Maison „LUXE" KM zicht omtrent de wijze van betaling der kaas, aan ambtenaren der douane op dracht te geven deze kaas niet over de grens te laten gaan. De minister van Landbouw moet nu den eisch gesteld hebben aan zijn ambtgenoot van Financiën, dat desze de opdracht, door hem gegeven, zonder eenige voorwaarde »al in trékken. Naar verzekerd werd, moet de minister van Landbouw zélfs het voornemen hebben te kennen gegeven, zijn ambt te zullen neerleggen, indien deze aaak niet opj een voor hem bevredigende wijze wordt opgelost. ■Naar verluidt, zou het kabinet, wat de hevoegdliisidsquaestie betreft, het stand punt van minister Posthuma deelen. De verkiezingen te Rotterdam. Men schrijft aan de „Stand.": Na zeer degelijke informatie, waaruit ge bleken is, dat het indertijd door partijen gesloten compromis voor de Tweede Ka mer, om te laten zitten wat zit, niet geldt voor de naverkiezingen, vóóral ook, om dat de Grondwetsherziening in tweede le zing reeds achter den rug is, hebben de partijen van rechts, evenals de liberalen, besloten met eigen candidaten uit te ko men voor de a.s. verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in district II Rotter dam, vacature-Spiekman. Door de partijen van rechts is overeengekomen, dat de zetel der Tweede Kamer aan de A.-R. zal wor den afgestaan, die in de Provinciale Sta ten aan de C.-H. en die in den Gemeente raad aan de R. K. Namen van de candi daten noemen we nog niet, daar zuiks nog niet definitief besloten is. Gezantschap te Washington. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen, is eerlang de beslis sing te verwachten, waarbij onze gezant te Washington, overeenkomstig zijn ver langen, wordt teruggeroepen. Zijn wij wel ingelicht, dan ligt het in het voornemen de keuze van den nieuwen gezant huiten het ^diplomatieke corps te doen. Suocesvoiie actie. Door bemoeienis van de Delftsche af due ling van de R.-K. Handelsreizigers-verree- niging „St. Chriistoffel" zal met ingang van 3 December trein 15, die om 8_uur n.m. uit Amsterdam vertrekt, om 9.15 te Delft stoppen tot het in- en uitlaten vam reizigers. - Gemengde Berichten. Storm en hoog water. Uit Med emblik: Wederom (foe-eft het buitengewoon hooge water groote bezorgdheid gewekt voor de pas herstelde dijken van den Drechter- •land'schen polder. De sluitstukken moesten weder in de havenwalmuren worden ge plaatst. De huizen ton zuiden van de haven zijn ontruimd; rij maakten een voet water. Van Ame'lan d1: Nog steeds is Ameland geïsoleerd; door den ihoogen vloed kan de postboot ook nu nog niet varen. Aan het Noorderstrarid dreven mijnen, alsmede eenige doode koeien en wrakhout aan; het badpaviljoen is geheel door de zee verzwolgen. Van Urk: De (ïooge waterstand is 2 M. 40. De be tonnen zeewering heeft zware stormschade ■aan den noord westhoek; er is een gr*oot gat in de hazaitglooimg. Uit Hoogland: Een groot deel van Hoogland, naar schatting ten minste 50 boerderijen, staat onder water, naar men vermoedt tenge volge van een doorbraak in den Slaag- schen dijk. De dijk' tussohen Nijkerk en Bunschoten houdt zich goed. De boeren waren, toen de storm opstak, voorbereid en op hun hoede, zoodat waarschijnlijk geen persoonlijke ongelukken zijn voorge komen. Het water staat in vele huizen meer dan ean mester hoog en de bewoners zijn naar boven gevlucht. De verbinding tussohen Hoogland en Spakenburg is ver broken en ook de groote weg naar Bun schoten ctaat ondier water. Uit Zwolle: Het water is buitengewoon hoog opge stuwd; een groot deel der stad is verdron ken land. Er isi uit alle macht «gedamd, maar tegen zoo'n vloed is niets bestand. De Markt, hot Gasthuisplein, de Blijmarkt, plaatsen waar zelden water komt, staan nu diep onder. Vijf