Ingezonden stukken. Huilen veranlwoordeliikheid der Bed.) Annexatie van Veur en Stompwijk. Naar wij vernemen, hebben du ge- niuuntebcriuien van Stompwijk en Veur, onder vooizillurschap van burgemeester Bweens dezer dagen een bespreking ge houden tot hel vereenigen van beide ge meenten in een. Voor zoover van die ver gadering bekend is geworden, is er nog geen beslissing genomen. Niettegen staande de cijfers van inkomsten en uit gaven en schulden daarin genoemd in alle opzichten gunstiger waren voor Stompwijk dan voor Veur, kon de Raad van Veur nog niet besluiten. Stompwijk daarentegen besloot daartoe met alge meene stemmen, daar reeds verschillen de zaken als het burgemeester- en het secretarisschap, de gasfabriek, het distri butiebedrijf enz., vereenigd zijn en om do vereenvoudiging van de gemeente administratie en goedkooper beheer. De gemeenteraad van Veur is van meening. dat haar een goede toekomst te wachten staat, door annexatie van een gedeelte van Voorburg, wat na gedane informatie ter bevoegder plaatse, is ge bleken niet het geval te zijn; evenmin is er iets van waar van het afstaan van grond van de gemeente Stompwijk aan Voorburg. Het zou voor de gemeente Veur te bejammeren zijn, als het tot stand komen van de vereeniging der ge meenten nog langer opgehouden zou worden. De gemeente Stompwijk is door haar ligging aan groot vaarwater en aan de electrische spoorbaan gunstig gele gen voor industrie; met de gemeente .Veur is dit niet het geval; men denkt daar door villabouw de gemeente voor uit te brengen, maar door de groote aanbouw van arbeiderswoningen langs den straatweg is deze ontsierd en weinig bouwgrond voor villabouw is er meer beschikbaar. Een ingezetene van Veur. Land- en Tuinbouw. Een opmerking voor hen, (tie grasland scheuren om het te bebouwen. Nu op „hoog verzoek" vele graslanden zijn en nog worden gescheurd voor de yoedseiteelt, mag niet uit het oog wor den verloren, dat de gewassen, welke men op gescheurd grasland teelt, vaak zeer veel te lijden hebben van rilnaald en emelt, waardoor de opbrengst soms tegenvalt. De gewassen, die het aller minst van deze vreterij te lijden hebben zijn: vlas, mosterd en koolzaad, maar deze gewassen komen voor de teelt om verschillende redenen natuurlijk met in aanmerking. Hét allerminst hebben gra nen op gescheurde graslanden van vre terij door ritnaalden en emelten te lijden. Toch zoo schrijft prof. Ritzema Bos in het „Tijdschrift over plantenziekten", waarin hij wijst op deze risico toch moet worden erkend, dat graangewas sen, die er soms tengevolge van die vre terij allertreurigst uitzien, later wat den oogst betreft, nog erg meestuien. Wel zijn vele planten door de vreterij dood gegaan, maar die, welke er door geko men zijn stoelen zich. met name op ge scheurd grasland sterk uit. Heeft men derhalve op een zoodanig perceel een maal tarwe of haver uitgezaaid, en wordt een sterke vreterij zichtbaar, dan moet men niet te spoedig besluiten tot ploegen en lot het verbouwen bijv. van koolrapen of aardappelen, op dat terrein. De insektenlarven zouden dan, na een lijil lang geen levende plantendeelen to hebben genoten, een nieuw gewas vin den, waaraan zij gretig zouden gaan vreten, en waaraan zij dus groote schade zouden gaan toebrengen. Men zou dan nieuwe kosten van bewerking en van pooCgoed' hebbeni gemaakt, 'terwijl er groote kans zou zijn, dat de opbrengst van het nieuwe gewas toch erg tegen viel. Bovendien zou waarschijnlijk de graanoogst nog beter zijn uitgevallen dan men verwacht had. Heeft men een maal graan uitgezaaid, en wordt het jonge gewas