NIEUWJAARSWENSCHEN. D© Oorlog. BINNENLAND. Pit blad verschijnt eiken dag, nitgez. Zon- en Peestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, Voor Leiden 11 ct. p. week, fï.4o p. kwartaal; btf' onze agenten 12 ct, p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post fl.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. k wartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8'cent. 9e Jaargang. DINSDAG 18 DECEMBER 1917. Bureau STEENSCHUUi? 15 - LEIDEN. insure. Telefoon 033. No. 2498 PosSbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 1—5 rebels fO.SÖ elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelinuen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., met gratia bewijsnummer. B\J contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advcrtentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on verhuur, koop on verkoop 40 ct. p. 30 wóórden. Ieder woord meer let Evenals vorige jaren stellen wij weder de gelegenheid open om in het nummer, dat op 31 December 1917 zal verschijnen, op GOEDKOOPS en DOELTREFFENDE wijze den gebruikeiijken NIEUWJAARSGROET ais advertentie in „DE LEIOSCHE COURANT" te plaatsen voor den prijs van 25 cents -- alleen felj voorafbetaling -- ter grootte van 4 regels. Dubbele grootte f 0.50 en vierdubbele grootte f I.-. Zij, die van deze goedkoops gelegenheid wenschen gebruik te maken moeten bunne advertentiën m©4 het bedrag inzenden aan onze bureaux STEENSCHUUR 15, LEIDEN, of aan de plaatselijke agenten of rondbrongers tot uiterlijk Donderdag 27 Eec. a'.s. Nieuwjaarsgroeten na dien tijd ingezonden, worden slechts geplaatst, voor zoover de plaatsruimte dit toelaat, tegen den gewonen advertentieprijs van 4--5 rege'3 75 cent, iedere regel meer 15 cent. DE ADMINISTRATIE. V Voor ds Volksvoeding. Door Burgemeester en Wethouders van ï.c-iden is aan den gemeenteraad, voor de vergadering van a.s. Donderdag, een voor hiel gedaan, dat onder de uitstekende over heidsmaatregelen, in dezen tijd genomen, om de drukkende zorgen der mindei1- en ©mermogenden, .zooveel als mogelijk is, te verlichten, een eereplaats inneemt. Wij bedoelen het voorstel inzake de Cen trale keuken. Daar zullen porties warm eten beschik baar worden gesteld voor 14 cent bene den den totalen kostprijs. Dat yoor velen,, ook voor gezinnen uit de kleine burgerij, een ware uitkomst. Niet alleen omdat de v pi ja en steeds kostbaarder worden, doch ook omdat voor de ingrediënten, lienoodigd tun deze te koken, maar aldoor meer geld smoet worden uitgelegd. Tevens treedt hier in het licht een groot voordeel voor de g e- meenschap, welke de besparing van brandstof steenkolen en het daaruit ge produceerd gas zeer ten dienste komt. Voor een categorie lagere inkomens in komens beneden 900 gld. 's ja ars zullen 'de porties desgewenseht voor 10 cent he- - BGhikbaar worden gesteld, Nu is er altijd in het trekken van een grens een .zekere willekeurigheid dat is 'niet, althans ze ker niet in dit geval, te •<*ooi,komen. Maar wij me en en, dat de Raad zich bij het ge dane voorstel zal moeten neerleggen en de burgerij er over tevreden cal zijn. De meest behoeft!gen zullen de porties eelts geheel gratis kunnen bekomen. Dezè laatste bepaling in het voorstel van 33. en W. verheug t ons z^er. Dat er in dezen tijd veel ontbering wordt geleden -- 't is, helaas, niet te.keeren, al hoewel particuliere liefdadigheid en over heidszorg particuliere liefdadigheid op de eerste plaats alles in het werk moe ten stellen om den nood althans zooveel mogelijk te lenigen. Maar honger mag er niet worden ge lalen dat te voorkomen is allerhoogste plicht! Van de.'te verplichting blijkt de overheid van Leiden doordrongen te zijn! 