„De Ambachfesehoor te Leiden, om eene subsidie. Een verzoek van eenige ingezete nen om aan hen die schoenen-, klomp en en sajetbons uitreiken, een gratificatie toe te staan, werd eveneens afgewezen. Aan den heer M. v. d. Berg aan den Poellaan, die dit ten zijnen huize doet, zal 50 cent vertering worden toegestaan. Van het ge meentebestuur van Krommenie was een verzoek ingekomen, om adhaesie te betui gen inzake een veïéoek aan JI. M. de Ko ningin betreffende de levensmiddclenvoor- ziening. Ook hierop werd afwijzend be schikt. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. oin f 900 uit te trekken voor een controleur van het. levensmiddelenbedrijf. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening voor de bestrijding van de kosten der plaatselijke distributie over 1916—1917, groot f 21.600. Een voorstel tot het aan gaan van een geUlte en ing voor de verbree ding van den Achterweg tot een bedrag van f 2550, werd nnede goedgekeurd. Een ver zoek van de .Vere enig ing van Gasfabrikan- ten in Nederland, om de vereeniging met een jaaidij'kjSche subsidie' te steunen, werd voor kennisgeving aangenomen. Aangeno men werd een voorstel tot aanstelling van den heer H. Shreenk, deurwaarder te Haar lemmermeer, als qtakelaar in roerende goederenvoor de gemeente Lisse. Bij d eirond vraag werd, behoudens goed keuring van Ged. Staten, aangenomen een .voorstel-Verduijn, om aan de bijzondere onderwijzers een gratificatie toe te staan in dier mate, dat hunne salarissen gelijk (Worden met die der opcnlba.ue onderwij zers. Hierna ging de "Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames inzake den H. O. dienst 1917. GOUDA. Geen kermis. Ce gemecnle- raad van Gouda heeft met 12 tegen 9 stemmen besloten, dit jaar geen kermis te laten houden. Een .voorstel-Kolijn had de o ie nut van de beuren Dercksen, Kcijn, Vingerling, dr. Hoffman, Donker, dr. Broekhuizen, Van Galen, Jongenburg\«r, Muyhvijk, Van der .Want, De- Jong en Spit; tegen de heeren Knuttel, IJsselstijn, Van Veen, Van der Torren, Van Eijk, Bokhoven en Van der Ree. KATWIJK AAM DEN RIJN. Examen. De hoeren D. C. O. Boek hoven en G. L. de Bruin alhier zijn ge slaagd voor het examen candidaat-ge- meen te-secretaris. Jubileum. Tijdens persoonlijk be zoek van velen, en ontvangst van vele bloemstukken en schriftelijke bewijzen van waardeering, onder meer ook een gelukwensch langs telegrafischen weg van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage, herdacht msj. M. G. Mes haar onvergetelijk jubi leum. Ook de telegrambesteller Sam. Minnee ontving vele bewijzen van waar deering, alsmede een enveloppe met in houd. ri HOORDWIJK. Een betrapte riiwieldief. Een dezier dagen word weder een voor een winkel staand rijwiel ontvreemd. Al spoedig bleek het geschied door een berucht sujet uit Leiden, genaamd D. H. W. De veldwachter Went begaf zich op onder zoek en was zoo gelukkig hern in Lei den aan te houden en hem tot bekente nis te brengen, zoodat rijwiel en dief nog dienselfden dag naar Noordwijk ter ruggebracht' werden. SASSENHEIM. Onvoorzichtigheid. In zeer zorg- wekkenden toestand is gisterenmorgen bij een geneesheer alhier binnengedra gen een jongmensch, dat van de in volle vaart zijnde stoomtram was gespron gen, om zijn afgewaaiden hoed terug te halen. Door den missprong kwam hij te vallen, met het gevolg, dat hij een ernstige