buitenland. De Oorlog. In het Zwarte Veen. j|ad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. Abonnementsprijs bedraagt, .bij vooruitbetaling, Leiden 13 ctl p. week, fl.70 p. kwartaal; bij \l «enten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco V L°f 2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- I is voor de Abonné's verkrijgbaar tegen betaling jöct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke mers5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. Se Jaargang. DINSDAG 14 StëED 1913. Bureau: STEEWSCHUUR 15 - LEIDEN. Inferc. Telefoon 935. No. 2616 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 ,1 elke ïegel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeu va* I5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. I Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. SCT woorden. Ieder woörd meer let. in H.H. Aandeelhouders. (anaf 15 Mei 1918 vervalt do iede coupon der nieuwe aandeelen je N.V. „De Leidsehe Courant". Uitbetaling van het dividend groot |Ct. geschiedt vanaf genoemden !um ten kantore van de N. V. NZEBANK, Rapenburg 63, liden, dagelijks van 9 tot 12 uur irmiddags. DE DIRECTIE. iiig strijd op de gevechtsterreinen. Over den aanval op Oostende. Oe mooting der Keizers Wilhelm en Karl bet Doitsche hoofdkwartier. Bid- Moederdagen in Amerika. - De imeensclie vrede en de geallieerden. - Overzicht. lit het Westen nog niets bijzon- 5. Er val'b geen enkele belangrijke ge- itenis te vermelden, behalve vrij hevig jerzijdsch geschutvuur, vooral op de Ie oevers van die Avre. De Duiitache a-r- irie ontwikkelde verder een aanzienlijke lijvigheid ten N. van Serre en in het bij Kemim<el. ip het Italiaansche front, ral in de bergen, is de strijd voortdu- j ley end ig gebleven. Doch het Oosten- sche legörbericht weet geen nadtere be llen te melden. n Macedonië was het geschut- ir op verscheidene plaatsen actief, ter- 1 evenzoo de luchtbedrijvigheid op- ikelijk was. Daden van eenige beteeke- iijn evenwel niet bereikt. ie aanval op Oostende, nals die op Zeebru-gge, jheeft een heel stgeschrijf tengevolge gehad. Thans ir wordt uit Berlijn gemeld, dat de wlictive", die voor de pier van de ha- jionk, in het geheel niet met beton ge il was, zooals de EngeLsche admiraliteit iedeelde, en ook niet door de Engel- tn tot zinken is gebracht, doch door de tochers, die het lek geschoten zouden len. 6 [eizer Karl heeft keizer Willielm in het ïtsche hoofdkwartier een bezoek ge- icht. Dit is de laatste belonging ge ts! ora te toonen hoe hecht het bond- lootschap is. De Oostenrijksche pers is! zich de aandacht te vestigen op ,,de andere beteekenis van het bezoek", als estiging en bekrachtiging van den I „schouder aan schouder te blijven ijden totdat die vijanden de wapenen neggen. 'ermoedelijk zal deze uiterlijke voor- lling van de zaak ook wel beantwoor- i aan de werkelijkheid en men zal in f bijeenkomst, na al de moeilijkheden, irtvloeiende uit Clemenceau's publica- van keizer Karls brief, wel geen stap Ier tot den vrede mogen zien. Op Zee. De aanval op Ooctentfe. Ie Engelsche kruiser .Vindictive" was imet cement gevuld en'is ook niet door Engelschen tot ontploffing gebracht; de ilschers hebben hem doen zinken, aldus i niet officieel Duitsch bericht. In de Lucht. I« haven van Cattaro gebombardeerd. lit het Weensche oorlogsperskwariier Mi gemeld: tal llen Mei 's middags hebben zes En- khe vliegtuigen de oorlogshaven in de II van Cattaro gebombardeerd, zonder feen of stoffelijke 9chade aan te rich- Een der vliegtuigen is neergestort. De inzittenden zijn eonder gewond te zijn, ge vangen genomen. België. Zuid-N etter lamteche Anti-Oorlog Raad. In Vlaanderen wordt een Zuid-Neder- landsche Anti-Oorlog Raad gevormd. Een eerste zitting zal weldra plaats grijpen. Duitschland. De samenkomst der keizero in het Duitsche