't Strekt haag tot eere en 't geeft haar récht op erkentelijkheid. Een woord van hulcle ook,, om hare door- triMendtieid, aan de Commissie voor de Volksvoeding, die B. en W. tot het gedane voorstel hebben geadviseerd. Het ligt ook trouwens geheel in de lijn van de sympa thieke rede, die de voorzitter dier Com missie, urn-. Briët, bij de laatste begrooting heeft gehouden. V Katholieke organisatie. Als het, gelukkig, nu beëindigde Tilburg- feche conflict iets heeft geleerd, dan is het .,Dc Maasbode" wees er reeds op hoe fcegrond en redelijk is de wensch onzer ker kelijke Overheid, dat niet. slechts de arbei ders, doch ook de patroons zich confessio neel, zich katholiek moeten organi- Waar voor de arbeiders in de neutrale" organisatie van alle zijden het socialisme met tzijn onnatuurlijke en verderfelijke klassenstrijd-theorie dreigt, daar worden de patroons in hun neutrale vereenigingen maar al te gemakkelijk doordrongen van de liberale leerstellingen. De begrippen recht en macht worden vereenzel vigd en in een zelfgenoegzaamheid c welke in strijd is met de katholieke sociolo gie en met de katholieke solidari teit willen zij ook niet naar de recht matige, de niet-overdreven wenschen der arbeiders luisteren, daarover niet in een wederkeerig voltrouwen onderhandelen. Wij staan voor nieuwe tijden ook en vooral op het terrein der maatschappe lijke voortbrenging. Wil deze nieuwe wor ding uitgroeien zonder klassenstrijd, wil deze nieuwe wording worden geleid langs ae lijnen van het r e c h t en langs v r e e d- Urnen weg, dan moeten katholieke werknemers coowel als katholieke werk gevers daartoe medewerken door zich te organiseeren op katholieken grond slag. BUITENLAND. Hardnekkigs strijd op het lialiaansche front. - Kerkelijke conferentie te Upsaia. - Een oordeel van den Daitsciien Rijks kanselier. De vredesonderhandelingen Overzicht Nog steeds in afwachting, wat de toe stand op het Westelijk gevechtsterrein zal brengen, blijft de actie op de fronten voor- loopig beperkt tot Italië. Hier wordt, tus- schen Brenta en Piave, met groote verbitte ring gestreden. In de streek van den Col Capiole schijnen de tegengestelde krach- teil zich in evenwicht te houden, want de vorderingen der Centralen in de voorgaan de week zijn wel niet zóó overheerschend! Niettemin zal de Piave-linie ten slotte moe ten vallen, nu de wapenstilstand in 'het Oosten een feit is geworden. Hierdoor krij gen de Centralen een aardig leger vrij. Uit het interview met den Duitschen Rijkskanselier blijkt wel, dat in het Westen een nieuw bloedbad zal worden aangericht, coodat de geweldige worsteling om de eind beslissing weer verder in 't verschiet ge plaatst wordt. Want weinig kans schijnt er te betaan, dat de verwoede geest het vlijmende zwaard uit de handen der strij denden .zal slaan. En dit, ondanks dat de onderhandelingen in het Oosten een gun stig verloop nemen. Of de wapenstilstand op dit front ook een binnenlandschen wapenstilstand voor Rusland ten gevolge zal hebben? De Ti mes" bevat een aanbal berichten, waaruit blijkt, dat in enkele streken van Rusland nog hevig gestreden wordt, vooral te Odes sa. Het moet dus worden' afgewacht, welke Trotzky'6 verdere plannen zijn. Duitschland. Het vötrantaóen. Het Duitsche Rijksvoedingsdepartement heeft bekend gemaakt, dat na 1 Januari het weekraniaoen voor vet tot een maxi mum van 70 gram zal worden terugge bracht. Dit beteekent, dat netto slechts 63V6 gram verstrekt zal werden. Belgen verierdeekl. Het gerechtshof te Essen heeft dazer dagen twee Belgische arbeiders, Erdveldt en Kodat, die den len; Nov ,-tnber den Bel gischen arbeider Gurla vermoord en onge veer 700 mank gestolen hebben, ter dood veroordeeld1. Von Horilir.g over Lloyd George. De rijkskanselier, graaf Hertling, heeft den directeur van het Wolffbureau een korte audiëntie verleend.. Het onderwerp is de laatste rede van Lloyd George geweest. De rijkskanselier heeft zich volgender- mate uitgelaten: Lloyd George noemt ons in zijn rede misdadigers en bandieten. I-Iet ligt niet in onze bedoeling, het is reeds een maal in den Rijksdag verklaard, eveneens de gewoonten der Homerische helden weer aan te nemen. Met scheldwoorden worden moderne oorlogen niet gewonnen, mis schien wel verlengd, want dat is ons duide lijk na die smaadredenen van den Engel schen minister-president: met mannen van een dergelijke gezindheid is onderhandelen uitgesloten. Voor een opmerkzaam toeschouwer kon den laatsten tijd geen twijfel bestaan, dat de En'gelsche regeering onder leiding van Lloyd George volkomen onontvankelijk was voor de gedachte van .een rechtvaardigen vrede door vergelijk. 