Je Lei rant". Tweede Blad. Woensdag 17 April 1918 Ingezonden Stukken. Het Boïiö8advie3 voor den Kamer- kieskring Leiden. Het is ten volle verklaarbaar, dat vele Roomsche kiezers van onzen Kieskring in de laatste weken het spoor bijster worden en de vraag stellen, of men na alles wat men thans in den Leid- chen Kring ziet gebeuren, nog spreken kan van een verplichting om het Bondsadvies voor onzen Kring i n z ij n g e b e e 1 op te volgen en dus bij de aanstaande verkiezingen in de locale kiesvei eenigingen als no. 1 te stemmen mr. Kooien, als no. 2 mr. Brantjes van Rijn en als no. 3 den heer Balvers. Op den tweeden Paaschdag heb ik in de jvergadering van onzen Kieskring betoogd, lüat' de kiezers wel degelijk verplicht wa ren zich aan het Bondsadvies té houden, ook al gaf, wat ik ten zeerste blijf be treuren ons Kringbestuur niet een ad vies, dat volledig daarmee klopte. Is liet Bondsadvies dan bindend? Neen, indien men zou bedoelen, dat het Bondsbestuur een bevel zou gegeven hebben om de genoemde candidaten in de gestelde volgorde te kiezen. Een dergelijk hevel bestaat eenvoudig niet. Maar even beslist antwoord ik ja, in- idien men bedoelt, dat ieder redelijk rnensch verplicht is zich te onthouden van het ètellwi van onverantwoordelijke daden. Het komt coo dikwijls voor in het leven, dat er geen bevel van boven-af bestaat, en dat men toch als redelijk wezen de ver plichting heeft in den vollen zin van het woord om bepaalde handelingen te stel den en andere na te laten. Laat ik dit toe dichten door een eenvoudig voorbeeld. Gij •rijdt op uw fiets en ziet ergens een bord staan roet de waarschuwing: „Afstappen! Gevaarlijke helling." Dat advies van het bestuur van den Wielrijdersbond is na tuurlijk niet bindend in dien zin, dat er ieen bevel zou gegeven zijn om af te stap pen. Dat bevel bestaat eenvoudig niet, en onder dat' opzicht is er dus geen verplich ting om van de fiets te komen. Maar niet tegenstaande dat eal toch ieder redelijk mensch zich wel degelijk verplicht achten om zich aan het daar geplaatste "advies te houden, omdat ieder zelfs zonder bevel de verplichting erkent om zich te onthouden van onverantwoordelijke daden. Doorrij den zou onverantwoordelijk zijn. Welnu, ook het niet opvolgen van het Bondsadvies Ss een onverantwoordelijke daad, omdat daardoor de-% met zooveel moeite- opge bouwde en toch zoo absoluut noodige or ganisatie op het terrein van het politieke (lever, zou worden stuk geslagen. Het po litiek advies werd opgemaakt-, na rijp be raad. door mannen uit het geheele land, die dus het geheele terrein konden qver- zien, en dan nog' wel met volkomen een stemmigheid. Zou men zich dan niet schuldig rnaken aan ondermijning van .eigen organisatie, indien men'zich de vrij heid veroorloofde van dat advies af te wijken? Zou men daardoor niet schuldig staan aan het' stellen van een onverant woordelijke daad? Mijns inziens hebben meerdere bladen door hun lezers voortdu rend voor te houden, dat het politieke ad vies maar een advies was, den kiezers te veel den indruk gegeven, dat zij vrij waren er van af te wijken. Een bevel bestaat er niet; imen is dus niet gebonden van b uite n-a f. Maar een ieder, die beseffen kan wat de politieke eenheid voor de Katholieken beteekent, zal toch i n»- m e r 1 ij k in zich de verplichting gevoelen om het advies op te volgen. Men is dus eigenlijk volstrekt niet vrij. Na afloop der vermelde Paasch-verga- tiering is door enkelen, naar mij ter oore ikyvam, gevraagd, of er dan in den Kies kring Leiden zulke gevaarlijke hellingen bestonden. Ik antwoord daarop: ongetwij feld ja, en niet alleen in Leiden, maar ook •in alle andere Kicslsringen. Immers, in dien men, in welken Kring dan ook, er toe zou overgaan om het advies niet