fieeft niei slee'ds hetzelfde 'gewicht, de kwaliteit moet echter steeds goed zijn. zake de voedselvoorziening deelt het volgende mede: Het is voorgekomen, dat zelfrepara- Intusschen wordt er zooveel doenlijk tegen gewaakt, dat bij den verkoop van reparatieleder niet wordt geknoeid. Zoo is het niet geoorloofd, bij de verrekenifig met de ingeleverde bons zeker percen tage af te trekken voor het leer dat af valt. Daarmede toch is reeds rekening gehouden bij het bepalen van het stan daardgewicht. Heeft men een croupon van b.v. 5 K.G. ontvangen, dan moet ook van o K.G. bons naar het standaard- gewicht worden ingeleverd. In geen ge val mag afvallig leder voor distributie- leer worden verkocht. Daartegen zai streng worden opgetreden met gebruik making van art. 17 van het huishoude lijk reglement der Leidervereeniging, waarin bepaald wordt, dat men mis^ bruikmakende van de omstandigheden voortaan wordt uitgesloten van het ver krijgen van distributieleer. Ter voorkoming van stagnatie in de aflevering door verkeersmoeilijkheden1, overweegt het Rijksdistribuliekantoor de inrichting van ledermagazijnen in be paalde groote centra. Tot nu toe geschiedt alle. verzending; alleen uit het Rijksledermagazijn te 's Hertogenbosch. Kool. De termijn voor het vervoer van ver- Eche kool naar het buitenland zonder consent van de af deeling crisiszaken, is nader verlengd tot en met 31 dezer. -Papiercontract opg'ezegd. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Ne- 'derlandsche Bond van Papierfabrikan ten aan den Ned. Bond van Drukkers- patroons met 1 Januari het contract op gezegd. Kamerverkiezingen in 1918. De Christelijk Sociale Partij (heeft in bare te Utrecht gehouden vergadering de volgende candidaten gesteld voor de Ka merverkiezingen in 1918: Mr. Dr. A. R. van de Laar, te Gendringen; Ijl. A. JÉeuchenius, •arts te 'stGravenliage; Dr. J. van Dorp, pred. te Gendringen; J. J. Geitz, commies bij de belastingen te "s-Gravenhage; Dr. C. D. Cramer, directeur van de Diacones- eeninrichting te Utrecht. Het conflict te Tilburg.. Bij de Vrijdag van*"4 tot 8ya uur door Öe besturen mn den Fabrikantenbond en de arbeidersorganisaties gehouden confe rentie over het conflict in de textiel- tndstrie te Tilburg is nog geen resultaat verkregen. Tot voortzetting der bespre kingen Bullen deze week wederom, die be sturen bijeenkomen. Gemengde Berichten. Een vliegtuig Verongelukt. De te IJmuiden binnengekomen IJmuider mo torligger „St. Jacob" passeerde Woensdag 5 December in de vrije vaargeul hot wrak van een vliegtuig, oogTSischijnlijk een Zep pelin, van welke de schuitjes reee's waren ■afgeslagen. Het gevaarte dreef "half onder en half boven water. Personen werden niet meea- waargenome.n. Stopgezet. Wegens het uitblijven ".an kinabast-aanvoeren uit Java, eag de Ne- derlaindsche kininefabriek te Maarssen zich genoodzaakt een gedeelte van haar personeel te ontslaan. Indien niet spoedig verbetering intreedt, zal zij weldra het geheele bedrijf moeten stopzetten. Onder een muur. Zaterdagochtend is ln de Paulus Buysstraat te 'S-Gravenhage een muur omgevallen. Twee werklieden geraakten er onder, met het noodlottig gevolg, dat een van hen, een 28-jarige tim merman, de borst werd ingedrukt en hij overleed. De ander, een 40-jarig man, be kwam eenige kwetsuren aan rug en pols. Een raadselachtig geval. Omtrent het vinden van een lijk in een sloot te Kaar den, meldt men nog nader: In een sloot langs den Thierensweg te Naarden, welke weg druk begaan wordt, fceoft van Zondagavond-tot Donderdag- dagmiddag onopgemerkt het lijk gelegen van den sergeant Maandag uit Dieren, die te 4 uur uit genoemde plaats is ver trokken en te ongeveer 8 uur te Bus-sum is aangekomen, om zich verder naar zijn garnizoensplaats Naarden te begeven. Te