De Oorlog. BINNENLAND. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zod- en Feei'd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 18 ct. p. week, f 1.70 p. kwartaal; bij on«e agenten 14 ct, p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco p. post f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 30 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. VRIJDAG 11 JAKUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR *5 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2514 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.75 elke regel meer 15 ct. Ingezonden medcdeelingeD van I5 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratia bewijsnummer. Bjj contract aauzieulyke korting Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentie», waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer lot. BUITENLAND. De Entente tot onderhandelingen bereid? De vredesonderhandelen hervat. Te Brest-Litovsk bespreken de Centralen geen algemeenen, doch een afzonderlij ken vrede. Protest tegen Russische propaganda in de Centrale legers. -- Italië wil meester zijn in de Adriatische Zee, en in de Middenlandsche Zee in den buit deelen. - Russische financieels maatregelen. -- Onbelangrijke strijd in Macedonië. - Pe3t in China. Overzicht Het weinige nieuws, dat van de gevechts terreinen te berichten valt, is nog van mi nimale beteekenis. Zoo deelt het Bulgaar-- ache legerbericht- mede, dat in Mace donië, op- den O. oever van het Presba- meer Duitsche tirailleurs in de stellingen der geallieerden doordrongen, die tot nu toe door Russische troepen werden verde digd. Zij keerden met verscheiden Fran- sche gevangenen terug. Op de stellingen van de hoogten in de Tsjerna-bocht en tusachen Wardar en Doi- ran-meer een levendige artillerieaetie. Ten Z. van het dorp Gradesjnitsa werden ver scheiden verkenningsafdeelingen der geal lieerden, die na een artillerievoorbereiding de Bulgaarsche stellingen trachtten te na deren, door vuur verspreid. Bij de bene- den-Stoema verspreidden da Bulgaren ver scheiden Engelsche infanterie-afdeelingen. Dit is het eenige „interessante" van de laatste 24 urenl Meer belangstelling eischen de vre desonderhandelingen, welke te Brest-Litovsk zijn hervat. Vooreerst heeft Rusland er in toegestemd, dat ook de ver dere besprekingen in deze plaats zouden gebeuven. Daardoor hebben dus Trotsky en de Russische afgevaardigden een van hun eischen, de verplaatsing der beraad slagingen naar Stockholm of naar een an dere onzijdige stad, laten varen. Eveneens Ui ebben de Russen toegegeven, dat hun lezing van de vorige onderhande lingen, zooals deze dobr het Petrógradsche Telegraafagentsehap verbreid is, onjuist was. Uil beigeen von Kühlmann en Czernin daarop gesproken hebben, blijkt, dat de regoeringen der Centralen de opvatting «ijri toegedaan, dat, aangezien de Entente binnen den- termijn van tien dagen zich niet bereid getoond hoeft cm aan de onder handelingen idle el te nemen," de thans her- vaitte bera.ad'slagin-g-en slechts een afzon dert ijkem vrede kunnen betreffen. Dit laatste is wel het voornaamste van de besprekingen: Helaas, in een minder gunstige beteekenis, want wie weet, hoe lang het nu weer zal duren, eer ook de Entente zich op de een of andere wijze bij de onderhandelingen te Brest-Litovsk aan- aiuiten 'zal* Van Trotsky's antwoord zal nu afhan gen, of althans een afzonderlijke vrede ge- sloien kan worden, dan wel de dingen hun ,.iiOod.;akelijken loop" zullen nemen. Uit de Weensche persstemmen blijkt, dat men niet n.ce' zoo onverdeeld optimistisch is als Ln den beginne. Oostenrijk-Hongarije. Vreda met Riassand. De Hongaarsche minister-president ver klaarde in een interview, dat hij er van overtuigd is, dat de vrede met Rusland tot stand zal komen en dat de economische aangelegenheden, Duitschland en Honga rije betreffende, in gemeenschappelijk over leg zullen worden geregeld. Rusland. De nationale schuld. De correspondent van de ..Manchester Guardian" te Petrograd