te vol den, zou men de kracht onzer Roomsche politieke organisatie en daarmede onze po litieke eenheid in «eer groot gevaar bren gen, zou men dus een belangrijk deel van ons openbare Roomsche leven op een ge vaarlijke helling plaatsen. En zou zulks zonder gevolgen blijven voor andere on derdeden van ^atzeifde openbare leven? Ik kan dus niet anders inzien, of er be staai voor de Katholieke kiezers wel dege lijk een plicht om -zich te houden aan het politieke Bondsadvies. M. a. w., wij, kie zers van den Leidschen Kieskring, moeten zorgen, dat hier als no. 1 wordt gekozen mr. Kooien, als no. 2 mr. Brantjes van Rijn en als no. 3 de heer Balvers. Nu heeft zich in onzen Kring in de laatste weken een fpit voorgedaan, dat, gelijk ik boven zeide. bij^ -velen de vraag doet rijzen,^pf nu nog langer kan gespro' ken worden van een verplichting om het advies in e ij geheel op te volgen. Ik doel hier niet op de circulaires, die verspreid worden ten gunste van candi daten. die wel op de groslijst voorkomen, doch die niet door het Bondsadvies zijn aanbevolen. Het is zeer goed denkbaar, dat sommigen den candidaat hunner keu ze liever aanbevolen hadden gezien. Ik kan mij gemakkelijk indenken in sommi- ger teleurstelling. Maar nu het Bonds advies eenmaal anders luidt, gaat het voor organisatiemannen niet aan. zich langer te blijven verzetten. In betrekking -tot dergelijke circulaires verwijs ik naar d-e boven gegeven redeneering. - Daar is 'echter eert fait, dat de speciale aandacht vraagt. Men -is namelijk bezig Ito iVer^reiLden een circulaire ten g-uns-be van een candidaat, die ook door 't Bonds advies is aanbevolen, n.l. den heer Balvers. En door vieleri wordt, m. i. terecht, ge vreesd, dat die afzonderlijke propa ganda voor slechts één der drie aangeval len candidaten tengevolge zal hebben, dat hij- bij de a.s. verkiezing in de locale kieavereeniging een 'hoogere plaats zal be reiken dan hem door liet Bondsadvies wordt toegewe nsciht. Moeten wij nu nog, zoo vraagt men, don Iheer Batvers als nr. 3 blijv-en stemmen-? Gij hebt op do vergadering van 1 April die verplichting ingescherpt; meeirt gij ook thans nog bij die \erplichi::.g te moeten blijven? De reden, waarom -men mij die vraag stelt, -lijkt mij «eer ernstig en volkomen gegrond. Immers, z»o ®egt men, bet gevaar is niet denkbeeldig, dat e>cn groote manen der kiezers, die het politieke leven niet van nabij em nieti met de noodige belang stelling volgen, door die speciale propa ganda in den waan zal worden gebracht, dat dus de beer Balvers de candidaat is, dien men vóór de anderen moet kiezen. Het is dus wel zeker, dat velen hem als nr. 1 of minstens als nr. 2 zullen kiezen. Stemmen nu bovendien de kiezers, die wél o-p' de boog tie zijn en die zich ook orde lijk willen -gedragen, 'hem als nr. 3, dan w-erken zij mede aan het bereiken van een resultaat, dat juist ingaat tegen het Bonds advies, hetwelk hem op de derde plaats weusicht. Want het wordt dan waarschijn lijk, dat hij nr. 2, misschien wel nr. 1 in den Leidschen Kring worden zal. Blijven dus de ordelijke kiezers het Bondsadvies in betrekking tot nr. 3 volgen, dan weiken zij eigenlijk dat advies tegen. Welnu, ik vind deze redeneering volko men steekhoudend. En het is dan ook zeer juist gezien, dat men, na hetgeen thans in den Leidschen Kies kring is gebeurd. bij de aanstaan de veikiieizingen in de locale kiesvereeni- gingen zich zelven de vrijheid kan ver oorloven, als nr. 3 te stemmen een of anderen candidaat van de groslijst, wien men maar wil. Een dergelijke tactiek ligt zelfs geheel iu de lijn van het boven gegeven betoog, dat wij verplicht zijn het Bondsadvies op te volgen. Immers op deze wijze alleen hebben wij zekerheid, dat in den Leidschen. Kies kring het door