5)e£cidócfie 6ou#ont BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. j, b!ga verichljni elk-en dag, uitgez. Zon- en Feeutd.- n Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ct. p. week, f.1.70 p. kwartaal; 'bij ««renten 14 ct, p. week, f 1.S5 p. kwartaal. Francs "nost f2,15 p. kwartaal.'liet Geïllustreerd Zondags mis voor de Abonné's vera-rijgbaar tegen betaling "Oct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Jmersö ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e laargang. DINSDAG 13 JUNI 1918. No. 2645 Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen vaa 15 .regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let» Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Omdat w'i ziin voorstanders van cle bijzondere school.- ■t Is merkwaardig, wat dezer dagen eert uer voormannen van de Liberale Unie, nog altijd demachtigste partij concentratie de afgevaar- jtale De Mfuradt in een onderhoud met ien redacteur van de „Tel."«zeide over de apenbare school. Ik ben en blijf tegenstander der con- fessioneele school, van welke soort ook, eQ op de bekende gronden, die ons I vroeger herhaaldelijk door de Rood- huyzens en Ketelaars zijn voorgehou den, toen de rechterzijde die heeren „frontmakers" noemde. Ik ben en blijf voorstander van het openbaar onder- wijs on daarom sita ik in dien komenden i schoolstrijd, dien de rechterzijde ons opdringen zal, tegenover haar en houd ik aan de openbare school vast. Laat ons trachten te houden, wat we nog hebben. „Ik houd aan de openbare school." Uit deze woorden spreekt de geest der onde palstaanders voor de openbare «hooi, die zich zooveel jaren schrap heb ben gezet tegenover de rechtmatige aan spraken der b ij z o n d e r e! Het is duidelijk, dat de strijd tegen het fcijzonder onderwijs .aan de linkerijde aal worden voortgezet. Het Unie-liberale Kamerlid prof. Heeres heeft wel onlangs te Dordrecht verzekerd, dat de Liberale Unie een loyale uitvoe- wil van art. 192, maar zoo zeide hij"— een uitvoering van het geheele arti kel, dus ook van het gedeelte betreffende de deugdelijkheid van het onderwijs. Naar aanleiding van deze uitlating maakte het „Hsgz." de volgende opmer kingen, die zeer ad rem cijn, en welke wij dan ook hier even willen citeeeren: Professor Heeres en anderen worden langzamerhand onuitstaanbaar met dat gedrens over de deugdelijkheid van het onderwijs*. Op de eerste plaats moeten de hoor ders in sterke mate onder de suggestie komen, dat er aan de deugdelijkheid van hot bijzonder onderwijs (heel wat hapert. En op de tweede plaats wordt de voorstelling gewekt, dat de rechterzijde ook nu nog voor goed onderwijs wei nig voelt en er door de linkerzijde, on der bedreiging dat anders van de fi nancieele gelijkstelling niets komt, als Ihet ware toe moet worden geprest. Al diaut deugdedijkheids-gebazel is niets meer dan ten eerste een ongemo tiveerde bluf op de qualiteiten van het openbaar onderwijs, en ten tweede een voorwendsel, dat men nu al gereed hou (Ut om er isjtraks zijn onwil, óm aan het bijzonder onderwijs recht te doen, achter te verschuilen. Wij willen deugdelijk onderwijs en wij kunnen niet anders willen, maar wij bedanken er voor ons onderwijs door politieke heeren in een keurslijf te laten wringen, dat voor d.e ontwik keling en den groei van dat onderwijs hinderlijk is. Ja, die deugdelijkheid zal moeten dienen els een achterdeurtje, om te ontkomen aan de verplichting, de financieele gelijkstel ling daadwerkelijk in te voeren! Kiezers, mannen van Katholiek beginsel smijt dat achterdeurtje dicht met de kracht van uw stembiljet. Maakt dat rechts kan zorgen voor de doorvoering der financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs! Weinig nieuws uit het Westen. Verwoede gevechten in Itaiiö aan de Piave. Tegen aanvallen der