wonde aan het hoofd bekwam. STGMPW IJK. Dekens weggehaald. Men verzoekt- ons opname van* het volgende: Verleden week werden hier medegenom en twee wollen dekens, die men had ge- wasschen en vergeten 's avonds binnen te halen. Die dit heeft gedaan, heeft zeker niet geweten^dat die dekens aan een groot gezin behooren, dat geen andere kan in- kdöpen. Moge degene, die de dekens heeft weggenomen, deze weder op die plaats te rugbezorgen. TER-AAR. Teeltregeling. Door den burgemeester 'de«zer gemeente zijn in de teeltregelings- cooninissie benoemd de hoeren C. J. Kem penaar, A. van der Hoorn Cz., Joh. Kroon, S. van der Geest en M. Hulscher. VOORSCHOTEN. Gesnapt. Vrijdag zijn door den rijks veldwachter W. alhier twee paardedieven gearresteerd en in verzekerde bewaring opgesloten. Gearresteerd. In den nacht van [Vrijdag op Zaterdag liepen twee vreem delingen met een paard aan den Rijn dijk alhiier. Een militair passeerde juist langs den we&- en herkende het paard, daar het beest toebehoorde aan zijn ouden baas, bij wien hij werkzaam was geweest. Deze knoopte met de vreem delingen een gesprek,aan en vroeg, waar het paard heen moest. Zij antwoordden, dat het beest naar Haarlem moest wor den vervoerd; Den militair, kvyam deze zaak zeer ver dacht voor en wekte een hotelhouder al daar, daar hij geen politie wist te wonen. De hotelhouder waarschuwde den Rijks veldwachter Witteman. De vreemdelin gen waren zeker bang geworden dat de zaak verkeerd zou loope^ want zij had den het paard wederom in de weide gtedaan en toen.de rijksveldwachter er bij kwam, lagen de heeren in het gras bij het hek, blijkbaar een goed oogen- blik afwachtende om het beest mede te nemen. De rijksveldwachter arresteerde de bride heeren en bracht hen naar de cellen, waar het een der heeren niet erg beviel, want deze poogde te ontsnappen door het dak, doch werd wederom op gepikt en elders beter opgeborgen. Men' stelde Zaterdagmiddag, een wacht voor de cellen dier heieren ter bewaking. Bij het •eerste verhoor ontkenden zij de poging' tot diefstal. Het is voorzeker aan de waakzaamheid van den militair te danken dat zijn patroon het jpaard heeft behouden. Zaterdagavond zijn bei de heeren op vrije voeten gesteld. Zij bleken te komen uit Koog aan de Zaan. LISSE. Riiwieldief gepaia. De politie heeft de hand gelegd op zekeren C. V., aan do 3e Poellaan alhier, als vermoedelijken dader der herhaaldelijk voorkomende rijwieldiefstallen. De laatste diefstal ten nad'eele van G. O. heeft hij bekend; de vorigen blijft hij echter hardnekkig ont kennen. WARMOND. Dief gesnapt. Van den heer S. te Oegstgeest werd een fiets gestolen. Zijn zoon, te Warmond wonend, wist dit niet,- maar zag een vreemdeling voorbijrijden en dadelijk "herkende hij het rijwiel, ofschoon zadel en stuur reeds waren verwisseld. Veldwachter Steekers werd onmiddellijk gewaarschuwd, deze zette den fietser ach terna en nam de gestolen fiets in beslag. Smokkelarij. De scherpe controle op des Zondags van hier vertrekkende vreem delingen had tot heden weinig resultaat. Gisterenavond echter kon politie S. uit een vigelante een viertal kaaen snappen. ALPHEN aid. RIJN. Bevordering. De heer P. J. Maats a Stuling is aan de universiteit te Gro ningen tot arts bevordSlrcL De post. De directeur van het post en telegraafkantoor alhier deelt mede, dat door de verandering van,de treinen