TENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. In hel Zwarte Veen. Vt bjad verschijnt eiken dag, uïtgez. fcon- en f eestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij - vooruitbetaling, «or Leiden 13 ct'. p. week, fl.70 p. kwartaal: bij or ie agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco posf f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Jj is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling vap 20 ct. p.kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke Jflniners 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. MAANDAG 27 MEI 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2625 Postbus 6. Do Adverfflnfieprys bedraagt van 15 regels'f0.75 elke i#gcl meer 15 et. Ingezonden mededeeluigen van 15 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worde" aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Waarom stemmen op de Katholieke lijst? 0:n ens bijzonder enderwijs. Do liberale minister Kappeijne zcide 1878 inzake de achterstelling van de bijzondere school, toen hem gewezen Ifferd op de uitsluitende zorg \an den $taat voor het openhaar onderwijs: Dan moeten de minderheden maar on derdrukt wordiem" Zóó is het helaas nog gesteld. Men egt het wel niet meer, doch men doet j naar: „Dan mo-eten de minderheden jnaar onderdrukt worden." Scherp, werd dit in het licht geplaatst 'door mir. A. baro-n van Wijnbergen bij gelegenheid van het jongste schooldcbat in de Tweede Kamer de behandeling (en verwerping, helaas!) van het voor stal Lohman c.s. om de salarissen der i)!jzond)ere onderwijzers gelijk te stéllen iet die der openbare. Hij zeido toen o.m.: „Men heeft het Nederlandsche volk gebracht ia de meening, dat er is ingetreden wat men noemt paci ficatie" op het gebied van het onder wijs. En nu zal, naar mij voorkomt, de verwerping van d'it voorstel den- penen, die nog een weinig aan die pacificatie gelooven, alle verder ge loof daaraan ontnemen. Ik meen te mogen zeggen de heer De ria- vorni.n Lohman heeft zooeven, en hij kan dat zoovedl beter dan iemand anders, omdat hij dien tijd heeft medebeleefd, herinnerd aan de dagen van 1857 en 1878 dat, al zijn de bekende woorden van Kap- erger zou zijn, indien thans, onder drukt^ moeten worden, erg, het nog erger'zou zijn, indien jjians onder deze omstandigheden, dit voorstel zou worden verworpen. Toen zeide men iten minste openlijk en ruiter lijk, wat men wilde. Men aeide: wij willen geen bijzonder onderwijs en 'de minderheid moet worden onder drukt, terwijl men het onderwijs als zoodanig bestreed. En waarom meen ik nu, dat net verwerpen van dit voorstel een veel erger tafereel in den schoolstrijd zou zijn dan hét gebeurde in de dagen van Kappeijne? Omdat men het thans voorstelt alsof men het bijzon der onderwijs welwillend gezind is. terwijl men feitelijk niet anders handelt dan toen, omdat men thans allerlei uitvluchten zoekt om le ont komen aan de uitvoering van art. 192 der Grondwet!" Kiezers, aan u de taak. om te toon^n jt gi\ u niet laat onderdrukken! Begeestert allen ook de lauwe katho lieken, om te stemmen op no. 1 van do katholieke lijst. Kleine operaties in het Westen. Het offensief door de geallreérden spoedig verwacht. Costa Rica in oorlog met Duitschland. -- Mexico en Cuba ver breken de betrekkingen. Tweespalt in Finland. Vredesonderhandelingen tusschen Rusland en Oekrajina. Overzicht. In het Westen heeft de bedrijvig heid zich bepaald wedenzijds tot kleine operaties, waarbij het geschut en de pa trouilles de voornaamste rol speelden. Vooral bij Bucquoi en in de streek van Amiens was dit het geval. De stad Laon wordt op het oogenblik hevig beschoten. De gevechtsbedrijvigheid der infanterie, welke den laatsten tijd toch al gering was, is nog afgenomen en tot bijna niets