GEROOKTE PALING Spekbokking SINTELS (fijn) De groote Kookschol VAN RIJN S nostra ApotiisKsrs-assistente. Practijk»Ejcarn©ns. Firma Wed. M.ROÖS iJMUIDEN LEIDEN. Lange iare 26 Tel. 557 IJMUIDEN LEIDEN. Denreenpalen Vergadering VerueiiigingY.Vssiiouders Leidschejjchonwbnrg.' met 2 Cent te verhoogers, Alpeen Ziekenionds voor Leiden. Amsterdamsch Ziekenfonds. Coöperatief Ziekenfonds „Vooruit". Ziekenionds „lot hulp dor MenschheMP» Nederlandsch Algemeen Ziekenfonds. Rotterdamscii Ziekenfonds. Ziekenfonds „Toevlucht in den Nood", ds „Zorgt in den Tijd". Gemengde Berichten. Een broertje van bet stuivertje, dat raar ro^dif. Een knecht van een horlogemaker ■te Utrecht moest een gouden horloge be zorgen bij iemand op de Oude Gracht. Hij bracht 't echter bij iemand van denzeliden jia.nti op den Heiligenweg. Daar legde hij 't horloge op de toonbank. Men sloeg er door de drukte weinig acht op. Toen later de eigenaar van 't horloge bij den horloge maker kwam bleek de vergissing. Tevens ibleek, dat men liet klokje uit den winkel op den Heiligenweg had gestolen. De loopknecht wandelde eenigen tijd ilater door Wijk C. Daar zag hij bij een uitdrager het horloge liggen. De uitdra ger had, 't van een onbekende gekocht. De politie nam 't in beslag en zoekt naar den dader. Toch erin geloopen. Een imeisje krijgt vlak vóór her Hoagsche Koffiehuis aan het Vreeburg te Utrecht een toeval. Gevolg: een oploop, waarbij ook personeel en be zoekers van 't koffiehuis. Tweede gevolg:" Een onbewaakte vesti bule. Derde idem: Een bekend individu gapt \n rijwiel uit die vestibule. Hij denkt onopgemerkt te blijven; twee heeren zien echter den diefstal, loopen den dief na, te vergeefs. In hun verontwaardi ging loopen de heeren naar 't hoofdbureau van politie cimi daar aangifte van den diefstal te doen. Vlak voor 't hoofdbureau iloQpb echter de dief met 't rijwiel aan de hand. De heeren werpen zich op hem en sleuren hem-, ondanks zijn heftig verzet, 't bureau -binnen. Dan blijkt, dat 't een goede bekende is van de politie. Zijn bewe ring, het rijwiel van een onbekende ge kocht te hebben, cal hem niet baten. Smakelijk eten. Te Weert heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen ze keren H., die hondenvleesch voor geiten- vleesch verkocht a f 1.10 per pond. Het veesch werd bij verschillende personen» in. beslag genomen. Uitlokken van misdrijf. In de Eland straat te 's-Gravenhage stond van Woens dagmiddag twee uur tot 's avonds half- acht' éeri rijwiel onbelTeerd bij fert Taif- taarnpaal! m Brutaal. Bij een tuinder té 's-Graven- zande heeft men een varken in het huk geslacht! Voor den eigenaar heeft men enkel den kop en de ingewanden laten liggen. Examen-humor. Op een dezer dagen afgenomen onderwijzers-examen, vroeg de examinator naar het verschil tussc'aen: „zich schamen over" en „zich schamen voor". „Wat zou beter wezen, dunkt U, dat ik moest zeggen: „ik schaam imij'voor mijn .zoon", of „ik schaam mij over mijn zoon?" „Dan was 't beter dat U moest zeggen „ik schaam imij over mijn zoon!"