Se gewenschte overeenstemming geleid, daar de „Nieuw-Amsterdam." ook passa giers vervoert. De „S c h 3 4 7". De reederij J. J. van der Zwan te Sche- veningen deelt mede, dat zij als eigena resse van de ,,Sch. 347 Adriaan", een der drie naar Harwich opgebrachte haring- loggers, van het ministerie van Buiten landsche Zaken de mededeeling ontving, dat volgens telegrafisch bericht de beman ning der opgebrachte vaartuigen in wel stand verkeert, dat voor voeding en brand stof gezorgd wordt, doch dat zij het schip niet mogen verlaten. De firma Van der Zwan voegt aan haar mededeeling toe dat het h. i. van belang zou zijn indien reederijen aan dergelijke officieele mededeelingen in het bijzonder de bemanning betreffende publiciteit ga ven, omdat daarmede niet alleen aan de betrokken familieleden, die in ongerust heid verkeeren, een zeer groote dienst wordt bewezen, doch tevens het bewijs wordt geleverd dat door het betrokken mi nisterie inderdaad voor de directe en in directe belangen der reederijen wordt ge waakt. Opgebracht Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft uit Londen bericht ontvangen, dat de vischlogger „Willem Cornelis", Katwijk 16, naar Harwich is opgebracht. De be manning is wel. Minister Loudans's beleid. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Buitenlandsche Zaken ontlee- nen wij, dat sedert geruimen tijd met Amerika onderhandelingen worden gevoerd over het weigeren van bunkerkolen aan een zeventigtal schepen in Amerikaansche havens. Van Amerikaansche zijde worden als contra-praestatie voor het leveren- van bun kerkolen diensten van de Nederlandsche schepen verlangd. Het stadium, waarin de onderhandelingen thans gekomen zijn, wettigen de verwachting, dat binnenkort een oplossing gevonden zal worden. Het antwoord van den minister op de vraag van het lid der Kamer Dresselhuys betreffende het vredesinitiatief van den Paus, is inderdaad door den minister met. zijn ambtgenooten be sproken en gaf de meening van het kabinet weer. Dat bijzondere stappen ter onder steuning van de edele pogingen van den Heiligen Stoel het beoogde doel niet zou den hebben gediend en dat de regeering verstandig deed zich van medewerking te onthouden, blijkt reeds uit het zeer ver schillend onthaal, dat die pogingen bij de verschillende partijen ontmoet hebben. - Omtrent de kol-envoorziening deelt de minister mee, dat de Duitsche re geering een extra levering ineens van 50,000 ton en een verhooging van de raaan- delijksche levering met 30,000 ton tot 1 April heeft toegezegd. Men moet hierbij in het oog houden, dat de levering van kolen uit België bijzondere worden verkregen. Met het crediet zal hier mede rekening worden gehouden. Het is den minister aangenaam te kun nen melden, dat de Britsche regeering thans haar verontschuldiging heeft aangeboden voor de neutraliteitssc hennis op 16 Juni j.l., (toen binnen onze territo-. riale wateren Duitsche schepen waren be schoten en weggevoerd en talrijke projec tielen op Nederlandsch grondgebied waren gevallen) en de schade zal vergoeden. Zij voegde hieraan toe, dat het uitblijven hier van aan een verzuim harerzijds was te wijten. Den minister ontbreken op dit oogenblik volledige gegevens om te beoordeelen of de stappen, welke hij gedaan heeft ten be hoeve van de naar Duitschland gedepor teerde Belgen, het beoogde doel ten volle hebben bereikt. Op 11 Juli 1.1. waren van 4197 Belgen, voor wie stappen waren ge daan, 2853 teruggekeerd. Intu-sschen deelde de Duitsche regeering mede, dat van 15 Juni hl. af alle naar Duitschland gevoerde Belgen naar hun va derland zijn teruggevoerd. Diegenen, wel ke thans nog in Duitschland vertoeven, hebben verklaard, dat