meldt d.d. 8 Jan., dat de Volkscommissarissen in den loop der komende dagen van plan zijn een be sluit te publiceeren waarin de Russische nationale schuld nietig zal worden ver klaard. Hij maakt er uit op, dat alle lee ningen en schatkistbiljetten die zich in handen van vreemde onderdanen in Rus land of in het buitenland bevinden ongel dig worden verklaard. Engeland. VrOu uversk i e©r eol vt Het Hoogerhuis heeft met .134 stemmen tegen 89 de voorstellen aangenomen, ver vat in de wet op de kiesrechthervorming, waarbij aan vrouwen het stemrecht wordt verleend. Italië. Over Lloyd George's rede. Naar aanleiding van Wilson's rede, is de „Giornale d'Italia" nog eens terugge komen op die van Lloyd George. Iïet blad verklaart, dat Italië aan de andere volken bij de Adriatische Zee hun verbinding met de kust niet zal afsluiten, maar wenscht, dat deze vrijheid der andere vol ken in overeenstemming gebracht wordt met de levensvoorwaarden van Italië. Op dat gci.icd kan het in hoofdzaak niet van izijn cisehen afzien, indien het niet voor een groot deel de heldhaftige inspanning verijdelen wil, welke het Italiaansche volk zich vrijwillig en met een niet te overschat ten voordeel voor de zaak van alle Geal lieerden getroost heeft. Een ander punt der rede van I.loyd George, 't welk toelichting behoeft ver volgt het blad is dat betreffende het Oostelijk gedeelte der Middellandsche Zee in het Ottomaansche Azië. Een der voor gaarden voor een volle en vrije ontwik keling van het Italiaansche volk is, dat het evenwicht in het Oosten van de Mid- deliandsche" Zee niet tot zijn nadeel ver stoord wordt. De geest, die de Italiaan sche politiek daaromtrent vervult, is verre van imperalistisch, doch gegrond op het beginsel van verschuldigde vergoedingen, en kan. als volgt samengevat worden: Wanneer niemand voordeelen in liet Ooste lijk gedeelte van de Middellandse he Zee behaalt, eisch't Italië niets. Maar Als de een of ander profiteert, moet Italië ook voor deelen trekken. Indien Frankrijk en Engeland na den vrede een bijdrage op economisch gebied en iózake arbeid in de streken van het Ottomaansche rijk kunnen brengen, zal het voor Italië mogelijk .zijn, een soortge lijke actie te ontwikkelen. Italië kan niet onverschillig zijn voor de quaesties in het Oosten van de Middellandsche Zee en het Engelscbe kabinet is daarvah volkomen bewust. Wij gelóoven derhalve dat de '-er- klaringen van Lloyd George over dat on derwerp zelfs niet indirect onze levensbe langen op dat gebied kunnen miskennen. Vereenigde Staten. IDs Duitscfre pars over do redo van Wilson. Be ,,Koln. Zeitung" schrijft over de boodschap van Wilson: Het zou het doods uur van het Duitsche volk zijn, wanneer het een vrede, zooals Wilson en Lloyd George dien willen, zou aannemen moeten. De „Köln. Voiksizeitung" zegt: Nadat Wil son de gelegenheid verruimd heeft om aan de vredesonderhandelingen te Brest-Litofsk deel te nemen, kwam zijn oordeel over de Duitsche betrekkingen tot Rusland in Brest Litofsk, welk standpunt slechts als een ongevraagde inmenging moet worden be schouwd. De „Freisinnige Zeitung" meent: Rus land «zal de verzekering van Wilson, dat hij het wil bijstaan, naar waarde weten te schatten, evenals Engeland dit moet doen met betrekking tot den eisch van Wilson betreffende de vrijheid der zee. De „Tagliche Rundschau" zegt: Er is een deel der boodschap aan Rusland ge wijd, terwijl het andere deel zich bezig houdt met het tweedracht zaaien in de binnenlandsohe toestanden van Duitsch land. De „Lokal Anzciger" oordeelt: Het is buitengewoon brutaal, zooals de leidende staatslieden der Entente de wereld be dreigen. De „VossLsoho Zeitung" zegt: Wilson's vredesprogramma wordt eigenlijk' gedekt door dat van Lloyd George en is voor bn3 in dezelfde mate onaanneembaar. Het is nog slechts brutaler dan dat van Lloyd George. De ..Norddeutsche" noemt de rede ,,een symfonie van strevingen naar onvrede". Inzake het zelfbestemmingsrecht matigt Wilson zich inmenging in de binnenland- sche