2)e££icbelie (Bomatil BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Gemengde Berichten. fljt bind verechynt eiken dag, uttgez. Zon- en Feeatd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal, bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco post f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. «.kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., niet Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DINSDAG 12 FEBRUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR IS - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2541 Postbus 6. He Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.76 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen van 35 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Ad verten tiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of- gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. De vrede met Rusland. Anarchie en epidemieën in Rusland. -- Het schrikbewind in Finland. De strijd aan de fronten. Overzicht. Op de hoogvlakte van Asiago is het weer levendiger gewerden, waarbij de actie schijnt uit te gaan van de Centrale troe pen, doch volgens het Italiaansche leger- bertcht, geen resultaten bereikte. Van de óverige fronten wordt geen be langrijk nieuws gemeld, hoewel de span ning in het Westen met den dag grooter schijnt te worden. Thans zijn het de groo te gebeurtenissen in het Oosten die haar invloed zullen doen gevoelen, heUij ten goede of ten kwade. De berichten omtrent .Trolzky's verklaring te Brest-Liiowsk af gelegd, betreffende de opheffing van den oorlogstoestand en de Russische demobili- isatio, zijn thans door WoTff bevestigd. Men mag dus aannemen dat de Middenstaten raar het O. met den oorlog hebben afge-~ 'daan, daar ook Roemenië zich thans zal moeten schikken in het onvermijdelijke. (Toch zal Duitschland nog met wakend oog Öe verdere gebeurtenissen in het vroegere Tsarenrijk moeten blijven volgen en kan het zijn aandacht nog niet geheel op het iW. concentreeren. Rusland is Oekraine gevolgd. Althans ten dcele. Het ziet er van af, «en formepl vredesverdrag te sluiten, maar verklaart den staat van oorlog met de vier verbonden mogendheden voor ge- leindigd en demobiliseert aan alle fronten. Zee is cok de oorlog met Rusland uit. Een verademing voor de Russen zoowel als voor de Ccntralen, vooral voor Duitsehers, 'die uit den aard van hun grenzen het ir,ee>l met Rusland te maken hebben; maar een verademing ook voor de naar vrede snakkende wereld, dat althans aan. doze fronten de moordende strijd een ein de heeft. Dat de Russen geen vredesverdrag heb- ten willen onderteekenen, is begrijpelijk. Trotfiiky en de zijnen zouden hun theorieën moeten prijsgeven, zij zouden zich bij de voorwaarden van de Centralen moeten neerleggen. Rusland heeft eigenlijk alleen vrede ge sloten roet den vijand over de grenzen. iWant binnen zijn landpalen zal het onge lukkige Rusland vooreerst geen vrede ken- len. Het heeft nog den burgeroorlog in tal van streken, het vecht mee met de revolu- lionr.airen in de Oekraine en in Finland, het verkeert «oo goed als in oorlog met de jRoeaieensche troepen in Rusland zelf en met Polen. Daaraan kan de Maximalistische regee ring nu haar'aandacht wijden, en zij zal fcij 'de troepen, die zijn aan de fronten van ilen Vierbond onttrekt, hulp kunnen vin den tegen den vijand binnen "de grenzen van het oude Rusland. Maar ook die vijand kon wel eens uit dat vrijgekomen leger versterking krijgen. Oekraine is het belangrijkste gebied van Euid-Rusland, dat, zoo hét al door den toestand van verwildering, welke «zich in fiet geheele rijk openbaarde, niet .zal kun nen opbrengen, wat het in jaren van vrede 'en voorspoed kon produceeren, toch als de graanschuur van Rusland aan de Mid- toenstaten niet te onderschatten economi sche voordeelen belooft. Men beweert, dat Duitschland 300,000 ton graan per maand uit de Oekrhine zou krijgen. 