Uit cle Omgeving gemaakt is vóór 15 October. Voor zoovefr betreft de Edammerkaas 40 werd door. bemiddeling van de sub-commissie voor Noord-Holland een regeling getroffen, waardoor de producenten deze kaas kon den afleveren. Ten aanzien van volvette Gouda-kaas is thans het volgende bepaald: Producenten, welke nog kaas van deze soort, gemaakt vóór 15 October in voorraad hebben, kun nen een vercoek bij het bestuur der Kaas- vereeniging indienen, om vergunning te krijgen, deze kaas alsnog te mogen ver koop en aan een bepaalden exporteur. Van wege het bestuur wordt daarna aan den producent vergunning gegeven om de kaas te verkoopen en aan den exporteur om de kaas te koopen. Direct na ontvangst van deze vergunningen moet de transactie plaats hebben. Bedoelde vergunningen kunnen tot 16 December bij het bestuur der. „Kaasver- eeniging" worden aangevraagd; daarna worden geen vergunningen meer verleend. Alle aanvragen worden zoo spoedig mo gelijk door het bestuur behandeld. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het spreekt vanzelf dat het van groot gewicht is eenigermatp nauwkeurig te we ten, niet alleen hoeveel aardappelen er be schikbaar zijn, maar ook hoeveel er -is van de verschillende soorten. Veen- en zand- aardappelen toch kunnen in het algemeen ijiet zoolang bewaard worden als kleiaard- appelen, en met dezen factor behoort dus ernstig rekening te worden gehouden bij de verdeeling der aardappelen over de ko mende maanden en het maken van reser ves. Nu de door den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel reeds op 2-1 Septem ber j.l. aan de burgemeesters gevraagde opgaven, welke op 1 November bij de bur- geméesters ingeleverd moesten zijn, nog slechts onvolledig zijn binnengekomen, kan op dit oogenblik alleen een door aardappel deskundigen gemaakte raming dienst doen voor liet. verkrijgen van een overzicht en het vaststellen van een plan. Uit die ra ming nu schijnt te volgen dat, al moge er voorloopig nog geen reden .zijn aan te ne men dat wij er niet zullen komen, toch een voorzichtige aardappel-politiek gewensclit is. De consumptie toch is dit jaar grooter dan in andere jaren, omdat het broodrant soen kleiner is. Ook is bij het groote,gebrek aan veevoeder zelfs bij strenge controle, niet geheel te voorkomen, dat, in strijd met !het verbod, toch aardappelen aan het vee worden vervoederd. Bovendien is het niet te vermijden, dat op den duur een deel der aardappelen voor mensclielijke consumptie ongeschikt wordt. De gemaakte raming wijst uit, dat er vermoedelijk niet genoeg klei- en zand- aardappelen zijn van de voor de gemeente lijke reserve bestemde soorten (Roode Star van het zand, Industries en Eigenheimers van zand en klei en daarmede gelijk te stellen soorten). Daarom zal voor die reserve's ook ge bruikt moeten worden een deel der Bra vo's bonten en blahwen, Frisia's en De Wetten, die, ortidat ce nog langer goedblij- ven dan de bovengenoemde soorten, aan vankelijk alleen bestemd waren voor de laatste maanden. Aan het maken dèr gemeentelijke reser ves wordt voortdurend gewerkt. Op dit oogenblik zijn ongeveer 2/3 der reserves ter plaatse afgeleverd. Voor. den eerstkomenden tijd zijn aldus beschikbaar geelvleczlge zandaardappelen, maar niet in zóó voldoende mate of er zullen te zijner tijd hoogstwaarschijnlijk ook witvleezige voor de consumptie moeten worden bestemd. Groenten- en vruchten- drogers. De Vereeniging van Groenten- en Vruch- tendrogers heeft een zeer uitvoerig adres aan de leden der Tweede Kamer gezonden, inhoudende inlichtingen omtrent het dro gen van groenten. Betoogd wordt, dat de groentendrog.ers niet langer kunnen wachten; zij moeten de beschikking over contanten hebben, ten einde hun financieele verplichtingen te kunnen nakomen, welke in de alleszins ge motiveerde verwachting van spoedigen uit voer, daar slechts het surplus aan groen ten werd verwerkt, zijn aangegaan. Het is daarom, dat de groentendrogers uitsluitend om uit den nood te komen zich bereid hebben verklaard om, indien maar onmiddellijke uitvoer wordt toegestaan, een uitvoerpremie aan de N. U. M. te be talen en ook een percentage N. U. M.