Uit de Omgeving verschillende grieven. Men klaagt over den administratieven romp slomp, ovör de vele plagerijen, waaraan men van de zijde der don- anen blootstaat, maar zoolang geen bepaalde feiten woeden genoemd., is het onmogelijk te beoordeelen of de grieven juist zijn. Alleen willen wij dit wel zeggen, dat de vaak zeer vindingrijke wijze waarop men de bepalingen, welke nu eenmaal op grond van onze. neutraliteit moes ten worden uitgevaardigd, ontduikt strenge waakzaamheid dringend noodig deed zijn. Onzerzijds zal wei- licht de controle eenvoudiger ge maakt kunnen worden, doch in geen geval zal zij minder doeltref fend mogen wezen. Echter is er nog een derde kwestie bijigekomeni die betreffende het vervoer op de lijn Dalheim—Ha- mont—Antwerpen, welke van Roer mond tot Weert over ons land loopt. iVan deze lijn kan Duitschland ge bruik maliën, echter weer niet, evenmin als ten aanzien van onze rivieren, voor militaire vervoeren. Een soortgelijke kwestie dus als die van het zand en het grint. Het lijdt geen twijfel of onze re- £eering_zal in beide hetzelfde stand punt Innemen en niet toegeven tenzij de geëischte waarborgen wor den verleend, hetzij aan een Neder landsche commissie, hetzij in een anderen vorm. Militaire beweging aan dc Duitsche grens. Men bericht van de Ned.-Westf. grens 'd.d. 23 April, aan de „Telegraaf": In verschillende Duitsche grensplaat- Ben in Westfalen worden maatregelen genomen voor het inkwartieren van ca valerie. Te Gronau, Nordhorn, Burg, Steinfurt, Rhsine, enz. zijn bij de boe ren in den omtrek opmetingen gedaan ,van de grootte der aanwezige stallen en het eventueel kunnen herbeijgen. van paarden. Tot nu toe werd de Duitsche grens raajn deze ft ij de slechts blewaakt doo? Landstürmer. De voorbereidende maat regelen voor het onderbrengen van ca valerie trekken algemeen de aandacht wekken zelfs eenige sensatie bij de grensbewoners, zoowel aan deze als aan gene zijde der grens. Reeds eenige dagen loopen aan de 'grens geruchten over mogelijke inter nationale verwikkelingen, die Neder- land te wachten zouden slaan. De Duit- jsche bladen in do grensplaatsen ver schijnende, bevatten hieromtrent allerlei hoogdravende artikelen en alarmeeren- de berichten. De komst van cavalerie langs de Duit sche grens wordt door de grensbewo ners in verband gebracht met die ver onderstellende internationale verwikke lingen, welke Nederland in de toekomst zouden bedreigen. De Nc'derlandsche gezant te B er 1 ij n. De Nederlandsche gezant te Berlijn, baron .Gevers, wordt hedenavond te 's Gravenhage verwacht. Motorschip tot zinken gebracht. De Nederlandsche motorboot „Meeuw", van de N. V. Motorschip Meeuw, directie Seeuwen Co. te Rotterdam., is Zondag, op reis van Londen naai- Rotterdam, door een Dudtsch vliegtuig tot zinken gebracht. De bemanning is gered en te Greath Yar mouth geland. Broodgewichfi. Dé minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat bij van ge meentewege gehouden controle op het ibroodgewicht in verschillende .gevallen proces-verbaal is opgemaakt, wegens -te gering gewicht der brooden, terwijl kan worden aangenomen, dat het geconstateer de gewichtsverschil een gevolg was van indrogen, doordat het brood reeds eenigen tijd den oven had verlaten. Mitsdien verzoekt de minister met deze mogelijkheid rekening te willen houden. In gemeenten waar een keuringsdienst bestaat of in de nabijheid is, verdient het aanbeveling, het broodgewicht te bepalen raar de droge stof, waardoor de meest juiste controle kan worden uitgeoefend. Bedrogen bakkers. Het Haagsche Correspondentiebureau toeldt: De groote moeilijkheden, welke zich bij 'de broodvoorziening voordoen, worden nog vergroot door de