buitenland. De Oorlog. binnenland. Dit blad verschijnt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, toor Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; bij onze agenten 12 ct. p. week, f 1.C0 p. kwartaal. Franco p. post fl.SO p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruiLbe'alisg. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 9e Jaargang. VRIJDAG 7 DECEMBER 1917. Bureau STEEMSCHUUR Ï5 - LEIDER. Inïerc. Telefoon 930. No. 2487 Postbus 6. De Advertentïepriji bedraagt van 1n regale f0.79 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededeelingeu wn 15 regels f 1.50, elke regel meer 80 ct., mot gflalli bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar .plaatsruimte. Kleine Advertentiëïi, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. Engeische terugtocht bi] Kamerijk. Verovering van den Monte Meletta door de Centraien. - De Piave-sieliing be dreigd. In Rusland is de toestand nog steeds zonder orde. Czernin en Tisza aan 't woord. De wapenstilstand ver lengd. Het Pruisisch kiesrechtontworp. Overzicht In het Westen zijn de Duitschers nog steeds in offensief bij Kamerijk, waar zij een belangrijk succes behaalden. Hier door waren de Engelschen van Moeuvres tot Marooing gedwongen tot een terug trekkende beweging, op grooter schaal dan te voren, waarhij zij o. a. de dorpen Grain- court, Anneux, Cantaing en Noyelle moes ten prijsgeven, d. w. z. het grootste deel van de veroveringen welke .zij hij hun ver rassenden aanval van 20 November maak ten. Door de vorderingen, welke de Duit- schers ook ten Z. van Moeuvres maakten, waar «zij tot over den straatweg van Bapau- jrie nSar Kamerijk doordrongen, zullen de Engelschen hun nieuwe stellingen ten N.- O. van Flesquieres waarschijnlijk riiet lang (kunnen handhaven. Ook aan het Italiaanse he front duurt het succes der Centrale troepen voort, en wel vooral op, de hoog vlakte der Sette Communl. Terwijl een voortzetting van den opmarsch aan de Pia- ve nog steeds wordt gestuit, zoekt de Cen trale legerleiding meer naar het W. in het gebergte vooruit te komen, in de hoop hier den Italiaanschen tegenstand te breken en de laagvlakte te bereiken, om zoodoende de Piave-stelling onhoudbaar" te maken. Deze pogingen zijn aanvankelijk met succes bekroond. De sterke Italiaansche stellingen in het Meetla-gebergte vielen in handen der aanvallers, waarbij 11,000 Ita lianen werden gevangen genomen enj'OO stukken geschut buitgemaakt. Eenmaal in het bezit van de.ze hooge berggroep beheerschen de Centraien de ten Z. daarvan gelegen hoogvlakte, «zoodat men mag aannemen, dat zij van hier uit spoe dig in staat zullen zijn de Italiaansche stellingen aan de overzijde der Brenta ern stig te bedreigen. De verdere gebeurtenissen hier, schijnen aiiet onbelangrijk te worden. Nog steeds duren de onderhandelingen over den wapenstilstand voort. Elders in dit nummer leest men over perioden van respectievelijk 10 en 28 da gen. Maar de genoemde periode van tien dagen komt niet overeen met 46 28. dagen, waarvan een officieel bericht uit Petro- grad gewaagde. Dat bericht was overigens zeer belangrijk, daar het nadere bijzonder heden gaf over de gevoerde besprekingen. Officieel wordt van Roemeensche zijde tegengesproken, dat "ook de Roemeensche troepen onderhandelingen zouden hebben aangeknoopt. De Duitsche en Oosten- rijksch-Hongaarsche berichten, die het te gendeel bevestigen, staan daar tegenover, ■x Uit Rusland id weinig nieuws binnengekomen. Het bericht echter, dat meldt hoe het Engelsche gezantschap aan Engelsche onderdanen certificaten ter hand stelt om aan hun deuren te hechten, zegt