(Bau&cwl BUITENLAND. De Oorlog. BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Pit blad verschynt eiken dag, uitgez. Zon- en Feestd. Do Abonnementsprijs bedraagt; bij vooruitbetaling, yoor Leiden 11 ct. p. week, fl.45 p. kwartaal; bij ODze agenten 12 ct. p. week, f 1.60 p. kwartaal. Franco post f 1.80 p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags- jlad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. 3e Jaargang. Bureau STEEKSGHUUR <5 DSNSDAG 4 DECEMBER 1917. inferc. Telefoon 935. LEIDEN. No. 2484 Postbus 6. De Advertentiepriji bedraagt van 15 regela f0.70 elke regel meer 15 ct. Ingezonden mededoelingen van 15 regels fl.50, elke regel meer 80 ct., met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote lettere naar plaatsruimto. Kleine Advertentiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. De gevechten in het Westen. -- Een voorloopige wapenstilstand van 48 uur. - Heroptreden der voorloopige Russische regeering. Een burgerlijke senaat in Finland. -- Vredesactie in Engeland. - Hindenburg-LudendorfF aan liet woord. De drie-koningenbijeenkomst. Overzicht Tegenover de stilte aan het Oostelijk front, in verband met de onderhandelin gen betreffende een wapenstilstand, heerscht in het Westen een krach- offensief, door de Duitschers begon nen, met kracht voortgezet, dat, wanneer wapenstilstand werkelijk wordt be krachtigd, eeker nog aan kracht zal win nen. Het is echter de vraag of de Duit schers hier wel een beslissing zoeken. Voor loop ig bepalen zij zich tot een po ging het ten Zuiden en Z.W. van Kamerijk verloren gebied te heroveren. Zij ondervin den daarbij een krachtigen tegenstand, welke hen echter niet belette ook thans weer vooruit te komen en Masnières aan Britsche handen te ontrukken. Ook in Goimelieu, dat eerst weer door de Engelschen werd genomen, wordt nog ge streden. De meesten van het groot aantal gevangenen en Britsche kanonnen zullen wel in deze streek in Duitsche handen zijn gevallen. Reuter geeft nog te kennen, dat de ont ruiming van Masnières geheel vrijwillig geschiedde en alleen diende om een ge vaarlijken uitilooper der Engelsche stellin gen te doen verdwijnen. Hij acht den aan val der Duitschers één der grootste, die zij ooit aan het westelijk front hebben onder nomen. Een dagorder van het 94ste Italiaan- c h e infanterie-regiment bevat de vol- ide passage: .Verlof als belooning. De afdeelingscom- mandanten moeten ter kennis brengen van alle onder hen gestelde troepen, dat de brigade-commandant aan alle patrouilles, die door een officier kunnen laten consta- ieeren, dat zij een vijandelijke militair hebben gedood, 1"0 dagen verlof toestaat als belooning^ Alle commentaar is hier overbodig. Al- een willen wé vragen, of dit de weg is, welke tqt wapenstilstand en vrede moeten leiden? Op do andere gevechtsterreinen heet iet, dat .alles „kalm" is. Weinig nieuws derhalve, doch kalm cal het wel niet zijnl Hindenburg en Ludendorff, de groote iveldheeren uit het Duitsche leger, hebben ïich uitgelaten over de kansen van 'den maar er spreekt weinig uit van den geest van vrede door overeenkomst, die in de parlementen te Weenen en Ber lijn tot uiting is gekomen. De veldheeren willen nog* de overwin- ng en dit is van een veldheer ook moei lijk anders te verwachten. Vooral als niet Blleen de veldheeren, doch ook de leidende Staatslieden der tegenpartij dezelfde leus op de meest onverbiddelijke wijze telkens verkondigen. Inmiddels is op een gedeelte van het front de wapenstilstand gesloten, doch slechts voorloopig voor den duur van 4-8 ur. Met dat ai is de vraag, of er al dan niet ven vrede gesloten kan en zal worden, zij het voorloopig ook slechts een afzonder- Duitschland. De onderhandelingen over den wapenstilstand. Officieel wordt gemeld: Den 26sten No vember hadden de volkscommissaris voor £ger- en marine-aangelegenheden on de Opperbevelhebber A'an de Russische legers hylenko door onderhandelaars doen aan