- ant woordde de candidaat. „Waarom?" „Uw zoon is nog jong, die kan zich nog beteren en bij U zal dat moeilijk gaanl" Doodelijk ongeluk. De ploegdrijver van den landbouwer C. de K. to Werk hoven, had. bet ongeluk onder een frard- steenen roCMoik te geraken. "Spoedig daar na overleed bij aan de gevolgen. Hoogwater. Verschillende landerijen in dje omgeving van Maastricht staan we gens wós van bet Maaswater ver onder water, betgeen zeer te betreuren is, wijl reeds op vele plaatsen gewassen te velde 6taan. Een baby! Gisterochtend werd door twee keurmeesters van hot openbaar ©ladhtlhuiis! te '.s-Gravenhage aangehouden een echtpagr, dialt schijnbaar met d:en kin derwagen op weg wa.g om „op visite" te gaan. Op bot fipreidje lag een zuigifleisich. Bij onderzoek bleek, da.t de inhoud van den wagen niet bestond uit een kind, maar uit een dier, dat volgens den amatomi- scfhien bouw op een varken geleek. Het „kindje" woog 75 K.G. en werd in bes/.ag genomen,. Brand in een groentenf2briek. Gis termiddag is brand uitgebroken in de fa briek van gedroogde groenten der firma A. F. 'Bouwman te Zwolle. Betwijfeld wordt of de fabriek kan worden behou den. Verzekering d,ekt de schade. Branden. Door onbekende oorzaak ontstond te Weert brand in de graansilo van den heer Hendriks, welke tijdelijk 200 mififatfrén UieitSeVgcfé. Ce Srafid! fVeïüï iVa veel moeite gcbluscht, doch alle patronen, die zich in de graansilo bevonden, ont ploften. De aangrenzende perceelen ble ven behouden. De silo ia geheel uitge brand. Men slaagde er in eenige mkitaire goederen te redden. Te Sao van Gent bralk èen hevige brand uit in de groote, verleden jaar op gerichte groentendrogerij van K. v. Vliet. Aan blussichen viel niet te denken. De machines zuilen wel behouden blijven, evenals do nabijgelegen gasfabriek. Zijn zoon vermoord? Te Nunspeet heeft zich een zeer geheimzinnig drama afgepeeldi, waarbij het uiterst moeilijk zal aijn uit te maken, of men met zelfmoord dan met moord te doen heeft. De islager Klaas van Zalk aldaar heeft twee zoons die getouwd zijn, Lammert en Jan genaamd. De derdie zoon, Klaas, woont bij zijn vader, die weduwnaar is, in. Een der gehuwde zoons, Jan, wag de zer dagen uit zijn woning gezet. Na ver geefs een ander huis te hebben gezocht, wendde hij zich tot zijn vader, met het verzoek, ook bij hem te mogen inwonen. Den dnwonenden, zoon Klaas wss dit al lesbehalve naar den zin en hij gaf dan ook zijn misnoegen over dit verzoek meer malen te kennen. Maandagavond nu 'kwam de derde tzioon, Lammert, bij zijn vader, om te trachten hem te bewegen zijn zoon Jan- toch in huig te nemen. Er werd lang en breed over geredeneerd en (toen Lammert zich verwijderde, riep( zijn vader hem plotse ling terug, mat de mededeeiing, da,t zijn zoon Klaas zich een messteek in de borst had toegebracht. ■Bij onderzoek bleek Klaas inderdaad ten gevolge van een steek in de borst te zijn overleden. Onmiddellijk heeft daarop de justitie een uitgebreid onderzoek ingeste'd naar he.t voorgevallene en zij vond termen aan wezig den slager Klaag van Zalk te ar- jreateerea. Het vermoeden is n.l. gerezen, dat hij zijn zoon heeft vermoord. De verdachte is ter beschikking van de justitie te Zwolle gestie ld. Tot "nu toe blijft hij echter ontkennen den moord te hebben gepleegd. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Een onaangenaam geval voor1 minister Lely. Handelsregister De „politiek". Een aangenaam geval voor minister Lely heeft zich gisteren afgespeeld. De Kamer heeft (im-et 37 tegen 24 stem men) de suppletoire aanvraag verworpen voor een uitgaaf van f 120,000 ten behoeve van het inrichten en verbouwen van een gebouw voor den postcheque- en girodienst te 's-Gravenhage. Voor dat doel was reeds f 40,000 toegestaan, maar het gebouw (het voormalige perceel van Roozenburg) bleek zóó slecht de fundamenten, de huizen, de vloeren, de zolders, niets deugde dal er zeer veel meer aan ten koste moest wor den gelegd. Als men nu weet, dat het ge bouw f 77,000 in aankoop heeft gekost, zoo dat dus de inrichting ruim tweemaal zoo veel eou moeten kosten als het gebouw zelf, dan begrijpt men dat de Kaïmer alles behalve gesticht was met deze zaak en haar ontstemming heeft willen uiten door deze stemming. Voor minister Lely is het geval extra- onaangenaam, omdat men zijn relaties kent met den heer Jurriaan Kok, den eige naar van het voormalige Roozenburg, zijn vriend en ^voorganger als wethouder van Den Haag. Wat moet er nu gebeuren? Het geld zal, als gebruikelijk, wel goeddeels reeds uitge geven *zijn. En de Kamer zal dus nog wel een „regularisatie-ontwerp" .te slikken krijgen waarbij ze toch weer zal moeten goedkeuren wat ze nu heeft afgestemd). In ieder geval het is een krachtige waar schuwing geweest voor de toekomst: Zoo mag niet met het geld uit 's Rijks schatkist worden"omgesprongen. De Kamer is imet de „Handelsregister wet" gereed gekomen, op de eindstem-" ming na. Een belangrijke concessie (zij het dan ook eene, die slechts een tijdelijk karakter heette te dragen) werd door minister Pos- thuma op het stuk van de inschrijvings- kosten („verkapte patentbelasting") ge daan. Voor de inschrijving van een han delszaak' aldus luidde' EeU veelgégisptff artikel 19 van het gewijzigde wetsontwerp' is een bedrag van'ten hoogste f 1000, ere voor elke ingeschreven handelszaak is nar het jaar van inschrijving jaarlijks een be* 'drag van ten hoogste f-50 verschuldigd aanl de betrokken Kamers van Koophandel enl Fabrieken." (Blijkens de nota van wijzfi* ging zouden deze sommen door- de griffieral van de kantongerechten worden geïnd,- zoolang de wettelijke regeling van de Ka mers van Koophaftdel niet tot stand was gekomen). De heeren Rutgers en Gerretson zijn ei? in geslaagd, de redactie van artikel 2 ire dier voege te wijzigen, dat het gros der land- en tuinbouwers, visschers en han-» délslieden in geen geval als „koopiuian" iri den zin der Handelsregisterwet zal wordere aangemerkt1, zoodat zij, die tot de>ze groe pen behooren, in het algemeen ook niet tot het doen van opgaven voor inschrijving in het register verplicht zijn. Bij tweede lezing aui'Jen in deze wet nog wel wat1 wijzigingen en veranderingen moe ten worden ingevoerd. Na deze tweede le ning zullen wij de quintessence van de niet onbelangrijke wet onzen lezers uiteenzet ten. Aan de orde is gekomen het voorstel- Duys, onderteekend door de Unie-Libera le en Vrijz.-Dem. Partij alleen de oud- liberale partij is zoo eerlijk geweest aan deze „politiek" niet te willen meedoen. Dit voorstel toch beoogt de invoering vart het' Staatspensioen en dat ondanks het gesloten compromis, dat in deze regerings periode geen politieke wetten aan de orde zouden komen. Krachtig is tegen deze .politiek" dar lin kerzijde geprotesteerd door de heeren Snoeck Henkemans- (Chr.-Histi.) en Van Vuuren (R.K.). De eerste spreker, besprak uitvoerig de heilrijke werking van het logisch opge bouwd steHsel-Taiima, niet ziijn financieel© en nioreele verheffing van den arbeider, te genover het stelsel-Duys, dat den arbeider verlaagt, omdat het bedeeling is. De heer v. Vuuren verweet de linkerzijde! misbruik van haar macht, haar (meerder heid smacht, ten einde politieke winst ta erlangen. Advertentiën. Ondertrouwd: Loosduin'f.x, Nootdorp. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de II.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtgenoot en Vader, C0RNELI3 VRIJBURG, in den ouderdom van 66 jaar. 3463 Wed. C. M. VRIJBURG- Kortekaas. SOPHIA W. VRIJBURG. WILH. M. VRIJBURG. Warmond, 3 Mei '18. Gisteren overleed,voor zien van de H.II. Sacra menten der stervenden, onze geliefde Oom JOANNES HU1GSL00T weduwnaar van Cornelia v. d. Huizen, 'n den ouderdom van ruim 93 jaren. Jacobus Termeulen Sr. Ex. Text. Roelofarendsvcen, 3 Mei 1918. 3462 MEISJES GEVRAAGD, 3441 Stoom Wasch- en Strijk- inrichting „DE STER", AJphera a. d. Rijn. Opleiding voor Doordat eenige leerlingen slaagden, bestaat bij onder- góteekende gelegenheid tot op leiding voor bovengenoemd examen. M. BOEKWIJT, 3443 Apotheker. V1SCHMARKT 8. Het R.K. Armbestuur van BOSKOOP, heeft dlsp. 3420 een JONGEN, van 14 jaar, voor H.H. Land bouwers, tegen kost en inwo ning. Getuigschrift voorhanden. Het R.K. Armbestuur. Openbaar Slachthuis. Zaterdag voorm. 10 uur, ver koop van honderd pond gesteriliseerd Rund-vleesch en Bouillon. 8454 Stadsgehoorzaal. 7-12 Mei Tentoonstelling van werk van A. BAEYEXS; klos- en naaldekant; borduur-, inleg- en huisvlijtwerk van Belg. geïutern. en uitgewekenen, door den „Belgischen Kring van Leiden" ingericht ten bate van de „Vak- en Wetenschappelijke Boekerij ten dienste van het Belg. Veldleger". Toegangsbe wijs f0.25, doorloopende kaar ten, persooul. fl.-, familie- kaarten f2,50. 8460 Ververschingen - Tombola BETALING Gemeentetuintjes. Op Woensdag, Vrijdag en Zaterdag der volgende week, telkens van 7 tot 9 uur n.m., bestaat in de school AALMARKT gelegenheid tot betaling van tuinhuur on ge kochte pootaardappelen. Ten minste Vs der schuld moet thans worden voldaan; desver- kiezend kan ook onmiddellijk Vz of de geheele schuld worden aangezuiverd. Belanghebbenden worden ver zocht hun kaart van toewijzing mede te brengen, ten einds daarop het bedrag der afbe taling te doen aanteekenen. 3461 DE COMMISSIE. Pasteurstraat - LEIDEN MENU vanaf Maandag 6 Mei Sof en mef Zaterdag 11 Mei 1918. MAANDAG: Stamppot Snijboonen (tegen inlevering van den levensmiddelenbon 93). DINSDAG: Stamppot Kroten (tegen inlevering van den l9vensmiddelenbon 94). WOENSDAG: Erwtensoep (tegerf inlevering van den levensmiddelenbon 95 en de helft van den vleeachbon). VRIJDAG Rijstebrij (tegen inlevering van den levensmiddeleiibon.) 4 ZATERDAG4 Witte Boonensoep (tegen inlevering, van de helft van den vleeschbou): De Directie behoudt zich bet recht voor het Menu zoo noodig te wijzigen. 3277 De rystbon en do vloeschbon zullen nader bokend goinaakt worden. Dcet Uwe inkoapen bij hen die in dit blad adverteeren Voreeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Op 3, 4 en 5 Juni, des avonds in 16 Steden, o. a. ook te Lelden. Aanmelding tot 20 Mei. Vraagt prospectus bij den Secre taris Dr. OTTO KLIP, Amsterdam; A. M. VAN ZWICHT, Breestraat 126, Leiden en Kantoor-Boekhandel J. P. BLADER GROEN, Amsterdam. 27-82 van zeer fijne kwaliteit. ailes uit eigen Rookerijen. 