Maasdam, KW. 85, van de reeuerij A. Parlevliet Lz. Uit Noord wij k: Johanna Jacoba, NW. 1 van de reederij W. van Beelen. Een Tilburger door deDuit- schers veroordeeld. Reeds lang was het hier bekend, ver telt het te Tilburg verschijnende „Nieuwsblad van het Zuidendat de durecteur van het klooster der fraters te Maeseyck door de Duitschers was in hechtenis genomen, maar omtrent net lot. dat frater Ruperlus had getroffen, bleef men lang in onzekerheid. Thans is bekend, dat hij tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. Wij weten, dat er niet veel toe noodig is om in het bezette gebied van België zich een veroordeeling op den hals te halen; een onvoorzichtigheid is voldoen de om voor de militaire rechtbank te verschijnen, en zoo schijnt ook frater Ruperlus de dupe te zijn geworden van de Duitsche maatregelen. Als wij goed zijn ingelicht, betreft bet hier een zoo genaamd spionnagegeval. Zooals het heet. heeft een complot, bestaande uit 10 personen, aan Belgi sche jongelingen hulp verleend om over de grenzen te komen en aldus dienst te nemen in hel Belgische leger. In hoe verre de directeur van het klooster hierin de hand heeft gehad, weten wij niet, doch wel is bekend, dat de con troleur der douanen te Maeseyck, E. Stevigny, als een der hoofdschuldigen moest terechtstaan en lot den kogel werd veroordeeld. Ook frater Ruperlus werd als een der hoofdschuldigen aan- géhoucjen, doch omdat hij Nederlander was, werd hij veroordeeld tot levenslan ge gevangenisstraf. De andere aange houdenen werden tot drie jaren en lich tere straffen veroordeeld. Dat hieronder nog andere broeders zouden behoorën, en dat zelfs alle an dere kloosterbroeders in staat van be schuldiging zijn gesteld, valt le betwij felen. Tot heden was daarvan aan het Moederhuis der Ea-w. Fraters te Til burg niets, bekend. Van een veroordeeling van frater Ru perlus tot dwangarbeid had men hier ook niets vernomen, integendeel bleek uit brieven, dat de directeur het in zijn gevangenschap naar omstandigheden goed stelt, waar hij schrijft, welgemoed zijn lot te dragen. Inmiddels vernemen wij. (kt door den heer Fleskens pogingen worden in het werk gesteld om den directeur van het klooster te Maeseyck uit zijn gevangen schap te verlossen, en wij vertrouwen, dat iiij daarin rnag slagen, want wij mogen wel aannemen, dat frater Ruper- tus geen schuld heeft en dat hij alleen is getroffen door een harde corlogswt. Staten-Generasl. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer deed gisteren een groot aantal kleine, wetsontwerpen af nagenoeg zonder discussie dn behan delde voorts ht(L ontwerp betreffen,ddj het instellen van een centraal leslamen- lenregisler. Alleen de heer Van der Hoeven maakte eenig bezwaar. Hij werd echter vrij uitvoerig te woord gestaan door den heer Kappeyne. Be stemming werd tot later uitgesteld. De Kamer is inmiddels weer naar huis Uit de Omgeving. LANGERAAR. Uilvoering. Deze week ga/f het tnoneel- gezelschep „Ontspanning vult ledigheid" twee genotvolle avonden, welke de ver wachtingen van een ieder overtroffen. Vooral het eerste bedrijf, hetwelk werd Opgevoerd, door tien personen „Het testa ment van den kapitein", trok iedere aan- d-aoht. en ook „Wie tien ik?" droeg ieders tevredenheid weg. Vooral het laatste pret tige stukje ,,Op de visehmarkt", dat door het geheele gezelschap word opgevoerd, hield de lachspieren aanhoudend in bewe ging. De prettige avond werd besloten roet. een uit volle 'boTSt gezongen „Wien Neêrlandsch Bloed". We mogen tevreden zijn over het eerste optreden onzer plaatselijke tooneelvereeni- Alle aanwezigen hebben zeker ingestemd met Jen wensch van den weleerw. kape- ttaan, dat de spelers mogen voortgaan om bet aangename met de ledigheid te verwis- Beien, en zij ons nog vele jaren genotvolle avonden mogen schenken. LEI MUIDEN. Rectificatie. De vergadering der R.