Uit de Omgeving HouÏÏers V3ÏI IegithnalieKaarl 3 moe ten zich vervoegen aan Bureau Gasfa-^ briek Lange Gracht. Houders van legitimatiekaart 4 moe ten zich vervoegen aan Bureau Stads- .Timmerwerf, Galgewaler. Houders van legitimatiekaart 5 moe ten zich vervoegen aan Bureau Zwem school, Oude Heerengracht. De legitimatiekaart moet worden me degebracht, daar de bons alleen op ver toon der legitimatiekaart worden afge geven. De zittingsdagen "der Sub-Commissie voor het uitreiken der bons worden na der bekend gemaakt. De Directeur van het Brani- etoffenbureau, KRAMER. Verswij veren, 2e machinist A. J. P. van de Poll, 2e stuurman J. J. Stolte, kajuits jongen E. Polak, stoker H. W. Oostdijk, al ien uit Amsterdam; verder matroos G. Pronk en matroos G. Brom, beiden uit Scheveningen. Dr? overigen zijn te Grims by aan wal gebracht. De „Leda" was een stoomschip van bruto 1140 ton, dat in 1898 werd gebouwd. De' „N i e u w-A msterdam". De N. O. T. heeft bericht ontvangen van de Britsche legatie in Den Haag, dat de *,Nieuw-Amsterdam" lading vervoert voor de Belgische Relief Commissie en geen vrijgeleide heeft en geen onderscheidings- teekenpn voert, terwijl het schip boven dien passagiers aan boord heeft. Onder deze omstandigheden kan de Brit- eche regeering, met het oog op de korl ge leden plaats gehad hebbende aanhouding door de Duitschers van de „Haelèn", die eveneens een volle lading voor de Relief vervoerde, welke gedekt was door het ge bruikelijke certificaat, de verantwoorde lijkheid niet op zich nemen, om de Nieuw- Amsterdam toe ie staan haar reis voort te zetten. Regeeringsmelk; melk- rantsoeneering. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht: In verband met mijn beschikking, voor komende in d'e St.-Ct. van 6 October, no. 234, betreffende regeling voor consumptie- melk, waarvan u een afdruk werd toege zonden, heb ik de eer u mede te deelen, dat het aantal aanvragen van gemeenten om regeeringsmelk de laatste weken coodanig ls toegenomen, dat het niet meer mogelijk is, aan die aanvragen in vollen omvang te voldoen. Dit laatste is een gevolg, zoo wel van de verminderde melkproductie in het algemeen als van het gebrek aan trans- portkannen, waarvan in weerwil van alle, daartoe aangewende pogingen de invoer ten e enenmale onvoldoende is geweest. Bo vendien doen zich nog vele moeilijkheden ten aanzien van het vervoer van de melk- voor. Met het oog hierop zie ik mij dan ook ge noopt. met ingang van 17 dezer de ver etrekking van regeeringsmelk te beperken, en, gelijk bij mijn vorengemelde circulaire d.d. 0 October in uitzicht werd gesteld, in den regel slechts dan tot aanvulling van het in eenige gemeente bestaande melkte- kort over te gaan, wanneer de aldaar ont vangen totale hoeveelheid melk, zonder de van regeeringswege aangevoerde melk, minder bedraagt dan 3/10 liter per persoon en per dag. In dit cijfer is tevens begrepen de hoe veelheid melk, tegen verlaagden prijs aan zieken, «zwakken en kinderen verstrekt. Aangezien deze maatregel in tal van plaatsen een beperking van het normale melkvcrbruik met zich brengt, zal het noo- dig zijn in de gemeenten, welke voor het ontvangen van regeeringsmelk in aanmer king wenschen' te komen, tevens een rant- 6oeneeririgsstelsel in-te voeren, ten einde de verdeeling van de beschikbare hoeveel heden over de geheele bevolking zoo ge lijkmatig mogelijk te doen plaats hebben. In verband met een en ander noodig ik 'dan ook de besturen der gemeenten,, welke voor het ontvangen van regeeringsmelk In aanmerking wenschen te komen,'* uit, om thans ten spoedigste een stelsel van rnelkrantsoeneering ten behoeve hunner gemeente te ontwerpen, \Velk stelsel gekozen wordt, meen ik, met het oog op de plaatselijk eeer wisselen de toestanden, aan