niet al te erg vernield, dan schijnt het prof. Ritzema Bos het beste, het maar te laten staan en af te wachten. Natuurlijk is het raadzaam, het graan op gescheurde graslanden wat dicht te zaaien; dan schaadt het minder, als er een aantal planten uitvallen. Al te dicht mag men echter ook weer niet..zaaien met het oog op de groote kans, die men dan op legeren heeft op een bodem als gescheurd grasland. Daar men tegen de vreterij van emelt en ritnaald helaas niet veel kan doen. komt het prof. Ritzema Bos derhalve liet meest aanbevelenswaard' voor, op ge scheurd grasland vooral bruine boonen, .wortelen, koolrapen, uien, mangelwortelo ol suikerbieten te telen, en als dè grond er geschikt voor is liever aard appelen dan granen. Heeft men echter een maal graan gezaaid, dan ga men. bij niet al te ernstige beschadiging in het voorjaar, niet tot het omploegen en tot 'de teelt van een ander gewas over, maar wachte liever af. C. B. Gemengde berichten. Ctovaartijk goedje, Sdhapiper A. van Pel. van den afeepboottrawler „Nicoliaas", beeft op dióie mijden noordwest van Kam- peaxtoiin een -torpedo op ge viae!) t en deze later overgegeven aan een oavzer marine- vaartuigen, dart al naar hel voorwerp aan het zoeken waft. Brutale diefstal. Als een verbluffend etaaAtje van ddevtenbnuitailiteit kan worden medegedeeld, dart. gxywielkste dieven Dondor- jdft^ajMOtnd uit een goedjereoitrein op het 6tati<or.remplacement te Hdiveraum twee balen koffie een vat boter en een vat jene ver giestolen hebben. Vooral de koffie en de boter vertegenwoordigen op den dag van lieden gaxrote waarde. Overreden. —Bij Hengelo is heit vierja rig kinxl van T. door een trein uit Enschedé overreden en op slag gedood. Brand. Zaterdagmorgen ie de kapi tale boerderij deir weduwe Middendorp te Roemrte adigeJbrand. Alles góng verloren; ook zes melkkoeien en twee paardtear. Huis en inboedel waren laag veraekerd. Grigewenschte gasten. Omstreek® halftien Zaterdagavond 'heeft d/e sdhald- waoht bij het rijks-bonzinedepot tie De lift een sch-ot gelost op eenige pensen en, dfie daar wilden inbreken. Uit een met scherp geladen revolver werd teruggeschoten. De daders ontkwamen. Gearresteerde onderofficieren. Dezer dagen werd uit Bcrgen-op-Zoom melding gemaakt van de ar restate van onderoffi cieren, vierbonden aan die h andgranaten- schooil in deze streek. De ,,Misbd." ver neemt, dat zij met ad leen zfreh hebben toe gelegd op bet smokkelen van diverse tien uii'tivoer verboden goederen, doch zich ook hebben schuldig gemaakt aan dieflabal van koperen afeluateaü der handgranaten. Na een (Streng verhoor, door Ö!en commandant der Koninklijke marécbauisisée afgenomen, hebben zij bekend den diefstal te hebben bedreven. ""VemscihjHemde hoeveelheden de zer afsluiters en andere huilpstufUkem zijn Ibij opkoopers in beslag genomen. Heit bi ijkt, dat zij met deze overtreding reeds geru innen tijd bezig zijn, zoodat héb niieit is vaat te stellen hoe groot de- schade beloopt, diie deze personen het rijlk hebben toegebracht. Nog meerdere personen moe ten in deze zaak betrokken zijai, doch. het onderzoek is zeer lastig, omdait d'e thans in arrest gestelde onderofficieren, waar van twee gehuwd zijn, zeer achterhoudend zijn in hunne mededeeldngen. Een dure postzegel. De rechtbank te Middelburg veroordeelde een winkelier, die twee gebruikte postaegiels doorknipte en de stukken op een hnelhaart plakte, tot 110 boete of 10 dagen hechtenis. Kindermond. Jantje zieit iemand met een houten been loop en. Hij ven'.elt dat o.p zijn marnier: Moe, daar loopt een man miert één been niet. Buikspreken. Buikspreken