wijze waarop verscheide ne bakkers het broodverbruik toelaten. IVast staat, dat er nu al personen «zijn, die op de volgende broodkaart brood hebben genomen. Intusschen is nu bepaald, dat de broodkaartbons, te beginnen met de vol gende broodkaart, maar de halve waarde zullen hebben. Immers de broodkaart is van 14 dagen teruggebracht dot een gel digheidsduur van 7 dagen en ter zelfder tijd worden de bons teruggebracht tot de helft der hoeveelheid, welke er op vermeld staat. De bakkers, die nu hun1 cliëntèle m.aar raak hebben bediend op d'e volgende broodkaart, krijgen dus op de bons. maar 5de helft meel terug. Het gevolg hiervan *al zijn, dat er bij verschillende bakkers Straks weder een tekort aan meel ontstaat. Dan zal men ongetwijfeld weder klachten vernemen over de slechte werking der dis tributie en zal de minister van Landbouw daarover weder het noodige te hooren krijgen, maar dan ligt de schuld hieraan, 'dat bedoelde bakkers brood' hebben ver kocht op broodkaarten waarop zij nog geen brood mochten verkoopen. Koffie. De minister van Landbouw deelt mede, dat het noodzakelijk is wederom een ge deelte der koffie, we'ke hier te lande werd aangevoerd zonder eenige beperkende be paling ten aanzien van haar wederuitvoer, in consumptie te brengen. Mitsdien worden zij, wien het aangaat, ultgenoodigd vóór 1 Mei 1918 bij het Rijks- dist ributiekantoor voor Thee en Koffie een aanvrage in te dienen tot ontheffing van het verbod tot verkoop van ruwe koffie d.d. 5 October 1917, tot ten mónste een vierde gedeelte met een minimum! van een baal van de oorspronkelijke grootte van iedere partij. Cacao en bonbons. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvooraiemng meldt: Het kwam in den laatsten tijd! veelvuldig voor dat groote hoeveelheden cacao wer den opgekocht voor de vervaardiging van eet-chocolade en bonbons. Het gevolg was dat cacaopoeder in; steeds mindere mate verkrijgbaar werd'. Daarom is .thans aan de cacaofabrikanten verboden cacao af te leveren aan fabrikanten van chocolade en bonbons, ook wat betreft partijen cacao, waaromtrent reeds een overeenkomst van koop en verkoop werd gesloten. Vervoer van cacao is alleen .toegelaten, voor zoover het betreft cacao in gesloten vexpakking bestemd en geheel gereed om aan den ver bruiker te woi-den verkocht. Tevens is het verboden cacao tot choco lade, bonbons of in welken and'eren vorm ook, te bewerken. Nuchtere kalveren. Vanwege het ministerie van Landbouw wordt aan belanghebbenden medegedeeld dat de taxatie van nuchtere kalveren (tot een ouderdom van circa één maand) zal geschieden naar den volgenden maatstaf: Klasse Lev. gewicht Levend gewicht A. f 0.60 circa 40 K.G. en hooger B. 0.55 circa 30 tot 40 K.G. C. 0.50 beneden 30 K. G. De bepaling van den prijs is mede afhan kelijk van de quailiiteat der dieren. In. het belang van de leveranciers wordt er op gewezen, dat zieke en lijdende dieren, als mede die, welke men direct vóór de afleve ring te veel gevoederd heeft, geweigerd kunnen worden. Hetzelfde is het geval met dieren, waarmede m.en op andere wijze de commissie van overname tracht te mis leiden. f Eieren. V. Te Ede zijn ruim 10,000 eieren in beslag geixomen ten dienste van het leger. Als oorzaak hiervoor wordt opgegeven de vleeschnood. Tegen eenige boeren, die eieren boven den maximumprijs hadden verkocht, is proces-verbaal opgemaakt. Eieren voor...... advocaat Het bericht, dat te Rotterdam bij een distillateur 11,000 eieren zijn in beslag ge nomen, die bestemd wai-en orn tot advo caat verwerkt te worden, heeft zeker velen geërgerd] en verheugd. Geëi-gerd, omdat er uit blijkt, dat uitnemend voedsel, waar- aan zulk een gebrek is, dat de bevolking