De Oorlog. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, -voor Leiden 13 et' p. week, fl.7ü p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco p! poet f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- bind is voor de Abonné's vertcrijgbaar tegen betaling van 20ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke xjiirumersó ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. Bureau: STEENSCHUUR DONDERDAG 4 JULI 1918. 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2653 PosSbus 6. T)e Advertentieprys Bedraagt vnil l—r5 regels fó.75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingcn v 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met graa- bewijsnummcr. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentien, waarin betrekkingen wordpu aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en vei koop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let De Katholieken winnen. Nu we dit schrijven, zijn er 92 .zetels van •fle 100 bekend en daarvan hebben de Ka tholieken er 31; dus reeds een vooruitgang van 6. De grootste optimisten hadden ons hoogstens 33 zetels voorspeld. Een mooi cijfer mogen wij die 31 noemen. De 16 zetels van de S. D. A. P. zijn reeds •uitgegroeid tot niet minder dan 22. De toekomst staat in het teeken:*-R oomsch tegenover rood! i Uit de op dit oogenblik bekende cijfers (voor laJt'ere berichten zie men de 3de pa gina) heeft rechts reeds een cijfer behaald van 49. In Leiden was de belangstelling gister avond en heden Geer groot. Ook in den •loop van den nacht kwamen telkens per sonen zich in onze Tijdingzaal van de binnengekomen berichten op de hoogte ötellon, terwijl overdag die toegang tot ons Bureau vaak als versperd was. Dank zij ook de medewerking van de te- Jegraaf-bureaux, werkt de berichtendienst uitstekend. Vanmorgen hebben wij een Ochtendblad uitgegeven voor een gedeelte onzer oplage, waarin de uitgebrachte stand van Leiden, dien wij in dit nummer xn het kort aan geven. Wij verwijzen naar de derde pagina, waarop de vroegere stand der partijen en de nu bereikte, volgens de laatst ontvan gen berichten. De uitslag te Leiden. In .ons ocflutenidblad voor Leiden schreven •we de volgende beschouwing, welke door do verder beikenid geworden uitslagen be waarheid is geworden. Van den uitslag der verkiezingen is eigenlijk nog zoo goed als niets mede te deelen, terwijl wij dit schrijven en ook waarschijnlijk nog niet bij het ter perse gaan van ons nummer. Uit enkele plaatsen in de omgeving heb ben wij eenige cijfers en als wij ons niet vergissen wijzen deze er op, dat in de dorpen betrekkelijk eeer veel Katholie ke stemmen zijn uitgebracht, terwijl ook bijna in alle plaatsen een voorbeeldige discipline is getöond, een verheugende organisatie-geest, doordat daar zoo goed als alle stemmen zijn uitgebracht op ao: 1 van de Katholieke lijst. Het voornaamste nieuws in dit nummer is de totaal-uitslag van Leiden. En deze is niet zoo verblijdend. De S. D. A. P. staat daar als de sterk ste partij, met haar 3357 stemmen (441 op de S. D. P. en 7 op de S. P.) Het is waar, dat daar tegenover de drie reclitsche partijen, met haar onge veer vijf duizend stemmen (van de totaal ruim elf duizend), een sterke meerderheid vormen! Het is waar, dat die 3357 en andere so cialistische stemmen voor een groot deel van kleurlooze middenstof-menschen izijn, die nu uit ontevredenheid, uit baloorig- heid over den huidigen toestand, overhel len naar een partij, die hun een toekomst- land vol gouden bergen belooft dat verreweg de meesten dezer stemmen zijn van hen, die uit een zekere beginselloos heid „rood" stemmen. Maar óók is het waar wij mogen geen struisvogel-politiek voeren dat het onverwacht-groote aantal van rood- stemmers ons een donker-dreigende waar schuwing is voor de toekomst onzer stad, voor het godsdienstig leven ook onzer bevolking. Die roode stemmen en.dat is weer een lichtzijde zijn n i et voor een groot deel afgescheurd van do Christelijke partijen. De Anli-rev. Partij maakt met haar 2037 stemmen een schitterend figuur. Ook de 7f>S stemmen van de Christ.