'De „Vorwarts" zet echter een beetje den domper op een al te optimistische ver pachting. Graaf Czernin heeft den vrede met de Oekraine een brood vrede genoemd en inderdaad kan het dat worden, zegt de •.Vorwarts". Maar helaas zal er nog wel eenigen tijd tverloopen, voor de verwachtingen dienaan gaande verwezenlijkt worden. 1°. Zijn de politieke greiv.en van de.zen nieuwen staat (een der velen, die uit het nude Russische Rijk zullen ontstaan), nog niet afgebakend, zoodat de bevoegdheid zijner regeering minstens in het randgebied betreden wordt; 2o. heerscht er in het land geen vrede, zelfs te Kief moet de regeering nog met de Bolsjewiki strijden, waaraan vermoedelijk spoedig een einde zal komen, daar de re- geering op de macht van den thans be- vrienden Vierbond kan steunen en 3o. bestaan er enorme transportmoeilijk heden, zoowel in de Oekraine zelf als daar buiten. Duitschland. De keizer oyer den vrede. Een W. B., van 10 Febniari meldt, dat de Keizer te Hamburg, in antwoord op een rede van den burgemeester in verband met den vrede met de Oekraine, o. a. gewezen heeft op de moeilijke tijden, welke door leefd zijn, en waarin een ieder zijn zorgen, leed en ellende te dragen heeft gehad, niet he« minst h zelf, want in hem loefde de zorg voor het geheele volk en zijn leed. Wij gingen vaak verkeerde wegen, ver volgde de Keizer; de Heer heeft ons in harde school geleerd waarheen wij moes ten. De wereld is echter niet op den goeden weg geweest.. Wij Duitsehers, die nog ide- 1 alen hebben, wij «zullen voor het verkrijgen van beter tijden arbeiden; wij zullen strij den voor het recht, voor de trouw en de moraliteit. Onze God wil den vrede, maar zulk eenen, waarin de wereld zich beijvert het rechtvaardige en goede te doen. Wij zullen de wereld den vrede brengen, wij zullen 't doen op elke wijze; gisteren is het gegaan bij minlijke schikking den vijand die, door onze legers geslagen, inziet, dat het tot niets meer dient te vechten en die ons de hand toesteekt, reiken ook wij dé hand. Maar de vijand, die den vrede niet wil aannemen, doch integendeel, het bloed van zijn eigen en ons volk vergietend, geen vrede wil hebben, die moet gedwongen wor den. Met onze naburen willen wij in vrede leven, maar éérst moet de overwinning der Duitsche wapens erkend wotden. Onze troepen zullen hem onder onzen grooten Hindenburg bevechten, dan zal de vrede komen. Frankrijk. Het broodrantsoen in Europa. Tn de Fransche Kamer heeft minister Boret. van het Voedingswezen, het Fran sche broodrantsoen van 300 gram per dag vergeleken met dat in de andere Europee- sche landen. Volgens «zijn opgaven valt die vergelijking aldus uit: Duitschland 200 gram per dag. Oostenrijk nog niet geheel 200 gram. Zwitserland 225 gram. Denemarken 300 gram. Nederland 250 gram. Noorwegen 280 gram. Zweden 295 gram. Italië 250 gram. Daarmee sprak hij de beweringen tegen van sommige Duitsche bladen, dat men in Frankrijk honger leed. Rusland. Opzienbarende belichten. Volgens de ..Kölnische Ztg." verzekeren berichten uit Petrograd, dat in geheel Rusland een verscherpten staat