Italianen. De omwente ling in Rusland. - Beteekenis van de Bulgaarsche Kabinetscrisis. Overzicht. Nog steeds duurt de pauze in het W e s t e n voort, zoodat er vanzelf weinig belangrijks valt aan te stippen. Alleen maakt Haig melding van plaatselijke over vallen, een Engelschen bij Atrecht, welke geslaagd, een Duitschen bij Givenchy, wel ke mislukt heet. De Duitschers melden nieuwen buit aan kanonnen en machine geweren. Op het Italiaansche front hebben de Oostenrijkers gisteren weinig nieuwe vorderingen gemaakt. Het hevigst heeft de strijd langs de Piave voortgewoed, vooral op het hoogte-terrein van den Mon- tello, waar de linie Ciano-Tossalta het brandpunt van de heetste gevechten was. De aanvallers pogen zich hier den toe gang naar het Westen, naar de vlakte te •banen; de Geallieerden verzekeren, dat zij krachtdadig den vijandelijken opmarsch in Dalpone, voor de bochten van San Doni belemmeren. De Oostenrijkers melden daarentegen, dat zij ten W. van San Doni verder terrein gewonnen en Capo Sile ge nomen hebben. Voor het overige bepaalt hun rapport zich tot de mededeeling van afgeslagen he vige Italiaansche tegenaanvallen ten W-. van de Brenta. Ook op de hoogvlakte van Asiago en op den Monte Grappa hebben zij volstaan met het artillerist!sob afweren van tegenaanvallen der Italiaansche, En gelsche en Fransche troepen, die in weer wil van die belemmering toch nog plaat selijke successen behaald en hun linie ver beterd hehben. Het aantal gemaakte gevangenen, uit Ween en «pgegievem, is 21,000, doch daarte genover stelt Rome er 4500, met 120 offi cieren. Bijna de geheele strijdmacht der Habs- burgsche monarchie is thans aan het Ita liaansche front verzameld. Haar troepen hielden bij het begin van den nieuwen 'aanval in het algemeen nog de linie bezet, welke zij bij den winterveldtocht bereikt hadden. Teen de omwenteling in Rus land er toe leidde, dat deze bondgenoot aan die Goal lieerden ontviel, leek y vanzelf sprekend, dat de in Frankrijk staande Russische troepen naar hun land terug keerden. Inderdaad heette het toentertijd ook, dat dit zou gebeuren, doch van een verwezenijking van dit voornemen is nooit gebleken. Thans wordt uit Moskou verzekerd, dat de Russische soldaten, die weigeren in het Russische legioen te treden, aan allerlei kwellingen bloot staan en cells in massa's naar Afrika worden gestuurd. 't Is daarom niet te verwonderen, dat Russische soldaten titans wederom in groot aantal over de Hollandsche grens komen. Gedurende langen tijd is dit niet meer ge beurd, doch opnieuw is de uitwijking be gonnen. e Het ontslag van het Bulgaarsche ministerie komt als een verrassing, en dringt d<e gcdiachte op, dart, dit ont slag in veobajud staat met een uitlating, dat de Vierbond in allen vorm aan Grie kenland den oorlog behoort te verklaren en Oost-Macedonië, het land van Drama, Kawalla en Serres bij Bulgarije dient te worden ingelijfd. Uit het aftreden van Radosiawof's kabi net mag opgemaakt worden, dat Duitsch land en Oostenrijk niet geneigd zijn, aan Griekenland den oorlog te verklaren. 0p Zee. Britsche hulpkrjuiser getorpedeerd. De gewapende handelskruiser „Patria" is op 13 Juni door een Duitsche duikboot getorpedeerd en gezonken. Eén officier en 15 man, waarbij acht man der handels equipage, worden vermist en zijn vermoe- deijk verdronken. Zeilschepen gezonken. De Noorsche zeilschepen Samson" en „Kringsjaa" zijn door een duikboot getor pedeerd; de bemanningen zijn gered. Duitschland. De aanvallen op Parijs. Toen, naar aanleiding van een toeval treffer van het Duitsche vèr-dragend ge schut op de Saint-Gervais van Parijs, tal rijke kerkvorsten der entente-landen aller heftigst het Duitsche volk en de Duitsche Katholieken in zeer krachtige protesten aanvielen, werd in Duitschland van ver schillende zijden de verwachting