-pa- pier als betaling te accepteeren. Ten slotte wordt nog tot het volgende geconcludeerd: De Regeering heeft ten onrechte de ont wikkeling van het groentendrogersbedrijf gestuit, dat niet alleen in deze tijden, maar ook daarna voor Nederland van zulk een overwegend belang is. De Regeering is in gebreke gebleven de noodige maatregelen te nemen, teneinde een quantum aardappelen te doen drogen ten dienste van de broodbereiding. liet ware in !s lands belang aan te.beve- Jen geweest om a'an de groentendrogers uit eigen'beweging brandstoffen toe te wijzen in plaats van hen op Duitschland aan te wijzen, dat zoodoende zeggingskracht kan gaan uitoefenen over. de door Nederland uit tb voeren producten. Verder wordt een andere regeling voor het scheuren van grasland gevraagd, waar door de door het Rijk uitgeloofde premies zouden kunnen vervallen, worden eenige opmerkingen gemaakt over het drogen van bollen en wordt opgekomen tegen het mo nopolie der Coöperaüeve drogerij Codro. Teelt van export- en handslage wassen. In de „St.-Ct." van 22 Februari 1917 heeft de minister van Landbouw, Nijver heid en Handel bekend gemaakt, dat door hem alle geschikte maatregelen zouden worden genomen om te voorkomen, dat de tèelt van gewassen voor export voordeeli- ger zoude .zijn dan de verbouw van gewas sen, die voor binnenlah'dsch gebruik kun nen dienen. Nu de hierbedoelde maatregelen tot uit voering komen, worden van verschillende zijden bezwaren daartegen ingebracht, waaruit blijkt, dat men heeft gemeend, dat de maatregelen niet betrekking zouden hebben op een of ander speciaal gewas. Met deze bezwaren kan uit den aard der zaak geen rekening worden gehouden. De minister, vestigt nogmaals de aan dacht op de hierbedoelde waarschuwing, welke ook zal gelden voor het oogstjaar 1918, en voegt daaraan ten overvloede toe, dat «zij van toepassing zal zijn op alle ge wassen, die in grootere hoeveelheid worden geteeld dan voor de binnenlandsche be hoefte noodig is, alsook voor die, welke producten opleveren, die niet gerekend kun nen worden tot de eerste levensbehoeften. Teelt van gewassen op contract. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bepaalt, dat, waar hem ter oore is gekomen, dat door suikerfabrikanten en anderen reeds' contracten worden afgeslo ten voor den verbouw van suikerbieten en andere gewassen voor het oogstjaar 1918, bij het nemen van maatregelen van welken aard ook met zoodanige contracten geen rekening zal worden gehouden. Tegen het afsluiten van deze contracten wordt derhalve met klem gewaarschuwd. Leder-distributie. Het Bureau voor. Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Door de schaarschte aan looistoffen kon het aanbod van leder steeds moeilijker beantwoorden aan de waag. Het gevolg daarvan was natuurlijk, dat de prijzen van leder sinds eenigen tijd meer stegen dan, in vea'band met de productiekosten, noodzakelijk was. Ten einde daaraan een eind te maken, zijn nu maximum-prijzen vastgesteld, die aanstonds in werking zijn getreden. Er is naar gestreefd, deze maxi mum-prijzen zoo laag mogelijk te houden, ■met dien verstande, dat de looierijen er behoorlijk mede uit kunnen. Tegelijk is in de „Staatscourant'' gepu bliceerd een nieuwe distribute regeling voor huiden en leder, die zoo spoedig mo gelijk in haar geheel in werking zal wor den gesteld. Ter toelichting dezer