zij niet naar België wenschen terug te keeren. Bommen op Terneuzen. Uit Sas van Gent meldt men nader d.d. gisteren: Nadat de inwoners om twaalf uur wa ren verontrust door het geluid van een vlieger, wat in den nacht hier nu niet tot de prettigste gewaarwordingen kan wor den gerekend, werd! heel Saö van Gent tegen half vijf opgeschrikt door het ont ploffen van twee bommen. Hedenmorgen bleek, dat deze waren neergeworpen uit een naar het zuiden gaand vliegtuig. Schade is niet aange richt. Een enkele telefoondraad knapte af, maar de gaten, resp. 1.5 en 0.75 M., met ongeveer 80 en 50 c.M. diepte, bewezen de kracht van de projectielen. Een ander kwam neer 1300 en 2000 M. van de kom der gemeenlQ. De sterke, in de nationale kleuren geschilderde lichten van de sui kerfabrieken, welke laatst en in volle wer king waren, hebben dus niet geholpen. Onmiddellijk na de slagen was alle licht gedoofd. Om half vijf hedenmorgen vloog zeer laag een vliegmachine over Axel. Twee ontploffingen werden gehoord. Boven ,,De Stuiver" (gemeente Sas van Gent), 300 M. van de grens, had gister morgen 5 uur eem ontmoeting plaats tui»- pchen twee vijandelijke vliegtuigen, welke elkander met machinegeweren beschoten. Geen kaas te krijgen! In eoai circulaire van de Kaasvereeni- ging wordt herinnerd aan de ministerieele beschikking, waarbij nieuwe maximum prijzen voor kaas worden vastgesteld. Vooraf was het bestuur dienaangaande niets bekend en sedert fis het bestuur ge bleken, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, het geheele distributie systeem Voor kaag naar aanleiding van' deze/ beschikking te wijzigen. Waar wij ten aanzien van deze wijziging der distributie geen voldoende inlichtin gen konden ontvangen aldus het be stuur hebben wij ons genoodzaakt ge zien, in overleg met de Rijkscommissie van Toezicht, de Centrale pakhuizen te sluiten, zoodat voorloopig geen kaas ge distribueerd kan worden. De distributie kan natuurlijk niet eerder hervat, worden, dan nadat ons is medegedeeld, hoe de re geering de distributie in overeenstemming met bovenbedoelde beschikking wenscht te regelen. Kaarsen. De Minister van Landbouw heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gericht: In aansluiting aan mijn circulaire, waar bij u opgaven werden verzocht in ver band met een nieuwe regeling voor de toewijzing van kaarsen, schemerlichten e. d. voor de maanden November en De cember 1917, deel ik u thans mede, dat voor de nieuwe toe/wijzing ten behoeve der verlichting in de periode 1 Jan.1 Maart 191S1 geen nadere opgaven behoeven te wor den verstrekt, aangezien de toewijzingen op dezelfde grondslagen zullen berusten ajs die der voorafgaande twee maanden. Mochten bij u bezwaren bestaan tegen het ontvangen van een gelijke hoeveelheid, als die welke u de voorafgaande maal is toegewezen, of mochten naar uwe mee- ning bijzondere redenen bestaan deze hoe veelheid te wijzigen, dan verzoek' ik u een en ander vóór 15 December ter kennis te brengen van de „Tcewijzingscommissie vóór Kaarsen en Schemerlichten en derge lijke, Parkstraat 103, 'e-Gravenhage." yan hen, d^e op dien datum aan ge noemde commissie geen bericht hebben gezonden, wordt aangenomen, dat zij de ontvangst van éen hoeveelheid, als die voor het tijdvak 1 November 19171 Jan. 1918 toegestaan, ook voor het tijdvak. 