BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. De Gentleman-Oplichter. verschïjnt éiken dag, ultgez. Zon- en Fecstd. pc Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct'. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij re agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco post f'2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijkenummers get.,met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e laargang. DONDERDAG 21 FEBRUARI 1918. Bureau: STEENSCUUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2548 Postbus 6. .De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.7sf elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeD van 1—5 regels 11.50, elke regel meer 30 ct., met grati* bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Naam-Katholiek. Met veel voldoening deelt het Duitsche propagandablad, voor de Lijkverbranding Die Flamme"' mede, dat in December in de 51 crematoria in Duitschland 1142 ver brandingen plaats vonden (tegen 1064 in December 1916). Voor het jaar 1917 is het cijfer thans 13,942 geworden tegen 11,463 da 1916, een vermeerdering alzoo met 2479 (of 21.6 percent). En dan lezen we verder: „Volgens het geloof behoorden 12,051 tot 'de Evangelische, 882 tot de Katholieke, 95 tot de Oud-Katholieke, 409 tot de Israëlie- tische en 505 tot andere of geen kerkgenoot schappen." Er behoeft nauwelijks op geweien, dat idie ,,882 Katholieken" gesteld dat het cijfer juist is slechts zijn naam-Katho- lieken. \Vio 'tijdens zijn lieven besluit, dat zijn lijk verbrand zal worden is niet langer Katholiek, daar hij overtreedt een zwaar verbod van de Kerk. De Kerk verbiedt de lijk-verbran- diiig, keert zich daartegen met al haar Kracht en macht, omdat dit systeem van ^begraven" zoowel in zijn opzet en bedoeling als in de p r a c t ij k is: anti-godsdienstig, anti-Ka- tholiek. Door de allerduidelijkste uitspraken der voornaamste propagandisten, der meest- iwetenschappelijke bevorderaars van de lijkverbranding is het zonneklaar, dat men in de lijkverbranding ziet een middel om het geloof aan een leven hiernamaals, aan teen opstanding des vleesches weg te ruk ken uit de geesten, te verbannen uit de jsamenlevingv Geen enlkel deugdelijk positief bewijs voor de wenschelijkheid der lijkverbran ding kan worden aangevoerd de naar .voren gebrachte bewijzen van hygiënischen aard zijn afdoende weerlegd geworden. Alléén gesteund door negatie, ontken ning van het geloof, breidt de lijkverbran- dings-propaganda zich uit. 't Behoeft dus geen betoog, dat de Ka tholieken, waarvan ,,Die Flamme" in bo venstaand citaat spreekt, slechts naam- Katholieken zijn. V Een vergelijking. Daar komen tot ons berichten van alle èijden uit het groote Russische Rijk, welke wijzen op een toestand, véél gruwelijker «n barbaarseher, dan die der Fransche revolutie ook al zullen de bedoelde be richten lijden aan een overdreven voorstel- fling der feiten. ivf en plukt daar de wrange vruchten, jdie er noodzakelijk en altijd groeien aan Üen boom dér revolutie. En als wij die berichten met huiveren den afkeer lezen, dan beklemt ons aller eerst een gevoel van medelijden, diep medelijden 'met de ongelukkigen in die streken, waar het licht van den mensche- lijken geest is gedoofd in den poel van dier lijke razernij. Maar ook een gavoel, als hetwelk ons bezielt bij een dankbaar opstijgend T e Ceum laudamus... Wij maken een vergelijking tusschen 'd a a r en h i er... Zeker er is hier voor velen een pijnigen de ontbering... en wie zich katholiek moemit en die ellende niet mede voelt en niet medewerk t, voorzoover in zijn vermogen is, om deze te lenigen, hij la e.en leugenaa r.... „Maar toch, toe dankbaar, oprecht en 'levendig dankbaar moeten wij zijn, zoo wij den toestand in ons land vergelijke.n met dien in andere landen, vooral met dien an het. land dev revoluie! En daarom is de revolutie-pz-ediking on der ons volk zulk een rampzalig bedrijf. Waar met krachtigen, georganiseerden aandrang, langs ordelijken wég, verbeterin gen .'