, had hij hom van zijn geld beroofd, daarop was hij zoo spoedig mogelijk door de boschjes verdwenen. Een pseuöe-reclrercheur. Gisternacht vervoegde zich op het politiebureau te Enschedé de persoon E., mededeelende, dat hij in de Haafcsfcergerstraat aldaar was aangehouden door iemand, zich uitgevende als rechercheur van politie, e>n deze van E., die nog wat met de politie te vereffe nen had, geld 'had trachten ai te persen. E., die gesignaleerd stond, werd voor- loopig opgeborgen, waarna een onderzoek naar den pseudo-rechercheur werd inge steld. Deze werd opgespoord en bleek te zijn een zekere K., oud 19 jaar, te En schedé woonachtig, die zich even tevoren tevens had schuldig gemaakt aan inbraak en diefstal in een per-ceel aan den Park weg aldaar. Toph es* in geloopen. Bij een rijtuig verhuurder te Tilburg kwam tegon den avond een man een rijtuig bestellen om zijn zieke vrouw nog denzelfden avond van Moergestel naar Tilburg 1© vervoeren. De niets kwaads vermoedende rijtuigver huurder maakte eon rijtuig gereed en de ümecht reed naar Moergestel. Daar aangekomen, moest de koetsier wachten, daar de vrouw neg niet gereed was om te vertrekken. De koetsier spande het paard uit en liet het wat grazen op eert in de nabijheid liggende Weide. Toen hij geroepen werd, om weg- te rijden, was inmiddels „de zieke vrouw" in een deken gewikkeld', reeds in het rijtuig. Nu ging het naar Tilburg. De commiezen waren echter opl hun post en hielden onderweg het rijtuig aan, openden het portier en onderzochten belangstellend „de zieke vrouw". Het bfleek echter, dat de in het deken gewikkelde een halve ges/lachte koe was. Spaanscho ziekt© Naar van de grens wordt medegedeeld, zouden in de gemeente Lonmeker twee arbeiders uit Essen'zijn teruggekeerd, die verschijnse len vertoonden van aangetast te zij-m door de Spaansche ziekte. Een kwade tijding. Enkele vrouwen, te Borne woonaobtig, wier mannen bij Krupp tin Duitsohlanid werkzaam zijn, ont vingen telegrafisch bericht, dat zij direct moesten overkomen, aangezien haren echtgenooten een ernstig ongeluk was overkomen. Of er een ontploffing had plaats gehad, of iets anders is gebeurd, werd er niet bij vermeld. Ondeugdelijk goedje. Zaterdag wer den te Enschedé in den vrijen bandel ge bracht elf manden bloedr en leverworst, die voor 50 cent per pond door hande lajretni ten winkeliers Werd verkocht. De ammo voor 't koopen was gering. De eige naren bleven er mee zitten. Het goedje dat vooral in den zomer aan spoedig be derf onderhevig is, was dan ook in korten tijd in zoodanig-en toestand, dat 500 K.G. moest worden vernietigd. Twee directies van daar gevestigde zaken, dje ook van den worst kochten, om ze aan hun arbeiders uit te reiken, zagen zach eveneens genoodzaakt vai^ die uit- deeling af te zien en den voorraad te ver nietigen. Synode en O. W.! De predikanten en ouderlingen van de Chr. Geref. Gemeente, die de in Juli te Utrecht te houden Synode zullen bijwonen, hebben, naar men aan „De Ned." meldt, een reden, te moer om deze niet te verzuimen! De. Berkhof, -predikant bij de Chr. Ger. Kerk te Utrecht, ontving dezer dagen van een belangstel-end vrouwelijk gcmeentelid ui-t -het Zuiden des lands een hoeveelheid thee en koffie, voldoende om den afgevaar digden gedurende de Synode een smake lijk kapje thee en een sterke .kop koffie te -verstrekken. Ais dat vooral in onze dagen niet trekt!.... Gewetensgeld. Ditmaal 115 zendingen, meerendeels kleingoed met twee van f 800, één van Ï11Ö3.12 en één van f 1119.28. Mislukte poging tct orwiuchtmg. Een Duitsche juffrouw, die zich gistermiddag in het Bureau va-n de Zedenpolitie aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage -bevond, in afwachting dat zij vandaar naar het hoofd- commissriaat zou