1 Jan.1 Maart wenschen. In enkele gevallen, waarin aan de Toe wijzingscommissie nader is gebleken, dat^ de indertijd toegestane en verzonden hoe-" veelheden te hoog zijn geweest, doordat de aanvragen indertijd te ruim waren be rekend, zal genoemde commissie zich ver plicht zien, een kleinere hoeveelheid dan voor de voorgaande periode toe te "wijzen, van welke afwijking de commissie de be treffende burgemeester© in kennis zal stellen. Verwarming van treinen. Naar het „Centr." verneemt, bestaan ér plannen om binnenkort over te gaan tot verwarming van treinen. Kolenschaarschte. Naar wij vernemen, heeft de firma Van den Bergh Krabbendam, te Tilburg, giste ren haar fabrieken moeten stopzetten we gens gebrek aan steenkolen. Hierdoor zijn 900 arbeiders werkloos geworden. De N. V. Wollendekenfabriek Nederland 6top gezet. De Maatschappij de Betuwe, te Tiel, meldt ons, ter verbetering van een bericht in ons blad, dat het aantal ontslagenen 17 man bedraagt, behoorende tot het' losse personeel. Verder is er géén sprake van dat Zaterdag a.s. opnieuw personeel ont slagen zal worden, te meer niet, daar mén iederen dag kolen wachtende is. Het stopzetten van het motorverkeer. De „Tel." verneemt ten aanzien van het stopzetten van het motorverkeer, dat het rijverbod voor geneesheeren is opge heven. De doctoren zullen door een schrij ven van de Toewijzingscommissie voor benzine daarvan in kennis worden gesteld. Herziening bezoldiging bij land- en zeemacht. Bij Kon. besluit van 5 dezer is ingesteld een Staatscommissie, met de opdracht te onderzoeken in hoeverre de bezoldiging van het militair perspneel van land- en eee- macht bij eene behoorlijke werkverdeeling aan billijke eischen voldoet en in hoeverre daarin wijziging zal dienen te worden ge bracht, en zijn in de commissie benoemd: tot lid en voorzitter: A.W. F. Idenburg, oud-minister van koloniën, oud-gouvemeur- generaal van Nederlandsch-Indië; tot lid en onder-voorzitter: F. W. N. Hu- genholtz, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en C. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer der, Staten- Generaal; tot lid en algemeen secretaris: P. J. Raaymakers, oud-secretarisgeneraal van de Rijksverzekeringsbank. Tweede Kamerverkiezing. Gisteren zijn candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Rotterdam II (vacature-H. Spiekman) de heeren D. de Klerk (U.-L.), Dr. W. van Ravestein Jr. •(S.D.P.) en A. B. da Zeeuw (S.'D.A.P.) Een vrouwelijk Kamerlid? Naar de ,,N. Crt." meldt, i<S mevrouw Boisevain-Pijn appel varn Unie-Lilb. zijde udtgenoodigd een Kamer-carididatuur te aanvaarden, doch heeft zij gemeend daar voor de eerstvolgende periode te moeten bedanken. Mevrouw iBoissevain is niet bij een politieke partij aangesloten. Amerika eti de neutrale». Men schrijft van boord van de zoo pas binnengdkomen „Tromp" een uitvoerig epistel aan de „N. R. Ct.", waaraan het volgende is ontleend: „Hr. Ms. "Tromp" arriveerde na een tot zooverre voorspoedige reis op den len Nov. j.l. uit Colon te New-York', en bleef daar tien dagen. Op de Hudson-rivier la gen toen 53 schepen van de Nederlandsche (handelsmarine ten anker. Om de meest •uiteenloopendo redenen -waren zij daar binnengeloopen in den loop der maanden. Maar zonder onderscheid, en zonder uit zondering, en zonder behoorlijke opgaaf van 'redenen, werden zTJ daar, zooals be kend, door het Amerikaansche gouverne ment vastgehouden. Er waren er onder, die New-York hadden aangedaan, alleen om er de pasagiers af te geven, en vol doende van kolen voorzien, en geheel ge reed waren om uit te varen. Maar de daartoe vereischte vergunning verkregen zij niet. Er waren er met uitsluitend la ding van het Belgian-Reliéf-Committóe; er waren er met niets dan graan voor de Hol- landsche regeering, voedsel voor het neu trale Nederlandsche volk. Geen werd los gelaten." „Te New-York lagen ook, gereed om weggehaald te worden, de voor het Neder landsche leger zoo hroodnoodige mitrail leurs, en de patronen, die gekeurd, ge kocht, en betaaJd zijn, dus ook al weer eigendom van onze