ie £cidócfie (2oma/nl BUITENLAND. De Oorlog. blad verschynt elkon dag, uitgez. Zon- en Fcestd. L abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Lr Leiden 13 ct. p. week, fl.7U p. kwartaal; bij f agenten 14 ct. p. week, f 1.8-3 p. kwartaal. Franco "f'2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- Ij is voor de Abonné's veittrijgbaar tegen betaling 20ct. p. kwartaal,bij vooruitbetaling. Afzonderlijke "miners 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. WOENSDAG 24 APRIL 1918. Bureau; STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2600 Postbus 6. De Advertentieprijs nedraagt ysn 15 regels f0.76 elke icgel meer 15 ct Ingezonden inedsdeclingeQ van I3 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke kortiug. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30'woorden. Ieder woord meerlcC Afbrokkeling. Ai die nieuwe politieke partijtjes, welke u, uit den grond worden getrokken, be- 1 i ten slotte anders niets dan de on- vredenheid van velen over de beginsel- jacht hunner eigen bestaande politieke Wij. En voor «zoover dan ook die nieuwe par ten leden onttrekken aan de vrijzinnige 'ncentratie als er nog van een vrijzin- ige concentratie sprake kan zijn be- jeft dit noch verwondering noch teleur- lling te baron. je afbrokkeling van de liberale artijen naar de zijde van het socialisme 86ft reeds gegrepen, met verwoestende 'acht, in haar vitaliteit, in haar levens rad! t de zich am haar heen vormende ieuvve partijen schijnen het ontbindings- roces te versnellen. De huidige liberale" partijen voor de uil- of vrij-liberale partij mogen wij een (zondering maken zijn dan ook ten kunstmatig geplant op den uien stam van het liberalisme. Wat in het huidige liberalisme niet is jnti, doch pro. is grootendeels toch anti-liberaal! Q «Oe krachtigste .der nieuwe partijen, die liberalisme afbrokkelen is de Oecono- lische Bond. kan ons onverschillig laten zoo- Is reeds geveegd (misschien mag 't ons el verheugen, in zoover als door die af- rokkeling zou verzwakt worden het anti- ipisme, dat, helaas, door het. drijven van •paalde voormannen, ,de liberale partij iet liet minst de Liberale Unie! imeer meer doordringt! 't Moge overbodig wezen, te zeggen, dat or geen Katholiek de Oecono- sche Bond als politieke partij is aan- jwezen! Wij hebben onze Katholieke sociale ver hangen, óók voor patroons, óók voor rooa-indu.strieelén en voor groot-handela- i, waarin in het licht der Katholieke be- inselen de oeconamische toestanden kun- 0n worden beschouwd en besproken, van aaruit kan gaan voorlichting en leiding, ie als vanzelf cal doordringen de p o 1 i- k, zich als vanzelf zal afspiegelen in !ze yplksvertegen woord i- Onze ééne Katholieke Staatspartij kan zal omvatten alle maatschappelijke trevingen, kan en «zal bevrediging ihenken aan aller sociale verlangens. Onze eenheid, ook in de poiiliek,-geeft in het geheel onzer Partij de kracht om i wentschen der deélen te voldoen. Die eenheid wortelt ten slotte in en 'oeit voortuit de volheid onzer, beginse- in, waardoor kan worden gericht en in pb'.oei omhoog gestuwd heel het rnaat- ihappelijk le'ven, in al zijn echakeeringen. )a eenheid der Katholieke Staatspartij onze benijdenswaardige kracht en aarom, wij herhalen het, is de nieuwe olitieke partij, de Oeconomische Bond, oor de Katholieken een afgesloten terrein. De Oeconomioclre Bond kan af brokke lig beteeken en voor de Liberale partijen... tan 'e Katholieke partij zal .zij niets (brokkelen, niet het minst! Stilstand op het Westfront. Aanval «p Oostende en Zeebrugge: de Engelschon uiten oude kruisers in de havens van Moemde plaatsen aan den grond. - et Kanaal van Brugge vermoedelijk (gesloten. Do onderhandelingen met Menie. Overzicht. Van liet eigenlijke front in het vesten ivallen geen nieuwe bijzonder heden te melden. Nu er betrekkelijke rust leerscht, kan eens duidelijk worden op- smaakt, iclat het slagveld 5n Noord» 'lankrijk en Vlaanderen thans reeds een toni