TITtenlaW* De Oorlog. De Gentleman-Oplichter. BINNENLAND. pit blad verschijnt eïfcen (ïag, nltgez. Zon- én Feëötd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 13 ct. p. week, fl.70 p. kwartaal; bij onze agenten 14 ct. p. week, f 1.85 p. kwartaal. Franco p. post f2.15 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met-Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. DINSDAG 8 JANUARI 1918. Bureau: STEENSCHUUR 15 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2511 - Postbus 6. De Adverte'ritieprijl bèdrflligtVió StëgèU t&fö elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingen ras 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Grocte letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let 't* De taak der Overheid. Hijzonder zwaar is de taak, die in dozen tijd op de Overheid drukt wij .hebben daar reeds meerdere malen op gewezen. Daar wordt van hen, die de openbare bestuursmacht uitoefenen, buitengewoon veel gevraagd in offers van tijd' en toe wijding, van :studie en overleig. Zoo zij nu met plichtsbesef en verantwoordelijkheids gevoel hunnen arbeid vervullen, dan ver- «mderstelti dit een voortdurende, een onaf gebroken zorg. Daarnaast staat een gemis aan respect, een gebrek aan waardeering bij het pu- UjHiek grooter dan ooit tevoren! Is er een minderwaardige kwaliteit of een te geringe kwantiteit van levensbenoodigd- ïieden, men schuift de schuld daarvan op die Overheid, zonder ook maar het minste onderzoek, of deze er voor aansprakelijk kon gesteld worden. En dat is onbillijk en dua ongeoorloofd! Maakt men eich aan deze fout vaak ecbuldig, waar het betreft de critiseering vin die nationale Overheid, meer, véél meer geschiedt dit nog bij de bespreking over de arbeidspraestatie van het gemeen tebestuur, in het bijzonder van het hoofd der gemeente, den burgemeester. Men vergeet dan geheel en al, dat de bevoegdheid, dat de macht van dezen laatste, inzake distributie en rantsoenee ring en alle andere crisis-maatregelen, zeer beperkt is, .zeer afhankelijk van die der hoogere regeering. En nu willen wij in aansluiting hier mede eens een kort woord zeggen, met het oog op den plaatselijken toestand te Lei- •den. In 9e eerstvolgende raadsvergadering «zal. zooals gebruikelijk is, de burgemees ter een Nieuwjaarsrede houden. Daarna cal. eveneens volgens gebruik, een der Jeclen het hoofd der gemeente in enkele .woorden huldigen. Dat alles gaat overeenkomstig traditie... Ma-ar los van die traditie, moet en zal de waardeering, uitgesproken voor Lei- dens burgemeester, oprecht gemeend en hartelijk bedoeld zijn! Erkend moet worden niemand, 'die eenigszins op de hoogte is, kan dit te genspreken! dat aan Leidens hoofd staat een man, die geheel .zijn persoon, dag in, dag uit, geeft-aan de zorgvolle be stuurstaak; die in werklust en arbeid zaamheid -zich door geen zijner onderge schikte ambtenaren laat overtreffen; die with op de hoogte stelt, door waarneming en bespreking, van alles, wat het belang der gemeente raakt! Tn onzen tijd maakt de burgerij door middel barer organisaties wenschen en verlangens aan de ©verheid, kenbaar. Dat is g»>ed en uitstekend. Doch al zijn die wen schen stevig gegrond en al zijn die verlan gens volkomen gerechtvaardigd daarin spreke niet een gemis aan waardeering voor hetgeen inderdaad reeds is tot stand gebracht; men doe het daarin niet voorko men, alsof de overheid in deze dagen werkeloos is en maar bij de pakken neer zit Zóó eijn der socialisten manieren! En om nu nog eens van Leiden te spreken met oprechte waardeering moet worden getuigd, dat Leiden, ondanks den financicel-slechten toestand, waarin de gemeente verkeert, zèèr veel andere ge meenten vóór is geweest wat betreft het nemen van crisismaatregelen. En dat is ongetwijfeld op' de eerste plaats te danken ain da activiteit, de arbeidzaamheid, van onzen Burgemeester! Waarvoor deze, óók bij blijvend bestaan van meeningsverschillen inzake vraagstuk ken van gemeentebestuur, de waaardeering der geheeje burgerij dient gebracht! Verwachtingen van het nieuwe Duitsche offensief in het Westen. - Mieuwe vredes- onderhandeiingen in Bern voorgesteld.