de betrokken gemeente besturen te moeten overlaten. Jk teeken nog hierbij aan, dat ook de vertegenwoordigers der gemeentebesturen, waarmede over de onderwerpelijke aange legenheid overleg gepleegd is, mij hebben geadviseerd de wijze van rnelkrantsoenee ring aan de gemeentebesturen over te laten. Ten slotte neem ik deze gelegenheid te baat om u er op te wijzen, dat mij reeds verschillende klachten ter oore zijn geko men, dat door den melkhandel op clan destiene wijze de bepalingen van de win- ter-consumptie-melkregeling overtreden worden, sp^iaal wat betreft het inkoopen van melk boven de vastgestelde maximum groothandelsprijaen. Het zal mij aange naam zijn, dat door u eooveel mogelijk deze misbruikén worden tegengegaan en dat tegen de overtreders proces-verbaal wordt opgemaakt. Kruideniers. De Nederlandsche Kraideniersbond zegt tn een adres aan den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel: dat bij üe vanwege den minister gelaste- inbeslagneming geen rekening wordt ge houden niet de inkoopsprijzen der in be slag genomen goederen, door bona fide tusschenhandelaars aan hun leverancier betaald, zoodat onteigening tegen de veelal veel te lage prijzen, die door de deskundi gen worden vastgesteld, eenvoudig neer komt op een longcmativeerde boete, s aan bona fide tussch enhandelaars opgelegd, ter ooraake van het feit, dat zij vograden onder zich Qiebben van goederen, die nor maliter in hun bezit moeten zijn, ten einde de uitoefening van hun bona fide-bedrijf DJBgelijk te doen ^jin; I /dat bij ffïel 'dóór 'den minister vaststellen van maximumprijzen geen rekening wordt gehouden met de -aanwezigheid van voor raden, die op geheel andere prijsverhou dingen, dan na de vaststelling van de maximumprijzen gelden, zijn aangekocht, £n dat Üe winkeliers hierdoor verplicht zijn, hun eenmaal gekochten voorraad, ter vermijding van inbeslagneming, tegen een pa-ijs, lager dan den inkoopsprijs, aan het publiek te verkoopen; dat de winstmarge door den minister bij het vaststellen van de maximumprijzen, aan den -winkelier gelaten, in verschil lende gevallen niet loonend mag geacht worden, althans veelal te gering is; dat tegen de door den minister gezette prijzen door den winkelier vaak van de grossiers of fabrikanten geen of onvol doende goedea-en zijn te betrekken. dat requestrant meent, dat deze grieven voor een niet gering deel te wijten zijn aan het feit, dat het voor de bestaande orga nisaties der kruideniers niet was wegge legd den minister bij bovengenoemde maatregelen door een «commissie uit haar midden van advies te mogen dienen. Kool. Hot Centraal Bureau voor de Veilingen in Nederland heeft voor het tijdvak van 1015 December .de volgende prijzen vast gesteld: 1. Glaslvoolrabi 21 cent; 2de soort 1 cent. 2. "Uitschot roode en gele kool 35 cent. Het z.g. stortgoed (minder dan K.G. en geheel voor export) 8 cent, alles per K.G. Het uitschot roode kool mag niet dooi de zouters worden gekocht. In afwijking van een vroegere regeling jkan het fabrieksgedeelte zoowel v.an uit schot roode kool als van uitschot" gele kool geveild worden voor de drogerij. 3. Groene savoy e_ kool A-kwaliteit 7% ct., B-kwaliteit 6 ct., C-kwaliteit 4% ct. per K.G.; uitschot 3% ct. per K.G. Het uitschot kan geheel geveild worden voor de drogerij. Voor export moet groene savoyekool wor den verpakt in manden. Van A-, B- en C-kwalTteit moet 50 pCt. voor de drogerij worden geveild. Uitschot groene savoye- kool mag niet worden gekqpht boven Üe vastgestelde prijzen de toewijzing moet weder geschieden ovqr de organisatie ,der drogers en de aankoop over de leiders van liet Duitsche gedeelte. 4. Witte kool (fabrieken, „overzee" en „overland") A-kwal. f 4.50, B-kwal. f 4.10, C.