Bussurn heeft hij nog e enig en tijd ver toefd, waarna men gezamenlijk naar Naar- den ie gegaan. Op genoemden Thierens weg is daarna, volgens het zeggen van eenige personen, een vechtpartij ontslaan tusschen hen en twee koks uit de infan te ric-k azerne. Hiervan was echter niets Ibeilcend vóór het lijk gevonden werd. Het hoofd lag ge deeltelijk boven het ijs met de kepi nog op, terwijl ook een arm boven het ijs lag. Op het lijk zijn geen uiterlijke sporen van geweldpleging aanwezig. Alleen een der oog en vertoond een blauw© plek, doch dit kan. ook door den val geschied' zijn. Een en ander beeft echter den majoor 'der maréchaussee te Naarden doen Le- 6iuiten de beide koks en den sergeant ln voorarrest te zetten. Maandag werd de sergeant Maandag vermist en het is wel bevreemdend, Bat genoemde personen niet onmiddellijk van •en en ander hebben kennis gegeven. Koftie-extract. In de Haagsche Crisis courant van tie vorige week vinden we het volgende recept voor eigengemaakt fcoffie-éxtract: In een ijzeren of geëmailleerde pan wordt 2^1> ons basterd-suiker op de vrije vlam al roerende donkerbruin gebrand, 'daarna wordt één onsi gemalen koffie toe gevoegd en naar verkiezing nogmaals ge- brand. De aldus verkregen massa wordt met V/3 liter kokend water gemengd, en- kelo minuten gekookt en de vloeistof door neteldoek gefiltreerd. Ongév'e'ér S h 4 theelepels van dit extract, gevoegd bij een kop kokende melk, geeft smakelijke koffie. SPORT. VOETBAL. D© uitslagen. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke afdeeling. Ie klasse A. Amsterdam: AjaxH. V. V. gestaakt. Den Haag: QuickHercules 03 H. B. S.—Haarlem 1-6 Utrecht: U. V. V.—Blauw-Wit .1—0 le klasse B. Hilversum: 't GooiS. V. V. 21 Schiedam HermesV. V. A. 2—1 2 e klasse B. Hilversum: Victoria—Olympia v 3—2 Bussum: Allen WeerbaarL. V. V. 02 3e klasse C. Utrecht: Voorwaarts IIU. V. V. III 01 Hercules IIHilversum UI 7—0 KORFBAL. Wegens het slechte weder zijn de vast gestelde wedstrijden niet doorgegaan. De wedstrijd D. V. D.D. :E. V. werd begon nen, maar niet ten einde gespeeld. STADSNIEUWS. Hst zilveren jubileum van het St. Elisabeth-gesticht. Zaterdag hebben wij met een enkel woord gewezen op de beteekenis van dit feest. Reeds eerder heeft in ons blad een kort overzicht gestaan van dg, historie der vijf- en-twintig jaren, waarin de Zusters in onze stad werkzaam zijn. Vérmeiden we in" aansluiting daarmede nog enkele bijzonderheden: De Overste uit het Moederhuis der Zus ters te Breda, Moeder Josephine nu nog algemeene Overste heeft 25 jaar geleden het gesticht op bescheiden voet opgericht. Sedert November 1909 bestaat het in zijn tegenwoordigen vorm. Moeder-overste was toen zuster Aloysia (thans te Lissc), die hier de werkzaamheden is begonnen met drie zusters, zuster Pacifique en zuster Willebrord (beide thans te Lisse) en zuster Helena (thans te Dongen). Achtereenvol gens hebben daarna het beheer over het gesticht gevoerd de Eerw. Zusters Pcrpe- tua, Barbara en Clara (alle drie overleden) terwijl thans zuster Odilia Moeder-over ste is. In het gesticht zijn nu niet^minder dan 63 zusters, van wie zes met de wijkverple ging in deze stad zijn belast (er zijn hier, zooals hekend, drie Katholieke Wijkgebou- wen) en één met die te Oegstgeest. De ver pleging in het gesticht eelf heeft zulk een groeten omvang genomen. dat~~slechts en kele zusters beschikbaar zijn voor de ver pleging in de gezinnen. Feest in een ziekenhuis oppervlakkig gehoord, lijken die woorden tegen elkaar te schrijnen, maar inderdaad is het zoo niet. In een Katholiek ziekenhuis toch, zoo als het St. Elisabethgesticht, wordt-het lij den der zieken gesteund door de berusting, worden de offers der zusters gedragen met blijheidZoo heersclit er altijd vreugde een vreugde, die het