worden overgebracht ter onderzoek of er teamen waren om haar over de grenzen te brengen, wist van een onbewaakt oogenblik gebruik te maken om zich uit een raam te late®, zakken. Zij viel daarbij echter op straat, bekwam een wonde aan het hoofd en werd daarom naai* gemoente-zi-ekenhuis vervoerd. Paas-d op hol. Gistermiddag half tiwee kwam een paard, gespannen voor een wa gen met schoolkinderen, hollend van Overmeer to Nederhorst de Berg binnen. Eenige kinderen wisten er af te springen, waarbij een tienjarig meisje met een sehe. delbreuk en hersenschudding werd opge nomen. Zij sti-erf bijna oogenblikkelijk Een and-en* had een gat in 't hoofd en verkeert in bedenkelijken toestand. De ove rigen kwamen er vrijwel met den schrik af. Verkiezmgcvaria. De kiezerslijst te Beesd tdlt voor district één 198 Roömisohe kiezers. De Roomsclie kiesvereeniging te Beeifci telt 198 leden...Aan de stemming op 3 Juli te Bee?d heliben deelgenomen 198 Rooir-sohe 'kielzers. Als bewijs., dat in het dorpke Beesd de Katholieken, ook in politikken zin, oer- Roomsoh zijn, diene het feit, dat Baron Van Wijnbergen verkreeg in district I met 19S Roorosche kiezers 202 stemmen. 't Gebeurde op den verkiezingsdag t-d Gercert. Een man met reclame-plakaat voor Mr. Dresselhuys stapt uit de tram, doch wordt direct gewaarschuwd ldeveir niet met het ding door 't dorp te flanee- ren. De man werd 'goed betaald en wil met het bord niet teruggaan, doch' zet "dit met den kop in een fundamentsput en gaat -heen. Even later vöndt men het, bord- op den -gn-ooten weg, geplaatst tegen een waarschuwingsbord, waarop stond: „Ge vaarlijk". Uit de Pers. DE KABINETSCRISIS. Van verscheidene kanten wordt ge liefhebberd op het gebied der Kabinets crisis. En wat nu ten overvloede blijkt is, dat do oplossing verre van gemak kelijk is. Ons blad, aldus De Maasbode heeft er den nadruk op gelegd, dat een Christelijk Kabinet de eenigste oplossing mag hoeten, omdat an dere oplossingen ónmogelijk rijn. Dat andere oplossingen onmoge lijk rijn, kan ieder theoretisch in zien. Maar, daarom zal nog niet ieder Jhet erkennen.- Ten minste thans blijkt, dat sommigen er an ders over spreken. Reeds twee organen van een par tij, die drie of vier afgevaardigden verkozen kreeg, de Nieuwe Rol- tèrdamsclie Ct." en de „Nieuwe Ct. hebben zich uitgelaten voor een an dere oplossing. v Bepaald aardig is de vrijmoedige wijze, waarop deze bladen, die een macht achter zich hebben zoo groot als die van Wijnkoop, de Kabinet ten ineenzetten en wij mogen bet wel waardeeren, dat rij in hun Ka binet t'nog -een flinke plaats voor rechts reserveeren Doch het Kabinet, dat zij ,wen- schen, moet gemengd zijn, niet rechts; hét moet dienen om de za ken gaande te houden tot dat wij weer een volgende verkiezing heb ben en vrede. En weet ge, waarvoor zuik een Kabinet dan" vooral zal dienen? De heeren zeggen het er maar rond borstig bij: door zulk een Kabinet uit een achttal rechtsche en link- sche partijen zou de antithese, de tegenstelling' tusschen rechts' en links, verder kunnen uitslijten en misschien wel tot oud roest kun nen worden. Om daaraan mee tè helpen mogen 'de parüjen van rechts dan ook een plaats krijgen, de „N. R. Ct." is zelfs zoo goedgunsLig om aan rechts „een zeer belangrijk onderdeel" te gunnen in de me-eiderheid en. in het Kabinet, dat rij in elkaar zet. - Wij willen de heeren onder dank zegging voor de vriendelijke wijze, waarop zij over ons beslissen, ge rust stellen: een rechts Kabinet komt als uiterste redmiddel, wan neer gebleken is, dat geen enkele andere meerderheid te vinden is. AFGEWIMPELD. Het Huisgezin constateert, dat „De Standaard" een rechtsch ministerie af wimpelt. Bij wat haar daartoe noopt is zekere verstoordheid tegen de ka tholieken, ook