BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. In hei Zwarte Veen. blafl rcrscTjïjnt eiken dag, uïtgez. Zon- en Fcestd. v Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ctï p. -week, f.l.7u p. kwartaal; bij Ie agenten 14 ct. p. 'weck, f 1.8-5 p. kwartaal. Franco - t f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- jj "ja voor de AbOnné's vercrijgbnar tegen betaling «Oct, p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke miners'5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e iaargang. Bureau: STEEWSCHUU5! WOENSDAG 5 JSJKS 1918. 15 - LEiDEN. Ir.Serc. Telefoon 035. Ho. 2634 Postbus 6. De Kdvcrtentieprfjs cedrnagl van 1—5 regels f0.75 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeD van 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratii bewijsnummer. Eij contradt aanzienlijke korting. Groote letters paar plaatsruimte. Kleine Advcrtcntiën, waarin betrekkingen wordea aangeboden of gevraagd, huur -en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let» Waarom stemmen op de Katholieke lijst? ndat w'i cisehen erkenning van de rechten der groote gezinnen. Lees eens no. 5 van hoofdstuk VII van is program (onder de rubriek Binnen- nd in dit nummer): .Maatregelen ter voorziening in den iningnood" dat is een streven, ze- ■nrijk voor hèèl de samenleving. De \vo- incraood is nijpend en 'dreigt een ramp Oo° ons volk te worden, niet slechts id'e stoffelijke ellenden, welke er ma- gepaard gaan, maar ook en vooral ,.i do zedelijke gevaren, welke er in jjgen opgesloten. Daar wordt reeds veel, zéér veel door o overheid gedaan, om erger te voor uiten en in den bestaanden toestand irbetering te brengen, 't Is waar jch lees dat no. 5 van ons program ns verder: „Maatregelen tot voorziening in den rènmgnood, ivaarbij vooral dient gelet p de behoefte van groote gezinnen." De rechterzijde voelt en begrijpt de be- oeflen en de rechten van de groote ezinnen de linkerzijde is er blijkbaar ïaar al le dikwijls absoluut ongevoelig n stekeblind voor! Aan ons de ccri aan ons ook de plicht rnaar te streven, dat de overheid met ie behoeften en die rechten rekening ioudt o. a. bij de maatregelen, welke neemt ter voorziening in den wo- ngnoodi Voor :de groote gezinnen' vóóral moe- er woningen zijn ook ^por de mslr.n onder hen! De woningen, met leun der overheid gebouwd, mogen niet zóo Worden/ ingericht/, .dat ize te Iain zijn voor groote gezinnen, zoodat uist voor deze de woningnood steeds ijpemcSer wordtl Wij willen vandaag héél kort' zijn. Dit ene nog, meer naar aanleiding, dan als onclusio van bet voorgaande: om de hitstan-Bar van ons volk, ter krachtige eslrijding van de bewuste of onbewuste w-MaltliusianisÜsche strevingen: stemt ilholiek, propageert de katholieke lijstl Het groote middel. Uit het verslag der rede van den heer an Wijnbergen op den propagandisten- ag te Utrecht j-.l. Zondag knippen we: De Roomsche pers moet verspreid worden daar waar zij nog niet komt. .Teelt gij, aldus spr., een huisgezin, waar een Roomsche krant gelezen wordt, gaat deze woning dan gerust voorbij wamt gij kunt er zeker van zijn, dat men zich daar door onze voortreffelijke Roomsche pers zal laten leiden. iet hier een getuigenis hetwelk we ven naar voren wilden brengen. Helaas, er zijn nog te velen, zelfs inder de z.g. vooraanstaande mannen propagandisten, die wat de heer Van Vijnbergen daar te Utrecht verklaarde log maar n'iet schijnen in te zien! Erkenning echter ook voor het goede nzicht der Leidsche propagandisten, die bij vorige verkiezingsstrijden hebben ieloond te begrijpen, dat een Roomsch lagblad in een gezin te brengen, weken- ang\ dag-in-dag-uit, beteekent: de za- terheiid in die gezinnen stemmen te vinnen voor de goede Roomsche zaak! Een dogma. Van godsdienstige dogma's mioet men in iet linkerkamp niets weten. Al is een waar- •eid '7.oo klaar, als deze: twee maal twee is [ier, dan nog mag men niet van een „dog- spreken, want: vrijheid blijheiden ieder