— Ook de Entente van de partij?- Trotzky ts Brest-Litowsk aangekomen. •- De Duitsche socialisten in het zelfbepalings- recht, -- Ir drukken van Lloyd George's rede. FEUILLETON. 8 „Indien hij ontsnapt..." „Men ontsnapt niet uit de Santé...'* „Maar hij..." „Itij evenmin als een ander." „Maar..." „Welnu, als hij ontsnapt, zooveel 1- beter, dan zal ik hem weer knippen. In- tusschen kunt u gerust slapen, er zal niets gebeuren." Het gesrpek was afgeloopen, de baron koerde naar huis terug, eenigszins ge rustgesteld door de zorgeloosheid van Ganimard. Hij keek de sloten na, be spiedde de bedienden en twee dagen Kingen nog voorbij, gedurende welke bp zich bijna overtuigde, dat al zijn vrees hersenschimmig Jwas. Neen, het wis, zooals Ganimard gezegd had, men kom er niet toe, de lieden te waarschu wen, die men wil bestelen. De dag naderde. Gedurende den mor- van Dinsdag, deri dag voor den ^7sten, gebeurd# er niets Fijzonders. Overzicht Ofschoon er van groote operaties op de gevechtsterreinen op oogenblik geen sprake is, wordt toch allerwegen melding gemaakt van een levendige patrouille-actie, welke op zichzelf wel niet dot belangrijke re9ultiaten voert, maar toch een teeikem ibJij'ft van leven en ondernemingsgeest. Nog steeds blijft de mogelijkheid van een groot Duitsch offensief in heti Westen drëLgen en in afwachting hiervan schijnt men heb aan beide zijden wenschelijlk te achten de gewrichten leniig te houden. Hoe lang zal het voorspel tot den grooten strijd daar nog duren? Duitschland vindt het natuurlijk; ,,lboe eer, hoe beter." Maar de weersgesteldheid schijnt anders be schikt te hebben. Want het is nu weinig verkieslijk voor een groote veldtocht legen Frankrijk. Hoezeer Amerika zich ook moge haasten Zijn strijdmacht in die weegschaal te wer pen, zaJl het h'iertoe in het komende voor jaar nog wel /niet afdoende in de gelegen heid zijn. Blijkens de -berichten onder „de vre desonderhandelingen" wil Rus land thans de gordiaansche knoop door hakken, en de plaats der besprekingen niet naar Stockholm, doch naar Bern overbren gen. We zijn toch benieuwd, of dit voor stel in betere aarde zal vallen. Ook zal het verrassend (zijn te vernemen, hoe de En tente verder over de onderhandelingen die-nkt, nu zij mededeelt .geene ültnoodiging tot de besprekingen ontvangen te hebben. Niettemin, Ihoe de toestand zich zal ont wikkelen, is nog niet te voorzien. Voor het ver-der verloop van de vredesonderhande lingen zal het er van afhangen, of de Duit sche. sociaal-democraten zich ai dan niet van de meerderheid afscheiden en of zij, indien zij dee-1 blijven uitmaken van deze meerderheid, dit kunnen doen met hand- fliaving van hun door Scheide-mann in de Rijksdagcommissie uiteengezet program ma, dat vasthoudt aan de uitoefening van het vrije beschikkingsrecht der^olken in liet bezette gebied. Gelijk n-a Biet verloop van ieder kalender jaar de balans wordt opgemaakt, om de* winst- en verliescijfers te bepalen, zoo heeft ook Engeland over 1917 een balans opgesteld van Britse he winsten en verliezen op het oorlogsveld. Het ministerie van oor-Log publiceert -de volgende gruwzame cijfers: IBu.it: Westelijk oorlogstooneel 73.131 ge-fi vangenen en 531 kanonnen, Salomki-fror& 1095 gevangenen. Palestina 17.646 gevan genen en 108 kanonnen. Mesopotamië 15.944 gevangenen, 124 kanonnen. Oost- Afrika 6728 gevangenen, 18 'kanonnen; to taal 114.544 gevangenen en 781 kano-nnen. Verliezen: Westelijk oorlogstooneel: On geveer 27.200 gevangenen, 166 kanonnen. Saloniki-front 202 gevangenen. Palestina 610 gevangenen. Oost-Afrika 100 gevange nen. Totaal 29.379 gevangenen en 166 ka nonnen. Werkelijk, hier is alle commentaar over bodig, als men -bedenkt, wat (het totaal in 1917 moet zijn van alle oorlogvoerende' landen, '-t I© huiveringAvekkend! Duitschland. Verzet van 25,000 Duitsche so'daten? Volgens Duitsche deserteurs zijn alle soldaten beneden 35 jaar van het Russische front vertrokken, om naar het Westelijk front te worden gezonden, ondanks de oveVeenkomst met* de Ruseen gestoten. 