-kwal. f 3.70, uitschot f 2.50 tot f 3.50 per 100 K.G. (Onder uitschot witte kool wordt ook gerekend het z.g. misgewas, dat met speciale vergunning van de Grocntencen- trale in het blad mag worden geveild. Het wordt alleen gekocht voor de fabrieken, echter niet boven den hierboven bepaal den prijs). Op de markten te Broek-op-Lang-endijk, Noord-Scharwcuder Warmenhuizen en Obdam kan voor de prima partijen tot 50. cent per K.G. boven den voor de A-kwali teit vast ge stelden prijs worden besteed. De overige bepalingen, vroeger medege deeld, blijven van kracht. Voor uitschot Deensche witte,kool 4 ct. per K.G., echter niet, wanneer ze geheel opengesprongen is. Voor deze waar geldt de prijs van het uitschot der gewone witte kool. De prijs van 4 ct. p;er K.G. geldt alleen voor het uitschot Deensche witte, niet voor «soorten als Keulsche witte e. d. Voor het z.g. doorschot van Deensche witte kool kan, behoudens tegenbericht, een prijs besteed'worden van cent per K.G. (echter niet vcor andere soorten). Het fabrieksgedeelte van gewoon uit schot Deensche witte en ook'het z.g. „door schot" wordt voor 20 pCt. toegewezen aan de zoutcrijen én H0 pCt. aan de drogerijen. Krijgsgevangenen naar Nederland. Naar wij vernemen, is thans overeen stemming verkregen over het afhalen van de Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland naar ons land, en zuilen de booten „Ko ningin-Regentes", „Zeeland" en „Sindo- ro'" eind dozer maand, vermoedelijk 27 De cember vertrekken. De booten vertrekken te zamen uit Rotterdam. Nederlandsche werklieden naar Duits ch land. Uit Vlissingen en omgeving zijn in de laatste dagen vele werklieden naar Duitsch- land vertrokken om aldaar, voornameijk in de werkplaatsen van Krupp, aan den arbeid te gaan. Ramp te Halifax. Het departement van buitenlandsche za ken heeft nader bericht ontvangen, dat bij de ramp te Halifax geen enkel der daar vertoevende Nederlandsche 6chepen schade heeft ondervonden. Ned. Kath. Journ&listenvereeniging. Zondag hield Ue Ned. Kath. Journalislen- vereeniging te Utrecht eene aJgemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den heer J. B. Vesters. De jaarverslagen van den secretarie, den heer Mr. T. J. Ver schuur en van den penningmeester, den heer Ferd. Wierdels, gewaagden van den vooruitgaand en toestand, waarin de. ver- eeniging zich mag verhengen. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de reeds door het bestuur ingeleide actie voor duurtetoeslag. De vergadering bleek een stemmig van meening, dat -een dringend beroep op de uitgevers der dag- en Week bladen moest woerden gedaan tot toeken ning van duurtetoeslag aan hun redocti- ,oneel personeel. Het bestuur nam op zich, te dezer zpke een circulaire tot alle direc ties te richten. Herkozen werden de perio diek aftredende bestuursleden, de heeren J. iB. Vesters en Ferd. Wierdels. Bij de mededeeling van het bedanken van den heer Mr. T. J. Verschuur, wegens drukke werkzaamheden, -gingen uit dc vergade ring stemmen op, Jen einde de heer Ver schuur te bewegen het ambt te blijvien vervullen, dat hij tot dusverre zoo ver dienstelijk had bekleed. Toen de heer Ver schuur om te eerbiedigen redenen meende voor dezen aandrang niet te kunnen zwich- en, huldigde de voorzitter den altredende on'der algemeens instemming, voor het geen hij als secretaris in het belang der vereeniging deed. In zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer C. M. J. Al-e- ven, te Hilversum, wien het secretariaat werd opgedragen. Een lange gedachten- wisseling had plaats over een door het bestuur ontworpen model arbeidsovereen komst voor Katholiekejournalisten. In 't algemeen werd de wenschelijkheid geuit van eencollectief arbeidscontract tusschen een Katholieke directeurenvereeniging en de