is een aar dig iets. Doch wanneer twee buiksprekers samen converseiea-en, dian wordt het ge- complitseerd. Men weet dan niet meer, welke buik aan het woord is. „Misbd." Buitenlandsche Berichten. Een Jezuïtenuitvimlmg. Pater Edward J. Calhoun S.J. leeraat aan de Loyola-umversiteit le Baltimore heeft een formule ontdekt voor de berei ding van glycerine. Pater Calhoen was sinds het ingrijpen van Amerika in den oorlog met proefnemingen werkzaam. De nieuwe formule is thans aan het mi nislerie van Oorlog gezonden ajs ge schenk van de Loyola-umversiteit aan de Amerikaansche natie. Er was sinds lang een tekort aan gly cerine, welke noouig is voor de verwvu - diging van krachtige ontploffmgsstoiien De prijs was 7.50 dollars per gallon. Bn aanwending van de „Loyola-formule" kost de glycerine, welke in onbeperkte hoeveelheden bereid, kan worden, slechts 30 cent per gallon. De nieuwe glycerine is bereid uit een combinatie van onge- bluschte kalk en bevat geen dierlijke noch plantaardige beslanddeelen. Ge noemd ingredient vervangt het dure sodium hydroxide. Afval levert de noo- dige vette bestanddeelen. Huwelijksadvertenties. Naar uit Dresden wordt medegedeeld werd in de financieel© commissie der Tweede Kamer een verordening mede gedeeld van het ministerie van Binnen- landsche Zaken, waarin aan de politie- overheid wordt opgedragen een onder zoek in te stellen naar de door de dag bladen gepubliceerde huwelijksaanzoe ken van ambtenaren, en bij ontdekking "der adverteerende ambtenaren daarvan mededeeling te doen. Het ministerie keurt zulke huwelijks-aanzoeken in het bijzonder dan af, indien het voornemen bestaat, een geldhuwelijk te sluiten. Zulke aanzoeken acht het met de stands eer der ambtenaren niet vereenigbaar. Hel Katholicisme in Schotland. Over den vooruitgang van het Katho licisme sinds het herstel der hiërarchie, in Schotland, schrijft de „Universe". Het was eenige dagen terug, 40 jaar geleden sinds Leo XIII door zijn Aposto- lischen brief „Ex suprema Apostolatus apice" in Schotland de Katholieke hiër archie herstelde. Wel mag men thans den blik laten gaan over de waarlijk bevredigende vorderingen, welke het ge loof sinds 1878 ten Noorden van de Tweed gemaakt heeft. Ongeveer 30 jaar ha Engeland herwon ook Schotland zijn Katholieke hierarchic en de tweede aartsbisschop van West- minster bestuurde_reeds lang zijn bis dom, toen Mgr. Strain den sinds lang vacanten aartsbisschoppelijke!! zetel van St. Andrew herstelde. Hij en zijn opvol gers en de bisschoppen der provincie, hebben gedurende deze 40 jaren tal van invloedrijke bekeeringen kuilnen boe ken. Thans zijn er in Schotland ongeveer 600 Katholieke priesters werkzaam; er zijn 450 kerken en kapellen. "De religieuzie orden zijn thans over talrijke en uitgestrekte gebieden des lands verspreid; Katholieke sociale^, op voedkundige en charitatieve instellingen zijn er in belangrijk aantal; vereenigin- gen en propagandisten zijn alom ijverig werkzaam. 'Alles spreekt van een relatief groolcn groei en bloei van het Katholiek leven tijdens de 40 jaren, welke sinds het her stel der hiërarchie verliepen. OORLOGS VARIA. Een slachtoffer van het kaperschip „Wolf. Over de stranding van het Spaansche schip „Igotz Mencü", dat door de Duit- sche kaperkruiser „Wolf" was buitge maakt, en met een Duitsche bezetting aan boord, in plaats van in Kiel binnen te ioopen, op de Deensche kust te Ska- gen strandde, deelt „National Tidende" (Kopenhagen) volgens ^Skagens Avis" het volgende mede: „Skagens Avis" heeft een onderhoud gehad met vele van de aan land gezette