loop op heden het aantal bestellingen met één is verminderd. De vier overblij vende bestellingen (zullen het kantoor veriaten resp. 8.45 v.iïl, 10.45 v.m., 5.45 nam. en 9 uur nam. Het Encycliekfeest. Aangemoedigd door het buitengewoon fraaie weer, dat de heerlijke lentemaand Mei ons bracht, hadden velen terecht zich voorgesteld een prachtigen, zonrijken Zon dag voor het hier georganiseerde Ency cliekfeest. De optimisten hebben gezege vierd. De dag begon schitterend, en bleef het. Aïzoo werd veel bijgedragen om het jaar- lijksch feest schitterend te doen slagen, zooals steeds. Daarbij kwam natuurlijk de groote belangstelling uit de plaat9 niet slechts, maar ook uit Leiden, en aangren zende dorpen, zooals Zoeterwoude, Leider dorp, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Vporhout en Warmond. Van al deze plaatsen stroomde het" mee^ tinggangers, in meerendeel Volksbonders, wie het feest voornamelijk betrof. Reeds in den morgen liep bet druk. Maar vooral na deii middag stroomde het menschen binnen onze anders zoo rustige plaats. Ook een muziekcorps en een zangvereeni- ging ontbraken,niet. Om twee uur was alles present, en ver- eenigden de imeetinggangers zich in het devote kerkgebouw, waar een korte gods dienstoefening werd gehouden. Banieren en spreuken waren alom langs de wanden opgesteld, terwijl het hoogaltaar min of meer in feesttooi was. Tijdens de plechtigheid in de kerk welke door ongeveer 1400 personen werd bijgewoond, hield de Z.Eerw. heer pastoor een korte toespraak, waarin hij het leven van St. Pancratius ten voorbeeld stelde aan alle aanwezigen. St. Pancratius toch de patroon dezer kerk was een voor beeld van vastberadenheid, en tot opvoe ding van de jeugd. Zijn vastberadenheid in het geloof moge allen ten spoorslag zijn, even zoo groot in het geloof aan de H. Roomsche Kerk te zijn. Na de plechtigheid werd de stoet opge steld met vaandels in bet midden, en in vereeniging met het muziekkorps van War mond. Zoo trok men in lange rijen door het dorp nagestaard door veel puboliek Jangs den weg. Allengs liep het meetingsterrein op Rust hof voor eerr groot deel vol. Honderden belangstellenden schaarden zich om het po! dium, dat was opgeslagen. Wanneer allen een plaats hadden veroverd, bad de ope ning plaats. Openingswoord van den voorzitter. Nadat de Warmondsche muziek een vroolijke marsch had-uitgevoerd, sprak de beer A. Weijers, voorzitter van1 den R. K. Volksbond, het openingswoord. Spr. verheugt zich-'in den "grooten aan drang, welke heeft bestaan, om dit ency cliekfeest te organiseeren. Spr. meende, dat Sassenheim grooter opkomst tot de meeting beeft, dan verleden jaar Leiden. Slecht9 betreurde spr. het, dat de Eerw. spreker, pater Fabianus, verhinderd was. Doch in zijn plaats zal optreden de Z.Eerw. heer J. Thus, pastoor te Sassenhekn. Na deze openingswoorden gaf de ge mengde zangwereeniging ,,St. Cecilia", on- derafdeeling van den R. K. Volksbond te Leiden, enkele meerstemmige zangnum mers, welke zeer werden op prijs gesteld. R e d e C. D. W e 's s e 1 i n g. Alle menschelijke kracht aldus spr. wordt in de oorlogvoerende landen aange wend voor de geweldige moordpartij, welke steeds door verder gaat^- Maar toch, boven deze zwarte tragedie verheft zich een reine, witte figuur, tegen wie vorsten en volken opzien. Deze figuur, de Paus van Rome, heeft gepoogd, steeds wee.r, de volkeren tot elkander te brengen. Hij wilde hun lij den verzachten. Ook de sociaal-democratie in Stockholm wilde den vrede verkrijgen, doch mr. Troel stra moest het Zelf erkennen, dat de soc.