terug gebracht. Ondanks deze verflauwing twij felen de Geallieerden niet aan een spoedi ge hervatting van het offensief. In Duitschland schijnt het ongeduld toe te nemen. De militaire gesprekken hande len uitsluitend over de vraag: Komt het flieuwe offensief, of komt het niet? Men kan derr twijfelaars kalm antwoorden zoo gaat men voort: En toch komt het! De oorzaak der vertraging! moet alleen op organisatorisch en strategischgebied gezocht worden, niet echter op politiek terrein, zooals sommigen -meencn te moe ten aannemen. In Finland opnieuw twee spalt. Nauwelijks heeft de burgerlijke regeering met Duitsehe h^lp de revolutie onderdrukt, of er komt scheuring in de re geering. Het ministerie heeft, in protest te gen de dictatuur, Svinliufvud verleend, zijn ontslag- genomen. Svinliufvud heeft het lid der oud-Fin- sche partij Paasiviki, thans heiast met de vorming van een nieuwe regeering. Ver moedelijk is hiermede de storm bezworen, want Paasiviki heeft ook onder het Russi sche bestuur tot de meest gematigde en redelijke elementen behoord. Tusschen Oekrajina cn Rus land zijn de vredesonderhandelingen begonnen. Al dadelijk heeft zich de moei lijkheid voorgedaan, die ook te Brest- Litofsk sooveel gepraat over en weer gaf: wat is Rusland en over welke provincies voert de sovjetregeering te Moskou het b.ewind uit? Vermoedelijk weet ze het zelf niet, even min als de Oekrajiensche regeering, maar ze zal dat ongaarne toegeven. In elk geval heeft de Russische regeering Oekrajina als eeji onafhankelijken staat erkend. Lloyd George heeft in zijn rede voering te Edinburg weinig nieuws ver teld. Het was gedeeltelijk een herhaling van hetgeen hij reeds vroeger verklaarde, gedeeltelijk een overzicht over den toestand in sommige opzichten optimistischer dan vorige verklaringen, zonder echter den ernst van den toestand geheel weg te cij feren. Het bleef als de vroegere redevoeringen van d«n premier een rede tot voort-zetting van den oorlog, want deze eene uitspraak kwam naar voren, dat hij een vrede niet mogelijk acht zonder de overwinning van de Geassocieerden. Wat baat, zoolang de Engelsche regee ring op dat standpunt staat, een gedach- tenwisseling als die er tusschen de Engel- scheden de Duitsehe groep van de interpar lementaire Unie is gehouden? Costarica heeft aan de Centra- Jen den oorlog! verklaard. Dat is de 21e. Hét had al de diplomatieke betrekkingen er mee verbroken. Er zijn er nu nog zeven die in dit stadium verkee- ren: Bolivia- Honduras, Haïti, T5t. Domin go, Peru, Ecuador en Uruguay. Wie volgt? De lijst schijnt eer grooter, dan geringer te worden. Gelukkig dat de ze landjes wei nig aan den strijd kunnen verzwaren. Op Zee. Duitsehe duikboot vernield. Den llen Mei zijn de Engelschen voor de eerste maal er in geslaagd een Duit sehe duikboot vas het z.g. kruiser-type te vernielen. De geheele bemanning kwam om Duitschland. Dr. Kampf. t Dr. Kampf, voorzitter van den Rijksdag, is Zaterdagnamiddag- om vijf uur overle den. Kampf werd 18 Febr. 1842 te Neuruppin geboren. Na het gymnasium te hebben af- geloopen, legde hij zich op den handel toe en in 't bijzonder op het bankwezen. Van 18711899 was hij directeur van de Darmstadter Bank. De vooruitstrevende Volkspartij vaardig de hem' af naar gemeenteraad en Rijksdag-, waar hij in 1907 tot 2e vice-president en in 1912 tot president werd benoemd. De Rijksdagfracties zullen na afloop van het Pinkster-reces over den opvolger van .dr. Kampf beslissen. Vermoedelijk zal een candidaat van het Centrum gekozen wor den. In de eerste plaats komt de afgevaar digde GTöber in aanmerking. Italië. Het vierde oorlogsjaar. Te Rome wordt het begin van het vierde oorlogsjaar geestdriftig gevierd. (Ver dwaasde menschen!) In het Auguteu-m-, graftombe van keizer Augustus, die