van honderd vijftig kilometer lengte teelt verkfëgen. öp den Zuidelijken vleugel vormt het tol van Coucv tusschen de Oise en de niette de voorloopige afsluiting der ge- fechtsbedrijvigheii'In het. Noorden breid de de actie zich bijna uit tot het vereeni- imgspunt van het Yperen-kanaal met de her. Wanneer men op eiken kilometer van dit •Rechtsfront één divisie rekent, met in- ^rip van de reserves, dan krijgt men tolgens de imilitaire Duitsche schrijvers ■tm nagenoeg juiste voorstelling van de Merkte der millioenenlegers, die op dit "'gestrekte gebied met elkaar strijden. Genoemde schrijvers zijn zich .ten volle van de moeilijkheden', wedike den 'Uitsche troepen nog te wachten staan. Een der grootste daarvan is de omvat» |Me bestorming en verovering van den Nut der Gats, een ten Noorden van ■etre-Meteren gelegen heuvel. Op «zijn 158 R'er hoogen top bevindt zich een van ver- erkingen voorzien Trappistenklooster, Rai'van de gebouwen door hooge muren """"igd zijn. Van den top loopen naar ^ar»ten heuvelringen uit. De frontale r,vil zou echter door het gelijktijdige /•Rijpen van jiet viertje leger van uit het 'ka gesteund kunnen worden. In tegenstelling met de actie te land, heerscht er thans groote bedrijvigheid ter zee, waar de Engelschen voor de eerste maal een grootsch opgezette onderneming op touw hebben gezet en uitgevoerd tegen Oostende en Zeebrugge, de beide havens, die als steunpunten dienen voor de Duit sche duikbooten en torpedoflottilles, die van daaruit het scheepvaartverkeer der Geallieerden in het Kamaal bemoei Lijken. De Britsche admiraliteit heeft op eenigs- zins andere wijce een imiddel toegepast, dat ook bij de landing op Gallipoli werd ge bruikt. Werden daar als oorlogsschepen vermomde passagiersschepen, vol man schappen, aan den grond gezet, hier heeft imen getracht te Oosteinde twee en te Zee- brugge drie oude kruisers, gevuld met be ton, in de haven aan den grond te zetten. Te Oostende zijn de.schepen op den grond .geloopen, echter blijkbaar niet met het gevolg, dat de haven er door verstopt is geraakt, althans heeft Geddes daarover in het Lagerhuis niet gerept. Te Zeebrugge is het beter gegaan, daar zijn 2 ,,blokschepen" aan den ingang van het kanaal van Brugge aan den grond geloopen en het derde in de vaargeul. De ontplofbare duikbooten, die de havenhoof den moesten vernielen, schijnen minder goed zich van haar taak gekweten te heb ben. Ook zijn Engelsche matrozen op de havenhoofden geland en hebben «zich daar een uur lang staande gehouden. Dé bedoe ling was, dat zij de havenhoofden verder zouden vernielen, maar dit schijnt ook niet geslaagd te zijn. In elk geval echter im«oet, naar Geddes meent te mogen aannemen, het kanaal van Brugge geblokkeerd zijn. Is dit inderdaad het geval, dan is het bereikte resultaat toch al groot, al zijn de aangewende middelen zeer kostbaar geweest. Want is het kanaal afgesloten, dan kunnen de Duitsche duik booten en torpedobooten, die in de binnen haven van Zeebrugge liggen, niet in- of uitvaren. Men zal «zich herinneren, dat er inder tijd, voordat de onderhandelin gen met Roemenië begonnen, reeds sprake geweest is van een „regeling van het dynastieke vraagstuk". Men liet toen in de Duitsche pers doorschemeren, dat m.isschien een der vredesvoorwaarden der Centralen zou luiden: .troonsafstand vin den huidigen koning. Daar is niets van gekomen en daaraan wijt een deskundige schrijver in de „Kól- nisehe" alle moeilijkheden. Hij beschrijft den koning als een willoos wrak, die bij het onderhoud met Czernin niets beters wisjL te dpfijj. dan voortdurend te huilen. De koningin (van Engelschen bloede) zwaait den scepter en beheerscht ook den kroonprins. Marghilaraian nu heeft al zijn best ge daan om de dynastie te redden en daar mede heeft hij ook de hofkliek, d. w. z. Bratianu en de zijnen, gered. En de ge vallen Bratianu schijnt eijn opvolger Mar- ghiloman zoodanig onder zijn invloed te hebben gekregen, dat deze, door het