1 Weinig dagen terug w_as het een jaar ga- leden, dat wij en onze böndgenooten onzen vijanden de hand tot v?ede reikten. Men heeft haar teruggestooten. Ir.tusscheh heeft ons antwoord op de Pauselijke nota ons standpunt opnieuw uiteéngcz; Op het oogenblik, waarop ik het bericht ontvang, dat de wapenrust, welke-reeds tussóhon onze oostelijke buren en ons be stond, in een wapenstilstand naar den vorm is overgegaan, wordt mij de rede van den Engelschen eersten minister, waarvan gij spraakt, voorgelegd. Zij is het antwoord van het huidige Enge'-ebt ministerie op de Pauselijke nota. Öiue i weg in het westen is dieniongsvolgö duiieiijk. De vredesonderhandelingen. Staatssecretaris v. Kü-hlmann zal in den loop der week zich voor de vredesonderhan delingen naar BrestLitofsk begeven. Italië. De inneming van Jeruzalem. Uit Rome wordt in een particulier tele gram aan de „Msbd." gemeld: Bij gelegenheid van de bevrijding van Jeruzalem trokken talrijke geloovigen in processie naar de basiliek van het H. Kruis. Den gelieelen namiddag' duurde de processie voort. Om drie uur werden de vespers gezongen. De kardinaal-vicaris gaf den izegen met de reliquiën van het H. Kruis. Daarna trok de processie naar het plein onder de portiek. De kardinaal ze gende de geweldige menigte, die op het plein en in de aangrenzende straten verza meld was. De ontzaglijke menigte hief daarna als uit een mond een machtig ,,Te Deum" aan. Een processie, bestaande uit de geestelijk heid en verschillende Katholieke vereeni gingen trok vervolgens rondom het plein en keerde daarna terug in de kerk, waar de kardinaal opnieuw den zegen gaf. De 'kerk was schitterend verlicht. Uit de ven sters der huizen wapperden de vlaggen van Italië en der geallieerden. Stefani meldt uit Rome: Op initiatief van den rector van de universiteit vormde zich op het Venetie-plein te Rome een machtige stoet, die met vlaggen en muziek naar Jeniente optrok om een lauwerkrans neer te leggen onder den geliefden eik van Torquato Tasso, den dichter van „Jeru salem verlost". Bij den eik waren aanwezig de minister van onderwijs, Berenini, onderstaatssecre taris Gallengo, de burgemeester, prins Co- lonna en talrijke andere autoriteiten. Er werden redevoeringen gehouden om den triomf van het recht te vieren. Te Rome werden de groote klok van het Capitool en de klokken van alle kerken geluid. Rusland. Oe gemeenteraad van Petrograd. Bij de verkiezingen, voor den gemeente raad Verwierven da bolsjewiki 20 vain dé 188 zetels. De arbeider Kaledin werd tot burgemeester gekozen. Toen de nieuwe maximalistische burge meester ten stadhulze verscheen, verlieten alle leden van den Raad de vergaderzaal en onder protest tegen het onwettig rpo- ximalistisch bewind. Plundering dar wijnkelders. Sinds drie dagen worden de wijnkelders te Petrograd geplunderd. Het ravolutionnaire oorlogscomité treft maatregelen om allen wijn in Petrogrado te vernietigen. Patrouilles rijden overal in gepantserde auto's rond. Er moeten meer dan 700 magazijnen met wijn en andere alcoholische dranken in Petrogrado zijn, ter waarde van meerdere millioenen. De ex-Tsaar. Toen de maximalisten aan de macht ge komen waren, beloofden Zij, dat de ex- Tsaar naar Petrograd zou gevoerd worden, alwaar hij in de vesting zou worden opge sloten. Onlangs 'kondigden zij aan, dat zij een bijzondere missie zouden uitzenden om den ex-Tsaar te halen. Heden komt het be richt, dat de ex-Tsaar uit Tobolsk ontsnapt is, en