urenlang staat te wachten om er een .kleine hoeveelheid van, machtig te worden, nog steeds verknoeid wordt doordat men het, door bijmenging van alcohol, tot voedsel ongeschikt maakt, m. a. w. onttrekt aan zijn bestemming; verheugd, omdat die toe leg ditmaal mislukt is. Maar kan niet gezorgd worden, dat. geen ei meer op die wijze misbi'uikt wordt? Een absoluut verbod van het maken van een «zoo volstrekt nutteloos fabrikaat als advo caat ds zeker niet te veel gevergd. De re- geeringi heeft gezorgd, dat uit andere voe dingsmiddelen niet meer alcohol gestookt zal worden1, dan voor de gistfabricage noodig is; het ligt volkomen in de lijn er tegen 4e waken, dat misschien nogi nutti ger voedsel evenmin wordt vergooid „Hbld'." Naaigaren. Naar wij vernamen heeft de regcering maximumprijzen voor naaigaren vast gesteld. ,>N. R. Ct." Manufacturen. De minister van Landbouw heeft be paald, dat de sub c in de beschikking van 7 Februori gestelde uitzondering op de ver bodsbepalingen ten opzichte van de afle vering en het vervoer van manufacturen gesteld, met ingang? van 15 Mei 1918 cal komen te vervallen en dus van 15 Mei 1918 af ook het vervoer van manufacturen door marktkooplieden uit bun opslagplaatsen naar de markt en van de markt naar de voormelde opslagplaatsen van het restant der ten verkoop aangeboden goederen ver boden zal zijn, tenzij bij het vervoer door het Rijksbureau voor Manufacturen een bewijs van ontheffing als bedoeld in zijn bekendmaking van 23 Maart 1918 kan wor den overgelegd. De in die bekendmaking bedoelde rege ling ten opzichte van het vervoer van ma nufacturen door reizende venters zal op 1 Mei 1918 in werking treden. De Centrale Keukens en de distributie. In een circulaire aan de gemeentebestu ren heeft de minister van Landbouw-mee gedeeld, dat, hoezeer hij het eou betreuren, indien de Centrale Keukens in haar nutti ge werkzaamheid zouden worden bena deeld, hij met het oog op de beperkte voor raden levensmiddelen hier te lande aan wezig, geen extra-hoeveelheid levensmid delen kan beschikbaar stellen voor die 'keu kens. De minister is echter bereid, hoeveel heden levensmiddelen, die eventueel in de gemeenten in beslag worden genomen en die niet zoo groot zijn., dat «zij voor distri butie onder alle ingezetenen in aanmerking komen, te bestemmen voor de Centrale Keukens. Bevordering van het bouw en. Om werkloosheid in de bouwvakken te gen te gaan, stellen B. en W. van Amers foort den Raad voor, den prijs van ge meentegrond bij voorkomende koopsaan- vi'agen te verlagen, mits dadelijk met bou wen wordt aangevangen. Stop ge zet. De koekfabriek der firma Roskam, te Bar-neveld, is wegens gebrek aan grondr Moffen stopgezet. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Veevoeder. Zoutontglnning. Twee zeer belangrijke wetsontwerpen heeft de Kamer gisteren aangenomen. Het eerste strekt om veevoeder te bereiden uit die eiwitdee- len van den aardapp'el, welke anders bij de productie van aardappel meel totaal verloren' gaan. Thans vindt men het een schande, dat de fabricage zoo hoogst onvolkomen was, dat jaarlijks voor een kleine twee tmillioen gulden aan eiwit stoffen te loor ging, terwijl dan nog die zelfde kostbare toestanddeelen van de aard appel de wateren verontreinigde. Volgens een bepaald procédé zullen nu de eiwit stoffen worden gewonnen en tezamen met eenige andere deelen van den aardappel tot veekoeken worden gemaakt. Reeds heb ben proeven goed voldaan. Niemand was er tegen, dat het Rijk deze «aak flink gaat behartigen. Slechts vreesde men, dat de prijzen der koeken misschien te hoog zouden worden gesteld, of dat het nieuwe bedrijf, dat met hulp van den Staat begonnen wordt, monopolistisch zou