dat advies gewenschte resultaat bereikt wordt, rn. a. w., dat wér kelijk Mr. Kooien als 1, Mr. Branies van Rijn als 2 en de heer Bahers al9 3 gekomen "wordt. Ter bereiking van dat doel stonden twee wegen ojien. Vooreerst de normale weg, diien i'k op tweeden Paaschdag aan gaf. Nu echter de verwarring-stichtende circulaire van een deel der kiezers het aan een ander deel onmgelijk maakt den nol-malen weg te blijven bewandelen op straffe van aan een verkeerd eindpunt aan te komen, staat den ordelijken kiezers nog een tweede weg open-, een abnormale weliswaar, maar waarlangs men dan toch het gewensch-te eindpunt nog zal kun nen bereiken. Langs dien weg alleen meen ik, dat het nog mogelijk is voor de Katholieke kiezers van den Leidschen Kieskring, om in over eenstemming te komen met de waarschu wing van Baron van Wijnbergen, die in zijn ingezonden stuk van 1.1. Donderdag 11 April in dit blad, ons zoo 'krachtig moge lijk aanraadde, om „het gegeven advies trouw op te volgen in het -belang der zaak". Ik rneen dan. ook, dat mijn betoog geheel en al ligt- in de lijn van dat ingezonden 6tiuk. Ten slotte zij vermeld, dat ik met dit artikel volstrekt niet bedoel die candida- luur van den heer Balvers tegen te wer ken. Overeenkomstig het Bondsadvies ijver ik er voor, hein de derde plaats op de Leidisohe lijst te (bezorgen. Maar wel meen ik te mogen protesteeren tegen degenen, die door hun eenzijdige propaganda tegen het Bondsadvies ingaan en die daardoor óe ordelijke kiezers dwingen tot het in slaan van een ebnormalen weg. J. D. J. ABNGEXENT. Warmond. Pr. Bodegraven, April 1918. Oe voedselvoorziening. Al lang heeft de voedselvoorziening van ons volk te wenschen overgelaten, doch vooral hier buiten was de nood nog niet zoo nijpend, waren nog aller lei levensmiddelen af en toe te bekomen. Hierin is nu nagenoeg plotseling ver andering gekomen door de verkleining van het toch al zeer karige, broodrant soen op 2 ons per hoofd per week. Waar bovendien melk ,en eieren door de prij zen voor den arbeider haast niet le, ver krijgen zijn, rijst en peulvruchten'niet of nagenoeg niet gedistribueerd worden is, het, voor de voeding zoo noodzake lijke, eiwit tot een minimum rantsoen terug ge-bracht, dat voor volksvoeding niet meer voldoende mag heeten. Vet wordt eveneens uiterst spaar zaam verstrekt, margarine is haast niet te krijgen, boter fS zeer kostbaar. Voegt men daarbij, dat het aardappel- rantsoen n.iet toei'eikend is pm het brood te vervangen, de groentevoorraad ook verminderd, dan ziet de toekomst er donker genoeg uit. Men kan hierover wel morren, doch verbetering wordt hiermede niet ver kregen,het voedsel is er nu eenmaal niet (meer, en waar niet is, verliest de keizer zijn recht- We moeten dus zoeken naar middelen om nog zooveel mogelijk profijt van het beschikbare voedsel le trekken. Een der middelen hiertoe is het halen van voedsel in de centrale keuken. Hier wordt nog getracht om per portie de nooTtig geachte hoeveelheid vet ons) en eiwit (40 gram) te verstrekken. Ilie-rdoor moest de prijs langzamer hand stijgen, doch de bekende maatre gelen van het gemeentebestuur van Bo degraven hebben het voor het keuken- bestuur^mogelijk gemaakt om de por ties nog voor do bereikbare prijzen van 10 of 12Yi cent beschikbaar te stellen. Laat u dus. ook in liet belang vooral van uw 'kinderen, die- het meest door ondervoeding zullen" lijden, niet weer houden om, hetzij geregeld, hetzij voor aanvulling, voedsel van de Centrale Keuken te betrekken, u handelt daar mede in uw eigen belang. Bezwaren kunlien er niet zijn. Bedee ling is deze vorm van voedselvoorzie ning absoluut niet, ook op brood, peul vruchten, vet, eenheidsworst enz. wor den door regeermg en gernee ite belang rijke bedragen bijbetaald