moet immers vrij zijn, om er "aar op los te „denken"! Maar laat men consequent wezen en ons an het lijf blij en met politieke dog e's! Een van die dogma's.uit de vrijzinnige oliliek is wel: vrijhandel is goed, be- cherir.iing is slecht! Ce grootste dwaasheid is het, .zich per e voor vrijhandel, en de grootste dwaas- 'eid is het óók, zich per se voor be- therming uit te spreken! De Katholieke Staatspartij stelt zich op dit nuchter zaken-standpunt en het za kelijke vraagstuk mag van geen ander standpunt worden bezien: De omstan digheden moeten uitmaken, wat het beste,, het voordeeligste is voor het land: vrijhandel of bescherming. En daarnaar richten wij onze politiek! Ook do Oeconomische Bond neemt- het liberale dogma over de vrije handelspoli tiek over! Voor-een dergelijk dogma passen wij! Strijd westalijk van Sois8ons. - Geringe Duitsche vorderingen, waardoor de op- marsch aanmerkelijk is vertraagd. Toch hoopt Duitschland op een be- slissenden siag. De italianen in Libië bedreigd door duikbooten, Turken en Arabieren. -- Het aftreden van den Belgischen premier. Overzicht. Op het W e s t f r o n t, in de streek aan de Aisne, westelijk van Soissons, trachitetn- de Duatschers'met inzet van gToo- te troepenmachten op te dringen, ten einde hun rechtervleugel een grooter manoeu vreerterrein te verschaffen. De Franschen echter houden hardnekkig stand. Immers zij weten .zeer wel, dat, zoolangi de "heide scharnierpunten van het offensief even ver van elkander blijven liggen als bij het begin van den aanval, de diepte van den Duitschen stoot daarvan den nadeeligen invloed ondervindt. De wig kan niet dieper ingeslagen wor den, indien de basis er van niet breeder wordt. Dit hebben de Duitschers van be gin af aan gepoogd, terwijl de Franschen van hun kant al hun best hebben gedaan de pogingen te verijdelen. Zij zijn daarin niet ten volle geslaagd. E'n sindsdien trach ten de Duitschers verder westwaarts langs den zuidelijken oever der Aisne op te drin gen. De inneming van Pernant is een van de daarbij behaalde successen. Maar bui ten dit succes valt er sinds gisteren voor "de Duitschers weinig meer te boeken. Ten Z. van de Ourcq konden zij nog de dorpjes Mosloy en Veuilly-la-Potterie heroveren, doch dat is alles wat cij bereikten. Een onmiskenbare vertraging in den Duitschen opmarsch is dus vast te stellen. Volgens Engelsche. en Fransche beschou wingen is dit het voorspel van een volko men stilstand, volgens Duitsche daarente gen kan men elk oogenblik den hardsten klap ipae verwachten. P-aasche, de onder voorzitter van den Rijksdag, heeft bij de hervatting van dê zitting dan ook ver klaard, dat de Marne niet evenals in 1914, weer een keerpunt in den strijd zal .zijn, daar men nu in het Oosten de handen vrij heeft gekregen. Hij hoopte dan ook, dat weldra de beslissende slag zal vallen, die den vrede nabij brengt. In Italië is het Oostenrijkse!*© ge schutvuur heviger geworden. Dit kan een aanduiding zijn van het lang reeds als op handen zijnde aangekondigde Oostelirijk- sche offensief. Het Turksche legerbericht bevat voor de eerste -maal sedert zeer langen tijd een be langwekkende "beschouwing over den toe stand in Libië, welke kolonie Italië cich in 191'lr1912 miet de grootste offers heeft toegeëigend. Thans staan de Italianen er bloot aan het Turksche geschutvuur en aan dat der Duitsche duikbooten, die on gestraft de Libische kust schijnen te kun nen naderen. Willen zij dus na den vrede hun kolonie terug hebben, dan zullen zij den geheelen veldtocht yan 19111912 moe ten overdoen. Volgens een correspondent te Havre is de wijze van regeeren de aanleiding ge weest, dat de Broqueville ontslag heeft ge nomen als premier van België. Was mis schien de wijze, waarop De Broqueville de portefeuille van nationalen wederopbouw besiuurde,, niet in overeenstemming met de wenschen van de andere leden van het kabinet? Of is wellicht de Vlaamsche quaes- tie oorzaak va.n zijn val? Vragen, die men stellen kan zonder dat men een bepaald antwoord daarop cou kunnen formuleeren, zoolang men niet over meer gegevens beschikt. Mogelijk, dat de Belgische pers in ons land spoedig mieer bijzonderheden kan geven. 