3455 Haarlemmerstraat 58 - Tel. 420. Hoogewcerd 50 - Tel. 840. AANGEBODEN: voor het harden van voetpaden. Adres: Bur. „De Leidsche Courant". In de Scheivisch en Kabeljauw UITVERKOCHT. wordt morgen verkocht tegen 40 en 5© cf. p. pond. EN GROS. EN DETAIL. Bericht van Inzet Zaterdag 4 Mef 1918, te zeven uur, in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden, ten over staan van Mr. H. M. A. COE- BERGII, Notaris te Leiden, af slag van de navolgende huizen te .Leiden, in bod gebracht,als 1. Het Winkelhuis met tuin,Hoogewoerd5 op f15800 Terstond verhoogd m. la. Het Pakhuis, Jodenkerksteeg 1, op 1375 2. Het Winkelhuis, Haarl.straat 24, op 800Q Verhoogd met 2C0 3. Het Winkelhuis, Nieuwsteeg 12, op 5500 Terstond verhoogd m. 500 4. Het Pakhuis, Joden- kerksteeg 3, op 1525 5. Het Huis, Paradijs steeg 9 en 9a, op n 940 6. Het Huis, Oost- dwarsgracht 24, op 740 7. Het Huis, Kort Galgewater 18, op 2150 Verhoogd met 100 Ten lean tore van voornoemden Notaris worden verhoogingen aangenomen van Maandag tot Donderdag van 10—2 uur en Vrydag van 1011 .uur. 3375 Bericht van Inzet Bij veiling 30 April 191S door Notaris C. VERS LU IJS te Leiden gehouden, zijn in bod gebracht de perceelen te Zoeter- woude, nabij den Hoogen Rijn dijk en de Koppersluis, te weten: No. 1 op f 1150, Verhoogd met 250,— No. 2 op 1125, Verhoogd met 150,— No.' 3 op 1150, Verhoogd met f 100, No. 4 op 1150,— Verhoogd met 150, No. 5 op 1175, Verhoogd met 50,— No. 6 op 900, 7 op 925,— Verhoogd met 20, No. 8 op 1000, Nadere verhoogingen worden aangenomen ten kantore van voornoemden Notaris tot en met Zaterdag van 102 uur en Maandag van 1011 uur. Afslag Dinsdag 7 Mei 1918, des voormiddags 11 uur in het Koffiehuis „Ik leer nog" te Zoeterwoude. 3431 Wederom een groeten voorraad voorhanden kaarsrechte van 5 tot 8 M. lang. Aanbevelend, J. C. BONTJE, Noordeinde Teleph. 19 Roelofarendsvcen. DE VISCHHAL. Haarl.straat 238 hoek Pelikaanstraat. HEDEN PRIMA H0LLANDSCHE GEROOKTE PALING. A. v. d. KAAI, Tel.666 3449 ZOETERWOUDE. Vesvordering. Algemeens van aangesictenen bij de op ZATERDAG 4 MEI, 's avonds ten 8 nnr, bi] DECKERS (Dorp). Tunten van Behandeling a. Lezing Algem. Reglement. b. Statuaire samenstelling van een definitief Bestuur. c. Diversen. Namens het Voorloopig Bestuur, 3457 E. J. LOS. Vrijdag 3 Mei 3 uur: Jubileums- FeestvoorsteUing van Mevreuw C. J. A. SPEENH0FF-PRINZ. a. Optreden van den Heer én Mevrouw SEEENHOFF in hun repertoire van allernieuwste liedjes, o.a.: „De Verliefde Tommy", „Vida la France et lea Poitus", „Duitsche Matrozen", „Gebakken Bokking", enz.; b. De Heer PRANZDAUM. Zanger-Tooneelspelcr, in zijn liedjes, éënacten en voordrach ten c. Militaire zang-demonstra ties onder leiding van den lieer Q. J. v. TRIGHT, Zanger-Propa gandist; d. „MEESTER MARTIJN", Zedenspel in één bedrijf, en andere afwisselingen. - Prijzen der plaatsenLoge f2,Baignoire f 1.50, Parterre fl.—overige rangen f 0.50 ver hoogd met 10 pCt. auteursrecht. Plaatsbespreking bij den Heer v. ZWICHT, Breestraat 126. Bodegraven. Abonnementen en Ad- vertentien voor dit blad worden aangenomen door A. fl. v. d. K&RG, De Besturen van onderstaande Ziekenfondsen, brengen bier mede ter kennis aan de ieden, dat zij ingevolge het bepaalde in het contract, gesloten met de Nederlandsche Md. tot bevordering der Geneeskunst en de Neder landsche Md. tot bevordering der Phar- macie, verplicht zijn, de contributie met ingang van Maandag 6 Mei a.s., en deze alzoo vanaf dien datum zal be dragen 14 Cent per lid. 845»

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 4