gaan woi'den en andere bedi'ijven, die dergelijke doelen nastreefden met andere procédé's zou trachten te verdrukken. Die ongerust heid drukte de heer Beumer uit. Maar de Minister stelde de Kamer gerust. Ook de zoutwinning zal door d:e regeering worden ter hand genomen; on der Buurse, vlak bij de Duitsche gi*ens, liggen uitgebreide zoutlagen op ontgin ning te wachten. Een zeer belangrijk be sluit, omdat on® land nu niet verder le vensmiddelen cal behoeven uit te voeren, teneinde zout te krijgen. De socialisten stemden tegen omdat zij liever hadden ge zien, dat niet een particuliex*e combinatie, doch de. Staat de ontginning ter hand had>- de genomen. - Aangenomen werd nog o. m. het wets ontwerp inzake de paardenfokkerij. Gemengde Berichten. De dieren van Hagenbeek.* Aan den Admiraal de Ruytcrweg heeft Hagenbeek In den meest 'letterlijken zin zijn tenten opgeslagen. Klachten werdkm geuit, dat men ons noodzaakt het weinige voedsel, wiaarover Amsterdam en omstreken be- sclaikt, met „de dieren van Hagenbeek" te deelen. Het „Hbld." (beeft bij 't gemeentebestuur van Sloten naar deze zaak geïnformeerd en officieel, werd) 'het'blad verklaard, dat de burgemeester, alvorens den eigenaar van lxet circus een standplaats aan te wij zien, zich er eerst van had verzekerd, dat hetgeen den 'dieren alis voedsel wordt ver strekt-, voor mensdhelijke consumptie ab soluut ongeschikt is. Ware dit niet bet. geval geweest, dan zou de burgemeester van Sloten do finna Hagenbeek geen toestemming hebben ver leend om binnen zijne gemeente voorstel lingen te geven. Een paria. De 60-jarige rondreizende gmid A. F., uit Oldeboorn, die altijd zwierf, als een echte zonderling leefde en de kunst verstond om zondier broodkaart toch aan den kost te komen, is thans overleden. Men vond.... twee cernten in zijn bezit. Sedert 30 jaren had hij niet op( een bed geslapen. Verdronken. De fabrieksarbeider J. S., te Eerbeek, die in staat van dronken schap verkeerde, is achterover in een put gevallen en daarin verdronken. Brand. Giisteimorgen is de boenderij van G. Calis,' te Laren' (N.-H.) geheel af gebrand. Hei vee kon worden gered. Oor zaak onbekend. Verzekering dekt de echaide. Shylock zonder vlesscbkaart! De „Daily News" vertelt, dat onlangs te Lon den bij een Shakespeare-voorstediing een grappig incidentje p'laats had. Shylock etend voot de rechtbank en eischtte met hartstochtelijk gebaar hot pond vieeëch uit het lichaam van Antonio, dat hem vol gen® contract toekwam Daar klonk' plotseling uit het parterre een stem: „Waar is je vleesohkaart?" Nog zoo onvoordeelig niet. Een van de jongste Kamerleden, die veel toelich tingen, 'brochure®, uitgebreide verzoek schriften e. ct. toegezonden krijgt, ruimde dezer dagen zijn voorraad oud papier, Handelingen enz. op. Het papier doet op, het oogenblik 10 ets. -per kilo en ons Ka merlid ontving in totaal een dikke f 200. Broodwinkels en -karren leeggehaald. Toen de nieuwe broodkaartperiode inging, is het, na de plunderingen en relletjes van 'n kleine twee weken geleden, weer kalm geworden te Amsterdam. Zoo nu en dan gebeurde (het nog eens, dat in een volkf^ buurt enkele brooden uit eert bakkerskar werden ontvreemd, maar daar bleef het bij. Doch thans, nu de 46e week ten einde 'loopt en een deel der arbeidersgezinnen alle bon? reeds heeft verbruikt, schijnt er weer gisting onder de bevolking te komen. In den Jordaan wais hot ten minste gie termorgen «enigszins onrustig. Een 30- a 40-tol vrouwen liep voor de bakkerswinkels te hoop en enkele winkel© wei-den leegge plunderd. Bon® werden niet afgegeven en slechts een Mean gedeelte van het weg genomen brood werd betaald. Ook een bakkerskar in de 2e Anjelierdvvarsatraat