/ijn le verkrijgen daar stort de re- Vftlutie een volk in den afgrond. Moeilijk, uiterst moeilijk is in dezen tijd de taak van degenen, die het volk hebben ie leiden. Maar beslist zeker wordt die taak misbruikt, en grovelijk mis- hruikt, zoo die leiders aan het volk die re volutie voorspiegelen .als een genezing van Maatschappelijke wantoestanden 't is juist een rampzalige verergering van! Von Kühlmann over Rusland en de Oekraïne. - Protest van Polen tegen den afstand van Cholm. - Duitsche troepen rukken op in Estland. Opval lende luchtactie. - Schrikbewind in Finland. - Oppositie tegen de Oosten- rijksche regeering. Overzicht. De 1 u c h t-a c t i e blijkt op de ge vechtsterreinen het succes van den dag. Steeds worden er nieuwe resultaten van gemeld en steeds worden de aanvallen in de lucht meer fanatiek. Dit wordt thans wederom door het Italiaansche Jegerbe- richt bewezen. Op het Zuidelijk front n.l. bombardeerde een Britsch eskader het Central e vliegkamp te Casarda, waarbij -een Zeppelinloods werd vernield. Een Ita- liaansch eskader wierp 2 ton bommen op het vliegveld hij La Domnja en verwekte er groote branden. Hier heet het, dat de lucht-actie zeer opvallend was. Een Wolff-telegram beantwoordt verder de vraag, waaroimi Parijs van 30 op 31 Ja nuari j.l. gebombardeerd werd. Nogmaals wordt door Berlijn op de omstandigheid ge wezen, dat bet hier een vergeldingsmaat regel gold, door de Duitsche legerleiding bevolen, na vaak hei-haalde waarschuwin gen, omdat de tegenstander niet naliet open Duitsche steden te hambardeeren. Op 17 October 1.1. werd de Fransche re geering voor het laatst gewaarschuwd en voor de keuze gesteld de aanvallen op de open Duitsche stéden te doen staken of een .zelfde optreden van Duitsche zijde op haar verantwoording te nemen. Deze waarschu wing werd in den wind geslagen. En men schijnt er in Parijs niet aan gedacht te hebben dat de vergeldingsmaatregel recht streeks tegen het hart van Frankrijk ge richt zou worden. Aldus moest de hoofd stad van Frankrijk en haar bevolking er varen wart de lichtzinnigheid van haar re geering haar bereidde. Nu is het aan Frankrijk aldus het Wolff-bericht om de aanvallen op de on schuldige Duitsche steden en dorpen na te laten, of bewust en imiet volle verantwoor ding der bevolking zijner steden, opnieuw den schrik en de verliezen te doen ont staan, welken.de Parijzenaars in den nacht van 31 Januari leden. In den Duitschen Rijksdag heeft de staatssecretaris Von Kühlmann of ficieel mededeeling gedaan van de bereid willigheid van Trotsky, om thans het vre desverdrag te onderteekenen. Hij voegde hieraan toe, dat hiermede de vrede met Rusland nog geen voldongen feit is. Dit blijkt voldoende, nu intusschen de krijgs verrichtingen tegen Rusland worden voort gezet, in afwachting van. de schriftelijke bevestiging uit Petrograd. Duitsche troe pen zijn Estland binnengetrokken, terwijl von Linsingen verder oprukte in de rich ting van Kowno. In de Lucht. Bommen op het station van Calais. In den avond van 19 dezer aldus een officieel Wolff-telegrami uit Berlijn heb ben vier van onze .marine-vliegtuigen met succes bommen geworpen op het .zee-station van Calais, alsmede op het daarnaast ge legen barakkenkamp. Zij vielen drie zoek lichten met machinegeweren aan. In het kamp .zijn branden waargenomen. Een der zoeklichten is vernield. Duitschland. De staat van beleg ingetrokken!. Het oppercommando in de Marken heeft, volgens Wolff, bekend gemaakt, dat de ver scherpte staat. van beleg, 31 Januari inge steld over Berlijn en omgevong, den 25en Februari wordt opgeheven. De Rijksdag. In den Rijksdag zaten