Ste f^mdóohdOo-wtcmt De Oorlog. X)it blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij i ooruitbetaling, voc-r Leiden 13 ct. p. week, fl.7ü p. kwartaal; bij ;ouze agenten 14 ct. p. week, f 1/85 p. kwartaal. Franco 'p. post f2.15 p. kwartaal. Het GeïllustreerdZondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. 9e Jaargsng. ZATERDAG 5 -JANUARI 1918. BureauSTEENSCHUUR 15 - LEtDEK. Inhere. Telefoon 935. No. 2509 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 regels f0.73 elke regel meer lo ct. Ingezonden mededelingen van 35 regels f 1.50, elke regel meer 30 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kieine Advertentien, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hour en-verhuur, koop ea verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Dit nummer bestaat uit drie bladen, waaronder het geïl lustreerd Zondagsblad. Droeve propaganda. 't Zal wel zeer moeilijk, zijn één God loochenaar te ontmoeten, die in ernst en eerlijkheid beweren durft, dat hij in zijn „wijsheid"' rust- heeft gevonden voor zijn zoekend verstand, tevredenheid voor zijn verlangend hartTrouwens, heel de lit teratuur, met name-de moderne letterkun de. staat daar, als een droevig bewijs van de geestes-armoede en ziele-smart, van de „Wol'tóehmerz" der dolende ongeloovigen! En. daarom ligt er zooveel bitterheid in, als Godloochenaars, die van hun eigen droeven, toestand overtuigd moet e n zijn althans in de stille oogenbiikken van het ilevon; wanneer zij alleen zijn met zichzelf anderen willen sleuren uit de rusti: aekerheid van het gelooven, hun willen ontrukken de ware levensvreugde Maar tergend wordt zulk een propagan da, wanneer zij "geschiedt op de wijtze, waarop de beruchte Godloochenaars-ver- eeniging ,,De Dageraad" dit pla-cht te doen. Schandelijk is het, wanneer ter pro- po.geering van het ongeloof schunnige ge schriften, vunze parhfletten worden ver spreid, gelijk dit dezer dagen in onze-stad geschiedt wij meldden het reeds giste ren vanwege genoemde vereeniging! Die pamfletten druipen aan. alle zijden van venijnige haat tegen den Godsdienst, in het bijzonder tegen de Katholieke Kerk en h ire Priesters. In dichtregels tracht men aan het bittere vergif, -dat men den geesten wil indringen, een aanlokkelijk smaakje te geven. Met sataniachen toeleg wordt gespeculeerd op den menschelij- Aen hoogmoed ©n 'worden de geloovigen voorgesteld als dompers en simpele ziel tjes! Ware bet niet, dat dergelijk geestelijk afval, hei welk thaiisbehoort op de mest vaalt, in enkele buurten zelifs hiuis aan hui3 wordt binnengeworpen 't zou te vee! ear zijn -bewezen, z-x> we er eenige aandacht aan wijdden! Ter typeering van den inhoud der be doelde propaganda-geschriften, willen wij een viertal regels overdrukken, waarmede eon der vele .gedichten" besluit ,.Eu toen het simpel zieltje dit goed begrepen had, „Voordat hij als zoovelen onder den domper zat, „Toen kreeg het zieltje eind'lijk een god'lijk oogenblik: „Omdat het had begrepen: God is je eigen ik!" De rest is 'nog veel wansmakelijker en Schunniger! Men vergeve ons de overdruk van deze enkele Godslasterlijke en waanzinnig-hoog moedige regels! Wij beckxalen er -mede: eerstens, om de Katholieke -gezinshoofden te waarschuwen, ernstig te waaarsehu- wen, goed toe te zien, wat er in hunne wo ningen wordt binnengedrongen, opdat de teere phantasie van jeugdige huisgenóoten er niet dioor besmeurd wordt. En