lavee- ren tusschen twee stroomangen, zich er niet. meer uit weet te redden. Op Zee. Een zeegevecht. Een der Duitsche patrouilles stiet op 20 April des namiddags in het grensgebied der Duitsche Bocht ten N. van Terschel ling op lichte vijandelijke oorlogsschepen, die na een kort artilleriegevecht in volle vaart terugtrokkerf. De vijand werd meer malen getroffen. Aan Duitsche «zijde geen schade en geen verliezen. De haven van Brugge afgesloten. In het Engelsche Lagerhuis deelde Eric Geddes mede, dat tengevolge van de ope raties bij Zeebrugge de ingang van het kanaal naar Brugge waarschijnlijk volko men is afgesloten. Duitschland. Pauze of einde? De militaire medewerker van de „Deut sche KriegsztgV" schrijft, dat Duitschland als overwinnaar rustig tijd en plaats voor een volgenden stoot kan bepalen. Daarom kan het den nieuwen slag .zoo voorberei den, dat die zoo min mogelijk offers kost. Frankrijk. De zaak-Caillaux. Het onderzoek inzake Caillaux is bijna afgeloopen. De rechter van instructie zal zeer spoedig kunnen beginnen met het ge reedmaken van de acte van beschuldiging. Rusland. De begroeting der Bolsjewikl. De begroot ing van de bolsjewiki-regee- ring voor de eerste zes maanden van 1918 schat de uitgaven, naar Reuter ons seint, op 2iy% milliard roebel. De commissaris voor financiën verklaarde in een zeer ge drukte toespraak over de onmogelijkheid «zoo'n som. te dekken, dat groote bedragen door de hand der plaatselijke sovjets gaan, maar, voegde hij er bij, niemand weet, waar het geld gebleven is. Wat de vrede van Brest-Litofsk kost. Het rapport van het handelscomm.issa- riaat somt Rusland's verliezen op ten ge volge van het verdrag Brest-Litofsk: 780,000 vierkante kilometer grondgebied, 56 im<iIlioen inwoners of 32 pet. van Rus land's bevolking; 21530 kilometers spoor wegen dus een derde; 73 pet. van de totale opbrengst van het Ijzer; 89 pet. van •ie kolenproductie; 268 suikerraffinaderijen. 918 lakenfabrieken. 574 brouwerijen, 133 tabakfabrieken; 1685 jeneverstokerij^^, 244 fabrieken van chemische producten; 615 papierfabrieken; 1073 mechanische fabrie ken. Het verloren grondgebied bracht jaar lijks 845238 imillioen roebel op en telde 1800 spaarkassen. D9 Oekrajina. De vredeisonitferhandelingen iwet Rusland, Volgens een bericht van het Gekrajien- sche persbureau „Uta" heeft de Oekrajien- sche regeering in een nota aan de Ru&si- sche voorgesteld de vredesonderhandelin gen te Koersk te houden en is in uitzicht gesteld, dat de Oekrajiensche delegatie daar den 21sten April zou aankomen. In de nota wordt tevens verzocht de onrechtmatige vervolging van Oekraji- ners, die «zich op Groot-Russisch grondge bied bevinden, te staken en door de Oekra jiensche koloniën gekozen vertrouwens mannen tot nader or dér als vertegenwoor digers der Oekrajiensche volksrepubliek te erkennen en hun consulaire bevoegdhe den te verleenen, de Oekrajiensche burgers niet te beletten terug te gaan naar hun land en aan de verschijning van Oekra jiensche boeken en -tijdschriften niets- in den weg te leggen. Palen. Een Correspondentiebureau. In Den Haag is een Poolsch Correspon dentie-Bureau opgericht, onder leiding van dr. Jan Wlodek, in opdracht van het po litieke departement van de Poolsche re geering. 1-Iet doel is volgens een ons toegezonden mededeeling: de Nederlandsché pers en de openbare meening in Nederland op de hoog-te te brengen van de in Polen lieer- Hc-bende politie-ke en economische toestan den en verslag uit te brengen van den wederopbouw van den Poolschen staat en zijn instellingen, voornamelijk echter van de politiek en de werkzaamheid van de Poolsche regeering. China. Organisatie van het leger. De Chineesche bladen weten mede te deelen, dat vóór de gezamenlijke interven tie van Japan en China in Rusland zal ge schieden, het Chineesche leger eerst door Japan georganiseerd zal worden. Vermoe delijk is een en ander in de geheime over eenkomst, waarvan vroeger melding werd