0p Zee. Engelsche torpedofcootjager gezonken. De Engelsche Admiraliteit bericht dat een Engelsche torpedobootjager den Sisten Mei na een aanvaring gezonken is. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. België. Do Broqueville afgetreden. De 'Broqueville heeft zijn ontslag geno men. De koning heefit Gooreman, den ex- president van de Kamer, met de leiding der zaken belast. Het ontslag is alleen het ge volg van zekere imeeningsverschillen ten opzichte van eenige regeeringsmethodes. Over quaesties van binnen- of buitenland- sche politiek bestond geen meeningsver- schil. Duitschland. De Paus en de oorlog. Naar aanleiding van het door den Evan- gelischen Bond -in Duitschland verspreide geschrift „Paus, Curie en wereldoorlog" heeft de bekende geheimraad prof. dr. v. Harnack uit Berlijn te Boekarest een rede gehouden over de neutraliteitspolitiek van Paus Benedictus XV. Zijn gehoor bestond uit 2000 personen, waaronder ook generaal- veldmaarschialk! von Mackensen, Harnack wees er o. a. op dat de Paus door den oorlog voor geweldige moeilijk heden wc-rdt gesteld. Men mag niet ver geten, zoo vcide hij, dat de Paus in de hoofdstad van een aan ons vijandig land resideert, da't hij zelf Italiaan van ge boorte is? Het is nu juist bewonderenswaardig, hoe hij een rechtvaardige neutraliteit heeft nagestreefd en in zijn moeilijke, positie de politiek geleid heeft om. een blijvende scha de voor de geloovigen der afzonderlijke naties te vermijden. Rede van Hertling. Bij het begin der zitting van den Rijks dag herdacht de vice-president den over leden voorzitter Karcipf, terwijl -de afge vaardigden zich van hun zetels verhieven. Ook Hertling sprak het leedwezen uit der verbonden regeeringen en bracht hulde aan de groote gaven van den overledene. Vervolgens stond hij suil Ibij de praestaties van de troepen, die reeds aan de Ivïarne staan.-Thans b&b.oefdQ-ane»-*<.»«x meer een terugwijken te vreezen, de Marne zou niet opnieuw een keerpunt worden, nadat Duitschland in het Oosten de vrije hand had gekregen. Zeker waren zware offers noodig, miaar het volk zou zich bewust zijn, dat de vijan den de schuld droegen van het bloedver gieten, door steeds weer de vredeshand af te wijzen. Hij verklaarde: Wij hopen, dat spoedig de beslissende slag cal vallen en een eervolle vrede zal worden verkregen. Oostenrijk-Hongarije. De keizerlijke Sacramentsprocessie. Uit Weenen bericht de correspondent van „De Tijd": Sedert de kroning van keizer Karei tellen we feitelijk twee groote Sacra mentsprocessies. De oude keizer was ge woon, zich met zijn geivolg aan te slui ten bij d'ie, welke den dom pleegt uit te trekken, maar de jonge keizer en kei zerin volgen met de leden vail het keizer lijk huis en de leden der regeering het Allerheiligste, dat wordt uitgedragen naar jde Heldenplatz, waar de zegen wordt gegeven. Het is een schouwspel, eenig in Euro pa, den jóngen drager der keizerskroon met zijn gamalim 'de ministers, hof maarschalken,. prinsen en prinsessen, hertogen en hertoginnen, graven en gra vinnen, baronnen en (baronnessen, ge neraals en al wat hoog staat en schittert in de monarchie, bijeen te zien op het plein, hetzij als biddende dragers van waslicht, hetzij als eere-gel-eide of toe schouwers. Na de Hoogmis in de Hofkerk, trokken achter de dienaars in hoflivrei en de pages, .de kamerdienaars en do geheim raden, de aartshertogen en Mgr. Pfluger, die onder een prachtig baldekijn het H. Sacrament dro-eg, de keizer in de uni form van veldmaarschalk, en, evenals de aartshertogen, een brandende kaars dragend; de keizerin werd gevolgd door de aartshertoginnen terwijl de dochters van aartshertog Leopold Salvator met haar broeders de plechtigheid volgden uit een balkonloge, uitziend op den