zelf iuogen zij zulk vuns geschrijf niets beters v/aordig achten, dan een onmiddellijke verwijzing naar de kachel!. Vervolgens willen wij door de kennisne ming van zulk een Godloochenaars-propa- gon da-methode 't den lezers hei-duidelijk nialcen, in welk een droeven toe-tand de verspreiders daarvan verkeeren Het ongeloof, dat hen niet gelukkig maken k a n. heeft hen geleid tot haat en tot afgunst. Ja, hittere afgunst op hen, die in liet geloof een bron van waarachtig geluk bezitten, doortrekt de .zielen dier bekl agenswaardigen I" ons een oprechte dankbaarheid voor de onverdiende genade van het ge loof. en„ geen haat, maar daadwerkelijke liefde voor die ongelukkigen, opdat hun weerbarstige wil zich eenmaal voor de Goddelijke genade wijd moge open stel ler Een gebed voor hunne bekeering dat zal zijn de dank aan God van ons^ die leven mogen in de volkomene zekei*- hïid van rle heerlijke kennis der Goddelijke Waarheid! BUITENLAND. Geen nieuws van de ooriogslerreinen. -- Oe Centrales en Ruslands voorstel. Von Hertling wijst het voorstel der Bolsjewiki-regeering, om de vredescon ferentie te Stockholm voort te zetten af Engeland erkent de Russische fegeering. Overzicht Ook ditmaal valt er vaa de gevectitster- tetnert weinig nieuws te vermelden. In hoofdzaak is het 't Italiaansche front, dat onze aandacht vraagt. In den vorigen o&cht deden Centrale vliegers invallen tus sen de Piave en de Bachigliohe. Tal van bommen werden geworpen 'op da bev/oon- 4e centra van Treviso en Padua lu de eerste stad was de schade gering, er< vielen er geen slachtoffers. In de twee de Blad, waarvan 't centrum, als gewoon- •''jk. levendig en met bijzondere verbittering werd gebombardeei'd, ontstonden, eenige branden. Verscheiden particuliere gebou wen werden beschadigd en zes personen, onder wie 2 vrouwen en een grijsaard, Werden gewond. Het gebeurde in den Duitsclien Rijksdaj is weer een groote stap achteruit van de vredesonderhandelingen. Wij mogen wel d© vraag opperen, of na dit incident de onder handelingen kunnen worden voortgezet. 't Is jammer dat het Duitsche besluit aldus heeft moeten luiden. Jammer, om dat velen in Duitschland zelf het er niet mede eens waren. Zoo b.v. enkele voorna me bladen, terwijl ook in den Rijksdag er het een en ander over te doen is geweest. Wat zal ons daarom dit keerpunt bren gen? 't Is nog niet bekend, maar zeer be langrijk is het feit, dat Engeland, na Ja pan, de Russische regeering schijnt te wil len erkennen. De veronderstelling, is ge oorloofd, dat Engelands bereidwilligheid om op de voorstellen der Centralen te ant woorden en de over vredé onderhandelen de bolsjewLkiregeering te erkennen, een grooten invloed heeft uitgeoefend op het antwoord, dat de.ze regeering thans aan de Centralgn geeft. Er zou dus inderdaad kans bestaan, <Ki.t de Geallieerden, samen met Rusland, in onderhandelingen met de Centralen tre den. Zal deze kans nog worden teniet ge daan? De bestaande tegenstelling tusschen de partijen, die te Brest-Litofsk welhaast tot overeenkomst waren gekomen, lijkt zeer groot en onoverkomelijk. Moge hier de goede wil nog een uitweg vinden! Duitschland. Lijnen voor een program. In de zitting der Rijksdagfracties heeft Erzberger eenige lijnen voor een program aangegeven. De meerderheidspartij wil over het lot van de volkeren in de onbezet te gebieden niet door een volksstemming, maar door parlementaire lichamen laten beslissen. Het