uitge sproken, dat de Duitsche bisschoppen deze beleedigingen met nadruk zouden afwijzen. De Duitsche bisschoppen hebben evenwel gezwegen, zooals zij trouwens steeds prin cipieel vermeden hebben met hun ambts broeders uit de vijandelijke landen strijd te voeren. Kardinaal von Hartmann heeft een re laas der aangelegenheid aan den H. Va der gecondên. Het Keizerlijk jubileum. In het Duitsche hoofdkwartier heeft Hindenburg den keizer, in verband met diens regeeringsjubileum toegesproken en deze heeft er in zijn antwoord nog eens op gewezen, dat z. i. Engeland door zijn in- igrijpen den wereldoorlog heeft- ontketend, dien hij omschreef als een worsteling tus- schen twee wereldbeschouwingen en hij besloot met den wensch, dat in dece wor steling de Duitsche de overwinningspalm mocht wegdragen. Oostenrijk-Hongarije. Geen onlusten in Oostenrijk? De .Times" van 12 dezer brengt een be richt uit Milaan, volgens hetwelk in den laatsten tijd Duitsche troepen naar Oos tenrijk-Hongarije zouden gezonden zijn, om aldaar de orde te herstellen. Dit bericht, hetwelk slechts een voort zetting vormt van de door de Entente sinds eenigen tijd rondgestrooide en herhaalde lijk als onjuist bewezen berichten over het uitbreken van onlusten in Oostenrijk-Hom garije, is natuurlijk uit de lucht gagrepen.- Intusschen cijn wel' de militaire gebeurte nissen aan het Italiaansche front het beste démenti van het bericht uit Milaan. Of het Oostenrijksch offensief het beste bewijs is der onjuistheid van het bericht uit Milaan, welks beteekenis wij noch tans niet overschattenvalt zeer te be twijfelen. Zoo'n offensief kan o. a. dienen, óm de aandacht der bevoLjtihg van den binrienlandschen toestandtn- to wenden, nog afgezien van de groote waarschijnlijk-, heid, dat het offensief op sterke pressie van Berlijn is Lngez'et. Italië. Geheimzinnige ziekte te Rome. Te Rome komen de laatste dagen veel gevallen van ziekte voor én wel van een ziekte van rheumatischen aard, die vol gens de doctoren een niet gevaarlijk karak ter draagt en gewoonlijk slechts, drie da gen aanhoudt. Er heeft wel een eeer. groote vérhooging van temperatuur plaats, n.l. tot 41 graden. Oekrajina. Het verkeer met Rusland. De deskundigen der Groot-Russische vredosdelegaitie Sjalboenewitsj i3 naar St. Petersburg vertrokken met de opdracht de post-, telegraaf- en spoorwegverbinding St. Petersburg—Kief zoo spoedig mogelijk te herstellen. Met hetzelfde doel zijn vertegenwoordi gers der spoorwegmaatschappij uit Moskou naar Kief onderweg. t Een gezant in Bulgarije. Tusschen Bu-lgarije én Oekrajina 'ont wikkelen cich vriendschappelijke bétrekkin gen. Binnenkort zal een Oekrajiensch ge zant te Sofia worden benoemd. Nederland en de Oorlog. De ,,F r i si a". De afvaart van de ,,Frisia" is uitgesteld en zal vermoedelijk plaats hebben Zater dag 29 dezer. De inscheping der passagiers geschiedt tusschen 8 en 11 uur 's morgens. De „Hollandia". Het graanschip „Hollandia", op reis van Buenos-Ayres naar Amsterdam, be- .vindt zich thans te New-York. Wanneer het schip van daar zal vertrekken is nog niet vastgesteld, doch dit zal vermoedelijk, aan het einde der volgende week zijn. De ramp van de „Koningin R e g e n t e s". Een Duitsch officier, die op de „Sindo- ro" den tocht naar. Nederland meemaakte, verklaart, dat Engelsche marinevaartui gen bij den ondergang van de „Koningin- Regentes" aanwezig waren. De „Zeeland" voer voorop, de „Sindo- ro" in het midden en de „Koningin-Re genfes" achteraan. Vóór het laatste Engelsche vuurschip bereikt was, verscheen een Engelsche tor pedojager en een monitor met een kabel ballon. Zij vergezelden het transport on geveer een half uur. Er werden met vlaggen seinen gegeven. Bij 't vuurschip voeren de Engelsche sche pen weg. De cee was spiegelglad; door geen der heeren werd een