BUITENLAND. De Oorlog. TJit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal.Franco p. poef f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- biad is voor de Abonné's veicrijgbaar Legen betaling - van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang,s Bureau: STESKSCKUUR 15 DINSDAG 9 JULI 1918. LEIDEN. interc. Telefoon 935. No. 2662 Postbus 6. - De Advcrtentieprija cedraagt van 15 regels f0.75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezondenmededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur <m verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 wóórden. Ieder woord meerlcW Rond de Kamerverkiezingen DE UITSLAG OVER 'T ALGEMEEN. Tot belangrijke opmerkingen geeft de lotaai-uitslag der stembus aanleiding. Daar staat op de eerste plaats het ont zagwekkende katholieke stemmenoijïer yaii meer ckm 400,000. Slechts twee an dere partijen de S D. A,. P. met 293,000 en de anti-revolutionairen met 180,000 stommen, zijn boven do 100,000 geko- jnoienjJ i De verwachtingen, die de linker-par- Jjjen op Brabant en Limburg gebouwd hadden, zijnj maar kwailijk verwezen lijkt. In den kieskring Den Bosch heb ben de katholieken met 63,000 stemmen bijna 8.4 pGt. van het totaal aantal slem- men bereikt, de andere partijen allen samen dus slechts 16 pGt. In de kies kringen Tilburg en Maastricht brachten de \katholieken $iet tot respectievel jk 80 en 82 pCü. van heft geheele getal. Over het algemeen heeft de E. V. zich den kleinen partijen niet gunstig, be toond. 'Van de 32 verschillende „par tijen,'" hebben bijna de helft (15) het niet tot den kiösdeeier en dus zelfs niet tot éen Kamerzetel .weten te brengen. Maar opmerkelijk is ook het lage stelm men cijfer der jsocialisten te Am sterdam. Daar haalde de S.D.A..P. in de. roode hoofdstad! slechts even 33,000.stemmen. Ze heeft er niet min der dan circa 14000 aan de S.D.P. en 3800 aan de S. P. moeten afstaan! Wi j zijn overtuigd, dat heel de stembus-uit slag de socialisten teleurgesteld) heeft.- DE RESERVE-KAMERLEDEN. Onder het nieuwe kiesstelsel zijn ook 'de tusschentijdsche verkiezingen ver vallen. Wanneer een Kamerlid overlijdt of ontslag neemt, staat zijn opvolger al gereed' en deze wordt dan de nieuwe afgevaardigde. Wie zijn die eerste opvolgers? Vol gens berekening zijn het de volger.de: R.-K. Staatspartij. (Den Bosch) mr. dr.. J. van Best. Tweede lijst (Tilburg): J. van Rijzewijk. Derde lijst (Arnhem enz.): L. F., J. M. baron van Voorst tot Voorst. Vierde lijst (Botterdam enz.): X H. M. Balvers. Vijfde lijst (Amster dam): dr. J. G. G. Vriens. Zesde lijst (Middelburg): J. J. L. M. van Waès- berghe. Achtste lijst (Haarlem enz.): A. B. MicbMsen,. Negende lijst (Friesland enz.): dr. H. G. L. E. Berger, Tiende" lijst (Limburg): J. H. J. Beckers.. Anti-rev. Partij: j. F. Heemskerk, K. Kruithof en J. Schóuteni. Christ.-Hist. Unie: J. Bakker, G. J. A\ 'Schimmelpenninck Jr. - Christen-dein. Partijp, p. Harten- do rf. Christ.-Sociale Partij: dr. J. van Dorp. Bond van Christeri-Socialisten: mevr. 'A. Tjaden—Van der Vlies. Plattelandspartij: A. Braat. Middenstandspartij: G. J. Bokhorst Weermachtsbond: W. Klooster. Neutrale partij: G. H. Koopman. S.D.A.P.: G. F. Lindeyer, H: J: van Braambeek, J. A. Bergmeijer, mr. H. J. Nieboer, Ed: Polak. P. - Moltmaker, P. I-Iiemstra, A. Nagtzaan, A. Dijkgraaf, S P. Baart, mevr. W. MansholLAndreae Vrijz.-dem. Bond: F. E. H. Ebels, P. Nol ting. —Liberale Unie: Ph. van Dixhoorn, J. II, W. Th. Reimers, P. J. de Kanter, R. Visser Lzn., mr.-H. Smeengö. Vrij-lib:: B. Nierstrasz. Soc.