^a^eidócha Qou/ta/nt BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. In het Zwarte Veen. jit blad verschijnt eiken dag, uïtgcz. Zon- en Feestfl. f)P Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Leiden 13 ct.. p. week, fl.7ü p. kwartaal; bij ie agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco óóst f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- fad is voor de Abonné's veiKrijgbaar tegen betaling in 20ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke 'immers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DONDERDAG 30 MEi 1313. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Inierc. Telefoon 935. No. 2629 Posfbus 6. De Advertentieprijs oedraagt van 15 rebels fO.?f elke ïegel meer 15 ct. Ingetonden mede«l*«l!ageu 15 regels 11.50, elke rcgul meer 30 ct., met grntli bewijsnummer. Bij contract tutaziecljjito kkrting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverteutiëu, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en vorhwr, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. ledar wooid meer let. Waarom stemmen op de Katholieke lijst? Om het kath. onderwijs onzer kalh. jeugd. Ook in. deze drukkende tijden zal nthousiasme kunnen worden gewekt oor de politiek, als we bedenken, dat te door te stemmen op de katholieke ijst, mede bevorderen het katholiek on- lerwijs voor onze katholieke jeugd. Wanneer wij spreken over het onder- rijs, dan bedoelen wij niet uitsluitend [etlagier onderwijs. Zeker wij hebben dit reeds uite-.n- 'czet in vorige stukjes betreffen do iet lager onderwijs bestaat de linan- ieele gelijkstelling nog slechts on- pa ler, en een rechtscho Kamer-metxdec- eid zal ons den waarborg moeten hie len, dat de financieele gelijkstelling nu okdaadwerkelijk worde tot stand ge tracht. Doch daar is meer. Na het verlaten van a lagere school is een voortzetting van ie opvoeding, een vervollediging van net jnderwijs, een vervolmaking van de nlwikkeling noodig. En ook daarvoor moet worden geöischt gfflijk recht voor allen". Alle katholieke ouders hebben het echt niet slechts om lager-, maar ook im middelbaar-, vak- en handels- of ooger onderwijs voor hun kind3fen le unnen bekomdn, gelijk het door ka- holieke ouders voor hun kinderen wordt ewenscht. Zij hebben het recht daarvoor te vra- -en de moreele en financieele steun der verheid. Maar deze kan alleen worden erwacht, als er is een rechtsclie Ka- ler-mee.rderheid. Ter wille dan van het katholiek onder- rijs onzer katholieke jeugd stemt allen p en propageert voor de katholieke lijstl Moeders wekt'gij de lauwe mannen p: onder u zal zekler heerschen geest rif l voor de oude, maar niet verouder- Ie leuze: „Om de ziel van het kindl" En om -dat ihooge belang gaat onder eenige overdrijving de aan- laande politieke strijd! }d slag fusschen Soissons en Reims, orderingen der Duitschers. - 25000 ngelsche en Fransche krijgsgevangenen. Aankomst van Fransche reserves. - het ergste voorbij? -- Een Engelsch ansportschip in den grond geboord. chrikbewind in Finland. - Onlusten in istenrijk. -- De Paus heeft aan de irlogvoerenden verzocht heden op Sacramentsdag geen luchtaanvallen i open steden te doen. Overzicht. De Duitschers maken steeds meer vor mingen t/ussahen Sois9on en Reims. Bij den geweldigen slag, waarmede in ochtend van den 27en dezer het nieuwe fensiaf der Duitschers op het Westelijk wlogsterrein ingeleid werd, hebben de invallers hun belangrijke voordeelen met litengewone snelheid weten te behalen, troepen onder (bevel van generaal von m opereerden op den eersten dag de lette, namen een aantal plaatsen ten oorden van den Chemin des Dames, ver etterden dien hoogterug zelf en trokken sschen Vailly en Berry-au-Bac over de isne, terwijl zij den volgenden dag ond.er ivige gevechten reeds haar .zijtak, de Ne, forceerden, welke in die streek on- ■veer acht kilometer ten Zuiden von de loldrivier stroomt. Fismes, aan