zich op weg heeft begeven naar No- votcherkask. Definitieve wapenstilstand gesloten. De regeeringen van Oostenrijk-Hongarije, Duitschland, Bulgarije, Turkije en Rusland zullen, nu de wapenstilstand is gesoten, daarop ten spoedigste do vredesonderhan delingen doen volgen. De keuze ear uitzen ding. van gevolmachtigden voor die onder handelingen wordt gedaan; totdat de gevol machtigden bijeen zijn, .zullen de reeds van het begin der onderhandelingen over den wapenstilstand te Brest Litowsk aanwezige vertegenwoordigers der genoemde regee ringen voorbesprekingen hóuden over de, vredesonderhandelingen. Met deze voorbe sprekingen is heden een begin gemaakt. Zweden. Neutrale Christelijks conferentie. fUDe neutrale christelijke conferentie is rljdag door aartsbisschop Soederboin te Üpsala geopend'. De aartsbisschop begroet te de Scandinavische, Duitséhe, Nederlarid- sche en Zwitseïsche afgevaardigden. De aartsbisschop, die tot voorzitter der confe- i rentie gekozen werd, verklaarde dat er veel belangtelling was, ook van de zijde der oorlogvoerenden; de moeilijkheid met pas sen en met het verkeer in het algemeen maakten het echter noodig de algemeene conferentie tot midden April uit te stellen. „Social Demokraten" schrijft: Het verbod der Engelsche regeering om Engelschen aan de algemeene christelijke conferentie te doen deelnemen, past slecht bij de reli gieuse gevoelens, welke in Engeland, naar aanleiding van de verovering van Jeruza lem, tot uiting komen. Dat christenen van alle landen thans te Upsaia samenkomen om ter gelegenheid van Kerstmis den groo- ten Vredevorst te herdenken, schijnt toch niet direct gevaarlijk voor Engeland. Panama. Oorlogsverklaring aan Oostenrijk. De Nationale Vergadering en de presi dent der Republiek Panama hebben den staat van oorlog tusschen de Republiek Pa nama en de O.-H. monarchie afgekondigd. China. De Bolsjewiki te Charbin. Naar Reuter verneemt is er te Peking een conferentie van gezanten der bondge nooten gehouden, om clen toestand te Char bin te bespreken met het oog op het herstel der orde. Men besloot diaze taak op te dras» gen aan de Chin-eesche overheden. Twee bataljons geregelde Chineesdhe troepen .zijn uit Kirin (er heen gezonden. Uit Japansche kringen verneemt Reuter, dat volgens de laatste berichten de bevol king van Charbin, die grootendeels Joodsch is, geheel onder de controle der bolsjewiki staat en dat er een groote wanorda heerscht. De gebouwen van groote Japan sche en andere firma's zijn door briganten aangevallen. Nederland en de Oorlog. Een nieuw proiesi. Naar liiéft Haagsche Correspondentie- bureau meldt, heeft do jongste verklaring dor Duitsche regeering betreffende de bo- lemmeringen der scheepvaart van de vrij,# zee, onzo regeering aanleiding gegeven to4 een nieuw protest met name wegens da bemoeilijking van de vaart o,p Engeland. E x t r a-k o f f i in de Kerst- In de week van 24 t/m 31 Dec. a.s. wordl voor de bevolking een extra-rantsoen koffia beschikbaar gesteld van 0.05 K.G. Dit rant soen zal kunnen worden vei'kregen tegen afgifte van den laatsten bon der kaart» zijnde No. 26. Opdat de detaillisten aan de vraag zul len kunnen voldoen, wordt bepaald, dat zij bon No. 8 reeds van 18 December af bij hunnen tusschenhandelaar (brander) tegen koffie zullen kunnen inwisselen. De minister van Landbouw heeft onder intrekking van lid 4 zijner beschikking van 26 Nov., voor zooverre deze betrekking heaft op de aflevering van de leveranciers aan da detaillisten op bon No. 8 eener thee- en ■koffiekaart, bepaald: lo. Do leveranciers van koffie aan detail listen zullen in het tijdvak van 18 t/m 28 Dec. 1917 aan detaillisten koffie mogen af leveren, en wel óp een hun door een detail list over te leggen bon No. 8 eener thee- en koffiekaart, 0.05 K.G. koffie; 2o. gedurende "het tijdvak aanv. ?1 Dec. ei* eindigende op 31 Dec. zai door detaillisten aan verbruikers mogen worden, afgeleverd op bon no. 26 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Aardappel e. n. De jongste berichten van het „Bureau voor Mcdedeelingen er.