Burgplatz. In de cmgelegen tuinen en op den Heldenplatz had zich een eerbiedige me nigte verzameld achter de generaals en officieren in gala, die voor de parade- troepen stonden* Onder het lukten* der klokken en een vuursaivo werd de zegen gegeven, nadat de stoet aan de vier prachtig versierde gelegenheids-altaren, waar het begin deir vier evangelies werd voorgelezen, waren voorbijgetrokken. De plechtigheid werd gesloten met een „Te Deum" in de Hofkerk. Later op den dag bewoog zich' de groote Sacramentsprocessie, waarin kar dinaal Piffel het Allerheiligste droeg, door de straten van Weenen. Ook deze werd door Drachtig weder begunstigd. Italië. Agitatie gevreesd? Volgens een draadloos bericht uit Ber lijn, is het sinds 28 Mei in Italië verboden de Duitsche legerberichten te publiceeren. Rusland. De Bolsjewiki. Het verzet tegen de regeering der Bolsje- wiki neemt toe. Volgens het Petr. Tel. Ag. is een tegen de regeering der Sovjets ge richte samenzwering ontdekt, door leden van alle partijen op touw gezet. De woelin gen in Siberië worden door de miaximalis- tische regeering hiermede in verband ge bracht. De staat van beleg is te M-oakou afgekondigd. Oekrajina. Teruggave var» Kathorieke kerken. Het ministerie voor Poolsche aangelegen heden te Kicjef heeft stappen ondernomen, teneinde de teruggave te verkrijgen van ■katholieke kerken en kloosters, die onder de tsarenheerschappij geconfiskeerd wa ren. Een voor het diocees Loetsk-Zjitomir opgestelde lijst bövat 26 kerken en"84 kloos ters. Van de kloosters behoorden 28 aan de Dominicanen, '1.8 aan de Carme-lieten, 12 aan de Franciscanen, 9 aan de Capucijnen, 8 aan de Trinitarissen, 8 aan de Benedic tijnen cn 6 aan de Augustijnen. Perzië. Aftreding vat» het Kabinet. Lit Teheran wordt gemeid, dat het ka binet den 31en Mei is afgetreden. Van het Vaticaan. De Pau9 en do vliegeraanvallen. De „Osservalore Romano" "schrijft over het bombardement van Parijs op Sacra mentsdag: Op 20 Mei seinde kardinaal von Harfcmann aan kardinaal Gasparri den Paus te verzoeken om zijn bemiddeling teneinde een vliegeraanval op Keulen op Sacramentsdag te voorkomen. Kardinaal Gasparri antwoordde, dat hij het bombardeeren Van open steden betreur de en .zeide: Ofschoon de H. Vader ver trouwt, dat alle oorlogvoerenden speciaal den Sacramientsdag zullen eerbiedigen, heeft "'hij zich toch beijverd, opdat op dien dag de processies ter eere van het H. Sar cram ent rustig zouden kunnen verloopen. Terzeifdertijd maakte kardinaal Gaspar ri het verlangen van kardinaal v. Hart mann aan den Engelschen gezant bij het Vaticaan en de Engelsche regeering ken baar, die het veiwoek met zeer prijzens waardige!» en nobelen eerbied ontvingen. Op .24 Mei seinde het Vaticaan aan den aartsbisschop van Parijs, kardinaal Amet- te: Zijne Heiligheid is overtuigd, dat alle oorlogvoerenden speciaal de plechtigheden van dien dag zullen eerbiedigen. De Paus roept echter uwe bemiddeling ia bij de Fransche regeering. Op 28 Mei antwoordde kardinaal Amette: Wij hebben het verzoek overgebracht aan de betrokken autoriteiten, miaar ongeluk kigerwijze werd de hoop, dat het zal aaiv vaardt warden vernietigd, door het aptnieuw Brandstoffencommissie Leiden. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt,, dat met ingang van boden wordt geldig verklaard bon No. 2B van de brand- ctoffenkaart voor bet zome/rantsoen en dat de op de kaart genoemde handelaar ge machtigd is op deze bon af te leveren: 1 H.L. geklopte coke®. De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 5 Juni 1918. 