regeling moge het volgende dienen: Reeds bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en-Handel va.n 21 September 1.1. werd vastgesteld een ver bod van aflevering en vervoer van leder door looiers uit looierijen en opslagplaat sen. Dit verbod was noodig gemaakt door dat verschillende lociers niet voldeden aan hunne verplichting om tegenover de looi stoffen en huiden, die to> hunner beschik king werden gesteld, eene zekere hoeveel heid erouponleder te leven",en. Door de be schikking van 21 Sept. was het dus mege- fijik alleen dan toestemming tot vervoer uit de looierijen te geven, indien aan de verplichting betreffende levering van tcrou- ponleder was voldaan. Deze beschikking blijft nu qCg van kracht, totdat'de nieuwe regeling in wer king is getreden. De nieuwe regeling gaat verder dan de oude. Zij geeft de bevoegdheid alle ver koop, aflevering en vervoer stop te zetten, niet alleen bij de looierijen, maar ook bij de handelaren en de schoenfabrikanten. De bedoeling is, te kunnen komen tot een verdeeling van alle in het land aanwezige lederproducten, t-n wel zóó, dat een be paald deel kan worden bestemd voor par- legerdoeleinden en een derde deel voor leeerdoeleinden en een derde deel voor aancmaak van nieuwe schoenen. Natuurlijk is daarvoor een 'overzicht van wat in het land aanwezig is, onmisbaar. D&ajnm is een inventarisatie gehouden bij de schoen fabrikanten en grossiers in schoenen van de bij hen aanwezige voorraden schoen werk. De ingekomen gegevens worden thans bewerkt. Met de wetenschap die men reeds heeft van de beschikbare hoeveel heden huiden en looistoffen, kan aldus worden overzien, niet slechts hoeveel leder en lederwaren er is on, met de voorraden huiden en looistoffen, nog geproduceerd kan worden, maar ook op welke wijze die voorraden het best over de Verschillende producenten kunnen worden verdeeld, daarbij uitgaande van de gedachte, dat eerst zooveel mogelijk het. reeds vervaar digde schoenwerk moet worden oflgeruimd. Met andere woorden: de schoenfabrieken zuilen gerantsoeneerd worden naar den maatstaf der beschikbare hoeveelheden leder en hun voorraad afgewerkte schoe nen. Gelijk reeds gezegd, zal deze regeling zoo spoedig mogelijk in werking worden gesteld. Ter voorbereidng is dit nu reeds geschied met art. 6 der regeling, waarbij de inschrijving van schoenfabrikanten bij het Rijksdistributiekantoor voor huiden en leder wordt voorgeschreven. Om als schoenfabrikant te worden ingeschreven zal dus een bepaalde som moeten worden gestort als waarborg voor het nakomen der uit de distribulicregeling voortvloei ende verplichtingen Bakkers. De Roermondsche bakkers hebben giste ren, in verband met de opnieuw vermin derde kolenrantsoenen, besloten, voortaan' in elke broodkaartperiode van elf dagen drie dagen niet te bakken. Beperking alcoholindustrie Gisteren werd door de Koningin een deputatie ontvangen uit de gezamenlijke Nederlandsche drankbestrijders-organisa ties, welke Hare Majesteit een adres kwam aanbieden in zake epnc beperking der be schikbaarstelling van graan en steenkolen voor de alcohol-industrie. De schadevergoeding voor de „B I o m m e r s d ij k° e n de ,,R ij n d ij k". De „Norddeulsche Algemeine Zeituog". meldt: Voor eenigen tijd werd in bladen een bericht verspreid, dat volgens de verkla ring van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken de Duitscbe regee ring zich bereid zou hebben verklaard, voor het in den grond geboorde stoomschip „Blommersdijk" en het beschadigde stoom schip „Rijndijk" een schadevergoeding te betalen resp. van f 1 millioen en f 300,000. Deze getallen zijn onjuist. Voor de „Blom mersdijk" wordt f2,997,444 en voor de „Rijndijk" f 742,518 in Ned. courant be taald. Het conflict te Tilburg. Gisterenmiddag