zeer veel. Of dit uitsluitend wijst op de toenemen de ontstemming tegen de Engelschen, die uitspattingen tegen hen mogelijk maakt, dan wel een bewijs is,' dat te Petrograd nieuwe onlusten zijn te vréezen, waarbij de vreemdelingen in het algemeen gevaar loopen, valt niet uit te maken. Nogmaals komt het bericht, dat Siberië aich onafhankelijk heeft verklaard. Omsk moet thans het middenpunt der. beweging zijn. Weer een republiek meer! Duitschland. Kot Pruisische kiesrechtontwerp. Woensdag is in een eivolle zaal de be handeling van het Kiesrechtontwerp door het Pruisische Huis van Afgevaardigden begonnen met een rede van den minister president. De rijkskanselier eindigde met den op roep: Het 1-Iuis moge het ontwerp aanne men ten gunste van de voorspoedige en vreedzame ontwikkeling van den Staat. De rede Werd door het centrum en lin kerzijde met levendigen bijval ontvangen. Dr. Drews, de minister van Binnen- lands'che Zaken, leverde de eigenlijke toe lichting op het herzieningsvoorstel. De Entente en het Vaticaan. Naar aanleiding van de onthulling in de dezer dagen gepubliceerde Russische geheime documenten, dat Italië indertijd den eisch gesteld heeft, den Paus van de vredesonderhandelingen uit te sluiten, schrijft de ,,Köln. Volksztg." o. a.: ,,Het was voor de Katholieken der ge- heele wereld reeds lang een pijnlijk gevoel, dat de regeringen der Entente, met uitzon dering van Amerika, den H. Vader na zijn vredesvoorstel verachtelijk ignoreerden en hem geen antwoord waardig keurden. Wilson- heeft den Paus geantwoord, maar zijn antwoord geleek meer op een verlegenheidspraatje of een bespotting der bedoelingen van den H. Vader. Men heeft tot nu toe het zwijgen'der en tente vaak verontschuldigd met haar ver legenheid om een juist antwoord op het vredesvoorstel van den H. Vader te vin den. Maar ook in dit geval ,zou in het niet beantwoorden der pauselijke nota een ver achtelijke geringschatting van den H. Stoel gelegen zijn. De publicatie der Russische geheime do cumenten heeft bewezen, dat liet niet be antwoorden der pauselijke vredesnota een bewuste beleediging van den It. Vader en een opzettelijke schending der souvereine rechten van den II. Stoel is geweest. De Italiaansche regeering heeft het doorge dreven, dat de entente-regeeringen den Paus geen antwoord gaven. De ..Osservatore Romano" heeft gelijk met de bewering in haar jongste nummer, dat de entente-mogendiieden tegen elke pauselijke actie zijn." - Ge meerderheid vjortft minderheid. 'De soc.-dem. Rijksdag-afgevaardigden Brand, e®, Dr. Erdmarm, I-Iüttmann en Ja cket Uie tot heden behoorden tof die fractie der zoogenaamde meerderheidspartij,, h4b- ben zich aangesloten «bij de minderheids- fractie. Uit het optreden van enkele dezer hee- ren op den jongsten partijdag te .Würtz- burg waa reeds af te leiden, dat ze aan den veaikeerden kant stonden. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Kar! over den vrede. ,De „Korr. Austria" meldt: Bij de ont vangst van de Oostenrijkscho delegatie "iS.5l7.4r tOl UU-fr'OO zen: Het zal de schoonste dag van mijn le ven zijn, wanneer ik vrede kan sluiten. Czernin en Tisza in de Delegaties. In debuitenlandsche commissie van de Oostenrijksch-Hongaarsche delegatie heeft Czernin een overzicht gegeven, dat «eer goed is opgenomen, Aan het slot was er levendige bijval. De sociaal-democraat Ellenbogen stelde naar aanleiding van de courantenberich ten, dat de delegaties met het oog op de vredesonderhandelingen Verdaagd zullen worden, den minister van Buitenlandsche Zaken een vraag en hij betoogde, dat dit verkeerd zou zijn. Nadat Czernin zijn buitenlandech