aan de tafel van den Bondsraad de Rijkskanselier, de vice- lcanselier en Staatssecretaris Von Kühl mann. De vice-president Dove herdenkt den gou den bruiloft van het Beiersche Koninklijke paar. Vervolgens werd het vredesverdrag met de Oekraine besproken. Von Kühlmann over den Oekrainschen vrede. Spr. wijst eerst op de noodzakelijkheid het gouvernement Cholm aan de Oekraïne af te staan, daar de Rada op dezen afstand stond en de vrede misschien afgesprongen zou zijn, indien de Centralen op dit punt niet toegegeven had-den. Von Kühlmann heeft medegedeeld, dat oorspronkelijk de territoriale aanspraken van de Oekraine nog veel verder gingen. Hij meent, dat de Oekraine ten deele uit den loop der gebeurtenissen, ten deele ook uit de gedachtenwisselingen te Weenen en te Berlijn tot het besef zullen komen, dat de goede betrekkingen met de Centra len wel eenige territoriale offers waard zijn. Von Kühlmann heeft er met nadruk op gewezen, dat bij deze aangelegenheid voor Duitschland belangen van buitenlandsche politiek op het spel staan, doch voor Oos tenrijk-Hongarije tevens belangen van bin- nenlandsche politiek, wier gevolgen nog vèrreikëncb zullen zijn. Wat -het draadlooze bericht uit Petrograd betreft, waarin de Raad van Volkscommis sarissen zich bereid verklaart den vrede te onderteekenen op de voorwaarden van Brest-Litowsk, deelde Von Kühlmann mie- de, dat de Duitsche regeering daarvan schriftelijke bevestiging heeft verlangd, welke Petrograd ook heeft toegezegd. Von Kühlmann meent, dat de vrede met de Oekraine, de hervatte militaire druk en liet falen van een zekere te Petrograd ge koesterde hoop (vermoedelijk op een revolu- tionnaire beweging in Duitschland) den omkeer in het standpunt der Petrograd- sctbe regeering te weeg heeft gebracht. Hij vermoedt, dat men thans wel spoedig zal weten of de vrede al dan niet met Rusland gsloten kan worden, waarschuwt het Duit sche volk om zioh niet te vroeg te verheu gen. Dit kan men doen als eenmaal de inkt van het verdrag droog is. Von Kühlmann besloot met de mededee ling, dat men binnen afzienbaren tijd tot een algeineerien vrede hoopt te geraken. De debatten. Uit de debatten, die daarop volgden, bleek, dat vooral over de houding tegen over Polen nog al krachtig geprotestesteerd is, niet alleen van Poolsche zijder Oostenrijk-Hongarije. De oude grens hersteld. Uit het oorlogsperskwartier wordt ge meld: De bepaling Van liet vredesverdrag met de Oekraine, waarbij de grenzen wor den hersteld volgens den status quo ante met het Russische Rijk, is thans volkomen uitgevoerd. Sedert gisteren hebben onze troepen het geheele gebied tot aan de. rijks grens zonder incidenten bezet. Hevig tumult. In het Oostenrijlcsche Huis van Afgevaar digden kwami het tot een hevig tumult. De Poolsche parlementsleden zegden de regee ring het vertrouwen op, terwijl de Slavi sche de vredesonderhandelingen met de Vereenigde Staten eischten. Engeland. Een Anglicaansch missionaris bekeerd. De heer E. Huntley Gordon, Anglikaansch vicarius van St. Catharina te Nottingham!, en diens echtgenoote, als missionarissen voor de Anglicaansche Kerk werkzaam in Transvaal, zijn tot de Katholieke Kerk overgegaan. Rusland. Kerenski te Christiania? „Ekstrabladet" meldt uit Christiania: Volgens een bericht uit Stockholm van „Aftenposten" heeft het comité ter bestrij ding der tegenrevolutie de mededeeling ontvangen, dat Kerenski zich te Christia nia ophoudt. Finland. Amerikaansche hulp. De Amerikaansche gezant Francis heeft aan de leden van de Finsche revolutionaire regeering hulp en een spoedig voorzien van Finland met koren beloofd. Ook van ande re Amerikaansche zijde wordt gezegd, dat Amerika van plan is een groote hoeveel heid koren aan Finland te leveren en ge- ruimen tijd verschillende levensmiddelen ter beschikking van het land te stellen. Het schrikbewind. Volgens de laatste berichten uit Finland zijn daar opnieuw zeven bekende personen vermoord. ,,Aftonbladet" verneemt uit Finland, dat te Relsingfors vele mannen, die hooge trekkingen bekleedden, door -leden der Roode Garde doodgeschoten zijn, o. a. Hörndshövding en baron Ordt von Born. Volgens hetzelfde Zweedsche blad zijn te Helsingfors de mooTdp ar tijen nog steeds aan de orde van den dag. Ook die arbeiders worden vervolgd, die _als protest tegen de gewelddaden uit de soc.