-dem. Partij: L. L. H. de Visser^ Soc. Partij: B. Lansink Jr. Ec. Bond: mej.. Johanna Westerman, Rd. G. Schürmann. NIEUWE MINISTERIES. Naar „De Tijd" verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat, indien de rechter zijde de regeering aanvaardt, een mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen zal worden ingesteld. „Het Centrum" bepleit de instelling van afzonderlijke departementen voor Onder,wij's en Arbeid1 (in plaats van Crisis), om Alanine en Oorlog te ver eenigen in D,efensiê en Waterstaat on der to brengen bij Binnenlandsche Zaken. Wij zouden de instelling van een Oa- dierwijs-ministerie zeer toejuichen. De werkzaamheden; van een minister van Binnenlandsche Zaken, onder wiens ressort Onderwijs behoort, zijn in nor male omstandigheden en. vooral wan- naejr (hij tevens minister-president is, zóó omvangrijk, dat een goede beharti ging van (Ond-eijwijs-zaken 'haast jniet mogelijk is. Onder het--kabinet-Gort van der Linden is dit wel zeer duidelijk aan den dag getreden. Voor een afzonderlijk ministerie van Onderwijs is te meer reden, omdat in de naaste toekomst juist Onderwijs de meeste zorg zal behoeven. DE KAMER OM? Naar aanleiding van het kleurbeken- nen der heeren mr. dr. v. d. Laar (Ghr. Soc. partij) en Staalman (Ghr.-dem.) stelt de ,,Meijerijsche Courant" vast, dat de 52ste zetel uit beginsel een rechtsche zal zijn. De eigenlijke coalitie is zoowat stilzwijgend bij deze. verkiezing verbro ken; er zal in de komende periode zeer weinig coalitiepolitiek te voeren zijn, dus laat het zich aanzien, dat de coalitie niet erg zal te klagen hebben over de politieke buitenissigheden van het rechtsche Kamerlid Van de Laar. Aan genomen kan dus worden, aldus de re dactie, dat de Kamer ..om" is! Ook in een fees'tvergadiering te Eind hoven gehoudên, deelde de heer L. Deckers, mede, dat' de T^tholieken in 't land hoog kunnen jubelen en juichen omdat sinds een paar uren bij hem be kend is geworden, dat genoemde can- didaten zich zonder voorbehoud aan de rechterzijde scharen. „De geheele zege is dus aan ons, riep spreker uit en we kunnen nu worden geregeerd niet zon der, maar met Christus." Niettemin wachten wij de beslissing der organisatie af, tot welke zijde de 51e en 52e Kamerzetel zal behooren. PROF. EERDMANS EN ZIJN PARTIJ-BLAD. ,,Het Vaderland" het orgaan der Li berale Unie schrijft een afscheidswoord aan de uitgevallen Unie-Liberale staats lieden, onder wie er zekér vele zijn, die ziGh jarenlang zeer verdienstelijk heb ben gemaakt voor hun partij en vader land. Allen krijgen den min of meerde ren lof, die hun rechtens toekomt Alleen het Unie-liberale lid Eerdmans wordt niet betreurd. Hij was voor „Het Vaderland" steeds „de onbegrijpelijke in de politiek". ,,Hij heeft", erkent „Heb Vaderland", misschien wat Iaat, heit getal der Leict- sche professoren vermeerderd, wier optreden in de politiek een vergissing bleek, en hij zal daarom naast Visse ring en Van der Vlugt worden genoemd Hij is er trouwens niets minder om dat hij meer in de Assyrische en Ara- meesche talen thuis is dan in het Laby rinth van ons staalkundig leven. „In zooverre als hij in de L. U. het vuur van het anticlericalisme heeft aangeblazen, wat gelukkig geen vat op de kiezers bleek te hebben (de Leidenaars stemden alle I-Ieieres!) kunnen wij ons met eenige inspanning over zijn val gemak kelijk troosten." Zoo krijgt de felle- antipapist Eerd mans van zijn eigen partijgenooten do complimenten thuis. DE EERSTE KAMER. De uitslag van de stemming_deed de „Res-boda" ook met belangstelling de cijfers nagaan met het oog op de Eer ste Kamer, waar jZuid-Hoiland op de wip'zit. Welnu, onze provincie heeft bij deze stemming getoond, dat het vrijwel half om half staat, d. w. z-, dat links en rechts hier mekaar niet veel toege ven. Hebben we juist getold, dan telt de rechterzijde eenjge honderden stem men meer dan de linkerzijde, als we alleen de politieke partijen nemen, .d. w. z. de drie van rechts 'tegen 7 van links (V. L., U. L., V. D., E. C„ S.D: A.Py, SD.P. en S.P.) Telden we echter ook al de kleine belangenpartij Ijes mee, dan is links weer eenige honderden stemmen voor. I-Iet zal dus volgend jaar bij -de- Sta tenverkiezingen een dubbeltje op ztjn kant zijn. De beslissing zal afhangen van velerlei factoren. O. a. of^ook bij de Staten allerlei partijtjes zulle.n mee dingen en zoo niet of dan al de thans door deze meegesleepte menschen' links zullen stemmen.