-Hist, zijn voor dezen in onze stad een niet zoo onbedui dend aantal. En de 2128 stemmen van de Katholieken... Hoewel wij niet de juiste cijfers ter beoordeelimg hebben, meenen wij te mogen zeggen, dat dit getal wel een paar iho-nderd grooter had, kunnen en moe ten zijn... Een paar honderd katholieke kiezers zijn, naar we mogen vermoeden, afgezakt naar ander© partijen, waar schijnlijk naar de S. D. A. P.. Een prikkel vinden wij allen hierin om in de komende tijden te werken met reuze kracht, niet slechts om niet achteruit te gaan, maar vooruit.... Een pover figuur slaan de vrijzinnigen de vrijzinnigen in de oude liberale, on- overwinroaar geachte veste Leiden. In de stad van de Unie-liberale voor mannen Heeres en Eerdmans 688 Unie- liberale stemmen! In de stad, van Visser van IJzendoorn 343 Vrij-liberale stemmen! Te zamen s 1 e c h tsruim duizend liberale stemmen 'in het eens groot-machtige liberale Leiden! Leiden toont de verwording, de afta keling van biet. liberalisme. En die vrijzinnig-democraten, de met de S. D. A. P. heuilende vrijzinnige fractie, tellen niet meer dan 371 stemmen. Als het over heel de linde is gegaan als in Leiden staan tegenover eflkaar rood en kerkelijk (en onder deize op de eerste plaats de Roomsch-kathoiieken) terwijl de vrijzinnigen daartussichen wegzakken. BUITENLAND. Duitsche successen aan de Aisne Verwoede gevechten aan de beneden- Piave -- Treedt Von Kiihlmann af? -- Zonderlinge toestand in Finland Bel gisch stoomschip getorpedeerd. Overzicht. In het Westen, waar de Duit schors slechts plaatselijke gevechten ten N. van de^Aisne melden, hebben dezen vol gens'erkentenis van het Engelsche stafbe- richt het grootste gedeelte van het in den avond van 30 Juni verloren terrein her overd. De Engelschen berichten voorts welge slaagde aanvallen in den omtrek van Moyenneville en Merris, welke plaatsen ten Z. van Atrecht liggen; volgens verze kering uit Berlijn Gijn die aanvallen ech ter afgeslagen. In elk geval schijnen zij geen terreinwinst te hebben opgeleverd. Tusschen de Oise en de Aisne hebben de Franschen, volgens eigen bericht, ten N. ivan Mouilin-tioufS-T'Om-ent do Duitsche stel lingen over een front van 3 K.M., op som mige .plaatsen tot een diepte van 700 M. veroverd. In Italië is de strijd weer in vollen gang, zonder dat tot dusver, belangrijke wijzigingen in den toestand vallen aan te wijzen. Met name aan de Piave wordt in weer wil van de groote terreinmoeilijkheden, veroorzaakt doordat het land grootendeels onder water staat, weer uiterst verwoed gevochten. In het mondingsgebied hebben de Italianen den geheelen dag heftig aan gevallen, waarbij zij volgens het Oosten- rijksche stafbericht echter slechts een klei ne terreinwinst bij Chiesa-Nuova hebben behaald. Generaal Diaz gewaagt van, in weerwil van den taaien tegenstand,ge wonnen terrein, zonder daaromtrent even wel bijGonderheden mee. te deelen. Wel rappoi-teert hij, dat den vijand 1900 ge vangenen en een aanzienlijke hoeveelheid materieel afhandig zijn gemaakt. Er komen weer geruchten uit Duitschland, die de positie van v. Kühlmann als gevaarlijk voorstellen. Ook vrijzinnig© bladen schijnen reeds op zijn aanstaand aftreden te rekenen. De „Vorwarts" geeft een zonderlingen kijk op den toestand in Finland in verband met de monarchistische stroo ming. Er blijkt uit, dat er in plaats van 200 slechts 110 .leden in den Landdag zitting hebben. De afwezigen zitten achter slot en grendel. Het Gijn de sociaal-democraten. En toch zijn er van de 110 afgevaardigden nog maar 58 voorstanders eener monar chie, terwijl de overigen overtuigde repu blikeinen zijn. Met het oog op dezen toe stand lijkt het bericht, als zou Duitsch- iarud den Finschen Landdag gesteld heb ben voor de keiüze: invoering) van een koningschap of invoering van een Duitsche dictatuur al heel onwaai'schijnlijk. 