officieren van de „Igotz Mendi". De eerste stuurman van het Australische stoomschip „Wairuna", Thomas Recis. bericht, dat het schip, dat op reis was van Auckland (Nieuw-Zeeland) naar San Francisco, den 3lsten Maart 1917 plotse ling door een vliegmachine ten Zuiden flin de Kemera-eilanden bevolen werd te stoppen. De kruiser „Wolf" lag achter de eilan den en de bezetting van de „Wairuna" totaal 42 man, werd aan boord van den kruiser genomjen, welke onder zijn voortgezetten tocht 9 schepen deed zin ken, zoowel vijandelijke als neutrale. Toen de Duitsche officieren op de „Wolf" ontdekten, dat twee van de offi cieren van de „Wairuna" gevlucht wa ren op een nacht, toen de kruiser bij de eilanden lag, werden alle gevange nen, totaal 160, gedurende 28 dagen op gesloten in de iastruimen en andere dis- ponible ruimten op den kruiser. In deze 28 dagen kregen de gevangenen slechts één uur per dag verlof, om in de fris- sche lucht op het dek te komen en zij leden verschrikkelijk onder de tropische hitte. Overste Cecil Straugmann en majoor John Slood wérden gevangen genomen ten zuiden van Nieuw Guenca, 24 Aug. 1917 op de Pacilicdamper „Matunga" die on reis was van Sidney naar Londen. Het stoomschip liet men den 27en Aug. in de lucht springen. Mr. Slood, Straug mann en Miss Mackenzie, deelden allen mede, dat zij door de Duitschers slecht behandeld werden. Zelfs die den 14en November aan boord gekomen waren van de „Ignotz Mendi" werden gedeel telijk opgesloten, er werd sterk op hen gelet en zij ontvingen weinig en slecht voedsel. Er was algemeene verontwaardiging onder de gevangenen over de wijze, waarop de Duitsche prijsbemanning van de „Ignotz Mendi" optrad, toen het schip te Skagen strandde. Alle gevangenen werden namelijk opgesloten en mr. Re- cis, professor Troves en ingenieur Ben son deelden allen mede. dat de Duit schers hun gezegd hadden, dat er ge seind was naar een Duitsche kanonneer boot, welke het schip zou lossleepeu. waarna het den volgenden morgen te Kiel zou zijn en het is hun vaste over tuiging, dat de Duitsche officieren aan den Deenschen marine-officier, kapt. Lagoni, een valsche verklaring hebben gegeven over het schip en deszelfs be stemming. Onder de gevangenen waren vele na tionaliteiten vertegenwoordigd: 1 Deen, 1 Zweed, 1 Noor, 2 Finnen, 2 Hindoes. 1 Griek, 1 Chileen, 2 Amerikanen, de andere warenJEngelschen of Engelsche kolonisten waaronder een advocaat met echtgenoole uit Singapore en een 60- jarige professor aan de universiteit te Sidney. Toen deze passagiers op het- strand te Skagen waren geland, wier pen v.elen zich op den grond en brach ten God -dank voor hun redding. Onder de geredden waren 9 vrouwen en 2 kin deren. Zij waren alle zeer verzwakt en deelden mede, dat zij in de laatste 4 tot 5 weken geen behoorlijk voedsel gehad hadden. Het is aan de krachtdadige hulp van de zeelieden te Skagen te danken, dat de geheele bemannmg behouden en wel aan land gebracht is, hetgeen bij gewel digen storm en hooge zee met levens gevaar plaats had. De Duitsche beman ning is voorloop^ onder protest geïnter neerd. Prof. Förster over den huldigen were Idtcce tand. Schrijvende over de vredespogingen en vredesvoorwaarden, zegt de bekende Duitsche professor W. Förster o. a.: Het Duitsche volk moet weten, dat de oorzaak der verlenging van den oorlog niet alleen bü den vijand moet worden gezocht. Waar blijft bijv. onze liefde voor het recht, die alleen vertrouwen kan verschaffen, wanneer men de terug gave van België nog altijd als een han- delsvoorwerp beschouwt, terwijl het hier toch een verplichting betreft, die