weerszij- tn waarvan deze laatste overtocht plaats '"•i. ligt vijf en twintig kilometer ten esten van Reims en nagenoeg even ver Oosten van Soissons. I" de Fransche stafberichten worden 'ie vorderingen der tegenstanders erkend. I" zijn laatste stafbericht maakt Luden- dorf kortweg melding van „nieuwe vorde ringen". Foch maakt melding van afgeslagen Duitsche -tegenaanvallen, óp Cantigny een dorp, dat de Amerikanen als eerste -krijgsverrichting eergisteren konden ver overen. Volgens Duitsche berichten is het aanta;l Engelsche en Fransche krijgsgevangenen tot 25,000 gestegen. Een belangwekkende beschrijving van den loop van den slag geeft Adolf Koster in de „Vorwarts". Het verhaal toont, met welk een onstuimige kracht de aanval is uitgevoerd en doorgezet. De Engelsche cor respondenten melden allen, dat de terug tocht der Geallieerde legers in volkojnen orde plaats heeft, waarop trouwens in de stafberichten ook wordt gewezen. De oor logscorrespondent van de „Daily Chroni cle" seint intusschen, dat Fransche reser ves ter plaatse aankomen en dat men ge looft het ergste achter, den rug te hebben. "Op het Italiaansche front is de strijd af genomen. Wel hebben er nog schermutse lingen plaats gehad in het Tonalegebied, met name in het dal van de Presena, maar zij hebben tot geen enkel resultaat van be lang geleid. Op Zee. Een Britsch transportschip getorpedeerd. De Engelsche Admiraliteit meldt, dat het transportschip „Leasówe Castle" op den 26en dezer in de Middellandsche Zee door een vijandelijke duikboot getorpedeerd en gezonken is. Negen leden van de beman ning, waaronder de kapitein en twee mar conisten, alsmede 13 militaire officieren en 79 manschappen worden vermist. Men gelooft, dat zij verdronken zijn. Quitschland. Steun aan kinderrijke gezinnen. In een aantal gemeenten der provincie Hannover openbaart zich een streven om kinderrijke familiën door tegemoetkoming in de belastingen in hunne economische moeilijkheden te ondersteunen. De gemeen te Melle heeft hierin het voorbeeld gegeven. Bij vier-kinderen verkrijgen de huisge»zin- nen bij een aanslag in de rijksbelasting -tot 26 mark een gemeentelijke tegemoetko ming van 50 pet., waarbij echter voor kin deren, die den leeftijd van 15 jaar over schreden hebben en eigen verdienste heb ben 10 pet. wordt afgetrokken. Gezinnen met vier kinderen krijgen bij het koopen van grond een tegemoetkoming van de helft der gemeentelijke belasting, verder een ontheffing van 10 pet. op hft maande- lijksch-e gas- en waterverbruik. Bij hot toe kennen van gemeentelijke woningen zul len in de eerste plaats die gezinnen in aan merking komen. Huisgezinnen, die niet in de gemeentelijke belasting zijn aangesla gen, ontvangen voor één keer een gift van 25 mark, gezinnen met meer (Jan vier kin deren voor elk kind 5 mark meer tot 50 mark. Soortgelijke besluiten zijn reeds in verschillende andere gemeenten in Hanno ver in voorbereiding. Oostenrijk-Hongarije. Een biddag voor den vrede in Oostenrijk. Het „Wiener Diözesanblatt" .publiceert het volgend schrijven van Kardinaal Piffl: De maand van het H. Hart, welke wij in de afgeloopen oorlogsjaren door ons gebed voor den vrede geheiligd hebben, moet ons ook thans weer vereenigen in de aanbid ding van het Goddelijk Hart, opdat Het in de harten der menschen het vuur Zijner liefde ontsteke en aan de wereld een spoe- digen vrede geve. Tot diezelfde intentie zal dit jaar, in ge heel Oostenrijk, op het feest van het H. Hart een rijksbiddag voor den vrede ge houden worden. In het aartsbisdom. Weenen, zal op Zon dag, 9 Juni, in alle openbare kerken het Allerheiligste den geheelen dag ter aan bidding worden uitgesteld. Ernstige onlusten. Uit Genève wordt" aan het „Journal des Débats" het volgende gemeld: Te Luyback en te Graz .zijn ernstige onlusten uitgebro ken, in Luybach door de Zliid-Slaven, in Graz door de socialisten verwekt. Door de troepen is op