Uit de Omgeving. 'en Handel, de wenschenjkheid overwegen de, dal de teelt van pronkboonen meer dienstbaar gemaakt worde aan de volks voeding dan tot dusver het geval was, brengt ter algemeene kennis, dat met be trekking tot genoemd gewas dit jaar de volgende regeling zal worden getroffen: Iedere verbouwer zal verplicht worden voor elke 100 K.G. groene pronkboonen, door hem in 1918 op een veiling ie bren gen, vóór 1 Februari 1919 in te leveren 40 K.G. droge prohkboonzaden van den oogst 1918 tegen een prijs van f 0.50 per K.G. Deze zaden moeten ingeleverd worden hij den regeeringscomaroissaris, belast met de rijksgraanverzameling van de provincie, waar de groene pronkboonen zijn ter "vei ling gebracht. J a m. De minister van Landbouw heeft de maximumprijzen voor jam of marmelade nader vastgesteld als volgt: Kieinhandelprijs voor uitgewogen jam of marmelade: pruiim'appeljam 92 cent per K.G., 10 cent per. 1/10 K.G.; frambozen- en bessenjam, kersen jam, aardbeienjan), joode bessenjam, reine-claude jam, oranje marmelade: f 1.02 per K.G.; 11 cent per 1/10 K.G. Eieren. De minister van Landbouw heeft van de lijst van goederen, aangewezen krachtens art. 1 der Distributiewet 1916, afgevoerd het artikel verse he kipeieren en tevens ingetrokken zijne verschillende in verband daarmede getroffen bepalingen. In eene circulaire waarbij de Minister bovenstaande aan de gemeentebesturen mededeelt, vestigt hij er de aandacht op dat thans nog wel is aangewezen het arti kel kalkeieren. Ook de in verband daarmede getroffen bepalingen blijven der halve gehandhaafd, zoodat o. m. de inaxi- -tnum kieinhandelprijs van kalkeieren nog steeds bedraagt 10y2 cent per stuk. De Minister merkt op, dat hij tot het afvoeren van het artikel versche kipeieren van de lijst van aangewezen goederen is overgegaan, aangezien hem gebleken is, dat de eierenproductie hier te lande thans weer alleszins voldoende is en er, in ver band met het betrekkelijk groote aanbod, voor prijsopdrijving geen gevaar bestaat. De minister van Landbouw heeft be paald, dat het behoudens toestemming van de Rijkscommissie van Toezicht op de Eiervereeniging, verboden zal zijn eieren in koelhuizen en daarmede gelijkstaande inrichtingen op te slaan. Niet slechts zul len eieren welke in strijd met deze bepa ling zijn opgeslagen in bezit genomen wor den krachtens artikel 9 der Distributiewet 1916, maar ook zullen koc'-inrichtingen waarin zonder toestemming van de Rijks commissie van Toezicht een dergelijke op slag plaats heeft, worden verstoken van de verkrijging van brandstoffen. Tabak. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, het noodzakelijk achtende, ten spoedigste een overzicht te verkrijgen van de in Nederland aanwezige voorraden ruwe tabak, brengt ter algemeene kennis, dat aan het Rijksbureau voor T.abak (Polenans- huis, Warmoesstraat 197, te Amsterdam), opdracht is verleend bedoeld overzicht sa men te stellen. -- - - De Ned. Bond van Sigarettenfabrikanten verzoekt in een adres aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel alsnog te willen overgaan tot aanstelling in de com missie van advies voor de tabakdistributie van een in de Nederlandsche sigaretten industrie bekend en bekwaam deskundige. De minister heeft geantwoord, dat hij het adres heeft ontvangen en zich voorbehoudt, er nader op terug te komen. De Tweede Nederlandsche Jaarbeurs. x. Nu <ie elektrificatie van stad en land steeds grooter afmetingen gaat aannemen, ikan het niet anders, of de gloeilampen fabrieken. zullen steeds "uitgebreider en voornamer worden. Is dit over 't algemeen waar, dan zeer zeker in 't bijzonder ten 'opzichte van de N.V. Philips' gloeilampen fabrieken, Eindhoven. Deze fabrieken, in 1891 begonnen met 30 werklieden, tellen thans 1200 