werd leeggeplunderd. Verschillende bakkerswinkel® zijn geslo ten. Brcodkaartenjacht. Men tracht op ah ïerl-ei manieren broodkaarten machtig te worden. Ontziet zich niet mantels en jas sen te doorzoeken in hotel® of in gebouwen waar vergaderd wordt. Te Utrecht zijn in een der bekende hotel®, waar een vergade ring gehouden werd, uit, de jassen van de vergadcringbezoekers alle, broodkaarten gestolen. Beleediging cioor een burgemeester. Door den (beet P. Staal, lid van don Raad van- Stratum biji Eindhoven, is een aan klacht wegen® beleediging bij den officier van justitie te Den Bosch ingediend tegen den heer J. Smitiz, burgemeester van Stra tum. De (burgemeester zouden heeren Staal en Ven der Pas in eene vergadering van redender commissie voor publieke werken, toen naar den toestand van den wegens ziekte afwezigen wethouder, den heer Versantvoort, werd gevraagd, toege voegd hebben: „jullie zijn de oorzaak van d'erii dood va-n den heer Versanivoort!" Hierddor ontstond een twist, die in de ver gaderzaal van het armbestuur, welk col lege juist bijeen was, werd voortgezet. De heer Staal eischte van den burgemeester herroeping zijner uitdrukkingen, daar een en ander ook door het publiek in de gan gen van het raadhuis was gehoord. De burgemeester wilde zulks echter niet doen. Vele andere onverkwikkelijke zaken wer den nog in het debat gebracht, waaruit bleek, dat de partijen ten geaneentehuize van Stratum nu niet zoo (heel vriendschap pelijk tegenover elkaar staan. Een al te kras middsl. Te Strijpc bij Eindhoven wenschte de heer Van Gastel, gemeente-secretaris, een door hem reeds in 'het najaar van 1917 gekochte woning te betrekken. De (huurder, de heer Aarts, kon deze echter niet ontruimen, daar het door hem in Woensel gehuurde huis niet. dloor de bewoners Wordt verlaten, in vei-- band met een te nemen beslissing door de huurcommissie. De gemeente-secretaiis- eigenaar begon dit te verdrieten; vergezeld van een schoonzoon di*ong hij het huio, bewoond dOor den heer Aarts, binnen, toen diens echtgenoot met de kleine kinde ren alleen thuis was. Deur en ramen wer den vex-wijderd, in de hoop, dat de bewo ners nu wel spoedig vertrekken zouden. Fluks werd echter een timmerman ter plaatse gehaald, die een nooddeur en noodi-amen op verzoek van den bewoner aanbracht. Betreurenswaardige gewoonte. Te Gemei-t fietste een landbouwer met zijn 3-jarig kindje op het stuur. Bij het uitwij ken voor een kar viel het kind er af. Het webd dood opgenomen. Brand. Te Dalfsen brak Dinsdagavond brand uit in de boerderij van Lindeboom aan de Ankumersteeg, doordat de stal lantaarn in brand vloog. In een oogenblik stond; alles in lichte laaie, zoo dat van den inboedel weinig gered kon worden. Vier (kalveren en een paar kippen kwamen in de vlammen om. Behalve het woonhuis, ging de schuur en een hooiberg in dc vlammen op. Alles was verzekerd. Onze eenheidsworst. Een .aardig staaltje van volkshumor in dezen overigens humor-looaen tijd zagen wij in de Vla mingstraat te Den Haag. Voor de schutting van het in aanbouw zijnde restaurant „De Poort Van Kleef" stond een groot aantal wandelaar© met. buitengewone 'belangstelling ja staren naar boven, waar.... een doode i*at aan een stevig vastgeknoopt touw hing te bengelen, met bet opschrift „Onze Eenheidsworst". N iet-verkochfe eieren. O.p de eiemiarkt te Lochem waren gisteren 30.000 stuks aangevoerd. Daar de eieren voor 12 en 12% cent moesten veitkocht worden, namen alle boeren huu eieren weer mee naar huis! Gasbedwelming. Wegens de voorge schreven igasibeauiniging wordt in de ge meente Vélsen «de toevoer des ayonds tic-" uur stopgezet, om 's morgen© vroeg weer in werking te worden gestld. In een