hoofdkwartier. Een officieel communiqué over de bij eenkomst van keizer Karl en keizer Wil helm zegt, dat een grondige bespreking van alle politieke, economische en "militai re vraagstukken, welke de huidige en toe komstige betrekkingen tusschen de beide monarchen raken, heeft -plaats gehad. Be sloten is, het Gostenrijksch-Duitsch ver bond een nog inniger karakter te verlee- nen. Frankrijk. Tabakkaart. Frankrijk krijgt zijn tabakskaarten, d. w. z. de Franschen van het (mannelijk ge slacht boven, de 16 jaar. De kaart geeft al leen recht op geregelde tijden tot de distri butie te worden toegelaten. Rusland. Groofivorstew gevangen genomen. De keizerin-weduwe van Rusland, groot vorsten Nikolaas Nikolajéwitsj, Peter Ni- koiajewitsj en Alexander Nikolajéwitsj zijn op het landgoed Djoelbar, zuidelijk Yan Jalta, in de Krim, in Duitsche handen gevallen. Tot nog toe werd het door 25 matrozen bewaakt en volkomen van do buitenwereld afgezonderd gehouden. Oekrajipa. De vredesonderhandelingen met Rusland. De Oekrajiensche regeering is imet de Russische overeengekomen dat de vredes onderhandelingen tusschen de beide regee- lüngen niet te KoerslK', doch te Kief zullen plaats hebben. De wedenzijdsche afvaardi gingen zullen reeds zeer spoedig te Kief samenkomen, Litauen. De Duitscho oorkonde van erkenning. Te Kofno is, volgens Wolff, den Letti- schen landraad op 4 dezer de door den keizer onderteekende oorkonde overhan digd, waarbij de onafhankelijke Lettische staat door. het Duitsche rijk erkend wordt. i Roemenië. De vrede en cte geallieerden. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Balfour op een desbetreffende vraag, dat het ongetwijfeld de plicht der Britsche re geering zou zijn, om op een eventueele vredesconferentie te trachten een herzie ning van de harde vredesvoorwaarden, welke Roemenië waren opgelegd, te ver krijgen. De Donaudelta krijgt zelfbestuur! Uit Boekarest wordt gemeld: De staats courant publiceert een koninklijk besluit, waarbij de latere toestemming van de Ka mera voorbehouden, het gebied van de Donaudelta zelfbestuur krijgt, met zetel te Sulina. Vereenigde Staten. Een biddag. President Wilson heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de 30ste Mei wordt vastgesteld als een dag van openbare boete, gebed en vasten". „Moederdag" in Amerika. De dag van Zondag werd in heel Ame rika en overal, waar Amerikaansche troe pen staan, gevierd als een (moederdag-". Het denkbeeld vond zijn oorsprong hier in, dat men den manschappen in militai ren dienst in de gelegenheid wilde stellen bijzondere eer te brengen aan hun moe ders. Van het Vaticaan. Het Pauselijk Motu Proprio. Over het Motu Proprio van den IT. Va der schrijft de „Germania": Dit Motu Proprio is wat den- inhoud betreft, zuiver religieus; het heeft echter in zooverre een politieke tint, dat de Paus erkent, dat te- teigieniover den voortdurende oorlogswoede, alle aardsche niiddelen niets venmogen. De Paus stelt zich van het aanwenden van zijn persoonlijken invloed bij de oor logvoerenden of neutralen niets meer voor en zal dan ook geen verdere stappen meer ondernemen. Toch kunnen, meent het blad, de tijden nog wel veranderen en kan er in plaats van de hardnekkigheid der beide tegen standers, om alleen door wapengeweld en overwinning een nieuwe toekomst te ope nen, een zekere verzoeningsgezindheid in treden. Dan zal de Paus zeer zeker weer gaarne bereid zijn-, zelfs al is er slechts uitzicht op een gedeeltelijk succes, zijn rol van bemiddelaar weer op te nemen. De ,,K. V." schrijft: Sinda bijna viet jaar duurt de bloedige strijd voort en ner gens aan de donkere lucht vertoont eich eetiig lichtpunt. Geen der oorlogvoerende volkeren weet, wat de komende tijd bren gen zal, en de memschen leven alom in zorg en angst, zij vyeten niet, van wien er redding te hopen valt. In zulke