spoor van een torpedo ge zien en evenmin werden mijneifopgemerkt. De ontploffing kan slechts veroorzaakt zijn door een mijn, die niet aan de opper vlakte dreef. Circa drie kwartier later verscheen van Engeland een watervliegtuig, dat de plaats van het ongeval afzocht. Aanvullingsbroodkaarten. De minister van Landbouw enz. heeft tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: Ik heb de eer u mede te deelen, dat aan hooiers en maaiers gedurende den oogst tijd twee aanvullingskaarten kunnen wor den uitgereikt. Dit geldt echter uitsluitend voor de zoogenaamde hannekemaaiers of rondtrekkende maaiers. Ik verzoek u nauwkeurig te willen toe zien, dat slechts gedurende ^den oogsttijd twee aanvullingsbroodkaarten worden verstrekt. Vroege aardappelen. De minister van Landbouw enz. heeft -verboden het vervoer van vroege aardappe len oogst 1918. Dit verbod is niet van toe passing op het vervoer van vroege aard appelen van het land naar de woning van den verbouwer en van diens woning naar de bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit ingeschreven veilingen, alsmede van die veilingen naar de gemeenten, mits in dit laatste geval het.vervoer gedekt is door een veilingsverklaring, afgegeven door den veilingsmeester detr betrokken veiling. V arkens. De minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat het verbod van vervoer en af levering van levende varkens niet van toe passing is oip het veevoer van biggen van ten hoogste 25 K.G. levend gewicht of een leeftijd van ten hoogste 10 weken. Ten aanzien van dekberen en fokzeugen kan ontheffing van het vervoerverbod worden verleend. Schapen en lammeren. De minister van Landbouw enz. heeft verboden het vervoer en de aflevering van Lovende schallen en lammeren. Deze verboden zijn tot 15 Augustus 1918 niet van toepassing op magere weidelam- meren, welke in het voorjaar van dit jaar geboren zijn, behalve voor euiglammeren en lamineren, welke zich bevinden in ge meenten die in staat van beleg verkeeren. Eieren. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Ten gevolge van den voedernood en de groote afslachting van hoenders, die daar mede verband houdt, is de eierproductie zeer sterk teruggegaan. De voorziening der steden met eieren is daardoor zeer moeilijk en ten slotte bijna onmogelijk ge worden, vooral omdat de groote producen ten (hoenderparken) hun bedrijf hebben moeten staken en de opkoopers bij de tal- looze kleine .producenten de eieren weg haalden, veelal met overschrijding van den maximumprijs. Deze moeilijkheden ^ijn nog toegenomen nadat, op grond van een onjuist courantenbericht, de meeningi had postgevat, dat de maximumprijs was opgeheven. Dit is evenwel onjuist. Niet alleen blijven!' er maximumprijzen bestaan:, maan zelfs zullen zij met groote strengheid wor den toegepast om ontduikingen zooveel als met dit lastige artikel mogelijk is, tegen le gaan. De maximumprijzen zullen geldeiv voor alle eieren, versch of op eenigerleil wijze geconserveerd, en ook voor eenden eieren, omdat herhaaldelijk kippeneieren als eendeneieren werden verkocht. Boven dien weigerden de producenten ook aan den tusschenhandel te verkoopen tegen den daarvoor bepaalden prijs, maar leverden alleen tegen kleinhandelprijs. Daarom zal nu als groothandelprijs gelden de prijs, die don producent ontvalt., on alg tufi&ohen- (handelisprijs do prijs die don tuesoheiihare- delaar ontvalt. Zoodoende blijven de voor de tusschenhandelaren vastgestelde winst marges van kracht. Ten slotte is alle vervoer van eieren verboden, tenzij door do Rijkscommissie ontheffing wordt verleend. De Rijkscom missie zal daarbij allereerst letten op de voorziening voor zieken en zwakken en het maken cener eierreservc voor den winter; het surplus zal voor de gewone consumptie worden bestemd. Aan dit vervoerverbod1 