de menigte geschoten. Even eens verneemt men, dat de troebelen te Praag van veel ernstiger aard zijn ge weest dan de berichten deden vermoeden. Er zijn tzeer talrijke slachtoffers gevallen; men spreekt zelfs van tweeduizend. Engeland. Verklaring van Cecil. Lord Cecil heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de vrede van Boekarest niet door de Entente wordt eakiend en dat deze een totale revisie der voorwaarden zal ei3chen; tevens wordt geprotesteerd tegen de afschaifing der Europeesche Donau- commisaie. Rusland. j De nood te Petrograd. Aan het „Journal" wordt uit Petrograd geseind: De door Lenin aan de provinciale Soviets gerichte telegrammen, met verzoek om brood te zenden, bleven tot dusver on beantwoord. Zelfs indien het dezen So viets zou gelukken, aan het verlangen van den president der Volkscommissarissen te voldoen, dan laat toch de algemeene orga nisatie van den verplegingsdienst in alle streken benevens het gebrek aan rollend materieel niet de geringste hoop toe, dat de (hoofdstad in korten tijdi van de aller noodzakelijkste levensmiddelen kan voor zien worden. Oekrajina.' Kabinetscrisis verwacht. Uit Moscou wordt d.d. 25 Mei geseind: In verband met de opening van de Natio nale Oekrajiensche Club te Kieff, onder scheiden door de aanwezigheid van den Hetman Skoropadsky en het voltallige di plomatieke coups dor centrale rijken, loe pen ef hardnekkige geruchten over een aanstaande wijziging in het kabinet. Waarschijnlijk zullen er 8 portefeuilles voor de Oekrajiensche partijen gereserveerd blijven. I Finland. Een nieuw Kabinet. Uit Helsingfors wordt bericht, dat, een nieuw Finsch kabinet is gevormd, onder leiding van senator Paasikavi. Senator Stenroth is minister van buitenlandsche zaken, overste Thesief minister van oorlog. Massamoord op Finsche burgers. Reuter meldt o. m.r Een Russisch draad loos telegram, bericht, dat na de overwin ning door dé Finsche bourgeoisie, door Duitsche troepen geholpen, behaald, een schrikbewind over geheel Finland is los gebroken, dat overal dood en verderf zaait. Ongeveer 70.000 personen, waaronder 49.000 militairen, zijn in de gevangenissen ge worpen en worden aan eeii "wreede behan deling onderworpen. De als wilden optredende Finsche regee- ringstroepen worden broederlijk ini hun bloedig werk geholpen door de Duitsche troepen. Litauen. Groote brand. Een reusachtige brand heeft de stad Slo- nin in het gouvernement Godno voor de helft in de asch gelegd. Vereenigde Staten. Overeenkomst mot Noorwegen'. De overeenkomst met Noorwegen geslo ten geldt voor den duur van den oorlog. Noorwegen krijgt goederen en levensmid delen uit 'Amerika, die in de bepalingen nauwkeurig worden omschreven en waar omtrent is vastgesteld, dat deze niet naar Duitschland mogen uitgevoerd worden. Noorwegen moet Amerika eveneens ver schillende artikelen I'evei'en, alsmede 48,000 ton vischproducten. Van het Vaticaan. De Paus en de luchtaanvallen. De kardinaal staatssecretaris Gaspari seinde aan den aartsbisschop van Keulen, dat de Paus met levendige smart vernomen heeft, van de slachtoffers onder de vreed zame Keulsche bevolking bij den aanval der Entente-vliegers op Keulen. De Paus heeft voorts stappen gedaan opdat de oorlogvoerende mogendheden de processies op den heiligen Sacramentsdag cuilen ontzien. Reuter deelt officieel mede dat het Va ticaan aan de Britsche regeering het ver zoek van den kardinaal aartsbisschop van Keulen overbracht, dat met het oog op de ernstige schade in den laatsten tijd door Britsche aanvallen op die stad toegebracht, de Britten gedurende de processie van den heiligen Sacramentsdag op 30 Mei Keulen niet zouden bombardeeren. Het is een feit van beteekenis, aldus Reuter, dat de aanstichters van dezen vorm van oorlogvoering er nu toe moesten komen om te vragen er £>ij belangrijke re ligieuze plechtigheden van verschoond te blijven, indien men zich herinnert