gemaakt, geregeld. Vereenigde Staten. Graan voor Beïgië m Noord-Frankrijk. De voedse'.verscheping voor de burger bevolking der Geallieerde landen is tien dagen uitgesteld, om 3 imillioen bushels graan te brengen aan de Belgen, die ver klaard hebben dat zij wanhopig in het nauw zitten. Een deel der graanladingen gaat naar het door de Duitschers bezette gebied in Noord-Frankrijk. Noorsohe schepen gecharterdl Het ministerie van scheepvaart heeft 400.000 ton No-orach e scheepsruim^ gechar terd, Oim te gebruiken in de niet-gevaar- •lijke handelszone, voornamelijk voor de Zuid-Amerikaansche schepen vrij om ge bruikt te worden in het gevaarlijke gebied. Verschillende Oorlogsberichten. Die Parijzenaars; Het. Parijsche „Thea tre Êdouard Sept" annonceert het vol gende: „Het Theatre Edouard Sept" is buiten gewoon gelukkig. De" honderdste voorstel ling bewijst zijn succes met het stuk: „Het kindermeisje van Abraham". Ook heeft het 't zeldzame voordeel, dat het aan het publiek de meest veilige schuilplaats ver schaft. Het. schouwburglokaal ligt onder den began en grond, en is afgedekt door een gebouw van vijf verdiepingen. Ingeval van een luchtaanval kan het publiek op zijn plaats blijven zitten, totdat het gevaar ge weken is. Beïastïng op de wee'de. De „New Sta tesman" wijst er op, dat de invoering van belastingen op verschillende weelde-artike- len, zooals die in Frankrijk bestaan, mis schien aan Engeland ten voordeel zou kunnen strekken. Indien men een derge lijke belasting niet zou willen invoeren op kleedingstukken, lekkernijen, sieraden enz. dan zou toch in ieder geval kunnen wor den overwogen, ze toe te passen o,p alle re- koningen van hotels cn restaurant®, waar op men 10 pet. zou kunnen heffen, zegt •het blad. De betaling zou dan kunnen ge schieden door middel van een zegel op de rekening. Ook is er ruimte voor de lang beloofde belasting op dienstboden, indien iemand er meer dan een of twee heeft. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Vleesch, vet, margarine en boter. De minister van Landbouw heeft met ingang van 1 Mei e. k. opgeheven, onder dankbetuiging aan de heeren voorzitters en leden van deze commissie voor de door hen in deze functies aan den lande bewezen diensten: lo. do Rijkscommis sie van Toezicht op de Vleeschvereoni- ging; 2o. de Rijkscommissie van Toe zicht op de Bolervereeniging; 3o. de Commissie van Advies, toegevoegd aan het Vetdistributiebureau. Ingesteld is een Rijkskanloor voor vleesch, vet, margarine en boter (Rijks kantoor voor vet en vleesch, R. V. y.) en daarvan benoemd tot president-di recteur B. E. Lugard, tot directeuren L. Blok en J. Edelman. Melken kaas. De minister van Landbouw heeft met ingang-van 1 Mei e. k. opgeheven, onder dankbetuiging aan de heeren voorzitters en leden van deze commissie voor de door hen in deze functies aan den lande bewezen diensten: io. de Rijkscommis sie van Toezicht op de Kaasvereeni- ging; 2o. de Rijkscommissie van Toe zicht óp de Vereeniging van Fabrieken van Melkproducten^ Ingesteld is een Rijkskantoor voor melk en kaas (R.M.K.) en tot president- directeur daarvan benoemd dr. A. G. Breen, rijkszuivelconsulent, terwijl de benoeming van nog twee directeuren nader zat worden bekend gemaakt. De aanvoer van graan uit Oekrajine naar de Gen- tra l'e mogendheden. De „Vorw&rts" publiceert de cijfers van de graanaanvoeren, welke de re geering van Oekrajine bereid is aan de Centrale Mogendheden te doen, De laai- sten zullen kunnen ontvangen 480 mil- lioen K.G., waarvan voorloopig te leve ren 80 millioen per maand. Veel is dit niet. Vermoedelijk zal het grootste deel ervan wel voor de legers bestemd zijn. maar zelfs als men aanneemt, dal net over de geheele bevolking zal worden verdeeld, wat beteekent het dan nog? Men stelle het bevolkingscijfer van Duitschland en, Oostenrijk-llongaiije, om ons alleen tot deze twee staten le beperken, op ruw 120 millioen, dan be teekent een maandelijksche aanvoer van 80 millioen K.G., een