25,000 Duitschers ten O. van Potnof kwa men hiertegen in ver-zet. De militaire over heden trachtten lien te bedreigen door den toevoer van levensmiddelen af te snijden. Wil Lu dendert heengaan? Uit. Berlijn wordt gemeld: Het in verscheidene bladen verspreide bericht, dat een verzoek om ontslag van generaal Ludendorff was ingediend, is niet in overeenstemming met de feiten. De vorm van dit bericht, aldus merkt ,,De Tijd" op, tooc/bent geenszins de lo-o- pencle geruchten, 'dat de medewerker van Hindenburg wil heengaan wegen-s ernstige meeningsverschillen over de militaire oor logsdoeleinden. Turkije. Lenin en de Nobelprijs. De filosofische faculteit heeft voorgesteld, Maar om drie uur in den middag belde een jongen aan. Hij bracht een telegram. „Geen enkele verzending aan het station Batignolles. Bereid alles voor voor morgenavond." Arsenius." De baron was nu zoo ontsteld, dal hij zich afvroeg, of hij niet zou toegeven aan de eischen van Arsenius Lupin. Hij snelde naar Caudebec. Ganimard zat op dezelfde plaats te visschen. Zon der een woord te spreken, overhandig de hij hem het telegram. „Welnu?" zei de politieman. „Wel morgen zal het geschieden!'* „Wat?" „De plundering van mijn collecties!" Ganimard legde zijn hengel neer, jwendde zicti tot hemj, fcn de armen kruisend, riep hij woedend uit: „Denk gij, dat ik mij met een zoo stomme geschiedenis zal inlaten?" „Welke schadevergoeding vraagt gij, om den nacht van 271 op 28 November in het kasteel door te brengen?" „Geen sou, loop heen!" „Stel je prijs, ik ben rijk, zeer rijk." Dit aanbod scheen Ganimard al te den Nobelprijs voor den vrede aan Lenin toe te 'kennen, al© vertegenwoordiger vau het Russische voèk, dat aan de wereld de den^ Turken zoo dierbare idealen van vre de, eendracht, gerechtigheid en broeder schap verkondigt. De minister van Ruiten- landsche Zaken zal het voorstel van de faculteit officieel aan het Stockholmsche comité voor den Nobelprijs meedeelen. Van het Vaticaan. De heiligverklaring van de gelukzalige Margaretha Maria AJaooque. Met Driekoningen had in tegenwoordig heid van Z. H. den Pau3 in de zaal van het consistorie de plechtige voorlezing plaats over de wonderen, welke voor de heilig verklaring van de gelukzalige Margare- tha Maria Alacoque voorgesteld waren. Z. H. begaf zich met lut gewone ceremo nieel naar de zaal van het consistorie. De' secretaris van de H. Congregatie der Riten las het decreet voor. Mgr. Virili, aartsbisschop van Tolmedo, de postulateur in de»ze zaak, las een adres aan den Paus voor, waarin de wensch uitgedrukt wordt om de devotie tot het Goddelijk Ilart van Jezus onder de geloo- vigen te zien vermeerderen en de hoop wordt uitgesproken, dat de wereld haar heil vinde in de erkenning van de souverei- niteit van Christus. Talrijke prelaten en vertegenwoordigers van congregaties en van de Fransche ko lonie waren tegenwoordig. De Vredesonderhandelingen Het incident te Brest-Litowsk. Na ee.n conferentie van verscheidene uren heeft de Duitsche sociaal-democrati sche fractie het volgende besluit aangeno men: Naar aanleiding van de gebeurtenissen te Brest-Litowsk en den aanval der an- nexionisten op het zelfbestemmingsrecht, verklaart de fractie opnieuw, dat een ver houding van vriendschappelijke nabuur schap en een duurzame vrede slechts mo gelijk zijn, bij eerlijke doorvoering van het democratische grondrecht van zelfbesten^- ming. De fractie eischt waarborg voor een volkomen onafhankelijke wilsuiting voor de betrokken volken. De laatste beslissin gen oveY de binnen- en buitcnlandsche verhoudingen van' de betrokken volken moeten worden overgelaten aan door alge meen gelijk, direct en geheim kiesrecht gekozen constitueerende landsvergaderin gen of volksstemmingen. De fractie keurt eenteramig de houding der vertegenwoor digers in de hoofdcommissie goed en is be sloten, ieder misbruik vwi het zelfbestem mingsrecht. voor verkapte annexionistische doeleinden beslist tegen te gaan. De „Vonvarts" deelt mede, dat de con- fei'entie in zooverre moeilijkheden mee bracht, als de stof der besprekingen nog geen vasten vorm heeft aangenomen. De ,,Kreu7izeitung" acht het buitenge sloten, dat toenadering tot de soc.