over hun machts- vergrooting, moeilijk te miskennen. Hoe het rij, als de „Standaard" mr. Heemskerk toevoegt: weet wel, dat als gij de'formatie van een rechtsch kabinet aandurft, ge op onze club geeni oogenblik kunt rekenen, dan hoeven wij aan een ministerie van rechts nset verder te denken. Wel' schijnt de „Standaard", die „onze staatslieden van eerste kali ber" niet aan een proefneming wil wagen, „pas opkomende staatslie den" ook onder haar partij niet te willen verbieden, aan de vormang van een ministerie, deel te nemen, maar aan zulk een verlof hebben wij niets. Geen pasopkomende staatslieden hebben we noodig, maar de eerste en do allerbeste krachten. Het land bevindt zich in den aller moeilijkst denkbaren toestand, en wat de verhouding ten opzichte van het buitenland èn wat onze voed selvoorziening, bn! onze Jinanciön betreft. Met „pasopkomende staatslieden" kan men aan dezen toestand niet het hoofd bieden. Indien de anti-revolutionaire lei der het aan mannen als Idenburg en Colijn onmogelijk maakt, juist nu de volle maat. van hun kunnen te geven, en' als uiterste concessie misschien aan jonge politici als Rutgers en Beum-er wil vergunnen van een evcntueele kabinetsforma tie deel uit te maken, dan doet men verstandiger van een princi pieel ministerie af te zien. De ministers, die we noodig heb ben we hopen eenparig den heer Loudon voor Buitenlandsche Za ken te behouden' moeten het be ter kunnen doen dan Posthuma, dan Gort van der Linden en dan Treub; zij moeten ook opgewas sen zijn togen de zeer sterke oppo sitie en de zeer knappe leden, die van de oppositie doel uitmaken. Al de ministers moeten dus eer ste klas krachten rijn. Kunnen we die, om welke reden ook, niet krijgen, dan dienen wij reeds hierom van een christelijk ministerie af te zien, want wij mogen noch het land, noch de kie zers teleurstellen door een proef neming, die de Idem der onvrucht baarheid in zich draagt. EEN CORRECTIEF. Onder dit opschrift zegt De Residen tiebode, dat de voorkeurstemmen, hier en daar verkregen, bewijzen, dat men in de toekomst met het advies: „stemt nummer éen", niet meer zal kunnen volstaan. Er is een correctief bij noodig en de partijleiders zullen het mogen zoeken. De „N. Tilb. Gtv" zegt terecht: Thans heeft het bewerkt, dat do candidalen cbe zich geheel eerlijk aan het advies hielden de kans be liepen door hun eerlijkheid achter uit te raken. Dat dr. Kus ter s zijn plaats aan den heer Van Rijzewijk moest afslaan is een gevolg van rijn eerlijke organisatorische hou ding, waarvoor hem alle lof toe komt. Een schrale troost, zegt mis schien deze of gene. Toch niet. Den hoogsten prijs, ook in de politiek, heeft met degene die er zooge naamd komt, maar alleen hij die er komt met ongerept karakter. Als het anders was zou hel voor dege nen, die eerlijk hun weg; gaan en daardoor er z:g, niet komen, omdat rij door de slimmere lislelingei worden op rij gedrongen, al te mis troostig zijn. .Er moet dus een corectief komen bij het „stemt nummer één", of hei, moeit voortaan gaan „hard. tegen hard" in een gevecht om de plaat sen, ook bij de wettelijke verkie zing. Dit laatste is echter niet wen- schelijk. Mogelijk zal het correctief zijn, dat men de candidaten niet alleen laat verklaren dat zij zich zullen tevreden stellen met de hun door de "organisatie toegewezen plaats, maar ook dat rij geen zetel of plaats zullen aanvaarden, wanneer die door voorkeurstemmen is verwor ven. En wenschelijk is ook, dat het toe komstig politiek advies rekening houdt met hetgeen te dezen aanzien bij de huidige verkiezing is geschied. Want het geval, dat de „N. Tilb. Ct." memoreert, staat niet alleen. Bijna op elke lijst zien we i-ets dergelijks. Zoo beleven we in Zuid-Holland het geval, dat de heer Balvers 'veruit het meeste stemmen haalde van de nicLgekozenen. Al zijn het er dan maar 1000 ongeveer, deze heer komt in de Kamer, zoodra er in d'e vier jaren een vacature komt op de Katholieke lijst van Zuid-Holland. Logisch is ark 104 der Kieswet, die zulks wil, echter allerminst. Waar de verkiezing er geheel op is ingericht, de stemmen op No. 1 uit te laten brengen, moesten voor de plaatsvervangers niet de voorkeurstemmen, maar de rangorde op de lijst beslissend zijn. 