thans tot concertzaal dient, zijn redevoeringen gehouden door den prins van Wales en door Orlando. Doze wees er op, dat deze oorlog slechts is een voortzetting van de risorgimento-oorlogen. Het recht op Triest is van denzelfden aard als het recht op Straatsburg, Warschau of Praag, betoog de liij. Finland. De toestand. Fin'land wil het schiereiland Rola aan eijn gebied toevoegen, om een uitgang naar de IJszee te hebben. Daardoor zou het ook een belangrijk gedeelte van den Moerman-spoorweg verwerven. De regeering is afgetreden wegens de be noeming van Svinshufvud tot dictator. Portugal. Portugal en liet Vaticaan. Naar de ,,K. V." uit Bazel verneemt, zullen binnenkort de diplomatieke betrek kingen tusschen het Vaticaan en Portugal weder hervat worden. Do kerken en kloosters in Portugal zijn weder geopend, de priestërs in vrijheid gesteld en de processies geoorloofd. Amerika. Moxico en Cuba verbreken de betrekkingen. Het ministerie van buitenlandsche ea ken te Mexico bevestigt het bericht, dat Mexico de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken heeft. De Mexicaansche zaakgelastigde in Ha vana en de Cubaansche gezant in Mexico zijn teruggeroepen. Nederland en de Oorlog. Landweeroefening 1918. „De VaxÜ-srlajider" schrijft over het naast zich neerleggen van de motie-Ter Laan inzake de voorgenomen lanthverer- oefening in 19i8 door den minister van Oorlog: „D.e minister van Oorlog, of de Regee- ring, laat het dus wederom op een con flict met 'de 'Kamer aankomen. Dit is zooveel te ernstiger, omdat de houding van den Minister volstrekt niet van dien aard is geweest, dat de Kamer kon der- ken, dat Z.Ezc. zich zóó vierkant zou verzetten tegen het in M.ctijk brengen der motie. Zijn verdediging muntte niet uit door sLerkto. Er liepen in de Karner geruchten, dat hij bij aanneming de por tefeuillekwestie zou stellen, liad hij dit gedaan, men zou het overdreven hebben geacht, maar men zou dan toch hebben geweten, precies, waar men aan toe was. Dit nu deed de Minister niet, maar wél gaat hij thans zijn gang zonder zich om het votum der Kamer te bekommeren. Of liever gezegd), de Opperbevelhebber gaat zijn gang en do Minister laat dezen zijn gang gaan, zich niet bekommerendo om wat de Volksvertegenwoordiging wenschL Dit militaire muisj-e zal wel een par lementair staartje hebben." Tot zoover de „Vad." Wij hopen, dat de voorspelling, in den laatsten .zin geuit, zal verwezenlijkt worden. Dat militaire muisje moet eon parle mentair staartje hebben, of liever een fliinke staart, waarmede geslagen kan worden. Algemeen geldende distri butie maatregelen. De 5ie broodkaart geldt van 25 tot en met 31 'Mei. Thee- en ko[(iekaart. Op bon 29 is van 16 tot'en met 31 Mei 0.05 K.G. koffie verkrijgbaar. Maximumprijs f 1.40 per K.G. Rantsoeneering van kaas. De minister van Landbouw heeft be sloten. ter verkrijging van een regel ma- tjïiga verdij tiling der beschikbare kaas, om alle kaas, weke geproduceerd wordt ter beschikking te stellen van het Rijks- kantoor voor melk cn kaas. To dien ein de zal een inkoopregeling voor deze kaas worden vastgesteld, wélke bepaalt, dat slechLs diegenen, dit bij het Rijks- kantoor voor molk en kaas zijn inger schreven kaas kunnen koopen van den producenjt, 'jespt hls producent kaas kunnen afleveren aan vorengenoemd Rijkskantoor. Voor het in werking stel len van bedoekte regeling is een voor bereiding van ongeveer 2 weken nood zakelijk. Daar ér gevaar bestaat, dat gedurende deze periode van voorbereiding, aan zienlij ko hoeveelheden kaas door gelc- gen Ijeictekooplieden zifllea' worden op gekocht, welke hoeveelheid daardoor onttrokken zouden worden aan een re gelmatige distributie heeft de minister met ingang van Zondag- 26 Mei het ver voer en de aflevering van kaas ver