-K. Kiesvereenigdng is niet cp Zondag 13, maar op Zondag 20 Januari a.s. LI8SE. -Diefstal. Dezer dagen heeft de po litie de hand gelegd op J. W., een jong mcnsch, dat gaarne zonder werkcy*aaj3 den kost komt en het met het mijn en dijn niet loo nauw neemt. Thans hau 'hij een baal wortelenzaad ontvreemd, ten madeele van de firma M. Veldhui zen van Zanten, uit de bollenschuur aan de Zwartelaan: Bij deze diefstal moeten, naar men ons meedeelt, nog een jong- mensch alhier en een Hillegommer be trokken zijn. In verband met deze diefstal is mede nog een arbeider van bedoelde firma door de politie gehoord, daar, naar het heette, deze een raam van de bollen schuur had losgezeL J. W. is dezelfde, die verleden jaar het terrein hier on veilig maakte. Ondersteuningsfonds. Het Onder steuningsfonds bij ziekte hield gisteren avond op de bovenzaal van „De wit to Zwaan" de 21e algemeene vergadering, .welke goed was bezocht. Na opening en lezing 'der notulen bleek uil de verant woording van den penningmeester, dat naast een ontvangst van f 356i,57i, aan uitgaven viel te boeken een bedrag van f 4631.96, alzoo 'een nadeelig saldo van f 1070.481. Aan zieke leden was uitge keerd f 3912.30 en aan leden bij geboorte van kinderen f 645. Het aantal donateurs bedraagt 82 en bet aantal leien, 655, waarvan 47 in militairen dienst. Wegens liet groot nadeelig saldo wer den de volgende wijzigingen in het Te nement aangebracht. Aan hen, di.e reeds tweemaal 15 weken een volle uit- keering hebben genoten, zal slechts 10- maal éen volle uitkecring worden ge daan. Gedurende Aief maanden Juli. Augustus en September zal in plaats van 10 cent 15 cent per week contributie worden betaald. Tot bestuursleden werden met over- groote meerderheid van stemmen her kozen de heeren J. Pijnacker en P. van Bezu. Op een desbetreffend verzoek zal de gratificatie van den bode met f 5 per jaar worden verhoogd. Levensmiddelenbediijf. De lieer Jansen heeft zijn ontslag ingediend als directeur van het Levensmiddelenbe- drijf alhier. Vogelschieten.. Gisteren heeft te Lisserbroek in liet café .,11 et wapen van Lisse" vogelschieten plaats gehad, waar van de uitslag is als volgt: le vogel: romp: E. Bakker, Le Noordwijkerhout vleugel en staart: J. de Bruin le Lisser- broek; kop: vV. van den Berg le Baarn. Vlag en vleugel verloot. 2e vogel: romp verloot; vleugel: J. de Bruin; vleugel en kop: J. Meijer, le Noordwijkerhout; staart: A. de Vlieger te Ilaarlenierrriecr; vlag: P. van Oosten, te Lisserbroek. 3e vogel: romp en kop: II. Meiman te Haarlemmermeer; staart: A. de Vlieger, te Haarlemmermeer; vleugel: W. van den Berg, Le Baarn; vleugel en vlag: J. Gors, te Noordwijkerhout. NOORD W IJKER HOUT. St. Elisabethsvcrcenïging. Gister avond vergaderden de dames der St. Elisabcthsvereeniging aan de pastorie. Mej. Oostdam, Dtnnigm., braent reke ning en verantwoording uit over het al'geloopen jaar, hetwelk door den Zeer- eerw. heer pastoor werd nagezien en in goede orde bevonden. Daarna feliciteerde de pastoor de da mes met het al'geloopen jaar, en prees haar ijver, vooral nu er in zoo duren tijd zooveel meer aanvragen waren dan in het vorige jaar. Zijneerw. bedankte de onbekende gevers voor de