en niemand schaamt zich daarvan te profiteeren. De bereiding van het eten geschiedt zoo zuiver mogelijk, ondar aanhoudend toezicht. Getracht wordt om het eten zbo smakelijk .mcgolijk le maken en zooveel mogelijk. in overeenstemming met dan smaak van het publiek. Door do vier bekende dislributie- plaatsen behoeft niemand, in den k^inf van het dorp wonend, ver te loopen om zijn eten te halen. Daar niets wordt thuisbezorgd, is deze kleine moeite voor ieder gelijk. .Voor de buitenwijken, zullen, bij vol doende aanvraag, middelen worden ge vonden, om ook daar het eten te doen distribueer-en. De commissie van de keuken beseft ten volle van welk nut de keuken juist in deze tijden kan zijn. Ieder kan zich dan ook met vol vertrouwen met zijn wenschen tot haar wenden. Indien mo gelijk, zal er mede ten zeerste rekening worden gehouden. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat door de groote belangstelling, die de burgemeester van Bodegraven in het werk van de Centrale Keuken toont, het mogelijk is om alleen de allernoodzake lijkste bons in ruil voor porties eten te vragen. Men behoudt dus nog een be langrijk deel van de levensmiddelen bons voor zichzelven. V.B. Wanneer zal daar een einde aan komen? Een weerzinwekkend en een diep treurig beeld van den nood der tijden krijgs men dagelijks te aanschouwen wanneer men langs Leddens straten loopt. Overal ziet 'men groepjes of groepen menschen, soms uren wach tend voor de verschillende winkels, wanneer er een of ander artikel gedistri bueerd wordt, zich verdringen om dit machtig te worden. Wel_ bedroevend irnag het worden genoemd, dal bij de vele ontberingen ,die men zich getroos ten moet. ook nog zooveel moeite moet gedaan worden, om zich v&njiet noodi ge te voorzien. Men kan echter zulke tooneelen, die men op den dag te zien krijgt, niet als het ergste beschouwen. Erger, veel erger, is het, wat men hoort vertellen van hetgeen dagelijks voor de gemeentelijke vischwinkel plaats heeft. Diep in den nacht, klokke 3 uur, ko men de menschen daar al post vatten, eu liggen, zitten of staan in de koude of regen te wachten tot halfzeven, wan neer de volgnumers worden uitgereikt, waarop men dan om 8 uur visch kan bekomen. En onder die menschen be vinden zich vrouwen en kinderen, stumpertjes van 6, 7 jaar of ouder, op welker gezichten men de ellende ziet uitgedrukt, die er op worden uitge stuurd of door de ouders worden mede genomen, om zoodoende eenige meer dere ponden visch machtig te worden, daar aan ieder een bepaalde hoeveel heid wordt verkocht, waarvan ook al weer. helaas, misbruik gemaakt wordt daar die meerdere hoeveelheid door en kelen met winst weer van de hand ge daan wordt. Bij het vernemen van deze feiten stel de ik mij dan ook onwillekeurig de vraag, welke ik hierboven plaatste. Ze ker, daar dient ten spoedigste een einde aan gemaakt te worden. Wel schijnt er een andere regeling in voorbereiding te zijn, maar hoe lang kan dat nog duren? Doch in afwachting daarvan kan en moet hier een verandering in worden gebracht. En dit kan, naar mijn mee ding, gemakkelijk, door bijv. de visch op de levensmiddelenkaart bschikbaar te stellen, evenals dit geschiedt bij de zeep-distribulie. (En tevens meerdere Ievensmiddelen-bureaux op te richten, wat zeker gewenscht en noodig is. Red.) Wanneer een hoeveelheid visch tc wachten is dan zou telkens in de cou rant bekend gemaakt kunnen worden, dat deze visch voor een zeker aantal nummers van de levensmiddelenkaart beschikbaar is. Mocht een dusdanige regeling misschien niet geheel afdoen de zijn, het zou in ieder geval dit ten gevoge hebben; io. dat een ieder in de gelegenheid gesteld wordt regeerings- visch te bekomen; 2o. misbruiken, als hiervoren genoemd, niet meer kunnen plaats