4295 geopende bombardement van Parijs, dat over de burgerlijke bevolking gelijke ram pen bracht als op Goeden Vrijdag. Nederland en de Oorlog. Onze graanschepen in Amerika. Men kan elk oogenblik het bericht tege moet zien, dat de „Java" en de „Stella" ir,iet grondstoffen voor de broodbereiding uit dê Ver. Staten zullen vertrekken. Zon dag is namens de regeering bericht dat uit gevaren zou worden. L De „Zijldijk"* en de „.Hector" zijn giste- ren naar Amerika uitgevaren. De oeconoimiische onderhan delingen met Duitschland. De Duitsche gedelegeerden, die met de Nederlandsche ondernandclings-corrcnissie besprekingen voeren over de vernieuwing der oeconomische overeenkomsten zijr» naar Berlijn vertrokken omi overleg te ple gen met de Duitsche regeering. Vorkregen waarborgen. De minister van Buitenlandscbe Zaken heeft, ten vervolge op de beantwoording van do vragen van het Kamerlid den lieer Van Harnel, betreffende de uitzen ding van ^schepen voor het halen van giraan uit Amerika, dd. 3 dezer het vol gende medegedeeld: Ten vervolge op mijn schrijven dd. 2 Mei ji. nr. 21196, heb ik do oer u te be richten, dat de iiesgrekingen met do oorlogvoerende landen nopens het uit varen van Nederlandsche schepen om graan te halen, voor onze voedselvoor ziening, thans haar beslag hebben ge kregen, voorloopiig wat betreft de drie! schepen „Zijldijk", „llector" en ,,Frisia\; Mitsdien haast ik mij u hierbij het ant-. woord op do vragen van den hoeir Vani Hamel te doen toekomen, waarvan da beantwoording, hangende de onderhan delingen, Lot mijn lee*iwezen moest wor den uitgesteld. In de 7e alinea van den aan do Staten- Generaal overgelegden brief van dent Britschen gezant, dd. 22 Maart j.l., is namens de geassocieerde regeeringen, een aanbod tot beschikbaarstelling van- honderdduizend ton graan gedaan- In do 6de alinea van dien brief worden waar borgen gegeven tegen belemmering van de schepen die dit graan zouden ver-. voören. In 'de 12e en volgende alinea van zijn antwoord op voormelden brief, dd. 30 Maart (Lav... heeft de ondergeteekendo do redcnien uiteengezet waarom hem de aangeboden waarborgen .niet afdoende voorkomen. Sedert 'dilen hebben do geassocieerde rogöeringen zich bereid' verklaard clrio in overzeesche havens liggende schepen in staat te stellen om zonder beJemme^ ring ladüngen graan naar Nederland te vervoeren;. Daarbij heeft die ondergetockende- langs schriftelijken weg afdoende waarborgen ontvangen, dat drie schepen, die in ruil daarvoor uit Nederlandsche havens zou den vertrekken, zonder ©enigerlei bc^ lemmering van de zijde van genoemde regceringen en onder verleening van alle faciliteiten waarover deze beschik ken, graan /zullen kunnen halen voor de Nederlandsche voorzpening. De regeering heeft van de Duitsche regeering do zekerheid verkregen, dat die schepen veilig door de „vrije geul'* kunnen varen en gevrijwaard zullen blij-t ven van duikboolaanvallcn. FEUILLETON. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Bruno kwam uit de opkamer van den Mosterhof, waar hij de .zieke vrouw Up- 'off bezocht had, en trad naar den haard, vaarvoor de oude pachter cat. Het was op den avondena de nachtelijke •egrafenis en de jonge arts voelde zich 'ermoeid. door de geestelijke en lichamelij ke inspanning der laatste week. Maar hij Rüde toch niet het huis verlaten, zonder «nige vriendelijke woorden met zijn vroe- jeren pleegvader te .hebben gewisseld. loen hij den ouden Uphoff levendig goe den avond wenschte, wendde een andere, Aeedsch gekleede man, die tegenover den 'oer zat, zich heftig om, en Bruno erkende a hera, trots het onzekere licht, den han- delsrei.dgcr Kurz. De ontmoeting was hem niet aange- 'aaci, want 'hij had een afkeer van dien nan: daarom groette hij hem kortaf en k°el en maakte aanstalten, zich aanstonds verwijderen. Maar Kurz liet heim niet los. Markfeid had zijn ondergeschikte, die, naar hij wel begreep, hem reeds- lang doorgrond had, eindelijk geheel openhartig hekend, dat Bruno's verbanning alleen geschied was met heit doel, om hem de rnogolijikheid te ontnemen, de genegenheid van zijn oud oom te venverven. Ook had hij toegegeven, dat de voor het onderhoud en de opvoeding van den jongen man gebruik (o gel-den uit diens eigen klein vermogen afkomstig wa ren, dat Markfeid, als voogd van Bruno, in handen had. Alleen daarom had deze eerlooze voogd Bruno