> .Dat zal, «wijl deze menschen veelal door middenstoffers gevormd worden, weer afhangen van de politieke-atmosfeer, den oorlog en andere dingen. Ook wie in het komend jaar het hardst werk|t', vooral in de groote steden, zal een factor van be- teekenis zijn;. Onze; mannen zullen dit wel in hun oor knoopen. Zou Zuid'-Holland voor ons verloren gaan, dan is, tviji' onze provincie 10 le den naar de Eerste Kamer zendt, deze Kamer in eens om. Kans op omzetten vami Noord-Heiland, fcvat efenig redres zou geven, is er, gezien de cijfers, ab soluut niet. En eenige andere provincie kan niet helpen. Er zib dus niets anders op dan, vooral het eerste jaar, èn in de Kamer, èn in d'e actiie dubbel op ons tellen te passen. Engelsche aanvallen aan het La Bassé- kanaal. Verwoede gevechten aan den Monte Pertica. Lpgeruitbreiding in Ja pan. De gebeurtenissen in Siberië. De moord op den Düitsehen gezant. Te Moskou is de opstand onderdrukt. Overzicht.^ Van het Westelijk front bren gen de laatste stafberichten-weinig nieuws. Volgens Londen hebben de Australische troepen hun linie aan gene .zijde van de Somme over een front van 3000 yards een weinig vooruitgelegd en van een overval in de loopgraven ten O. van Hazebrouck ge vangenen mee teruggebracht. Het zelfde resultaat wordt gemeld van een aanval der Schotsche troepen ten Z. van het La Bassée-kanaal, waartegenover het Duitsche avond-stafbericht beweert, dat hier plaatselijke Engelsch-e aanvallen onder zware verliezen mislukt eijn. Ter reinwinst blijkt er in elk geval niet ge maakt. In Italië zijn gisteren de Tasson- stellingen ten O. van den Monte Pertica het brandpunt van den strijd geweest, waar Otocacer infanterie volgens bericht uit Weenen zich tot zeven maal toe op de Italianen-heeft moeten werpen, voordat dezen voor goed haar hun loopgraven af deinsden. Wel is er dus verbitterd gevochten, ge tuige mede het feit dat de regimentscom mandant daarbij aan het hoofd zijner troe pen is gesneuveld. Ook in het gebied van den Monte Sisemol en Asiago melden de Oostenrijkers mislukte aanvallen des vijands. De Italianen berichten kleine vorderin gen ten N. van.den Monte Grappa en in de streek van den Col' Caprile. Het feit, dat in het Italiaansche stafbericht van den Moedigen strijd aan den Monte Pertica niet wordt gerept, maakt de Oostenrijksche le zing des te geloofwaardiger. In Japan is besloten, het leger te velde te verdubbelen. Men verwacht daar dus groote gebeurtenissen, 'bereidt eich al thans op zoo iets voor. Nu Tsjecho-Slowa- ken Wladiwostock geheel in hun macht hebben, is zulk een mobiliseering van Ja pan's krachten niet onverklaarbaar. De gebeurtenissen daar zetten Japan nu voor een keus. Wij zullen niet al te lang meer op een beslissing van deze natie, gewoon door te tasten, waar zij zulks noodig acht, behoe ven te wachten. Omtrent de gebeurtenissen in S i b e- r i meldt de „Times", dat de tegenstan ders der bolsjewiki naar Wladiwostock stroornen, waar ook de leden van heb vroe gere kabinet-Kerenski zijn aangekomen. De Japanners moeten tot interventie eijn overgegaan om de onderdrukte stammen in Middel-Siberiè te steunen, waarmee wel de Burjetten bedoeld zullen zijn, die in het Baikalgebied wonen en, naar het heet, door de. bolsjewiki uitgeplunderd zijn. Zij heb ben den Japanners in Charbin om hulp gevraagd en deze is hun dan nu verleend. Frankrijk. De „Vateriand" aangekomen. Naar uit Bordeaux Wbrdt gemeld, is het voormalige Duitsche s.s. „Vaterlarid" van de Hamburg-Amerika-dijn met Amerikaan- sche troepen aan boord aldaar aangeko men. Het schip was met stalen netten beschermd tegen torpedo's. Engeland. Zilveren bruiloft. Tn weerwil van het besluit desJKonings om zijn zilveren bruiloft zoo