terugtrekken der troepen moet geregeld worden in verband met de Russische demobilisatie. Engeland. De Ieger3 der geallieerden. Op een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der regeering en van arbeiders ver klaarde Sir Auckland Geddcs uit naam der regeering: De toestand in Rusland heeft de om standigheden ten opzichte ^van de leger- sterkte volkomen veranderd, maar deze zullen meer dan hersteld worden door de Amerikaansche legers. Hoe spoedig zij zulle: aankomen, hangt hoofdzakelijk af van ie beschikbare scheepsruimte. Een af wijking van de bestaande overeenkomsten met de arbeiders is noodzakelijk en er zal een groot aantal manschappen gerecru- teerd moeten worden uit de munitie-arbei ders voor den dienst aan het front en in andere afdeelin,genu Rusland. Kerönöka. Volgens een bericht uit Archangel aan de Times" zou Kerenski aich daar bij den niéuwen havencommandant bevinden en weder met Petrogrado in verbinding staan. Iftlaxim Gorki. De ,,Dj'en" meldt: Het geschil tusschen Maxim Gorki en de maximalisten is zoo scherp geworden, dat de Boisjewiki moe-' ten besloten hebben Gorki te arresteeren. Vsreenigde Staten. Een© premie op het hoofd van den Duitsche» Keizer. Volgens de „Deutscher Nachr. Dienst" meldt de New-York Herald", in zijn Pa- rijsche editie, dat een vijftigtal ingezete nen der Amerikaansche stad. Mulvane (Kansas) de verplichting op .zich genomen hebben, ieder vijftig dollars bij te dragen tot een fonds van één rnillioen dollarrs, dat zal wórden uitgekeerd aan dengene, die den Duitscher Keizer ter dood brengt. (Wij laten dit bericht geheel voor reke ning rjer genoemde bronnen. Indien het waar is, geeft het wel een duidelijk beeld van de möreele verwarring, waartoe de oorlogspsychose velen in de oorlogvoerende' langen gevoerd heeft, merkt de ,,Msb." op.) De Vredesonderhandelingen De storing in de conferentie ie Brest-Litov/sk. De Duitsche Rijkskanselier deelt ih de hoofdcommissie van den Rijksdag het vol gende mede: Uit Petrograd wordt ons verklaard, dat punt 1 en 2 onzer voorstellen, welke be trekking hébben op het ontruimen van grondgebied eil de'plannen omtrent volks stemmingen niet aangenomen kunnen wór den. Irr verband hiermede wensch ik op te merken: Wij kunnen rustig afwachten hoe dit incident verder zal verloopen. Wij steunen op onze machtspositie, onze loyale gezind heid en ons goecl recht. De Entente en cfe vredesonderhandelingen. De Daily Ghron." en de Daily News" dringen er op aan, dat de geallieerden de Russische regeering Bullen erkennen. De Times" zegt, dat aan Buchanan verlof is verleend, omdat zijn gezondheid een knauw heeft gekregen. Het is onwaar schijnlijk, dat nu reeds een opvolger van hem benoemd zal worden, maar als de gebeurtenissen het wenschelijk maken, om het gezantschaap te St. Petersburg in stand te houden, zal het onder leiding van een zaakgelatigde geplaatst worden, het gezantschap ie St. Petersburg in stand De ..Datly Chroniole" meldt: Men ver neemt, dat het mogelijk is. dat de Wee- terache mogendheden, wegens den loop van zaken, tusschen Rusland em de Cen trale mogendheden., ten slotte de regeering van Lenin de facto zulten erkennen. Binnenkort .zal een uiteenzetting van de staatkunde der geallieerden in democrati- schen geest naar Rusland gezonden wor den. Het kan zijn, dat ook Litwinof (de nieuwe Russische gezant te Londen) de facto erkend zal worden. Buchanan wordt vervangen door