kommervolle oog.enblikken heeft de H. Vader reeds meerdere malen de har ten zijner kinderen op God gewezen, en hun vertrouwen ingesproken in Zijn Va derlijke goedheid. Na alles wat de Paus vergeefs onderno men heeft», om de'verzoenings-idee bij de oorlogvoerenden ingang te doen vinden, verklaart Hij in het Motu Proprio van 9 Mei: Wij verwachten slechts van God al leen het einde van deze schrikkelijke ramp. Moge Hij, door Zijn vrede te geven aan de wereld, het rijk der liefde en der recht vaardigheid onder de menschen herstellen. Moge, eoo besluit het blad, den 29sten Juni, de geheele biddende wereld neer knielen en samen met den- Opperherder den vrede vragen en de verbroedering der menschen. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. De onderhandelingen met Duitsch laad. Uit Berlijn wordt d.d. 10 Mei aan de ,,Köln. Zeitung" geseind, dat rn-en ieder oogenblik de onderteekening van de Duit sdie overeenkomst met Nederland kan verwachten. Verloren ge raak te mails. De Engelsche regeering deelt imede, dat de mails, bestemd' voor Argentinië, Boli via, Chili, Paraguay, Uruguay en Zuid- Georgia, verzonden tusschen 27 Maart en 10 April, verloren zijn geraakt. De inbeslagnemingen. De inbeslagnemingen ten pla'ttelande imet behulp van militairen hebben tot dus ver geen resultaat van beteekenis opgele verd. Hier en daar heeft men voorraden, van eenigen omvang gevonden, maar de in be slag genomen hoeveelheden zijn voor de voedselvoorziening van ons Land in zijn ge heel practisch niét, van den geringsten invloed. Levensmiddelen voor mili taire verlofgangers. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, in gemeen overleg met zijne ambtgenooten van Oorlog en van Marine, gezien eijn beschikking van 30 Januari, be treffende verstrekking van levensmiddelen aan militaire verlofgangers, heeft bepaald, dat in deze beschikking zal gelezen wor den sub la (in plaats van: voor iederen verlofdag 250 gram wit brood en 1 K.G. aardappelen): a. voor iederen verlofdag: 1 K.G. aard appelen en een rantsoen wit brood, gelijk staand aan hetgeen per dag aan de bur gerbevolking wordt toegestaan. Vetkaarsen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de maximumprijzen voor vetkaarsen mèt ingang van heden vast gesteld als volgt: groothandelprijs f 2.30, tusschenhandelprijs f 2.45 en kleinhandel- prijs f 2.60 per K.G. Paarden naar Duitschland. In het einde der vorige week is een aanvang gemaakt met de verzending van 2500 paarden naar Duitschland. Men zal zich herinneren, dat in October 1917 be reids een 'overeenkomst was gesloten, be treffende de levering van 5000 paarden. Tevens is toen een credietregeliiig voor dien export in uitzicht gesteld. Uitgevoerd is de overeenkomst nooit ten volle; eij is één van de hangende vraagstukken, waar voor men thans een oplossing heeft ge zocht alvorens de onderhandelingen over de algemeene oeconomdöche regelingen te beginnen. De zaak is thans geregeld en tevens is een orediet-overeemikomst tot stand geko men. Er is nog geen overeenstemming bereikt inzake verschillende andere punten, bij de voorloopige onderhandelingen ter sprake gebracht. Dit sluit tevens in, dat de be sprekingen over de algemeene economische regelingen nog niet zijn begonnen/ Zaterdag heeft de laatste verzending van voljarige paarden, van Tiel uit, naar Duitschland plaats gehad. Vrijdag zijn verzonden 324, Zaterdag 313. Hooi. Naar fhet ,,Vad." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Landbouw den hooioogst 1918 te distri- hueeren. Commissie van advies inzake papier. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft benoemd tot leden der commissie van advies inzake papier, de heeren dr. S. E. B. Bierema, Usquert, ge delegeerde van de stroocartonfabriek de Halm, Hoogkerk, en L. J. Zegers Veeekens, Bloemendaal, voorzitter van de Vereeni- ging van Cartonnagefabrikanten in Neder land en lid van den Centralen Raad van Vakbonden in het Grafisch en Boekbedrijf. Turfprijzen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: In aansluiting aan de einde Maart ge publiceerdeprijsregeling voor huisbrand voor het tijdvak 1 April 191831 Maarb 1919, welke alleen de kolen betrof, is nu nog een nadere regeling getroffen voor turf voor huisbrand. Van af 1 Mei zal, evenals voor kolen, ook een reductie van f 1.50 per eenheid worden gegeven voor turf, die afgeleverd wordt op de minimum-rantsoenen (dus op de elf brandstoffeneenlheden voor de klassen I VII van groep A) op de zomerrantsoenen (dus de 5 eenheden voor de verbruikers van groep A die geen gasaansluiting heb ben), op de extra rantsoenen voor zieken, kraamvrouwen en pasgeborenen, en op de helft (dus drie eenheden) van de rantsoe nen ten behoeve van kamerbewoner*. Evenals voor kolen komen er ook twee prijzen voor turf, n.l. met f 1.50 vermin derde prijs voor de hierboven genoemde rantsoenen, en de gewone prijs voor de aanvullingsrantsoenen van groep A en voor de rantsoenen van de groepen B, C en D. De kosten voor de verlaging met f 1.50 eullen wordeni gedekt door de prijsstelling van turf voor de industrie. Gas te Rotterdam. In verband met de verminderde beschik baarstelling door het RijkskiOlendi-strïbuitiie- bureau van kolen voor de gasproductie hebben ook B. en W. van Rotterdam zich genoodzaakt gezien, van Woensdag 15 Mei af den gastoevoer bij alle verbruikers te stafleen van 6V6 tot i0V2 uur 's avonds en na 11 uur den druk aanzienlijk te verminde ren. Voor het overige wordt, met bedrei ging van algeheele afsnijding, aangedron gen op de uiterste zuinigheid. Belgische geïnterneerden. Wij hebben aldus het ,,Vad." een Belgisch geïnterneerde, een Vlaming, ge sproken die zich beklaagde over de voeding die zijn landgenooten hier krijgen. De on tevredenheid is algemeen, cei hij. Wat het brood betreft is men er zelfs in België be ter aan toe dan hier. In het kamp te Sche- veningen is heb 180 gram per dag, in Bel gië krijgt imeni 260 gram. Herhaaldelijk komt het ook voor, dat 's avonds het eten bestaat uit aardappelen zonder iets er bij. Dezer dagen zijn er dan ook vier geïnter neerden weggeloopen. Die zitten al in Duitschland. In Duitschland? vroegen we verwon derd. En de Belgen vinden 't daar zoo erg? Neen maar, was 't antwoord, ze zijn er graag. Een paar weken geleden eijn er uit het kamp te Harderwijk neg een kleine Brandstoffencommissie Leiden. De Commissie maakt bekend, dat da maximumprijs voor fabrieksturf, onder voorbehoud van de goedkeuring der Rijks- kolendistributie, is vastgesteld op f 4.25 per 100 K.G. 3764 Namens de Commissie voorn., P. E. BRIëT, 2e Voonzitter. KRAMER, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1918. twintig naar uitgeweken. Ze (hebben het er best, en gaan werken in fabrieken of op het land. En na elke drie maanden, die zo er hebben gewerkt, mogen ze acht dageiu naar België, naar hun familie. Hier zijn er velen, die in jaren zelfs niets van hun familie hooren. Brieven en briefkaarten komen telkens niet door; uit België en naar België. De Duitsche censuur! Ja, maar ook de Ilollandsche censuur. We gaven onzen twijfel te kennen, dat de Ilollandsche censuur zoo optrad, maat de Vlaming hield vol. Duitsche balloit Door den gisteren te IJmuiden binnen gekomen zeillogger Maassluis 83 Marie" is aldaar aangebracht een in de vrije vaar geul nabij het Terschellingerbank-vuur- schip opgevisdhte ballon, welke zonder mand ronddreef. Vermoedelijk is deze bal lon volgens het opschrift van Duitsche nationaliteit. De marine-autoriteiten heb ben den ballon ter nader onderzoek in be slag genomen. Koninklijke besluite». Bij Kon. besluit is aan G. J. Derckx eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente-Arcen en