werd de conferentie tus- schen den raad van veertien en de bestu ren der werkliedenorganisaties voortgezet, onder presidium van den heer Lambert de Beer. In den aanvang der conferentie werd de heer Eras, vice-voorzitter, herdacht .door de heeren De Beer en Nijkamp. De verdere besprekingen werden ditmaal op ongedwongen wijze gevoerd. Op alle punten kon nog geen overeen stemming worden gekregen. Donderdagmorgen a.s. wordt de confe rentie hervat. „Msbd." In de afgcloopen week kwam voor St. Lambertus in f 6,815.14. In totaal is inge komen f 20,751.83. Het verlioogtfc traktement. Naar het Haagsche Corfespondenticbu- reau vernoemt, bestaat er verschil van meening tusschen de Kamerleden over de vraag, of hun verhoogd traktement zal in gaan van af 12 December, den dag waarop de grondwetswijziging plechtig cal worden afgekondigd, dan wel 1 Januari, zijnde 20 dagen daarna. Zij die meenen, dat laatstgenoemde da tum de datum is, waarop het verhoogde traktement ingaat, beroepen zich op de wet, houdende Algemeene Bepalingen, vol gens welke een wet eerst 20 dagen na de afkondiging begirft te werken. De Kamerleden, die een tegengestelde mccning zijn toegedaan, zijn van oordcel dat de Grondwet niet kan worden be- heerseht door een gewone wet en dat zij op den dag der plechtige proclamatie in werking treedt. Kieskring Haarlem. Zaterdag vergaderde te Haarlem, on der voorzitterschap van rar. J. B. Bo- mans, het bestuur van de R.-K. Kamer centrale „Haarlem" tot samenstelliiïg van het dagelijksch bestuur. Gekozen werd tot secretaris mr. F. S. M. Rits, tot ondervoorzitter de heer H. L. J. J. Reijners, tot penningmeester de heer jj- J. Braakhuis. Uit het bestuur werd ge vormd een commissie voor de propa ganda, bestaande uit de heeren G. J. Braakhuis, J. J. Brinkman, H. Brouwer, J. P. Handgraat, H. L. J. J. Reijners en mr. F. S. M.,Rits. De taak dezer com missie zal bestaan in het verschaffen van inlichtingen door de pers, het voe ren eener goede en het voorkomen van verkeerde propaganda. De vergadering besloot voorts een schrijven tc richten aan het bestuur van den Algemcenen Bond en daarin aan te dringen op een spoedige publi- ceerin^ van het Ontwcrp-Program met 'heC oog op de candidaatstelling, die, naar de mccning van de vergadering, zoo spoedig mogelijk moet kunnen plaats hebben. Gemengde Berichten. Treinbotsing. Gisteren zijn op het station te Düren (in- het Rijnland) twee treinen op elkaar geloopen; 23 personen aajn gedood en 30 gewond. Ter waarschuwing. Een te Leiden wonend heer heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem in de vestiaire van den Dierentuin te 's-Gravenhage een gouden horloge met ketting en een vulpenhouder zijn ontstolen, terwijl een anderen heer zes gulden werd ontvreemd. Nog el onvoorzichtig. Een Oostenrij ker te Rotterdam, die zich begaf van de Wijnstraat naar heit station der electri- sche spoor, raakte onderweg een bedrag van 5000 kronen, 5000 marken en 5500 gld. aan bankpapier kwijt. Verdronken. In een aloot bij liet Abel Tasmanplein te Groningen is Maandag avond de krantenlooper K. verdronken. Gisteravond 7 uur werd een boot met werkvolk, die van de fabriek der firma Van Capellc van den overkant der Maas naar Bolnes terugkeerde, in de Maas overvaren door een vrachtboot. Twee verdronken. Het zijn de werklieden L. v. d. B., van Bolnes, en J. de B. van Rijsoard. Dcodgevonden. Te Ittervoort (Limb.) is gistermorgen de landbouwer C. K. met - een wonde aan het hoofd dood langs den den weg gevonden. In verband hiermede zijn een persoon uit die gemeente en een Belgische geïnterneerde gearresteerd. In manskieeren. Een Duits-che deser teur en zijn .vrouw zijn te Rotterdam aan gehouden als verdacht tvan diefstal met braak te Alkmaar gepleegd. Ook te'Dor drecht maakten zij zich aan diefstal schul dig.