«." omtrent c!e aard- appelendistributiè waren weer niet gun stig. Niettegenstaande er in den afgeloo- pen zomer en in de herfstmaanden ruim voor de behoefte van ons volk aan eft aard appel en geoogst kon zijn, is. men weer be vreesd voor tekort. Men is nog onkundig van de voorraden; meer dan de lielft' van de. burgemeesters hebben de opdracht, our 5ii him gemeenten te inventariseeren, niet vervuld. Door het gebrek aan brood en rijst zijn en worden er veel meer aardappelen gegeten dan anders en behalve dat er nog is uitgevoerd en dat vele boeren noodge drongen aardappelen aan hun hongerlij dend vee hebben gegeven, is het vrij zeker, dat er weer een behoorlijk quantum beder ven zal. Dit laatste i? een noodzakelijk gevolg den maatregel^ om geen opslag bij par ticulieren of bij handelaars toe te staan, liet Bureau verzekerde, dat er ongeveer twee-derden van den wintervoorraad door de gemeentelijke distributies is ontvangen, rnaar dat geldt stellig niet voor de groote steden en .zeker niet voor Amsterdam. Bij vorst en dicht, water zal daar dus spoedig tekort zijn, terwijl ze bij de telers liggen te rotten. Slotsom is, dat we dan maar weer zul* len moeten gelooven aan de witte veen- aardappelen. En het behoort dan weer tot de economische Staatsproblemen, dat in een land, waar men van zekere producten overvloed, heeft, er toch gebrek aan ha* staan kan. „Tijd". Zeep gebrek. De Minister van Landbouw heeft aan da gemeentebesturen medegedeeld, dat da vooruitzichten ten opzichte van de zeep» voorziening zoodanig zijn, dat het lioog-al gewenscht- is de grootste zuinigheid te ba- trachten. De Minister zal het dan ook op prijs eellen, indien do gemeentebesturen, ook al mochten de voorraden waarover de gemeenten nog beschikken, do distributie méér clan 250 gram Rer hoofd en per vier weken voorloopig nog toelaten, zich strikt aan ihet thans door hem vastgestelde rant soen willen houden en «ij ook niet bei opgeven van orders aan liet Rijks centraal Administratiekantoor voor-de distributie van Levensmiddelen, rekening houden niet FEUILLETON. Christen-helden ïn Japan. 151) Weg, weg! Ach laat mij met rust, laat mij ten 'minste een paar jaar van het ellendige loon mijner misdaden genieten, voordat ik naar de verdoemenis ga, in bet'vuur, dat nooit wordt uitgeblusdht o; afschuwelijk, verschrikkelijk.... ver schrikkelijk! Zoo raasde de ongelukkige Vorst gerui sen tijd, totdat hij geheel uitgeput was. öoeti don slaap kon ihij rüet vatten. Hij Jf'Ptbood de pages. Zij moesten hem aflei ding bezorgen: hij was bang om alleen te blijven en meende, van het beeld van den brandstapel met de stervende slachtoffers, hetwelk zijn geest vervolgde, in het gezel schap der edelknapen te zullen worden «verlost. Doch telkens en telkens weer her leefde het voor zijn ©ogen, en 'de page# schrikten terug voor den starren blik van hun meetster, die tevens van angst gekro- P&a .was in den donkersten hoek van zijn vertrek. ..Hij is krankzinnig", fluisterde een van de edelknapen zijn makkers toe, die be- yreesd bi] de deur bleven staan. „Neem hem toch in Gods naam zijn zwaarden af! Aanstonds vliegt hij nog op ons af. Maar niemand van ons durft het doen. Ware Ignazio maar hier, hij zou het wel wagen. Doch hij is op dit oogenblik niet van de lieve doode prinsjes te scheiden." Suschen-Dono 'scheen do laatste woorden te hebben verstaan. „De prinsjes?" her haalde hij. „Ha, ha, mijn broertjes! Gaat hen roepen! Laat den kleinen Thijs komen om de duivels te verdrijven. Spoedig! Roept hen beiden. Zij zullen do duivels, die mij hun tanden laten zien, op de vlucht kunnen drijven, want zij zijn zoo onschul dig als engelen."- De edelknapen staarden elkander ont hutst aan. „Weet hij dan niet, dat de Prinsjes vannacht vermoord eijn?" vroeg de een den ander. „En Goseimon zeide toch, dat hij het bevolen heeft." „Waarom blijft gij daar staan praten, in plaats van de Prinsen te halen?"