0p Zee. Belgisch stoomschip getorpedeerd. Een Duitsche duikboot heeft op 21 Juni het Belgische s.s. „Chilier" op 1400 mij len afstands van de Atlantische kust in den grond geboord. Op 27 Juni werden 25 overlevenden opgepikt. Duitschland. De SpaanSohe griep. De z.g. Spaansóhe griep breidt Gich nog steeds over alle deelen van het land uit. Te Danzig zijn in het garnizoenshospitaal verschillendegevallen voorgekomen. 'In het groote hoofdkwartier hebben bespre kingen plaats gevonden waaraan alle hoo- ge medisch-militaire autoriteiten deelna men om de maatregelen te bespreken, ten einde het overslaan van de epidemie naar het front te voorkomen. Besloten is de scherpste maatregelen daartegen te nemen. Ook een jubileum. In den Rijksdag werd door de afgevaar digden Stuckler en Scheidemann de 500e vraag aan de regeering gesteld. Ter herinnering aan dit jubileum deelt ,,Voi*warts" iets mede over het recht van vragen stellen. Oostenrijk-Hongarije. Het vredesprogram der Oostenrijksche socialisten. De „Arbeiter Ztg." publiceert eene ver klaring, welke Saitz en Ellenbgoen, de vertegenwoordigers der Duitsch-Oosten- rijksche sociaal-democraten, Troelstra ter harid gesteld hebben. Deze bevat de vol gende grondslagen voor een sociaal-demo- cratischen vrede: Vereeniging van alle volkeren tot een Bond, die de internationale ontwapening doorzet en alle oneenigheden tusschen de Staten aan een verplicht scheidsgerecht onderwerpt; Oplossing van alle territoriale kwesties op grond van het zelfbestemmingsrecht der volkeren; Geen oorlogsschattingen en economische oorlog; De volkeren hebben een voorspoedig.en vrede; noodig, en moeten er bij de regee ringen op aandi'ingen goo spoedig moge lijk vrede te sluiten, al mocht deze ook niet alle eischeïi der internationale sociaal- democi'atie in vervulling doën gaan. Verder wordt verklaard: Wij eischen de transformatie van Oostenrijk-Hongarije. in een bond van zelfstandige naties, en de oprichting van een bond van vrije Bal kanvolken. Wij verzetten ons tegen elke annexatie der van Rusland losgemaakt/i Randvol ken. Wij hebben den vrede van Brest- Litowsk en Bucharest in het parlement en in de pers bestreden en zullen, wan neer de zaken in het parlement besproken worden, ons verzetten tegen al wat an nexatie of overweldiging beteekent. Daarna wordt de beslissing over het herstel van België verlangd, terwijl de kwestie omtrent Elzas-Lotharingen, Italië, Polen, Turkije en de koloniën in den geest van het zelfbestemmingsrecht der volkeren beslist moet worsen. De verklaring wenscht ten slotte, dat goo spoedig mogelijk een internationale socialisten-conferentie z|ü plaats! hebben in een neutraal land. Bijna geen brood meer te Weenen, De Weensche „Arheiter Ztg." deelt me de, dat de meeldistributie onder de Ween sche bakkers zoo ontoereikend is geweest, dat vele klanten zelfs niet het ingekorte broodrantsoen hebben ontvangen. Sommi ge geainnen hebben een geheele week op èen halfpond brood moeten teren. Tal van kleine bakkers hebben Vrijdag hun zaken gesloten, nadat zij slechts één enkele dag in den loop der week brood hadden kun nen verkoopen. „Het tijdperk van het halve broodrantsoen is in werkelijkheid voor vele verbruikers reeds een broodloos tijdperk geworden", zegt genoemd blad. Frankrijk. De openbaro gebeden. Naar „Le Progres" bericht, heeft Cle- menceau, in antwoord op een aan hem door den aartsbisschop van Reims gericht schrijven, waarin~op de deelneming: der. re geering aan de openbare gebeden voor Frankrijk wordt aangedrongen, medege deeld, dat de regeering volgens de wetten elke deelneming moest afwijzen. BijgeJOovigteeid ts Parijs. Ter bescherming tegen luchtaanvallen