neutrale regeering, maar Amerika geeft de uitvoervergunning niet! Evenmin als voor de voor het Neder landsche volk zeker even hroodnoodige ge weldige hoeveelheden regeeringsgraan, die, ook gekocht en "betaald, daar nu lig gen te rotten, in schepen en lichters. Ne derland heeft daar nu al een verliespost aan te boeken, van den omvang van een royale Nederlandsche oorlbgsleening; en de millioenenschade groeit steeds aan." „In New-York is een vereeniging van ge strande Nederlanders opgericht om op te komen voor de belangen van de meer dan drie honderd ongelukkigen, die daar in zo oonaangenome positie, en vrijwel zon- aoo onaangename positie, en vrijwel zon- opgesloten. Een 17-tal hunner werd, be halve genoemde heer van Vollenhoven, nog door de „Tromp" meegenomen. Het schip was seeds met een belangrijke overbevol king uit Indië vertrokken. Boven de nor male bemanning namelijk, weiden een groot aantal zieken en ziekeüjken en af- gekeurden, uitgedienden, en wegeng wan gedrag ontslagenen, en menschèn, die door de bijzondere tijdsomstandigheden ver over hun tijd in de tropen gebleven waren, om tot herstel van gezondheid noodzakelijk haar Nederland terug moes ten, door Ilr. Ms. „Tromp" meegenomen, zoover als er maar eenigszin© ruimte voc-r gemaakt ken worden. Op San Francisco, en te New-York deserteerden echter 26 manschappen en 2 onderofficieren, aange lokt door de goede arbeidskansen. Deze schijnen n.I. vooral gunstig, sedert zoovele mannien in Amerika uit hun wenk worden gehaald, om zich in de modder der Engel- sche loopgraven voor een hun vrijwel on verschillige zaak te laten vermoorden." Het R.-K. Centraal Prcpaganda-bureau. Het bureau is aan het werk gegaan én begonnen zich te verzekeren van de noo- dige medewerking. Sdiitterend ie het resultaat geweest van den oproep, die ondergeteekende tot Ka merleden, journalisten, e. a. richtte. Voor het op te richten R.-K. Propagan- da-orgaan, dat 1 Januari a.s. voorloopig met een oplaag van 100,000 exemplaren zal verschijnen, hebben (op aanvrage van het bureau niet minder dan vier-en-veertig Jr,^veêmrgo?(p6^'ltóa"varf^ihet l>lad kan men dus verzekerd zijn, want niet alleen onze meeste Kamerleden, maar ook, wij mogen wel zeggen, de geheele R.-K. journalistiek, heeft zich bereid verklaard. Bovendien zal binnenkort een lijst van sprekers worden gepubliceerd, welike nog niet voltallig is, doch reeds een 26-tal namen bevat van onze meest bekende Ka merleden en Propagandisten, die voor den komenden verkiezingsstrijd hun tijd en krachten disponibel stellen. Zeer spoedig hoopt het bureau'in bro churevorm uit te geven de rede van Mgr. Dr. W. H. No-lens in de Tweede Kamer bij de Staatsegrooting gehouden. Het bureau functionneert. Er zijn plannen genoeg in voorbereiding, welke een vruchtdragende- octie en propa ganda in de kiesdistricten zullen ten goede komen. En ze zullen worden uitgévoerd.... indien men ons den noodigen siteun wil schenken. Ons propaganda-adres is: B. Th. de Wolf, Gpui 22, Amsterdam. Gemengde Berichten. Ergerlijke dierenmishandeling, Be Nederlandsche Vereeniging tot bescher ming van dieren ontving mededeeling, dat te Schagen procesverbaal werd opgemaakt ter zake van het gedurende 34 uren achter volgens op den openbaren weg laten ver blijven van twee aangespannen trekhon den, zónder deze dieren voedsel of drin ken te verstrekken. De Vereeniging vraagt of d-e delinquent wederom vrij zal uitgaan. Hot strand te Qostvoorne. Door Be jongste vloeden is weer een deel van de duinen te Oostvoorne weggeslagen, zoodat men, er lang© wandelend', die steil boven het strand ziet oprijzen. Was de afstand van de twee groote hotels op de duinen tot den duinrand door den