-Nadat de man aangehouden was, zocht men te vergeefs naar de vrouw. Wel was in zijn gezelschap een andere Duitscher, doch die gaf zich uit voor zijn jongeren broeder. Later bleek, dat die jongere broe der zijn vrouw was, die zich in mans- fcleeding gestoken had. Melk met regenwater. De politie te Middelburg verbaliseerde een boer uit St. Laurens wegenis het verkoopen van on deugdelijke melk. De geverbaliseerde ver klaarde, dat hij de melk 's nachts in den regen liet -staan en dan Uet water en melk mengsel toch maar verkocht. Dure eikels. In de provincie Gronin gen worden thans tie eikels opgekocht tegen den .prijs van f 0.70 per Kilogram. Een pseudc-pchtiemün. Een 14-jarige jongen, die op den Dapi te A'daan zonder licht op een rijwiel reed, werd door een persoon, zich uitgevende voor politie4 aan gehouden en verzocht hem te volgen naar bet hoofdbureau. Op het Rokin sprong die persoon op liet rijwiel, zeggende: ,,vaet vooruit te zullen gaan". JDaar echter aan het hoofdbureau van dat rijwiel niets be kend is, wordt oplichting vermoed. Gesnapt. Tc Eindhoven is in het kan toor van den chef goederendienst der S.S. ingebroken. De Inbreker werd door den nachtwaker verrast, wiens politiehond den ongenooden gast, die onder een bank was gekropen, vasthield tot hij in arrest, kon worden* gesteld. Eenig geld was ont vreemd. Brand. Vermoedelijk door een lek in den schoorsteen ontstond gisternacht brand op het Sluitersveld te Almelo, Jn het perceel bewoond door A. Uitslag en "eigen dom van II. «Altena. Het bovendeel der woning fcn een deel van den inboedel ver brandden. Alles was laag verzekerd. Een inbreker-uitbreker. Verleden week werd,' door agenten van het politie bureau Meermanstraat een persoon gear resteerd, die trachtte in te breken in de woning van den lieer G., op den Goud-schen weg te Rotterdam. Aan het (bureau gebracht, bleek het, dat. men te doen had met den 21-jarigen J. v. T., een bekend misdadiger, die 'reeds meermalen veroordeeld is geweest en wieais aanhouding' bovendien verzocht was d'oor de recherche, daar liij deserteur is van het garnizoen te L e i d e 11. Hij werd naar Leiden overgebracht en daar iri de gevangenis „Gravesteijn" opge sloten, in afwachting van zijn vonni-s-. Hij wist echter te ontvluchten, door een rooster uit zijn cel te breken, waardoor hij op een ,plat kwam. Na allerlei moei lijkheden uit den weg te hebben geruimd, wist hij een dakgoot te bereiken en na een stouten sprong van uit deze goot over een hoogen muur, die circa 2y2 M. van de gebouwen af staat, ondernam hij te voet de terugreis naar Rotterdam, waar hij zich onmiddellijk weder bij fejjn vrienden voegde. Zij verschaften hem een nieuw pak en een mooien, licht-grijzen güeufhoed, die hern later evenwel noodlottig zou worden. Een nieuw „plan de campagne" werd opgemaakt en een inbraak voorbereid in een opslagplaats van de gemeente" reini ging in de Haverland-straat, vermoedelijk met het oog op de daarin opgeborgen ko peren sluitstukken. Gisteravond zou 4e slag ges-lagen wor den. Met twee collega's kwam T. -bij' het pakhuis en opende met een valse hen sleu-. tel de deur. De beide anderen gingen bim_ nen en sloten de deur weder en T. vatte op den (hoek van de straat post als uitkijk. -Zoo vlug was dit alles evenwel niet in zijn werk gegaan, of een gemeentewerk man, die in die nabijheid woont, had het opgemerkt. Hij waarschuwde een agent van politie en niet dezen ging hij terug naar het pak huis, waarin zich de inbrekers nog bevon den. De agent liep om, naar de achterzijde van het pakhuis, omdat zich daar ook een uitgang bevindt. De inbrekers schenen er evenwel de lucht van te hebben gekregen, dat er „onraad" was en openden aan