en bombardementen dragen vele Parijze- naars tegenwoordig twee popjes, die Ré- nette en Rintintin heeten. Zoo is ook Cail- leaux dezer dagen voor den rechter ver schenen met de .twee popjes op zijn vest ge speld. Engeland. Conferentie der Geallieerden. Te Londen werd de interparlementaire conferentie der geallieerden in tegenwoor digheid van het geheele Engelsche kabi net geopend. Bonar Law wees op het' •gi'oote gewicht van dergelijke bijeenkom sten en zeide, dat de geallieerden ook na den oorlog vast verbonden moesten blij ven om de Duitsche aspiraties naar de hegemonie op handelsgebied den kop in te drukken. Een in dezen geest gestemde resolutie werd door de conferentie aangenomen. Italië. Bommen op Cattaro. Officieel bericht van den Italiaanschen marinestaf. Op den morgen van 2 Juli hebben 5 Engelsche vliegtuigen de vijan delijke vlootbasxs Cattaro gebombardeerd. Een ton bommen is geworpen, welke bran den op schepem en in de düikbootbasis hebben veroorzaakt. Een andere bom is in een andere wijk op duikbooten gevallen. Alle vliegtuigen zijn in hun basis terug gekeerd. Rusland. Bondgenootschap met Duitschland. De Kopenhaagsche correspondent van de ,Köln. Ztg." meldt, volgens een tele gram aan de „N. R. Crt.", dat via Hel- öingforsi uit Petjrograd 'kocmende berich ten verzekeren dat de Russische bladen op ernstigen toon de noodzakelijkheid he spreken om openlijk den weasch te uiten met Duitschland een bondgenootschap te sluiten. Van het Vaticaan. Geeti nieuw© Pauselijke vredesactie. De correspondent van het „Berl. Ta- gebl." te Munchen heeft den Pauselijken nuntius opgezocht en vernam van hem, dat uit Rome geen berichten zijn ontvan gen over een nieuwen stap van den Paus ten gunste van den vrede. Daarbij -moet men wel in aanmerking nemen, dat de Pauselijke nuntius te Mun chen vhn alle stappen van de Curie op de hoogte gehouden wordt en dat de vroegere nuntius, de tegenwoordige kardinaal Froehwirth, te Rome een aandeel heeft ge had in de vorige vredespogingen. Het gerucht, dat de Paus een nieuwe vredesactie zou beginnen, is door het Weensche „Abendblatt' verspreid. Het blad zou dit bericht van betrouwbare Gijde uit Rome hebben ontvangen. Ook uit Frankrijk waren in Zwitserland gelijkluidende berichten ontvangen. Pauselijke interventie. De „Osservatore Romano" publiceert een brief van Z.Em. Kardinaal Merrier en de geestelijkheid van het diocees Mechelen, aan Z. H. den Paus gericht, waarin de Kardinaal den H. Vader bedankt voor zijn interventie, ten doel hebbende de requisitie van kerkklokken en orgelpijpen in het be zette België te voorkomen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Het convooi. Men seint uit Nieuwediep d.d. gisteren: Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en „Tabanan" hebben hedenmiddag 3 uur de haven ver laten en Gijn naar buiten gestoomd om daar de „Noordam" en „Bengkalis" af te wachten. Morgenochtend 8 uur zal het convooi gezamenlijk zee kiezen. Het stoomschip „Noordam" is gisteren- avond-om ruim lialf 10 vertrokken. Het s.s. „Noordam" was hedennacht 12.20 uur in zee en is voor den Waterweg voor anker gegaan. Men seint uit IJmuiden d.d. gisteren: "Het s.s. „Bengkalis" keerde om half eLf uit zee teryg. Redenen zijn niet bekend. Het persbureau Vas Dias seint: Naar wij vernemen, is het convooi wederom terug geroepen. D.e „Tabanan" en „Nooi'dam", dis zich nog ter reede te Nieuwediep be vonden, (wat de „Noordam" betreft is dit laatste niet juist. R e d.), Rebben order gekregen te blijven liggen. De „Hertog Hendrik" en „Bengkalis", die reeds waren uitgevaren, ontvingen bevel direct naar Nieuwediep terug te stoomen. Nederland en de geasso cieerden. Havas seint uit Londen: Sommige Nederlandscho bladen hebben bericht, dat de geassocieerde regeeringen bereid waren de economische onderhande lingen met Nederland te hervatten, op voorwaarde