van beleg is afgekondigd. Tengevolge van de'zich snel uitbreiden de besmettelijke ziekten bereikt het sterfte cijfer een reusachtige hoogte. Te Petrograd sterven dagelijks 600 menschen. Pest- en cholera-epidemieën heerschen. Te Petrograd zijn opnieuw onlusten uit gebroken. De Roode Garde vuurde op de betoogers. Ook in Finland worden dagelijks honder den in het openbaar vermoord. Drie Engel- sche officieren, die er in-slaagden uit Hel- singfors te vluchten, verklaarden aan een Deen, dat Engeland, Frankrijk en Duitsch land thans nog slechts den gemeenschap- pelijken plicht hebben om aan dezen waan zin een einde te maken. Europa moet thans vrede sluiten, meenden «zij. Plunlterlaars aan het werk. In den nacht van 7 Februari .zijn gewa pende mannen de kerk van den Heiligen Verlosser te Petrograd binnengedrongen en begonnen deze te plunderen. Zij zijn door Lettische scherpschutters betrapt en na hevigen strijd verslagen. In verschillende wijken der stad werden winkels en wijnkelders geplunderd. Op de Mytninsteylstraat is een soldaat, die doel loos rnet een revolver om zich heen schoot, door de menigte geilyncht. Finland. Het stftrifebewiftd verergert sjoeda. Volgens aan het Finsche gezantschap ontvangen telegrammen neemt het schrik bewind van de Roode Garde te Wiborg onbeschrijfelijke vormen aan. De meeste particuliere huizen zijn geplunderd en de levensmiddelen er uit gestolen, zoodat be halve bij de Roode Garde hongersnood heerscht. De veroveraar van Uleaborg, ritmeester Ignatius, heeft bij het Finsche gezantschap telegrafisch gevraagd of er van Zweden hulp verwacht zou kunnen worden. De Russische soldalen plunderen, doo- den en branden. Zij schieten met machine geweren op hun gevangenen. Hulp van k. nemkrken. De Deensche regeering heeft, met het oog op het nijpende gebrek aan levensmid delen in Finland, t gestemd in de zen ding van een lading levensmiddelen. Deze bestaat uit graan, meel, boter en suiker. Het s.s. ,,St. Thomas" is met deze lading reeds Vrijdagmiddag naar Stockholm vertrokken. Roemenië. De toestand. Er is geen bericht ontvangen omtrent eenige wijziging in den toestand sedert het Duitsche ultimatum van 9 Febr. is afge- loopen. De inhoud van dat ultimatum is niet bekend, maar men vermoedt, dat het bedekte bedreigingen met een Duitsch of fensief bevatte. Telegrafisch verkeer voor handels doeleinden. Zand- en Grindkwestie. Nadere onderhandelingen aanstaande. De minister van Buïtenlandsche Zaken heeft den Voorzitter van de Tweede Ka mer het volgende schrijven doen toeko men: 's-Gravenhage, 9 Febr. 1918. Naar aanleiding van besprekingen in de Tweede Kamer der Stat en-Generaal bij de behandeling der begrooting van mijn De partement gevoerd nopens den doorvoer door Nederland van zand en grind van Duitschland naar België en van metalen van België naar Duitschland, heb ik de eer U HoogEdel Gestrenge, te verzoeken wel te/r kennis van de/.e*] s der Kamer ie wil- ten brengen dat, blijkens een hedenavond ontvangen telegrafisch bericht van Harer Majesteit's gezant te Londen, de Britsche Regeering hem heeft verwittigd dat het te legrafisch verkeer voor handelsdoeleinden onverwijld wordt hersteld. De Britsche Regeering gaf Bij die mede- deeling te kennen dat «ij, wegens 'het feit dat de doorvoer waaraan zij aanstoot nam, reeds sedert geruimen tijd had opgehouden en niet voor 15 Maart zou worden hervat, er prijs op stelde daadwerkelijk uiting te geven aan haar groot verlangen om de hartelijké betrekkingen die zoo lang heb