vermeerdering van het dagclijksch rantsoen met 2 2/3 millioen K.G., d.w.z. met nog geen 25 gram per dag per hoofd der bevolking. Berekent men, voor hoe lang de totale hoeveelheid van 480 millioen zou kunnen strekken, dan krijgt men lot uitkomst, d'a't ^Dui'tschiland en Oostenrijk alaai mede/ een broodvoorziening, als wij thans hebben, gedurende 20 dagen zou den kunnen verstrekken. Met het oog op deze cijfers kan men begrijpen, dat Duitschland zich niet bereid kon ver klaren ons een deel "Van zijn graan af te staan. ,,Hbld.:' Kaas. De Coöperatieve Kaasproducenten Vereeniging, gevestigd te Gouda, heeft in een adres het volgende onder de aan dacht van. het departement van Land bouw, afdeeling crisiszaken, gebracht: Voor de win ter-periode is een maxi- mum-produclie-prijs voor kaas vastge steld. Dé veehouder meent het recht te hebben, dat die prijs hem dan ook voor zijn product wordt uitbetaald, hoewel dit nimmer is gegarandeerd. Door de stagnatie in den uitvoer en door den indroog; die reeds wekeri op het product drukt, is het echter thans niet meer mogelijk, den productieprijs uit te betalen. Zelfs adressante, die ais coöperatieve vereeniging geen winst behoeft te maken, maar slechts haar ^bedrijfskosten in rekening brengt, fis thans niet meer in staat, dien prijs te betalen. Zij meent, dat dit geenszins in overeenstemming is met de bedoeling van de regeering, maar een gevolg van. ten deele plotseling ontstane, omstan digheden. Adressante zegt voorts, dat de be staande onzekerheid de productie zeer drukt, en verzoekt ten slotte, spoedig een zoodanige regeling te treffen, dat de ongewenschte toestand wordt opge heven, hetzij door weer uitvoer te laten plaats hebben, hetzij door den geheelen voorraad voor het binnenland over te nemen. Eenheidsworst. In de week van 15 tot 20 dezer is er 8822 K.G. eenheidsworst afgeleverd. Er was na die levering een achterstand van 1,140,890 K.G., en sedert is er nog 771,908 K.G. toegewezen. Witte pronkboonen. In do vraag, die het lid der Tweede Kamer de heer \V. O. A. Koster inzake het opdrijven van prijzen tot den minis ter van Landbouw heeft gericht, wordi ook: van witte pronkboonen gesproken. De heeren gebroeders (Van Namen, te Zwijndrecht, hebben naar aanleul.ing daarvan aan «den heer Koster bericht: „Medegedeeld zij, dat witte pronkboo nen als zaadboonen tegen hooge orijzen geteeld werden; dat zij eerst bij bou wers onder rijks beslag gelegen hebben, doch daarna werden vrijgegeven onder mededeeling, dat ^ij niet gevorderd zou den worden, en cLat aan den handel en het vervoert geenerlei beperkende be palingen zouden worden in den wegge legd. Intusschen was door teeltbeper king van groene pronksnijboonen ver koop als zaad onmogelijk geworden, waarom wij nu de boonen met onge veer een gulden verlies per kilo als con- sumptieboonen aanbieden. Dit is dus het omgekeerde van prijsopdrijving." Graanvoorraden bij branders. Nu ,c'e branderijen moeten uitstoken, zijn ■controleurs, gezonden door het Rotter- damsch Graancamité, begonnen met het opnemen van de graanvoorraden bij alle branders, wat beëedigde graanwegers reeds tweemaal hebben «edaan. Bij de firma Hasekamp is de voorraad op •last van den minister van Landbouw doon den burgemeester in beslag genomen. Telen van voedingsgewas sen door militairen. Indien bij onderdeel en van -het leger ge legenheid bestaat, buiten de diensturen onder deskundige leiding voedselplanten te verbouwen, kan hierbij hulp in den vorm van een geldelijk voorschot worden verleend door het Kon. Nationaal Steun comité. De betrokken commandanten kun nen zich daartoe rechtstreeks wenden tot het secretariaat van dit comité (Nieuwa Uitleg, 's-Gravenhage) imet beknopte me dedeeling van den opzet van het voorgeno- mene en het noodig geoordeelde bedrag. Met het oog op het reeo's ver gevorderd seizoen worden dergelijke aanvragen met spoed ingewacht. De Nederlandsche Manulac turenhandel en de Ned. R.