vragen of de Duitsche opperbevelhebber lereid was onmiddellijk onderhandelingen >ver een wapenstilstand te- beginnen. den*'.elfden dag antwoordde de op perbevelhebber in het Oosten, prins Leo pold van Beieren, dat hij bereid was met gevolmachtigden van het Russische op perbevel over een wapenstilstand te on derhandelen. Met de onderhandelaars wer den vervolgens tijd en plaats vastgesteld, waarop een volmaakt voorziene Russische commissie met een eveneens gevolmach tigde commissie van de tegenpartij zou sa menkomen. De Russische commissie is den 2den De cember des namiddags om half vier op de afgesproken pilaats aangekomen, om zich onmiddellijk naar de voor de onderhancfey lingen voorgestelde plaats te begeven. Duur van den wapenstilstand. Aangaande den wapenstilstand in het gebied van de Pripet tot zuidwaarts van de Lipe wordt officieel uit Berlijn gemald: Des avonds 2 Dec. zijn over dit front alle vijandelijkheden tot stilstand gebracht. Er zijn overeenkomsten getroffen, welke be trekking hebben op het verkeer tusschen de wedenzijdsche linies, op de troepenver plaatsingen, de stellingwerken en de vlie gerbedrijvigheid. Voor den duur van den wapenstilstand is een tijdruimte van ten imiruste 48 uur vastgesteld. Voor dat deze verstreken zijn, mogen de vijan delijkheden niet weer begonnen worden. Frankrijk. Da conferentie der Geallieerden. Daar de commissies A'an de conferentie der Geallieerden hun Averkzaamheden nog niet geëindigd hadden, .zal heden pas een volledige zitting plaats hebben. Na afloop van deze bijeenkomst zal een communiqué over de resultaten worden uitgegeven. Alle A'raagstukken, het bond genootschap betreffende, rijn behandeld. Wat Rusland aangaat Avorde de overeen stemming der mogendheden getoond door het feit, dat gelijkluidende instructies ge zonden zullen worden aan alle gezanten te Petrograd, met inbegrip van dien van Ja pan. Niets, dat kan dienen om de in Rus land trouw gebleven elementen weer te verzamelen, is veronachtzaamd. In de conferenties is ook het herstel van het materiaal der Italiaansche legers grondig behandeld. Engeland. Een verklaring van Lloyd George. Lloyd George verklaarde in een inter view met een medewerker A'an de Petit Parisien": Het huidig oogenblik is van .zeer ern- stigen aard. Alles moet wijken voor het belang van ons doel. Wij hebben mannen, munitie, economische en financieele hulp bronnen en het gevoel, dat wij strijden voor het recht. Laten wij thans iedere ze nuw spannen, ten einde de eenheid van leiding en controle te verwezenlijken. Als wij geen tijd vermorsen en vastbesloten zijn om den oorlog te winnen, dan zullen wij dat doen. Wij moeten een A'asten wil, geduld, uit houdingsvermogen en taaiheid bezitten, dan zullen wij zegevieren. Een vredesactie. Naar uit Bern bericht wordt, publiceert de Morning Post" bijzonderheden over een organisatie der vredesactie, die in alle deelen van Engeland plaats heeft. Er zijn 50 verschillende centra van deze bewe ging. De leiding der IbeAveging rust in han den van den bekenden onafhankelijken socialist Showden. Rusland. Aan het front. De „Köln. Ztg." verneemt uit Stock holm: De inleiding van de besprekingen door de Bolsjewiki over een eventueelen wapenstilstand en een vrede heeft ten ge- A'olge gehad, dat 360,000 Oekrainsche sol daten het front hebben verlaten. Hei-optreden der voorloopige regeeringV De .Daily News" A'erneemt uit Petro grad, d.d. 2 Dec.: Gisteren is de oude Voorloopige Regeering, van welke niets is gehoord sedert ze ten val werd gebracht, weer ten tooneele A'erschenen. Zij vaardig de een manifest uit aan de bevolking, waarin zij zegt, dat zij de eenige wettige autoriteit in Rusland is en dat de beslui ten der Bolsjewiki niet behooren te wor den gehoorzaamd. In het bijzonder wordt gewezen op de actie der Bolsjewiki bij de poging *om oen afzonderlijken vTede te slui ten. In het manifest wordt gezegd, dat de eenige kans op redding is om tijdig de