hebben, en 3o. dat stumperds van kinderen niet meer hun nachtrust be hoeven op te offeren. Dit laatste is wel het voornaamste. Wanneef de ouders niet verstandiger zijn, dan dient de overheid, in dit opzicht althans, te be schermen. In het vertrouwen, dat deze regelen onder de oogen komen van de bevoegde autoriteiten, zeg ik u, mijnheer de redac teur, dank voor de opneming in uw ge acht blad. L. Z. Geachte redactie Naar aanleiding van een bericht in. uw veelgelezen blad van Zaterdag, on-' dqr motto „Onder het vergrootglas", zag ik onderstaand stukje gaarne geplaatst. Tot mijn verbazing las ik daarin dat uwe redactie het goede voorbeeld waar deerde van de R.-K. Jongelingenver- _e>eniging orn een retraite te houden. Uwe redactie gaat zelfs zoover met aan alle R.-K. vereeni,gingen aan te raden dit goede voorbeeld te volgen. Weet uwe redactie dan niet dat sinds jaren R.-K. Volksbond, St. Jozefgezeller- vereeniging en tal van andere vereeiu- gingen en congregaties voor dit goe'de j doét werken? Dat. om dit met ecu voor beeld toe te lichten, de Paasch- er. .Kerstretraite uilsluitend voor do St. jo zelf gezel len-verecniging uit den om trek bschikbaar zijn, ja. dat dan nog een retraite in November moet worden gehouden om alle leden te kunnen be vredigen! liet licht geenszins in mijn bedoeling de R.-K. Jongelingenverecniging aan te vallen, integendeel, liet ga baar goed. doch eere wien eere toekomt, maar dan niet de R.-K. Jongelingenvereeniging. Geachte redactie, u dankend voor de verleende plaatsruimte ,Ycrblijf ik sY. G. v. IIOORN, Lid St. Jozefgezelleu-ver. Naschrift van de redactie. Dat ook Volksbond, St. Jozcfgezellenver en tal varr andere congregaties voor de geslo ten retraite ijveren, was ons natuurlijk met onbekend Dezen vercenigingen daarvoor eere. Het gewraakte redactionecle stukje in ons blad van Zaterdag wjis geschre ven, heel spontaan, toen ons een formu lier van de R-.K. Burgerjongelingenver. onder de oogen kwam, hetwelk den le den was rondgezonden, om hen tot deel name aan de gesloten TéTraite te drin gen. Hierin zagen wij een mooi en na volgens waardig, voorbeeld van propa gandistisch werk voor de retraite. Wij waardeerden dit en waardeeren het nog ten zeerstel "t Kan niet anders dan verheugen, dat door bovenstaand stuk ook anderen ver- eenigingen de haar in die opzicht toe komende eere is geschonken. Geachte redactie In uw nummep_yan Zaterdag lees ik met groot genoegen, hoe hel bestuur onzer R.-K. Kiesvereeniging zich welbe wust is van zijn taak om het Roomsch kiezerskorps mobiel te maken en daar toe o. a. per circulaire tracht de R.-K. kiezers, die nog niet georganiseerd zijn, voor het lidmaatschap te winnen. Dit is een katholiek gemeentebelang, maar dit is ook in wijde strekking een katholiek landsbelang. o Waar echter hier en overal elders de actio reeds lang Ln vollen gang is orn de kieaïrs te organiseeren, hen voor te lich ten en met het nieuwe kiesstelsel ver trouwd te maken, doet het toch vreemd aan, dat in de naburige parochie Noor den met een belangrijk aantal R.-K. zelfs niet eens nog een R.-K. kiesvereeniging bestaat. Aangezien men_voorheen aldaar gaar ne de leiding van onze kiesvereeniging bleek te volgen, kon men een organi satie overbodig achten. In de huidige omstandigheden komt het mij echter voor, dat elke parochie zijin R.-K. kiesvereeniging behoort te hebben en dat zulks is een noodzake lijke eisch van algemeen katholiek be lang. Hierop de aandacht te vestigen is de strekking van deze regelen. Met dank intusschen voor de verleende plaats ruimte. Een kiezer uit Nicuivhoop. BINNENLAND. Hat defensie-vraagstuk. De R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" te Arnhem, heeft in haar Din^lag gehouden vergadering 'besloten, aan den Aigemeenen Bond van R.