geheim is dergenen, die God dienen Toen wij gistermorgen het feestvierende ziekenhuis binnentraden, werd ons oog al onmiddellijk bekoord door een pracht van palmen en groen jin de grootsch-gebouwde vestibule. Het feest zou beginnen met een H. Mis. De helaas, veel te kleine kapel prijkte in een weelde van groen en bloemen. Te genwoordig waren hier de Algemeene Overste met hare Assistente, de eerw. Moe der-Overste en de drie zusters die bij de oprichting waren, de Moeder-Overste en de zusters van het gesticht, benevens de feest commissie, de heeren dr. Weebers, Duffels, Niemer en De Bruine Groeneveldt, en en kele genoodigden, o. w. wethouder Bols. De H. Mis werd opgedragen door den Hoogeerw. Heer Deken P. L. Dessens. De Veni Creator en de Gregoriaansche Misge zangen werden door de zilver-zuivere stern- men op een tot godsvrucht dringende wijze gezongen Na het Evangelie hield de Hoogeerw. Heer Deken De&sens een predicatie met die bijzondere welsprekendheid, waarmede Zijnhoogeerw. bij feestelijke gelegenheden het hart zoo diep weet te treffen. Uwe vreugde, aldus de gewijde rede naar, is mijn vreugde, uwe dankbaarheid Is mijn dankbaarheid. Zijneerw. herinner-- de er aan, hoe hij eerst als jong priester, later als pastoor het leven en werken van de Zusters van nabij heeft gadegeslagen, heeft medegeleefd. In het bijzonder dankt Zijneerw. God voor den zegen, dien Iïij aan al de goed-willenden in deze stad heeft ge schonken door het lichtend voorbeeld van de dienende naastenliefde en de geur van het Godgevallig leven der Zusters. De gewijde redenaar denkt allereerst aan de Zusters, die gedurende die afgeloopen vijf-en-twintig jaar hier hebben gewerkt en nu zijn overleden aan de ijverige dienst maagden, met schooven vol verdiensten te ruggegaan naar den Hemelschen Vader. Zijneerw. herinnert aan het kleine, nie tige begin van deze stichting en hoe deze in den loop der jaren is uitgebreid. Zoovelen als gij hier samenwerkt al dus de Hoogeerw. Deken zoovelen eijt gij onze medehelpsters in het groote werk van de heiliging der zielen. Uw voorbeeld en arbeid predikt dat groote gebod, dat dub bele gebod van liefde tot God en den naas. te. Ik begroet vol vreugde de toekomst. De eeerbiedige genegenheid en waardeering moge altijd uw deel blijven altijd mogen gij hier blijven als dienende engelen van Gods Barmhartigheid. Moge de wonderba re vruchtbaarheid van Gods Kerk voortdu rend uitschitteren en telkens uwe rijen versterken met nieuwe Kruisdieldinnen. De Hoogeerw. Deken eindigde met een woord van opwekking en vermaan. Als Paulus tot de geloovigen van Philippi, zoo richt Hij zich tot de Zusters met de woor den: Carissimi, gaudium meum et corona mea sic state ifi Domino, mijn beminde zusters, mijn vreugde en mijn kroon, staat zoo vast in den Heer. Staat vast in dat heilige en hemelsche leven,waartoe de Heer u heeft uitverkoren, staat vast ln dat diep- ootmoedige en reine leven. Veel genaden hebt gij noodig om met de bedrijvige Mar tha u te bekommeren over veel zaken en met de godvruchtige Maria neer te zitten aan Jezus' voeten. Gij hebt willen volgen den Goddelijken Bruidegom met de door nenkroon. Blijft Hem getroww, Hij zal het u beloonèn. Met den wensch, dat de vrede des Hee ren steeds moge neerdalèn over het Huis en al zijne bewoners, besloot de gewijde rede naar zijne ontroerende predicatie. Na de H. Mis.vereenigden Zusters, Feest commissie en de enkele genoodigden zich in de met groen en bloemen versierde ont- vang-kamc-r. Hier prijkte reeds een schat van de schoonste bloemen, dow dankbare patiënten, oud-patiënten of vrienden der Zusters aangeboden. De voorzitter van de feestcommissie, de eeergcl. heer dr. Weebers, nam het woord. In een rede, schoon van vorm en inhoud (welke, naar wij hopen, nog wel in druk zal verschijnen) schetste hij de wording en de geschiedenis'van het Gesticht. In onze stad werd lang reeds de behoefte gevoeld aan een inrichting als Hopital Wallon, waar de patiënten verpleegd kun nen worden. Door bemoeiingen van Mgr. Bots, de toenmalige Deken, hebben zich in 1892 de Zusters uit Breda hier gevestigd. 