-dem. partij zijn getreden. Een hunner, een schoenmaker, werd onlangs doodge marteld. Portugal. Scheiding van Kerk en Staat. Naar de „Germania" uit Rome verneemt, bereidt de Portugeesche regeering een wetsontwerp voor ami de wet betreffende de scheiding van Kerk en Staat in eenige punten te veranderen, opdat de rust en vrede in het land eerder zal terugkeeren. De Vredesonderhandelingen Sociaal-democratische vredespoging? De Duitsche sociaal-democraten hebben een interpellatie tot den minister-president gericht, waarin wordt gezegd, dat de Oos- tenrijkseh-Hongaarsche regeering de door Wilson ontwikkelde grondbeginselen voor een algemeenen vrede behoort aan te ne men en pogingen moet doen, om tot on middellijke onderhandelïngien te geraken tusschen Oostenrijk-Hongarije eri de Ver eenigde Staten. Het vredesaanbod bevestigd. Staatssecretaris Von Kühtoann las in de zitting van den Rijksdag het volgende draadlooze telegram der Bolsjewiki-regee- ring te Petrogrado voor: Aan dc Duitsche regeering: De raad van volkscommissarissen «ziet zich genoopt in verband met den geschapen toestand zijn bereidwilligheid te verklaren om den vrede te teekenen onder de voorwaarden, welke door de delegaties van den Vierbond in Brest-Litowsk zijn gesteld (hoort! hoort! op alle banken). De raad van volkscommissarissen ver klaart dat het antwoord op de door de Duitsche regeering gestelde nadere voor waarden onverwijld gegeven zal worden (hoort! hoort! levendige beweging in het geheele Iluis). De staatssecretaris maakte daarbij de volgende opmerking: ik wil er voor waar schuwen nog niet te gelooven, dat wij den vrede met Rusland reeds in den zak heb- ben. De vrede met Rusland is er eerst als de onderteekeningen van het verdrag droog zijn. Rusïand en Roemenië. De inneming van Kischineff door de Roe menen is, volgens bericht van het Peters- burgsohe Telegraafagentscliap, nog niet bevestigd. Groote Roemeensche troepen concentraties hebben in het Dnjesler-gebied plaats gehad. Het Russische oppercommando heeft krachtige maatregelen genomen in het mi litair ditrict van Odessa. Het heeft troepen met artillerie langs de uitgestrekte grens van Bessarabië opgesteld. In OdessA zijn repressaille-maatregelen tegen de Roemeensche militairen genomen. De chef van de militaire politie is gear resteerd. De ondërhandSelmgen met Roemenië. De „Kpln. Volkszeitung" verneemt uit Berlijn: Von Kühlmann zal reeds Vrijdag voor de vredesonderhandelingen naar Roe menië vertrekken. Men hoopt, dat de Rijks dag reeds de volgende week het vredesver drag met Roemenië zal kunnen aannemen. De opmarsch in Rusland zal, waarschijn lijk sneller dan de pacifisten verwachten, den vrede met het geheele Oosten brengen, indien het in zichzelf verdeelde Rusland nog in staat is een vrede te .sluiten. Brandstoffancommissie Leiden. De Directeur van het Brandstoffenbureau herinnert allen, die toewijzing ontvangen door de afd. Klein-Industrie, dat de aan vragen voor het tijdvak van 430 Maart a.s. moeten geschieden in deze week uiter lijk op 23 Februari a.s. 1384 De Directeur van het Brand stoffenbureau, KRAMER. Het Brandstoffen-Bureau, thans geves tigd Nieuwe Rijn 66, zal voor het Publiek geopend zijn eiken werkdag omet uitzonde ring van des Zaterdags: voor BIJBETALINGEN uitsluitend dej voorin. 