boden]. De koïfi©distributie. De minister van Landbouw deelt me de, onder verwijzing naar zijn bekend making van 12 Nov. 1917, dat het nood zakelijk is, wederom een deel der koffie welke hier te lande werd aangevoerd, zlonder icenige beperkende .bepalingen, ten aanzien van haren wederuitvoer in consumptie te brengen. Mitsdien worden zij, wien het aangaat uitgenoodigd. voor 31 Mei 1918 bij het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie, een aanvraag in te dienen tot ont heffing van het. verbod tot verkoop van ruwe koffie d.d. 5 October 1917 voor het laatste 4e deel onderscheidenlijk het res- teerende van iedere partij. Omtrent de betalingsvoorwaarden van de koffie, overeenkomstig het voren staande in consumptie gebracht, wordt verwezen naar de in den aanhef dezes bedoelde bekendmaking. Vervoer van vroege aard- a-ppelem De minister van Landbouw heeft be paald, dat het vervc*erverbod van vroege aardappelen wederom in werking treedt op Maandag 27 Mei. Te velde staande producten De minister van Landbouw, vernomen hebbende, dat sommige gebruikers van bouwgrond thans hun te velde staande aardappelen, peulvruchten 'eb andere gewassen verkcopen, vestigt er de aan dacht van 'belanghebbenden op, dal kooptere van dergelijke te velde staande gewassen geen vergunning zal worden verleend deze naar hun pakhuis of wo- Twrrgio vervoeren.' Kolenschaarschta De Kon. Ned. Papierfabriek te Maas tricht staat wederom stil, wegens kolen- gebrek. Op de sigarenfabriek van de firma M. van Vught en Zonen, te Gorinchem wordt nog slechts drie dagen per weck gewerkt. Bij de firma Dekker en Emck aldaar werken nog slechts 2 sigarenma kers. o Spoorwegtarieven. Naar wij vern-c-men, gaat de verhoogirag der spoorwegtarieven in met 1 Juli. De tarieven worden dan even hioo-g als ver leden zomer d. w. z. 50 pet. boven de normale, in vredestijd. De duurdere zomer- tarieven zullen v-erm-oedoLijk wel tot 1 Oct. g-eLden. „St.- Raphael". -Hat bureau van den Ned. R..K- Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ,,St. Raphael" wordt met ingang van 29 dezer v&ni Boxtel "verplaatst naar Utrodhit, Drift 10. Dq bijzondere onderwijzers en de pc-litieke actie. Pate>r Kruiwagen bespreekt in de ,.N. Delftsche Ct." het afstemmen der linker zijde van het voorstel Lohman c.s. en zegt dan: „Zou in het voorgevallene levens voor onze bijzondere ondlemvijzers en onder wijzeressen niet een vingerwijzing lig gen om zich met ijver le geven aan ons voorbereidend verkiiezmgswerk, zooals hun openbare coUoga's zich immers la ten spannen voor de liberaal-socialisti sche verkiezihgskar? Gemengde Berichten. Ergerlijk. Dezer dagen hield een be kend landbouwer, a Ja deskundige, een in spectie dn die veemen te Amsterdam, ten einde 'te onderzoeken of aldaar voorraden bruine boonen aanwezig waren, welke geschlilkt 'konden warden geacht voor zaai- boonen. De inspeteur kwam echter tot de treurige ontdekking, dat daar duizenden balen bruine Iboonen lagen opgeslagen, die d'oor onoordeelkundige wij-ze van behan deling niet alleen totaal ongeschikt zouden zijn geworden -voor menschelijk voedsel, dooh tzelta voor dierlijk voedsel niet meer zouden kunnen dienen. De (boonen, nog, afkomstig van den- oogtst van 1915, waren voor het meerendoel beschimmeld en uit vele aakken kropen mijten en wormen. De erwten ikonden nauwelijks van de boo- nen te onderscheiden zijn. Ia 'tniei treurig? En dat in d'eeen lijd van voedselgebrek, 't Is te hopen, dat hier naar een gestreng omderaook zal wonden ditgesteld. „Tijd." Procesverbaal w&geris wedden. Bij do te Heerenveen gehouden harddraverij op de (korte baan is tegen vier personen we- gienj wedden proces-verbaal opgemaakt. Een bende. De politie te Tilburg la een groote dievenbende op het füpoor geko men. Gisternacht