over zicht voltooid had, nam graaf Tisna het woord. Hij verklaarde, de eerste de beste gelegenheid te baat te nemen, om zoo be slist mogelijk tegen het slotwoord over het zelfbestemmin.gsrecht der volken te moeten protesteeren, indien daaraan de ibeteekenis wordt gegeven, dat de binnenlandsche aan gelegenheden der monarchie een interna tionaal" karakter krijgen, .zoodat de monar chie in zekeren zin onder voogdij van een internationaal gerechtshof komt. Spr. zeide, geen vraag aan den minister van Buitenlandsche Zaken te willen stel len, want hij zou het vermoeden, dat Z.E. anders «zou kunnen dan zoo iets beslist af wijzen, reeds beleedigend achten. Hij wil slechts vei'zekeren, dat de geheele openbare meeriing in eiken staat, en natuurlijk ook de Hongaarsche delegatie .zoo beslist moge lijk eischt, dat elke poging, onze binnen landsche aangelegenheden tot- onderwerp va,n bespreking te maken, onmiddellijk wordt afgeweerd. Graaf Julius Andrassy sloot zich, als spr. der regeeringspartij, bij de Woorden van Tisza aan. Czernin nam-daarop weer het woord. Hij verwees naar de plaats in de Troonrede, waarin gezegd werd, dat wij het zwaard niet zullen opbergen, zoolang onze vijand zijn waanzinnige verdeellngs- en 'overwel- digingaplannen en zijn inmenging in de lotgevallen der monarchie, niet ondubbel zinnig heeft opgegeven, Spr. stelde nog vast, dat de groote meerderheid van de 'Oostenrijksche delegatie hetzelfde stand punt inneemt. Hij* verklaarde, dat in Albanië, waar zich een neiging tot aansluiting aan de monarchie openbaart dezelfde politiek als voorheen gevoerd zal worden. Over Polen sprekend, verklaarde hij, dat ofschoon dit volkomen zelfstandigheid zal verkrijgen, het niet twijfelachtig zal zijn, naar welke richting zijn neigingen en be langen «zullen wijzen. Over de oorlogsbedoelingen verklaarde graaf Czernin geen gedwongen gebiedsuit breiding na te streven, en bereid te zijn een algemeenen eervollen' vrede te sluiten, en de hoop te koesteren, dat de weg naar overeenstemming gevonden zal worden. Rusland. Een conferentie te Petrogrado? Volgens een bericht uit Petrogrado wenscht het blad „Nowaja Sjien" in een artikel, dat niet vriendelijk gestemd is voor de geallieerden, een internationale conferentie te Petrogrado te houden als tegenwicht van de conferentie tè Parijs. Aan deze conferentie behooren de socia listen van de oorlogvoerende en neutrale landen deel te nemen, voor zoover zij naar Petrogrado zullen kunnen komen. De revolutie. De onderhandelingen. De gevolmachtigde vertegenwoordigers van de opperste legerleidingen van Duitsch land, Oostenrijk-Hongarije, Turkije en Bul garije hebben den 5den dezer met de ge volmachtigde vertegenwoordigers der Rus sische opperste legerleiding een wapenstil stand van 10 dagen voor het gelieële front schri ftelijk vastgesteld. De wapenstilstand zal den 7den Decem ber, 's middags om 12' uur beginnen. Deze wapenstilstand van 10 dagen zal gebruikt worden óm de onderhandelingen over den wapenstlstand ten einde te brengen. Om mondeling verslag uit te brengen over het tot hiertoe verkregen resultaat is een deel der verschillende deputaties voor eenige dagen naar het vaderland terugge keerd. De zittingen der commissie duren voort. De constitueerende verga- d e r i n een besluit v,an de regeering om de consti tueerende vergadering op 11 December in het Taurische paleis bijeen té roepen. Duchonin. De maximalisten doelen officieel mede, dat Duchonin uit den spoorwegwagon van Krylenko -gesleurd is, waarin hij uit voor zorg gebracht was. Krylenko en de leden van den staf poogden vergeefs de menigte te bedwingen. De