milde gif ten, die dit jaar werden ontvangen eji moedigde de dames aan om .cok weder om in het meuwbegonnen jaar met vol len ijver dit schoone werk voort le zet ten. Daarna werd de vergadering met een vroolijke bijeenkomst gesloten. ROSLOFARENDSVEEN. P rop a e a trdz verg'. De tuinderspatroons- vereeniging ,,St. Benedictas" hield gister middag een vergadering, waarin als spre ker optrad het Tweede Kamerlid, de heer Engels. Een verslag dezer vergadering moeten wij tot een volgend nummer uitstellen. IJsclub. Oder voorzitterschap van den hoer C. van Bijzen veigaderde in lie* lo kaal van den heer Van deir Geest de ijs- club „Werkverschaffing". Na opening dei- bijeenkomst deed de heer C. l'Ami voorle zing der notulen, waarna door den heer D. van der Meer J.Gzn. rekening werd gedaan van zijn gehouden beheer. Er bleek een saldo te zijn van f 510.14. Er werd besloten, om, zoolang de winter geen werkzaamheden brengt, waardoor de kas flink wordt aangesproken, geen contributie te heffen. Het uurloon, vroeger 15 cent, zal thans 20 cent bedragen. Periodiek altre dend waren de heeren C. Heemskerk Czn. en P. van Schie, welke eerste bij acclama tie werd herbenoemd. De heer Vain Schie had -bedankt, waarvoor in de plaats kwam de heer N. van der Meer Gzn. Hierna werd de vergadering door den voorzatter ge sloten. RIJNSATERV/CUDE. Vastgetco-pen. In den nacht van Dins dag op Woensdag is een vrachtboot met flinke vaart op den dijk van het Bra.se- mermeer gelooj\e». Vermoedelijk is dè stuurman op een licht van Rijnsaters- woude komen afvaren. Den volgenden dag is een sleepboot assistentie komen verlee- nen en "heeft met veel moeite zijn collega van het droogdok afgekregen. Persoonlijke ongelukken kwamen rtiet voor. VOORSCHOTEN. Pcgirrg tot inüwaak. Bij den lieer A. B. heeft men gisternacht getracht in te breken, hetgeen echter niet gelukt is. Men -heeft -aan het kelderraam eenige sitaven kroon gebogen, doch niet kunnen uitbreken. Een gezegende ouder dam. Gistermor gen is de oudste ingezetene van ons dorp overleden, n.l. mejuffrouw de wed. M. Blok—Van Oosten, in den ouderdom -»an 94 jaar. Schootkindervoeding. De Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente alhier en te Veur is begonnen met aan de school kinderen, voor wde de ouders dat wen- schen, een maaltijd te verstrekken. IHet eten wordt bet-rokken uit de centrale keu ken en viermaal per week, tuaschen de schooltijden, beschikbaar gesteld. Slechts ongeveer een zevental kinderen nemen aan dezen maaltijd deel. ZOETERWOUDE. Diefstal. -Bij de politie alhier i9. aan gifte gedaan van diefstal uit een tuin- dereschuur van eenige kleine gereed schappen en van diefstal van een veevoe- derfomuis van een er! bij eene woning. OEGSTGEEST. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging. Ce voorzitter, de heer J. Lubbe, opende de vergadering met den Ghrislelijken groet, heette deleden welkom, wenschle hun een gelukkig nieuwjaar en sprak daarbij de lioop uil, dal de verkiezingen dit jaar gued mogen uitvallen. De Zeer- eerw. eere-voorzilter was door onge steldheid verhinderd de vargadering hil te wonen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Van het R.