dat de Duitschers op Goeden Vrijdag de schare in de Parijsche kerk niet spaarde. De Brit sche regeering heeft er echter in toege stemd, op religieuze en menschelijke gron den, dat voor zoover het haar betreft, geen luchtaanvallen op steden, welke niet in de buurt van het slagfront liggen, gedaan zullen worden op 30 Mei, waarop de plech tigheid van den Heiligen Sacramentsdag! eal plaats hebben. Nederland en de Oorlog. Het vertrek van de „Nieuw- Am.sterda m". Omtrent de „Nieuw-Amsterdam" kan nader worden medegedeeld, dat alle pas sen der gouvernements-passagiers in orde eijn gekomen. De Amerikaansche legatie heeft het ver trek van eenige leden der bemanning niet goedgekeurd en onmiddellijk met de direc tie der HollandAmerika-Lijn maatregelen genomen om deze leden van liet personeel door anderen te vervangen. Zoo kan de eerste stuurman Wepster niet vertrekken, wijl hem het verblijf in Frankrijk en- En geland verboden is. Hij is nu vervangen door den eersten stuurman Lihau, wiens pas met spoed in orde wordt gemaakt. Ook van eenige stewards achtte de Amerikaan sche legatie het minder gewenscht, dat zij de reis m,edemaken. De vleeschvoorziening. Aan de „Tel." is medegedeeld, dat hot geenszins vaststaat, dat de eenheidsworst weer zal verdwijnen, als het schapen- vleesch beschikbaar komt. Vermoedelijk cal naast het schapen- vleesch nog een klein rantsoen -eenheids worst worden verstrekt, aangezien het niet zeker is, dat de voorraad schapen zoo groot is, dat er geregeld en voldoende kan worden gedistribueerd. Deze verstrekking zal het Rijk op een groote besparipg komen te staan. Op iedere K.G. eenheidsworst legt het Rijk f 1.10 bij. De distributie van schapenvleesch zal ech ter veel minder kosten. Vermoedelijk zal later het rantsoen schapenvleesch weer worden aangevuld met een rantsoen versch varkensvleesch; doch dit staat nog niet vast. De distributie van rundvleesch «al waar schijnlijk in de tweede helft van Augustus weer een aanvang nemen. Cacaodoppen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald dat zijn beschikkin gen, inhoudende een verbod van aflevering en vervoer van voed erna iddel on in gemeng- den toestand, en een verbod van vermalen van verschillende artikelen tot meel, als mede een verbod van aflevering en vervoer van dit meel, niet van toepassing zijn op cacaodoppen, voor zoover deze vermengd, vermalen, afgeleverd of vervoerd worden ter bereiding of aflevering van een koffie- surrogaat, waarvan de fabrikant bij het Rijksdistributiekantoor voor Thee en Kof fie te Amsterdam is ingeschreven. Verbod van vervoer van hooi. De minister van Landbouw heeft inge steld een Centraal Hooibureau te.'s-Gra- venhage en in elke provincie een Provin ciaal Hooibureau. (Benoemd zijn: tot lidt en voorzitter van biet Prov. Hooi bureau voor Utrecht, W. Klooster, te Eemnes; en tot leden J. Snel, te Maartensdijk én W. II. van Woudonbergh Rz. te Houten; tot lid en voorzitter van het Prov. Hooi bureau voor Noor d-Ii o 11 a n d H. Kla- ver, Westdijk, Alkmaar; tot lid en secretaris D. de Boer Dz. te Stompetoren, en tot kxlan J. J. van Dijk te An keilen, II. J. Avis te Midwoud, N. Dekker te Ob- diam, J. W. van den Derg en Z. Schalk wijk te Haarlem en R. Visser La. te Hof hout; tot lid en vooavitter van het Prov. Hooi- buroau voor Z u i d-H o 11 a n d P. J as te Dubbeldam; tot lid en secretaris D. Kuipers to Dor drecht, en tót leden N. Slingerland te Sassen- (heim, A. van Wijnen te Gouda, M. Th. Kompier te Zoete rtvoude en P. Baren- dirccht te 's-Gravebdeel De minister heeft voorts bepaald datl overeenkomstig de wet van 1 September 1917 't vervoer van hooi van den oogst 1918 uit eenige plaats in een gemeente gelegen, naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. Dit verbod is niet van toepassing: a. op het vervoer van hooi van lande rijen die niet jaarlijks worden verpacht voor zoover dit vervoer geschiedt langs den