-K. Middenstandsbond. Jfcin den minister van Landbouw, Nij-« verheid en Handel werd door den R.-1G Middenstandsbond het volgende adre3 gezonden: „Aangezien in de laatste tijden de prij zen van de manufacturen zoo ontzettend gestegen zijn, dat de arbeidersbevolking die bedragen niet meer kan besteden, en reeds de meening verkondigd wordt dat de regeering tot rantsoeneering der manufacturen met maximumprijzen zal behooren over le gaan, meent het oe- stuur van den Ned.v R..-K. Middenslands bond uwe Excellentie ^op de volgende punten te moeten wijzen, die zeer zeker zullen bijdragen om inzake manufactu ren een goede regeling te treffen. 1. De regeering trede krachtig op tegen het vasthouden van de uit het buiten land ingevoeTde goederen, en tegen den kettinghandel in die artikelen. II. Er worde een commissie benoemd, die de prijzen der grondstoffen (garens, katoen of wol) die aan de binnenland- sche fabrikanten worden geleverd, goed keurt. Deze commissie stelt een maxi-* mum prijs vast voor die grondstoffen, en gaat tot onteigening over, wanneet blijkt da't prijsopdrijving geschiedt. ill. Ook worde een commissie ingv steld voor het vaststellen der fabrieks prijzen. De fabrikant zal geen prijsver- hooging mogen laten intreden dan na dat' hij aan de commissie het bewijs heeft geleverd, dat de verhooging door het stijgen van de prijzen der grondstof fen, van de exploitatiekosten en loonen gerechtvaardigd wordt. Slechts wan neer deze commissi© toestemming geeft mogen de fabrieksprijzen worden ver hoogd. IV. Mocht uwe Excellentie ertoe-over» gaan, voor de manufacturen Rxntsoe- neering en maximumprijzen in te voe-> ren, dan verzoeken wij dringend, daS ook de Ned. R.-K. Middenstandsbond te voren in deze zal worden gehoord: V. De Ned. R.-K. Middenstandsbond meent terecht te kunnen vragen, dat aan zijn leden-manufacturicrs en aan z-.jn leden-kleermakers zitting worde ver leend zoowel in de Algemeene Bedrijfs- Compagnie te Rotterdam, die belast «3 met den verkoop der in beslag genomen manufacturen, welke niet geschikt zijn voor het Koninklijk Nationaal Steun comité, als in het Rijksbureau voor Mn nufacturen le 's Gravenhage. VI. Voor de goederen, benoodigd vooi> de vervaardiging van de strikt noodigfl volks-onder- en boven-kleeding worden verschillende soorten regeeringsartike- len beschikbaar gesteld met een daar* van niet te verwijderen kenmerk." Het adres gaat vergezeld met een mei morie van toelichting. Verhoog'ing van de Oorlogs winstbelasting. Het dezer dagen door den minister van Financiën in de Tweede Kamer aangekon digde wetsontwerp tot verhooging van de Oorlogswinstbelasting van 30 op 50 pet. is thans bij den Raad van State ingekomen. Opkomst van dienstplich tigen. Op 6, 7 en 8 Mei zullen onder de wape nen worden geroepen de Nederlandsche idienstplichtigen, die in Duitschland ver blijf houden. Daar zij sedert een paar jaar niet zijn opgeroepen, in verband met heb voorkomen van besmettelijke ziekten in sommige plaatsen en zij nu allen tegelijk worden opgeroepen, zal-het aantal belang rijk zijn. Een gedeelte moet opkomen in Fries land te Rijp, een ander gedeelte te Milli- gen in Gelderland. Tegen het smokkelen. In icïe Katholieke kerken van de Gelder- sche grensplaatsen is Zondag een waar schuwing voorgelezen van den aartsbis schop van Utrecht om toch vooral da smokkelarij achterwege te laten, daar mem hiermede te kort doet aan de vele noodlij denden, idle in de»ze tijden een moeilijken strijd om het bestaan imoeten voeren. Eén ©clheepje niet in beslag genomen. De New-York Times" van 21 Maart meldt, dat een der in Amerika liggende Nederlandsche stoomschepen, n.i. do „Bies- bosch", een scheepje van 241 .ton nette, niet in belag is genomen. Dit schip, een der kleinste, die ooit den Oceaan oversta ken, kwam ongeveer een jaar geleden in Amerika aan, oun< een lading schrijfmachi nes voor Nederland in te nemen. Het wenl efohtetr verlikidordi terug te koeren.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1