aangelegenheden van Oostenrijk-Hon garije aan. Verspreiding vast Wilson's redevoering. De „Times" zegt: Dadelijk, nadat hij eijn Boodschap had voorgelezen, nam de President maatregelen om die zoo ruim mogelijk te verspreiden en er vooral be kendheid aan te geven in Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, de Balkanstaten en R*usland. De tekst werd geseind naar alle einden der wereld, dat bereikt kon worden per draadlooze inrichting, door onderzeesche kabels en overland. De Amerikaapsche consul te Wladiwostok was een der eer sten die de tekst ontving, na de groote hoofdsteden. Een millioen exemplaren in liet Duitsch vertaald, zullen door vliegers in de Duit sche linies worden gewo.pen. Exemplaren zullen gezonden wordeu naar iedere stad en naar ieder dorp in Rusland; de tekst zal worden afgedrukt in alle Russiache bladen onder leiding van een ambtenaar van het comité voor openaare inlichtingen. Exemplaren «uilen worden gezonden naar Zwitserland en andere -neutrale staten, en vertaald in alle Slavische talen, in Oosten- rijk-ITongarije, en daar met alle middelen worden verspreid. Zoo zullen maatregelen worden genomen, o-p nooit te wren onder nomen schaal, dat het programma van een eeuwigen vrede ieder levend wezen op de wereld, die lezen kan, bereiken zal. Amerika. De wederopbouw van Halifax. De correspondent van de „Times" te Toren to seint aan zijn lvlad, van 31 De cember, dat vijf leden van het kabinet te Halifax zijn aangekomen om met den ge meenteraad den wederopbouw der stad te bespreken. Deze wederopbouw zal zoodanig geschieden, dat een herhaling van de 'ramp onmogelijk wordt. Er «uilen ver schillende droogdokken, en een groote scheepswerf worden gebouwd, de Welling- tonbarakken zullen uitgebreid en groote kazernes voor 14,000 man opgetrokken wor den. liet ligt in de bedoeling der regeering half Halifax in te lichten als haven van onderzoek van aankomende en vertrekken de neutrale schepen. liet marine-instituut dat naar Kingston was verplaatst^ r'al weer naar Halifax worden verlegd, zoodra de benoodigde gebouwen gereed zijn. China* Pfrjt. Alle passagiers- en goederenvervoer is gestaakt tusschen Peking en Fengtojen, het tegenwoordige eindpunt van den spoorweg PekingSoei-gun Dit staat in verband met het vinden van een door pest aangetast persoon, die van Takinjbae naar Fengtojen reisde; een aan tal pestgevalleh zijn waargenomen op kor ten afstand van Fengtojen en een aantal verdachten in laatstgenoemde plaats. De Vredesonderhandelingen De Entente tot onderhandelen bereid? Volgens de „National Zeitu.;g heeft Trotzky in de soviet verklaard, dal hij mededeeling heeft ontvangen van de so cialistische par ijon. van Er g-'lsfttl, Frank rijk en Italië, dat er kans op zou bestaan, dat de Entente-regceringen te bewegen zouden «ijn- aan de vredesonderhandelin gen deel te nemen, indien deze op een neutrale plaats zouden worden voortgezet. Verder wordt gezegd, dat de socialistische partijen in do F.mcrtolanden. met inspan ning van alle krachten bezig zijn, om den laalsicn tegenstand hunner regeering te overwinnen. Belangrijke zitting Se Brest-Litovsk. De vredesonderhandelingen te Brest- Litovsk «ijn hervat met een rede van dep Duitschen staatssecretaris van buitenland- sche zaken von Kühlmann, die ten behoe ve der nieuwbenoemde gedelegeerden een overzicht gaf van het verloop der bespre kingen tot dusver. Evenals de voorzitters van de delegaties der drie andere bondgenooten, weigerde hij de onderhandelingen anders dan te Brest- Litovsk voort te zetten. In deze weigering heeft de Russische delegatie berust. Namens de vier verbonden legercom- mando's werd geprotesteerd tegen de revo- lutionnaire proclamaties der Russische re geering. waarin op minder vleiende wijze over de Duitsche Legerinrjchtingen was gesproken. Als het meest beleekenisvolle, wat Wolff in een uitvoerig communiqué van deze zit ting mededeelt, is wel de volgende uitla ting van den Oostenrijk-Hongaarschen mi nister van buitenlandsche «aken, gTaaf Czernin tegenover de Russische delegatie: U hebt te zijner tijd ons de uitnoodiging doen toekomen voor de onderhandelingen tot algemeenen vrede. Wij hebben die aan genomen en wij hebben op grondslag van een algemeenen vrede met u vergaderd. Op dezen grondslag hebt gij uwen bond genooten een tiendaagsch ultimatum ge steld. Uw bondgenooten hebben u niet ge antwoord en thans gaat het niet meer om een algemeenen vrede, doch om een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en het Viervoudig Verbond. Verlegging der onderhandelingen op onzij dig gebied zou de Entente de vurig door haar verlangde gelegenheid schenken sto rend in te grijpen. Van achter de coulissen zouden de regeeringen van Engeland en Frankrijk alles probeeren om het tot-stand komen van een afzonderlijken vrede te ver hinderen. Wij weigeren het de westelijke mogendheden in daze gelegenheid te stel len. Wij waren echter bereid op een nader te bepalen plaats de laatste formeele phase van de onderhandelingen te voltooien en de onderteekening van het vredesverdrag te doen plaats hebben. Nederland en de Oorlog. Sluiting van de grenzen? Volgens een telegram, dat wij uit Parijs ontvangen, meldt de „National Zeitung" van Bazel; dat de grenzen van Duitschland met Zwitserland en Nederland zullen wor den gesloten, zoowel voor het handels- als het reizigersverkeer en wel vermoedelijk voor den tijd van twee maanden. De nieuwe Staatsleening. De minister van Financiën maakt in de „St.-Ct." bekend: a. dat de totaalsom der inschrijvingen op de 414 pets. leening 1917, welke worden aanvaard, bedraagt f 624,623,200, waarvan voor een nominaal bedrag van f 223,746,800 5 pets. schuldbekentenissen der leening 1914 in storting .zullen worden gegeven, en waarvan voor een bedrag van f 34,323,000 recht op voorkeur is uitgeoefend; b. dat de inschrijvingen, voor zoover de storting zal geschieden in 5 pets. schuldbe kentenissen der leening 1914, ten voile worden toegewezen; c. dat de inschrijvingen, voor zoover daarop v-oorkeur is aangevraagd, mede ten volle worden toegewezen. d. dat de inschrijvingen, voor zoover zij niet vallen onder b en c, worden toegewe zen voor 66 ten honderd, met dien verstan de, dat bij dé toewijzing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veel voud van f 100; e. dat de stortingsbewijzen, gehecht aan de recepissen der ender a genoemde lee ning, waardeloos zijn. Naar wij vernemen bedraagt het percen tage van het bedrag van toewijzing in de 500 miliioen Staatsleening 66 pet. van het bedrag, waarvoor is ingeschreven voor die bedragen, die niet wox'den gestort in 5 pet. schuldbekentenissen en waarvoor geen preferentie is gevraagd Distributie van thee en koffie. Door het Rijksdistribuèio'kantoor voor thee en koffie is aan hen, die koffie en thee ontvangen op /speciale machtiginge bons, medegedeeld, dat de hoeveelheid, welke voor 'het bedrijif werd toegewezen, voortaan door den détailist verstrekt zal worden op een kwitantie, welke in de plaats treedt van de vroegere maohtigings- bons. Deze nieuwe „machtiging" zal iedere maand worden aangeboden in den vorm van een postkwitantie, voor het bedrag der voor de machtiging verschuldigde distribu- tiekosten, Mocht daze kwitantie niet bij eerste aanbieding voldaan worden, dan zal de belanghebbende geen aanspraak kunnen makeja op de hoeveelheid thee en koffie, welke hem voor die maand zou zijn toege wezen. De kwitantie-machtiging behoort door Brandstoflencommissie Leiden. Daar wij sedert begin November geend brandstoffen voor huisbrand hebben ont vangen en het ons derhalve onmogelijk i* hei tekort bij sommige handelaren aan U vullen, zijn vanaf heden de bons, ongezien op welken handelaar zij zijn afgestempeld* geldig op geheel den handel. 