koristen weg van het dand naar de opslag plaats van den voibouwer; b. op het vervoer van hooi voorzien van een vervoerbewijs, afgegeven door een pro vinciaal hooibureau. Vastgesteld is een maximum groothan- delsprijs voor hooi van eerste qualiteit van f 80 per 1000 K.G. ongeperst geleverd, franco spoor of schip bij den producent. Voor hooi van mindere qualiteit wordt naar evenredigheidjninder betaald. D'e inbeslagneming van garens. Het regceringsverbod om in weverijen keltinggarens te verwerken, heeft reeds tot gevolg gehad, dat een gedeelie van de fabriek der firma J. F. Schol Le or: Zo nen te Hengelo waar plm;. 500 arbeiders werkzaam zijn, is stopgezeL Vóór dat bovengenoemd verbod kwam werden in deze weverij kettinggarens voor omspoeling voor inslaggarno ge schikt gemaakt, omdit deze garens ni?t meer voldoende aanwezig waren. Uitwisseling van krijgsge- vangenen. De hospitaalschepen „Sindoro", „Ko ningin Regentes" en „Zeeland" zijn gis terenvoormiddag uit Engeland aan do Lloyd'kade te Rotterdam aangekomen, met 95 uitgewisselde Duitsche? officieren, 540 onderofficieren en 17 burgers.. De officieren worden te Rotterdam, te Dieren en te Noordwijk, de onderofficieren te Dieren en te1 Wolfhezen geïnterneeixl. Ons Katholiek-program. V. ONDERWIJS. 1. Herziening der wet op het lager on derwijs ter uitvoering van art. 192 der Grondwet. Feitelijke gelijkstelling van net openbaar en het bijzonder lager onderwijs. 2. Herziening der Leerplichtwet, o. a. door uitbreiding van den leerplicht tot het zevende leerjaar en door verscherping van het toezicht op het schoolverzuim*. 3. Afdoende regeling der salarissen van het onderwijzend personeel. Regeling van de wachtgelden ook voor bijzondere onder wijzers. 4. Doorvoering van de rechts- en finan cieele gelijkstelling, ook voor het voorberei« dend, het middelbaar en het hooger onder wijs. Onze politieke actie Aan do besturen dor tot den ivar.icr- ki;oskring Leuden behoorende locaio R.-K. kiesvereenigingen, heeft hel Kring- bestuur (A. J. Oostdam, Jan van Goyv.u* kade 10 Leiden, voorzitter, A. C. van Berkiel, Grocnoweg Gouda, 2e secretaris) een circulaire gericht, waarin het zegt te meenen in zijn plicht te kort te schie ten, Indien het den besturen niet nu de candidate n voor de Tweede Katner zijn gesteld en daarmede de oeiste lor< mijn onzer verkiezingswerkzaamheden werd afgesloten tot groote acli vilei!' kwam aansporen voor den tijd, weiko ons nog van den 3en Juli scheidt Het zal er dien dag om gaan, aldus het Kringbestuur, zooveel mogelijk stemmen op de Roomsche lijst te ver- een'igen 'en daarvoor dienen we van te voren actie te voeren. De Kiezers op den stemdag zeif aan wakkeren is gelukkig niet lang;C noodig: de sternplicht hoeft die taak van FEUILLETON. geloof ik nauwelijks, mijnheer de kun", antwoordde Bruno met groote 'elbloedigheid. „Uw zoon is met uw geld Nwenen. Ik kwam voornamelijk om u ie«tedeelen, dat ik op het punt sta, hem 'tezoeken. Een gevool van imenschelijke arrahartigheid drijft mij daartoe, want aar de omstandigheden te oordeelen, is niet aan te nemen, dat de ritmeester ch en zijn roof in veiligheid heeft ge- racht. Waarschijnlijk ligt hij stervend in n der gevaarlijke moerassen der heide." »Hoe?... Wat cegt gij?" riep nu de baron 6Vl? ontsteld uit. A'tw zoon is gevucht, nadat hij in de wsteling met uw bode, wien hij het geld "rukte, verwond was en daarbij heeft hij '"gevaarlijken weg ingeslagen. Ik deel ri mede, opdat u geen onderzoek zoudt 5,"'len naar hot wegblijven van Peere- aerD; Wa,d dan zou de schuld van den eester onverwijld aan het licht komen. ga thans1 om naa*- den toestand der barones te zien. Ik .zal aan de freule zeg gen, dat Pcercibloem is aangekomen. Zeg u hetzelfde, opdat uw dochter niet onnoo- dig wordt verontrust. Zij hoeft al zorgen genoeg bij haar zieke.'' De baron bleef alleen Een ellendige, radelooze man. Bezorgdheid en schaamte, angst