naar angcland* vertrokken in verband met .private belangen van commereieelen aard. De zaak-Van Beat. Naar „De Tijd" verneemt, wordt er thans een uitgebreide ao-tie op touw gezet otm mr, dr. Jan van Best zijn vroegere plaats in het Katholiek politiek leven terug te.geven. De heer Van Best heeft verklaard in ver band daarmede bereid te zijn, aich in het belang der goede zaak voor de aanstaande verkiezingen wederom verkiesbaar te stel len. Nader sehrijft aren ons: Er heeft zich een protest-comité gevormd bestaande uit de heeren J. Gemen, J. van Mierlo en H. v. Rijzingen, die door middel van een uitgebreide propaganda in den vorm van vlugschriften al het mogelijke zullen doen om mr. dr. Van Best te reha- biliteeren. In deze vlu/gjschriften worden alle daden en handelingen van den heer Van Best aan een minutieus onderzoek onderworpen en komt men daarin tot de volgende con clusies: Het Protest-Comité brengt buide en dank aan mr, dr. Jan van Best, maar verzoekt hem tevens dringend te erkennen, dat een overgroot geta! kiezers achter hem staan. Het Protest-Comité verzoekt alle R. K. kiezers van den Kieskring Den Bosch de zaak-v. Best nuchter te beschouwen in het licht van de in het v-lugjschrift aangehaal de feiten. Het Protest-Comité dringt er bij alle R. K. kiezers op aan, met daden te toonen, dat men van zijn onschuld diep is over tuigd. Het Pro test-Comité noodigt alle R. K. kiezers uit den heer Van Best te behouden In de R. K. politieke wereld. Verder vernemen wij, dat a.s. Vrijdag avond een vergadering zal worden gehou den, waarop alle R. K. kiezers zullen wór den uitgienoodigd en waarin de zaak-Van Best zal worden behandeld. Opvoeders der Nederiandöché jeugd. Zooals imen weet schoot de socialist Frie- drich Adler den Oostenrijkschen minister- jxresddlervt Verraderlijk neer. In „de "Bode", orgaan van den rooden onderwijzersbond, heet het in een recensie: „Wie weet of de tijd nog niet komt, dat men Adler niet tot de misdadigers, maar tot de vrijheidshel den zal rekenen en men hem een plaats zal geven onder hen, die voor hun idealen als offer vielen." 't Zijn de opvoeders der Nederlandsche jeugd wel! De heer-De Zeeuw behoeft zich heusch niet zoo op te winden, wanneer de heer Van Wijnbergen over den aanslag op het Amsterdamsche kruithuis spreekt. „Tijd." Gemengde berichten. De mv>ord te Haarlenj. De lijkschouwing in het St. Elisabeths- gasthuis heeft gistermiddag aan het licht gebracht, dat de beambte der Hollandsche Spoor Hubert vermoord is doordat hem met een hard voorwerp eenige slagen op de linkerzijde van het hoofd zijn toege bracht. De commensaal, de Duitscher Attinger, heeft gistermiddag bekend, dat hij Hubert- «n den nacht van 20 op 21 April in den elaap heeft overvallen en vennoord door hein met een hard voorwerp twee of drie «lagen toe te brengen. Hij dacht, dat Hu- beat dood was en is daarop de straat op- geloopen. Hubert heeft echter nog uren geleefd. Den volgenden nacht heeft Attinger het lijk op een handkar geladen en haar Aer- denhout gereden, waar hij het heeft Be graven. Over de motieven van zijn daad laat At tinger zich niet uit. Hij houdt echter vol, dat de vrouw van Hubert niets van de zaak heeft afgeweten. De vrouw blijft bij haar verklaringen. Smokkelaar doodgeschoten. In den vorigen nacht werd de 24-jarige landbou wer C., terwijl hij bezig was op een los paard een groote partij cheviot over de grenzen te Sittard te brengen, door een ambtenaar doodgeschoten, omdat hij op *t balfgeroep niet bleef staan. De inbeslag genomen partij cheviot vertegenwoordigt een waarde van f 2000. Ontvlucht. Een Duitscher, die bij het «mokkelen nabij Nieuwstad een paar da gen geleden een schot door de longen en den aim kreeg en sindsdien te Sittard in bet Fransche klooster verpleegd werd, is daaruit in den afgeloopen nacht door een raam ontvlucht. Kerkroof. Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel heefti men zich toegang verschaft tot de Koninginnekerk aan den Boezemsingel te Rotterdam. Ont vreemd is ca. f 20 uit de offerbusjes. Poging tot vergiftiging. Naar het Huis v^n Bewaring te Middelburg is overge bracht een vrouw uit Heinkenszand, die gepoogd zou hebben haar man te vergifti gen door zijn drinkbus te vullen met een vocht van groot alcoholgehalte. De man gebruikte achter slechts weinig van het mengsel. Als in den goeden ouden tijd. Te Hen gelo (O.) werd Maandagavond een boeren bruiloft gehouden, waarop ongeveer 500 gasten tegenwoordig waren. Bedorven paardenvleesch? Donderdag liad een fami'lie aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam paardenvleesch gegeten. Al ras na. het gebruik van dit vleesch vertoon den zich ziekteverschijnselen bij verschei dene leden der familie en Maandag is de vader van het gezin overleden. De twee dochtertjes zijn op het oogenblik nog ern stig ziek, terwijl een zoon, die het vleêsch im-et een overvloed van bier Weggespoeld had, juist aan dot biergebruik zijn behoud moet hebben te danken. Achtduizend gulden vermist. Te Am- •Stierdam viiel gisteravond in de Kalver straat een man flauw. Hij werd in een café binnengebracht en daar met water Hjgebracht. Toen de man- weer bij kennis kwam. Wis-nfto* y is mijn t/8jschjHaj deelde mede, dat hij in dienst wias vam de firma Metz Co. (Liberty) in de Leid-sdhestraao en onge veer f 8000 had gehaald van de Rotter damse he Ranktvereenaging. De firma Mete Co. werd van het ge beurde in kennis gosteild, waarna twee hieeren van de firma zioh met dén kan- toorlooper naar het politiebureau St. Pie- tersfoal begaven. Vermoedelijk is de taach met geld den man ontglipt, tcwen hij Ineenzakte. De kant oorloop er was al meer dan 10 jaar bij „Liberty" in betrekking. De zaak wordt door de politie onderzocht. Door vrouwen mishandeld. Gister middag tegen één uur stonden een 400 500 menschen voor een winkel van de firma De Gruytter te Amsterdam te wach ten, tot zij aan de beurt zouden zijn om 'n haif pond boter te bekomen, toen plot seling de mededeeling kwam, dat de Voor raad boter uitverkocht was. Dit wékte onder de wachtenden teleur stelling en verbittering. Geheel ten onrechte keerde de woede van de teleurgestelde vrouwen zich tegen de firma en de twee chefs van de zaak, die zich even later huiswaarts wil den begeven. Beide mannen werden dooi de vrouwen aangegrepen en mishandeld. [Met veel' moeite tüaagden tse er in hét O. L. Vrouwe-tgastlmis binnen te vluch ten, om daar te blijden tot de vechtlustige vróuwen waren weggetrokken. Sociale berichten. R.-K. vakbureau. Verschenen is de beschrijvingsbrief voor de achtste jaarvergadering van het Bu reau voor de R.-Kl Vakorganisatie, te •houden op 28 en 29 Mei te Tilburg. •BeJialYf." de gewone huishoudelijke za ken komen op dé agenda voor een paar belangrijke bestuursvoorstellen. ALs eerste no emeu wij de- aanstelling van twee pro pagandisten, die zullen dienst doen in de algèmeene propaganda toor'de R.-K. Vak beweging, d'och-hun taak in de provincie Limburg kunnen beginnen. Het tWeédó- voorstel betreft de oprichting van een Centraal - Bureau voor de beroepskeuze. Worden beide voorstellen 'aangenomen, dan zal de beg rooting voor 1918 moeten worden vehhoogd met een bedrag van f 6615. Voor dc ontvangsten zal dit bedrag gevonden moeten worden uit een verhoo ging der contributie tot 12 cent per lid en per kwartaal. Verder koinen er van aangesloten bonden voorstellen op voor inzake betere organi satie van de weerstanddkas en Herwon nen Levenskracht en een voorstel otm bij gelegenheid van het 10-j-arig bestaan een tentoonstelling te organiseeren van alles, wat betrekkling heeft op het ontstaan, de wording en groei "van de R.