Ned. Kath. Journajlistenvereeniging. Wijl eerstbedoelde vc-reeniging nog niet bestaat hoewel ter vergadering bleek, dat plannen ter oprichting in bespreking zullen komen werd vastgesteld een mo- deü individueel arbeidsiontract en ver klaarde het bestuur zich diligent de invoe ring van dit contract zooveel mogelijk te bevorderen. Wegens het «vergevorderde uur moest het laatste agendapunt worden af gevoerd en sloot de voorzitter de verga dering, met nogmaals den scheidenden secretaris dank te brengen, ook met name voor den arbeid, welke hij zich inzake het nu geformuleerde model-contract had ge troost. Tweede Roorr.sche Studentendag. Op den tweeden Röomschen Studenten dag zal behandeld! worden het onderwerp: „Godsdienstig wetenschappelijke ontwik- keling". Protestvergadering van onderwijzers. Zondagmiddag hield de Bond van Ned. Onderwijzers te Utrecht een opienbare pro testvergadering tegen het wetsontwerp- Cort van der Linden inzake de veihoo- ging der ond erwi jz-e rs-j a a rwe d d en Na een rede van den Bondsvoorzitter, den heer F. L. Ossendorp, werd de vol gende motie imet aJlgemecne stemmen aan genomen: „De vergadering van afgevaardigden van „Den Bond van-Nederlandsche Onder wijzers", bijeengeroepen 'door het hoofdbestuur, op Zondag 9 Dec. 1917 in „Tivoli", te Utrecht; kennis genomen hebbende van het regee- ringsontwerp van Wet tot verhooging van onderwijzersj aarwedden; constateerende: dat het over groote Heel der openbare onderwijzers van dit ontwerp, mocht het. wet worden, niet zal profiteeren; dat integendeel, Üit stelsel van wetge ving voor dc gemeentebesturen een aan sporing zal zijn de onderwijzérssalarissen zoo laag mogelijk te houden; dat het een groote onbillijkheid bevat tegenover die gemeenten, welke de sala rissen hunner onderwijzers vóór 1 October 1917, eigener beweging, hebben verhoogd; dat dit ontwerp dè verschillende toesla gen, waarmede de onderwijzers zijn be giftigd, nog weer met een Vermeerderd, en daardoor het «stelsel van onderwijzers- salarieering nog meer bederft; dat het is een ongehoorde achteruitzet ting ^ran de onderwijzeressen; protesteert ten krachtigste tégen deze grove «miskenning door de Regeering van den geheelen ouderwijzers stand; en dringt er bij de Volksvertegenwoor diging met de meeste klem op aan, dit wetsvoorstel te verwerpen." (Geroep: „De motie is veel te slap.") Program van actie voor den landbouw. In een vergadering van den Nederl.and- schen Boerenbond is -besloten üe volgende punten aan het Bestuur van den R.-K. Bond van Kiesvereenigingen op te geven, om te plaatsen op een samen te stellen program van actie voor de verkiezing in 1918. 1. De "behoorlijke vrijheid van voortbren ging, gebruik en opzet der landbouwvoort- brengselen worde zoo spoedig mogelijk hersteld. 2. Geen speciale belastingwetten worden uitsluitend ten laste van den landbouwer gebracht, zooals bijv. de aanhangige wet ter bestrijding van het mond- en klauw zeer. 3. Herziening der jachtwet, waarbij de belangen en de rechten van de pachters worden verzekerd, zooveel mogelijk vólgens de Katholieke sociale beginselen en leer stellingen. 4. Verbetering der jachtwet en afschaf fing der heerlijke jachtrechten. 5. Instelling van een afzonderlijk mi nisterie van Landbouw en erkenning van do landbouworganisaties als orgaan van den Staat. 