6 Jan. 1893 werd de eerste patiënt bui tenshuis verpleegd, 28 Maart 1893 de eerste patiënt in huis. Spr. ging vervolgens de geschiedenis van de inrichting-na. In 1907 werd het' besluit genomen een nieuw ziekenhuis te bouwen onder de architecten Bautnan uit Breda en v. d. Laan uit Leiden. 9 Nov. 1909 is dat nieuwe geboiiw in gebruik genomen. Later is er weer bijgebouwd, de z.g. Mariabouw, en tengevolge van den oorlog "moest helaas de verdere Bóuw wachten. Spr. bracht een eer^-saluut aan de Zus ters voor het werk der wijkverpleging (waarmede zich ces zusters te Leiden heias ten). Dit werk rekende spr. onder de meest nuttige instellingen in deze stad. De zus ters der wijkverpleging hebben een veilig pad gebaand voor het nonnegewaad langs donkere grachten en in de achterbuurten. Spr. memoreerde vervolgens dat er in het afgeloopen jaar in het gesticht 400 ope raties hebben plaats gehad, 970 patiënten in huis zijn verleegd en 50 buitenshuis, en dat er niet minder dan 6000 verrichtingen van allerlei aard hebben plaats gehad in de polykliniek-kamer. In treffende woorden herdacht spr. de overleden zusters. Hartelijke woorden van gelukwensch richtte spr. tot de Algemeene Overste, Moe der Josephine. Ten slotte deelde spr. mede, dat eich een commissie heeft gevormd, welke gelden heeft ingezameld om het gesticht een kapi taal aan te bieden, van wplks rente een vrijbed kan*worden bekostigd. Deze com missie, bestaande uit vier doctoren, heeft zeer veel hulp ondervonden van mevr. Jongmans. Een bekende vriend der zusters hier ter stede heeft een vorstelijke gift ge schonken. Maar van alle zijden is bijgedra gen; ook het penningske .der weduwe is gestort. (Het bedrag voor het vrijbed be draagt ongeveer f 7000.) Ook biedt spr. den zusters aan een nieuw harmonium voor de kapel en als souvenir een Album met de namen der schenkers (waarin een zeer artistieke oorkonde van de hand des heeren H. J. Hendricks te 's-Graven hage). Spr. hoopt, dat het kapitaal, nu aange boden, moge aangroeien om meerdere vrij- bedden veor arme zieken te kunnen op richten. Na deze zeer sehoone toespraak was de officieele plechtigheid ten einde. Van de gelegenheid om te komen geluk- wenschen tusschen 2 en 4 uur 's middags werd een overdruk gebruik gemaakt. Ten duidelijkste bleek de algemeene waardeeiing, waarin het gesticht zich mag verheugen. De bewoners van de Hooigracht, cok niet-Katholieken, hadden de aardige atten tie de vlag uit te steken ten teeken van sympathie voor de feestvierende zusters. R. K. Vereeniging van Jongemannen uit den Middenstand. Een buitengewoon, groot getal jonge mannen uit den burgerstand niet slechts uit Leiden, doch ook uit de om geving had gehoor gegeven aan .den oproep van het Hanze-be stuur en waren gekomen in „Place Royal", Noordeinde, om daar te hooren hot opwekkend woord van pater Borromeus de Groeve, dat ten doel had de oprichting van een R.-K. Ver eeniging van Jonge mannen uit den Mid denstand. Aanwezig was de geestelijke adviseur ■van „De Hanzie", de welcerw. pater Zuid geest, het bestuur van „De Hanze", de voorzitter van de R.-K. Jongemannen- vereendgng uit 's-Gravenhage, de heer De Brabander. Na een inleidend wiord' van tien voorzit ter van „De Hanze", de heer '1%: Steijn- man, die de vergadering leidde, verkreeg die spreker, pater (Borromehs, het woord. Bpr. verklaarde, gaarne te willen mede werken aan 'de oprichting van een R.