zal streng' de hand worden gehouden; de meest uitgebreide maatregelen zijn geno men oma verzending met openbare midde len van vervoer, anders dan met vergun ning dier Rijkscommissie to beletten. Chocoladereepen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Tot 15 Juli zijn de fabrikanten nog vrij om andere chocoladereepen dan de een- heidsreepen af te leveren, en tot dien da tum kunnen de winkeliers over hunne voorraden daarvan blijven verkoopen. Er blijkt echter een misverstand te bestaan ten aanzien van den prijs. Velen schijnen te meenen, dat de maximumprijzen alleen gelden voor de eenheidsreepen. Dit is niet! juist. Men mag tot 15 Juli nog andere ree pen verkoopen, doch uitsluitend met in achtneming der maximumprijzen. Eik-en-Dal door do Koningin aangekocht. Naar wij uit goede bron vernemen, ia het bekende hotel-pension Eik-en-Dal te Hoog Soeren aangekocht door H. M. do Koningin. Scheirfemann in Leeuwarden. Te Olderazaal passeerde uit Duitschland de heer Scheidemann socialistisch Rijks daglid, voor een bezoek in Leeuwarden. Hotel des Indes geen kantoor van de N. U. M. Naar wij uit goede bron vernemen, zal ihet Ho teil deis Inides te 's Gravenhage niet worden ingericht tot kantoorgebouw vani de N. U. M. maar wordt door de gemeente 's-Gravenhage met de Regeering overleg gepleegd, om het gebouw als Hotel te exploiteeren. Nader vernemen wij, dat het gerucht door sommige bladen verspreid, als zou het hotel „des Indes" door de gemeente zijn aangekocht, onjuist is. Hot hotel zal worden geëxploiteerd voor gezamenlijke rekening van Rijk en gemeente. De reden, waarom getracht wordt op doze wijze hotel „des Indes" als hotel te behouden, blijkt daarin te zijn gelegen, dat men bij een eventueele vredesconferen tie daar ter stede een geschikte gelegen heid wil hebben om de vreemde diploma ten te huisvesten. Do vertraagde felegraafdeinsf. Dg opperbevelhebber heeft onderstaanda order uitgevaardigd: Den laatsten tijd worden veel klachteit vernomen over groote vertraging van tele grammen bij den Rijkstelegraafdienst. Die FEUILLETON. DE KINDEREN VAN DEN RENTMEESTER. .De graaf begint voorzichtig te wor den", yei Matthias. „Nu dat is verstandig. De dieven zullen het kasteel of den tuin riet ia hun zak steken; maar de bankbil jetten, die mijnheer Refus van avond misschien meebrengt „Juist", viel Tiburce in. „De omstreken zijn in den laatsten tijd vol van lui, die ridden om werk en God danken, da.t ze «et niet vinden. Zulke iraenscheh zijn er gewoonlijk op uit hun slag te slaan. Het ri ten minste te hopen, dat mijnheer Refus per rijtuig komt of althans goed gewa pend." .Hij gewapend of per rijtuig komen?" ilernam Matthias, „daar is geen denken aan. De man rekent in welk gevaar ook, altijd maar op zijn hond. Nu is Pluto wel een baa9 imaar per rijtuig of met een re volver, zooals u eegt, was mijnheer toch veel veiliger." .De Hemel beware den armen man", riep Ti'burce uit, én ginig naar zijin barnier. Het licht brandde nog, @n hij draaide het werktuigelijk omlaag, alsof hij in- het halfduister de denkbeelden wilde verber gen die zijn geest voorbij zweefden. Hij liep onrustig de kamer op en neer, terwijl zijne vingers zich krampachtig; be wogen. „Komaan", mompelde hij. „Zij hebben het kasteel verkocht en binnen een uur komt de notaris hier, misschien met twee A driehonderdduizend gulden. Welk een schat! Met zoo'n kapitaal zou men nog iets kunnen uitrichten. Ik zou zoo dwaas niet zijn om er mee naar de speelbank te gaan. Neon, speculeer on, naar do Beurs met het geld. „Binnen twee jaar was ik de eerste gem- man van Parijs. En dan zeg ik niet te veel. En ontbreekt mij dan de moed om hiertoe te geraken? Als ik het eens waagde? Het is een gevaarlijk stuk. Maar ik wed toch, dat ik eou slagen en is eenmaal mijn doel bereikt, dan zal