- democratie te weinig macht bezat, om der wereld den vrede terug te geven, 't Is daar om, nu Stockholm mislukt is dat zij naar Rome opzien, omdat vandaar alleen de vrede te venvachten is. Ook voor 27 jaar staarde de wereld naar Rome. Ook toen was ex* strijd tegen duis tere machten: liberalisme, anarchisme, ni hilisme en sociaal-democratie. Al deze partiten stonden, bezield van verwoeden haat, tegenover de Katholieke Kerk. Doch toen was het Paus Leo XIII die zijn we reldberoemde Encycliek ,,Rerum Nova- ruim" over de wei*eid zond. En thans herinnert de R. K. -Volksbond zich ieder jaar de uitvaardiging van deze encycliek. Men dacht wel aanvankelijk, dat deze encycliek iets nieuws bedoélde, doch do Katholieke Kerk had steeds meegehol pen; om een go.ede oplossing van het so ciale vraagstuk te krijgen, 't Is daarom, dat de Kerk zich steeds voelde aangetrok ken tot de nederigen van harte. Dat bleek door allo eeuwen heen. Niettemin zijn er misstanden geslopen in de harten der menschen. Het blijkt ook thans weer, nu enkelen zich ten koste van velen willen verrijken door öe>n woeker. Hieruit-blijkt wel de tegenstelling welke er bestaat met de encycliek Rerum Nov arum. Er is gelukkig één uitkomst., en wel het Katholicisme. Wel staan er groote partijen op, doch hun streven blijft bij een poging, al weten ze soms enkele successen te be halen. Doch de Roomsche vakbeweging mag er zijn; zij bestond reeds voor de so ciaal-democratie hier in opkomst was. Zoo zal cr een geluk in onze harten zijn, onder* voorgaan onzer Kerk,, mede te wer ken tot de oplossing van het maatschappe lijk vraagstuk. Want wij houden ons aan het woord van den grooten Paus: „Ver- eenigt u, Katholieken". Dit is de eenige weg waarlangs wij tot de eeuwige geluk zaligheid kunnen komen. In die 27 jaar van „Rerum Novarum" is reeds 'veel gebeurd, doch er is nog veel arbeid te verrichten. Die arbeid kunnen wij volbrengen door op te volgen het pro gram, door onze R. K. Staatspartij voorge steld. Zijn wij in de Kamer in de meerder heid gekomen, dan zal aanstonds worden hervat de afgebroken draad bij het vorige rechtsche bewind. De leuze moet eijn: Organiseert u! Ook de vrouwen, die spr. hier zoo talrijk tegen woordig ziet. Zijn wij georganiseerd, dan zal eenmaal het Katholieke ideaal verwe zenlijkt worden. Maar dan moeten wij on verdeeld zijn. Na deze rede, welke met langdurig ap plaus werd begroet, dankt de voorzitter voor deze rede, en drong naar aanleiding van het gesprokene er op aan,'-dat hier spoedig een R. K. Vrouwenbond zou wor den opgericht. Rede pastoor Thus De laatste jaren heeft spr. het sociale le ven maar van verre beschouwd. Doch als schouwer van verre, rijst toch de vraag: Waar blijft in onze dagen de Christelijke ziel? Moet zij ten gronde worden gericht? Neen, liejde heeft vanuit Rome hét Chris tendom tot nieuwen bloei gebracht. In strijd met den ge pst der wereld, is de leer van het Evangelie,'dat zegt, op aarde geen schatten te vergaren. Dit heeft velen, o zoo groote offeirs gekJfet, dikwijs waren er sommigen, die er het Christendom voor vallen lieten. Dpch al zou onze Kerk. ook nog zJoo'n -tegenslag krijgen, de