-K. Kiesvereeni- gingen in Nederland een motie voor te leggen, waarin de Bond als zijn oordeel uitspreekt, dat, naar aanleiding van de vredesnota van Z. H. Paus Benedictus XV en in verband met de ervaring in den hui- digen wereldoorlog opgedaan, een nieuw onderzoek naar het defensievraagstuk dringend noodig is, terwijl het Bondsbe stuur wordt uitgenoodigd zoo spoedig mo gelijk eene veelzijdige samengestelde com missie te ibenoemen, ten einde, mede in het iidht der ontwap/eningsgedachte, 't vraag stuk der verdediging van Nederland en zijn koloniën, zoowel uit principieel, als uit opportunistisch oogpunt in zijn vollen omvang te onderzoeken en de resultaten van dat onderzoek in een rapport neer te leggen. De Arnhernsche kiesvereeniging heeft inderdaad met deze motie een goei werk de gedachté er van spoedig tot vruchtdragende verwezenlijking koenen. De vraag of zelfs op ditoogenblik de bewapening niet kan worden vermin derd, althans wat het „menschen-rnate riaal" betreft, is een opportunistische vraag van bijzonder actueel en dringen belang. De Katholieke partij dient hierin een klaar inzicht te hebben, moet weten, wat zij wil, en dam doen, zoo spoedig ra o g e 1 ij k! De Kamerverkiezingen. In een te Almelo gehouden vergadering van den Prov. Bond van R. K. Kiesver- eenigingen in Overijsel werd meegedeeld, dat de uitslag der tweede stemming over de groslijst was als volgt: Engels 26-46, dr. Berger 1307. Pas 1017, baron N'ari Voorst tot Voorst 1016. Lolnus 953, Mensink Ter.-Steege 66, Brouwer 54, Beersma 48, Franssen 47, Bruna 40, Kuiper 27, Suring 11, Bulten 5, Blokker 3 en Hulst 2 stem men. De voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, merkte hierbij op. dat de heeren Bulten, Hulst, Kuiper en Zuring te voren bedankt hadden voor een candidatuur. Ook hij «elf de voorzitter trok zich terut;, omdat hij, naar «ven zegt. misbruik zou hebben gemaakt van zijn positie als voorzitter m zijn eigen candidatuur te bevorderen. De vergadering verklaarde ensteunmlg, nat ene brf»chu!aiging oiïg&- rijmd was eft drong er op aan, dat d* voorzitter zijn candidatuur zou handhar ven De heer Van Voorst tot Voorst «el overweging toe. De vergadering verklaarde zich voofl samenweGung met de drie noordelijke pro vincies. Na langdurige discussie werd met 400 tegen 829 stemmen aangenomen, dal Overijsel op de gemeenschappelijke lijst, vier personen zal plaatsen. De vergadering wenschte voor Overijsel de eerste, derde, vierde en zesde plaats. Inzake het politiek advies oordeelde ds meerderheid der vergadering. 0at de kie zers vrijgelaten moeten worden. De voor zitter deelde meiiv dat op een bijeenkomst an het bestuur met den voorzitter en se cretaris van den Bond van R. K. Kiesver- eenigingen was gebleken, dat er tegen een derde stemming over al de candidaten der groslijst geen bezwaar bestaat. De rang schikking op de lijst eal afhangen van het aantal stemmen dat ieder der candidaten krijgt. De S. D. A'. P. en Kamerontbinding. Het Tweede Kamerlid, dé heer Schaper, die de bedoelde vergadering van het partij bestuur der S. D. A. P. Zaterdag j.l. heeft) eleid, deelt mede, dat onjuist is het be richt, dat in de pers de ronde heeft ge daan, als zou het partijbestuur zich heb ben uitgesproken voor Kamerontbinding. Tegenover deze uitspraak laten wij hier de laatste zinsnede volgen van het verslag, dat ae secretaris van het partijbestuur van deze vergadering van het partijbe stuur in ,,IIet Volk" heeft geplaatst:, ,Het partijbestuur is overtuigd, dat het reeds thans geboden is de bevolking on verwijld in de gelegenheid te stellen door de verkiezing van een nieuwe vertegen woordiging, een regeering aan het roer te brengen, van wie het in deze tijden ver- eischte beleid kan worden verwacht." 