ben bestaan tusschen beide Regeeringen, te handhaven en zoo mogelijk te verster ken. Zij hoopt voorts onmiddellijk met-de Nederlandsche Regeering besprekingen aan te knoopen nopens een definitieve re geling van de doorvoer-aangelegenheid en heeft alle verwachting dat met goeden wil van wederzijde de besprekingen vóór 15 Maart zullen zijn beëindigd. Indien zulks onverhoopt niet het geval mocht «zijn, zou den beide Regeeringen uiteraard vrij zijn om naar bevind van omstandigheden te bandelen. Aan het bovenstaande kan ik toevoegen dat, naar mij uit mededeelingen van Harer Majesteit's gezant te Londen gebleken is, de Britsche Regeering niet van meening is dat de aangelegenheid behoort te wor den geregeld door eeji arbitrage, zooals ik bij de begrootingsdebatten in uitzicht stel de. Hare bedenkingen toch richten zich practisch niet tegen den door de Neder landsche Regeering gehuldigden maatre gel, doch tegen de daaraan gegeven toepas sing. De te voeren besprekingen zullen der halve over die toepassing loop en. Bond van Manufacture er s. Gisteren is te Amsterdam onder leiding van mr. C. H. van Zeggelen een vergade ring van manufacturen-handelaars ge houden, waarin besloten is tot oprichting van den Bond van Manufacturers. Deze bond heefteen doel in óverleg met de regeeringsautoriteiten maatregelen te treffen om den kettinghandel tegen te gaan en den normalen handel in manufacturen te beschermen. Een vöorloopig bestuur werd samenge steld uit de heeren Rudolf Meyer, Van Dijk, Van Limburg en Meyers uit Amster dam en de heeren Sehoppert uit Leeuwar den, Lezer uit Arnhem en Lonkhuyzen uit Amersfoort. Als rechtskundige adviseurs van den bond zullen optreden de heeren mr. M. Mendels en mr. C. H. van Zeggelen. De „Nieuw-Amsterdam". Uit Den Haag meldt men, dat ter bevoeg- der plaats tot gistermiddag niets vernomen was omtrent de niet-toelating van een aan- tal passagiers-van de „Nieuw-Amsterdam" in Amerika. Blijkens een bij het departement van buitenlandsche zaken ontvangen telegram is de „Nieuw-Amsterdam" j.l. Woensdag avond in Amerika aangekomen en hebben de passagiers Donderdag 'het schip ver laten. Het Landbou w-E xportbureau ontbonden. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van het Landbouw Exportbureau is besloten de vereenrging Het Landbouw- Export-Bureau met 1 Maart 1918 te ont binden. Het s.s. „Luna". Te Rotterdam is bericht ontvangen dat het stoomschip „Luna" van de Ko ninklijk© Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij, dat, zooals men weet, on langs door de Duitsehers is aangehouden en naar Swinemunde werd opgebracht, thans is vrijgelaten len dat dit schip gisteren uit Swinemunde zou vertrekken ter voortzetting van de reis naar Gothen burg. De Kamerverkiezingen. Blijkens mededeeling van mr. J. R. H. van Schaik in de vergadering der Centrale Kiesvereeniging in den Rijkskieskring Arn hem. en Nijmegen, «al de heer Duynslee, afgevaardigde voor liet Tweede Kamer district Drillen, zich bij de a.s. verkiezin gen niet meer beschikbaar stellen. Dr. A. C. A. Hoffman, arts en gemeente raadslid te Gouda, uit een paar kieskrin gen aangezocht voor een candidatuur voor groslijsten, heeft zich bereid verklaard een officieele candidatuur voor de Tweede Ka mer te aanvaarden. Voor een raadszetei zou hij dan in 1919 bedanken, na 't aftre den der gemeenteraden. Rijkskieskring Tilburg. Aan den voorzitter en den secretaris van den Rijkskieskring Tilburg, die afgevaar digd worden naar de algemeene vergade ring op 23 