1(%—12y3 uur, voor INLICHTINGEN, aanvragen, en*, des voorm. 10y212y2 en des nam. 24 uur* Met nadruk wordt er op geweizen, dat tot de bureelen der ambtenaren niemand kan worden toegelaten, tenzij daartoe schrlfte. lijk uitgenoodigd. Het spreekuur van den Directeur blijft bepaald op des Dinsdags en Vrijdags voor- middags 11—12 uur. 1379 De Directeur van het Brand stoffenbureau, KRAMER. Leiden, 20 Februari 1918. Aan houders van brandstoffenkaarten van klasse III en hooger wordt bekend ge maakt, dat op hunne brandstoffenkaart gedurende de maand Februari kan worden verstrekt 80 pet. van het rantsoen op da brandstoffenkaart aangegeven. Degenen die van deze beschikbaarstelling gebruik wenschen te maken, kunnen vanaf heden hunne brandstoffenkaart bij on* Bureau indienen met vermelding van da hoeveèlheid (tot een maximum van 80 pet.) en de soort (met uitzondering van gas- cokes) die zij wenschen te betrekken. Voor zoover de voorraden dit toelaten, wordt de toewijzing op de verlangde soort gedaan* met dien verstande dat men bij deze aan vrage verplicht is 1 eenheid Gem. Huis- brandkölen te ontvangen. Ten overvloede wordt er aan herinnerd, dat de bons van deze eenheden, tzijnde boven de 10 eerste, niet kunnen worden afgegeven, voordat hijbetaling te onzen kantore is geschied. Aan houders van brandstoffenkaarten van klasse II wordt hekend gemaakt dat vanaf heden geldig zijn de coupons No. 7 en 8, coupon 7 voor y> eenheid gem. huisbrand kolen en coupon 8, voor zoover de voorrad- den dit toelaten, voor V§ eenheid naar keu ze met uitzondering van gascokes. Degenen uit klassen II, die op genoemde coupons brandstoffen wenschen te betrek ken, moeten echter eerst bijbetaling doen te onzen kantore van een bedrag voor elke soort op onze prijslijsten afzonderlijk vast gesteld. Op coupons niet van bijbetalinge zegels voorzien, mag de handel geen afle vering doen. Aanvragers kunnen zich direct persoon lijk met hunne couponkaart wenden tot ons Bureau, dat hiervoor geopend is op eiken werkdag, behalve des Zaterdags, vooimiddags 1(%15% uur. Voor de Buitengemeenten kunnen zoo wel houders van brandstoffenkaarten klas se III en hooger als houders van coupon- kaarten, klasse II (groen) zich met hunne aanvragen dadelijk wenden tot een def Sub-Commissies op hare zittingsuren. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de be handeling der zickenkolen en aanvragen voor groepen B, C en D voortaan direct door de Sub-Comimissies voor de Buiten gemeenten kan geschieden. 1380 Aanwezige voorraden op 1 April a.s. wor den niet in mindering gebracht op heÊ rantsoen 1918/1919. De Directeur van het Brand stoffenbureau, KRAMER Nederland en de Oorlog. Volgens het ,,Hbld." zullen de onderhandelingen met Amerika tot resultaat heb ben, dat ons land meel in voldoende hoeveelheden zal ontvangen. FEUILLETON. &3j 1 «Wat? Dat meent u niet!", zei Danègre. j»lk zou een steen geven, welke duizen den— honderdduizenden waard is en ik' *011 daar niets voor in de plaats "krijgen?" ..Jawel: je vrijheid." De ongelukkige sidderde. - Drimaudin hernam: ,,Die parel heeft yovetulien niet de minste waarde voor u. a 'kunt hem'toch niet verkoopen, waarom u hem dan bewaren?" ..Er zijn nog wel opkoópeêrs. En vandaag W morgen...." «Vandaag of morgen, dan zal het al te kat wezen!" «Waarom?" «Omdat de justitie dan weer de hand u zal hebben gelegd, daartoe genoopt oor de bewijzen welke ik haar zal ver schaffen." Victor Verborg het. gelaat in heide hari- 'en scheen ernstig na tc denken. ii ,aarna Mompelde hij: „Wanneer moet "em hebben?" minacht Vóór één uur Heb ik hem dan niet, dan wordt een brief in de bus gestoken, waarin juffrouw De Sinclèves u aan den procureur van de republiek overlevert!" Danègre schonk zich achter elkaar twee glazen wijn in en dronk zie langzaam leeg, teug voor teug, als moest hij bij eiken slok 'het voor en tegen van zijn "positie over wegen. Eindelijk stond hij op en zei: „Betaal maar wat we gebruikt hebben en laten we dan gaanik heb meer dan genoeg van die vervloekte geschiedenis!"