-K. Politiek Propaganda- Bureau was een schrijven ingektfintn om als lid toe te treden; de kosten zou den bedragen 10 ct. per lid; het bestuur vond dit bedrag wat hoog en stalde voor voorloopig f 5 voor dit doel af te zon deren. De Weleerw. heer kapelaan oor deelde dit bedrag te weinig, wees op het nut van deze instelling en wenschle om verschillende redenen goed voor den dag le komen. Uit de vergadering gin gen nu stemmen op om. teneinde tot dit doel. te geraken de contribijlie van de kiesvereeniging te verhoogen; deze contributieverhooging zou men een vol gende vergadering aaiv de orde willen stellen. Na verschillende besprekingen werd het voorstel om 10 ct, per lid aan genoemd bureau af te dragen bij accla matie, aang'-enomenj' Door den heer A. li. van der Hulst werd verslag uitgebracht van de verga dering van den R.-K. Kieskring tei Leiden. Daarna hield de heer mr. A. Tepe zijn aangekondigde lezing. Spreker vond het een aangename taak om als inwoner onzer gemeente voor de kiesvereeniging te kunnen behandelen het onderwerp: Katholieke Gemeente-politiek, llij hoop te, dat allen de overtuiging zullen mee dragen dat dit onderwerp actueel is. Spreker bestreed de bewering, dat de overheid zich niet moet bemoeien met godsdienst en zedelijkheid. De gemeen te is niet een toevallige maar een na tuurlijke vereeniging: Huwelijk, Fami lie, Gemeente, Slaat. De Staat behartigt de belangen van het geheel. De gemeente is beperkt lot het algemeen belang liarer burgers. Vervolgens behandelde spreker de vraag: Hoever kan en mag de gemeente overheid zich inlaten met godsdienst en zedelijkheid en hoever is de gemeen te daarin staatsrechterlijk beperkt os begrensd. De overheid heelt een zeer belangrijke werkkring te vervullen. Ze moet zorgdragen het zedelijk leven der burgers te bevorderen en dus naast be strijding van het zedelijk kw^d ook bevorderen het zedelijk goed ,o. a. door bevordering van bet onderwijs, steun kun kunst en liefdadigheid en woning bouw. Spreker loont aan' dal de Staat #ls Staat, God moet erkennen ajs Schep per. Dit is onmisbaar voor bet bestaan van den Staat. Hij moet den godsdienst beschermen en bevorderen. Uit de En cycliek „Imrnortale Dei" over de chris telijke inrichting de/ staten, toont spr. aan de plichten van den Slaat en ook de plichten van den burger om aan die christelijke inrichting naar hun vermo gen mede le we/ken. Waren de Staten ingericht volgens de in genoemde En cycliek gegeven voorschriften, dan, be sloot de geachte spreker, zou. naar 'zijn overtuiging, zulk een vreeselijk wereld gebeuren als nu, niet hebben plaats gehad. v De voorzitter bedankte mr. Tepe voor zijn mooie en leerzame lezing en beval de kiesvereeniging in zijn welwillend heid aan. Voor men tol verkiezing van 13 leden van het Kieskringbes tuur overging, deed de secretaris {mededeelingi, |dat, door het niet ontvangen van het schrij ven van hel voorloopig kifiigbestuui: de kiesvereeniging niet m de gelegen heid was geweest om ook candid'aten op te geven. De uitslag der stemming was als volgt: Uitgebracht 53 biljetten, waarvan 4 van onwaarde. ;Prof. Aalberse 29, A. J. Aengenent 11; prof. J.D.J. Aengenen^ 44: 11. Bader 32; A. C. van Berkel 21; P. Blommestein 21; mr. Brantjes van Rijn 39: G. Bulten 23; L. J. van Douve- ren 42; dr. A. C. A. Hoffman 30; Th. Houdijk 15; ,C. J. L. van der Meer 27; T. A. Mocrel 27; C. P. Paardekooper 40; II. W. Spendel 16; mr. A. Tepe 47. P. F. Veclenturf 29; P. Warmerdam 26. De overige hadden minder dan 10 stemmen. Bij de rondvraag besprak de neer J. de Boer de houding van den wethouder Uuffermans bij de subsidie-aanvraag, voor de R.