BUITENLAND. De Oorlog. J)il Had verschijnt eiken dag, uitga*,. Lou- en x'eesta. De Abonnementsprijs bedraagt, bij vooruitbetaling, voor Leiden 11 ct. p. week, f 1.45 p. kwartaal; by 0Dze agenten 12 ct. p, week, f 1.60 p. kwartaal. Franco p. post f l.Sü p. kwartaal. Het Geïllustreerd Zondags blad is alleen verkrijgbaar tegen betaling van 20 ct. p. kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 8 cent. fieicbclre. Öcw/&cmt 9e Jaargang. MA&ffOTAQ 3 DECEMBER 1917. Bureau STEENSCHUUR t5 - LEIDEN. Interc. Telefoon 935. No. 2483 Postbus 6. De Advertentieprijs bedraagt van 15 regels f0.78 elke regel meer 15 ot. Ingezonden mededeelingen vaa 15 regels f1.50, elke regel meer 80 ct., met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Adverténtiën, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop 40 ct. p. 30 woorden. Ieder woord meer let. De slag bij Kamerijk duurt voort. Op de andore fronten weinig belangrijk nieuws, - Siberië verklaart zich onaf hankelijk. Sluit Roemenië een afzon, derlijken vrede?-De geheime Russische bescheiden. - Lansdowne en zijn brief. - De conferentie der geallieerden. - Bulgarije en het Russische vredes-voorstel Overzicht Naar de berichten te oord eel en, is in het \V e sten, bij Kamerijk, de strijd in vol len gang. Noemenswaardige vorderingen lijn evenwel door geen van beide partijen gemaakt. Bijzonder verwoed is gestreden om het dorp Masnières, waar de Duitschers niet minder dan negen aanvallen ondernamen, die, volgens de Engelsche lezing, alle mis lukten. De Duitschers daarentegen melden, dat genoemd dorp van vijanden gehuiverd werd. Overigens spreken de Duitsche stafbe- richten van misukte aanvallen der Engel- Echen bij het Scheldekanaal en Passchen- daele. Aan de Maas duurt de bedrijvigheid van het geschut voort. Verder bereikt ons het bericht, dat de burgerlijke bevolking van Thorhout, dat in Vlaanderen binnen de vuurlinie ligt, door de Duitschers is weg gevoerd. Aan het 11 a 1 a a m sclie f r o n t, tusschen Porto Orsini en Pesaro, hebben Oostenrijksche strijdkrachten ter zee een aanval ondernomen op de Italiaansche lust. 't Resultaat blijkt volgens de berich ten niet zeer bevredigend te zijn geweest. In Palestina, bij den strijd om Je- rozalem, is de beslissing n-og niet gevallen. Wel behaalden de Engelschen aanvanke lijk, eenigé voordeden, doch volgens Turk- Eché lezing werden de verloren stellingen heroverd. Verder deelt het legerbericht mede, dat uit Jeruzalem alle 55,000 Joodsche inwo ners door de Turksche. autoriteiten zijn weggevoerd. Eveneens zijn de Joodsche kolonies van Gaca tot Jaffa systematisch ontruimd. De onderhandelingen tneschen de Cen- traien en Rusland Rijn .gisteren voortgezet. Berichten hieromtrent zijn ons nog niet geworden. Vele geruchten doen de ronde, maar men moet rekening blijven houden met het feit, dat in Rusland ontzettende ver ing heerscht, al eischen ook de be richten van Engelsche bladen, die den toe stand voor de bolsjewiki zoo ongunstig mo gelijk voorstellen, eenig voorbehoud. Of de bedreiging der Entente met scher pe maatregelen-echter de juiste weg is, om de Russische bevolking, die den vrede meer dan noodig heeft, tot bondgenoot te behou den, komt ons twijfelachtig voor. De be weerde toegeeflijke politiek van Amerika is dan wellicht beter gekozen, al kan men jiiets met zekerheid zeggen omtrent de toe standen en mogelijkheden in Rusland. Het kan tzijn, dat juist deze overweging Landsdowne er toe heeft gebracht aan al gemeene vredesonderhandelingen de voor keur te geven hoven de kans, dat het Rus land van de Lenins geheel wordt overgela ten aan de diplomatie der Centralen Duitschland. Uit den Rijksdag. Gedurende de debatten heeft Ebert (soc.- dem.) het duidelijke antwoord van den kanselier inzake het Russische vredesaau- met vreugde begroet en ook wat [Kühlmann heeft gezegd aangaande Polen, 'Litauen en Koerland. Ledebour (onafh. soc.) uitte tzich in den zelfden geest en heeft er aan toegevoegd, zijn partij tegen het oorlogscrediet ge stemd had, om tot vrede te nopen. Westarp (cons.) zeide, dat de richtlijn hij de vredesonderhandelingen de waar- voor Duitschland's toekomst moest zijn. Seyda (Pool) zeide, dat de rede van den kanselier een diepen indruk heeft gemaakt en sprak de hoop uit, dat de aangekondig de inrichting van een binnenlandsch be stuur thans spoedig volgen mocht. Na verdere uiteenzettingen volgde de stemming en na langdurige zakenorde- ning werd do rijksdag verdaagd tegen den wil der beide soc.