Velden; is aan J. Mooy eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Castricum; is aan F. J. Mannens eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Oirsbeek; is J. Overdoip benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuwe-Tonge. Kamerverkiezingen. Wij vernemen uit goede bu-on, dat d0 hieer F kuikens aan het beetuair van den kieskring Den Bosch hee/t verzocht Mr. J. Loeff als no. 1 op de oandi"daten.lijjsit te plaatsen. Liefdewerk „Oud Papier". In bet gelbouw van „Geloof en Weten schap" tie Amsterdam werd gisteren do al gemeene jaarvergadering gehouden vdn het LfleJdowcuk „Oud Papier", onder vodmit- florsobap van Dr. Radomalkor, en waarbij vertegenwoordigd waren 59 afdeelingen uifc den lande. •Na het openingswoord van dien voorzit ter, ter inleiding gesprokenwerd het jaar verslag uitgebracht, waarin ee overzicht werd gegeven van heel het leven en stre ven van het liefdewenk en.waarbij ootë. hieloasr-enkele jammerklachten naar voren kwamen van de mindere or/jvanigeiten van papier, tenge\olg«e van den oortogsto^i.ond^ de mindere activiteit- van coirespondeaitei* e. a., en alleen de hooge fiaplerprijzen had den de finaniciiaele uitkomsten nog gered,- waardoor het liofdeweik weder met „wer ken van liefde" kon doorgaan. Wat- echter, zeer te (betreuren was, dat het minder ont vangen van oud papder er zlelfs toe gdleid! 'had, dat een,e afdoe ling zelfs acht men schen minder aan bet werk kon houden, zoodat hfot aan de werkvei«chaffing veel aflbreuk deed. Het aantal kilogrammen in ruw getal was (bijna 2.000.000 geweest voor 1917, wat ruim 25 pCt. of 500.000 K.G. minder was dan in 1916. Ook dto "uitgegeven loonen wa ren hooger en waren dit jaar geklommen! tot ruim f 35.000. Het totaal saldo bedroeg S 31.133.—. Door den penningmeester werd bet fi*- riancieel verslag gegeven, (bemiovenis de ba lans en verlies- en winst rokerig, waarvoor Pater Bouters als rapporteur do „in-oixle- bevindinfg'' mededeelde. Bij de hierop volgende verkiezing vani bestuursleden werden herkozen de heeren J. W. A. Luijikx on H. Sieben Vrancken, en Sn do vacature-Venn eman gdkozen do beer de -Bruin to Tilburg. De behandeling van het ontwerp-voorsite! van bet hoofdbestuur dnmke de verd'eelingl van het batig saldo 1917, had tengevolge, FEUILLETON. 'Ik ben met vreugde tot alles bereid, I ik voor je doen kan, tante. Zeg mij, ar wat ge wenscht.'" Iet antwoord op deze verzekering ont- K hij van Eva. (Niet imijn goede vriendin heeft uwe hulp mijnheer, maar i k." .Geloof mijn eenvoudige verzekering, D'e", antwoordde Bruno ernstig en eer- jl'g. „dat ik mij gaarne tot uwen dienst ik dank u, dokter Kadenberg. Wees !f!uigd, dat ik niet zoo onbescheiden zou i" uw hulp in te roepen, indien mij een lere mogelijkheid gebleven ware." Ik ben daarvan zeker", zei Bruno met fefde kalmte. „U moet maar. denken, ik thans de plaats inneem van mijn taigen vaderlijken vriend, onzen goe- pastoor. Denk verder, dat ik vooral op Wgen van mijn goede tante Elise be- I ben, u mijn diensten ter beschikking pellen. En wees nu zoo goed, mij uw tekens mee te deelen.'^ Hij was zeer beleefd en eerbiedig in woorden en houding en toch voelde Eva zich door zijn woorden eoo diep gekrenkt, dat zij bijna geen woorden kon vinden. Zij moest zich geweld aandoen, om niet in tranen los te barsten. Voor de eerste maal sedert dien avond, toen zij den verweesden knaap onder haar bescherming had genomen, werd Elise boos tegen Bruno. Zij voelde, dat in zijn woorden een angel verborgen moest zijn, die tenminste voor bet oogenblik het anme jonge meisje diepere smart bereidde, dan al haar huiselijk ongeluk. Met warme deelneming sprong zij voor Eva in de bres. „Gij weet", zei «zij, „dat freule von Prahwe eens een groote erfenis zal ten deel vallen, maar dat zij nu slechts over een gering inkomen beschikt. Des .te