werden ree-Is 12 perso nen gearresteerd. Zü worden verdacht van viorsdhillende inbraken, in den laatei.cn tijd gepleegd. Het gestolen geldi bedraagt duizenden guldens. Kersen. De ik-er ©on verknopingen vangert in de Betuwe 4 Juni aan. Op\ sommige» plaateen is het gewas zeer gering. In de buarrtec.hap Eldiik bijv. schat men, diat daar dit jaar f 12.000 mindieir«fian pluk loon zaj uitgekeerd warden dan hot vorige jaar. Een boomgaard kersen, dSe toen f 1185 deed, werd dteaec dagen uit de hand ver pacht voor f25. De aanslag op den Spaarntfammerweg. In velband met- deze brutale berooving van een -kantoorbediende *>p den Spaarn- daminerweg onder de gemeente Schoten, wii/fln een zak met pl.m. f ftOOO wtervl afge nomen, zijn thans reeds drie verdachten ge arresteerd. In een put verdronken. To Hoezo werd dloar die buren in een (put, bdhoo ronde bij het huis van dien alleenwonend en H. Sch., dienis lijk gevonden. De afgebroken gteenen rand van den put vertoonde sporen, dat Sch. bij OTgciuk in- den put is gevalLem, welke meeming wordt versterkt door een bloedende hoofdwonde. Op den man, die als aeer oppassend bdkenxi stand, werd) f3000 gevonden. Een mislukte poging tot spionnage. Te Rotterdam zijn gisteren aangehouden twee Nederlandsche militairen en een Belg, in verband met een poging tot spion nage. Uit het verhoor op 't hoofdbureau van politie kan voorloopig worden aange nomen, dg.t de poging, mislukt is. ReTletje. Gisteravond werd door 2 rijksveldwachters op den Zeedijk te Am sterdam- een man gearresteerd. Er ont- stond van de zijde van het publiek verzet, waarbij de politie te pas kwam. Naar ge tuigen beweren werd uit 'n rijtuig op de politie-agenten geschoten. Een vrouw, dis zich onder de menigte bevond, kreeg een schampschot langs den neus. Daar het rijtuig snel wegreed is -men nog niet op het spoor van den dader of de daders. SPORT. VOETBAL, De uitslagen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke afdeeling. 2e klasse C. Gouda: T. O. P.—D. II. C. 2—1 Kampioenswedstrijden. Westelijke Afdeelingen. 3e klasse. Rotterdam: U. S. C.Velox 05 Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: AjaxA. F. O. 43 Bekercompetitie. Demi-finale. Den Bosch: M. V. V.R. C. H. 15 FEUILLETON. „Indien ik nog duizend thaler daar bij dan kan mijn zoon zich in Rotterdam behoorlijk inschepen. En nu mijn verzoek aan u, dokter Kadenberg. Wilt u de goed- hebben den notaris te verzoeken, voor mij vier duizend gulden gereed te houden. Horg-en cal het geld tegen quitantie gehaald morden. Later zullen we de acte in Ran- sletten opmaken. Luidt zoo de afspraak niet?" „Zeker, mijnheer de baron. Ik zal uw wensch aan den notaris overbrengen." „Wien eenden wij echter om het geld te llen?" vroeg Eva. ..Kent u een vertrouw en man, dien wij daarmee kunnen be lasten?" „De Nederlandsche grenswachter Peere- "loerc, gaat morgen, naar ik toevallig ver- naiP, voor eigen zaken naar Hasselo. Hij 'al gaarne uw opdracht overnemen en u tunt hem in ieder opzicht vertrouwen", Bruno. De baron vond dit goed en Bruno nam afscheid, om naar Hasselo te gaan. Evarhard von Prahwe had zijn hoofd kwartier beneden in de eetkamer opgesla gen, wijl hem het verblijf in de vertrekken zijner grootmoeder verboden was. Hij zag er sedert den vorigen avond uiter lijk heel wat beter uit. De ongestoorde nachtrust en een goed maal hadden -zijn krachten hersteld en de kleeren uit de gar derobe van zijn vader deden het overige. De jonge man verveelde zich in de kale, ongezellige vertrekken. Niemand was er, die eenige notitie van hem nam. Eindelijk trad de vader bij hem binnen am- hem over de plannen voor de toekomst te spreken. Dat de vlucht uit het vaderland het eenige was, dat hem kon redden, gaf de ellende ling toe. Hij was ook niet ongeneigd, een