- schreeuwde de Vorst, met moeite opstaan de. De pages vluchtten weg met een luiden kreet van angst. Hij wilde hen achterna, doch zijn knieën knikten, en kermend zakte hij ineen. Hij riep om hulp, 'doch de pages zeiden tot de bedienden: „Hij is krankzinnig! Gaat niet naar binnen! Hei pw dood zijniu Niemand waagde het de kamer binnen te gaan, hoe luid de hovelingen den Vorst ook hoorden schreeuwen. Men liep naar Hime om haar mede te deelen wat er gebeurde. Doch zij haalde minachtend de -schouders op en aei.de: „Breng hem een kruik saki, dat zal zijn zenuwen wat tot bedaren brengen. A'ls hij morgen uitgesla pen is,'zal ik eens een woordje met hem spreken." ■Daar kwam een tweede bericht, hetwelk Hime veel meer verontrustte, dan de toe stand van Suschen-Dono! Men deelde b aar namelijk mede, dat een officier van den Kübo-Sama was gekomen met een brief voor Safioye en Terasaba. Zij verlangde onmiddellijk dien officier te spreken. Maar deze kwam niet. Ook Safioye en Terasaba lieten op zich wachten, ofschoon zij hen eerst hoffelijk udtgenoodigd en daarna op gebiedenden toon ontboden had. „Wat beteekent diat?" vroeg zij ziohzelve ai en begon zich te* verontrusten. Zij liep in haar kamer op en neer en zond de eene hofdame na de andere, om te zien, wat de reden was van de veronachtzaming harer bevelen. Geruirruen tijd bleef zij in onzekQr- heid verkeeren. Zij stond aan het venster. Doch daar had m'en geen vrij uitzicht bver het plein voor het kasteel. Slechts bovert het dak van hen zijvleugel kon zij nu en dan een licht rookwolkje zien opstijgen van den uitstervenden brand. Uit d'e stad drongen een plechtig gezang en het ge- druisch eener groote volksmenigte in haar oor. Vertoornd stampje zij met den voet op clen grond en izeide:- „Het lijkt wel, of r.ij feestvieren! En bij alle goden, zij hebben er reden voor! Welk een ellendige figuur heeft Susc-hen-Dono gemaakt clie laf aard! En die Safioye zette een gezicht als of ook hij eenigen lust gevoelde om Chris ten te worden. En .zelfs die oude ijzervreter van 'n Terasaba leek wel radeloos. En die ezel van een Bansni met zijn toover- spreuken, die, naar hij beweerde, de ver oordeelden tegen het vuur gevoelloos maakte! Goseimon is nog de eeniga mail van hen allen. Hem moet ik hier een soort post van stadhouder-generaal zien te be- eorgen, zoodra mijn vader dien onuit- staanbaren Safioye eindelijk terugroept. Ja, ja, dat zal wel de inhoud zijn van den brief, dien deze officier heeft gebracht. Sa fioye en Terasaba steken thans .zeker de hoofden bij elkander, om te beraadslagen, wat zij den Kubo-Sama zullen melden, ten einde te bewerken, dat hli hen hun post late behouden. In elk geval hoopt Safioye voogd over de Prinsen te worden, want het ligt voor de hand, dat deze zwakke Suschen-Dono niet in staat is om te regce- ren. Een waar geluk, dat die beide brutale jongens vannachtHa, ha, ha, ik «al nu eens zien, of ik de teugels van het be wind niet in handen kan nemen, en die Goseimon moet daarbij mijn rechterhand zijn. Wij zullen al dia stijfkoppen en hun nesten verbranden, indien zij niet andera willen, en laten zij zich dan rnaar volgene Bansui's recept, met salamanderpoeder inwrijven!" Deze en dergelijke gedachten gingen Hime door den geest, terwijl zij, steeda meer opgewonden, den terugkeer harer edelvrouwen afwachtend, nu eeris aan het venster stond, dan weer in de kamer op en neer liep. Ten laatste trad een harer vrou welijke dienstboden binnen en riep: „Vor stin Justa! En een reusachtige, voornam,# krijgsman in haar geselschap! Safioye onU vangt haar juist met de grootste ©tide* scheiding aan de poort!" „Vorstin Justa!" herhaalde Htme, btadf als een lijk, terwijl zij tegen den muur moest steunen om slaande te bujven. (Wordt vervolgd-I

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1