bruggen zijn onbe gaanbaar. De echode is aanzienlijk. Tusschen Zwolle em Heino moet een dijk bezweken zijn, waardoor het water iets valt; bijzonderheden ontbreken. Nader meldt men: Een breuk in een kleine dijk van een der weteringen heeft het land tusschen Zwolle en Heino en rondom Windeeheim onder water gezet. Aan den Kater dijk, Zwartewater, wordt hard gewerkt, omdat die gevaarlijk wordt geacht. Uit Hattem: Het station Ilattemeibroek is niet meer bereikbaar, op de lijn HattemKampen wordt niet gereden, ook niet op de lijn Zwolle. Het water wast snel, in de onmid dellijke nabijheid van de stad staan de huizen onder water. Nader, meldt men, dat het water staat tot de eerste huizen van de stad en nog wast. De bewoners ontruimen hun huizen. De hoenwaard en de Uiterwaarden staan blank, de Geldersche dijk (naar de spoor brug is veilig, maar aan beide zijden daarvan staat water. De dienst op het kleine en het groote veer zijn gestaakt. Uit Vlissingen: Een deel van het trottoir van het Grand Hotel i9 weggeslagen, terwijl de steen en trap, die van den Boulevard naar het strand voert, is beschadigd. Vam Stavoren: De veerboot EnkhuizenStavoren is gis teren een mij-n gepasseerd. De avonddienst id gestaakt. De mijn is over de palen op het Roode Klif geworpen. Uit De Bildt: De volgende mededeeling is ontvangen van het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bildt: De storm van Zaterdag tot Maandag is fn vele opzichten een herhaling geweest van die van de vorige week, maar iets minder krachtig. Bij zuidwestelijke rich ting werd alleen Zaterdagavond van 8 tot 12 stortmkfacht bereikt; de grootste kracht 8 tot 9 Beaufort, kwam Zondag van 6 uur 's ochtends tot 2 uur 's middags bij weste lijken en noordwestelijken wind voor, maar gedurende dep geheelen nacht van Zondag op Maandag werd bij zware noordwestelijke sneeuw- en hagelbuien nog telkens stormkracht bereikt. Te De Bildt werd dg grootste gemiddelde wind kracht ongeveer 15 meter per seconde Zondagochtend van 10 tot 12 nur opge- teekend. De grootste stooten, 24 meter per seconde, kwamen voor Zaterdagavond 11 uur en Zondagavond halftien; stooten van 20 meter per vseconde af meer zijn in 10 uur opgeteekend. Diefstallen. Een paar brutale dief stallen zijn te Keulen gepleegd. Op een ochtend om vijf uur hield voor eeni tabaks fabriek een rijtuig stil, een paar hceren stapten uit, braken de deur open, laadden drie balen van de fijnste tabak, ter waarde van 45.000 inark, die ze met vakkennis uitzochten, in en verdwenen miet hun buit. In een bank beroofde een vtouw, onder ■bedreiging met een revolver, een vrouwe lijke klerk van 5200 maifk.. Ontspoord. In Recklinghausen is de stoomtram ontspoord. Er zijn drie do oden en 13 zwaar gekwetsten; 25 menschen wer den Jicht gewond. Allen zijn munitie- arbeidstere. Zondagsrust voor ezels. Tn een thea ter te Amsterdam zou een St. Nicolaas- scène. in de revue gelascht worden en, ten einde nu die entree van dezen zeer hoogwaardigen man aan Éndrukiwekkend- heid te doen toenemen, had de directie besloten een ezel te engagoeren, gezeten op welk rijdier de Heilige uit Spanje het tooneelzou oprijden. Te dien eind^ zocht en vond de directie een eigenaar van ezels de man had een stoeterij van negen stuks en verzocht een dusdanig dier te mogen huren o. a. voor de vooretelling van j.l. Zondag, waar op de eigenaar der ezels te kennen gaf, dat de ezels alleen in de week te huur waren, aangezien bij den Zondag be schouwde als rustdagook voor ezels. Waaruit moge blijken, dat het van die ezels nog niet zoo ezelachtig was, bij zoo'n patroon in dienst te treden. Thans wordt de rol vervuld door een paard, welks soci ale positie nog niet zoo geregeld is. De telegraafdienst. Tengevolge