-K. Wijkverpleging; hij wilde over die houding een motie van afkeu ring voorstellen. De voorizitter jbeant- woordde den spreker en meende, dat dit niet ean princrpieele kwestie was. De Weleerw. heer kapelaan en mr. Tepe voerden met den voorzitter .het woord over \het al of niet principieele dezer houding. Ten slotte nam de vergade ring met 31 stemmen voor, 14 blanco en 3 tegen een motie aan van den lieer Soudij,n, waarin zij haar teleurstelling uitspreekt over de houding van den heer Juffermans inzake subsidie wijk verpleging. Bij de verdere rondvraag werden nog eenige kleine zaken afgedaan en om streeks 11 uur sloot de voorzitter met den Ghrislelijken 'gaoe^ deze welge slaagde en goed bezette vergadering. Bons. In de opgave bons is een fout geslopen. Bon no. 90 is geldig voor 1 ons havermout en bon no. 91 voor J, ons vet. ZGETERMEEft. Eierveiling. De Eiervciling beslaat niet meer. Men mag niet meer boven de maximum-prijzen verkoopen (f 16 de honderd voor kleinhandel). Daarom is de zaak stopgezet. Gemeentelijke Aankondigingen. Regeling Consumpiiemelk. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen: 1. een maximum-groothandclprijs (d. i. maximum productieprijs) voor melk van 14 cent per liter, voor wat betreft industrie- melk; van 14 cent per liter voor wat betreft consumptiemeik (geen modelmelk) in de 2e melkzone en van 14'/£ cent voor wat be treft de le melkzone; 2. vast te stellen een maximum-kleinhan delsprijs (d. i. maximum consumptieprijs) voor volle rauwe melk (geen modelmelk) van 17 cent per liter bij den verbruiker be zorgd en van 15 cent per liter afgehaald boerderij of zuivelfabriek in de 2e melk zone en van 15V6 cent afgehaald boerderij of "zuivelfabriek in de le melkzone; 3. vast te stellen een maximum-kleinhan- delprij-s voor gepasteuriseerde melk, ver pakt in flesschcn van 20 cent der 1/1 liter flesch, 18 cent per 1/10 literflesch, 11 ceijt per 1/2 literflesch, 10 cent per 1/10 liter flesch; 4. vast te stelien een maximum kleinhan- delprijs voor gesteriliseerde melk van: 21 cent per 1/1 literflesch, 19 cent per 8/10 literflesch, 11% cent per 1/2 literflesch, 10V6 cent per 4/10 literflesch; 5. vast te stellen, een maximum-kleinhan- deiprijs voor karne- en taptemelk van 7 cent per liter. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen, dat zijne beschikking d.d. 5 October 1917, La B, Af- deeiing Crisisraken, Bureau Volksvoeding, voor wat aangaat sub III en IV, zal wor den gelezen als volgt: III. M e 1 k p r ij s. a. de maximum-productieprijs, waarvoor de volle rauwe melk af boerderij of zui velfabriek aan den melkhandel in rekening gebracht mag worden, bedraagt'voor de le melkzone ten hoogste 14y2 cent en voor de 2e melkzone'ten hoogste 14 cent per liter: b. de maximum consumptieprijs, -waar voor de volle rauwe melk of losse gepas teuriseerde melk, afgehaald boerderij of zuivelfabriek, aan den v erbruikcr in.ag worden geleverd, 19 voor de melkzóne ten hoogste 15y> cen£ «11 voor de 2e melk zóne ten ihOógste 15 cent; c. de maximum consumptieprijs, waar voor de volle rauwe melk of loose gepasteuriseerde melk bij verbruikers aan huis bezorgd wordt, bedraagt ten hoogste 17 cent- per liter; d. de maximum consumptieprijs \oor ge pasteuriseerde molk, verpakt in fleschen, wordt bepaald op ten hoogste: 20 cent per I -literflesch, 18 cent per 8/10 literflesch, II cent per 1/2 literflesch en 10 cent per 4/10 literflesch; e. de maximum consumptieprijs voor gesteriliseerde melk, verpakt in ïlesschen, wordt bepaald op ten hoogste: 21 cent per 1 literflesch, 19 cent per 8/10 literflesch, 1D/4 cent per '1/2 literflesch en 10y2 cent per 4/10 literflesch; f. de maximum consumptieprijzen •'.oor karnemelk en taptemelk worden vastge steld op ten hoogste 7 cent per liter;. IV. Bijslag. a. Aan