289 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. den betrokkene bij de verstrekking onmid dellijk aan den winkelier (détaillist) inge leverd te worden. Indien koffie en thee niet van eenzelfden leverancier betrokken worden, dient hier van mededeeling gedaan te worden aan het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie, daar de kwitantie-machtiging geldt zoowel voor koffie (resp. koffie-extract) en thee t« nemen, «oodat indien meerdere leveran- het benoodigde leveren, ook verschillende (kwitantie)-machtigingen moet-en worden uitgeschreven. Broodkaart. De directeur van het Centraal Broodbu reau maakt bekend, dat de broodkaart van het 38ste tijdvak loopt van 12 tot en met 22 dezer. Vle-eschkaart. Deze week wordt te Zutphen een vleesch- kaart aan de verbruikers toegezonden. Hop. Bij Koninklijk besluit is de uitvoer van hop verboden. Brandstoffen. In een te Rotterdam gehouden vergade ring is besloten tot de oprichting van een vereeniging van brandstoffencommissies in Zuid-Holland, welke vereeniging zich 0. m. ten doel stelt een meer gelijke uitvoering van de voorschriften der Rijkskolendistri- butie in de hand te werken. In beginsel werd besloten tot oprichting van een cen traal bureau voor informaties. Mr. Briët te Leiden werd tot voorzitter, de heer P. A. Lebens te Delft tol lid van het be stuur benoemd. Manufacturen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgemeesters da volgende circulaire gericht: Onder verwijding naar mijn beschikking d.d. 14 December, betreffende de oprichting van een Rijksbureau voor Manufacturen, heb ik de eer u mede te dèelen, dat door mij noodzakelijk wordt geacht om ten spoe digste een opgave te verkrijgen van de in Nederland aanwezige voorraden manufac turen onder fabrikanten en handelaren. Onder manufacturen worden daarbij door mij verstaan alle fextiellgoederen, niets uitgezonderd, In ruwen, liaitbewerk- ten of afgewerkten staat (ook geconfectu> rveerd), vervaardigd van dierlijke, plant aardige en/of kunstvezels. Ik verzoek u, krachtens art, 9, 1ste lid, der Distributiewet 1916, ten spoedigste bij een ieder, die in uw gemeente manufactu ren onder zich heeft, onverschillig of zij al dan niet eigenaar daarvan zijn, opgave le vorderen van den voorraad op 15 dozer en deze opgaven ten spoedigste en uiterlijk 20 dezer rechtstreeks te zenden aan het Rijks bureau voor Manufacturen, tijdelijk geves tigd Mauritskade 55, Den Haag. Ik heb verder de eer, onder verwijzing naar mijn schrijven van 20 October, u nog maals uitdrukkelijk te verzoeken overeen komstig de proces-orde van art.. 9 der Dis tributiewet over te gaan tot inbezitneming van die partijen manufacturen, die niét in overeenstemming met een reëelen handel zijn opgeslagen. Van plaats gevonden in bezitnemingen gelieve v steeds ten spoe digste opgave te doen aan-de afdeeling cri- siseaken van mijn departement, opdat in overleg met het Rijksbureau voor Manu facturen door rnij schatters kunnen worden aangewezen en een definitieve beslissing omtrent de in bezit genomen goederen kan worden genomen. Hamsteren. Men schrijft uit Limburg aan het „Ilbk": De vlaesch- en vetlooze dagen in het aan grenzende Duitschland hebben den Lim burgers een schrik op het lijf gejaagd voof FEUILLETON. De Sentieman-Oplichter. 11 „Met het geld van anderen? ..Niet waar? Dat zou «00 eenvoudig zijn! Maar ik zeg dwaasheden en gij hebt wel licht haast. Laten we de zaak behandelen, die u hier voert. Ganimard. Wat veroor looft mij de eer, u hier te zien?" ..De zaak Cahorn", verklaarde Ganimard zonder omwegen. ..Een secondeik heb zooveel zaken aan de hand, dat ik ze allemaal niet zoo ineens uit elkaar kan houden... Cahorn... Cahorn.... Ah j<a, ik ben er.... Zaak Cahorn kasteel du Malaquis... Seine Inferieure, twee Rubensen, een Watteau, eenige klei ne voorwerpen ..Kleine? ..Och, dat alles is van zoo weinig be- 'ang... Er is heel wat beters... Maar het is voldoende dat de zaak u interesseert Spreek dus, Ganimard." ..Moet ik u uitleggen, hoever wij 'met de instructie dier «aak staan?" «.OnuoodigIk heb de dagbladen yarj vanochtend gelezenIk kan niet zeg gen, dat gij viug opschiet." „Dat is juist de reden, waarom ik mij tot u wend." „Ik-ben geheel tot uw dienst." „Allereerst wil ik u