eenvoudig mogetijiv te vieren, werden door het geheele land huldebetoogingen gehouden. Rusland. De moord op graaf Mirbaoh. Straatge vechten te Moskou. De moord op den Duitschen gezant is, naar Wolff meldt, te Moskou het sein ge weest voor den grooten strijd. De sociaal- revolutionnairen pogen de sovjet-regeering ten val te brengen en in de geheele stad woeden straatgevechten, die nog onbeslist zijn, doch volgens Berlijn voor de bolsje wiki een gunstig] beloop hebben. Dit is het eerste verschijnsel van open lijk verzet tegen het bewind der sovjets, een verzet, dat sinds lang broeide en waarvan elk oogehblik, zooals wij reeds meenden te mogen voorspellen, de uit barsting verwacht kon worden. Dat het sein voor dezen strijd de moord op graaf Mirbach moest eijn, is teekenend voor het •karakter der beweging. De vermoording van den vertegenwoor diger van een staatshoofd is wel een der grootste misdaden, die in de geschiedenis -van een volk te boeken zijn. Het is een casus belli, wanneer de regeering van het land er de hand in heeft gehad. De Duitsche pers wijst er dan ook dade lijk op, dat de sovjet er part noch deel aan kan hebben, want de misdaad is evenzeer tegen hem als tegen Duitschland gericht. Duitsche bladen zien in de misdaad dari ook de hand der Entente. Nu is buiten kijf de tegenomwenteling door haar gesteund en aangewakkerd. De opstand onderdrukt. Een te Londen ontvangen draadloos be richt uit Rusland meldt, diat de contra revolutionaire opstand der li-niks-saciaal- revolutionairen te Moucou is onderdrukt en dat dezen hij, honderden gevangen zijn ge>- nomen. Te Berlijn uit Moskou ontvangen telegrammen, gewaagden reeds van de ge gronde kans, dat de bolsjewiki den toe stand meester zouden worden. Uit de nadere berichten is gebleken, dat de -leiders der links-revolutionnairen heb ben erkend, dat de moord op den Duitschen gezant graaf Mirbach met hun voorkennis was gepleegd. Naar het schijnt is Sawin- kof, de leider der Entente-beweging in Moskou en minister van oorlog onder Ke renski, de voornaamste schuldige. Hij staat in verbinding met de Tsjecho-Slowaken en de mensjewiki en het doel van den op stand blijkt te zijn geweiest den stoot te geven tot den opstand, om in het belang der Entente de heerschappij der bolsjewiki omver te werpen. De moordenaars zijn, als gemeld, ge vlucht in een gebouw, waar de Entente- gezinde sociaal-revolutionnairen zich ver schanst haddén en zich met machinegewe ren verdedigden. De chef der politie, die daar hun uitlevering kwam eischen, werd er zelf in gijzeling gesteld. De bolsjewiki hebben onmiddellijk strenge maatregelen getroffen om het oproer te dempen. De staat van beleg werd afgekondigd en het vertoarricadieerde gebouw onder artillerie vuur genomen. Daartegen moesten de mi trailleurs den strijd spoedig opgeven en Zondag zonden zij dan ook reeds parle mentairen uit, die den eisch van onvoor waardelijke overgave mee terugbrachten. Blijkens het bericht, dat den opstand on derdrukt noemt, is die overgave spoedig gevolgd. Een leider der bolsjewiki vermoord. Het P. T. A. meldt, dat de perseommis- saris te Petrograd Volodarsky, een der leiders en een der beste sprekers van de bolsjewiki, door revolverschoten is ge dood, toen hij van een vergadering kwam. Oekrajina. Een nieuwe revcJutie? Uit Kiejef te Witebsk aangekomen rei- Braridsioffencommissie Leiden.. Geldig verklaring bon 3B der zomer- rantsoenkaart voor gasloozen. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat met ingang van heden! ^yordt geldig verklaard bon 3B van de zomierrantsoenkaarfc voor. gasloozen en dat de op de kaart genoemde handelaar, gemachtigd is op deze bon af te leveren H.L. parelcokes en 150 lange turven^ De Directeur van hot Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden), 9 Juli 1918. Geldig verklaring bons I en 2 dei Turfkaart, bon 5B der zomerrant soenkaart voor gasloozen. Met ingang van heden worden gel» dig verklaard bons 1 en 2 der Turfkaart en kon 5 B der zomenrantsoenkaart voor gasloozen. De op de kaarten genoemde hande laar Jis gemachtigd af Ie üevjeren op bon 1 en 2 der Turfkaart elk 100 K.G. veenbonken en op bon 5B der zomer-! ranltlsioenkaart 200 KjG. veenbonkeii tegen den prijs van f 3 per 100 K.G. De veenbonken vertegenwoordigen, per 200 K.G. een halve brandstoffen-een heid, welke geleverd wordt in minden ring op de rantsoenen. Dé 200 K.G., ber- schikbaar ges-teld op de Turfkaart, komt in mindering van het- minimum- rantsoen. Genoemde veenbonken worden thana geregeld aangevoerd in ons District, zoodat op bestelbiljettén 1 en 2, behoo- rende bij. dé Turfkaart en op bestel-- biljet 2B, behoorende bij de zomerrant- soenkaart, bestellingen bij den handel kunnen wordfen gedaan. De aflevering door den handel geschiedt naar gelang, van den aanvoer in het District met dien verstande, dat bestellingen op het zomerrantsoen den voorrang hebben. Het verdient aanbeveling om de Der stellingen ten spoedigste bij den handel te doen met het oog op een regelmatige aflevering. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat op. genoemde bons ondier'geen be ding een andere brandstof wordt toege wezen en dat alle aanvragen om andere dan de toegewezen brandstof te" ont vangen, onbeantwoord worden ter zijde gelegd. .De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Ledden, 9 Juli 1918l zigers bevestigen het bericht over bet be gin van een nieuwe revolutie in Oekrajina, Naar hun schatting rukken ongeveef 750,000 goed gewapende revolutionnairen op in de richting van Kiejef. De Duitsche detachementen ontwijken den strijd en trekken in de richting] van Kiejef terug. Elke verbinding met Kiejef en Odessa verbroken. Cholera. Te Jassy ontvangen berichten melden, dat in het Zuiden van Oekrajina cholera is uitgebroken evenals in het Noordelijk deel van Bessarabië. Spanjs. Tunnel onder de Straat van Gibraltar. Uit Madrid wordt gc-meld: Een konink lijk besluit bepaalt, dat er een tunnel on dier de straat van Gibraltar naar Afrika zal worden aangelegd. Ingenieur Ru,bis ia mot den bouw belast. De tunnel 'begint bij Tari'ia, 24 K.M. zuid-westelijk van Gi braltar. Japan. Verdubbeling van de legersterkte. De raad van veldmaarschalken en ad miraals heeft besloten een plan uit te wer ken voor de samenwerking tusschen leger en vloot. In beginsel is aangenomen om 't leger uit te breid ent, waardoor de sterkte van het leger te velde verdubbeld wordt. Van ist Vatlcaan. Torpedeering van de „Llandovery Castle". In een commentaar op de Britsche nota FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 16) Wie zou lien uit de ellende redden. Wie zou de smet uitwisschen, die op den naam Segaud kleefde. Vrijgesproken, bij gebrek aan voldoende bewijzen! De. •schuldige zou zich niet aanmelden. Maar toch. leefde er nog iemand,die eenige ophelderingen kon geven. En zijn gegevens hadden veel licht over de duistere zaak kunnen ver spreiden. Waar bleef die getuige. Waarom trad hij niet verdedigend op voor de on schuld van Segaud? Wie was het dan toch? Niemand anders dan Remy P/asquères. In den verschrikkelijken nacht reed de groote reiswagen hem stapvoets voorbij hij vermoedde natuurlijk niet dat deze woning op wielen gastvrijheid verleende Olaude F-re.neux en het lijk van mijn heer Refus Ge* rï0 kunstenaar hij zich zelf, ..ik kon wel wat meer van het prachtige j. r^weder genieten, het is een heerlijke Hij liet zijn paard van den draf in den stap overgaan. Op eens trof een klagend geluid zijn oor. Hij. luisterde.... De klacht herhaalde zich Vlug sprong Remy Posquères uit zijn rijtuigje en liep in de richting ter zijde van den weg in de struiken, vanwaar het geluid scheen te komen. Hij kwam aan den slootkant. Daar lag een hond, badende in .zijn bloed. Het arme dier scheen te begrijpen dat een redder kwam opdagen. Het keek