buitenlandsche militaire attache's hebben het hoofdkwartier, verla ten en zijn in de richting van Kieff-vertrok ken. Roemenië. De bla*den wijzen er op, dat Tscherbat- clief, bij zijn aanbod tot wapenstilstand, niet in naam der Roemenen handelde. Al gemeen ziet men hier den moeilijken toe stand van het Roemeensche leger in, men blijft echter vertrouwen op het eergevoel der troepen, die nog meerdere honderddui- eenden manschappen sterk zijn. De Amerikaansche Roode Kruis-afdeeling welke uit Roemenië is teruggekeerd, heeft een boodschap van koning Ferdinand aan president Wilson meegebracht, waarin de koning verklaart, dat Roemenië nimmer een afzonderlijken vrede zal sluiten. Siberië Republiek. „Berlingske Tidende" publiceert een bericht van Otto Rossiz, waarin bevestigd wordt, dat. Siberië zich tot een onafhanke lijke republiek verklaard en te Omsk onder presidentschap van Gotepin een eigen re geering gevormd heeft. Deze regeering heeft zich gevestigd in het vroegere gou vernementsgebouw. De nieuwe wit-groene Siberische vlag wappert van alle openbare gebouwen. Alle doelen van Siberië hebben zich bij de "nieuwe repubiek aangesloten. I Ook de Kaukasus zou van plan «zijn zien van Rusland los te maken en een eigen regeering te vormen. Als minister-presi dent-wordt genoemd de vroegere burge meester van Baku, Buesch. De Engelschen. De Engelsche gezant en het consulaat hebben aan de Engelsche onderdanen na- tionaliteitsbewijzen overhandigd om aan hun huisdeuren te hechten. Turkije. De regeering en de Russische voorstellen*, De Turksche gezant te Bern, Selim Fuad, heeft aan het Zwitsersche persbu reau het volgende verklaard: Tot dusver is geen officieele mededee- ling over Turkije's houding tegenover het Russisch aanbod tot wapenstilstand ge daan. Ik geloof zeker, dat ook Turkije met Duitschland en Oostenrijk zal meegaan. Als de vrede, zoo als verondersteld mag worden, komt, «zal de uitwerking daarvan op de Balkanstaten, vooral op Roemenië, van zeer groote betcekenis zijn. De toe stand van Roemenië is onhoudbaar, het geen het beroep op de Entente bewijst. De gevraagde hulp is onmogelijk^ Roemenië zal om vrede moeten vragen. Engeland zal in zijn hardnekkige weige ring van vrede alleen kunnen volharden, als er spoedig Amerikaansche hulp komt. Turkije is voor een vrede zonder annexatie en maakt derhalve aanspraak op teruggaaf van de Turksche gebieden in den Kau kasus. Vereenigde Staten. Do rede van Wilson. Naar de .Times" uit Washington ver neemt, heeft Wilsons boodschap aan het Congres onder de Amerikaansche bevol king groote geestdrift gewekt. Geen enkele wanklank is gehoord, noch in het Congres, noch in de pers. China. Binnenlandsche oorlog. Troepen uit Kwei-Tsjoe, die een inval hebben gedaan in de provincie Se-Tsjoean, om daardoor steun te verleen en aan de troepen uit Junnan, die door de troepen uit „Se-Tsjoean teruggeworpen waren, heb ben -de stad T&joenan-King genomen, een belangrijk strategisch punt. Met kanon- ncerbooten zijn mar ine-fusel i ers aange bracht om leven en goed der vreemdelin gen te beschermen. ftuuei iciüu uii ud uui luy. Pr ij zen der brandstoffen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Te rekenen van 1 December 1.1. af is thans de volgende prijsregeling voor brandstoffen vastgesteld: Voor alle verbruikers van groep A (par ticuliere personen) blijven de prijzen, «zoo- als ze in October en November waren, voor zooverre aangaat de 10 eerste brandstoffen- eenheden, waarop zij aanspraak kunnen maken. Voor alle overige toewijzingen echter worden de prijzen verhoogd, zoodat voor de hoeveelheid die men mag ontvangen bo