een diplomaat, die met de denkbeelden van het revolutionnaire Rus land instemt. Do Rijksdag ei» de osirterhamfólmgcn. In de hoofdcommissie van den Rijks dag legde Von Herliing een verklaring af, waarin hij mededeelde; dat de Rus sische regiering; Jhans j'ormeel heeiti voorgesteld, de onderhandelingen niet te Bröst-Lilowsk, '.maar te) Stockholm voort' te zetten, op welk voorstel Duitschland niet wil en niet kan ingaan, zoodat met de mogelijkheid van een af breking der onderhandelingen moet worden 'rekening gehouden. De Rijkskanselier verklaarde verder dat hij kalrn het verloop zal afwachten van het incident, ontstaan door de quaestie omtrent' de bezette provincies in Rusland en dat hij den gevolmaciu tigde der Ukraine erkende. Den Duitschen secretaris van Buiten- landsche Zaken, Von Kuhlmann, worat opgedragen het Russische voorster be- Ireffende de verplaatsing der conferen tie van Brest-Litowsïi naar Stockholm te weigeren. Erlzberger en dr. David verdedigden in de hoofdcommissie van den Rijns- dag het zelfbestemmingsrecht. Vooral de laatsle nam het tegen de p&n-germa- nisten in bescherming en critiseert de vertegenwoordiging - van Polen, Koer land en Lithauen. De Duitsche voorwaarden. Duitschlands vredesvoorwaarden zijn vervat in zestien artikelen. Eén daarvan bepaalt, dat de conti acteerende partijen niet zullen deelnemen aan eenigen maatregel, ten doel hebbende de voort zetting dér daden van vijandschap op ecorfomisch terrein, noch direct, noch indirect. In een ander artikel wordt een bepa ling gemaakt omtrent de wederkeerige behandeling als meest begunstigde na tje in schéepvaartnuaeslies gedurende ten minste 20 jaren. Daarin wordt ver klaard, dat ..gtven-./der partijen aan-- spraak zal maken om te deeieii in een gunstige behandeling, welke te eenteer tijd mocht worden toegestaan aan ian- den, die met het ï.^dere land een klein gemeenschappelijk grensgedeelte heb- biyi, of die Rusland mocht toeslaan aan naburige, Aziatische landen of uit het Russische rijk gevormde Onafhankelij ke staten, of welke Duitschland zou ver- leenen aan zijn tegenwoordige bondge- nooten door een tolverbond of aan zijn koloniën." BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Lichting 1319. Een wetsontwerp is ingediend hou dende bijzondere maatregelen met be trekking tol de lichting 1919. Volgens de bestaande voornemens zal de inlijving bij de infanterie om de drie maanden plaats hebben en dan zal het nog bij dat wapen in te lijven gedeelte der lichting 1918 slechts toereikend zijn voor de inlijving in Januari en April 1918. Ook in 1918 zal derhalve in begin van Juli behoefte bestaan aan opkomst van een groep dienstplichtigen over wie thans nog niet beschikt kan worden. Die groep zal moeten worden gevormd óf uit de dienstplichtigen, die het wets ontwerp tot herkeuring van afgeke-ur- den van den landstorm, beoogt toe te voegen, óf uit de lichting 1919". Tot het laatsle zou de regeering liever niet overgaan, niet alleen wegens de bezwa ren, die er aan verbonden zijn, om als dan de indeeling behoorlijk te doen ge schieden, maar ook omdat het de voor keur verdient bij de inlijving van de militie zoo weinig mogelijk van de ge wone daarvoor aangewezen tijdvakken af te wijken. Wordt bedoeld wetsontwerp tijdig tot wet verheven, dan zou ten aanzien van jie lichting 1919 kunnen worden vol staan met maatregelen in den geest van die, welke zijn getroffen voor de lich