-K. Vakbewe ging. Het (bestuur acht dit Laatste voorstel zeer sympathiek, doch zou liever zien, dat tex gelegenheid van het 12^-jarig bestaan een tweede R.-K. Vakvereenigingscongres werd georganiseerd, waaraan een ten toonstelling zou kunnen worden verbonden. Verder zuilen er inleidingen worden ge houden overwierkloosheideverzekei-irig, propaganda en de centralisatie in de lei ding en decentraiisatie in de actie, resp. door de (heeren C. Roestcmberg, P. J. J. Haazevoet etn J. van Rijzewijk. Ten slotte staat aangegeven de behan deling van het rapport dier commissie in zake de stichting van een centraal zieken fonds in Nederland. aan weeiszijiden lanigis de wamden d'e atf- zondierlijke voorstelling van ieder.3 pries- terlijke loopbaan, welke ten edotite weer te samen kwam aan de mooie pienteéke- ndng „Hageveld", waar de 'priesiters weer werden vcffieenigid in bet oefenen van deugd en wetenschap, nu bijzonder ge richt op de priestervorming voor Haar lems' kerk. Aan den eenen kant van die Hageveld-teekening zag men de Maistre's beroemd woord: de godsdienst is de moeder der wetenschap. Aan den anderen kant 'hoorden wij Baco van Verulam ge tuigen: de wetenschap is een macht; de ware wetenschap voert tot G°d- Dit voor de uitwendige vertolking van de gevoelens dier leerlingen voor „hun Hee ren". Een profanatie bijna zou het wezen, weer te geven de oprechte, hartelijke, on gekunstelde woorden, neen! gevoelens, die gewisseld werden tusschen de leeraren en hun leerlingen! Heerlijk ook was in den namiddag de ontvangst van de feestelingen in de groote zaal van het Seminarie te midden varr aJle seminarieten. Daarbij wedijverden spel en muziek en zang om de kroon op het feest te zetten, door een schoone uitvoering van het ocht-priester- lijk we ik: de Hemelsche Altaarwacht. Een plechtig Lof met onovertroffen „Te Deurn" besloot dezen dag, die voor d'e jubilarissen onvergetelijke oogenbliikken bijbracht, voor de Seminaristen nog siter-- kjer heimwee naar de schoone priester- kroon. Hageveld heeft zijn priesters geëerd: waardig, verheffend! A'l spoedde 'de dag al te vlug voorbij, de zegewensch en zege bede van allen zweeft ben na „in schoone juheSklan/ken": Ileal U, Priesters! Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht beeft een nieuwe parochie opgericht te Hooglandarveen, ond'er bescherming van den H.' Jozef en benoemd tot pastoor té' Hooglanderveen dien weleersv. heer S. J. Brenninkmeijer: tot kapelaan te Enschedé (H. Jacobus) dien weleerw. heer H. F. Frank; tot assistent) te EÏden dien wel eerw. heer G. L. Veeg er. Z. D. H. de Bisschop van,'s-Bosch heeft deïi weleerw. zeergel. heer A. J. F. Hansen, professor aan het seminarie te SL Michiels-Geslel, benoemd tot pastoor te Vierlingsbeek. KERKNIEUWS. Hageveld. Hageveld vierde gisteren weer een priesterfeest een dubbel! De WelEeaw. Zeergel. heeren Th. A. v. di. Burg en G. Kuij® herdachten gisteren, den dag, dat zij vóór 12^> jaar de H. Priesterwijding ont vingen. Door de tijdsomstandigheden moest wijdsch feest vertoon achterwege blijven, doch als priesterfeest onder pries ters en toekomstige priesters was het in één woord schitterend! Do ondergrond im mers voor zulke echt-Hagevelctsche feesten blijft onveranderd deizel'idie: hooge achting en vertrouiwvolle waardeering van de Hageveld eis voor hun priesters. Stemmig- blij was reeds de aanblik van de een voudig versaerde 'kapel, waar een dea- ju bilarissen. in