man. Het nieuwste wat we zagen, was een electrische lamp voor X-stralen en een zonnelichtlamp, welke alles verlichte zon der daarop den schijn van kunstlicht te weipen. Wij hebben er zien branden een lamp van 5000 kaarsen lichtsterkte, een licht- uitstraling zóó sterk, dat ze de oogen verblindt, indien men er onbeschermd naar ziet. Met vier van deze projectielampen wordt 's avonds de Dom verlicht, wat een mooi effect geeft. Een pakkende reclame voor het Philips' product! De techniek heeft) hier wel wonderen verricht. Wat zouden onze voorouders met hun „snuiters" en dergelijke, wel gezegd hebben- van zoo'n licht-demonstratie, zoo als wij die bij de heeren Philips te zien kregen. Firma F. A. ter Wee, Zaandam. Thee! Dit woord doet ons weer denken aan dagen van weleer, al is 't dan nog zoo kort geleden, toen dezo drank behoorde tot onze dagelijksehe consumptie-artikelen. Thans is ze een weelde-artikeJ geworden. Hopien we evenwel voor slechts minima len tijd. In verband met bovenstaand is het zeker oen vermeldenswaardig feit, dat niette genstaande de groote moeilijkheden in den theehandel, de bekende firma Ter Wee's theehandel uit Zaandam ook op de tweede Jaarbeurs vertegenwoordigd i-s. Bij het bezoek van H. M. de Koningin op Zaterdag j.l. aan het terrein Maliebaan •Noord, mocht genoemde firma de hooge eer te beurt vallen Hare Majesteit in haar froai ingerichten Chineeschen theestand te orrtvr. ■'.■ren. Rondheid door den heer P. M. ter Wee, liet H. M. zich omtrent den tegenwoordige» toestand van den thee handel inlichten en bezichtigde met aan dacht de verschillende reclamemiddelen van de firma. Speciaal voor Ter Wee's album „De watersnood 1916" toonde H. M. groote belangstelling. Aan de qualiteiten van Ter Wee's thee behoeft weinig te worden toegevoegd. De heerlijke smaak en de geurige aroma zul len velen onzer lezeressen goed en vooral gunstig bekend zijn. Staatsmijnen in Limburg, Heerlen. In een aardig, éigen gebouwtje, volgens ontwerp van den architect Leliman, heb ben de Nederlandsche Staatsmijnen op het Vreeburg zeer interessante monsterkamers. Binnen trekt het eerst een zeer natuur getrouw nagebootste mijnschacht, met mijnwerkersgereedschap, een kipkarretje, mijnlampen enz. de aandacht. Wat er na verschillende bewerkingen van de kool wordt, ziet men in glazen kasten, langs de wanden tentoongesteld. Verder zijn er kaarten van het mijngebied, waarop men de ligging van de kolenvelden kan nagaan en die gegevens over de opbrengst van do mijnen bevatten. De totale productie van de Staatsmijnen bedraagt thans ca. 430Ö* ton per werkdag en stijgt voortdurend; in 1917 was de totale productie voor de mijn Wilhclmina alleen 1,092,339 ton, die voor de mijn Emma 557.237 ton en die voor de mijin Hendrik 46.470 ton. Vergelijkt men deze cijfers bij die van enkele jaren terug, dan ontdekt men een geweldigen vooruitgang; een ge volg gedeeltelijk ook van den oorlog en den kolennood, die ons de noodzakelijk heid heeft doen inzien om ons ook, wat onze brandstoffenvoorziening betreft, zoo veel mogeijk zel'f te helpen. De monsterkamcts van de Staatsmijnen trekken veel belangstelling, vooral ook om de aardige film van mijnwerkersleven, die er vertoond wordt. Van veel belang ook zijn de monsterka mers van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreeradcli n g en verkeer, 's-G ravenhage. Hiel' is o.a. te vinden het. officieelé zak- adresbock voor hotels, de Gids voor zomerverblijfplaatsen, de stoombootgids en liet geïllustreerde maandblad „One Nederland". De hotelcommissie laat. iets van haar werk zien door twee hotelkamers tegen over elkaar te stellen, die van voorheen en die van thans. Het eerste vertrek lijkt nieb kwaad, hoewel wat ouderwetsch. Maar de logeergast zou er heel wat ge