Constituante hijeen te roepen. Ook is een besluit gepubliceerd ter bij eenroeping van de Constituante' op 11 Dec. te Petrograd in het Taurische paleis. De Daily Chronicle" verneemt uit Pe trograd: Een aantal bladen hadden gisteren deze verklaring der voorloopige regeering op genomen. De bureaux werden gisteren ge sloten en de bladen geschorst. De Roode Garde bezette de bureaux van de ,,Rjetsj", de „Nowoje Wremja", de „Edinstvo Narodno", de ,,Slovo" de „Robotsjaja Gazette", de ,,Voljo Narodna" en de „Beurscourant", in de bureaux werd huiszoeking gedaan en een aantal leden der redactie in arrest gazet. De drukkerij der „Nowoja Wremja" is geconfiskeerd en wordt nu gebruikt voor het drukken der ..Soldatskaya Prawda". De toestand. De toestand blijft verward en wordt met den dag ingewikkelder. De voormalige voorloopige regeering is plotseling Aveer voor den dag gekomen en heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin geprotes teerd wordt tegen den wapenstilstand. De bladen, die de»ze proclamatie afdruk ten, werden door de maximal'istische re geering geschorst, de bureaux bezet door de roode garde en enkele redacteuren in hechtenis genomen. Men ziet, dat de bolsjewiki hardhandi ger tegen de oppositie optreden dan Ke- rensky indertijd. Ook de gemeenteraden van Moskou en Petrograd zijn ontbonden, daar zij een andere opvatting dan de maximalisten waren toegedaan. De hou ding van het leger blijft onzeker. Trotzky heeft ten slotte een troef uitge speeld, die aan zijn regeeringsbeleid een komische noot heeft gegeven. Na tever geefs de vrijstelling van Tsjcherin, die in Engeland geïnterneerd zit Avegens rijn po litieke overtuiging, geëischt te hebben, be noemt hij dezen thanstot a/mbassadeur te Londen. Of Tsjicherin voor deze benoe ming veel baat zal hebben, waar de Engel sche regecring de maximalistischc niet er kent, betwijfelen wij. Trotzky en de gezanten. De door Trotzky tot ambassadeur te Lon den benoemde Tsjichorin is aldaar ge- interneerd, omdat hij in Londen agitatie voerde tegen den maatregel dat de Russen in Engeland of dienst moesten nemen in het Britsche leger of naar Rusland moesten terugkeeren, ter-dienstneming in het Rus sische leger. Kerensky. Aan de „Fronkf. Ztg." wordt uit Stock holm geseind, dat Kerensky in de stad Wladimir gevangen genomen is. Volgens andere berichten is Kerensky naar Finland gevlucht. Noorwegen. De bijeenkomst der drie koningen. National Tidende" schrijft: Wij zien de beteekenis van de bijeenkomst der di-ie koningen te Kristiania in het feit, dat daarmee de laatste overblijfselen van wrok tusschen de Noorsche staten zijn weggeno men, niet alleen officieel in de redevoerin gen van de koningen, doch ook in de ge- A'oolens van het volk. De „Grotiu s". Een lezer van de ,,N. R. Ct." ontring een telegram van een passagier op de „Grotius", uit Hongkong: alles wel, wij zullen waarschijnlijk 5 December in Bata via zijn. De „K a w i". Volgens, een hier te lande ontvangen telegram is dit schip dén 29sten Novem ber te Batavia aangekomen. De directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt me de, dat het een onomstootelijk feit is, dat het schip aangekomen is, en dat een nor male reis gemaakt werd. De ,,Kawi" vertrok 8 September van Rotterdam, arriveerde den 28sten Septem ber te Kingston (Jamaica), Avaar het schip aan inspectie werd onderworpen; passa giers en opvarenden werden op de meest welwillende wijze behandeld, en de reis kon dan ook op 30 September via het Pa nama-kanaal voortgezet worden. Te Co- Ion waren de b'enoodigüe kolen tot insche ping gereed, en de ,,Kawi" arriveerde 14 October te San-Francisco, alwaar -lading voor Ned.-Indië werd ingenomen. M ij n e n. Op het strand te Schevepingen voor het Palace-Hotel zijn twee mijnen aangespoeld. Zondagavond is aan het strand te Ber gen aan Zee een mijn gesprongen, waar door groote schade aan ramen en deuren werd aangericht. Vooral het Badhotel en eenige rilla's van den Boulevard hebben geleden. Kaasprijzen. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Naar aanleiding van de bewering als zou in vakkringen de belangrijke verhoo ging der maximumprijzen op kaas worden toegeschreven aan den drang door minis ter Treub op zijn ambtgenoot van "Land bouw, Nijverheid en Handel uitgeoefend, kan met stelligheid worden verzekerd dat de prijsverhooging alleen het natuurlijk gevolg is van de inwerkingtreden der Ex port-Centrale, waardoor thans de kaasprij zen, ook voor het binnenland, moeten be antwoorden aan de productiekosten, met name den productieprijs van melk. Kool. Men meldt dat de verzending van ver- sche kool naar het buitenland zonder consent van de afdeeling crisiszaken als nog is toegestaan tot en met 8 dezer. Amerika e n w ij. De lieer Joost van Vollenhoven, het lid der Nederilandsche commissie voor onder handelingen in Amerika, dat met Hr. Ms. „Tromp" gisteren tijdelijk in ons land is teruggekeerd, heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den minister van Buitenland sche Zaken, jhr. dr. Loudon, in diens kabinet. Ook heeft de heer Van VollenliOA'en be sprekingen geA'oerd met den heer B. H. de Wael, administrateur, chef van de af deeling handelspolitiek en consulaire za ken aan het departement Aran Buiten- landsche Zaken. De heer Van Vollenhoven is verder gis teren in de vergadering van den minister raad ontvangen. Het c&nflict te Tilburg. Arbeiders naar Duitse hl an d. De ,,Msbd." Verneemt A'an werklieden- zijde omtrent, het werkzoeken van stakers en uitgestotenen naar Duitschland liet volgende: Klaarblijkelijk' worde.n in Den Bosch ge makkelijker dian in Tilburg passen voor vertrek afgegeven. De reden (hiervan zal Aviorden onderzocht. Is in Tilburg dan ook nog slechts een gering aantal passen ver strekt, in Den Bo.sch bedraagt dit getal ongeveer 200. Allen vinden plaats in de 'textielindustrie in DuitschLamd. Door de arbeidersorgani satie zal dez® uitreis naar Duitschland zooveel mogelijk bevorderd worden. Om trent de voorwaarden, Avaaronder in Duitschland kan gewerkt, worden, verna men AA"ijnog het A'olgende: De verbintenis behoeft niet voor een be paalden tijd te Avorden aangegaan; verlof naar Holland wordt om de 14 dagen ge geven, en de arbeiders zijn verplicht elke Aveek 15 gulden naar Holland Üe zenden. Waarschijnlijk zullen de arbeidersorga nisaties fabrieksvergaderiiigen beleggen om die uitreis naar Duitschland te regelen, waarbij aan de gehuwden desgewenscht toegezegd zal Avorden, dat aan hun gezin nen wekelijks nog een bepaald' percentage Aan het huidige onderstteuningsbedrag door de organisaties zal worden uitge keerd. Door de organisaties zulLen in Den Haag collectieve passen worden aangevraagd. Het Centrum van gisteren schrijft o. m.: ,,De afwijzende hou,ding, door de Tilibuigsche textiel-fabrikanten nu ook tegenover het arbitrage-voorstel der 'eerw. heeren pastoors aangenomen, is reeds hierom zoo betreurenswaardig, wijl ze geen recht doet wedervaren aan de pafifioeeren.de rol, welke juist de Katholieke geestelijkheid' bij dergelijke conflicten geroepen is te A'ervullen. Brandstof'encommissie Leiden. De Bnandstoffencomimiesie in het District Leiden maakt bekend, dat in verband met de thans van het Centraal-Verrekenkan- toor voor Brandstoffen te 's-Gravenhago ontvangen prijslijst, de maximumprijzen Aan Brandstoffen, bestemd voor: Klein-Industrie, te rekenen van 1 November 1.1. af, tot na dere aankondiging zijn vastgesteld als volgt: a. Limburgsen© mijnen. per 100 K.G. Steenkolen. Stukken f 5..90 Nootjes IV 5.90 id. Nootjes V 5.50 id. Schachtkolen 530 Emmafijn 5.30 'id. Magerfijn 3.80 id. Gruiskolen 4.60 Nootjes I—III 7.40 Emma Nootjes IIII 6.40 Slikkolèn 2.75 Steenkolen-Briketten 6.50 Ruwe Bruinkolen 2.50 b. Duitsche Belgische soorten per 100 K.G. Machinekolen f 5.50 Förderkolen 5.50 Stukkolen - 5.90 Nootjes IV 5.90 Generatorkolen 5.90 Nootjes (Gruis) 4.60 Melirte 5.60 Gietcokes 7.50 