't Is toch te mal, dat er nu Kamerle den kunnen komen met 100 stemmen of minder, terwijl vooraanstaanden, op wie voor de ranglijst duizenden stem men meier rijn uitgebracht, uitvallen. Zoolang dat niet het geval is, zal de organisatie zelf maatregelen moeten nemen, zooals ora*j Tilburgsche collega terecht zegt. Want anders worden de loyale elementen do dupe. HET REVOLUTIONAIR ISOLEMENT. In De Tribune acht de heer Wijnkoop het vanzelf sprekend, dat teet in de Kamer, gelijk daar buiten, onzerzijds gaat legen do im perialisten en de sociaai-patriotten, tegen links zoowel als tegen rechts, en dat wij 'de antithese, die door de beide kerken van links en rechts de S.D.AjP. en de Katholieken weer wordt opgeblazen, in al haar bedrog (riiliten -wq.en te ontmas-1 keren. Zijn bijv. 'de heeren „democraten" van links bereid om de Regeering- Cort van der Linden in staat van beschuldiging te stellen, en een ernstig onderzoek naar haar volks verraderlijk optreden te doen? Ter wille van de- eenheid der revo lutionaire actie acht het blad nauwe samenwerking met de Soc. Partij en do Chr.» Socialisten gewenscht, opdat zij „tot één komen". Zou het lukken? STADSNIEUWS. Schoenen op bons. Mdt ingang van 1 October a.s. zal de verkoop van schoenen op bons als ge ëindigd worden beschouwd. Bons, na 1 October 1918 door de winkeliers aan genomen, zulten ongeldrig worden ver klaard "Gerechtigden op zulke bons, die voof zichzelf of voor hun gezin nog geen schoenenbons hebben aangevraagd, zullen, als rij op dit schoeisel prijs stel- len, daarom verstandig "doen zich zoo spoadg mogelijk aan het Steuncomité (Breestr. 119) aan te mélden jfloor welks bemiddeling zij een bon kunnen onb- vangen, welke binnen een maand na de uitreiking moet worden ingewisseld Hun, die reeds eenmaal een paar schoe- nen ontvingen, zal echter geen tweede» bon worden verstrekt. De vacature J. Botermasis. In de bestaande vacature J. Bo termans, district III, rijn ah candidate®) gesteld voor den gemeenteraad*.. door de R.-K. Ki©avereeniging (gesteund diocr dc A.-R. Kiesvereeniging) A. J. Oost dam; door de Vrijz.-Dcmocr. Kiesvereeni ging J. Zitman, door de S. D. A. P. T. Groencveld e® door de S. D. P. Dr. J. A. N. Kn-uttel. De Unie-Lilberale Kiesvereeniging „Thor- ibecke" besloot gisteravond geen deel to nemen aan deze raadsverkiezing, terwijl do Christ.-Hist. Kiesvereeniging n-og niet heeft medegedeeld, of zij den Roomechen candridaat zal steunen. Adres Duurte-Gommissie. Door de Duurte-commissie uit de Leid- sche Arbeidersbeweging is aan B. en \V. alhier een adres gezonden inzake de maat regelen, door B. en W. genomen orn ka toen, keper en graslinnen ter beschikking te stellen van de mingegoedc ingezetenen. In dit adres wordt er teleurstelling over uitgesproken, dat verreweg het grootste deel der arbeidersbevolking; van deze dis tributie verstoken blijft, en gezegd, dat gebleken is, dat in de practijk met dc wei standsgrens geen rekening wordt gehou den, zoodat nagenoeg iedereen, die zicb aanmeldt, aan katoen of keper wordt ge- holpen, waardoor ontstaat de onbillijkheid, dat wie zich niet aanmeldt, in de veron derstelling, dat hij daarop geen recht heeft, de gelegenheid mist zich katoen oS keper aan te schaffen. Adressante wenscht, dat worde publiek