van het stormweder is, zooals we reeds meld den, er zeer belangrijke vertraging ver oorzaakt in het telegrafisch- en intercom munaal telefoonverkeer. Met tal van plaat sen in ons land was het voeren van tele foongesprekken geheel of zoo goed als ge heel, onmogelijk. De dringende telegram men hoopten zich Zondag reeds in den loop' van den ochtend -eenige uren op cn werden meer end eels, evenals alle gewone telegrammen, per spoor of post verzonden. Slechts met enkele plaatsen ondervond het telefoonverkeer geen vertraging. Een gevaarlijk nrensctr. Op de Staten- laan te \s-Gravenhage da dtoor een man met een revolver geschoten op een 25-jarige dienstbode, wonende aan de Van Aerssen- straat. Een agent van politie werd door den dader met een revolver bedreigd, waarna de dader vluchtte en ontkwam. Het meisrje werd niet gewond. De dader, die trachtte zich met een revolverschot van het leven te berooven, is aan de Wal deck Pyraiontka.de te water gesprongen, maar door burgers gered. Hij is in bewu-s- teloozen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig, zoodat hij nog niet door de politie in verhoor is kun nen genomen worden. Aanleiding tot het gieval was een „liefdes"-geschiedenis. Mijnen. Geen 10 meter vanaf den Noórclzeetdijk bij den molen van den heer Friso te Harlingen drijft een mijn in zee, hetgeen een groote sensatie teweeg brengt, te meer daar men vreest dat door den noordwester storm de mijn tegen den stee neer dijk zal worden geworpen. Indien zij ontploft, kan dit veel schade aan tie in den omtrek staande huizen aanrichten. Eenige bewoners hebben dan ook hunne huizen verlaten. Een groot terrein is dooT militairen ailjgezet, opdat de honderden toeschouwers niet te dicht in de nabijheid kunnen komen. Een oplichter. De politie te Gorin- ohem heeft -aangehouden M. O. v. d. IT. zich noemende Egeraiond (bijgenaamd Jumbo), die -aldaar een rijwiel had ver duisterd. Hij wordt verder verdacht in Den Haag twee Remmington-sohrijitaa^ chines te hebben verduisterd. Te Vlissin gen heeft hij in een hotel gelegeerd zonder te betalen. Hij wordt ook verdacht opliolv ting te hebben gepleegd ten nadeele van logé's te Vlissingen, Zierikzee, Amersfoort, Utrecht, Den Haag en Middelburg. Ver- dier heeft hij nog meer rijwiel-verduiste ringen op zijn kerfstok. „Jumbo" heeft reedg 9 maanden gevangenisstraf onder gaan wegens dienstweigering en desertie en voorts verkeert hij in staat van faillis sement. Hij is ongeveer 26 jaar oud. Pater Raymond. Men deelt mede, dat pater Raymond verlof heeft gekregen tot na 12 December in Nederland te blijven, zoodat de op dien datum vastgestelde voor dracht in Delft nog zal plaats hebben. Het tramongeluk te Sloterdijk. Het scheidsgerecht, benoemd in de zaak van ■den wagenvoerder der E. S. M., die naar aanleiding van het tramongeluk bij Slo terdijk ontslagen is, hieeft Zaterdag ver gaderd en beslist, dat bedoqld ontslag rechtvaardig en billijk is. Koperdiefstallen. Men meldt uit de Groninger veenkoloniën, dat -aldaar in verschillende gemeenten in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voorkomen bij bakkers, slageijs en kruideniers en der gelijke van kleine kop eren gewichten. Het moet vooral d'e volwassen jeugd zijn, dié deze euveldaden bedrijft. Enkele gemeente besturen hebben zich verplicht gezien in officieele publication de ingezetenen te waarschuwen op: hun hoede te zijn. Globetrotter. E-en 15-jarige bengel te Delft bestal zijn baa9 voor f 25 en ging met zijn vriendje op stap. De politie te Arnhem trof Bïêl tweetal zwervende aan; van het gestolen geld was niet veel meer ovqr. Laitdloopers. Zaterdagavond maak ten drie 1-andloopers het dorp Deurningen onveilig. Bij den landbouwer