Februari te Utrecht te houden, wordt absoluut mandaat «medegegeven, dat op die algemeene vergadering hoegenaamd geen verandering gebracht worden mag in de te voren vastgestelde-groslijst van ge noemden kieskring. De baccil van het aispirantisme. De baccil van liet aspirantisme heeft Kuyper geestig genoemd het alom zich openbarend streven naar het Kamerlid maatschap. Daarop doelt ook „De Voorhoede", als het blad in een zeer lezenswaardig artikel er op wijst, dat bij velen, die wel eens hier of daar een politieke rede hielden, die door een of andere bestuursfunctie eener poli tieke vereeniging van eenigen invloed zich venzekerd weten, die wel eens een stukje in de krant schreven of de gave bezitten met een zekere vlotheid van tong hun wei nig bezonken ideeën over de „politiek" voor te dragen, dat bij die velen de stille hoop ontwaakt, dat ook zij toch eigenlijk als Kamerlid wezenlijk zoo'n slecht figuur niet zouden slaan. En het blad vervolgt dan: Dat is de besmettelijke epidemie, die op 't oogenblik blijkbaar honderden infecteert. Als A of B zelfs op de groslijst voorkomt - elk'meent natuurlijk «zijn uil een valk te .zijn hoeveel te meer zou clan... ik... Ja, dan komt 'een leelijk egoïsme het hoofd opsteken. En dat egoïsme drijft en prikkelt tot onderlingen naijver, tot gehei me kuiperijen om eigen persoon op den voorgrond te dringen, tot nalaten zotf dat egoïsme bij bestuursleden onzer kies kringen mocht worden aangetroffen van maatregelen, om werkelijk eminent* personen naar voren te brengen. Van dat egoïsme, een gevolg van de bo vengeschetste epidemie, zijn de verderfe lijkste gevolgen voor onze katholieke par tij te wachten. Van harte hopen wij, dat dit verfoeilijk; kwaad niet zóózeer ingevreten heeft in ons katholiek leven als wij, afgaande op verschillende teekenen, meenden te moeten vreeeen. Slachtoffer van de politiek. De kau{> per zoo vertelt een Parijsoh blad hel vlijtig de schaar om de ooren van zijn klanten'klik-klakiken. „Vies weertje", zei-ie« „Ja". „En dan die politieke schandalen, die politieke inhechtenisnemingen Op dit oogerublik sprong de klant plotse, ling o.p, zoodat de schaar in de hond van den kapper drong. „Praat me daar niet van", riep hij woedend uit, ais ik. denk dat deze schandalen mij opnieuw 1500 Cranes kosten, omdat ik weer nieuwe ta pijten voor mijn trappenhuis moet aan schaffen." De man is gek geworden, dacti* de kapper. „In de eerste oorlogsmaanden", ging de heer verder, „liepten politie-agen.- ten, nieuwsgier gen, telegrafisten, journa listen onafgebroken over de nieuwe tapij ten en mijn trappenhuis. Later heelt elk® minister-crisis mij telkens een nieuwe loo- per gekost. En nu in den tijd van d® schandalen is er weer zulk een geloop, dat de Jooper eenvoudig verdwenen is." „Excuseer", vroeg de kapper, „met wien* heb ik de eer?" „Met een huiseigenaar, die meende, dat, wanneer hij aan een vroegeren minister-president zijn woning verhuurde, hij wel voor alle onaangename dingen bewaard zou blijven. Dief6tal van koper. Te Rotterdam ia bij een opkoopcr voor ruim f 50 aan kope ren lijnen in 'beslag genomen, die door een typograaf ten nadeele van een druk kerij te Delft waren ontvreemd. Diefstal van levensmiddelen. Te IJ- muiden werden de chef-kok van de ge meentelijke centrale keuken en een koet sier gearresteerd wegens diefsiod van een 'belangrijke hoeveelheid levensmiddelen tem nadeele van het gemeentelijk levensmidde- lcnbedrijf.. Beiden moeten reeds een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Pseuda-ccntrcieur. Een