6. Bevordering van grondontginning en verbetering van afwatering door het Rijk. Gemengde Berichten. Lijk aangespoeld. Aan de Hoprnsche Hoofden te Oudenhoorn is het lijk aan gespoeld van een Duitsch militair. Een bedrag van f 5009 werd op hem gevonden. De electrische draad. Zoowel in Noord-Brabant als langs de Limburgsche grenzen, zijn de Duitschers over steeds grooter afstand bezig de doodelijke dra den te trekken. De versperring zal n.l. op de meeste punten op meer dan een kilo meter ver van de grenzen op Belgisch ge bied gebracht worden. Nabij de vennen, achter Luykgestel, is een Belgische vrouw met kind aan den draad gedood. Overreden. Zondag ia den '9-jarigen A. van T. te Tiel floor de stoomtram een been afgereden. Het kind was dadelijk dood. Schapendiefstal. De politie te Oude water heeft in beslag genomen B schapen, welkeontvreemd' waren ten nadeele van den veehouder L. in Mastwijk. De ver moedelijke daders, de 24-jarige A. v. d. en de minderjarige W. V„ zijn aange houden. Ontduiking. Uit de provincie Gronin gen schrijft men': Terwijl in de slagerswin kels óf geen óf een zeer beperkte voorraad ©pek ten verkoop aanwezig is, worden door -ii* hel maar eenigszina kunnen doen, h'eele geslachte varkens opgeslagen als wintervoorraad. En waar voor enkelen een Iheel beestje te duur is, daar worden de handen ineengeslagen en koopt men samen den noodigen voorraad. En 't ge volg? Hoe langer hoe meer wordt de hoe veelheid spek in den winkel kleiner. Men zegt ons, dat het verboden Is, geslachte varkens te vervoeren. Welnu, dan koopt men eenvoudig het beestje van den boer en laat het thuis slachten, zeer in het nadeel van den kleinen man, die aange wezen is op 't koopen van heele en halve pondjes, ja soms van onsjes! Een kippendief. Een landbouwer aan den Spaarn wou de r weg te Haarlemmer meer had al meermalen bemerkt, dat men des nacht .kippen bij hem stal. Hij be sloot een electrische geleiding te doen aan leggen van het kippenhok -naar zijn slaap kamer, om zoodoende bij onraad tijdig to worden gewaarschuwd. AIzoo geschiedde. Zaterdagnacht om 2 uuir, toen alle® in diepen rust lag, ging onverwacht de elec trische schel in de bedstede. De-boer en zijn twee volwassen zonen sprongen uit hun bed, gewapend met knuppels en een staaf ijzer. In optocht ging men naar het kippenhok; nu zou de dief den dans niet meer ontspringen. Bij; het hok gekomen, werd alarm gemaakt om zoodoende den -ongenooden gast van de waakzaamheid der bewoners te overtuigen. Deze. achtte de waarschuwing vodoende, sprong plot seling uit het kippjenhok en verdween In de duisternis. In het hok lagen vier kippen met omgedraaiden nek. Een ernstig smckkelgeval. Reeds een paar jaar voert men langs Sluis en Sint Anna Termuiden visch naar België. De tram neemt de ladingen over de grens voor Brugge op. De uitvoerder is nu ge vangen genomen, omdat men in de vlseh- manden onder een dubbelen bodem allerlei smokkel waai' heeft aangetroffen: melk, vet, 1500 reepen chocolade en zeep. Waar ons slachtvee blijft! In 't grens gebied van Berge ijk, Weebosch on Luiks gestel wordt, naar de „Tel." verneemt, in de laatste dagen veel slachtvee over üe Belgische grens gevoerd. Vrijdag j.l. ston- dlen in Lommei, vlak ©ver üe Belgische grens, negen wagon® runderen geladen, die door de Duitschers verder werden ge transporteerd waarschijnlijk naar den Heimat! Dit vee zou in den nach^ in het boven genoemde grensgebied over de grens zijn gesmokkeld. KERKNIEUWS. Benoemingen. Z. D. H. de.Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rijswijk, den Wel- eerw. heer J. S. v. Buchem; tot pastoor te Hoogwoud, den weleervv. heer J. Ruyter, en tot pastoor te Oud-Beyerland, den wel- eerw. heer B. J. Hermans, thans kapelaan te Voorschoten. Sociale berichten. R.