Seiger sloe gen ze al de ruiten in, de roeden in de ramen stuk en vernielden een paneel in de voordeur. De landbouwer Lakerink kreeg een hoofdwond met een snoeimes, terwijl een der. landloop ere door een hooi vork aan het -hoofd werd verwond. De maréctoausiséea hebben het drietal ingerekend. Aanranding. Zondagavond had in de Diezerstraat te Zwolle bij het eindigen van de voorstelling van de bioscoop een ernstig voorval plaats. Een jongmerusch, een ze kere Z. uit de Waterstraat, werd onver hoeds aangevallen door een zekeren K. B., die hem met een zakmes een ernstige wonde in een der zijden toebracht. Het geval wekte groote ontsteltenis onder de menigte. De getroffene werd pier brancard naar bet politiebureau gebracht, waar door een dokter een voorloopig verband werd gelegd. Vervolgens werd hij in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor het behoud van zijn leven. De dader werd gegrepen en gearresteerd. Sociale berichten. Officieele erkenning van den Midden standsbond. In verband met het bekerwie schrijven van den Minister van Landbouw aan het bestuur van den Ned. R.-K. Middenstands bond, om te onderzoeken, 0f de winstmarge op verschillende artikelen al of niet te gering is, heeft genoemd bestuur met dat van den Ned. Middenstandsbond een be spreking met den minister gehad; met het gevolg, dat de besturen van verschillende vakgroepen waren uitgenoodigd hun ver tegenwoordigers te zenden naar de verga dering, welke op Woensdag 12 December om 1 uur gehouden zal worden in „Hotel 1'Europe" te Utrecht. Het doel dezer vergadering is, het stich ten van R.-K. vakorganisaties voor ban ketbakkers, brandstoffenhandeiaars, brood bakkers, kruideniers, verkenaslagers, han delaren in aardappelen en groenten, viech- handelaren, handelaren in boter., kaas en eieren en handelaren in grutterswaren. De betreken mkldlenstamdexs worden uit genoodigd zo6 spoedg mogelijk te melden, of zij in beginsel genegen zijn zich aan te ©luiten bij de op te richten nationale bon den van bedoelde vakken; in het aarts bisdom Utrecht bij-den heer C. J. Alders Czn., te Hilversum; in het bisdom Haarlem Mr. SchaapveLd, N. Z. Voorburgwal 318, Amsterdam; in 'het bisdom Den Bosch bij den heer Joseph Sri. oen makers, Geertrui- den,berg; in het bisdom Breda Jacq. Jonge- neolen, hoofdambtenaar van „De Hanze" te Breda; in het bis-dom Roermond Louis Peeters, Willem li-singel, Roermond'. KERKNIEUWS Pater Th. Bensdorp C.s.s.R. t Een gevoelig verlies heeft het Katholieke Nederland geleden dooir het afsterven van den Z.Eerw: Pater Th. F: 'Bensdorp C.s.s.R., die gisterennacht in het klooster der E.E. P.Iri Redemptoristen te Amster dam vrij plotseling is overleden. Hieronder volge een levensoverzicht van den betreurden doode: Den lOen Sept. 1860 te Amsterdam gebo ren, voltooide de Z.Eerw. Pater Th. F. Bensdorp in het klein-seminarie Hageveld zijn lagere ^u-diën en na een tweejarig ver blijf te Warmond trad hij te 's Bosch in het noviciaat der Redemptoristen. Den 8en December 1882 legde hij de II. Geloften af, zette daarna zijn hoogere -studiën voort in het studiehuis te Wittem em ontving den 14en October 1884 de H. Priesterwijding. Zijn zwakke gezondheid; én een ernstig longlijden, hetwelk hean reeds in zijn stu diejaren den dood nabij gebracht had, ver oorloofden hem spoedig niet meer zich te geven aan het predikambt en de zielzorg, ofschoon hij toch voor velen in den biecht stoel een zielkundig leidsman bleef. -Des te ijveriger legde ihij zicih foe cp hef schriftelijk apostolaat. Vele apologetische werkje© van zijn hand zagen het licht en werden gretig gelezen, zooals „Geen God?" „Godioochenaarswijabei-d", „Heeft God werkelijk tot den mensch gesproken?", „Legende of