met de andere vredesvoorwaarden niet. op één lijn mag worden gesteld? De basis van een volkenbond, kan slechts de oprechte wil van elk volk zijn, om volgens het recht te handelen. Die wil betaat in Italië nog niet, zoolang men daar nog-naar natuurlijke grenzen ver langt, evenmin bestaat hij bij ons, zoo lang wij in de Belgische quaestie niet geheel en al duidelijk spreken. Enge land zal het goedkeuren, dat zijn steun punten in de zeestraten afha iVelijk van een volkenbond worden, waneer bij ons' bij -de behandeling der Belgische quaes tie de rechtsbeginselen zegevieren, zon der welke een volkenbond zedelijk on mogelijk is. Wat de Elzas-Lolharingsche ciuaeslie betreft, een vrede door overeenkomst be- teekent: de tegenpartij verstaan, haar tegemoet komen, voorzoover het de eigen eer en veiligheid veroorloven. Het is niet tegen onze eèr t'e erkennen', dat het Elzas-Lolharingsche volk de Pruisi sche heerschappij als een overweldiging zijner tradities moest gevoelen. Görres heeft eens gezegd: Er zijn vele Elzassers, die geheel Pruisen regeeren kunnen, doch geen enkel Pruis kan Elzas regee ren. Vrede door overeenkomst betee kent: Zich in de situatie van de Elzas sers indenken, en dienovereenkomstig handelen, wanneer men ten minste de verzoening met de overige wereld wil, die voor ons aJs exportvolk noodza kelijk is. Dat beteekent niet: teruggave doch wel gelijkgerechtigdheid. Het is een ware vloek van ons politiek denken, dat men om elke levensuiting militair en politiek in de hand te houden, zich de geheele wereld tot vijand maakt, alle grensvolken verbittert en onze oereigen stambroeders in het vijandelijke karnn drijft. Waarvoor spreekt men immers varf den wil onzer vijanden, om ons te ver nietigen? Spreekt uit de laatste rede voeringen van Wilson en Lloyd George een vernietingswil? Waar het op aan komt is, dat wij altijd consequent de taal van overeenkomst spreken en niet al leen van een Duitschen, .maar van een christelijken vrede spreken, die geen nieuwe kramen van vijandschap in zich bevat Het kwaad, dat thans de wereld in twee partijen verdeelt, kan niet door zelfzucht, doch alleen door den geest van Christus worden verholpen. Thans is het de tijd jsn onze kaderlandsche plicht, om onze politieke ideeën te her zien, Naast de wapenfeiten en boven de wapenfeiten uit moet thans immers lui der de vox liumana zich laten hooren, om dezen oorlog in vrede te veranderen. Juist bij ons moet dat geschieden, om dat wij door onzen cultuur- en wgjjeld- arbeid het allermeest op de grondige oDlossing van alle volkenquaesties zijp aangewezen. Oorlogsblinclen als ftiachinearbeidcrs. In de fabrieken van de bekende Ber- lijnsche firma Siemens-Schuckert zijn thans een 25-tal blinden werkzaam, die ingewikkelde machines bedienen. Vol geus beschrijving in het „Bert. Tage- blatt" geschiedt dit op een wijze, die alio gevaar voor ongelukken volkomen uil- sluit, De machines zijn van dusdanige veiligheidsinrichtingen voorzien, dal zii slechts werken, wanneer de handen zich "in een bepaalde, ongevaarlijke positie bevinden. Op deze wijze ziet men blin den met rustige zekerheid stempel-, bon- snijmachines, draaibanken en andere in gewikkelde werktuigen bedienen. De blinden zijn door de geheele fabriek tusschen de gezonde werklieden ver spreid en kunnen aldus aan hel normale leven deelnemen, Zij verdienen een nor maal loon en zijn ook in de ongevallen verzekering opgenomen, welke laatste omstandigheid wel. een bewijs is voor de doelmatigheid 'der veiligheidsmaat regelen. Op deze wijze wordt het lol? dezer ongelukkigen draaglijk