overwin ning kan haar niet onthouden worden. Want het Christendom is matig, zedig en rechtvaardig. Dit dwingt bewondering af, en <men begreep, dat een kerk, vol van goede werken, de ware Kerk zijn moest. Ons voorbeeld moet zijji, dat der slaven uit de oude tijden. Wij moeten liefde heb ben tot God, liefde ook voor den naaste. Doch waac de liefde zwijgt, daar is de wereld ontwricht. De Volksbonders toonen daarom te begrijpen wat liefde is. Zij moe ten die liefde in practijk brengen overal, opdat zij bekend blijk.en- en blijven, als echte Katholieken. Ook op deze rede volgde een hartelijk applaus. .De heer Heemskerk, voorzitter van de afdeeling Leiden van den R. K. Volks bond, was dan ook wél de tolk der aanwe zigen, den dank te brengen aan den Z.Ew. heer pastoor, Spr. hoopte, dat de wijze ies- 6en van den herder zouden worden behar tigd. Met dankbaarheid herinnert 9pr. verder de gehouden encycliekfeesten te Warmond en Leiden. Doch ook de meeting te Sas senheim aldus spr. is bijzonder ge slaagd. Hij dankt er het bestuur hartelijk voor. Dank brengt spr. aan den pigenaar' van het terrein, aan den burgemeester voor diens loyale houding, om' de meeting te •latèh houden; dank ook aan de beide sprekers -en de Warmondsche Harmonie. Ten slotte richt spr. een opwekkend 'woord tot de aanwezigen zich vooral te or ganiseeren. Wij moeten werken, niet voor eigen eer, doch cm de eere Gods en tot liefde voor de H. Kerk. Spr. roept allen toe een hartelijk tot weerziens tot ,de volgende encycliekmeeting van het volgende jaar. Hierna wordt de zeer geslaagde meeting gesloten, waarna de talrijke aanwezigen onder den invloed van het gehoorde huis waarts gingen. Mogen allen het gesprokene van dezen dag zich ter harte nemen, om nog beter te beantwoorden aan den inhoud van de encycliek', zooals Paus Leo XIII die heeft voorgehouden. Letteren en Kunst. Kerkconcert. In de Waalsche kerk te Leiden heeft Vrij dagavond een talrijk kunstzinnig publiek het kerkconcert bijgewoond, dat door een viertal Leidsche musici werd geboden. Mej. Annie van Leeuwen zong er liede ren, o.a. van Bach, Pasquine en Gounod. Meer in de compositie der anderen, dan in die van Bach, hebben wij haa* bewon derd omi het heerlijke, volle geluid, dat zij in rijkdom eft melodie, door de accoustisch- gunstige kerk liet hooren. Daar was veel stilte als zij zong, en medegevoeld werd vooral de passie, waarmede zij Wo du hingehstvan Hildach vertolkte. Een waardig partner van mej. Van Leeuwen is de lieer Klaas de Rook, die haar meermalen begeleidde mot do cel, en ook Vrijdag optrad" als een vaardig cn serieus violoncellist. Daar was veel te loven in zijn werk; hoé aangenaam toch was zijn streek, mei hoeveel seytlnct-nt ontlokte hij de zuivere toonen aan ziin instrument en hoe cori eet vooral speelde hij de so na, te in d-moll var. Corcili. Als fluitist trad op de héér Veldkamp, die zich gedurende den ganschen avond «net zeer veel ernst van zijn inderdaad zware taak heeft, gekweten. Vooral bleek die serieuse opvatting bij de ongerepte weergave van Bach's sonate irv E-dur, het zware werk van den grooten kerkmuziek- sA rij ver. Ook nog de sonate In E-dur van Handel gaf hij met groote zuiverheid en met uitstekende vibratie. Ten slotte mej. De Haas, de organiste van de Waalsche kerk. Wel lang en moei- liik was haar arbeid op dezen avond. Bij alle uitgevoerde