melkinrichtingen en aan melk- slijtere kan voor de melk, genoemd ondei c, d, e en f van het sub III bepaalde, hij nesluit van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een bijslag va.n ten hoogste 3 cent voor eiken in consumptie gebrachien liter inelk, karnemelk of tapte melk uitgekeerd worden; b. géén bijslagen zullen worden verleend voor melk, welke ten behoeve van bakke rijen, .beschuitfabrieken en ijsmakers wordt geleverd; c. melkinrichtingen, zuivelfabrieken of slijters, die gewoon zijn mel'k, karnemelk of taptemelk in eene andere gemeente in consumptie te brengen, ontvangen den bij slag van de gemeente, waar deze roelk ge leverd wordt; d. het bed.r-ag van den hijs-lag zal door den Minister van -Landbouw, Nijverheid en Handel voor elke gemeente afzonderlijk bepaald worden; e. aan het oordeel der gemeentebesturen is, behoudens het eub f en g bepaalde, overgelaten, of een bedrijf als melkinrich ting °is le beschouwen; f. zuivelfabrieken (-hieitbij „melkproduc- ten fabrieken" inbegrepen) kunnen met melkinrichtingen gelijkgesteld worden wan neer naar het oordeel van den Minister Aan Landbouw, Nijverheid en Handel het melk- invichtingsbe-drijf een belangrijk deel van hun bedrijf uitmaakt-, deze fabrieken wor den met melkslijters gelijkgesteld wanneer het hiervoor bedoelde geval niet aanwezig geacht wordt, doch zij gewoon zijn^ de door hen geleverde consumptiemeik: bij de verbruikers te doen thuisbezorgen: wan neer door de verbruikers de melk aan de fabriek afgehaald wordt, wordt een der gelijke inrichting met een producent ge lijkgesteld; g. producenten, die bijgeleverde indu- striemelk (z.g. regeeringsmelk) ontvangen, zijn, voor zoover aangaat den verkoop van deze me-k, gelijk te stellen met melkslij- tens; zij zijn eveneens met raelkslijters ge lijk te stellen, wanneeu zij bij de verbrui kers de melk aan huis bezorgen. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Theodora Gc-rarda d. van H. Singeling en A. J. M. Kriek. He lena d .van G. Dreef en H. van der Tuijn. I-Iubcrlus z. van J. Borsboom en H. Knijnenburg. Maria d. van J. II. Schild en C. Kanbier. .Geertruida Wilhclrmna d. van P. Wassenaar en M. C. Koel. Gerarda Hendrika Maria d. van A. I. Castelein en S. E. Slpots. Margarelha Wilhelmina d. van S. J. Rotteveel en W. G. Segaar. Comelis Pbilippus z. van G. Kromhout en P. H. Boezelijn. Petronella Adriana d. van A. J. Verberg en A. G. Blommestein. Margarethaid. van J. F. Kriek en A. van Klaveren. Sophia Wilhelmina d. van F. G. de Boer en G. M. Spierenburg. Maria Catharina d. van A. van Biemen en M. G. Zwanenburg. Overleden: vV. Brakel, rn. 66 j. - A. M. IRoozen. d. 10 j. P. Redel, z. 2 rn. levensloos kind van J. J.r van der Walle en J. de Roode. G. van Beek, z.,'I0 d. G. Uithol z. 3 d. G. Ileeros, z. 3 m. N. B. de Haan m. 54 j. Laatste berichten. De „Nieuw Amsterïtairi". Men deelt ons mede, dat het vertrek van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam", van. de Holland—Amerika-lijn-, bepaald blijft op 16 Januari a.s. des morgens te 4.30 uur van de Wilhelrninakade Rotterdam. In verband met dit vroege vertrekuur zal de inscheping der kajuitreizigers daags vóór afvaart (Dinsdag 15 Januari te vo ren) lusschen 7 en 11 uur des avonds plaats hebben.