ik.gemakkelijk kunnen vergeten op welke wijze ik er toe ben gé- komen. Wat zullen de graaf en de gravin beginnen met een som, die mij en Lea een -schitterende toekomst verzekert? Niets! Zij plaatsen het in hun bekroihpenheid hier of daar voor 3 A 4 percent en behelpen zich met de rente. Tancredo wordt secretaris van een gezantschap en zijn zuster de schoone, de beminnelijke Paula? Wie weet wolke schitterende partij reeds voor haar is bestemd. „Zoo eij eenvoudig de dochter was van een geldman in plaats van een graaf, ik zou weten wat mij te doen stond. O! rijk te zijn! Miilioenen te bezitten, die men tegenover geboorte en adeldom zou kunnen stellen! Met een overvloed van goud te leven aan de zijde van een vrouw, die zich te midden van de wereld weet te bewegen, van een schoone, die boven al de weelde van Parijs kan uitschitteren. „Moet ik dan atrm blijven, ik? Mijn ge heele leven? Mijn vader heeft een gering kapitaal. Hoe is het toch mogelijk? Drie geslachten van Danglès hebben zich gewijd aan de fortuin der Montgrands. Wij zijn .arm gebleven en dan durft men nog spre ken van de voordeelen van het rentmees terschap. „Bittere spqt. Wij zijn arm gebleven, Lea en ik. O, zij is nog dieper te beklagen. Zij zal niet kunnen worstelen tegen het nood lot; het arme schepsel kan .zich onmogelijk onder burgers bewegen. 1-Iare schoonheid geeft haar een rang onder de vrouwen van hoogere ontwikkeling'. Haar talent grenst aan het genie. De muzen zelf hebben haar ingewijd in de geheimen der dichtkunst, der muziek, der schilderkunst. Zij is een engel, zij mag zich niet stooten aan de hoeken van het alledaagsche!" Tiburce stond een oogenblik stil. Het was zoo somber in de kamer. Het vuur aan den hamel dreigde uit te gaan en de lamp verspreidde een twijfel achtig licht. Hij opende het venster. „Een treurige avond", mompelde hij. „De maan verbor gen achter donkere wolken... De wind giert door de geel geworden bladeren... Het is een aanblik als op een afgelegen kerkhof... Wat hoor ik? 't Is een meeuw... slecht vcorte-eken voor den reizige** Hij sloot het venster en hervatte zijn wandeling door de kamer terwijl hij on willekeurig, een liedje begon te neuriën, dat zich als het ware plotseling aan zijn geest opdrong. Het was een jammerlijke historie van een reiziger door struikroovers vermoord en uitgeschud. „Hoe kom. ik nu aan dat refrein", her nam hij. „Kan mijn geest dan met niets anders -bezig cijn dan imet dien notaris? En toch hij komt van Nanteuil, al leen geheel alleen met een hond, een stomme getuige." De jonge rentmeester liet zijn voorhoofd tegen de vensterruiten rusten, al3 hoopt® ■hij door die veatkoéliing de kalmt» terug krijgen, -waaraan hij behoefte gevoelde. Het was te vergeefs. Zijn hart klopte, zijn hoofd duizelde. „Zou ik 't wagen?" mompelde hij en stond onbeweeglijk als een standbeeld. Hij opent een kast, trekt rijn jachtlaarzen aart verwisselt zijn huisjas met een langen mantel, slaat den breeden rand van cijn hoed haar omhoog en gaat naar de deur. Hij had de kruk reeds omgedraaid, maar bedacht zich nog. Ongetwijfeld had hij iets vergeten; want hij ging naar zijn bureau* trok een iladie qpen, haalde er een voorwerp uit, dat even blonk in het halfduister om sipöcdig in een zijaak van dan gcooten man tel te verdwijnen. Zonder gerucht te mar ken en door niemand opgemerkt, daalda hij de trap af en bevond zich spoedig bui ten het hek in het bosch van den graaf De Montgrand. Zoodra hij het park van het kasteel achter zich had, verdween de he vige gemoedsbeweging, waaraan hij ten prooi was geweest. Eenigszins bedaard, ging hij met vasten tred in de richting van Tartrel op den weg naar Nantouil, en veirdlween spoedig in hef lommer der honderdjarige hoornen. (Wordt vervolgd^

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1