gemaakt, dat de bewuste distributie zoo danig worde uitgebreid, dat de geheele ar beidersbevolking en de economisch met haar gelijkgestelde® er van gebruik kun nen maken. R. K. Kiesvereeniging. In de -kleine Stadszaal hield genoemde vereeniging gisteravond een drukbezochte ledenvergadering, onder -voorzitterschap van den heer A. J. Oostdam. Na de gebruikelijke opening emde vast stelling der notulen van de vorige verga dering, wijst de voorzitter op de gelukkige resultaten, bereikt door de verkiezing van den anti-rev. heer J. de Lange tot lid \*an den ra$td, en door dc verhooging van het aantaL'R. K. Kamerzetels van 25 tot 30. In diï verband brengt spr. hulde aan alle piopagajidisten, inzonderheid aan den heer Molkenboer, voor het vele werk in dc da gen der verkiezingen verricht. Als wan«. klank noemt spr. den aanwas der roode stemmen. Geenszins zal dit. den rechtsch en schaden, omdat de Christelijke Burcht nog steeds onaangetast staat. Met vreugde ziet spreker op den stemdag van 3 Juli terug. Aan de orde is de bespreking van de candidaatstelling in district III voor den gemeenteraad. De voorzitter herinnert er aan, dat deze zetel laatstelijk bezet door den vrijz.-dem. heer J. Botermaps oor spronkelijk een Roomsclie zetel is. Van daar, dat de anti-revolutionairen onze voorgenomen candidatuur «zullen steunen: Door de Ghn9t.-Historisch.3n is nog geen toezegging gedaan. Bij het bestuur zijn voor deze vacature voorgesteld de heeren Th. M. W. Bergers, G. Th. Koekenhfer, P. Heemskerk, G. Mol« kenboer en A. J. Oostdam. -Nadat de antecedenten van die Candida- ten uitvoerig waren besproken, word- tol1 stemming overgegaan. Bij eenste vrije stem ming werden de navolgende cijfers be reikt: Bergers 20, Koekenbier 7, Heemskerk 73, Molkenboer 9, Oostdam 49. Uitgebracht zijn 158 geldige stemmen", zoodat de vol strekte meerderheid 80 is. Bij tweede vrije stemming werden de volgende cijfers be haald: Bergers 15, Koekenbier 3, Heems kerk 72, Molkenboer 4, Oostdam 67. Thans was de volstrekte meerderheid 81. Voor de herstemming komen in aanmerking de heeren Heemskerk en Oostdam, die resp. 76 en 84 stemmen verkrijgen, zoodat de heer'A. J. Oostdam is candidaat gesteld v oor de vacature-Botermans. De voorzitter dankte voor het In hem gestelde vertrouwen, en zegt toe, indien hij gekozen wordt., steeds zijn functie met ernst ÖP te vatten. Bij de rondvraag brengt de heer Spen* del dank en hulde aan den voorzitter voor diens vele werk tijdens de verkiezingen. Met tactische bekwaamheid aldus spr. is de heer Oostdam werkzaam geweest om datgene te bereiken, wat wij thans hebben ervaren. Verder dankt spr. het co mité van politieke actie, voor de door dit comité uitgeschreven propaganda-vergade- ringen. Ook brengt de heer Spendel hulde aan „De Leidsche Courant" voor de krachtige medewerking bij" den grooten ar beid der verkiezingen. Deze hulde strekt spr. uit tot redactie en administratie. De voorzitter dankt ,den heer Spendel voor diens vriendelijke woorden». Spr. sluit zich aan bij den dank gebracht aan het comité van actie en ,De Leidsche Courant". Naar aanleiding van. een verzoek, zegt de voorzitter met de desbetreffende perso-, nen voeling te zullen houden om een Kath. program tot stand te brengen. Is dat ge schied, dan zullen sprekers dit program kunnen toelichten, tenvijl voor den a.a winter werk genoeg is. o. a. in verband met de a.s. Staten-verkiezing. De^ heer v. d. Linden spoort aan, propaganda te ma* ken., door verspreiding van het (Roomse^ plaaisteilijk. blad,. Hierdoor wordt de actie levendig gehouden. De heer Hartwijk spoort de propagandis ten aan, met hun arbeid door te gaan,, om* dat er nog veel is te doen. De heer Zwc

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2