en woede maakte zich van hom meester als hij dacht aan zijn eigen toe stand en dien van zijn -zoon, en hij den keten van lichtzinnigheden en misdaden van zijn zoon naging. Hoe diep hij zijn zoon verachtte hij kon niet anders, want het was niet .meer-te loochenen, dat Everhard een lage misdadiger was, hoe scherp hij hem veroordeelde, toch bleef hij zijn kind. Een diep, kwellend medelijden kwam op in het beangstigde hart van den onge: lukkige. Toch bleef hij geheel werkloos in zijn kamer. Het viel hem niet in, heen te snellen en te trachten zijn kind te redden. Hij kon zich slechts inspannen, waar het zijn eigen genoegen gold. Op de jacht ging hij dagen lang, een vermoeiende reis zou hij ieder uur ondernomen hebben, indien aan 't einde een aangename verstrooiing wachtte, maar in de vallende schemering door de sneeuw de heide ingaan, dat was hem te veeL Toen Bruno in de ziekenkamer trad, stond Eva van haar stoel op en kwam zachtjes naar hem toe. „Hoe vurig hebben we naar uw komst verlangd", fluisterde zij; „het waren angst volle uren, vooral de laatste twee. Ik had ze nauwelijks kunnen verdragen zonder de troostende tegenwoordigheid van juf- Jrouw Elise." „Was de zieke zoo opgewonden?" „Zij riep in kwellenden angst naar mijn broeder. Nu eens prees zij ham, dan weer berispte zij hem, dan weer verweet zij mij, dat ik de schuld was van Everhard's on geluk. Het was bitter en hard, maar thans is zij rustig en kam. Doch ik vrees, dat dit geers verkwikkende slaap is." iBrunlo was aan hot bed der zieke getre den en had de lijdende opmerkzaam gade geslagen. Thans zei hij op zaohten, ernsti- gen toon: „Neen, dat is geen sluimer, die gene zing brengt. Ik zal tarwe Elise verzoeken, zoo spoedig mogelijk bij u te komen." „Gij kiunt niet blij/ven?" vroeg Eva be- anig&tjgd. „En,., en.... ai gelooft niets meer voor mijn arme grootmoeder le kunnen doen?" „Gij hebt mij niet begrepen, juffrouw Eva*" Voor de eerste maal ikwam d'ie naam op zijn lippen, maar in dit droevige uur dacht geen van beiden er aan. „Er kan niets meer voor do zieke gedaan worden dan dat men baar door een kalme ver pleging het leven tracht te verlichten. Was enzfe goede pastoor bij u?" „Hij heeft ailles voor grootmama gedaan, wat haar onmacht toeliet. Ik hoop, dat God haar genadig zal zijn"^ stamelde ze met bevende lippen en tranen in de oogen. „Zelfs een zwak mensch kan het haar nauwelijks aanrekenen-, indien zij nu en dan ongeduldig was, want zij heeft zeer veel geleden." Bruno knikte met het hoofd, daarna zei hij met een zucht van verlichting: „God zij dank, daar komt tante Elise." „Vindt gij de barones zieker?" vroeg zij binnentredende. „Zeer .ziek; juffrouw Eva zal u wel nader mededeelingen doen. Ik moet nu weg", voegde hij er met gedrukte stem bij. „Hoe, wilt gij ons verlaten?" „Ja, een zware plicht rust op mij. God neme u in Zijn vaderlijke bescherming, juffrouw Eva. Verlaat haar niet, tante Elise, voor ik terugkeer. Eer de dames hem konden antwoorden, had hij de kamer reed3 verlaten. Hij snelde onverwijld naar den Kloos terhof, vroeg naar Jozef, en kreeg ten antwoord, dat hij in de schuur bezig was. Hier vond hij hem en ook den knecht. „Vergezel mij een oogenblik, Jozef", zei hij. Ik hel) iets rnet je te overleggen." „Wilt gij niet mee naar de keuken gaan?" „Neen, ik heb haast, laten we naar bui ten gaan?" „Gij hebt toch een geplaagd leven", antwoordde Jozef. „Gij hadt toch wel iets anders kunnen worden dan dokter in het Zwarte Veen." „Ik dank den hemel, vooral heden, dat hij mij dokter en vooral dokter in Ravens- bruch diet worden", antwoordde Bruno, snel de schuur verlatend. „Jozef, wilt gij mij helpen, een mensch van den dood te redden?" „Wat eegt gij?" vroeg Jozef, verschrik! stil staande. „In het moeras ligt een zwaar gewonde mensch, dien wij moeten redden." Opnieuw stond Jozef ontzet stil. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1