..,. De nacht was gevallen. De twee mannen liepen cLe rue Lopic uit en gingen de buiten-boulevards over zoo naar l'Etoile. Zwijgend liepen zij naast elkander voort. Victor ging langzaam, met gebogen hoofd Verder. Bij Pach Monceau gekomen, zei hij: ,,Op' zij van het huls...." „Drommels! En je bent alleen maar uit geweest om naar den sigarenwinkel te gaan." „Hier!" zei Danègre, op heeschen, schor ren toon. Enkele meters verder liiekl hij stil. Zijn knieën knikten, als gebroken viel hij op een bank neer. „Welnu?" vroeg zijn metgezel. ..Daar.... recht voor jel" „Vóór ons?" „Ja, tusschen twee steenen...." - „Welke?" Victor gaf geen antwoord. „Welke?" herhaalde Grimaudin. „Ah, Je wilt me bedriegen, mijn waarde!" „Neen, maar ik zal van honger omko men.... nu weet je het!" Als een angstkreet, als een bede om hulp kwamen de laatste woorden hem uit den mond rollen. „Je aarzelt dus? Welnu, hoeveel wil je dan hebben?" „Geld, om mijn overtocht naar Amerika te betalen." „Afgesproken! Spreek. „Tel de steenen, rechts van het riool. Tusschen den twaaïtuen' en dertienden steen is het!" „In het riool zelf?" „Ja, onder het trottoir, eon decimeter diep ongeveer. Als niemand mij heeft zien bukken en werken, moet de steen er nog zijn." Grimaudin ging op de hurken zitten, •haalde zijn zakmes te voorschijn en boorde daarmee een gat in liet modderige zand. De parel bevond zich inderdaad op de Aangeduide plaats. Den Volgenden dag was het, als altijd weder de „Echo de France", welke het eerst het volgende berichtr, dat later door alle andere dagbladen werd overgenomen, publiceerde: „Sedert gisteren bevindt zich de be roemde zwarte parel in handen van Arsienius Lupin, die hem van den moordenaar van Gravin Andillot heeft weten machtig te worden. „Kort geleden werden facsimiles van dit kostbaar kleinood te Londen, Sint Petersburg, .Berlijn, Buenos-Ay res en New-York tentoongesteld. „Arsenius Lupin wacht nadere voor stellen van de rechthebbenden, om den steen wederom in bezit, te krijgen!" „Je ziet dus, hoe in alle omstandigheden de misdaad steeds gestraft en de deugd beloond wordt?" besloot Arsenius Lupin, toen hij dit alles uitvoerig had meegedeeld! „En met dat al had de arme Danègre niet hét minste gevaar meer te vree,zen gehad, want de justitie komt, als zij éénmaal iemand heeft vrijgesproken, nimmer op die beslissing terug... Je ziet, het is maar de kunst om dat alles te weten." i,Zoo wérd je dus, onder den naam van Grimaudin, en als gewezen inspecteur van den veiligheidsdienst, door het toeval de aangewezen persoon om den misdadi ger zijn onrechtmatig verkregen goed we der te ontnemen!" „Juist, en ik v/il eerlijk bekennen, dat dit een van de daden is, waarop ik het meest trotsch ben. De veertig minuten, welke ik nog in de vertrekken van de gra vin doorbracht, nadat ik den moord reeda had geconstateerd, zijn \sc eenige van dé meest belangrijke en metst eigenaardige van mijn leven. In die veertig minuten, in een buitengewone positie verkecren- de, heb ik de gedragslijn van den moorde naar gevolgd, en ben ik tot de overtuiging gekomen, dat die omstandigheden in aan merking genomen en de feiten, welke ik heb opgemerkt, niemand anders dan de bediende de schuldige kon wezen. Toen dit eenmaal hij mij vaststond was het zaak, de arrestatie van dien knecht te bewerk stelligen. Ik was het, die den knoop onder het bed heb gegooid, doch ik moest aan den anderen kant zorg dragen, dat de bewijzen, welke men tegen hem aanvoerde, niet van dien aard zouden dat het „schuldig" over hem kon worde* uitgesproken en, een veroordeeling keft volgen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1