Brechcokes 7.80 Industrie-Briketten 6.50 c. Diversen. Houtskool per 10 K.G. f 3. Fabrieksturf p. 1000 stuks 32.50 Door deze- prijsbepaling worden alle vroegere prijsstellingen voor Klein-thdus- trie nietig verklaard. De Directeur Aan het Brani- stoffenbureau, KRAMER.' Leiden, 4 December 1917. Vooral, waar, gelijk hier, de beide partijen, zooals niet uitsluitend, dan toch ivoor het over groote deel, uit Ka tholieken bestaan. In een stad a.ls Tilburg had het nieft mogelijk "moeten zijn, dat tot tweemaal toe een voorstel van de zijde der gees telijkheid', om het arbeidsgeschil tot een oplossing te brengen, met een -wei gering van een der parijen werd be antwoord,. Wanneer de arbeiders zich bereid toonden het voorstel te aanvaarden, waarom dan niet de patroons?" Het geschil tusschen de Ministers. Omtrent dit conflict verne&mt het ,,Ctr.'* nog de volgende bijzonderheden: Ingevolge do overeenkomst met Duitsch land betreffende de kolenlevering moesten wij over de maand October A-oor drie mil- lioen gulden crediet aan Duitsohiand leve ren en over de maand November voor vier millioen. Wij zouden hiervoor crediet- piapiqr ontvangen van Duitschland. En nu was het de vraag, of de Staat dit crediet- papier moest nemen, dan Avel de expor teurs A'an artikelen als kaas, groenten enz., vopr Avellke artikelen reeds wag voldaan aan alle financieele verplichtingen, door den minister van Landbouw voor den uit voer gesteld in het belang der distributie (als beschikbaarstelling van zeker bedrag voor. de goedkoopere levering Aan con- flumptiemelk, enz.). De minister A-an Land bouw was van oordeel, dat dit crediet- papier door den Staat en eventueel door de Ëxport-Oentrale zeer goed kon worden ondergebracht bij de Nederilandsche Bank, maar dat het niet aanging de exporteurs tihans reeds te verplichten, dit papier te nemen in plaats van betaling in contanten zonder dat de wet daartoe noodzaakte. De minister van Financiën was een an der gevoelen toegedaan. Terwijl nu het recht om .consenten te geven voor den uit voer van kaas en het oordeel of het oogen blik daartoe was aangebroken, met 't oog op de kolenlevering door Duitschland, al leen toekomt aan den mfnister van Land bouw, vond minister Treub in de omstan digheid, dat de minister van Landbouw van dit recht gebruik maakt, aanleiding om, in verbond met het hierboven in groote trekken geschetste verschil van in- FEUILLETON. Christen-helden in Japan. 140) ,Wat kan hij voor hen doen togen den vil van den Kubo-Sama?" vroèg de vorstin. iZou het niet beter zijn, als ik mij heden hog aan Jyeyas' voeten wierp en zijn be scherming voor de knapen atfemeekte?" ;De vorst van Tschikoengo heelt het mij 'angeraden, antwoordde Protasius aarze- ind. „Doch ik heb over de zaak gedacht in heden met opzet nog niets er van ge- '£gd. Hoe moet ik ook dit verzoek om •esehermingi voor mijn kinderen toelich ten? Ik zou moeten verklaren, 6f wel dat k mijn zoon tot eon moord in staat acht, M wel dat ik mijn dochter betschooiAv als 'en moordenares. Dat gaat toch niet! En Wanneer ik den Kubo-Sama verzocht, hen tier te laten komen, zou hij hen in gijze- tag houden. Laten wij voorloopig zwijgen *n hopen we dat God de kinderen bescher men zal." Zucht end zwichtte 'de vloiistin voor deze eden sering, Zij verzocht om een draag- toel, ten erinde pater Rodriguez te gaan fzoeken. De woning der missionarissen Sakaj was haar wel bekend; en zij ge voelde er behoefte aan, bij den priester, en meer nog bij den God, in de kapel, verborgen onder de geheimzinnige broods gedaante, troost te zoeken. Daarbuiten in een tuin bij den vestingwal stond het mis siehuis. Zij liet de draagkoets wachten bij dë tuindeur, doch de officier, die het commando voerde over de ,,eerewacht", deelde haar mede, dat hij, volgens zijn instructies), de „doorluchtige glast" niet uit 't oog mocht A-erliezen, „opdat aan de edele dames niet het een of ander ongeval overkome", zeide de man, om zich