breken in ontdekken. In de andere, de moderne kamer, zijn alle gebreken wegge nomen. Zij is netjes, pjractiscb, hygiënisch en aantrekkelijk gemeubeld, zelfs is er een scliuifluik in de deur, waardoor de gasten hun schoenen kunnen buiten zetten! Het beddclaken is met knoop en aan de dekens bevestigd, enz. De bedoeling van dit alles is, hotelhou ders eens te laten znen wat er aan hun inrichting te verbeteren valt. Een nuttige taak, welke zeer zeker door vele hotel houders mag worden nabetracht. Want het hapert hier en daar nog wel eens! Federatie van R. K. Prop.ctubs Statesi- kieskriog Gouda. De halfj. vergadering der Federatie van R. K. Prop.clubs in den Statenkieskring Gouda zal n i e t op Maandag e.k. doch cp Maandag 1 April (2de Paaschdag) te Berkel en Rodenrijs gehouden worden. De heer C. J. v. Vliet te Boskoop is tot penningmeester, en de heer S. Soelenbroek te Berkel en Rodenrijs tot 2de commissaris in het Federatiebestuur benoemd gewor den. Partijen en partijtjes. Het (liberale) „Vaderland" geeft, onder voorbehoud dat het zeer wel mogelijk is dat de oprichting van een of meer partijtjes haar ontgaan is, een lijstje van politieke partijen en groepen, die dezen zomer om> de 100 Kamerzetels zullen vechten: 1. Liberale Unie. 2. Bond van Vrij-Liberalen. 3. Vrijzinnig-Democratische Bond. 4. S. D. A. P. 5. R.-Katholieke Staatspartij. 6. Antirevolutionnaire partij. 7. Christelijk-Historische Unie. (Deze partijen zijn thans in de Kamer vertegenwoordigd.) Verder: 8. S. D. P. 9. Bond van Christen-Socialisten1.- 10. Plattelandersbond. 11. Economische Bond. 12. V. D. W. (Verbond tot democratisee ring der Weermacht). 13. Politiemannen. 14. Postambtenaren. 15. Neutrale Partij (amusementspartij). 16. Onderofficieren. 17. S. P. (Socialistische partij, zonder D. of A.). 18. Algemeene Staatspartij. 19. Unionisten liga. 20. Christelijk Sociale partij. De groep van rar. S. van Houten, onder de leuze Vrijheid en Recht, heeft 't reeds afgelegd. Wie volgt? De laster tegen het Kamerlid Van Best. De „Tel." heeft een onderhoud, gehad met het lid der Tweede Kamer, den beer mr. dr. J. van Best. De heer Van Best deelde het volgende mede: Hij was lid en voorzitter van de Commissie voor Nederlandsche belangen in België. De minister van buitenlandsche zaken deelde mede, dat hij de leden dier commissie ieder afzonderlijk machtigde „zoo mogelijk rechtstreeks bij de overhe den in België de belangen van Nederlanden te bepleiten, wanneer particulieren hun daartoe voor hun rekening opdracht ver leenden." Dit beteekende dus, dat de leden der commissie (en dus ook de heer Van Best) aan particuliere Nederlanders in Bel gië hulp (mochten verieenen tegen betaling. Dit was een bevoegdheid, door den minis ter uitdrukkelijk verleend, en van die be voegdheid heeft de heer Van Best gebruik gemaakt, tot op het oogenblik, dat door de regeering een nieuwe regeling getroffen werd, waardoor zijn noodzakelijke onkos ten en verschotten gedekt werden. Van dit oogenblik af heeft de heer Van Best geen particuliere belangen meer ten eigen bate tegen betaling behartigd en bemoeide hij rich uitsluitend met de belangen, hem door de regeering toevertrouwd. Toen kort daarna allerlei geruchten den heer Van Best bereikten, waaruit hem bleek, dat men zijn eerlijkheid in twijfel trok, en dat men hem verweet, veel te hooge declaraties bij Nederlanders in Bel gië te'hebben ingediend, heeft hij zich on middellijk tot de regeering gewend. Een uitvoerige correspondentie is gevolgd. Ock hadden persoonlijke conferenties plaats. De regeering vond geen enkele aanleiding, de goede trouw van den heer Van Best in twijfel te trekken. Minister Posthuma deel de den hoer Vaai Bast echter bij schrijven van 13 Augustus 1917 mede, dat hij 'Van Best) niet