den vroegen morgen de semi naristen „de eerstelingen van het feest" hielp Inzamelen. Die vredig-blijde stem ming echter ging spoedig over in onge kend en en ongetemden jubel, toen het orgel ter Hoogmis een machtig praeludium inzette, dan plots bij het naderen voti de feestvierende priesters als uit ingehouden eerbied zich matigde, om daarna 01 der het H. offer in aanzwellende akkoorden telkens hooger en breeder uit te jubelen. De uitvoering van de Agnes-Mis van Philip Loot®, hoe waardevol ook als uiting van een innig-godisdiensttige kunstenaars ziel, overtrof haar innerlijke waarde. Hier dus hulde en een ©eresaluut aan de HageyeJdödlie Liedertafel. Geen wonder dan ook, dat na deze verheven en verhef fende plechtigheid de geestdrift in de harten ten top gestegen, losbarstte in een hartgrondiig-gevoeki „Laudate", „Looft met ons, gij, alle volken, den Heer!" Daarna de meer huiselijke huldiging van de juhileerende priesters. In den loop van den voormiddag werden zij met hun families ontvangen door de leerlingen der derde klas, „hun klas", in een leslokaal waar hoven de dieur het salve"omrankt met fri-ssche .groene takken, hen begroette. De huldiging in deze zaaL van de jubi larissen te midden van hun leerlingen was intiemlhiartelijk. De versiering alleen reeds, onder leiding van een der profes soren door „de dierde-kliajasersf' aange bracht, was smaakvol-kunstig. Achten' de f utbiliari'SE^n dia (symiboliifcche Voorstel linj^ van het priesterschap, waarin de twee .priesters met elkander - oor goed waren -v.-'iv, -,migd. En vanaf deze voorstelling ging Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van heden. Opcentenonhverp. Handelsregister. Nadat eerst de eindstemming, over het opcentenontwerp is gehouden, begon- de Kamer met de behandeling van het ont werp tot instelling van een Handelsregis ter. Tegen, het eerste ontwerp steenden dc heeren Patijn en IJzerman. In zijn nieu wen vorm legt het ontwerp 50 opcenten op de verdedigingsbelasting 1b (de buitenge wone vermogensbelasting) laat de belasting Ia (het dii^licaat van de gewone vermo gensbelasting) vrij en geeft een nieuwe schaal voor de verdedigingsbelasting TI, waardoor van de lagere inkomens minder dan 150 pet. van de belasting zooals die tot nu toe kas, wordt gelieven, van de groote inkomens tmeer dan dat percentage. Bij het debat over de instelling van een Handelsregister is er minstens evenzooveel als daarover gesproken over de Kamers van Koophandel. Waar in de toelichting tot het ontwerp een nauw verband was ge legd tusschen het Handelsregister en de reorganisatie der Kamers van Koophandel beho-eft dat trouwens niet te verbacen. „De Handelsregisterwet"' gaat zoowel den minister van Justitie als dien van Landbouw, Nijverheid en Handel terharte. Laatstgenoemde vleit zich zelfs met de verwachting, dat deze wet den Kamers van Koophandel en Fabrieken nieuw leven zal inblazen. Niet slechts draagt hij (in tegen stelling-met den ontwerper van een vorig wetsontwerp)- dezen colleges de inschrij ving van alle handelszaken op, imaar bo vendien stelt hij eich voor, zoo hooge re tributies -te heffen, dat daardoor de nood lijdende Kamers van Koophandel in wel varende „rechtspersonen" (art. 19) her schapen worden. In het handelsregister ziet minister Posthurnar voorts een ge- schiktcn grondslag voor de kiezerslijst der Kamers van Koophandel. Zoo koppelt hij (naar de klacht van de heeren Van Raalte en Engels) kiesrecht en betalingsdwang aaneen. Bovendien voert hij (als men eerstg-enoemden afgevaardigde gelooven mag) een „verkapt patentrecht" in. Veel oppositie werd er verder nog tegen het wetsontwerp gevoerd. De discussies zijrj nog niet beëindigd. Wij