-K. Burger-Jongel ingen-Vereen i g ing. Bij de massa is in onzen tijd een grootere ernst gekomen. Wercldsche en lichtzinnige vreugde is beperkt en gebonden, zoodot de geestkracht vrijer kan uitgaan. Bpr. ontveinst zich echter niet de moei lijkheden vam zijn taak. Over den vorm van organisatie, over de statuten der op te richten vereeniging moeten de betrok kenen zelf van gedachten wisselen. Spr,. zal uiteenzetten de noodzakelijk heid van een R.-K. organisatie voor jonge mannen uit den burgerstand. De innerlijke waarde van zulk een ver eeniging wil e.pr. aantoonen. Een waarde van tegenweer en een macht van aanval bezit ziuik een organisatie. Tei doel heeft zulk een vereeniging, haren leden de kennis te schenken, noodig voor hen als staatsburger, op godsdienstig, o economisch en sociaal gebied'. Die kennis heeft de jonge man noodig als tegenweer tegen zichzelf. De knaap gaat ongemerkt naar zijn jongelingschap. Om man te worden in geestesleven moet er een proces worden afgewerkt, vol van geweldige kracht. Zijn kennis wordt be grip, de drang naar waarheid soliokt hem, zijn gemoedsleven wordt onstuimiger, de trots kan boosaardig, worden, de weemoed kan hem wispelturig maken, zijn wil kan in opstand geraken. Hij staat voor drie wegen: gemakzucht, lichtzinnigheid fcn een geweldigen geestesstrijd tengevolge van hoogmoed'. Allen hebhen in eigen hart een zwaren strijd te voeren. Heel hun vorming tot mensch, tegenover den staat, do maat schappij en hun omgeving, staat op het spel. Een jongemannen-vereéndging geeft den denker gezond voedsel, den zoeker licht en kien dwalende leiding. Behalve inwendige gevaren zijn er uit wendige gevaren. Er is een schijnbaar sterke kracht en een Schijnbaar zwakke kracht, die den jongeling aanvalt. Op den leeftijd ttisschen 17 en 30 jaar verliezen wij er veel voor dsn godsdienst. Hoon, Verachting, hijtende spot moet de jonge .man verduren oan zijn geloof, om zijn waarheid op, kantoor of fabriek of in gezelschappen. Men wil verbranden wat hij heeft aanbeden ©n aanbidden wat hij heeft. 'Het ongelpofr :.öf het komt tusschen de fijn-gepoetste tanden uit van het libera lisme óf uit den vloekenden mond van het socialisme, het is een' groote macht. Dit is de aanval uit de valsche theoriën. Er is ook een aanval uit de practijk. De wereld dringt het idee op, dat snen slecht moet zijn om groot te wezen. Ongeloof en wetenschap gaan samen op de leerscholen; ongeloof en liefde vereenigen zich in de vrijmetselarij; ongeloof en ©port zijn te zamen op de sportterreinen; ongeloof en handel zijn vereenigd op de beurs. - In een organisatie zal de jonge man zich tegen dezen aanval kunnen wapenen. Hij zal b.v. leeren, dat eeu groot zwendelaar ©en dief blijft, al fonkelen ea* ook groote ringen aan zijn vingers. Een andere aanval heeft de jonge man te duchten van de zijde der vrouw. Er kan zooveel goeds van de vrouw uitgaan. -Dé vriendin van de vijandin is miet altijd van elkaar te onderscheiden. De vrouw kan in bondgenootschap werken met de machten in de ziel van den jongen man zelf. De -vrouw mikt niet op het. geloof, maar op- de zeden, waarop het geloof steunt. Een gevaar van lichtzinnigheid, van passie en van ongeoorloofde liefde ligt in het onbe'he6rscht zoeken naar de vrouw. Al degenene, die hun geloof hebben ver laten, hebben eerst het hart bedorven ge had. Spr. ontwikkelt de drie bovenge noemde gevaren. Een vereeniging, als wij bedoelen,bezit hier weermacht tegen. Een hoogere waardeering van de geestelijke en zedelijke grootheid van het Katholieke hu welijk moet den jongemannen worden bij gebracht. Daar wordt gevormd een Roomscli fatsoen en Katholiek eerbesef, dat ter hulpe komt aan de veronderstelde bovennatuurlijke middelen van den gods dienst. Niet alleen als weermacht tegen de ge varen voor het geloofsleven van