voorzichtig genoeg had gehan deld, en er niet voldoende voor had ge zorgd, dat de functies, die hij bekleedde in België, niet met elkander zouden worden verward. De heer Van Best had namelijk, wanneer hij optrad voor de particuliere belangen van Nederlanders in België, meermalen briefpapier gebruikt, waar zijn qualiteit van „regeeringscomraissaris" boven ge drukt stond. Dit moest bij de belanghebben den wel verwarring stichten. Minister Posthuma betreurde daarom, dat de beer Van Best zoodoende administratief zijn functies met elkander had verward. De regeering verklaarde, dat te betreuren, maar gaf uitdrukkelijk te kennen, aan de goede trouw en de eerlijkheid van den heer Van Best in geen enkel opzicht te twijfelen. Wat hij gedaan had, namelijk tegen betaling de belangen van Nederlan ders in België behartigd, mocht hij doen krachtens de hem door de regeering ver leende bevoegdheid, en zijn fout was, dat hij administratief dat particuliere optreden niet voldoende heeft gescheiden van zijn functie als regeeringscommissaris. Op de vraag, of de Katholieke Kamer club de zaak had laten onderzoeken, ant woordde de heer Van Best bevestigend. De club is als resultaat van dat onderzoek tot precies dezelfde conclusie gekomen als de regeering, namelijk, dat de heer Van Best administratief zijn functies in België niet voldoende uit elkander heeft gehouden en daardoor niet voorzichtig en niet nauvyge- eet genoeg is geweest, doch dat. hem overi-' gens geen enkel verwijt kan treffen. Naar de „Tel." uit goede bron verneemt, kan de publicatie van het z.g. „geheime" rapport der R.-K. Kamerfractie in zake de gesties van het Kamerlid Van Best binnen enkele dagen tegemoet worden gezien. Gemengde Berichten. DE MOORD OP MARIA KESSELS. De correspjondent van de „M£bd." te Tilburg meldt nog: Dinsdag vernamen wij,, dat de schilder M. werkzaam zou zijn op de Philips' fa brieken te Eindhoven, maar te Tilburg woonachtig was. Wij hebben daarop in het middaguur een bezoek aan zijn wo ning gébracht, doch troffen hem niet thuis. Zijn vrouw deelde ons mede, dat zij na den moord op Maria Kesse&s, lange jaren in Antwerpen hadden gewoond, waar zij aanvankelijk nimmer over dien moord wanen lastig gevallen. Thans woonden zij weder té Tilburg (sinds dé mobilisatie, deelde men ons van andere zijde mee). Wij kondigden haar ons tweede bezoek aan des avonds te 7 uur, op welk uur haar man thuis zou zijn. Des avonds kwamen wij echter aan een geslo ten deur, doch na eenig onderzoek lieten wij ons naar de schoonouders van den schilder brengen, waar wij M. en diens vrouw aantroffen. Begrijpeijker wijze verkeerden allen door het lezen der be richten omtrent de moordzaak in een zichtbaaT gedrukte stemming. De schilder was uit den aard der z'aak zeer terughoudend, maar sprak o-ns overi- rigens vriendelijk toe. Wat hij van de zaak, dacht, vroegen wij hem. Het kwam hem niet onmogelijk voor, dat het er om te doen was de heele ge schiedenis nog eens van vooraf aan op te rakelen. Deai zwem'er, die zich aangesneld had, kende hij niet; ook had hij diens naam nimmer te voren gehoord. Voorts wees hij ons op een zinsnede uit de krantenberichten, dat de koster na con frontatie aan d»e politóe verklaarde, dal H. B. de dader niet was. Als de koster dat zeggen kan, kent hij dan dader; dan moet hij maar zeggen, wie het geweest is, voegde de schilder er aan toe. Intusschen weet men, dat de koster sindsdien den schilder, wederom ais dader aangewezen heeft. Meer was uit M. over deze droeve ge schiedenis niet los te krijgen. Hij 'wilde „geen verslag voor de kranten geven", zei hij, want. hoe meer er over dren moord werd geschreven, hoe onaangenamer het was. Waneer wij meer wilden weten, gaf de schilder ons tot bescheid, dan moesten wij cms