komen nader op de- strekking van „De Handelsregisterwet" terug. Aandrang tot zuinigheid. Bij het afdeelingsonderzoek van de sup- pleloire begrooting voor hoofdstuk X der Staatsbegrooting over 1917 verklaarden sommige ledén zich onaangenaam verrast door de enorme kosten besteed aan den aankoop en de inrichting van het perceel Badhuisweg] 145/147 voor huisvesting van het „Bureau voor de Distributie van graan en meel". De koopsom van f155,000, waar bij ongeveer f 2$,000 kwam om het gebouw voor het beoogde doel geschikt te maken, deed sterk betwijfelen of de gewenschte zuinigheid wras betracht. Dat met de eischen van een zuinig/ be heer onvoldoende rekening wordt gehou den, bleék, naar verscheidene leden op merkten, ook uit de" aanschaffing van een automobiel ten behoeve van bovenbedoeld bureau. Gemeld gebouw toch heeft een zeer goede tramverbinding met! het centrum der stad. De koopsom, door de regeering be steed, zijnde f 11,082, kwam ook onnoodig hoog voor. Vrij reizen van minister®. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend %tot verhooging van alle hoofd stukken der Staatsbegrooting voor 1913 met een bedrag van f 570 ieder. Voor dit bedrag zal worden aangeschaft een algemeen abonnement eerete klasse op de spoorwegen in beheer bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij en de Noord-fira- bantsch-Duitsche Spoorwegmaatschappij. In de toelichting wordt gezegd, dat voor het voorstel niet dezelfde motieven pleiten, welke zijn aangevoerd in het bij de Twee de Kamer aanhangige wetsontwerp tot re geling der reiskosten van de leden der Staten-Generaal en der verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer. Het schijnt echter op den duur niet goed houdbaar dat de hoofden der departemen ten van algemeen bestuur, wanneer cij van een publiek vervoermiddel als de spoorwe gen gebruik maken, verplicht zijn evenals gewone reizigers zich van een plaatsbe wijs te voorzien. Met het semi-officieel ka rakter der spoorwegen is dit minder goed te rijmen. STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Commissie voor Armenzorg. Aan de Raadsagenda voor a.s. Don derdag- is nog toegevoegd (te behandelen na punt 29): Voorstel inzake de instelling van een Commissie voor Armenzorg, in afwach ting van de definitieve organisatie van hel- Burgerlijk Armbestuur. B. en W.-zullen voor 1 Jan. 1919 een ontwerp indienen tot definitieve organi satie van. een Burgerlijk Armbestuur. Regei'irag grenswijziging miet Zoeterwoude. In de toelichting op het ontwerp van wet tot wijziging der grenzen van de gemeente Leiden deelen Ged. Staten mede, dat bij de becijfering van het te kort op de begrootin^ van Zoeterwoude uitgegaan is va\i de. veronderstelling, dat Leiden die gemeente vrij zal stellen van de verplichting tot garantie van een minimumverbruik aan electrischen stroom. B. en W. geven daarom in overweging goed te keuren, dat de krachtens de be staande stroomleverings-overeenkom- sten met Zoeterwoude door die gemeen te gestelde garanties ten bedrage van f 1800 per jaar voor de Noord- en Zuiu- buurt, f 2250 voor de Weipoort en f 1490 voor den Vlietweg komen te vervallen op het tijdstip, dat de aanhangige grens wijziging tusschen Leiden eïi Zoeter woude tot stand komt. Verhooging subsidie „Schcolkinder- voeding". Door 'de verecniging „Schoolkinder voeding" wordt, met het oog op de be narde tijdsomstandigheden aan den Raad verzocht, behalve de gewone jaar- lijksche subsidie van f 1500, een extra- subsidie van f 5000 temogen ontvangen. Blijkens door het bestuur verstrekte inlichtingen ontvangen in het loopendo vereenigingsjaar 726 kinderen voedsel, terwijl dit aantal in het vorige winter seizoen 538 