huis gezin te IJmuiden was schijnbaar met dezen maatregel niet voldoende rekening gehouden, want 's morgens geraakte het. geheel e gezin door het uitstroom end ges bedwelmd, doordat die kraan niet was dichtgedraaid. Met veel moeite konden vier personen dadelijk worden bijgebracht; één der kinderen bleef nog geruimen tijd in bewusteloozen toestand. Klein duimpje herleefd. Gasteren zijn de daders van den diefstal bij den heer A. Schaap in den Zuidwijkermeerpoider te Amsterdam gearresteerd. De dieven had den zich toegang weten te verschaffen door een raam van een schruur, waarin zeven, zakken tarwe stonden, waarvan er twee vernield en drie medegenomen zijn. Toen dit 's morgens ontdekt werd, be merkte de h'eer S. een spoor van tarwe, ontstaan door een gaatje in een der on' vreemde zakken. 'Dit spoor volgende, kwam hij te Bever wijk nabij de hlexberg, waarvan de eige naar- mededeelde, inderdaad1 drie zakken tarwe van drie 'Belgen te hebben gekocht De drie dieven, geen onbekenden bij de politie, werden kort daarna te Amsterdam gearresteerd. Een kreet uit ons weleer! Men 3chrijft aan de „N. Crt." (Het volgende is historisch, en voor onze tijden te aardig en te kenmerkend om rn het vergeetboek te blijven. Ergens in onis hongerend vaderland achtte 'een gezondheidscommissie het in 't belang der volksgezondheid noodig, zoo met noodzakelijk, om bij den heerschen- den vleeschnood de bevolking er op te doen wijzien, dat ook zander dierlijk vet of vleeseh toch wel een voedzaam maal kan worden bereid. Een leerare® aan de huishoudschool werd daarom uitgenoodigd eerége lezin gen in het ressort, der commissie over dit onderwerp te houden.. Volgaarne voldeed ,zij hieraan en trad in verschillende ge meenten op. Zoo sprak zij op een keer -voor een groot aantal belangstellende dames in zekere plattelandsgemeente. Zij was in het vuur van haar „vleeSchJoos" betoog, toen plot seling de zaaldeur werd opengesteoten en een fersohe mannenstem luide den waard aankondigde, dat.... de slager er was,... „De slager!" een (kreet uit. ons wol eer! Natuurlijk algermecne hilariteit-, waartoe dan ook alle aanleiding bestond, omdat vleeseh. niet te koop heette te zijn volgens de regeerings-voorschriften en er zel'fs een algemeen slachtverbod was. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een goed voorbeeld. Een voorbeeld in de goe»'.e richting (in ons blad meerdere malen bepleit.) geven on si alhier de militaire autoritei t ©ra; door deze zijn nJ. eenige H.A. weiland gehuurd met het doel deelen grond productief tó maken voor de voedselvoorziening, door den verbouw vaar bruine boon en. Zoo ejet men thans in onze gemeente Binds enkele dagen de militairen onder deskundige lei. ding hun vreedzamen arbeid verrichten, tot verhooging van 's lands economisch en wel- stand. Moge dit voorbeeld spoedig overal navol ging vinden. Emmabloem. De opbrengst van dte Emmabloem-co'llecte, Maandag j.l. in deze gemeente gehouden, bedraagt ruim i 274. BERKEL EN RODENRIJS. R.-K. Kiesvereeniging. Zondag hield de R.-K. Kiesvereeniging een algemeene ledenvergadering; de opkomst wa® zeer gicot, zoodat de zaal bijna te klein was. Allen waren gekomen om te hooren' spre ken onzen dorpsgenoot-, Prof. v. d. B-urg van Hugeveld, die onis het nieuwe kiesstel sel kwam uitleggen. Aan duidelijkheid ontbrak het niet; een uiteenzetting hebben wij gehoord, voor allen begrijpelijk. De voorzitter en pastoor Vlaming brachten spreker dank voor zijn schoone rede. Daarna volgde stemming voor drie leden voor den kieskring Leiden voor de Tweede Kamer; de drie heeren. aangegeven door het (bondisfoestiuur, werden met algemeene stemmen gekozen. HAZERSWOUDE. Wethouder. In de gehouden raads vergadering is tot wethouder gekozen de heer P. F. Veelenturf. HILLEGOM. Uitgesloten!. De Toewijzingscemnxis- sie voor Veevoeder te 's-Gravenhage heelt H. Jonkman alhier uitgesloten van de be voegdheid aanvragien/ voor veevoeder in te dic-nen. VOORHOUT. Lezing van dr. Hof [man. Men schrijft ons: In het Patronaatsgebouw hield voor de leden der R.