ven de 10 II.L., meer moet worden betaald per II.L.: anthraciet ongeveer f3 per ILL., kachelkolen ongeveer f 2.40, en per 100 K.G. gietcokes ongeveer f 3.50. Boven de normaal-detailprijzen «zullen bovendien nog de navolgende verhoogingen in rekening moeten worden gebracht: Klasse I tot en met VII van groep A (van 2 tot en met. 7 haardsteden) betaalt den normaal-detailprijs plus fl.30 verhooging per brandstoffeneenheid; Klasse VIII van groep A (centrale ver warming) betaalt den normaal-detailprijs plus f 1.30 verhooging per brandstoffeneen heid; Groep B (groote magazijnen, winkelkan toren) betaalt den normaal-detailprijs plus f 3.50 verhooging per brandstoffeneenheid; Groep C (openbare gebouwen enz.) be taalt den normaal-detailprijs plus f 3.50 verhooging per brandstoffeneenheid, be halve de tot (leze groep behoorende kerken, scholen, ziekenhuizen en gestichten van weldadigheid of algemeen nut, welke een normaal-detailprijs betalen plus f 1.30 ver hooging per. brandstoffeneenheid; Groep D (gebouwen voor publieke verma- kelijkheden) betaalt den normaal-detail' prijs plus f 9.50 verhooging per brandstof feneenheid. Bij geschil tusschen de Brandstoffen- commissies en de verbruikers of zij zijn ta rangschikken onder de categorie van ker ken, scholen, ziekenhuizen en gestichten van weldadigheid'of algemeen nut, beslist de directeur van de Rijkskolendistributie. Voor zoover in enkele uitzonderingsge vallen aan de verbruikers van groep A reeds meer dan 10 brandstoffeneeixheden mochten zijn afgeleverd, bij klasse VIII zal dit in het algemeen het geval zijn evenals door extra verstrekkingen ten be hoeve van kamerbewoners en aan docto ren zal bij deze verbruikers voor da meerdere afgeleverde eenheden het ver schil moeten worden nagevorderd tusschen den ouden detail-prijs en den normaal detailprijs vermeerderd met de toepasselij ke verhoogingen. Bij de groepen B, C en D zal navorde ring moeten geschieden hij die verbruikers aan wie op 30 November j.l. meer dan 25 pet. hunner rantsoenen is afgeleverd. Deze verbruikers zullen moeten worden belast met het verschil tusschen den ouden detailprijs en den 'normaal-detailprijs, ver meerderd met de toepasselijke verhoogin gen voor de hoeveelheid ontvangen boven' de hiervoor genoemde 25 pet. Bij weigering van verbruikers om aan deze navordexang te voldoen, zal hun moe ten worden medegedeeld, dat zij geen brandstoffen meer zullen ontvangen zoo lang de kolendistributie van Rijkswege ge schiedt. Wat de gascokes aangaat, zullen de na 30 November geproduceerde op de basis van eén normaal-detailprijs van ten hoog ste f3 per H.L. ter beschikking der Bra'nd- stoffencommissies worden gesteld. De op, ultimo November bij 4e gasfabrieken aan wezige voorraden zullen echter nog tegen de oude prijzen moeten worden afgeleverd. De.prijs waarvoor de gascokes aan het publiek op de eerste 10 eenheden zal wor den geleverd, wordt op ten hoogste f 1.80 per II.L. gestekl, zoodat een bedrag van f 1.20 per H.L. zal worden toegelegd op de hoeveelheden gascokes, na 30 November geproduceerd en op de eerste 10 eenheden afgeleverd. Wanneer gemeentebesturen de gascokes tegen lageren prijs 'dan op de ba sis van een normaal-detailprijs van f3-per H.L. wenschen te leveren, zullen natuur lijk de verkoopsprijzen voor aflevering aan verbruikers op de eerste 10 brandstoffen- eenheden, in gelijke mate moeten worden verlaagd. Overigens zullen aan de verbrui- kers van groep A over hetgeen hun 'aan gascokes boven de 10 eerste brandstoffen- hoogingen boven den normaal-detailprijs in rekening moeten worden gebracht. De prijzen, Waarvoor 4o turf aan do