bedroeg, en steeg de prijs per portie van plm. 11% cent tot plin. 13% cent. De Vereeniging ziet geen kans de hier door veroorzaakte meerdere uitgaven door giften en bijdragen van particulie ren te dekken. B. en-W. achten wel te/men aanwezig, om aan de Vereeniging ter bestrijding van haar extra-uitgaven ten gevolge van de abnormale tijdsomstandigheden ook dit jaar een extra subsidie boven de ge wone subsidie van f 1500 toe te kennen. Een bedrag van f 5000 zouden zij ech ter niet wenschen1 gegeven te zien. In dit bedrag tocji is begrepen een bedrag van f 811 als tekort van hot vorige jaar, en B. en W. meenen, dat er naar mid delen moet worden gezocht, om daarin op een andere wijze te voorzien. Zij stellen dus voor een extra-bijdrage van f 4200 te verleeilen. Gelden voor bestrating en rioleering bouwplan „Eensgezindheid". Volgens raming van den directeur van Gemeentewerken zal, naar de thans -bekende gegevens, de aanleg van stra ten, met inbegrip van grondwerken, rioleering, beerputten, huisaansluitin- gen en het dempen van den sloot langs den Singel, ten behoeve van het bouw plan van de womngbouwvereemging .Eensgezindheid", aan den Zijlsingel, een uitgave vorderen van f 64,000. Ingevolge voorstel, zullen de kosten der slootdemping ten bedrage van f 2400 voor rekening van de gemeente dienen te komen, terwijl de resteerende f 62,000 ten laste van „Eensgezindheid"' moeten worden gebracht, aangezien de gemeen te den aanleg van stiraten, rioleeringen, enz. slechts voor rekening van die Ver eeniging uitvoert. In haar begrooting is dan ook op een uitgave voor een en an-, der gerekend, zij het ook tot een bedrag van slechts f 49,000. Verhooging van het van het Rijk verkregen en aan de Vereeniging verstrekte voorschot, met de daarmede gepaard gaande bijdrage zal dus hoogstwaarschijnlijk nader die nen te v/orden aangevraagd. Teneinde de noodige betalingen te kunnen doen, geven B. en W. thans ech ter slechts, overeenkomstig, het advies van de Commissie van Fabricage, in overweging een bedrag van f 64,400 be schikbaar te stellen voor den aanleg der sfcraten, met inbegrip van grondwerken, rioleering, beerputten, huisaansluiting en slootdemping, ten behoeve van het bouwplan van de woningbouwvereeni- ging Eensgezindheid" aan den Zijl- singel. Wijziging salarisregeling rector Gymrt. en directeur"H. B. S. Door curatoren van het Gymnasium en de Commissie van Toezicht op M. O. wordt er op aangedrongen, de verordeningen, houdende regelilj van de jaarwedden van de leeraren aj het Gymnasium en aan de Hoogere Bur gerschool voor Jongens, in dien zin -wo( den gewijzigd, dat aan de jaarweddei, van den rector van het Gymnasium van den directeur van de Hoogere Bur, gerschool voor Jongens, die than f 3500—f 4500 bedragen, met 5 pe-riodn ke verhoogingen van f 200 na 3, 6, 9. jj en 15 jaren dienst als rector, resp. direo teur, hetzij te Leiden, hetzij elders, 5p riodieke verhoogingen van f 200 na 2. 6, 8 en 10 jaren dienst te Leiden of eldêi worden verbonden, zoodat derhalve i maximum-wedde in plaats van na jaar, reeds na 10 jaar kan worden reikt. In het college van B. en W. heersct geen eenstemmigheid omtrent dc vrai of aan het verzoek van beide commissie al dan nieL gevolg moet worden geven. De minderheid is het met curalorn en dc Commissie van Toezicht eens, meerderheid is van oordeel, dat voor gevraagde wijziging geen gegronde den bestaak Nadat de gronden, waarop beiderk meeningen steunen,1 uitvoerig zijn eengezet, stellen B. en "\V. den Raai overeenkomstig het gevoelen der mee derheid in hun college voor niet tot wijziging te besluiten. De Leidsche Winkelstand. In Februari van het vorige "jaar, ope- de de heer J. J. Rijsbergen