vloed van 13 Januari 1916 tot zeven meter verminderd, thans bedraagt die afstand nog een drietal metere. Wel zijn die hbtels stevig gefun deerd, ma/ar het gaat er voor de bigenaar© minder aangenaam uitzien, hoewel er voorloopig geen gevaar bestaat. De duinen, rechts van den nieuwen strandweg, den kant van het zoogenaamde groene strand uit, hebben niet te lijden gehad, beschermd als rij rijn door de Zee hond enp laat. Een nieuwe wijn. On'angs is er een maatschappij opgericht, die zich ten doe! stelt uit allerlei gewassen wijn te berei den. Het bost geschikt werd de rhaharber- plant gevonden. Uit de dikke bladstelen bereidde men een vocht, waarvan de smaak werkelijk aan hecil sterken Cóte d'or deed denken. De wijn was verbazend koppig, ondervonden de proevers. Waar schijnlijk zal hij {binnenkort in den haudel gebracht worden. Eén bezwaar is, dat men de wijn niet lang kan bewaren. De noordelijkste stad. Het Noorsche Hammerfest is sedert den oorlog schro melijk verwaarloosd door de Europeesche "toeristen. De stad ligt op, een eiland en heeft 2000 inwoner®. Vain 13 Mei tot 29 Juli gaat de zon niet onder, zoodat de dog 2i/6 maand duurt. Dien „dag" maiken de toeristen gewoonlijk mee. Ze roepen over het schoone Noorden en vindon het cr in 't geheel niet bar of ruw. Daartegen over staat echter de winterdag, ook 2i/6 maand lang, dat de zon niet opgaat en er al dien tijd nacht heerscM. E-én- der merkwa ardigheden van deze noordelijke stad i© de Europeesche graad meting in 1816. Het i© het eindpunt van den meridiaan, die van de Noordelijke IJszee tot den Donau door Noorwegen, Zweden en Rusland loopt. Schandelijk. Men schrijft uit Vlissin- gen aan het „Vad.": Van de vadkenv welke hier Woensdag morgen per trein werden aangevoerd, ble ken een drietal door diepe "messteken ver wond te" zijn. De politie stelde direct een uitgebreid onderzoek in; het bleek, dat de dieren uit Gendringen afkomstig waren, terwijl de verwondingen door den afzen der opzettelijk zijn toegebracht 'als ber- kenningsteckên. De politie vermoedt? dat dergelijke wreedheid den laatst en tijd meermalen is gepleegd. In twee varkens, was met een mes een V gesneden ter. lengte van 20 c.M. bij een diepte van 1^6 c.M., terwijl het derde var ken een schuine snede op den rug had, lang 15 c.M. en diep 2i/6 C-M. I-Js. In bet Winschoterdicp is reeds veel dirijfijs aanwezig.. Een timmermansknecht gemeente-secre taris. Wat ieder in den tegenwoordigen tijd voor onmogelijk zou hebben gehou den, zoo schrijft de heer J. M. van Sas in het „Dbl. v. N.-Brab.", is toch nog moge lijk gebleken. Met ontstemming is in do wereld der genie ent et-administratie de tij ding vernamen, dat tot gerneente-©ecreta- ris van Ritthem, in Zeeland, is benoemd een timmermansknecht. Aan iemand, die absoluut geen notie heeft van gemeente administratie, wordt in dagen als deze een zoo zware taak als van gemeente secretaris toevertrouwd. Er worden reeds pogingen aangewend om vernietiging van het benoemingsbesluit te verkrijgen. Een rookverbod. De gemeenteraad van Glinge heeft een rookverbod voor kinderen beneden 14 jaar ingevoerd. Jachtavontuur. Toen dezer dagen eenige jagers een drijfjacht hielden bij Vlijmen, ontdekte er een, dat er iets bij zonders uit den grond te voorschijn kwam. Juist wilde hij schieten, toen hij bemerkte dat het een mensch was. Naderbij geko men, bleek het een gevluchte Russische soldaat, die in den grond, met een hol als kamer, zijn verblijf hield. De herhaaldelijk ontsnapte deserteur. De Venloisehe politie nam voor den zoo- veelsten keer misschien den elfden of twaalfden den recordhouder in deser tie, C. K„ gevangen. Aangehouden. Te Bladel is door de j-vt.'