maar tot zijn vroegeren advocaat in Breda wenden. Naar de geestvermogens van H. B. zal. vermoedelijk een onderzoek worden inge steld. Het verhoor in Breda, aan B. afge nomen, verstrekte den indruk, dat men met. een gedegenereerde te doen had, die leed aan simulatie. Het is aan gerechten twijfel onderhevig of tegen B. wel rechtsingang zal worden verleend. Niet onmogelijk is het, naar men ons meedeelde, dat B. naair Tilburg wordt overgebracht, tot het doen van aanwijzin gen, of ter confrontatie. Levend verbrand. Door het in brand raken van een benzine-resérvo-ir vatten de' kleereu van den arbeider W. H. op de Domaniale mijn te Kerkrade vlam. H. be kwam daarbij zoodanige brandwonden, dat hij naar het St. Joeeplihospitaal tie Kerkrade moest worden vervoerd, waar hij later aan de gevolgen is overleden. Inbraak in de R.-K. kerk te Zaandam. Te Zaandam is gisternacht op brutale wijze ingebroken in de R.-K. kerk van den H. Bonifacius in de Oostzijde. Toen een der misdienaar® des morgens vóór de H. Mis van 7 uur in de kerk kwam, vond hij het altaar bezaaid met koperen schroefjes en zag hij, dat het altaar zelf ernstig was beschadigd. Hij waarschuwde terstond de geestelij ken. Uit het voorloopig onderzoek bleek al 6poedig, dat inbrekers aan het werk waren geweest. Van het tabernakel was de zware koperen bekleeding wicgige&loopt, met het doel de kluis1 te farceeren. Gelukkig zijn de dieven hierin niet geslaagd. Het kruisbeeld boven het. tabernakel bleek medegenomen, terwijl verder wer den vermist twéé koperen kandelaars en twee lusters, benevens het watervaatje. Dc gedTeven koperen belegstukken van het tabernakel werden onbeschadigd te ruggevonden. Misschien heeft de tijd ont broken om ook dezen in "veiligheid te bren gen. Aan de sloten waren geen sporen van braak te ontdekken, zoociat wondt ver moed, dat de dieven zich 's avonds na de oefening der mannen-congregatie hebben laten insluiten, terwijl zij waarschijnlijk door een tuimelraam, waarop het gebro ken raamkoord, dat op den grond werd gevonden, wijst-, zijn ontkomen. De pairocllianen, die gistermorgen de H. Mis kwamen bijwonen en van de wan daad hoorden, waren zeer onder den in druk. Brand. Gisternacht kwart vóór drie is te Haarlem een groote uitslaande brand uitgebroken in de bergplaats van het Leger des Heils, Helmbrekersteeg 7. In het perceel lag opgeslagen oud papier, hout en 10.000 turven. Het vuur greep snel om zich heen, doch de brandweer, die spoedig met veel materiaal ter plaats® kwam, was den brand met negen stralen op de water leiding binnen eenige uren meester. Het pakhuis brarieïde geheel uit; slecht» enkele stukken m.uur bleven staan. Omdat hij niet wilde trouwen.... In een dei- bladen lezen we een gemeente- ra adsverslag van VinkJeveen.... „Daar .de rijksveldwachter Koudijs, die het raadhuis bewoont, te Wesfcbroék is benoemd en weldra de gemeente metterwoon verlaat, wordt de vraag geoppeird of men de wo ning weer zal verhuren aan den nieuw benoemd en rijksveldwachter Fritschy. Bij de bespreking geet men te kennen, dat eigenlijk de gemeente-veldwachter deze woning behoorde te bet re lek en, maar deze niet denkt aan een huwelijk voor loopig en het denkbeeld om een commissie te benoemen om een vrouw voor hem op te zoeken niet doorgaat, hoewel men wel geneigd was pogingen in het werk te stel len den gemeen te-veldwachter tot andere gedachten te brengen, wordt besloten de woning maar weer aan den rijksveld wachter te verhuren, doch per week met ingang van 1 April tegen een huurprijs van f 75 per jaar." Geld te veel. Bij de militaire admi nistratie *te_ Leeuwarden is een belangrijke »om over, men spreekt van f 15.000. Er wordt een onderzoeik ingesteld, waar d onverwacht saldo vandaan is gekomen. Licht gewond. Gistermiddag