gemaakt en worden zij als gelijkwaardige arbei ders in de samenleving opgenomen. De Metropoliet van Kièf vermoord. Volgens een bericht uit de Oekraine, is de orthodoxe metropoliet van Kief, dóe tijdens de gevechten met de Botejewiki de srtod had verlaten, op den weg naar Chair- kof beroofd en op gruwelijke wijze ver moord. Het 'lijk van den metropoliet werd geheel en a] ontkleed en van alle kerke lijke kenteekenen en ornamenten beroofd gevonden. Gas-ballen. Naar van Engelsche zijde wordt bericht, heeft een Duitsch vlieg tuig bij Toul gummi-ballen uitgeworpen van ongeveer 45 c.M. middellijn, gevuld met vloeibaar gas, dat zich verspreidde, toen de bal, bij het neerkomen op den grond, uiteenscfieurde. Hel treurspel der advertentiën. „Der Kampf" diept hel volgende op uit de advertentiën der Duitsche bladen, die zegt de redactie een beter beelü van den waren toestand geven dan men uit het redactioneele gedeelte krijgt. In de „Frankf. Ztg." leest de redactie een aanbieding van „prima" zeildoek- surrogaat uit papierweefsel. Zeildoek van papier, dat moet heerlijk zijn, vooral als je er mee in den regen loopt! In een Berlijnsch blad annonceert een waren huis: „Twee paar nieuwe kousen wor den gemaakt uit drie paar versletene". Een ander vestigt de aandacht op zijn uitstalling van „Damesblouses gemaakt uit overtrekken van oude parapluies." De Entente en de neutrale scheep vaart. De ..Echo de Paris" bericht, dat door de Geassocieerde regeeringeu aan Spanje dezelfde eischen zijn gesteld ten opzichte van het afstaan der scheeps ruim te als aan Nederland. Een bericht in het „Hamburger Frerri- denblattes" maakt melding van een me dedeeling in de „Daily Mail", volgens 'welke tegen alle andere neutrale staten dezelfde maatregelen zullen worden ge nomen als tegen Nederland. Luchtverkeer tusschen Oostenrijk en Oekrajina. Naar uit Weenen wordt bericht is vanaf het vliegterrein Aspe ren het eerste vliegtuig naar Kief ver trokken, in tegenwoordigheid van den inspecteur-generaal der luchtstrijd krachten Aartshertog Joseph Ferdinand. Tijdens de feestelijkheden, hieraan ver bonden, hield de minister van Oorlog een rede, waarin hij mededeelde, dat binnen enkele dagen de luchtdienst Boe dapest—Odessa geopend wordt. De lucht dienst Weenen—KrakauLemberg zal binnen enkele dagen aan het publies vliegpostverkeer worden overgedragen. Gebrek aan leer. Binnenkort zullen in Engeland groote bestellingen aan laar zen voor het Amerikaansche leger ge- nlaatst worden. Om aan de vraag naar leder t'e kunnen voldoen, heeft mem groote voorraden moeten afzonderen. Het gevolg zal zijn, dat er tegen het eind® van deze maand beperking van het ge bruik van leder zal voorgeschreven worden. Letteren en Kunst. Nieuw mysteriespel „Om Sions Wallen". Op 20 Apr ill a.ft. aal Katholiek Den Haag •het zuiveren piriasterjulbileum van pastoor; Vian Rooy (herdenken. Voor deze gelegen, head heeft) de heer Jas. van der Velden een mysteriespel geschreven, getiteld „Om Sions Waillen", dat onder leiding van den schrijver, door do tooneelafdeeling van. de vereeniging „Kunst en Godsdienst" - waarvan de ZeerEerw. heer Van Rooy voorzatter ie zal worden opgevoerd in het gdbouw van Kunsten en Wetenschap, pen. Mevrouw ELtan Russe heeft hare medewerking voor dit. foest toegezegd. """"B nnehl ASïïT^ Nederland en de Oorlog. Engelsch convooi. Zaterdagmorgen is uit den Nieuwen W® terweg vertrokken een Engelsch convooi van 9 schepen. Er is geen convooi binnengekomen. Post voor en over Engeland, Zaterdag i§ een post voor en over Enge land verzonden. Zaaizaad. De uninister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat stam- ot stokboonen, behalve witte en bruine con- sumptieboonen, en erwten, behalve groene, vale, grauwe en gele consumptie-erwten, voor zoöver zij voor den zaai in groenten- tuinen in aanmerking komen en daarvoor worden bestemd, niet zullen worden ge vorderd vóór 1 Ocober 1918, terwijl -Je na bovengenoemden datum nog aanwezige hoeveelheden .zaaizaad onmiddellijk moe ten worden ingeleverd bij den betrokken Regeeringseommissaris. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Teneinde den voorraad peulvruchten zoolang .mogelijk te doen strekken, is voor het eerstkomende vierweeksche tijdvak het rantsoen, dat aan de gemeenten zal worden verstrekt, bepaald op K.G. per hoofd der bevolking. De actie der bakkers patroons. Op het verzoek van het comité van actie uit de organisatie der bakkerspatroons aan den Minister van Landbouw enz. o.m ter audiëntie te worden toegelaten ten einde den onhoudbaren toestand van de bakkerij uiteen te zetten, heeft de Minister geantwoord geen tijd voor een conferentie te kunnen vinden doch dat de belangen der bakkerij zijne volle aandacht hebben. Geïnterneerden voor het A a n d b c u w b e d r ij f De secretaris van het Bemiddelingsbu reau vóór den Landbouw in Zuid-Holland1, de heer Olij, richtte tzich evenals verschei dene zijner collega's, tot het departement van Oorlog om, in verband «met de zoo noodige werkkrachten in het landbouwbe drijf, een ruimer verlofpercentage der manschappen te verkrijgen. De uninister heeft hierop geantwoord', dat nog honderden geschikte werkkrach ten voor den landbouw beschikbaar zijn onder de geïnterneerden en dat het aanbe veling verdient voor de betrokkc-n werkge vers om gebruik te maken van die arbeids krachten. Marktkooplieden en reizen de venters in manufac turen. Bij het Rijksbureau voor Manufacturen is in voorbereiding een regeling, waarbij aan bona fide marktkooplieden en reizen de venters in «manufacturen kaarten zul len worden verstrekt, welke kaarten dienst! zullen doen als vervoerbiljetten voor be perkte hoeveelheden manufacturen, uitslui tend voor verkoop aan particulieren. Onder beperkte hoeveelheden zaï in dato zijm te verstaan goen giro o tere hoeveelheid dan 25 meter van een zelfde soort sluk- goed. De kaarten zullen drie maanden geldig zijn. Voor administratiekosten zal dco* het Rijksbureau in rekening widen ge bracht voor de marktkooplieden f 0.50 pee persoon en per drie maanden, voor de rei zende venters fl.50 per persoon en per drie maanden. Scheuren van grasland. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis viip belang hebbenden, dat houders van vee en paar den, die niet in staat zijn tot hun bedrijf behoorend grasland te scheuren, doch wel de gelegenheid hebben voor dit doel de be schikking te krijgien over grasland, dat niet tot hun bedrijf behoort, daarvan op gave kunnen doen aan de Cultuurcommis sie in hun provincie, onder vermelding vart de kadastrale groott-e, met nummers en secties der te scheuren perceelen. Zoodra zijn van deze commissie daartoe schriftelijk vergunning hebben ontvangen* kunnen zij tot het scheuren overgaan. Worden op die perceelen voederbieten, haver, koolrapen of paardenboonen ver bouwd, dan zullen zij tegen afgifte op een later bekend te maken wijze van de Cuh tuureommissie een vergunningsbewijs Kun- I non verkrijgen voor het vervoer van c.fl de gescheurde perceelen verbouw pro- ducten naar hunne bedrijfsgebouwen \"Ot het verkrijgen van een scheurpremie gel" den de gewone bepalingen. J

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 4