Historie?", „Maria en de Bijbel", „Over waarheid, zekertieid, weten, gelooven enz.", „Pluriformiteit"; „Het wonder", enz. ALs trouw zoon van d'en H. Al-fonsus be vorderde hij het godvruchtig leven -Door de vertaling van enkele zijner werken: „De eeuwige waarheden, weg ter zalig heid"; „De weg d'er goddelijke liefde"; „De beoefening der liefde tot Jezus-Christus"; „Het gebed"; „De heerlijkheden van Ma ria". Ook in verschillende tijdschriften en dagbladen plaatste hij (artikelen, stoms on der de schuilnamen van Famulus, Maaier, Dircke e. a. Zelfs bij andersdenkendeji was hij een geacht apologeet en nog onlangs uitte een Profest,antsch blad den wensch, dat er on der zijn geloof-sgenooten ook apologeten mochten gevonden worden, zooals Famu lus het was voor de Roomscfoen. Niet gering is het aantal Protestanten, d-at hij door zijn tgeschrifen en zijn mon deling onderricht de Katholieke kerk heeft binnengeleid'. Kalm en rustig, overgegeven aan Gods H. Wil en voortdurend biddend tot Jezus en Maria, ging hij den dood tegemoet, die Zondagavond' circa 11 uur een einde maak te aan zijn ziekelijk, maar tioch zeer werk- Ingezonden Mededeelingen a 30 cent per regel. BYOUTERIEËN - LEDERWAREN ENORME KEUZE 4760 PorlemonnaSes - Forlefeuilles - Sigaren- en Sigarettenkokers Damestasschen. ZICHTZEN DINGEN. -W zaam leven en hem overvoerde naar zijn God-, Wiens eer hij geheel zijn leven ge zocht heeft. Moge hij spoedig hiet loon ontvangen, dat -God aan Zijn trouwen dienaar beloofd heeft. Begrafenis Pastoor Motor. Gistermorgen had te Rijswijk de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van den zeereerw. heer B. P. F. Mottir, in leven pastoor van de parochie van den H. Bomi- facius, te Rijswijk. Nadat des morgens om half 10 de Met ten waren gezongen, werd de plechtige H. Mis van Requiem deken van Poeldijk, geassisteerd door de welqerw. hoeren J. W. B. Nagel en H. C. Kop-pert, beiden" opgedragen door den htoogeerw. heer G. Bui jam an, kapelaan der parochie, fcesp. als diaken en sub-diaken. De weleerw. zeergel. heer C. J. Boekhorst, leeraar aan het Seminarie Hageveld, fungeerde als ceremoniaxius, en den weleerw. heer rector Th. M. Beukers en kapelaan H. W. J. Hooseman-s, als cantores. Na de plechtige H. Mis hesteeg de zeer eerw. heer P. A. F. Thier, deken van Rot terdam, den kansel en sprak naar aanlei ding van de wooTd'en „Zelus domus tuaë" comedit me". De ijver voor Uw Huis heeft mij verteerd (Joan. II, 17), de lijkrede ui-t. Na deze lijkrede werd de absoute en begrafenis verricht door den zeereerw. heer J. Th. Boonekamp, pastoor te Heems kerk. ONDERWIJS. Een goed voorbeeld. neest men in „Het K. S."' vaak K-iachren over al te geringe bezoldiging der onder wijzers, het doet goed ook eens de aan dacht te kunnen vestigen op welgeslaagde pogingen om hierin verbetering te bren gen. Een- goed voorbeeld gaf in dezen de Vereeniging tot bevordering van Katholiek bijzonder onderwijs in het Bisdom Haar lem. Deze vereeniging, die haar sporen op het gebied' van Katroliek onderwijs al lang heeft verdiend, besloot in haar laat ste vergadering de salarissen van de on derwijzers der leerschool aanzienlijk te verhoogen. W-as vroeger het minimum f 550 cn het maximum f 1275 voor een on derwijzer van bijstand, thans bracht zij het minimum op f 700 en het maxi mum op f 1550. Daarenboven worden ge vraagde bijacten met f 100 gehonoreerd en nief-gevraagde met f50 elk, tot een maxi mum van f 100. Ook het salaris van het hoofd der school onderging een flinke ver betering. Hulde aan „de Vereeniging", die metterdaad toont hart voor haar personeel te hebben. Moge haar voorgaan andere schoolbesturen doen volgen. Gemeentelijke Aankondigingen. Maximum-prijzen kaas. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt tea- algcm-eene kennis, dat de Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del h'eeft goedgevonden: I. Ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916 vast te stellen de navolgende maxi mum-inkoopprijzen, door de gemeenten te besteden: a. volvette' jonge Gouda, Edammer met Rijksmerk, f75. .50; b. idem zonder Rijks merk, f73.50; c. jonge Gouda en Bd emmer 40+ f69; d. idem 30+ f59; e. idem 20 f 48.50; f. nagelkaas f 42.50; g. witte kaas f 42.50, alles per 50 K.G. II. Aan de gemeentebesturen in over weging te geven, kaas ter distributie te verstrekken aan grossiers en aan detail listen tegen de navolgende prijzen: a. Volvette jonge Gouda, Edammer met Rijksmerk, aan grossier© f 66, -aan detail list f 70; b. idem zonder Rijksmerk f 64 en f68; c. jonge Gouda Edammer 40+ f63 en f67; d. idem 30+ f 53 em f 58; e. "idem 20 f 44 en 48; fnagelkaas f 38 en f 42; g. witte kaas f 38 en f 42, alles per 50 K.G. III. Ingevolge axtt. 2 en 8 der Distributie- wet 1916 vast te stellen de navolgende m aximum-kilei nband elpr i j-zem voor kaas: a. Volvette Jongia Gouda met Rijksmerk 84 ct. per pond of 17 ct. per ons; b. idem zonder Rijksmerk 81 ct. per pond of 16^6 ct. per om©; c. jonge Gouda, Edammer. 40+ 80 ot. per pond of 16^ ct. per ons; d. idem 30 70 ct. per -pond of 14^ ct. per. ons; e. idem 20 53 ct. per pond of 12 ct. per ons; f. nagelkaa9 51 ct. pier pond of 11 ct. pen- ons; e. witte k-aas 51 ct. per pond of 11 ct. pex ons. IV. Ingevolge art. 8 van genoemde wet vast ta ©tellen de navolgende maximum prijzen voor kaas, respectievelijk in den groot- en den tuissdhenhamdel: a. Volvette Jonge Gouda en Edammer met Rijksmerk, f 66 groothandel- en f 70 tuisschenlliandelsprij'S; b. idem zonder Rijksmerk f 04 en f 68; c. Jonge Gouda en Edammer 40+ f è3 en f67; d. idem 30 f54 en f58; e. idem 20+ 144 en f48; f. nagelkaas f 38 en f 42; g. witte kaas f 38 en f42, alles per 50 K.G. V. Te bepalen, dat de sub IV vastgestelde maximumprijzen zijn te verstaan franco station van afzending. STADSNIEUWS. Het leven van Mohammed. Over bovengenoemd onderwerp sprak gisterenavond de heer G. van Dam, Ab- actis II van cle Leidsche R. K. Studenver. eeniging „Sanctus Augustinus" in de al, gemeene ledenvergadering van deze ver,' eeniging. Bij de komst van Mohammed onder de Arabieren heerschte er groot verval in den godsdienst. De groote attractie was de z.g. „zwarte Meteoorsteen", waarnaar velen een pelgrimstocht maakten, tengevolge waarvan de stad Mekka ontstond. Een: groot gemis bij de Arabieren was het hoogst zelden vermelden van data, waar door veel uit Mohammed's leven moest worden nagevorscht uit den Koran, cn meerdere bijzonderheden geraadpleegd uit eenige hij-bronnen. Uit een en ander is afgeleid, dat Moham- med is geboren omstreeks 571 van onc^ Christelijke jaartelling, in het z.g. Olifan tenjaar. Dc Mohammedaanschc tijdreke ning gold evenwel vanaf liet jaar 622, toen Mohammed van Mekka naar M-edina ging. Hier heeft hij 10 jaar gewerkt, en voordien 13 jaar tc Mekka. Aldus heeft men Mo hammed's leven kunnen vaststellen op on geveer 60 jaar. Aanvankelijk dichtte men hem een aris tocratische afkomst toe, doch Mohammed sprak over andere godsdienstpredikers, die ook arm waren, zoodat men al spoedig zijn nederige geboorte begreep. Dat bleek temeer, als Mohammed vooral tegen de aanzienlijken pr*edikte. Op 25-jarigen leeftijd kwam hij als ka meeldrijver in dienst bij een rijke weduwe, met wie hij spoedig huwd-e. Van zijn 6 kinderen bleven slechts twee meisjes over, zoodat hij vreesde geen opvolger ta zullen hebben. Daarom adopteerde hij een jongeling tot zijn zoon. Mohammed achtte de Christelijke', maatschappelijke inrichting