vragen: is de zaak werkelijk door u geleid?" „Van A tot Z." „De waarschuwingsbrief? Het telegram?" „Zijn van uw dienaar. Ik geloof, dat ik zelfs de recus daarvan nog bewaard heb." Arsenius opende de lade van een kleine tafel, die met het bed en de bank het ge- heeie meubilair van de cel uitmaakte, haalde er twee stukjes papier uit en reikte die Ganimard over. „Drommels!" riep deze uit. „ik dacht, dat gij zoo goed bewaakt waart en dat gij ieder oogenblik gefouilleerd werdtEn gij leest de bladen, verzamelt de regua van de pv>3t „Och, die menschen zijn «oo domzij tomen de voering van mijn jas los, zij on derzoeken de zolen van mijn schoenen, maar denken niet, dat Arsenius Lupin- zoo dwaas is, om een veel eenvoudiger en ge makkelijker schuilplaats te zoeken. Daar op heb ik gerekend." Ganimard riep vrolijk .uil: ^Wat een aardige snaak zijt gij'. Kom, vertel mij uw avontuur." „Ho!... ho;... gij loopt nu wat te hard van stapel... Gij wilt al mijn geheimen en kleine truos ontsluieren.... Dat izie er aar dig." „Heb ik dan ongelijk gehad, op uw vriendelijkheid te rekenen?" „Neen, Ganimard, en daar gij aan dringt Arsenius Lupin liep eenige malen de kamer op en neer en zei daarna: „Wat denkt gij van mijn brief aan deni baron?" „Ik denk, dat gij u wat hebt willen ver maken. dat gij het publiek in verbazing hebt willen brengen." „Ganimard! Ik dacht, dat gij wijzer waart! Denkt gij, dat ik, Arsenius Lupin, mij met dergelijke kinderachtigheden op houd? Zou ik dien brief geschreven hebben, indien ik den baron zijn kostbaarheden had kunnen ontstelen zonder hem te schrij ven? Maar begrijpt gij en cfe anderen dan niet, dat deae brief het onmisbare uit gangspunt is, de veer, die de geheele ma chine in beweging gezet heeft? Kom, laten we de zaak in volgorde nagaan en laten we tè zomen, indien gij wilt, de plunde ring van M&Uyiuja. voorbereiden.." „Ik luister." „Veronderstel dus een kasteel, krachtig versterkt en gebarricadeerd zooals dat yan baron Cahorn. Zal ik nu afzien van de schatten, die ik begeer; onder voorwendsel, dat het kasteel, dat die schatten bevat, on toegankelijk is?" „Natuurlijk niet." „Zal ik de bestorming beproeven even als vroeger, aan het hoofd van een troep avonturiers?" „Kinderachtig!" „Zal ik er alleen binnendringen?" „Onmogelijk." „Blijft dus slechts één middel over, het eenige naar mijn meening, en dat is, mij door den eigenaar van het kasteel te doen uitnoodigen." „Het middel is origineel." „En zeer gemakkelijk! Veronderstel dat de bedoelde eigenaar op zekeren dog een brief krijgt, waarin hij wordt gewaar schuwd betreffende hetgeen «ekere Arse nius Lupin, een berucht inbreker, tegen hem wil ondernemen. Wat zal hij doen?" „Hij zal den brief naar de politie bren gen." Arsenius Lupin venvoUgdo bot-Ganimard: „De -politi-e aal tochen met di'en brief, 'svijJ. de 'bedoelde Lupin achter sjot on grendel ait. De good.© man is dus geihooï buiten zich zelf on bereid hulp te vragen aan den eersten d/en beste, niet waar?" „Dat sipr&ekti van zelf." „En als hij in een klein blaadje lees^ dat oen beroemd poLitieman met vacantia is in dis buurt „Zal hij zich tot dien politieman vreo* den." „Gij hebt het gezegd. Maar van den anderen kant, veronderstel, met hst oog op dezen onvermijdelijk en stap, dat Arteniua Lupin een van zijn bekwaamaU vrienden verzocht heeft, in betrekking te treden mei een redacteur van de „Reveil", «en blad* waarop de baron geabonneerd ia. «n hes* te zeggen, dat hij de beroemde politieman is, wat zal er dan gebeuren?"- „Wel, de redacteur zal in zijn blad da tegenwoordigheid van den beroemden litieman te Caudebec aankondigen." „Juist, en een van de twee «al geheaTOtt of de visch ik bedoel Cahorn bijt nisi aan den angel, en dan gebeurt er nieUk Ofwel, en dat is de waarschijnlijkste ver onderstelling, hij loopt naar den pogtt» man. En dan ziet men Cahorn tegen mij dt hulp inroepen van een mijner vrienda&l* ,,Dat is al heel origineel." [\Yordl vervolgd^

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1