tingen 1915, 1916 en 1917. Nu het echter nog geheel onzeker is. welk lot aan dat ontwerp zal ten deel vallen, schijnt liet raadzaam, ten aan zien van de lichting 1919 den zekeren weg te kiezen en derhalve ook voor die lichting bepalingen vast te stellen ge lijk voor de lichting 1918 hebben gegol den; dit te meer omdat het tijdens de buitengewone omstandigheden toch al tijd een voordeel blijft, de lichting zoo' vroeg mogelijk voor inlijving gereed te hebben. Brandstoffen. Een aantal ingezetenen van Haarlem heeft eten telegrafisch «protest gericht fcot den minister \van Landbouw, ter zake dat het Ilaarlemsche Kolenbureau de vierde vers.treJdüng van brandstof fen pas 14 dezer zal doen geschieden. Gevraagd wordt om telegrafische last geving aan het kolenbureau, dadelijk tot de vierde verstrekking over te gaan, omdat een aantal ingezetenen geen brandstof meer heeft Do leening van 500 millioen. Naar wij vernemen, is~lle Staatsóeeming van GOO milliaen guidon ruim volteokend. Tot gis tormiddag 5 uur was bekend, dat voor f 491.000.000 was ingeschreven. Hierbij was f 297.000.000 uit Amsterdam, uit Den Haag. f 64.000.000 en f91.000.000 uit Rot terdam. Op d-e kantoren van de Nationale Bank- Vereeniging is ingeschreven voor 25 mill. Ofschoon nog niet alée gegevens waren ingekomen, kon gisteravond 8 uur worden vastgesteld, dat tip de 500 millioen staats- leening voor 595 mill, was ingeschreven. Centraal Bureau voor tie Kafch. Soc. Actie. Maandag 7 Januari vergadert te Utrecht de Centrale Raad voor de Katholieke So ciale Actie. Blijkens d'e agenda zal dit een in verschillende oip zich tien" zeer belangrijke vergadering worden. Allereerst zal verslag uitgebracht wor den van de werkzaamheden van het Cen traal Bureau ten aanzien van de Vredes voorstellen van Z. II. den Paus, waarbij tevens in behandeling'kom en een voorstel van h-et Dioc. Gomitié in het Bisdom Breda en een schrijven van de Utreolïtsdïe R.-K. Werk-lieden-Vcreeniging. Voorts komen in behandeling verschil lende voorstellen vaq het Centraal Bureau, en wel: lo. tot het organiseeren van schriftelijke cursussen over economie en sociologie; 2o. betreffende de aanstelling van ten inspecteur voor de K. S. A., en 3o. tot bet ho-uden eener enquête betref fende den arbeid vain gehuwde vrouwen in fabrieken en werkplaatsen. Tenslotte zulten behandeld worden het financieel verslag over 1916 en de begroo ting voor 1918. Senator Breseers. De nieuwe senator mag ©en waardig op- volgeT van Mr. Van den Biesten worden genoemd, zegt „Het Huisgezin". I-Iij is van een ander temperament en zijn kundig heden bewegen zich in een andere richting, maar evenals de heer Van den Biesen, is de heer Brassers een Katholiek van den ouden en echten stempel, 'door en door degelijk en een bij uitstak practi-soh man. De Staten van Noord-Brabant .hebben hem tot een hoog ambt verheven, maar op geen waardiger had de keus kunnen vallen dan o,p hem, die vooral als lid van Gedeputeerden, aan dit gewest buitenge wone diensten .heeft bewezen, een man, die zich toonde van rijp inzicht, van witen leidirig ui!,ging en maar wiens oordeel steeds met aandacht werd geluisterd. In de colleges van Gedeputeerde en van Provinciale Staten zal men den heer Bres siers missen, van wien mem, zijn verdien sten 'eerend door de hem heden te beurt gevallen onderscheiding, slechts noode af scheid zal nemen. R.