- Met -het oog op de controle op de pas poorten behooren de reiziger,s. a.vondö vóór elf uur aan boord te zijn. Perscnen, die reizigers wenhen uitge leide te doen, zullen ditmaal nóch op de terreinen van de Hoiland—Amerika-lijn, nóch aan boord van de „Nieuw-Amster dam" worden toegelaten. De „Kormemerlan-d" opgehouden. Naar wij vernemen, is het stoomschip „Kennemerland", op weg van Amerika haar Nederland, met een lading mais, in de eerste dagen van November te St. Vin cent (Kaap Yerdische eilanden) aange houden door de Portugeesche autoriteiten. Het schip werd onder militaire bewa king gesteld en de bemanning aan land gebracht, omdat men de opvarenden ver dacht/eineir te hebben gewisseld met eon. Duitsche duikboot, die omstreeks 3 No vember twee Braciliaansche schepen had getorpedeerd. Ofschoon een onderzoek, dat ter plaatse werd ingesteld, niets aan het. licht heeft gebracht, dat het vermoeden var» öe- Por tugeesche autoriteiten bevestigde, is het ScFip tot dusver niet mogen vertrekken. De autoriteiten hebben nu, na vier maanden, medegedeeld, dat zij de lading mais willen requireeren, omdat te St. Vincent behoefte bestaat, aan tnais. De Nederlandsche regeering richtte een krachtig vertoog tot hei Portugeesche gouvernement, maar tot dusver zonder resultaat. Van Nederlandsche zijde is be toogd, dat men óf de schuld van de op varenden moet bewijzen óf de „Kenne merland" onmiddellijk moet laten vertrek' ken, vooral ook in verband met de uit breiding van de Duitsche onveilige zone, waardoor het schip bij vertrek na 18 Ja nuari zou bloot staan aan de aanvalien \an Duitsche' oorlogsbodems. Marktberichten LEIDEN, 12 Jan. Botermarkt, Geen handel. Geen nofeering. Aanvoer 4/S, 4/16 vaten, wegende 12-5 K.G. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heer J. van And el (Staphorst, O.). STADSNIEUWS. Commissie voor de Volksvoeding. Er zijn totaal pl.m. 9000 rabalkaarlen aangevraagd, terwijl de keuken een capa citeit heeft van pl.m. 4909 porties. Er zal dus uitbreiding noodig zijn, die echter nog al wat tijd zal vergen. Opdat nu toch in dit seizoen de keuken reeds zooveel moge lijk nut zal afwerpen, is besloten de rabat- bons reeds geldig te verklaren, ook al we ten wij, -dat er nu wellicht* «neer bons ge vraagd zullen worden dan er, met het 1 og op de tegenwoordige capaciteit, beschik baar kunnen .worden gestekt. Dubbel koken toch blijkt practisch op te veel (bezwaren te stuiten. De regel zal dus zijn: wie 'net eerst komt, het eerst maant, n.l. bij den verkoop op bons. M ie een bon gekocht heeft, kan zeker zijn van een portie eten voor den volgenden dag. Waar nu echter ook tal van gezinnen uit de gegoede klassen van de centrale keuken gebruik maakten. -laar wordt verwacht, dat deze dit v anaf Maan dag althans voorloopig zullen nalaten, p- dat de keuken vooral ten goede komt aan ■hen, die dot het meest noodig hebben. Naar we vernemen, stellen dc heeren F. Pieck en H. Goddijn zich niet meer be schikbaar voor een bestuurslidmaatschap der R. K. Kiesvereeniging. In rtev'.c vacatu res zullen dus op de vergadering van a.s. Dinsdag andere heeren" moeten worden gekozen. Alhier is gisteren op 77-jarigr-n leeftijd overleden de heer J. If. D. G. van Limburg St irurn, oud-majoor der cavalier ie én Ka merheer in buitengewonen dienst van IL M. de Koningin. De overle'drfne stond in Leiden algem» en bekend als een weldoener der armen en •had in de volksmond den naam van „het goede heertje". - De begrafenis zal plaats hebben Maan dagmiddag te drie uur, op do algemeen* begraafplaats aan de Groenesteeg. Dinsdag' 15 Ja.nuari a.s. zal het 40 j-aar "■eleden zijn, dat de heer A S. van Ewijni, Rijksklerk lc kl .-se ton ka.ntore der Di recte Belastingen aan de Steenschuui' w*

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 2