te ver ontschuldigen. „O, ik ben volstrekt niet van plan om te Aduchten", antwoordde de vorstin. „Maar volg mij, Avanneer ge dat Avilt, en indien ge er niet bang voor zijt een chris ten pagode binnen te treden." „Met uw verjbf, zal ik post vatten in de deur, zoodat ik, naar mij bevolen is, Uwe -Hoogheid' niet' uit 't oog VerLiaf/", zeide de officier. „Doch dwing mij niet naar binnen te komen, want ik heb altijd gehoord, dat, wie eenmaal een christen pagode binnentreedt, behekst is en Chris ten moet Worden, ook a11 bedreigt men hom met kruis- en vuurdood. Een van mijn kameraden kwam .gisteren met een schip van Sehimo, het groote Zuider-Eiland, en hij vertelde ons de ongelooflijkste dingen betreffende de halsstarrigheid' van da Christenen daarginds. Hij zegt, dat zij bij duizenden naar het kasteel van hun vorst loop'en, om zich aan te melden ter dood. Daaruit blijkt toch wel zonneklaar, dat al die menischen door de vreemde bonzen zijn behekst." „Heeft uw vriend ook den naam van dat vorstendom genoemd? Heetta het Arima?" vroeg de Vorstin haastig. „Ja, waarlijk ik geloof, dat het zoo heette! En hij vertelde, dat zelfs kleine kinderen zoo sterk door de Christen bon zen behekst waren, dat zij den Vorst trot seerden. Deze moet zelfs zijn eigen broer tjes gevangen gezet en ter dood veroor deeld hebben. Wat scheelt u, mevrouw? Gij wankelt! Veroorloof mij, dat ik u naar uw draagkoets teruggeleide." „Dank u. Het is reeds voorbij", zei de Vorstin, met de uiterste krachtsinspanning haar ontsteltenis beheerschend. „En heeft de Vorst zijn broertjes ter dood laten brengen?" „Ik zou het wel denken, d. w. z. ik ben er niet geheel zeker van. Maar ik kan het wel eens aan mijn kameraad vragen en u dan morgen nader bericht geven." „Het zou nog aangenamer zijn, als ik^ uw vriend-zelven kon spreken. Wilt ge hem bij mij brehgen, zoodra vrij in het kasteel terug izijn?" .Vandaag gaat het niet, daar hij dienst heeft bij den-Kubo-Sama. Gij moet dus ge duld hebben tot morgen. Doch hier zijn wij bij de deur der vreemde pagode. Zon derling, dat Jyeyas l>aar nog niet heeft laten verbranden. Gij .zijt zeker eveneens een aanhangster van het vreemde geloof?" „Met hart en ziel. Gij schijnt er zeer wei nig van te weten. Wil ik oen der vreemde leeraren verzoeken, dat hij u onderrichtte, terwijl ik tot den waren God bid?" lrDat mogen de goden verhoeden! Ik wil niet behekst en nog veel minder gekruisigd of gebraden wordenl" riep de man ont steld en ging uit voorzichtigheid op een paar schreden afstand van de open kapel deur staan, doch zoo, dat hij het inwendig geheel kon overzien. Hij zag hoe eerbiedig de Vorstin binnen trad, haar hand in een schaaltje doopte, zich met water besproeide en een kruistee- ken maakte. Vervolgens schreed .zij lang zaam voorwaarts tot bij de ballust.rade, waar voor een gordijn een brandende lamp hing. Daar wierp zij zich ter aarde en bleef geruimen tijd, met hqar hoofd tapijt aanrakend, onbeweeglijk liggen. D« officier bij de deur werd ongerust. „Zouden onze goden haar tot straf van haren afval gedood hebben?" vroeg hij zichizelven af. „Bij Dschimmoe! als zij niet spoedig opstaat, ga ik den huismeester ver tellen, wat hier gebeurd is, maar in deze betooverde ruimte zet ik geen stap om niets ter wereld." Tot niet geringe verwondering van den dapperen soldaat stond de Vorstin einde lijk op en sloeg op een gong, die vóór dei balustrade stond. Er verscheen een leeke- broeder, die met neergeslagen oogen lute- terde naar hetgeen de dom© hem reide, en eenige oogenbltkken later kwam een grijs aard met zilverwit kroeshaar de kapei binnen. „Dien ken ikl" zei de officier 1>1| zichzelven. „Hij heeft vorst TsoekamU Dono en dien anderen hoogverrader ver gezeld naar de gereoht&plaatsl Dat moet ik toch eens aan den huismeester medé» deelen, dat deze vreemde Vorstin, wief naam ik niet ken, omgang heeft mei (Wordt VervolgdJ

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1