-K. Centraal Propaga«dabureau. Het propaganda-orgaan ..De Katholie ke Partij" zal binnenkort worden alge- drukt en verzonden. -VVij maken er de aanvragers op at tent, dat de zendingen onder rembours zullen geschieden en denkelijk vóór den lüden Januari a.s. te verwachten zijn. De kiesvereenigmgen en propagun- daclübs, die hare aanvragen nog niei ^.inzonden, worden dringend vérzocht, dit zoo spoedig mogelijk alsnog te doen -aan onderstaand adres. DU laatsle geldt ook voor de in bro- cliuieyoim uitgegeven rede, door Mgr. dr. W. 11. Nolens, bij de Algenieene be- schouwyigvn der laatste biaalsbegroo- ting. gehouden. Verwacht wordt tevens %"n brochure van den voorzitter van den Bond mr. A. baron van Wijnbergen, getiteld. Waarom stemmen op de Katholieke Partij? waarvan de juiste datum van uitgave nog bekend zal worden ge maakt. Nogmaals dringen wij er bij de pro- pagundaclubs op aan de adressen der dagelijksche besturen harer vereenigin- gen aan ondergeleekende op te zenuen Het houden van een Nationalen Pro- pagandadag is in voorbereiding, waar op de organisatie van kieskringpropa- gandadagen terdege onder de oogeri zal worden gezien. Men zende dus de adressen zoo spoedig mogelijk. Ond'ergeteekende brengt ten slotte langs dezen weg zijn hérelijken dank ■aan allen, -die hem zoowel financieel als moreel steunden. Wanneer men r"hem dezen steun ulijft schenken en vooral de financieele bijdragen zullen blijven vloeien hoopt hij binnenkort, den socialistischen spot ten* spijt, le kunnen mededeeien: De stichting van het R.-K. Centraai. PropagandabuFeau is, zij het dan ook in bescheiden vorm, financieel verzekerd. Ook dankt hij hen, dre hem onge vraagd adressen zenden, waar met suc ces een beroep op steun kon worden gedaan. En thans tot besluit aan allen, die het goed meenen met onze R.-K. actie en propaganda een ..Zalig Nieuwjaar". B. Th. DE WOLF. Spui 22, Amsterdam. Verhooging der onderwij-Eerswedtien. Blijkens het Voorloopig Verslag lis bij het afdeelingsonderzoek van de Tweed© Kamer het wetsontwerp tot verhocging van onderwijzerswedden, niet gunstig ontvangen. Brandstoffencommissie Leiden. De Direct-mr van het Brandstoffenbureaa vestigt er nogmaals met nadruk de aan dacht op, dat het Bureau Hooigracht voos* het publiek uitsluitend open is des namid dags van 1.303.30 uur, alle dagen, be halve des Zaterdags. 159 D© Directeur van. het Brani- stoffenbureau, KRAMER. De Brandstoffencommissie Leiden maakl bekend, dat houdans van houtskool-kaarten op vertoon van hun domiciliekaart en na inlevering van hun oude, niéuwe houte. koolkaarten voor de maanden Januari, Fe bruari en Maart kunnen bekomen aan het Bureau, Hooigracht 1416. 154 De Directeur van het Brand- stoffenbureau, KRAMER. Betreurd werd, dat de regeering hef voorstel Marchant niet heeft aanvaard, en op de 3 millioen, welke de aanne* ming van dit voorstel zou vorderen, li millioen heeft weten te bepingelem Uit de Omgeving ALPHEN a/d. RIJN. Eerst8 Raadsvergadering der nieuwe gemeente. (Vervolg van gisteren.) Te ongeveer kwart voor elf nam d4 raadszitting een aanvang. Aan de tafel van B. en W. zat in 't midden burgemees ter Visser; ter rechterzijde de loco-burgo- meesters der voormalige gemeenten Aar- landerveen en Oudshoorn, respectievelijk de heeren Van Egmond en H. H. v. d. Kloot Meijburg; ter linkerzijde de loco- secretaris der nieuwe gemeente, de heer 1 Kleef. Verder waren aanwezig alla raadsleden, en op gereserveerde plaatsen raadsleden, gemeente-secretarissen