de voorzijde de deur, terwijl de agent achter' was. Hoewel de gemeentewerkman alle moeite dee.d, dc deur ge-sloten en cle inbrekers binnen té houden, mocht hem dit niet gelukken, daar de beide and eren-meer kracht ont wikkelden dan hij alleen. Toen zij de deur geopend hadden duw den zij hem op zijde en namen de vlucht. Daar zij zich spoedig tusschen het publiek begaven, konden zij niet meer gevonden worden. Wel' zag men echter v. T. loop en, d-ie op uitkijk gestaan had, doch die eveneens den vlucht genomen had, toen hij zag, dat het mis liepv Hij was op grooten afstand te herkennen aan zijn lachten hoed en spoedig had de agent hem ingehaald. Hij verzette zich echter hevig tegen zijn arrestatie en trachtte den politieagent te worgen. Werkelijk wist hij zich lo® te rukken en wederom aan den haal te gaan, doch ook de agent wist van volhouden en na een korte jacht had hij v. T. weder ingehaald. Geholpen door den gemeentewerkman,, hield 'hij den woesteling in bedwang en ondanks diens hevig verzet-, wist hij hem naar het politiebureau Meermanstraat te brengen. Het is inmiddels gebleken, dat v. T. in den tijd tueschen zijn ontvluchting uit de gevangenis en de tweede maal, dat hij gearresteerd werd, getracht heeft, op val- Echen naam, passen voor het buitenland te verkrijgen door bemiddeling van een zijner kennissen. Van T. weigert hardnekkig de namen van de andere inbrekers te noemen. Zelfs ontkent- hij medeplichtigheid aan de in braak. Hij wordt, heden wederom naar Lei den overgebracht. Ce Rotterdarnsche millioenenjuffrouv;. De commissie, die zich gevormd hoeft uit de crediteuren van mej. Valken, die millioenenjuffrouw, wier plotseling ver dwijnen voor eenige weken zooveel opzien baarde, doch die kort daarna wbdeT terug kwam om 'haar zaken te- regelen, heeft ver geefs getracht inzage te krijgen van de boeken. Mejuffrouw Valken wenscht daar toe niefrover te gaan, omdat, naar zij de commissie mededeelde, verschillende per sonen in haar zaak betrokken zijn, die hun namen niet genoemd wensohen te zien- Hoe ongelooflijk het ook mo-ge klinken, toch blijkt inderdaad waar, d-at mej. V. er nog steeds in slaagt nieuwe slachtof fers te vinden. Zij heeft 'hare agenten in de heéle stad, die een hoog aanbrengloon genieten. Deze geven dan informatie- adressen op, de „medewerkers" van mej. Valken, die zij niet noemen wil. Ook zijn er sommige bevoorrechte klanten, die zij prompt de hooge .rente per maand be taalt. Doch dat zijn de reclame-klanten, die later de goede informaties moéten ver strekken. De commissie is thans van plan inzage der boeken tc eischen, en bij niet-imYUli ging van 'dazen eiseh tot kraSSe Fe maat- regelen over te gaan. Sociale berichten. R. K. Bond van Coöp. Veroeniglngen. Bovengenoemde Bond zal op 15 en Ifl dezer eene buitengewone algemeene verga, dering houden. Aan deze vergadering zal een bezoek aan de Handelskamér vooraf, gaan. Alle R. K. Coöp. Verecntelngen zijn uitgenoodigd Zaterdagmiddag 12 uur aan- wezig te zijn bij de Handelskamer, Ruigefl Plaatweg 29, Rotterdam. Leger en Vloot. Bagrant8cenh<>ns. Aangezien het herhaaldelijk voorkomt dat militairen met periodiek verlof ver-f trekken, .zonderdat hun dagiantsoen- bons worden Hilggreikt, en dicntengci volge, hetzij van de betrokken mililah ren of van de gemeentebesturen, klacht ten-bij het departement van Oorlog in komen, brengt de Opcrbevelhebber van Land- en Zeemacht in herinnering, dat aan ieder militair, die voor ten hoog, ste zeven achtereenvolgende dagen met verlof vertrekt, ongeacht voor.