dat" Nederland zou afzien van lederen uitvoer. Dit ligt echter niet in de bedoeling van de geassocieerde regeerin gen. Het verlangen der geassocieerden is dat de uitvoer niet de binnenlandsche voedselvoorziening in gevaar brenge en zoodoende de invoer uit de geassocieerde landen zou moeten strekken tot aanvulling van tekorten ontstaan door ongemotiveer- den uitvoer naar Duitschland. Verbod van yervoer van vee. Volgens de „Veehandel" zal een verbod van vervoer van alle vee den 15den dezer in werking treden. Volksbiscuit. (De minister van Landbouw heeft vast gesteld een ddstributieregieling van volks- biscuit, luidende: Art. 1. Ondier „vofksfoisouit" wordt ver staan de biscuit, bekend onder d'en verza melnaam „social". Art. 2. Volk5/biaouiris mogen slechts wor de® afgeleverd in of uit (blikken, welke aan de vier zijden beplakt zijn met stronken, waarop vermeld staat 'het woord „volks- 'f'isculiKT, Wet jNlederlundsah© waipe®, eon afbeelding van de volikSbiisouit en de. maxi mum kleinhandelaprijis. Art. 3. Violksbdscuits moge®' niet worden afgeleverd vermengd met andere soorten (biscuit's met koidkj'es of andere soorten banketwaren. Vastgesteld is een maximum grootiha®r delaprijs van f L12i^ ,per K.G., een maxi mum trusécbeuh'ande'Lsprijs van f 1.20 per K.G. en een maximum kleinhandelsprijs van f 1.50 per K.G. Verbod van vervoer van vee. Volgens „de Veehandel" zal een verbod van vervoer van alle vee den 15en dezec in werking treden. Vroege aard ap pelen. De minister van Landbouw heeft d« volgende circulaire aan de gemeentebe- (biscuit, luidende: Het is u bekend (zie mijn circulaire van 1 Juni j.l., La. A, arfd. CrisiSTiaken, bureau Landbouw) dat van het vervoerverbod op de aardappelen van den nieuwen oogst voorloopig geen ontheffing zal worde® ver leend voor die soorten, welke doorgaans alg, latere aardappelen in den handel ko men, doch vervroegd zijn, zooals ver vroegde Eigenheimers, vervroegde In dustries, enz. Toen dan ook hot vervoerveibod van vroege aardappelen is opgeheven, voor zoover betreft het vervoer naar de veilin gen is door het Ri j'kskantoorvan Groen ten en Fruit aan de veilingsbosturen op dracht gegeven geen vervroegde latere soorten ter veiling toe te laten. Aan die opdracht wordt door de veilingsbeeturen gevolg gegeven. Toch bereiken mij meer malen berichten, dat verva-ocgde Eigen heimers in den handel zijn. Aardappelen kunnen derhalve niet over de veilingen hebben geloope-n en moeten dus vervoerd1 zijn zonder gedekt to zijn geweest door, een veill'ingsverklaring als bedoeld in mijn circulaire van 1 Juni j.l. Het nu reedg in dien handel brengen van latere soorten aardappelen sluilt in zich1 een groot gewaar voor de voorziening van FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. 13) Dg rechters begonnen nu hun vragen anders te stellen. „Waar is het geld geborgen, dat mijn heer Refus in zijn portèfeuille had?" „Ik weet het niet, mijnheer. Ik heb het niet!" riep Segaud. „Wie heeft den notaris vermoord?" vroeg de rechter. „Als ge het zelf niet ge daan hebt, noem dan uw medeplichtigen." >Jk heb geen medeplichtigen, mijnheer!" dDus, ge hebt den moord alleen ge pleegd?" Segaud keek verward om Gich heen. Hij antwoordde niet meer. Er zweefde een lach om zijn lippen. Zijn verstand scheen verbijsterd. Twee uren later reed Sei-aphine naar Nanteuil terug in gezelschap van mevrouw de Montgrand en den pi'iester. Segaud werd voorloopig in dc gevangenis te Melun opgesloten en zijn huisgezin onder toezicht der justitie gesteld. HOOFDSTUK IV. Ellende. Het was geen vertrek, geen zolderkamer tje, het was een schuur. Een flauw licht viel door een venstertje, dat veeleer op den naam van luik aan spraak had mogen, maken. De schemerach tig donkere hoeken tegenover het raam schenen slaapplaatsen te zijn, ten minste daar lagen een paar bossen sti-oo, een ma tras en drie versleten dekens in