den kunstenaar smeekend aan en kwispelde nauw merkbaar. Het wilde opstaan, maar dat ging niet... Remy Posquères was geen overdreven minnaar van dieren, maar had toch me delijden met het hulpeloos wezen, dat daar waarschijnlijk met den dood lag' te wor stelen. Hij nam zijn zakdoek, waschle met slootwater de gapende wonden uit., sloeg den natten dock er om heen en bond hem ■met zijn das vast, vervolgens oom hij den hond op en legde hem in zijn rijtuig. Nog even liep bij terug om aan den 'sloot zijn met bloed en vuil bein^rsle handen te wasschen. en nu spoedig voorwaarts. Hij had «zich veel te lang opgehouden, het paard werd al ongeduldig. „Hé, wat glinstert daar in het gras?" 1 Hij raapt het op. Het is een blauw zak boekje. Van buiten een koperen blaadje, waarop twee letters zijn gegraveerd, T. D,. Hij doet het opener valt iets uit! Een damesportret. Een mooi meisje, een beetje trotsch uiterlijk, maar toch mooi. Een treffende figuur! „Sta «stil", riep Remy Posquères tot zijn paard, dat waarschijnlijk naar den stal verlangde, en niet het minste belang stel de in het damesportret. „Sta stii, we zullen gaan." De kunstenaar keek nog even naar den hond, liet het hoekje in zijn zak glijden en reed verder. Remy Posquères bracht nog eenige da gen door met toebereidselen voor zijn reis en scheepte zich drie dagen later in om êen kunstreis naar het Oosten te maken, en spoedig lagen het keurig blauwe «zak boekje met inscriptie, en het mooie dames- portret vergeten in een koffer. O! had Remy Posquères geweten, dat hij met die nietige voorwerpen aan het ge recht over te leggen een huisgezin van den ondergang had kunnen redden, zeker hij was uit Griekenland, uit Klein-Azië of waar hij zich op dit oogenblik ook mocht bevinden, naar Parijs terug-gekeerd. Maar. de kunstenaar kende de geschie denis niet van zijn hond, en een hond kan niet spreken. HOOFDSTUK V. Vadersmart. De kamc-rs 'van den ouden rentmeester Jean Dangièg waren ingericht^ met een eenvoud die aan gierigheid deed denken. Eenige oude schilderijen en antiquiteiten, in tegenspraak met de moderne kasten, vormden bet meubilair, en de geheele leef wijze van den rentmeester herinnerde aan die van den onderdanigen dienaar der fa milie Montgrand. Jean Dangles was een grijsaard van zestig jaren met een open blik, waaruit oprechtheid en naastenliefde spraken. Naarmate hij minder bezigheid had, was hij meer nauwgezet met de verdeelirig van zijn tijd geworden. Hij ging zeer eenvou dig-, maar netjes gekleed. De zilveren ges pen en de witte das mochten nooit ont breken. Sedert Damglès de betrekking van rent meester aan zijn zoon had overgedragen en 'stil le Parijs leefde, hield hij zich bezig met 'bet rangschikken zijher aanieekeniin- gen .omtrent de ge-scbiiederuis van de familie ■De Montgrand en bet kasteel Les Abyines. Hij wilde die brokstukken tot een geheel vannen en bijna eiken d/ag begaf hij z.ich naar een openbare bibliotheek om archie ven en kronieken te raadplegen, die zijn gegevens moesten aanvullen. Het was zijn bedoeling niet om zich! naam te maken aiLs geschiedschrijver, hij wilde alleen het zijne er toe bijdragen cm in geschriften, den naam eener familie, die hij hoogachtte, te vereeuwigen en bij aijni nageslacht de herinnering lieverodig te houden aan een pllaaits, waar (hij was ge boren, waar hij alls kind bad. gespeeld?, waar hij als echtgenoot haid bemind, waar hij* als vader had gezorgd', als dienaar had gestreden voor het -bedil zijner meestere, kortom aan die plaats, waar hij zich een maal. gellukkig gevoelde en waarvan hij zich noode luaid gesdhétidem Spoedig zou Lea thuiskomen. Haar op voeding was voltooid en toet gezeUrhap va-n toe jonge meisje zou hem cc:' nu-uwe afleiding schenken. Zij was nu ton vile ontwikkeldzij 'kan 'Zijn. huisgezin bestu ren en hij zou in tear het beeld, zijnen vrouw terugvinden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1