nummers begelei.dde zij. En toon reeds' beweeg zij een ongemeen talent. Maar vooral bij haar orgeü-soli heeft men haar werk, dat zij met groote bescheidenheid niettemin «net veel vaar digheid en acuratèsse verrichtte, gun stig mogen prijzen. De „Festprelude" van Derx was er wel een nummer naar, om èn de praestaties van de organiste èn het vermogen van het orgel te kunnen beoor deel on. x Eén opmerking «noet ons van 't hart, én deze betreft de correctie van het pro-, gramma. Er kwamen hinderlijke woorden in voor, welke door verkeerdp letters waren veroorzaakt. Deze kleinigheid staat geluk kig buiten de schuld dér medewerkers van dit -zeer geslaagde mogen we hopen, in een volgend seizoen, te herhalen kerkconcert. Laatste berichten. Geslaagd] voor het doctoraal examen in de rechten- de heeren T. P. Viruly te Leiden, en Th. P. A. J. ten Haageii te 's Gravenhage; candidaatsexamen in de rechten mej. Er- S. Marsman te Leiden. Schepen naar Amerika. Naar men ons meldt, heeft de N.O.T. in een conferentie met de Twenlscho spinners aan hun bezwaren tegen de teekenung van het bekende contract, het welk hun door de N.U.T. was voorgelegd, kunnen tegemoet komen, zoodat binnen kort een definitieve bevredigende rege ling te dezer zake mag worden tegemoet gezien. De Twenfisch© spinnerijen. Naar wij vernemen, hébben de Duit- sclie autoriteiten thans Geleitsclieinen verstrekt aan de ss. „Zijldijk", van de Holland-Ameiukalijn en uHeclor" van de Kon. Nedl. Stoombootmaatschappij, wel ke schepen bestemd zijn om naar Ame rika te varen, in verband met de leve ring van graan'en meteil aan ons land. Het ligt in de bedoeling dat deze sche pen nu morgenmiddag 12 uur zullen, uitvaren. Mijn aangespoeld. Zondagochtend omstreeks 9 uur is op een reeds vrij dr/ik bezocht gedeelte van" het Scheveningsche strand een mijn aan gespoeld, welke, nadat de gebruikelijke voorzorgsmaatregelen waren gelioiien, vanwege de marine werd gedemonteterd. De groove slag in het Westen. BERLIJN, 2 Juni. is middag®. Officieel. Legergroep kroonprins Ruprecht: Artilleriegevechten op vele punten van het front Aanvallen, door Engeleche af- dcelingen uitgevoerd ten zuiden van do Lys (Leie) en ten noorden van Albert, mis lukten onder zwaie verliezen. Legergroep Duitsche 'kroonprins: Ten Zuid-Oosten wan Noyen drongen wij den vijand, ondanks hertigen tegenstand, op het lbosoh van Carlepont en van Mon- tagne terug. Wij namen de hoogten ten oosten van Moulin-sous-Touvent en sterk door .prikkeldraad hesdhermde vijandelijke liniën ten westen van Nouv.ron. Bij een aanval aan (beide zijden van de rivier de Oureq wierpen wij den rij and over de Sajrière9 terug en veroverden, de hoog ten van Paesy en Courchampjs. Aan de Manie is de 1/oestand onveran derd. Het gedeelte van Chateau-Thierry, dat op dien noordelijken oever van de ri vier ligt, werd van vijanden gezuiverd. Ten noord-oosten van Verneuil en aan heide zijden van de Ardre hadden hetftige tegenaanvallen dier Franecttien. plaats. Z werden met bloedige verliezen terugge worpen. Ten oostent van Reimis drongen wij bij den plaatselijk vooruiitstooten in de Fran- öche loopgraven bij St. Léonard en namen de (bezetting van het fort Pompelle, datu een oogen'bik in onze (handen was gevan- gen. Franöch-Amerikaansche legerplaatsen van. geweldigen omvang vielen bij Fère-en- Taa*diennoiisi in ontze