1 Woorden zijn nog iets anders dan een daad «e vormen een goedkoope en gemakkelijke propaganda! Gebannen. Bij de behandeling van liet verkiezings- prograin der „Liberale Unie" heefti da algemeene vergadering het ontwerp met eringe wijzigingen aangenomen. Wat niet veranderd werd, dat was haar dubbelzinnigheid in zake de houding barer gekozenen tegenover de practische uit voering van artikel 192 der Grondwet. Het voorstel der afdeeling Heerde, om den heer Roodhuyzen alsnog een eerste plaats op een der candidatenlijsten te geven, is in de huishoudelijke vergade ring. blijkbaar gekist. De opengevallen plaats werd gegeven aan den heer Lely. als een feestgave voor zijn Zuiderzee-plan. Men had Z.Excelientie reec'.s den avond te voren in „Trianon" gehuldigd met bloe men en eereliederen en toespraken van vertegenwoordigers van den „Kieskring der Zuiderzee" in Urker costuuin. Tegen zulk een feeststemming kon da afdeeling Heerde niet op en de heer Roodhuyzen blijft dus gebannen. De beteekenis daarvan ontga niemand onzer, die met de propaganda der Recht- sche candidaten te maken heeft. „Tijd' Het processieverbod. Staatsraad Mr. Struycken juicht in „Van Onzen Tijd" de beslissing der recht bank te Heitogertbasch toe en noemt ze oen etap in de goede richting. De door de Grondwet gewaarborgd» vrijheid van godsdienstoefening moet door den reohter wouden erkend, tenzij de wet hem ondubbelzinnig dwingt beperkingen daarop de aanvaarden. Wordt de be-dlo- sing van de rechtbank in hoogste instantie bevestigd, dan zullen in vele gemeenten op dezelfde gronden als te Beugen de processiën toegelaten moeten worden. Tocli zal -de zaak daarmede niet uit zijn: ben aanzien van verschillende gemeenten zal de reohter de vraag naar de juiste uitlegging van de Grondwet en de Wet op de Kerkgenootschappen, daarbij ingeslo ten die naar de al- of niet bindendheid van de bedoelde „wetten en reglementen' die thans (kon worden vorbijgegaan, heb ben onder de oogen te zien, om tot een» beslissing te 'kunnen geraken. Hopen wij. dat hij zaoh dan ook. waar het bier gaafc om de toepassing van wet'éiijke voor schriften, die eene verschillende uitleg- gang toelaten, zal laten leiden door de in deze passende methode van uitlegging: de vrijheid te erkennen, tenzij de wet duide lijk tot het tegendeel dwingt. De heeren pastoors i^ parochiën, waar prooeosiën op hare plaat., zouden zijn. moeten nu niet lijdelijk b'ijven, lot de Hooge Raad in de thans aanhangige zaak beeft beslist; die ibosliissir^g kan nog lang op zien doen wachten en zal voor vele andere (gemeenten niet den doorslag kun nen geven. Zij moeten clenze'.fden moed helbbon als de pastoor to Beugen, de pn> cessie 'houden om te doen zien dat zij daarop prijs stellen en dat het verlengen der katholieken, om deze dwn-e beperking hunner godsdienstvrijheid te zien berin* diigd, ernstig is. Gemengde Berichten. Mgr. J. A. G. Suijs mishandeld. Gisternacht omstreeks half één werd bij den.hoogeerw. heer Mgr. J. A. G. SuijSi, pastoor te Reek bij Grave, gehold en gezegd, dat vrouw Melis, die reeds lang ziek wa», zeer slecht was. De persoon, die aan d® deur stond, gaf voor da zoon van vrouw M. te zijn. De meid waarschuwde den grij zen zielenherder. Deze verzocht den man. te laten wachten, dan zou hij medegaan.. De meid deed de kebtinig van de voordeur en werd onverhoeds aangevallen door twee personen, die haar eon pet in het ge zicht duwden en op den grond wierpen. Op baar hulpgeroep snelde Mgr. Suijs toe. deze werd onderaan de trap gegrepen en I tegen den grond ged igen. Op het hulpgeroep van den .pastoor, die den kape laan toeriep zij.n revolver mee te brengen, namen da dieven, de Vlucht.

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 3