-demo- cratcn tot stand zou komen. De conservatieven zullen niet meedoen aan een politiek, die de bestaande tegen stelling uiterlijk wil overbruggen. De Russische gedelegeerden weer aanwezig. Gistervoormiddag cijn de Russische af gevaardigden, onder wie Trotzki, te Brest- Litowsk aangekomen. De besprekingen met de Ukrainische de legatie werden Zondag in een voltallige zitting, waaraan de delegaties van alle ver bonden mogendheden deelnamen, voort gezet. Verplaatsing der vredesonderhandelingen naar Bern. Naar de „Times" uit Petrograd meldt, loopt daar het gerucht, dat de maximalis ten Bern als plaats voor de onderhande lingen zouden hebben voorgesteld, omdat deze stad^ tengevolge van haar geografi sche ligging, betere kansen biedt, om in vloed te kunnen uitoefenen op de socia listen der oorlogvoerende landen. Geen verlenging aan de geallieerden toegestaan. Naar de te Petrograd verschijnende „Prawda", het orgaan van Lenin, meldt, zal de maximalistische regeering aan de geallieerden geen verlenging toestaan van den termijn, waarbinnen zij moeten be sluiten, of zij al dan niet aan de vredes onderhandelingen deelnemen. aanlokkelijk, die kalmer hernam: „lk ben hier met verlof, ik heb üet recht niet, mij te mengen..." „Niemand zal het weten. Ik beloof u, wat er ook gebeure, het stilzwijgen te bewaren." „O, er zal niets gebeuren." „Welnu, drie duizend franks, is dat goed?" De inspecteur nam een snuifje en dacht na. ,,'t Zij zoo, maar ik moet je eerlijk verklaren, dat het weggesmeten geld is." „Dat is mij hetzelfde." „In dit geva'l... Bovendien, met dien duivelschcn Lupin T5 auSs' mogelijk... Hij moet een hecle bende tot zijn be velen hebben... Zijt gij zeker van je bedienden?" „Wat zal ik zeggen..." „Welnu, laten we dan niet op Hen rekenen... Ik zal door een telegram twee van mijn vrienden ontbieden, twee ke rels die ons meer veiligheid zullen ge ven... En thans, loop heen, dat men ons niet samen ziet. Tot morgen tegen negen uur.'* Geen uitnootfiging bij de geallieerden ingekomen. De Temps" wees er in een hoofdartikel in haar editie van den 5en Januari op, dat den dag te voren de termijn voor deelne ming der geallieerden aan de vredesonder handelingen was verstreken, Het blad verzekert, dat bij de regeerin gen der Entente geen uitnoodiging der ma ximalisten was ingekomen en dat er dus ook geen aanleiding bestond, een besluit ten aanzien van een dergëlijtke uitnoodi ging te nemen. Nederland en de Oorlog. Melk en melkproducten. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Terwijl in het begin van den winter de melkproductie nog vrij bevredigend was, is zij in den laatsten tijd dermate vermin derd, dat het noodig is, willen de steden eenigermate voldoende hoeveelheid ontvan gen, de melk van verder weg aan te voe ren dan aanvankelijk het geval was. Bij de reeds bestaande transportmoeilijkheden le vert de melkaanvoer steeds meer bezwaren op, terwijl de kosten van vervoer zwaarder op den melkprijs kom én te drukken. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de voor de schatkist toch reeds zware last van toeslag op den melkprijs verre de raming izou gaan overtreffen. Het is daarom noodig geble ken, den maximumprijs vooi; melk met 2 cent per liter te verhoogen. Aan den anderen kant hebben de afne mende productie en de stijgende moeilijk heden bij den aanvoer natuurlijk invloed op de hoeveelheid die beschikbaar kan worden gesteld. Daarin zal nu worden voorzien door, met ingang van 7 dezer, te beginnen met de aflevering van de door de Re.geering gereserveerde melkproducten, bestaande uit gecondenseerde taptemelk in vaten en melk- en taptemelkpoeder in kisten. De levering dezer artikelen geschiedt via de burgemeesters door het Rijksdistribu tiekantoor. Er zijn nieuwe maximumprij zen vastgesteld voor den groothandel (d. i. dé prijzen die de gemeentebesturen beta len en aan de detaillisten in rekening brengen) en voor den kleinhandel. Een tuo- schenhandelprijs is niet rioodig, omdat in dit artikel normaal niet gegrossierd wordt. Tegelijk zal nu ook door de condensfa- brieken in den handel worden gebracht de verplichte voorraad gecondenseerde melk en gesteriliseerde melk in bussen, waarvoor eveneens nieuwe maximumprij zen zijn vastgesteld, ook voor den tusschen- handel, omdat in deze producten grossier- derij pleegt te bestaan. Met deze gecon denseerde en gesteriliseerde hussenmelk bemoeit het Rijksdistributiekantoor zich niet. De winkeliers zullen dus hetzij direct bij den fabrikant, hetzij bif den grossier moeten bestellen. Terwijl de regeeringsartikelen (gecon denseerde taptemelk in vaten en melk- en taptemelkpoeder in kisten) vervaardigd zijn in den zomer en de maximumprijzen daarvoor dus den zomerprijs van melk (11 ct.) tot grondslag hebben, zijn die voor hussenmelk gebaseerd op den winterprijs van 14 ct.; van de zomerfabricage hebben de fabrieken geen voorraad meer. Wanneer van deze verschillende melk producten gebruik wordt gemaakt op de wijze, als reeds vroeger werd aanbevolen, zal daardoor een belangrijke aanvulling worden bereikt van het melkrantsoen. Melkhandelaren. In een gisteren gehouden vergadering van de melkhandelaren te Gouda is be sloten, van lieden af slechts 75 pet. van het normale verbruik aan melk aan het publiek te verstrekken. Gedurende deze rantsoeneering, die waarschijnlijk een 6- tal weken zal duren, zal de melk alleen 's morgens worden verstrekt. Melk rantsoeneering te Rotterdam. Heden wordt ook te Rotterdam de mellc- rantsoeneering ingevoerd. I-Iet rantsoen is, volgens de ,,N. R. Ct.", vastgesteld op 3/10 liter per persoon en per dag. Vermicelli en macaroni. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Den volgenden dag, 'door Arsenius Lupin vastgesteld, keek de baron zijn wapens na en ging het kasteel rond. maar vond niets verdachts. Des avonds om halfnegen liet hij zijn bedienden gaaii. Zij bewoonden een af zonderlijken vleugel van he^ kasteel. Eenmaal alleen, opende hij de poorten der ophaalbrug. Na eenige oogenblik- ken hoorde hij schreden, die nader kwamen. Ganimard stelde zijn twee helpers voor, twee kerels als hoornen, met nek ken als stieren, en vroeg daarna eenige inlichtingen. Toen hij zich op de hoogte gesteld had van de inrichting van het kasteel, sloot hij nauwkeurig alle toe- 'gangen, die leidden tot de bedreigde zalen. Hij inspecteerde de muren, ilichtte de tapijten op fen installeerde daarna de agenten in de naastgelegen galerij. „Geen gekheden, Hoor," zei Ganimard. „Men is hier niet om te slapen. Bij het minste gerucht opent gij de vensters en roept mij. Let ook op aan den kant van het water." Hij sloot hen op, nam de sleutels mee pn zei tot den baron; In de vergadering der Amsterdamsch# Levensmiddelencommissie is geklaagd, dat er bijna geen vermicelli te krijgen zou sijn, omdat, als gevolg van de prijsregeling, de fabrikanten' alle grondstoffen verwerken tot macaroni. Aan deze mededeeling wer den in de pers beschouwingen vastge knoopt, die, evenals de klacht zelve, i» overeenstemming zijn, noch met den opzei der prijsregeling noch met haar werkelijk# gevolgen. Dat de maximumprijzen voor macaroni belangrijk hooger zijn vastgesteld dan di# voor vermicelli, is volmaakt juist, maat dit is geschied om de laatste zoo laag mo gelijk te kunnen houden. Daartoe was het noodig den producenten een eenigszin* ruime winstmarge toe te staan op macaro ni, die niet, als vermicelli, een algemeen volksvoedingsmiddel kan worden genoemd. Onjuist is evenwel, dat deze prijsregeling een ongunstigen invloed heeft