br andst o f f ene ommi-asi e s wordt toegewezen* ondergaan geen verandering. Voor zoover evenwel de turf wordt afge leverd aan de verbruikers' van .groep A op hunne rantsoenen boven de eerste tien eenheden en aan de verbruikers van da groepen B, C en D boven de 25 pCt. van hun rantsoenen, zullen do toepasselijks verhoogingen, hiervoor aangegeven, moe* ten worden in rekening- gebracht. ,In verband met vorenstaande regeling, zullen wegens verders aflevering cp do eerste 10 brandstoffeneenheden aan groep A tekorten ontstaan. Daarentegen ontstaan overschotten wegens de verhoogingen ho ven <ten.normaal detailprijs op' alle verdbrd leveringen van huisbrand in rekening ge bracht en wegens navordering. De brand- stoffencommissies moeten hiervan nauw keurig boekhouden. Aan de brandstoffen- commissies is opgedragen bij het vaststel len der normaal detailprijzen er rekening mede te willen houden, dat de verhoogin gen beperkt blijven tot het strikt noodza kelijke en dat du® winstcijfers en andere lasten, welke op de verbruikers moeten worden verhaald, niet iri evenredigheid) met de verkoopprijzen (stijgen. De „N i e u w-A msterd a m". Naar de „Tel." verneemt, bestaat de la ding van de „Nieuw-Amsterdam", welk schip dan 24sten November New-Yortó heeft verlaten, hoofdzakelijk uit Relief- goederen. Naar aanleiding hiervan is er sprake van geweest, voor de „Nieuw-Am sterdam" het voor Relief-schepen gebrui kelijke geleide te verkrijgen; desbetreffen de onderhandelingen hebben echter niet tol FEUILLETON. Christen-heiden in Japan. 143) Vorstin Justa moest'alei'lei bijzoxxderheden aanhoox-en, o. a. hoe Hede met een klei nood, haar eenmaal door Lucia geschon ken, de overvaart naar Osaka had betaald, en van daar te voet naar Meako en ten laatste naar Sakai gegaan waa. „Ukon- Dono moet ons helpen", aldus eindigde Hede, „alle andere heeren, van wie ik hulp verwachtte, zijn óf dood óf machte loos)." De Vorstin was dooi' deze bewijzen van trouw bij de oude vrouw diep getroffen. Met gewonde voeten en geheel uitgeput, was zij aangekomen en had zij geweend en gejammerd niet over zichzelve, maar om de axme kinderen daar ginds te Arima In den donkernen kerker. De moeder, bracht het gesprek weer op hen, en hoorde tot haar troost door Hede. bevestigen, dat de knapen werkelijk hun vrijheid hadden kunnen verkrijgen door afval van het ge loof. Ook van de mislukte poging van Joanna vernam zij, an dat deze met haar *nan en met MagdalQna en veel anderen, wier naam Hede niet kende, tot den vuur dood was veroordeeld. En daarna volgden wederom tranen en uitbarstingen van liefde tot de knapen en tot Lucia en van haat tegen Hime en Su- schen-Dono en een vloed van verwxjtingen tegen de vreemde leer, die ten slotte van al die ellende en al dat ongeluk de schuld was. „Als Safioye het kasteel intus&chen niet verlaten heeft, zijn de kinderen nog te redden", zei de moeder bij het einde van het lange verhaal tot de voedstel*. „Ik moet mij den Kubo-Sama, den moox-denaar van mijn man, te voet werpen en hem doen begrijpen, dat de redding mijner kin deren ook in zijn belang is." Dit besluit werd door Ukon-Dono goed gekeurd. „Gij moet Jyeyas op den weg naar Soeroega .zien in te halen. Ik zal u de vlugste dragers van Sakai- bezorgen en hen vorstelijk beloonen. Intusschen maak ik hier een snelzeiler gereed, en zoodra gij met het schrijven van den Kubo-Sama te rugkeert, steken wij in zee en spoeden ons naar Arima. Stel Jyeyas dit bi'iefje van mij ter hand. Ik koester goede hoop; de Kubo-Sama is niet geheel verstoken van edelmoedige gevoelens en zal wel geneigd zijn, aan uw verzoek te voldoen, wanneer