zijn bij het houden van oefeningen met handgra naten bij Waalsdorp door het verkeerd wegwerpen van een tijdhandgranaat de luitenant Ffiaff, ©en sergeant en twee mili- cien&Vjeerhnigiem van de Jagens licht gte- wond. Sigaren in beslag genomen. Te Fra- neker werden door de piolitie bij een win kelier en een rentenier respectievelijk 180.000 en 20.000 sigaren van verschillende merken in beslag genomen. Zeven in één huis. l<n deri nacht van Maandag op Dinsdag zijn uit een perceel aan de Ceituurbaan te Amsterdam zeven rijwielen ontvreemd. Belangrijke verduistering. Zondag morgen vervoegde zdch aan het politie bureau te Arnhem een schreiend meisje, dat zeer bewogen vertelde, dat de reiziger van haar vader zich van kant wilde ma ken, en verzocht om spoedig politie te zenden. De politie vernam bij ondervrar ging, dat het meisje het. dochtertje was van een lederhandeLaar en dat diens rei ziger vermoedelijk een groote som geld» had zoek gemaakt. Zij begaven zich naai' de woning van den Iederhandelaarwaar ook de reiziger aanwezig was. Deze laat* ste, die te Amsterdam woont, werd gear resteerd, nadat de patroon had verklaard, dat de reiziger hem voor belangrijke be dragen had opgelicht. Uit een ingesteld onderzoek bleek het volgende. De reiziger was eedert 2% jaar bij den lederhandel aar iai betrekking, ge noot diiens volle vertrouwen en deed be langrijke zaken. In 1916 trouwde de reizi ger en installeerde zijn huishouden, waar toe hij een bedrag van 1500 gulden beziigdc, dat hem door een der klanten was uitbe taald, doch dat hij had achtergehouden. Na dit feit was hij4 nog meer gaan knoeien met het geld van zijn patroon. De leder handelaar had thans ontdekt, dat de rei ziger ruim f 40.000 had verduisterd. Het bleek", dat verschil'lendte nota's gefingeerd en vaischelijk onderteekend waren. De reiziger wees als dader van die valsohhcid in geschrifte zijn broeder aan, die ook te Amtserdom woont. Deze is thans op tele grafisch verzoek van don commissaris van politie te Amsterdam aangehouden. Hij heeft bekend de gefingeerde nota's te hebben geschreven en daarvoor van zijn broeder geld te hebben ontvangen. Een smokkelaar. Door de Aaltensche kommiezen is aangehouden een commies le ki bij de Staatsspoorwegen te Utrecht, 'die met ©en mandje, inhoudende ruiib lQff stukken harde zeep, benevens eene hoe veelheid chocolade, over de gTens wilde. Dei man hiad echter lont geroken en aan het station Winterswijk zijn mandje in den trein laten liggen. Toevallig had bij hem in de coupé een gewezen buitenge, woon kommies gezeten, die dc noodige aanwijzingen gaf, waardoor het mogelijk werd den smokkelaar, die in Aalten zijn handlangers had, in handen te krijgen. Zijne medeplichtigen bekenden. Het bleek verder, dat hij zijn smokkelpraktijlken reeds langoren tijd moot uitgeoefend héP ben en geholpen door zijn vrijbiljettén, via NLeuwerschans, Venlo en andere plaatsen de' waren wist uit te voeren. ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkooping. Uitslag der gisteren ge houden verknoping ten overstaan van nota ris R.- v. d. Berg in het Hotel St. Joris, van eenige huizen, weiland en tuingrond in. wijk Steekt te Alphen a. d. Rijn. De per ceel en werden op f 500 afgemijnd en toege wezen voor de som van f 3676 aan den heer Joh. Vlasman te Alphen. a. d. Rijn. ALKEMAGE. Inkwartiering. De inwoners dezer ge- meente zullen van 26 op 27 Maart weer gastvrijheid moeten verieenen aan pl.mr. 800 soldaten. Vermoedelijk zullen er te Rijpwetering 200 manschappen, 4 officieren en 6 paarden worden ondergebracht; te Roelofarendsveen 450 man, 12 officieren en 22 paarden, en te Oude-Wetering 180 «van, 3 officieren en 6 paarden. De inkwartiering zal zijn zonder voeding. AARLANDERVEEN. R.