- y. C., oen rVcügfiocii nitgo- wekene, aangehouden als verdacht van verduistering van 14.000 francs. Da „verloren1" f <35.000. Betreffende de verduistering van f 45.000 ten inadeele van de Rotterdamsche Bank vereeniging ver neemt de „N. Schied. Crt." de volgende bij zond 'erh e den De 18-jaxige bediende F. d. R. van liet bijkantoor Vlaardingen der Rotterdamsche Bonkvereeniging, had in café Coomans te Rotterdam kennis gemaakt met een per soon, die hem, naar nader gebleken is, een valschen naam had opgegeven. Deze persoon had het jongmensch - voorgesteld op een goeden dag eens een el-ag te slaan door de Rotterdamsche Bonkvereeniging voor eenige duizenden te benadeelen. Wetende, dat de bediende dikwijls aan zienlijke geldsommen te Schiedam of Rot terdam moest innen, had hij in het begin der vorige week met hem een plan bespro ken op Zaterdag een aanzienlijke geldsom te bemachtigen. Zaterdag j.l. schijnt op de volgende wijze aan dit plan uitvoering te zijn gegeven: De bediende nam Zaterdagmorgen aan het loket van het bijkantoor te Schiedam de f 45.000 in ontvangst en speelde deze geldswaarden een oogenblik later in han den van eij,n handlanger, die zi<3T vol gens afspraak ook aan- het, lok et bevond. De kantoorbediende, die hem vergezelde, kreeg geen argwaan, wijl de ontrouwe be diende de houding aannam ais borg hij de geldswaarden zorgvuldig bij zich. De „vriend" van den bediende maakte zich (mef de f 45.000 uit de voeten en de beide bedienden keerden gelijk reeds gemeld per fiets naar Vlaardingen terug. Bij den Schiedaimséhen weg te Vlaar dingen gekomen, ontdekte de ontrouwe bediende zoogenaamd flat het geld verlo ren wa®. Beide bedienden zochten toen den weg af, natuurlijk zonder resultaat. Te Schiedam wer-d het verhaal gedaan van de vermissing van het geld. Dezer dagen heeft de bediende d. R., na een scherp verlroor door de politie td Vlaardingen, bekend! dot hij het geld aan den „vriend" had gegeven. Deze „vriend", die. aan den bediende een deel van den buit had beloofd, blijkt een valschen naam te hebben opgegeven en ia Spoorloos verdwenen. De politie heeft in verschillende steden nasporingen gedaan, maar tot nog toe zonder'resultaat. Kanongebulder. Voortdurend wordt 'bij Hoogezand zwaar kanongebulder waar genomen in Noord-Westelijke richting. Ontrouwe postambtenaar. De politie te '©-Gravenhage heeft aangehouden, als verdacht van het. toeëigenen van post stukken, een assistent bij de posterijen. Gevaarlijk. Te VliSsingen vond een werkman een ijzeren voorwerp op het strand, hetwelk hij mede naar huis nam-. Het bleek een contactmijn te zijn. Het ge vaarlijke voorwerp (bevindt rich nu in han den der militairen. Geen kleine mosselen meer. Te Texel heeft men bericht ontvangen, dat cr geen kleine' moéselen méér gevangen mogari worden. Deze werden voor mest- afgele verd. Dit verbod is voor de (kleine visscherg zeer teleurstellend, daar ook de garnalen-, vangst weinig loonend is. Vliegkamp vernield. Op het vliegkamp te Texel heeft de storm geducht huisge houden. De keeten, waar het volk in huis de, zijn alle uit elkander geslagen', zoodot men een onderkomen in de kazerne moest zoeken. Ook is er veel echade toegebracht aan den zeedijk van den Prins Hendrik-' polder. Ongeluk bij geweer schoonmaken. -— Een landweersoldaat te Vriezenveen, die bezig, was zijn geweer echooh te maken, werd door een schot in den nek getroffen. Hij is ter verpleging in het ziekenhuis te Al melo opgenomen. Mislukte poging tot ontvluchting Terwijl Th. v. d. V. tef» 's-Gravenhage van uit het huis van (bewaring overgebracht werd naar het gerechtsgebouw, om aan wezig te zijn'1 bij het uitspreken van een tegen hem gewezen vonnis, trachtte