avontuurlijk leven in Amerika te .begin nen, wijl hij wel inzag, dat zijn rol aan deae zijde van den oceaan onherroepelijk ten einde gespeeld was. Maar hij was zeer ontevreden over hetgeen zijn vader hem voor zijn reis dacht aan te bieden. Hij vond die mid^ïlen geheel en al onvoldoende, Qgemdo. het een schande, een caveliet -met zulk een bedelgeld over den oceaan te zen den en eischte van zijn vader dat hij hem de volle vierduizend gulden, die hij bij don. notaris zou laten halen, eou geven. Hoe zwak de baron ook was, daartegen verzette hij tfich -met alle kracht. „Neen, dat zal nooit gebeuren", zei hij zoo energiek, als hij nog nooit in zijn leven gesproken had. „Eva heeft dien armen koopman in W. in mijn naam de toezegging gedaan, dat hij in den loop van deze-maand nog de sommen zal ontvangen, die hem toekomen cn ik breek mijn woord niet. Mor gen krijg ik de gelden uit Hasselo en zend den koopman zijn 'geld. Met hetgeen er overschiet, begeeft gij je overmorgen op weg naar Rotterdam. Daarbij blijf ik." En om- iedere tegenspraak af te snijden, stond hij op en verliet snel de kamer. Een booze stemming kwam over den rit meester. Geen verstrooiing, geen bezigheid vond hij in de leege kamers. Buiten dwar relde de sneeuw, en in het huis werden van tijd tot tijd zachte, haastige schreden en angstige, gefluisterde stemmen gehoord. Grootmoeder was gevaarlijk ziek. De >man beneden had tot eich zelf rqoeten zeggen, dat hij ook de schuld droeg van dit laatste onheil. Hij had berouw en droefheid moe ten toonen over zijn leven van vroeger. Maar niets daarvan de verloren -mensch dacht met koude onverschilligheid aan zijn stervende grootmoeder, met verbitte ring aan zijn vader en -met lage afgunst, ja met haat zelfs aan*zijn zuster. En som bere plannen smeedde hij in zijn zwarte «ziel, ten slotte nam hij een besluit, dat al zijn vroegere misslagen in slechtheid zou overtreffen. TWEE EN TWINTIGSTE I^OOFDSTUK. De sneeuwval had opgehouden; oen stille, zonnige dag was gevolgd op een nacht van vriezen, en de heide zag er plechtig mooi uit in haar vlekkeloos winterkleed. Jan Peerebloem had zich met het aan breken van den dag naar Hasselo begeven, waar hij tegen negen uur aankwam. Na zijn eigen caken te hebben afgehandeld, verscheen hij tegen twee uur in het kan toor van den notaris. Deze, door Bruno den vorign dag ingelicht omtrent de zaken, gaf het geld met den bode mee, in wiens eerlijkheid ook hij het volste vertrouwen stelde. Met den schat van vierduizend gulden deels in munten, deels in papieren, in den zak, begaf hij zich op den terugweg. De groote. waarde van zulk een som in de oogen van dezen man, had hem er toe ge bracht, buitengewone voonxichtigheids- maatregelen te nemen. Hij had zich met een ouden, roestigen hartsvanger gewa pend, en droeg een scherp geladen pistool onder zijn langen jas. Het was een ruiter pistool van zoo grooten omvang, dat ze den drager eeniszins in zijn bewegingen hin derde. Hij -meende zijn wapen we-1 niet noodig.te hebben, daar niemand iets wist van de groote som- gelds, die hij moest ha len, maar hij dacht aan zijn vaderlandsch spreekwoord: „Voorzichtigheid is dé moe der der porseleinkast". Het was tegen drie uur in den middag en Jan Peerebloem was ongeveer vijftien minuten van zijn eigen woning verwijderd* en een half uur van het klooster, toen hij e*en vreemden heer op zich zag toekomen; Hij herinnerde zich aanstonds dien reeds! eenmaal gezien te hebben. Toen Jan n.l. dien morgen van den baron kwam, en hij door de gang van den koostervleugel schreed, bemerkte hij een man, die hem oogenschijnlijk zeer scherp .scheen op te né men. Jan hield den vreemdeling voor eew familielid van den baron en groette hem beleefd. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1