-weid doel, dagrantsoenbons kunnen worden "verstrekt. Bedoelde bons kunnen dool compagnies (batterij enz.) commandan ten rechtstreeks worden aangevraagd aan de Vie afdeeling van het departs ment van Oorlog. Krachtens de machtiging vanwege H. M. de Koningin is door den minis-* ter van Oorlog bepaald, dat aan de tot stormtroepen behoorende miiitaw ren, die aan de voorgeschreven eischerii van geoefendheid voldoen, een onder< sJieidingsteeken kan worden .toege kend, bestaande uit 'één lis van grijs .laken, aan de randen gelfiesd ,in de kleur der uitmonstering van de unh form en aan de bovenzijde voorzien vafi een knoop met springende granaat, een en ander te dragen op het ondereinde van elke mouw van veldjas of kortejaa £i\. de verplicht voorgeschreven over- kleeding. KILLEGOM. Branristoffem;cod e» natuurschoon. -* Men schrijft aan de ,,N'. Crt.": Hillegom was eertijds voor menigeen het doel v&ai een aantrekkelijk uitstapje. De mooie Vecnenburgerlaan met het daaraan gelegen boschjè wettigde dit volkomen, Een groot deel -vaat het natuurschoon is verdwenen voor kale -blocmbollonvelden en wat er overgebleven is, zal binnen wei nige dagen tot het verleden behooren.- De Hillegomsche kunstzandsteenfabriek „Amoud" ziet zich door gebrek aan brandstof gedwongen het. hout aan dé Vecnenburgerlaan te kappen en daarmee za.l al wat H ill e gom aan aantrekkelijks bezat, verloren zijn .gegaan. Het is inderdaad in hooge mate te .be jammeren, dat de gemeente indertijd hc-l uitgestrekte- Yeenenburgerbosch niet hes? aangekocht. NIEUWERE RUG. Ziekteverzekering. Maandagavond veft gaderde de coöp. ziekenvereeniging derling Belang". Aanwezig 31 leden. D» voorzitter opende do vergadering. Uit het verslag va.n den secretaris bleek. Üat het ledental 't zelfd-s is gebleven en 'het, getal 'aangesloten Werkgevers inet één is 'ver- meerderd, Zoodat dit thans 98 bedraagt. De penningmeester gaf verslag van zijn beheer. Hieruit bleek, dat de Las was voor uitgegaan met 42 gld., alzoo een batig saldo van f2ib De aftredende leden G. v. d. Zwatat en E. Zwanenburg werden mei groote meerderheid herkozen. Vervolgens had plaats de uitbetaling aan de aangeslo ten werkgevers, wier personeel ziek is ge weest. Dan volgde -opgaaf van veranderd dienstpersonéll. Daarna was aan de orde de benoeming van drie leden voor het nazien der rekening \oor het volgend jaar. Hiervoor werden bij acclamatie benoemd de heeren N. Vroege, G. v. Dijk en M. v. d. Bosch. Nader werd -bepaald, volgens art. 21, da.t de inwonenden in dc brand- schouwerij f 2.25 en daarbuiten f 2.50 één maal bij hun toetreden moeten betalen, De contributie voor liederen werknemer blijft 4 gulden. Het ingekomen verzoek, om uitbreiding tot de kom Bodegraven werd na eenige -besprekingen met meerderheid van stem men ingewilligd. Nadat in de rondvraag nog eenige woorden werden gewisseld, sloot de voorzitter na een gezellig samen zijn de vergadering. 'nQORBVZ f«S ICERHOUT. Toomsel wedstrijd. De To on cel vereeni ging „Oefening baart Kunst", onder-afd. R.. K. Volksbond, is voornemens in dit seizoen een wedstrijd te houden vóór de onder-afd. van den R.-K. Volksbond. die daaraan wenschcn deel te nemen kun< nen zich aanmelden bij den heer H. A. Zwaan. Kerkweg c 96 te Noordwijkerhout. Zij, die inlichtingen wcnschen kunnen zich ook aan dia adres vervoegen, tót uiterlijk 20 December. ZOETE RW OU DE. SohrikKend paard. Gistermiddag schrok bet paard van 'den landbouwer v. L. uit de Weipoort op den hoek vaii den Noordbuurtschen weg. en de Miening- voor een kabel-rol en ging daarna achter- uitloopen. De wagen kwam tegen de hoek< paal, waarop het lamoen brak. De inzit tende vrouwen kwamen hevig verschrikt zonder ongelukken nog tijdig uit den w* gen. De voorman v. L. Jr. wist door flin* optreden het paard te beheerschen, waar* door ernstiger dingen voorkomen worden-* Met een geleend rijtuig ,we>rd do reis B&M Leiden voortgezet, v

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2