in de Rija straat een sigarenwinkel. Ondanks üt: druk der tijdsomstandigheden is dea zaak rendabel gebleken, zoc zelfs, genoemde ondernemer blijkens achte, staande advertentie dezen middag het perceel Heerenstraat 2, hoek Zoete woudsche Singel, een filiaal heeft opend. Deze daad, in zulk een' abnormale, tijd', getuigt van durf en energie, daaraan ontbreekt het den heer Rijs bergen geenszins. Wij hebben het int rieur bezichtigd, en waren er over ye- baasd, dat er nog zulk een voorraad vm ondanks de duurte en de moeilijkheii van aanvoer. Dit nieuwe sigarenmagazijn „InsuJiï de" betrekt zijn merken van uitsluiten tgoe.de firma's ,fcooals/ de -Yabriek £ranciscus Xaverius" te Eindhoven Van deze firma is vooral het merk P. J. H. Cuypers" een bijzondere altrat tie voor liefhebbers. Doch er zijn in winkel ook andere aanbevelenswaardig soorten, om dan van de uitgebreide cd lectie sigaretten enjabaks-variëteik niet te spreken. In één woord: de sor teering is conïpleetl Bij s%aren en tabak behooren oo: rookartikelen, en- van deze heeft de het •Rijsbergen een flinke voorraad aanw zig; wij zagen er 0. a. diverse pij pc; sigarenaanstekers en andere. Als niein heid naar wij vernamen nog eenigi Leiden is in het magazijn aanwea een electrische sigarenaansteker. "Wi practisch in dezen tijd van gasbesp ring. Wij vertrouwen, dat de heer Rij; gen in zijn filiaal een even zoo gm succes zal te beurt vallen als in de Rijt straat. Hiertoe werken ongetwijfei mede de goede fabrikaten, en het feit dat de winkel op een gunstigen slau is gelegen. Ediih Walker—Röntgen. MaatSichappj} voor Toonkunst. De faaicD' was deee beroemde sopraarm» geres reeds vooruitgesneld en wij» 23 reikhalzend uit naar de uren, die onshai talent en groote muzikale gaven kondi doen bewonderen. Talent is er in hooj mate en muzikale gaven, overvloedig] aas wezig, worden benut op eené wijze, dievt; staat boven eenige omschrijving. Watlii Jen wij .nu nog (moeten zeggen van het treden van deze zoo in alle opzichten -gaafde vrouw, die alle critiek verlamt d« hiaar tpnaesóatie, waarvan alleen is te h? gen: het was schoon, edel en verheven, stem èn voordracht èn techniek waren wonderénswaardig. - De veteraan Röntgen aan den klinkenden vleugel beloofde een begw ding dia tot in alle onderdeelen verzorg zou zijn. En ook in dit' opzicht werden o| verwachtingen verre overtroffen. Rönt$ is een pianist van eene capaciteit, zooi weinigen; techniek en routine, fijn vod 1 en uitbeelden, zijn eigenschappen die vc< al hier hem deden kennen als een h« j begaafd kunstenaar, die cich één voéi met! de superbe kunst van de .zong-eres haar op de vleugelen der kunstvolle b«J Leiding voort&roeg tot die (hoogte van hi roem. Dankbaar gestemd publiek huldig het kundtipaar in spontaan applaus on' rugroepen. De secretaris van de Mij. v« Toonlkunst, mr. De Jong, bood1 de gereis bij een in Duitsiohe taal gespit woord, een krans, met lint in Leids kleuren, terwijl het publiek aan het ei» van den avond de zangeres een bracht, die haar zal hebben -getuigd imen waarlijk groote talenten naar waf weet te schatten. H. W. S* Door den inspecteur der infanterie heden bevorderd tót adjudant-onderofftó administrateur bij de IVe infanterie-brtj - de de sergeanten-majoor-adimdnistrateu' J. Colin en A. T. Fahnert, beiden van IVe depotbataljon alhier. De eerstvolgende maandvergaderingJ de Maatschappij van Nederlandsche 1 dierkunde eal worden gehouden op v' dag 3 Mei a.s. 's avonds te hadf acht een der lokaleh van het Nutsgebouw. spreker zal dan optreden prof. dr. A. hof, van Leiden, met het onderwerp wijsgeer Arnoldus Geirtincx te Leu^® te Leiden",

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2