hij hoort, dat het vonnis, hetwelk uwen ge maal getroffen heeft, onrechtvaardig was." Een half uur later bewoog de draagkoets der Vorstin zich op de schouders van krachtige dragers, op den Tokaido. Het ging zeer vlug. De Tokaido was de groote heirbaan, welke, destijds pas aangelegd, de steden van het cuiden verbond met de nieuwe Schogoen-residentie, Jedo, in het noord-oosten van het eiland. Rechts en links stonden .in eindeloos lange rijen pas geplante pijnboomen, die heden ten dage als eerbiedwaardige boomreuzen den vele dagen langen weg beschaduwexx. De dra gers liepen met de snelheid en de volhar ding van een paard in draf, maar de Kubo-Sama reisde even snel en had een voorsprong van een halven dag. Met welk een smachtend verlangen de Vorstin ook voor zich "uit staarde, telkens als men den rug van een der talloo.ze heuvels bereikte, welke den weg kruisten de ruiterstoet van Jyeyas, of ten minste stofwolken in do verte waren maar steeds niet te zien! Niets dart de eindelooze weg tusschen de rijen donkere^boomexx! „Wij zullen hem. niet eer bereiken dan te Soeroega., of .mis schien zelfs pas te Jedo", zei de Vorstin treux-ig, „en dan is het voor mijn arme kinderen te laatl" Reeds vertoonden aich in de verte de tinnen van 't trotsche Foesi-Yama, waar de weg thans in rechte lijn heen voerde. Daar vond men ten slotte op den avond, van den zesden dag den trein van den Kubo-Sama. Een ingestorte brug had .hem opgehouden en gedwongen, zijn intrek te nemen in een theehuis aan den weg. Jye yas maakte geen bezwaar de weduwe van den Vorst bij zich toe te laten en hoorde baar verzoek aan. Hij las ook den bxief, dien zij hem overhandigde; zij meende, dat dit het schrijven was van Ukon-Dono, doch had in haar ontsteltenis den verkeer den brief gegeven, en den Kubo-Sama, die daar vóór haar zat, eonder een spier van zijn gelaat té vertrekken, den brie! van vorst Protasius aan zijn zoon ter hand ge steld. Jyeyas las den briefrtwee maal; ver volgens zeide hij: „De brief ia niet tot xpij gericht en komt ook niet van Ukon-Dono." Zoodra zij haar vergissing ontdekte, gaf de Vorstin hem den anderen brief. Ook dezen las de Kubo-Sama tot twee-, drie maal toe. Daarop verhelderde zich zijrx gelaat en hij zeide: „Sta op, Vorstin! Gij, Christenen, zijt onbegrijpelijke menschen Een vader vergeeft aan zijn zoon den las ter, die voor hem een ibloedigen dood ten gevolge heeft gehad, en ecnjyrieötfL is be reid, do schuld op zich te nemen, waar voor zijai vriend! gestorven is. Zulk eeni' odeJirrToecLigheid vex*dient geloof. Jo., ik' er ken, dat ik uw gemaal veroordeeld heb, terwijl hij onschuldig was. Doch zijn- eigen zoon had een valsc.he getuigenis togen hem afgelegd. Ik verklaar dit monster on waardig vorst van Arima te zijn! De oud ste van uw zoons zal, zoodra hij meerder jarig is, zijn® vaders erfdeel aanvaarden. Tot dien tijd is Safioye- in Arima met het 'bestuur belast. De bevelen nan Terasaba en Safioye moeten aanstonds worden over» giebracht door een onzer officieren. Sluit u /bij h'em aan en red uw kinderen!" (De Kubo-Sama hield een oogenbltk o© en vervolgde daarna met duisteren bliki „En wanneer deze Suisehen-Bono zich ver grijpt aan het leven van zijn broed'erf^ izal ook hij doch neen! Wij behouden ons voor, zijn straf nader te bepalen. Wei» licht is hij niet de voornaamste schuldige. Doe hom voorloopig dezen brief ter. ha®4 stellen, die gezegeld ia anet het bloed) fcijn* vaders. En laat hem dan, als hij kan, gelukkig zijn, na dit bloed getal en en desem brief gelezen te hebben!" (Wordt vervolgd»!

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1