den jon gen man, maar ook als een macht van aanval dient de organisatie. Wij moeten het Slagzwaard zwaaien van actie ter verovering. Wij moeten leeren spreken ter verdediging van ons geloof. Een jongemannen-vereeniging zal schep pen nieuwe kansels op kantoren, werk plaatsen, enz. Het woord moet gesteund worden door doelmatige actie. Als al de Katholieke sociale actie er eens miet was, dan zouden er honderdduizenden Katho lieken minder zijn. Wetenschap en liefde en geestdrift ven onze Roomsche jnnge- lingi&chap moeten de Katholieke sociale actie opvoeren. De ouderen kunnen tioor de jongeren tot actie worden gebracht. Met een geestdriftige peroratie om een vereeniging van R.-K. jonge mannen op te richten, besloot epr. zijn luid toege juichte rede. Er ontspon zich nu nog een korte dis cussie over het karakter der te stichten vereeniging, waarbij de «preker, pater Zuidgeost ©n de Voorzitter, de heer De Brabander, de verlengde toelichting geven. Pater Borromeus huldigde het bestuur van „De 'Hanze" voor het genomen initia tief, terwijl de voorzitter in welgekozen woorden pater De Greeve dank bracht. Het verblijdend resultaat was, dat zich ongeveer tachtig der aanwezigen uit Lei den en naaste omgeving als voorloopig lid opgaven. Een voorloopig bestuur w&rd gekozen, (bestaande uit de 'heeren J. Bo- kern, J. Hollants, J. Pollman en C. Schinok. Spoedig zal weer. vergaderd worden tot bespreking der werkwijze van de jeugdige organisatie. Studenten-almanak In den bekenden grijs-blauwen band, aan de voorzijde versierd met den zilveren academischen pijlenbundel, is heden yer- echenen en rondgedeeld de 104de jaargang van den Leidschen Studenten-almanak. Behalve de gebruikelijke kalender-aan wijzingen bevat het ongeveer 500 bladzijden dikke boekdeel ook ditmaal naamlijsten van hoogleeraren, studenten en personeel aan instellingen van universitairen aard verbonden.alsmede opgave van inrichtin gen met academisch onderwijs in verband etaando, Studentengezelschappen, corps verslagen en dergelijke. Verder wbrdt mededeeling gedaan van de afgelegde examens in den afgeloopen jaarkring, waaruit o. a. blijkt dat de vol gende prornotiën hebben plaats ghad, t. w.: 58 in dé rechtswetenschappen, van wel^e G op academisch proefschrift en de overige op stellingen; 1 in de staatswetenschappen; 8 geneeskunde; 1 klassieke letterkunde; 0 Nederlandsche letterkunde; 2 wisr en na. tuurkunde; 1. wis- en eterrekunde, 1 schei kunde en 1 godgeleerdheid. 28 candidaten werden tot arts bevorderd en 19 tot semi- arts. Een vrij groot deel in den kalender is aangevuld met mengelwerk in meer of minder gelukkig proza en proea, terwijl het litterair gedeelte wordt besloten met 't onvermijdelijk welgekruid mixed piekle. De aanwijzing van de jaargetijden in den tijdsaanwijzer is verlucht met inder daad zeer fraaie artistieke teekeningen, terwijl verder het boekwerk is verrijkt met de beeltenissen van den rector-magnl- ficus Dr. G. Kalff en van wijlen prof. Ch A. Opliuijsen, de laatste in den loop van dit academiejaar door den dood aan. zijn familie en de wetenschap ontvallen. Ook" de welgelijkende conterfeitsels der leden van het Collegium van het StudencorpSr worden er in aangetroffen. Het getal studenten, Inbegrepen dt- thans ingeschreven rrbvitii, bdraagt 1804, t. w. 96 in de godgeleerdheid, onder welke 15 dames-studenten; 683 in de rechtsge- leerheid (67 dames); 414 in de geneeskunde (36 dames); 222 in de wis- en natuurkunde (70 dames); 222 in de letteren en wijsbe geerte (100 dames); 167 Indologen. Van dit eindcijfer der studiosi, 1804, cijn er 833 metterwoon buiten Leiden gevestigd. De collecte, gisteravond gehouden in 'de kerk van O. L. V. Hemelvaart, voor de R.