handen. Ruim een half millioen 'artillerie-granaten, onmetelijke hoeveelheden pionniers-gereedschappjen en telèfoon-heinoodigdheden, meer dan 1000 voertuigen werden (buitgemaakt. PARIJS, 2 Juni. \s Middags. Officieel. De druk dier Duitechers is met lievigheid voortgezet op het front tusechen d'e Oide en de Marine. Buitengewoon heftige pogin gen in de streek van den noordrand van Jiet bcHscIh van Carlepont en van Moulin- sous-T ons/ven te zijn in perk gehouden door de Franföhe troepen, die den vijand ten noorden*van deze plaatsen teruggeworpen hebben. De hoogte van Choisy, die rieft maal doör de Duitscbers'aangevallen en door hen genomen werd, werd opnieuw met de bajonet door onze soldaten herno men, die er meeetes van gebleven zijn. Tuisschen Vierzy _en £e Ourcq Weeft de vi and zich meester gemaakt van Longpcnt, Coursy, Faveroll.es en Trocsness, maar door een krachtig offensief terugkeeren hebben de Fransche troepen opnieuw deze plaat sen bezet. Aan de Marne Webben de Duitschers de hoogten ten Westen van Chateau-Thierry bereikt. Wij houden het gedeelte van de stad, dat op den linkeroever van de rivier ligt, in handen. Er hebben lievige gevechten plaats geboft dicht i>ij den weg van Dor mans naar Reims. De iDuAtschcrs. hebben den weg eon weinig overschreden ten zuiden van Olizy- Violaine en Vilie-en-Tardenois. Op het frot van Reims geen verandering. STADSNIEUWST R.-K. Waschindusiricéien. Op initiatief van den landelijken Har..te- Vakbond voor Waschindustrieeleii, afd. Leiden en Omstreken, was Vrijdagavond een openbare vergadering belegd voor alle waschiTidustrieelen.in „In den Vergüiden Turk": Slechts weinigen waren aanwezig ter vergadering. Onder hen imerkten we op do heeren Th. Stijnman'en W. Pedle, resp. voorzitter en secretaris der Hanze-'afdeeling- Leiden. Als spreker trad, op de heer J. Kamer beek uit Haarleimi met een uit de volgende punten bestaand onderwerp: a. Eendracht maakt macht; b. Inkoop-Centrale; e. Bank garantie; d. De huidige toestand, die .ge vaarlijk kan worden. Eerst laat opende de voorzitter-, de heer C. v. d. Loo, de vergadering im-st den Christelijken groet -en gaf het woord aan den hèer Kamerheek. Na een korte en zakelijke inleiding toont spr. de juiste wijze, hoe door eendrachtig samenwerken de gewenschte resultaten kunnen behaald worden. Gebrek aan eens gezindheid werkt schadelijk op de belangen' van den Bond en zonder die eensgezind heid is alle werk nutteloos. De grootste quaestie in den huidigen toe stand is de invoering van een minimum tarief voor alle plaatsen van het geheele land, waar met alle kracht naar gestreefd' vmoet worden. Beneden dit tarief mag niet gewerkt worden, wijl de publiek-rechter- lijke vakorganisatie eischt, dat, waar 2/3 "der onganisatie volgens een vast beginsel werkt, ook het andere derde deel zich hier aan «noet houden. Dit maakt een punt uit van het Ifatholioke staatsprogram. Het is noodzakelijk, dat er een prij^ver- hooging kome, want «iet de oude pi*ijzen kan het bedrijf niet in stand blijven, wijl de prijzen der grondstoffen enorm stijgen; Houden allen zich aan de vastgestelde prijsverhoogingen, dan kan er voor nie mand eenig nadeel uit voortkomen. Eer* eisc-h daarom is het zich aan te sluiten bij d-c Inkoop-Centrale, om door goedkoope in- koopen den leden epo groot mogelijke winstmarge te laten. Spr. wees vervolgens op