net gekleed persoon, voorgevende te zijn een contro leur van het distributiebureau, stelde bij den winkelier E. te Eindhoven een streng onderzoek in, gooide alles door elkaar en nam 100 stukken zeep in beslag. Later bleek, dat bedoeld persoon geen controleur vva® en in zijn haast nog een briefje van tien gulden 'heeft meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Oplichting. Te De Bilt ia tegen oen persoon uit Utrecht procesverbaal opge maakt wegens .oplichting. Hij bezocht la De Bilt per rijtuig de daar wonende hout- koopers en kocht als vertegenwoordigen van een oorlogsvuurrnakersfabriek t® Utrecht, hout op. Een houtkooper vloog! er in. 'Gebleken is, dat de persoon in kwestie onder valse he voorwendsels ten eigen bate kocht en niet betaalde. Geschikt. Voor veertien dagen kwam men tot de ontdekking, dat op de weverij van Pol te Hengelo goed was meegeno men. Bij sommigen vond men zelfs heele pakken. Door de firma zijn alle arbeiders weer in diénst genomen, maar de steun, voor sommigen 8 a 9 gulden per week, zal worden ingetrokken. Door de politie was tegen allen proces verbaal opgemaakt, maar door de firma ia aan den officier van justitie verzocht, cm de vervolging niet door te zetten, en, naar men mededeelde, zou d'it verzoek ook wor den ingewilligd. Hooge prijzen. Bij een boedelverkoo- piing te Wons (Fr.) brachten de koeien per stuk gemiddeld 507 gulden op; een stier f 890; een kalf van twee weken oud f 80; twee paarden van 6 en 7 jaar respec tievelijk f 1230 en f 1050; twee paarden van 20 en 16 jaar f720 en f 700; een Fricsch FEUILLETON. De Gentleman-Oplichter. 36) r Hij kon kiezen, welke kamer hij" wen'scb- to. Was het toevalUig dat 'hij het vertrek „003- juist boven de brandkast van Lu- Uovie? Ar:-enii?3 voelde weldra, dat de betrek- van particulier secretaris meer een ®Lnecure dan een ambt was, dat Goor de ■^'0 daaraan verbonden werkzaamheden noodzakelijk was geworden. In w00 maanden tijd had hij niet meer Idan v!er niets ibeteekenende brieven ter co hering ontvangen en werd hij slechts enrnaal in de werkkamer van «zijn pa- roon ontboden, zoodat hij ook slechts ééns oönoegen smaakte, de brandkast met ^gen °ogen te zien. Bovendien bemerkte '1 al spoedig, dat in zijn waardigheid 2^" particulier 'secretaris geen aanleiding nl bevonden, hem in gezelschap le bren- Sen rivet het Kamerlid Anquety of met den e en van het aklvocatengilde Crouvel, ciipste men verzuimde stelselmatig 0®ibij. partijtjes te noodigen. „f.er°'Uwm deed zulliDs hem niet, want hij er verreweg de voorkeur aan, kalm en onopgemerkt zijns weegs te gaam Men ko.n hen' niet verwijten dat hij «zijn tijd ongebruikt en nutteloos liet voorbijgaan, want van den. beginne af bracht hij tal van clandestine bezoeken aan Lie brand kast van Ludovic, welke daarom evenwel nog niet voor hem toegankelijk werd. De brandkast was een ontzaglijk zwaar mas«sief fetuk ijzer en staalt, volkomen be stand. tegen elke veil, zoowel als telgen het zwaarste breekijzer. Toch liet Ar'senius Lupin den moed niet izakken. Hij nam de noodige voorbereiden de maatregelen, en na tal van zorgvuldige, zelfs gevaarlijke boringen en peilingen, dwars door den vloer van zijn kamer heen. mocht het'hem gelukken een looden pijp te leggen, door het plafond van het vertrek orlder het zijne de kamer im mers,. waarin zidh de brandkast bevond langs een vooruitstekend gedeelte van de kroonlijst tot het bureau van Lud'ovic. Op deze wijze was het hem mogèfiijk