-K. Schoenmakerspatrcorvsbontl. Dezer dagen hield deze bond een verga dering te Tilburg, onder voorzitterschap van den heer C. Koop te Scheveningen. De voorzitter deelde tmede, dat Z.D.H. de Bisschop van 's-Bosch, rector G. J- van de Hout tot geestelijk adviseur van den Bond had benoemd. De ZeerEerw. Z.G. heer Dr. J. van Beur den woonde de vergadering bij. Op 1. Jan. e.k. zal worden uitgegeven een bondsblad. Als titel wordt vastgesteld „Ons Orgaan", officieel weekblad van den R. K. S. B. Rector v. d. Hout deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, zoodra mogelijk een ambtenaar-propagandist te benoemen en d'eze met het werk voor „Ons Orgaan"'te belasten en zou gaarne zien, dat tot dien datum de belangen van dit blad, gezien' den berooiden toestand der kas', kosteloos worden behartigd. De secretaris is bereid, om vqrioopig de noodige werkzaamheden .te verrichten. Alle reclames en brieven, „Ons Orgaan" 'betreffende, moeten aan de Orgaancommissie gezonden worden, welke wordt samengesteld uit de heeren: K. M. Thomas, Scheveningen, voorzitter; G. Al ders Jr., Haarlem, secretaris; M. H. Ot- tenhof, Oldenzaai, P. Mooncn en H. Roos- tenberg, Tilburg. Het huishoudelijk reglement van R. K. S. B. wordt definitief goedgekeurd. Rector v. d. Hout, .zet uiteen de inrich ting der nationale Inkoop-Centrale met kringaansluiting en vraagt: Is de vergade ring bereid eene centrale Inkoopvereeni- ging te stichten? Onder applaus wordt hiertoe besloten. Een voorloopig bestuur der N. V. wordt op voorstel van het bestuur gekozen uit de h'eeren Krans, den Haag, voorzitter; H. A. Derks, secretaris, Jos. v. Zantbeek en L. Donders, Tilburg en A. Bos, Haarlem. Besloten wordt het maatschappelijk ka pitaal vast te stellen op millioen. Op voorstel van dr. v. Beurden wordt besloten het voorloopig bestuur te machtigen, de statuten der N. V. vast te stellen. Faillissementen. Geëindigd: J. van Wely, timmerman te Haarlem mermeer. aarlanoerveen: Verbotering. Onder Alphen namen we gisteren een bericht op, betreffende de Centrale Keuken. De mededeeling was evenwel bestemd voor Aarlanderveen, doch per abuis onder de .verkeerde plaats te recht gekomen» NIEUWVEEN. Hot Groene Kruis. Vrijdagavond 8 uu# werd de jaarvergadering gehouden in hei café Van Vliet van de afd. Nieuwveen—Ze* venhoven van het Groene Kruis. Aanwezig waren 4 leden van het bestuur en 3 gewone leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden onveranderd goedger. keurd. Door den penningmeester wordt re, kening en verantwoording gedaan over dö 2 afgeloopen jaren. De bescheiden worden door den Zeereerw. heer Pastoor Ten Ha, gen en den heer J. Konst Jr. nagezien eR in orde bevonden, waarna de voorzitter den penningmeester dank brengt voor zijn ac- curaat beheer en hoopt dat hij nog vele ja ren het ambt van penningmeester zal blij, ven bekleeden. De ontvangsten bedragen over 1915 f 172.10, de uitgaven f 152.42, ba tig saldo f 20.68. Over 1916: ontvangsten f 182.77%, uitgaven f 187.71%, nadeelig sal do f 4.94. Op het spaarbankboekje staal een bedrag van f 201.29 met gekweekte rente. Vervolgens lieeit de verkiezing plaats wegens periodiek aftreden van de heeren Slingerland en Augustinus, welke heeren met algemeene stemmen worden herkozen. Door den voorzitter wordt nog medege deeld dat door den heer Joha een bedrag van f 10 in de kas van- het Groene Kruis is gestort, zijnde de kosten van huisvesting van een pleegzuster ten zijnent, welke door hem niet in rekening werden gebracht en alzoo ten bate der kas komen. Bij de rond, vraag wordt door den lieer J. Konst ge vraagd of de contributie niet verhoogd kan worden. Door den voorzitter wordt geanfc woord, dia/t het steeds «aan de leden is ovety gelaten wat zij wenschen te betalen, deelt dat er vele leden waren die «zeker meer konden betalen, daar er zeer vele leden zijn die niets meer betaalden dan de min der gegoeden en dat 01* om deze reden ook nooit iets extra voor het Groene Kruis kan worden' aangeschaft of gedaan. Beproefd zal worden om dezen misstand to verbete ren, waarmede! genoegen wordt genomen. Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. De voorzit iet opent na lezing van 't gebed de vergade ring. De notulen werden gelezen en zonder wijziging goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit, afschaf- fing der kermis; b. van Ged. Staten, mei, dende dat benoemd is tot lid der Gezond, heidscommissie de lieer Le Coultre van Bo degraven; c. bezwaarschrift van J. Boeré tegen H. O. en verzoek'teruggave van te veel betaalden H. O. van T. J. Janmaat* morden in handen van de reclame commissie gesteld. Van het dagelijksch bestuur wordt een voorstel ingediend strekkende tot uitbrei ding der verordening op de H. O.; zal w'or-> den ingevoegd. Van Ged. Staten tot herziening jaarwed de onderwijzend personeel. Doch vaar de jaarwedden pas het vorig jaar waren her zien, bleef alleen het herlialingsonderwijfi over. Wordt besloten dit van 60 ct. tot 75 ct. te verhoogen. Verzoek van het hoofd der school en der onderwijzers om toeslag wegens duurte. Het dagelijksch bestuur adviseert om, wan neer duurtetoeslag wordt toegestaan, dit niet alleen aan het onderwijzend personeel rnaar ook dén secretaris en den gemeente werkman te gevert. Na eenige discussie wordt besloten om het hoofd der school en den secretaris elk f 100 en de onderwij zeres en gemeentewerkman elk f 50 to» slag te geven. Verzoek van Ter Reehorst tot weder in< nuring van de aschschuur; wordt toege» staan. Vervolgens wordt een voorstel ingediend tot regeling van den H. O. Waar 't vorige' jaar de Hr O. was verhoogd met 100 pet., gingen stemmed op, om, zoo 't kon, deze te verminderen. Doch waar nu aflossing en rente weer de post der distributie ver hoogt, kan van vermindering moeilijk sprake zijn, en w^ordt voorgesteld (wat door Ged. Staten is toegestaan) een leening aan te gaan voor 9 jaar, waardoor aflos sing zooveel minder wordt. Zal nu 40 ct per inwoner worden gerekend, de kosten daarboven zullen door de leening gevonden worden. De«ze regeling wordt met. alge meene stemmen aangenomen. Hierna wordt de begrooting 1918 ter ta fel gebracht. Op geen der posten wordt eenige aanmerking gemaakt. Alleen bij de post brandblusehmiddelen vraagt de heer Van Bommel of deze in goede orde zijn en of 't niet noodig is, deze eens te probee- ren, hetgeen de voorzitter toezegt. De voorzitter stelt alsnog voor de diepte der slooten in de kom der gemeente te ver minderen met. 10 centimeter. Indien mocht blijken dat dit peil niet voldoet, zal nader bepaald worden hoe te handelen. Hierna sluiting der vergadering. NGORDWIJK. Tentoonstelling. Zondag en Maandag werd alhier door de Vereeniging van 't Al lerheiligste Sacrament een tentoonstelling gehouden van de door haar leden vervaar digde kerk- en altaarbenoodigdheden. lir. waren in''t geheel ongeveer '130 groote en kleine stukken te bezichtigen, Zooals ka- suifels, stola's, ziekenbeursjes, enz. Zonder de afzonderlijke voorwerpen te bepreken, kunnen we in 't algemeen van dez® tea- I toonstelling zeggen, dat de groote ver schei- j donheid in de bewerking en de nauwkeu rige afwerking der voorwerpen ons duide lijk lieten zien, met welk een ijver cn vaardigheid de da-mes in 't afgeloopjen jaar de naald hebben gehanteerd. Ook op an dere plaatsen mochten we meermalen der gelijke tentoonstellingen «bezichtigen. En mogen sommige vereenigingen in groot? steden ons een grootere waarde laten zien in hoeveelheid van stof, vooral van ker kelijk linnengoed, de vereeniging van k*t kleine Noordwijk kan zich gerust meien met hare zusterverenigingen, wat betreft don ijver en den geipresteerden arbeid ba rer leden. Had de vereeniging* over rui mere middelen kunnen beschikken, had de tentoonstelling ons stellig nog meer laten zien. Moge de vereeniging. gÊ" steund door milde bijdragen, het nieuvtë

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2