-K. Kiesvereeniging Zon dagmiddag dr. A. G. A. Hoffman een po litieke rede, waarin hij «en historisch overzicht gaf van de heidensche en eer ste christelijke tijden in ons vaderland af tot in onze dagen toe, alcEus organisch ontwikkelende de toestanden der katho lieken in opeenvolgende tijdperken om Ifc leöndiigen met de teek.en.ing onzer Roomsche plichten en rechten in den tegenwoordigen tijd te midden van hel volle staatkundig en maatschappelijk leven van ons gemengde Nederland sche volk. Hierna volgde een zeer geanimeerd debat, waaraan bestuurs- en andere le den deelnamen, ook de ZEw. pastour Schravemade, dié aan de bestuurstafel zat. Hoewel het nog vacantie was, wa ren ook eenige heeren professoren van het nabijzijnd seminarium tegenwoor dig. Het accent der rede was gelegen in de verdediging van het Roomsch begrip der christelijke shamhoorighe-id aller maatschappelijke standen ter e<ere en ter liefde Gods; en aan de plicht der katholieken hun beginselen te moeten trachten op vreedzame wijze tot door dringing van alle andere partijen en v-olksdeelen te brengen. Een uitgebreide bespreking volgde nog over het politiek advies, waar de inleider zich om begnj pelijke redenen buiten hield en alleen, op verzoek van bestuursleden, staande de vergadering geuit, een uiteenzetting gaf van de voordeelen, die er onder omstandigheden voor het algemeen Roomsch belang kunnen verbonden zijn aan de afvaardiging van een katholieken geneesheer naar de Tweede Kamer. WADDINXVEEN. R.-K. Kiesvereeniging-. De uitslag der Zondag j.J. gehouden stemming o.p de ver gadering voor de definitieve groslijst (kies kirinig; Leiden) was: Mr. Dr. Kooien 267 pt., Mr. Brantjeis van Rijn 138 pt., "Bruna 11 pt., Moerel 50 pt., (Balvers 4 pt. en Van Well 1 punt. ZOETERMEER-ZEGWAART R.-K. Kiesvereeniging. De uitslag van de stemming voor de definitieve groslijst in de laatst gehouden algemeene vergade ring was al® volgt-: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien 128 als n<>. 1, 52 als no. 2, 27 als no. 3; Mr. W. J. M- Branitjes van Rijn 1 als no. 1, 124 als no. 2 en 16 als no. 3; J. H. M. Balvers 28 als no. 1, 16 ais no. 2 en 145 als no. 3; G. Bruna 2 als no. 3; Dr. A. C. A. Hoffman 5 als no. 1, 10 als no. 2 en 12 als no. 3; F. A. Moerel 2 al® no. 1, 5 a-ls no. 2 en 7 al® no. 3; M. G. v. Well 56 als no. 1, 13 als no. 2 en 11 al® no. 3. Op Dr. Kooien waren dus uitgebracht 515 stempunten, op Mr. Brantjes van Rijn 267 en op Balvers 261, terwijl Van het bracht tot 255. ZOETERWOUDE. R.-K. Kiesvereeniging. Aan de etc«> ming ter verkiezing van drie candid alen voor de definitieve lijst der R.-K. trite •kiesvereeniging „Kamerkieskring Leaden hebben 182 leden-kiezers deelgenoot Uitgebracht werden op den heer Balver* 39 stemmen als no. 1, 22 als nog 2 en te als nio. 3; op Mr. Brantje® van Rijn 1 a» no. 1, 121' als no. 2 en 35 als no. 3; den heer Bruna 2 als no. 2 en 2 als no. ï>p Dr. Hoffman 2 als no. 1, 4 als n°- en 3 als no. 3; op Mr. Dr. Kooien 139 bï no. 1,210 al® no. 2 en 12 al® no. 3:#op den heer Moerel 1 als no. 1> 11 als no. 2 cW 19 als no. 3, en op den heer Van 1 als no. 2 en 7 al® no. 3. i Zoodot gieikrxzen zijn Mr. Dr. Koo.en no. 1 met 469 punten Mr. Brantjes Rijm als no. 2 met 280 punten en de b» Balvers ak> no. 3 me: £66 punten.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2