hij aan zijn bewaker de ontsnappen. Vóórdat hij evenwel uit het gebouw was ontkomen, was de bewaker er weder in geslaagd: hen* te vatten. Aan brandwonden overleden. De vier jarige A. P. te 's-Gravenhage Rwaxn met een brandende kachel in aanraking. Hij bekwam ernstige brandwonden en is ih het gemeente-ziekenhuis overleden. Zware brand. Te Schiedam ontstond brand op den zolder van de isoleerfabriek van de firma Van den Dool, gelegen ach ter de St. Anna Zusterstraat. In horten tijd waren de zolders, waarop pa© nog 6500 kilo boonenstroo was gebracht, één vuurzee. De brandweer, die met alle mate rieel was uitgerukt., kon niet verhinderen dat öe fabriek met haar brandbaren in houd van kurkafval, teer, pek, enz. voor het grootste deel in de a-sc-h werd gelegd. De brand ontstond op den zolder boven de machinekamer, waar vermoedelijk een vonk in het stroo is geraakt. KERKNIEUWS. Uitvaart Pater Bensdorp. Gistermorgen had in de kerk der Patera Redemptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam de plechtige uitvaart plaats van pater Th. F. Benedorp. Te kwart voor 'negen werden de Lauden gebeden door den HoogEerw. Pater Pro vinciaal A. Beukers, geassisteerd door de Eerw. Paters A. Welling en J. Volar Na de Lauden ving, de plechtige II. Mis aan, gecelebreerd) door den HoogEerw. Pater Provinciaal, met dezelfde assisten tie. He-t zangkoor zong de Gregoriaansche mos. In het priesterkoor werden opgemerkt monseigneur Bosman, deken (van Amster dam, Prof. De Groot, Prof. Groenen van het seminarie Warmond, pastoor Meule- man uit Utrecht, en verschillende orde- en wereldlijke geestelijken van Amster dam. Na "de absoute, die verricht werd door den HoogEerw. Pater. Provinciaal, werd het lijk naar de (begraafplaat© St. Barbara overgebracht. In de kapel werd de absoute verricht door den ZeerEerw. Pater Rector J. Marijnissen van de orde der Redemp toristen, geassisteerd door de Hocg-Eerw. paters Lathouwers en Schweigmonn, waar na de beaarding plaats had. Daarbij waren o.a. aanwezig de. directie en redactie van het weekblad „De Bazuin"* kapelaan Van Dorp, üe heer Alph. Laudy, hoofdredacteur van „De ^Tijd" en de direc tie en commissarissen van de R.-K. Boek centrale. Te twaalf uur was de plechtig heid afgeloopen. SPORT. DAMMEN. De Haarlemsche Damclub schrijft ter gelegenheid van haar 10-jarig. bestaan op Zondag 23, Dinsdag 25 en Woensdag 26 December a.s. (Kerstdagen) verschillende wedstrijden uit. VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wedetrijdprogramma voor Zondag: Westelijke afdeeling. Ie klasse A. Amsterdam: AjaxH. V. V. Haarlem: H. F. C.Sparta. Den Haag: Quick Hercules; H. B. S.Haarlem. Utrecht, U. V. V.—Blauw-Wit. Ie klasse B. Amsterdam, SpartaanR. F. C. Hil versum, -t .GooiS. V. V. Dordrecht Dcvrdrecht—Concordia. Schiedam. Her: mes—V. V. A. Rotterdam. Feyenoord— Amstel; D. V. S.—A. F. C. 2e klasse B. Leiden: Ajax (L.)—Hilversum. Hilversum: Victoria—Olympia. Bussuzn, Allen Weerbaar—L. V. V. 3 e klasse C. Leiden: Sportman—D. W. S. Gou da: GoudaL. F. C. Alphen: Alphen— Watergraafsmeer. pn Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. Staats&egroeting 1918. Het algemeen politiek debat is afgeloo pen. De heer Van Idsinga (C.H.) kantte zich om principieele redenen redenen, ontleend aan de zelfstandigheid der natie tegen een Volkerenbond. De heer Rut gers (A.R.) kon zich met deze zienswijze geenszins vereenigen en wij staan aan zijn zijde. Ook verzette de afgevaardigde van Bodegraven zich tegen het plan van den premier om een groote economische commissie in te stellen; men kent dat plan: eenige ministers, vertegenwoordigers van

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2