en ontvangers dor voormalige gemeenten en andere autoriteiten. De publieke tribune as tjokvol. Verschillende veldwachtera handhaafden er de orde. Een goede verbetering was het ook, dat ;en stenograaf voor de gemeente het raads- t'erslag verzorgde, terwijl een aanvang was gemaakt met de uitgifte van een ge meenteblad. Allereerst leest de loc o--s ecreta- ris het Koninklijk besluit voor,, waarbij de lieer Visser is benoemd tot burgemees ter der drie verbonden gemeenten. v 0 0 r .z i 11 e r houdt hierna een openingsrede, waarin hij 0. a. zeide: On der dankbetuiging aan II. M. de Koningin en aan -de betrokken autoriteiten, voor het vertrouwen dat zij bij mijn benoe ming in mij stelden en tevens voor-de ver- eerende wijze, verklaar ik het ambt van burgemeester van Alph-en a. d. Rijn te aanvaarden. Aangenaam zal het mij zijn met'de raadsleden, wethouders en ambte naren mede .te werken tot den bloei der nieuwe gemeente. Door de pas voltrokken vereeniging valt ditmaal de jaarwisseling onder zeer bij zondere omstandigheden. Het is een histo risch moment geweest van buitengewone beteekenis. Want wij allen zijn Ingezet enen geworden van een nieuwe gemeente. Ik betuig mijn dank aan de commissie, welke op de vereeniging heeft aangedron- n, verder aan het provinciaal bestuur va/n Zuid-IIolland, en vooral aan don Com missaris der Koningin. Ook verheug ik mij in dvn steun van den minister van Binnen!andsche Zaken en van onzen Ka mer-afgevaardigde mr. Van Ids inga. Wij mogen hen allen zeer erkentelijk zijn. Dat de vereeniging der drie gemeenten nooest gebeuren, bleek reeds lang uit de burgemeesters-vacatures, welke reeds en kele jaren in Aarlanderveen en Oudshoorrn bestouden. Ik breng beidé loco-burgemees-- ters hartelijk dank voor de nauwgezetheid, waarmede zij hun gewichtige functies heb ben waargenomen. Met veel ijver en toe wijding hebben zij steeds liefde getoond voor de gemeentebelangen. Gaarne had ik hen binnen den kring der nieuwe raadsle den aangetroffen, doch de heer Van Eg- mond voelde zich verder te oud voor raads lid, terwijl de heer v. d. Kloot Meijburg den kiezers veiv.ocht, hem bij de herstem ming niet langer in aanmerking te neu men. Dit laatste is jammer, want hij, als voorstander der vereeniging, zou eon goede srte'un zijn. Ik waardeer, wat beide heeren hebben gedaan, en daarbij ook wat de wethou ders en raadsleden der drie opgeheven gemeenten praesteerden. Aan veel goeda hebben zij medegewerkt-, en talrijke ver beteringen zijn met hun steun aangebracht. Verder breng ik hulde aan de commissie leden en ambtenaren in dienst der vroe gere gemeenten. Ik noem hier bijzomic* den ijvcrigen voorzitter der commissie van beheer van de gasfabriek, den heer .1. Ww O. Clant, den eenig overgebleven oprich ter. Hij heeft de geheele ontwikkeling?- geschiedenis der gasfabriek medegemaakt. Ook voor hem is 't jammer, dat hij niet ia den nieuwen raad is. Ik houd rnij evenwo! overtuigd van de voortdurende belangstel* ling van genoemde hoeren in ons werk. De ambtenaren en beambten hebben, vooral den laatsteh crisis-tijd veel g». praesteerd in 't belang der gemeenten. Over 't algemeen geschiedde dit zonder klagen en bij een oncvenredigo hev.oJdi* ging." Wel genoten zij duurieloeslog. dochr dit is een ongezonde regeling. Went van het salaris, dat de gemecplo betaalt, moet, men behoorljjk kunnen levsn. In dezan tiid

Leidsche Courant | 1918 | | pagina 1