gehad op de fabricage van vermicelli en nog wel der mate dat de fabrikanten alle grondstoffen zouden verwerken tot macaroni. Integendeel is uit een onderzoek geble ken, dat de folbricage van vermicelli dub bel zoo groot is ais die van macaroni. Er bestaat echter op dit oogenblik, med« in verband"* met schaarschte aan andere voedingsmiddelen, een buitengewoon groote vraag naar vermicelli. Aan die vraag is reeds daarom niet te voldoen, omdat de fabrikanten, zoowel voor de vervaardiging van vermicelli als van macaroni, ten aan zien der grondstoffen zijn gerantsoeneerd* Stijgende vleeschprijzen. Niet alleen een groote schaarschte van melkproductie, heeft de vermindering van onzen veestapel sinds recenten datum ten gevolge gehad, doch ook een belangrijk# stijging in de vleeschprijzen. Te 's-Gravenhage b.v., waar de vleesch prijzen toch al vrij hoog waren, is Zater dag j.l. de prijs opnieuw opgedreven en wel zoodanig, dat men er voor biefstuk be taalt f 1.60 f2 per pond; voor gewone runderlappen f 1.20 per pond; voor gewone kalfslappen f 1.50 .per pond. Als 't zoo voortgaat, »zal 't vleesch voor taan aan menigen disch ontbreken, en worden dan ten onzent vanzelf de z.g. „vleeschloo.ze dagen" ingevoerd, welke sinds eendgen tijd bij onzij naburen van hoogerhand zijn ingesteld. ,,N. Ct." Veevoeder. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat veevoeder- artikelen, die in de maand Januari wor den toegewezen,' tegen de volgende prijzen door de regeering zullen worden afgeleverd: Mais f20, haver f20, erwten- en bocnen- piksel f20, kanariezaad f25, voergerst f20, voerboonen f 25, xpererwten f 25, voerboek- weit f 20, gemengd graan f 20, Amerikaan- sche lijnkoeken f28 per 100 K.G., basia onbepaalde merken van La Platnzaad ge slagen, bepaalde merken en soorten, ook schilfers naar de gewone verhouding. Deze artikelen moeten door de regeering*- commissarissen worden geleverd vrij boord, exclusief tzak, terwijl de regeerings-last- hebbéTs te Rotterdam en Amsterdam de door hen te distribueeren artikelen vrij boord of vrij wagon, exclusief zak moeten afleveren, met dien verstande, dat vrij wagon slechts geldt voor stukgoederen en de kosten van den voor den kooper optre denden factor door de regeering worden betaald. Zemelen, grind en gries, zoowel gemengd als onvermengd f 15, gerstafval f 14, haverafval f 12, regeeringsvoermeel f 18. Deze artikelen moeten worden geleverd, boord- of spoorvrij plaats van afzending •netto gewicht, gezakt onder koopersver- plichting, tegelijkertijd voor eiken af te leveren zak een leegen «ak ongeschonden van goede hoedanigheid en van voldoende grootte om 50 K.G. afval.proJucten te kun nen bevatten, af te geven, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den aflevo- renden regeeringseommissaris of fabrikant, Industriezeep. De minister van Landbouw heeft voo« zachte .zeep, bestemd voor andere dan huishoudelijke doeleinden (industriezeepj een maximumprijs vastgesteld van f 70 per 120 K.G., vrij boord of spoor, fa/briekplaata. In een circulaire aan de burgemeesters, waarbij de minister van Landbouw kennig geeft van bovengenoemde beschikking, wordt door den minister tevens opgemerkt dat in verband met de noodzakelijke beper king van het gebruik van zachte zeep vooé gggp— „En thans op onzen dosL" Hij had een klein vertrekje uitgeko* zen, om er den nacht door te brengen, een kamertje, dat in de dikte der min ren was uitgehouwen, tusschen de twen hoofddeuren, waar vroeger de nachU waker van de kasteelheeren zijn pos! had. Ganimard installeerde zich in zhn klein hokje. De baron luisterde angstig, of hg niets verdachts hoorde. Het sloeg elf uur, twaalf uur, en uur. Plotseling greep 'do baron den arn^ van Ganimard, che met schrik wakkoc sprong. „Hoort gij hettn „Ja." „Waf is het?'* n „Ik ben het die ronËT „Maar neen, laifiter..^.** „Ja, juist, het is de fceorn van automobiel.'* „Welnu?'* (Wtfrdi vervolfiiJJ

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1