-K. Parochiale- w'eezen, na een lief dadigheidspredikatie Qtior den Weleerw Heer B. Timp, kapelaan te Dordrecht, heeft opgebracht m:et inbegrip van de gistermorgen onder ,de H. Diensten daarvoor ontvangen giften, de som van f 462.12. Bij den eersten penningmeester van bet Steuncomité ingekomen: van: F. D, f 25; Dr. W. R J. f5; H. \V. B. f3; Wed. P. v. C. f 10; J. M. R. f2.50; N. N. f 1; L. D. W. M. f 5Ó0: totaal met onze vorige opgave f 11.364.14. Uit de OiïicfevsBig ALPHEN. R.-K. Kiesveresniging. Gisteravond vergaderde de R.-K. kiesver. „Rec'ht qn Orde", in verband met de Dinsdag a..ét- te houden verkiezingen voor den nieuw en Raad dezer gemeente. Met den Christelij- ken groet opende de voorzitter, de heer V'lasman, deze bijeenkomst en constateer de uit de talrijke (opkomst, de ernst der komende verkieizingen, waarna hij alle aanwezigen, inzonder den zeer eerw. heer Deken en de beide weled. heeren Kape laans, (hartelijk welkom heette. Na enkele mededeelingen, gaf de voorzatter ter voor lichting van de aanwezigen een duidelijke uiteenzetting van den komenden veikier zingsstrijd, waarna hij allen krachtig op wekte, om.volgens hun Katholiek beginsel .slechts alleen hun stem uit te brengen op de twaalf candidaten, gesteld door de ge zamenlijke rechtsche partijen. Van _de gelegenheid tot het stellen van vragen wérd door vele aanwezigen op geanimeerde wijze gebruik .gemaakt. Bij het bestuur gaven zich voorts verschillende personen op vbor het verrichten van propaganda- werkzaamheden bij de a.s. verkiezingen. Aan het einde der vergadering wees de zeer eerw. Deken de aanwezigen vooral op den plicht, die zij te vervullen hebben bij de a.s. verkiezingen. Zijneerw. schetste ver volgens de eenheid der Rooxnsehe kerk en legde vooral nadruk op den strengen plicht voor ieder, die eenheid te'bewaren en hiervan ook folijk te geven, door bij (le a.s. verkiezingen te stemmen op de twaalf gestelde candidaten. Na een dankwoord van den voorzitter sloot deze hierna op de gebruikelijke wijze de vergadering. Ongeval. Gp den heek van de Raad huisstraat werd Zaterdagmiddag door twee jongens met een handwagen i en groote étalagêruit ingereden van het al daar gevestigde modemagazijn van de Bosch Quant. Naar wij vernemen, dekt verzekering de echade. Centrale keuken. Het levensmiddelen- bureau alhier deelt mede, dat (de inwoners dezer gemeente met ingang van heden ge bruik kunnen maken van de Centrale keu ken te Alphen, en de bonnen ter verkrij ging van warme spijzen aldaar kunnen worden afgehaald. LESMUIDEN. Goede vangst. Door den jager Th. v. d. V. werden Zaterdag in de Poel 3 wilde «wanen geschoten, terwijl in 't begin der week ook een exemplaar door hem werd buitgemaakt. Voorwaar een mooi buiten kansje voor deeen jager! Diefstal. Terwijl de fiets van den land bouwer O., welke,zich bij smid B. bevqnd, even onbeheerd langs de straat stond, werd een zoo goed als nieuwe lantaarn ontvreemd. Gezcnken. Van den metselaar Van B., welke in zijn vaartuig eenige iepen hoo rnen in de Drecht wilde vervoeren, is het vaartuig gezonken. Ongetwijfeld zal t veel moeite kosten 't vaartuig weer boven U brengen, daar de Drecht daar zeer diep is. LISSE. Neri. R.-K. Volksbond. Men veTzookt ons, de leden van onze Volksbond-afdee- ïkig langs dezen weg even aan te sporen vooral de morgen(Dinsdag)avond te houden halfjaarlijksche vergadering te bezoeken, waar zeer actueele punten ieders gewaar deerde belangstelling en medewerking eischen. Eene afdeeling als de onze m&t haar ruim 400 leden, welke in activiteit voor geen grootere afdeëling behoeft onder te doen, moet kunnen hogen op een uit- ©tekénd vergaderbezoek. Daardoor toonen we ook onze waardeering voor de werk zaamheden van het bestuur, hetwelk sleede voor do bolangen der leden op de Lre* staat.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2