wanorde door elkaar. Twee kleine kinderen keken angstig naar hun moeder op, die met de wanhoop op het gelaat, in de beperkte ruimte door de tafel en twee stoelen open gelaten, doelloos op en neer liep. Aan het raam stond .een bleek mismaakt meisje naar buiten te stai-en, wellicht om aan de treurig, schijnende Decemb.erzon te vragen: „werp toch ook eens een straaltje in onze woning!" Een lichtstraal, een straal der hope, ze was hier zoo noodig„. Zie die andere twee kindei'en. Zij Gijn nog te klein om op het gelaat van moeder iets te lezen, wat hen angstig kan maken. Ze letten er ook niet op. Ze zitten versuft in een hoek. Ze spelen niet eens met elkaar. Tevergeefs zoekt ge hier naar een stuk speelgoed voor de arme kleinen. Geen blijde kreet zal hun lippen ontsnappen en als ze nog even wagen huru mond te ope nen, dan hoort men: „Moeder, ik heb zoo'n honger! Tegenover het huisje zat een man met grijze haren, allerlei dwaze bewegingen met hoofd en handen te maken. Hij sprak met een stem alsof hij vreesde dat .men hem zou hooren. Het was een beklageixs- waardig wezen, zonder wilskracht, zonder verstand. Eens was hij een braaf, werk zaam huisvader geweest, thans vermocht hij" tslecbts een ellendig bes-taan voort te sleepen. Toen de moeder bemerkte dat het wan schapen kind in gedachten vei'zonken naar buiten stond te turen, riep ze: „Werk toch, ik kan niet meer en de kinderen hebben honger!" „Ik cal gaan, moeder", antwoordde de zestienjarige. Zij pakte iets in een stuk papier en vertrok. De klok van de Sint-Stephanuskerk sloeg vijf uur. Het sneeuwde. Zij had een ouden doek van haar moe der omgeslagen, die haar ledematen maar half tegen den kouden Decemberwind be schutte en haar oudo versleten kousen en schoenen lieten aan alle kanten het koude sneeuwwater binnendringen. Op den zolder wa9 het koud, maar toeti ze uit het venster keek, dacht'-ze er toch niet aan, dat het buiten zóó ruw zou wezen. De sneeuwvlokken, door den scherpen wind opgestuwd, dwarrelden in grillige bochten oifthoog en omlaag en drongen haar door de schamele kleed^ng heen. Ze kon niet meer ze stond oen oogenblik stil. Na een oogenblik adem geschept te heb ben, cei z6 bij zich zelve: „Kom, vooruit, naar het magazijn, de kindei'en hebben honger!" Zij liep met gebogen hoofd zoo hard zij kon, vijf of zes straten door en stond ein delijk stil voor de deur van een grooten prachtig vellichten winkel. Ze schudde de sneeuwlaag die haar overdekte zoo goed mogelijk af en trad binnen. Hè, die heer lijke warmte was een verkwikking! Aan alle kanten waren met smaak gekleede dames druk in de weer terwijl een enkele zich slechts bezighield het werk harer on dergeschikten gade te slaan, om dan weer baar aandacht aan de l'ec-tuur te wijden, waarmee zij Gich onledig hield. Het was een schoone vrouw, gekleed en gekapt naar den laatstcn smaak en grillig als de sneeuwvlokken daar buiten. Eeni paar uren van den dag bracht zij in het magazijn door, hoofclzakeLijk om met. zeor veel welsprekendheid de bezoeksters te ontvangen, zonder evenwel ooit toe te ko men eenig werk te doen of achter de toon bank te komen. Zij had een eigenaardige •matting vpn „werken". Toen het arme meisje binnentrad, joeg; een hevige rukwind, door de openstaande deur binnengedrongen, Mevrouw Brady een rilling door de leden. Zij keek van haar boek op en herkende het arme kind. „Ga eerst de deur eens sluiten, onbe leefd schepsel. Komt ge zoo uw werk bren gen? Ge moet op Maandag komen." „Ach, mevrouw", antwoordde het meisje bedeesd, „Giet u, ik dacht „Laat zien", viel mevrouw Brady in, „en ga niet zoo dicht bij de toonbank staan, je maakt alles vuil. Kijk eens aan, overal sneeuwwater op het tapijt. En dat borduurwerk deugt niet. Er is niet de minste regelmaat in en zoo morsig, bahl Ik heb niets meer. voor je te doen."- (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1