ten allen tijde te «zien en te hooren, wat be neden hem gebeurïle. Dc'or deze geleiding gehoorbuis en verrekijker tegelijk hoopte hij te kun nen hooren en ;zien. Vanaf het bestaan van deze geleiding lag hij Cbijna voortdurend, lang uit op dein grond van zijn kamer. InderÜaad zalg hij de Imber?s dikwijls bij hun brandkast be zig hun. registers en boeken te raadplegen. AOs zij achtereenvolgens 'de vier sloten omdraaiden, trachtte hij altijd het aantal veeren 'deaVl'oten te tellen, teneinde daar mede te gelegenertijd rekening te kunnen «houden. Zorgvuldig lette hij op elke bewe ging en luisterde met aandacht naar hun .gesprekken. Wat «fbuden ze met den sleutel doen? Op zekeren dag ijltde hij in koortsachti ge haast naar beneden, want hij had ge zien dat zij het vertrek hadden verlaten zónder de brandkast te stuiten. Zonder aarzelen treö hij binnenzij ware,n reeds teruggekomen „Oh! pardon, ik heb mij vergist Gem aise evenwel trad op hem toe, nam hem bij den arm en zei vriendelijk: „Komt u maar binnen, mijnheer Lupin., u is hier immers thu.fe? LT moet ons een raad ge ven. Wehke- stukken móeten wij verkoo- pen? Russen of Amerikanen?" „Maar daar «uit u moeilijkheden moe krijgen met de ne'ven van BraiwlforMi" „Niet met alle effecten hebben wij kans moeilijkheden te krijgen." Zij draaide de deur van de brandkast open en Lupin, zag daar de §tapels effec ten en 'documenten vlaik voor zich opge hoopt. Gervaise ipakte een der stapels uit «de ka'st, doch haar'echtgenoot hiëld haar tegen. „Neen, neen, Gervaise, het is doodeen voudig belachelijk, roekeloos zelfs, Ameri kanen te verkoopen. Zij «gaan dagelijks meer de" hoogte in, de Ru'ssen 'daarente gen daleii met het uur. A\^at zeg jij er 'van, mijn waarde?" „Mijn waarde" had niet het minste ver stand van effecten, doch sprak miettemin een verpletterend vonnis uit over de Rus sen. Daarop nam Gervaisa een ander sta peltje en trok er op goed geluk af een ef fect uit. Het was een- 3 pet. stuk van 1.374 francsk Ludovic stak hot in den zak; 's middags liet hij 'het, waar Lupin bij was, door een commissionair verkoopen en ontving zes en veertigduizend francs. Hoewel Gervaise het zoo gulweg had gezegd, gevoelde Arsenius Lupin zich in het minst niet thuis hier. Integendeel: herhaalde malen merkte hij op, dat de be dienden zelfs zijn naam. niet kenden. Zij noemden hem „mijnheer". Ludovic «elf betitelde hem. altijd aldus. „Wilt u mijn heer even vragen bij mij te komen?" „Is mijnheer óp zijn' kamer?" Na dit intieme gesprek bij de brandkast sprak Arsenius de Imberts slechts zelden; zij bemoeiden zich in het minst niet mei hem en behandelden hem voortdurend niet zoozeer uit de hoogte, als wel met het air van weldoeners. Eens, toen hij toevallig de gang dooi^ liep, hoorde hij Gervaise tegen twee ba- zoekers «eggen: „Hij is zoo'n onbehouwen man." „Ook al goed", dacht hij, ,,daa maat onbehouwen." Hij achtte het verder de moeite niet waard, uit te vorschen, wat haar grond gaf, zulks omtrent hem te beweren, docN hij werkte vóórt aan de volvoering van zijn plan. Eén gebeurtenis bespoedigde de aange legenheid en fwcl de campagne, welke eaa- kele dagbladen tegen de Imberts op touw zetten. Arsenius Lupin was getuige van de oat- knooping van het drama, van den gehe len gang van zaken, zoo in als buiten^ufil en hij begreep «eer goed, dat hij, door nfc nog lang te aarzelen en te wachtep» groote kans beliep, alles te zullen Vifr* liezen (Wordt vervolgUi

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1