voorgespiegeld, dat hij alles, wat voor hein geschiedde, te danken bad aan de goedhJd van zijn oud oom, om hem af te houden, zich voor nog verdere hulp te wenden tot den als eeer wonderlijk afgeschilderden ouden oom. „Men kan niet weten", zei Markfeid tot zijn vertrouweling, „waarheen het nog .zou leiden, indien Bruno ooit op vriéndschap- pelijken voet kwam te staan met mijn oom Langenried. Help gij mij, den ouden lieer den noodlottigen jongen van het lijf hou den, en gij zult er geen nadeel van onder vinden, beste Kurz." De beste Kurz, die uit ervaring' wist, dat het werkelijk niet tot zijn schade was, in dien hij zich in dece zaak gewillig onder wierp, was vol ijver, de wenschen van .zijn chef te vervullen. Zoo juist had hij bereid willig een opdracht op zich genomen, en van de wijze, waarop hij zich zou kwijten van die taak, hing het wollicht af, Bruno voor altijd den lust te ontnemen, een toe nadering te zoeken tot zijn oud-oom. „Ach, jonge heer', riep Kurc, den we- derstrevenden bij den arm grijpend, „ik imoet u gelukwenschen!... Ik hoor, dat u nu werkelijk dokter in de medicijnen zijt "en nu zelf uw brood verdient." „Ik ben zoo gelukkig", zei Bruno, weer op het punt van heen te gaan, toen het antwoord, dat Kurz hem gaf, hem' plotse ling stil deed staan. „Ja, gij moogt u daarom' wel gelukkig prijzen", antwoordde de handelsreiziger, „het was ook de hoogste tijd". „De hoogste tijd?" vroeg Bruno scherp. „Wilt ge daarmee te kennen geven, dat gij imeent, dat ik mijn studiejaren niet goed besteed heb?" „God beware, jonge heer, zoo iets te denken, iedereen weet toch, hoe goed gij geleerd hebt. Ik wilde alleen opmerken, dat gij zelf voor uw onderhoud kunt .zor gen, wijl gij op geen cent v$n de zijde van uw oud-oom hebt te i'ekenen." ,,Gij weet, dat ik dat niet doe. Voor ik voor liet examen naar Berlijn ging, hebt gij, toen gij mij de laatste subsidie over handigde, in naam van mijn weldoener verklaard, dat daarmee zijn bijdragen op hielden. Gij cult u nog wel herinneren, dat gij bij de ontvangstneming van mijn quitantie opmerkte, dat het de laatste was." „Zeer juist, maar toen reeds zei ik dit, wijl dè oude heer niet meer wilde geven; thans echter zou hij niet -meer kunnen ge ven al zou hij dit willen, hij is zoo kaal als een rat." „Wat wilt ge daarmee zéggen?" vroeg Brunp verschrikt. „Gij I\ebt toch steeds van hem gesproken ais van een weihebben den man." „Dat was hij, beste, jonge heer, maar slechte speculaties en onvoorzichtige ver bintenissen kunnen het soliedste huis on dergraven." „Speculat,ies?,.. Verbintenissfen?... [Mijn oom i9 toch landheer; wat kon hij dan daarmee te maken hebben?" „Landheer is 'hij wel, maar helaas ook een beetje fabrikant. Hij had oliemolens en andere zaken, waar hij geon verstand van had en dat heeft hem den onder-gang bezorgd. Ten slotte pakte ook de duivel van den hoogmoed hem aan. Tot ?.ijn ongeluk was hij gevangen in de strikken van een stiefzoon van zijn nicht, een baron vön Prahwe". Woont zijn moeder niet hier in; het klooster? Nu, door hem werd hiji met den adel bekend, hij wilde hc-m navol gen in weelde en verkwisting, leende den, ritmeester oneer dan twintig" duizend tha ler en toen was het met hem gedaan. Hi) is bankroet!" „Goede God, en dat weet gij geheel ze* ker?" „Beslist. Zijn mooie goederen vliegen dë een na de andere weg; maar hij kan zich' toch niet staande houden. Wacht, ik heb nog een krant in tmijn zakHier is ze... zie: „gedwongen verkoop", drie, viermaal achter elkaar, allemaal Gebharcfc SchwandheimIk ben overtuigd, dat zijn faillissement in de krant staat, voor ik te W. terug bèn. Indien.gij het wilt, cal ik u het blad sturen, dat gij het met eigert oogen kunt lezen." Diep getroffen door deze even zoo onver wachte o.ls droevige tijding, was het Bruno niet aanstond-s opgevallen, dat Kurz oert anderen voornaam dan dien van zijn, ouch oom noemde, «f [Wordt vtrvotfd.l

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1