onmisbaar voor die der Arabieren, en langzamerhand meende hij de geroepene te zijn, openbaring te brengen. Daarbij had hij van de Joden geleerd over het leven hiernamaals, dat er slechts één God is, Die geen- deelgenoot heeft. Dit maakte diepen indruk op hem, en hij predikte deze waarheid verder. Allengs -ontstond de Islam, wat betee- kent: overgave, onderwerping. Als voor schrift, hoe Allah gediend moest worden, gold bij Mohammed bijzonder het gebed, dat hij als een audiëntie beschouwde, door Allah verleend. De lichaamsbewegingen hierbij vormden het ceremonieel. De open baringen weiden vervolgens vervat in den Koran. Niettegenstaande zijn forschen bouw, had Mohammed een zwak zenuwgestel, waardoor hij niet bepaald dapper was, om zijn leer te vuur en te .zwaard te verbrei den. De vele nachtwaken overspanden zijn zenuwen nog meer. In zekeren nacht verscheen hem de en gel Gabriel, die hem de onderwerping van het volk aan Allah gebood. De woorden van den engel in een verschijning drie jaren later beschouwde hij als de open baring, waardoor hij tot profeet was ge wijd. Eerst toen trad Mohammed in 't open baar op. Door list, geweld en bedrog zocht hij eijn godsdienst te verbreiden. Aanvan kelijk had hij weinig succes, doch langza merhand kreeg hij grooter aanhang. Did hem tegenwerkten joeg hij angst aan, on der bedreiging van aardsche en eeuwige straffen. Als zijn aanhang aanzienlijk versterking had gekregen door Omar, ging Moham med openlijk godsdienstoefeningen hou den. Zijn stadgenooten verdreven hem toen twee jaar lang, in welken tijd hij door het vele lij.den wankelmoedig werd, Inmiddels was zijn1 vrouw gestorven. Na een visioen vond Mohammed zich' wederom gesterkt, en huwde opnieuw met vele vrouwen, 't Waren hoofdzakelijk poli tieke huwelijken, uit het oogpunt, vele fa milies aan zich te tin-den. Eindelijk brok het groote lichtpunt door, toen eenige bewoners van het latere Me dina Mohammed's .leer aannamen. Dit was in 622, den eigenlijken aanvang van den Mohammedaanschen godsdienst. De tot nu toe bespotte profeet werd de emir (hoofd man) van Medina. Doch hij leefde er als een gewonen inwoner, die niettemin naar buiten optrad door den bouw van een Mos kee, en de beslechting van twisten. Dwang en pressie kon hij nog niet aanwenden; hij behield ze voor aan Allah. Mohammed's gewichtige bezigheid was het winnen van loden, maar dezen dreven d-en spot met hem, zoodat hij al spoedig den vern-ietigingsstrijd tegen hen onder nam. Om de M-ekkaansche heiligdommen in zijn macht to krijgen, 'begon hij dien hei ligen ooTlog, waarin eerst tegen liet eir.de van zijn leven (ongeveer 630) het laatste woord werd gesproken. Als Mohammed's macht hooger dan ooit te voren was gestegen, wilde hij van zijn leer een wereldgodsdienst maken., doch de vertegenwoordigers van vele stammen spotten met hem. Zijn Laatste bedevaart hield hij in 632: Bewust, dat zijn aardsche Taak ten eirdJ liep, sprak hij vermanende woorden tol ruim 40,000 pelgrims. Tijdens de voorbe reiding van een veldtocht naar Byzantium werd Mohammed ziek sommigen zeggej tengevolge van een vergiftiging en stier! weldra. Zijn inderdaad boeiende rede, besloot di heer Van Dam met een treffende karakter beschrijving van Mohammed's persoon. Dr. E. de Vries, alhier is als privaat docent in de faculteit der geneeskund* aan de Rijksuniversiteit toegelaten, behal ve tot het onderwijs in de organische neu rologie, ook tot het geven van onderwijl in 'te leer van de aangeboren geestelijk defecttoestanden. (Stet.) Met de "St.-ct." van heden zijn verw den de koninklijk goedgekeurde statut van de N. V. Nikkelinrichting en Met# warenfabriek „Nitor", alhier.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 2