verschillende mistoestanden door de Rijkscommissies in het leven geroepen, wijl vele belanghebben den zitting hebben in genoemde commis sies. De bankgarantie, in verband met de In koop-Centrale, is de waarborg der leden, wanneer zij zich aansprakelijk stellen voor een zeker bedrag, waarmede de Inkoop- Centrale kan werken. De risico door de Inkoop-Centrale wordt tot het minst mogelijke beperkt, zoodat er geen groot financieel nadeel geleden kar* worden, wijl tevens de Inkoop-Centrale, door de beschikking over oen reöerve-fonds, de eventueele tekorten kan dékken. Öndertusschen werd onder de leden ge circuleerd voor inteekening op de bankga rantie. Vervolgens eindigde de heer Kamerbeek zijn rede met er op te wij en hoe de groot- industrieelen zich tegenwoordig alle ver eenigen om zoo kapitaalkrachtig mogelijk op te treden. Dit streven wordt een ramp voor de klein-industrieën, .indien ook dcce zich niet vereenigen tot een kapitaalkrach tig lichaam. Alleen hierdoor kan men het hoofd bieden aan de opkomende gevaren, waaraan de klein-industrie blootstaat. De voorzitter dankte den-~geachten spr. voor zijn helder en leerzaam betoog en wees op bet (herhaald applaus, dat spr.'s rede zoo dikwijls bad onderbroken; wel een bewijs hoe zijn vurig woord allen begees terd had. Hierna werden nog enkele huishoude lijke zaken besproken, o. a. voor het sa menstellen van een commissie voor de in voering van een minimum-tarief, waarna de vergadering gesloten werd met den! Christelijken groet. In he<t Thal'ia-theater treedt deze week met veeil succes op Louis de Haar, die zijn vaardig talent van buikspreker ten toon spreidt, en groote routine aan den dag legt, als illusionist. Verder worden er twee drama's vertoond, welke films zoowel technisch als aesthetisch zeer vol doen. Vooral het ..Danseresje", eon film) in 5 acten, trekt-dc bijzondere aandacht/ Propaganda-club ,,St. Petrus». Onder voorzitterschap van den -heer B. C. Klein vergaderde Vrijdagavond boven genoemde club. De voorzitter zette den stand van zaken betreffende de viering vair het 10-jarig, bestaan der club uiteen. Ge memoreerd werd de uitgave -van „De Room sche Propagandist", welke in 2500 ex. aan de drie parochiekerken werd verspreid. Op 16 Juni zal een tentoonstelling worden ge houden van couranten, brochüres en boe ken, te houden in „Zomerzorg" en vrij toe gankelijk voor alle Katholieken. Des mid dags om 2 uur heeft de door* de V. P. U. georganiseerde propagandistendag plaats en 's avonds om 8 uur de feestpropaganda- vergadering van- de .club, waarin het nieuwe vaandel cal worden onthuld en de humorist C. v. d. Linden zal optreden, 's Middags spreken de wel eerw. heer kap. Emmerik en de heer v. d. Aar, 's avonds de heer Zwaga. Op 'beide vergaderingen hebben allé Katholieken vrijen toegang. Een commissie is benoemd, bestaande uit de heeren Goddijn, Klein, Mol en Van 't Walderveen, die behulpzaam is op de recollectie-avonden in de Mon-Père-kerk. Als gevolg van een conferentie tusschen het bestuur der club en dat der vereeni ging van personén in dienst van open bare lichamen en bedrijven zal binnenkort voor die vereeniging dc propaganda wor den ter hand genomen.* In de plaats vaii de heeren Van Kuieren en Roekens werden als bestuursleden pe* kozen de heeren J. P. M. de Keuning J. A. de Zwart.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2