-K. Volksbond. De afd. Aarlander- veen vergaderde op 3 Maart. In de ver gadering waren 'bijna alle leden aanwe zig. Besproken en goedgekeurd werd door heel de vergadering de begrafenisvereeni- ging „Tobias". Gediscussieerd werd over de oprichting van een ziekenfonds De op richting zal door het bestuur worden voorbereid. Ook inzake de coöperatieve in koop vereeniging zullen door liet bestuur plannen worden opgemaakt. LISSE. Volksbelang. De Woningvqreeniging „Volksbelang" hield gisteravond in bet Bondsgebouw hare negende jaarvergade ring. De voorzitter zeide in rijn openings woord dat de vereeniging door de duurte der bouwmaterialen nog niet is kunnen overgaan tot het bouwen van eenige arbei derswoningen, hoe broodnoodig het ook is. Uit de verantwoording van den penning meester bleek, dat was ontvangen f 9388.73, hieronder is een restant rijksvoorschot van f 5290.52; de uitgaven bedroegen f 7260.53. Schijnbaar een voordeelig saldo, wat ech ter in werkelijkheid niet zoo is, omdat een bedrag moet worden afgedragen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental «at 8 is vermeer derd en thans 51 bedraagt. Van het bestuur was alleen aftredend de heer L. Algera, die werd herkozen. Ook waren aftredende de door B. en W. toegevoegde bestuursle den, de heer J. Pijn acker en Jac. Veldhui zen van Zanten. Aan B. en W. was hier van kennis gegeven doch nog geen ant woord terugbekomen. Hierna had de uitloting plaats van een der door de leden gestort stamkapitaal. Een achttal nieuwe leden hadden zich weder opgegeven. NOORDEN. De Hanze. Gisteravond werd in de St, Antoniussehool, in tegenwoordigheid van het bestuur van de Hanze, door de hêerenS R. van der Veen uit Amsterdam en N. J. M. Klaus, alhier, de laatste les gegeven van den tweejarigen tuinbouvvwintercur- sus, in October j.l. aangevangen en ge volgd door 8 leerlingen. De voorzitter van de Hanze betuigde na afloop zijne groote tevredenheid over de gemaakte vorderingen der leerlingen, ter wijl de heer Van der Veen in zijn dank woord de leerlingen aanspoorde het gelecr- j de te onderhouden en daarmede hun" voor del te doen in de practijk, hopende hen al len in den aanstaanden winter weder to zullen ontmoeten ter voortzetting van den cursus, om vervolgens een diploma te ver werven. N00RDW1JK. Gearresteerd. Te Amsterdam is gear resteerd en gevankelijk naar rier overge bracht, de arrestant S., die eenige dagen geleden uit zijn cel wist te ontsnappen. S. wordt verdacht, zich te Amsterdam te hebben schuldig gemaak aan diefstal van looden buizen en koperen kranen. OEGSTGEEST. Gemeenteraad, Onder voorzitterschap van den heer Van Griethuyzen, burgemeester, vergaderde gisteravond de gemeenteraad. Aanwezig 10 leden; afwezig de be& Lub be. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing onveranderd vastgesteld Bij de ingekomen stukken zijn enkete missives van Ged. Staten, houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten, dankbetuigingen voor genoten jaarwedde- verhoogingen en dunrtetoeslagen door ge meente-personeel. Schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat de burgemeester met 15 Februari j.l. is herbenoemd in die functie. M-ededeeling van de Leidsche gasfabriek) inzake nadere gasprijsregeling. Schrijven van het krankzinnigengesticht „Ende geest", houdende mededeeling van ver hoogde verploeggo'.den. Verslagen betref fende d.en toestand van het ofenbaar lager onderwijs in dze gemeente, de volkshuis vesting, de Katwijksche gezondheidscom missie. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen een verzoek van de duur.c- commissie uit de Leidteche arbeidersbode ging, om toekenning van 3 ÏI.L. gra cokes, zulks in navolging van bet W®" van den gemeenteraad in Leiden. Veruos

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2