smar telijker moet het haar natuurlijk zijn, dat haar vader, zich in oogenbiikkelijke, pijn lijke verlegenheid bevindt, zonder dat zij weet, hoe zij hem de middelen eal ver schaffen, zich daaruit te redden." „Baron Prahwe in geldverlegenheid?" vroeg Bruno overijld, want hij was zeer verrast door deze mededeeling. daar de pastoor hean verzekerd had, dat de zaken van den baTon in orde waren. „Kan dan een gude gehuld plotseling zoo dringend worden? Kon hij zich «zelf niet meer red den?" Eva's gelaat werd nog bleeker, maar haar oogen fonkelden. Zij bad den prik kelbaren trots van haar grootvader ge ërfd en Bruno's onbarmhartige toespeling op de ook ip Ravendbruch reeds bekende zcrgeloozo wijze van den baron, zijn in komsten te beheeren, verwekte Eva's toorn. „Het is bitter voor een dochter, een zoo berispende beoordeeling van den toestand haars vaders te hooren", zei zij met beven de stem. „Gij hebt u echter tot een valsche conclusie laten verleiden, mijnheer. Mijn goeden vader is het gevaar, dat eijn rust en zijn geluk dreigt, tot nu toe geheel on bekend; hij kan dus geen schuld hebbem Mijn broeder heeft eenonvoorzichtig heid begaan, waarvan de :erge gevolgen slechts door een snel- ingrijpen van onzen kant kunnen worden afgewend. Ik koester de wijl mijn armen vader de middelen ontbreken, zonder vreemde liiulp te bande len, den, naar ik nu inzie, dwazen wen9ch,hem den misslag van zijn zoon vooreerst nog verbbrgen .te houden. Thans eie ik in, dat dit- niet verstandig en niet goed was." „Vergeef mij, freule von Prahwe, vergeef verzocht'Bruno ontroerd. „Ik heb u beleedigd, gekrenkt en todh lag dit niet in mijn bedoeling. Ik was verrast en niet geschoold gpnoeg om mijn verbazing te verbergen over een mededeeling, waarvan ik geen anderen indruk ontving dan ^ien van smartelijke verontwaardiging over de nieuwe zorgen, die u opgelegd worden. Neen, kijk mij niet zoo boos aan! U moet mij geduldig aanhooren. Ik weet-, dat u mijn deelneming d*an uw welzijn niet wel gevallig is, dat gij de eerbiedige zorg, die ik u zou willen wijden, terugwijst, dat u zelfs boos (zijt over de onbeteekenende be leefdheden, die ik u bij onze eerste ont moeting in Ravensbruch mocht bewijzen. Maar u moet toch zeggen, dat ik geen oogenblik een recht daaruit heb afgeleid, u meer nader te treden dan de -laatste be woner der heide, en dat ik mij niet ver oorloofd heb, u te -laten izien, hoeveel ik voor uw welzijn gevoel. En indien u dit alles erkent, dan zult u mij zonder on-rust veroorloven, voor u te handelen, zooals ik het voor mijn goede tante Elise zou doen." Wat was het, dat in één- oogenblik den drukkenden -last van het jonge meisje scheen te heffen? Wat liet haar de moei lijkheden, die zij zoo juist nog voor on overwinnelijk gehouden liad, thans licht toeschijnen? Zij had een steun, een gid? gevonden, op wiens kracht en trouw zij kon rekenen. Met vochtige oogen en blazende wangen bood zij hem vrijmoedig de hand en zei zoo smeekend en innig, als haar lippen nauwelijks ooit gesproken hadden: „Vergeef mij, gij' hadt gelijk in alles,, wat gij dacht en deedt en ik ongelijk inl zooveel, wat ik geloofde en uitsprak. Thand zie ik mijn dwaling in en uw goedheid em het maakb imiij gelukkig, u. te kunnen zeg gen, dat ik niet alleen uw verstand eni goeden wil, maar ook uw kracht en door« zicht vertrouw." Hij had haar kleine, zachte hand, diè eij hem toestak, reeds in de zijne genomen en met gloeiende oogen drukte hij er een kus op. „Als iemand, die liefheeft", dacht EliSd verschrikt en verbaasd. Toen hij zich oprichtte, zag hij een gefc lukkigen glimlach op Eva's lippen. HsK vertrouwen, dat zij hem schonk, had bij[ haar reeds vruchten gedragen; het maakte! haar moedig em blij-de. „En nu?" vroeg hij, haar. droomerigj aankijkend. (Wordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1