-dem. fracties. Het 15 milliard crediet aangenomen. De "Rijksdag heeft definitief, tegen den wil der onaih. socialisten, het 15 milliard crediet aangenomen. Oostenrijk-Hongarije. De g&Jtoucfen redevoeringen. Het ..Fremdenblatt" bespreekt de rede voeringen van v. Herlling, v. Kühlmann en Seidler en wijst erop, dat wederom de eerlijke wil tot den vrede van de centralen is gebleken, maar tevens hun besluit den strijd voort te zetten, wanneer de vijand zijn met ons bestaan niet overeen te bren gen plannen niet opgeeft. De geallieerde cenferenjde zal zich wel niebmet de beëin- g, maar veeleer met de voortzetting van den krijg bezighouden; doch al hun besluiten kunnen het feit niet uit de we reld helpen, dat de partij van een verove ringsoorlog onherstelbaar verloren is. Dankbaarheid der vrouwen. Door de Oostenrijksche vrouwen z;jn vre- desbetoogingen op touw gezet hij wijze van dankbetuiging aan den Oostenrijk- schen minister van Buitenlandsche Zaken voor diens bereidwilligheid om vrede te sluiten. Frankrijk. De Katholieken en Clemenoeaw. Over de houding van de Fransche Ka tholieken tegenover het kabinet Clemen- ceau schrijft de ,,Croix": Wij aarzelen niet te verklaren, dat Cle- menceau, in de Kamer, een groot succes heeft behaald en dat dit succes verdiend is. Deze map, destijds de droeve apostel» van het revolutionaire ,,bloc", heeft thans in de Kamer het nationale bloc geprocla meerd van de Fra,nschen van alle eeuwen en die van thans, van de Franschen van alle partijen en van eiken godsdienst. Laat ons wenschen, dat hij zich op die hoogte zal weten te handhaven; de duur van «zijn regeering hangt er van af, doch dit is bijzaak; het heil van het vaderland staat er bij op het spel, en dit is hoofd zaak. e De conferentie der geallieerden. Volgens Havas meldt de ,,Echo de Paris" dat de intergeallieerde conferentie tot zeer bevredigende resultaten is gekomen; rnen is tot volkomen overeenstemming geraakt over de behandelde quaest.ies. Zaterdag of Zondag zal de conferentie eindigen. Het intergeallieerde ooi'logscomité zal Zater dagmorgen te Versailles bijeenkomen. Het blad zegt voorts: de pogingen van Lenin en Trotsky zijn er vooral op gericht om ons in hun afvalligheid te laten vol gen. Wij kunnen verklaren, op grond van gesprekken met bevoegde personen, dat de mislukking van die poging verzekerd is. Indien Duitschland het lijden en de el lende wil vermijden, welke voor dit land en nog meer voor Oostenrijk een voorteet- ten van den strijd meebrengt, dan zal het den Geallieerden een anderen vrede dan dien van Lenin moeten voorstellen. De Duitsche propaganda en corruptie zijn in de andere Ententelanden mislukt, waar de verraders en ,,défaitistes" krachtig wor den vervolgd, zoodat Duitschland niet kan rekenen op de verslapping van het moreel b'ij de Geallieerden. Naar aan die Frankfurter Zeitung" via Genève geseind wordt, wijdt het Fransche iblad „Progras de Lyon" een beschouwing aan de groote Conferentie der Geallieerden te Parijs, waarin de meening wordt uit gesproken, dat het er voor de Entente thans niet meer 'zoozeer om gaat de vredes voorwaarden vast te stellen, dan wel om alle middelen tot-jvoortzeiting van den" oorlog onder de oogen te zien. Deze opvatting wordt blijkens een tele gram van de Zwitsersc'he grens aan de „Kolnische Zeitung" gedeeld door de Itali aansche „Tribuna" welk blad beweert ver nomen te hebben, dat de Parijsche confe rentie sich slechts met de oorlogvoering zal bezig houden, terwijl de oorlogsdoeleinden in het midden zullen worden gelaten. Engeland. Lansdowne over zijn brief,. Lansdowne heeft zich, op zijn buiten te Bowood, naar Reuter seint, laten intervie wen door iemand van de „Daily Express". Hij zeide: Ik stel er prijs op, beslist te doen weten, dat de brief geheel mijn eigen werk is. Ilt raadpleegde niemand daarover. Het dwaze idee is verrassend, dat anderen mij tot het schrijven van den brief genoopt zouden hebben. Ik moet dit heslist tegen spreken. De politieke correspondent van de „West- minster Gazette" eegt: Ongetwijfeld staan er machtige belangen achter Lansdowne. De correspondent gelooft niet, dat de heele unionistische partij den brief afkeurt naar is gezegd. De brief geeft 'n groot deel der openbare meening weer, die tot nu toe nog geen vasten vorm had aangenomen. Rusland. Siberië verklaart zich onafhankelijk. De „Daily Mail" verneemt uit Petrograd dat Siberië op het punt staat zich onaf hankelijk te verklaren, onder leiding van Potapia. Er zijn reeds ministers aangewe zen, die voortdurend zitting houden te Omsk. De Nederlanders te Moscou. Uit een ambtelijk bericht uit Petrograd ontvangen, blijkt, dat den Nederlandschen vice-consul te Moscou en, voor zoover be kend, ook den in laatstbedoelde stad ver- blijvenden Nederlanders, niets is overko men. De geheime bescheiden. Trotsky gaat voort met de publicatie der geheime bescheiden. Het merkwaardige is, dat daaruit blijkt, dat Terestsjenko hoege naamd geen be»zwaar heeft gemaakt om de stukken hekend te maken en hij heeft daar mede zelfs aan Ribot verdere moeilijkhe den in de Kamer willen besparen. Uit de documenten blijkt voorts, welke onderhandelingen er met Griekenland zijn gevoerd en welke rol daarbij Roemenië heeft gespeeld. Zij bewijzen voor de zoo- verelste maal, dat Roerrvenië en Griekenland door hun aarzelende-en dubbelzinnige rol geheel en al verspeeld hebben, wat zij la ter door hun oorlogsverklaringen meenden te zullen winnen. Op het ongeschikte oogenblik handhaven zij hun onzijdigheid, om deze later op het meest ongelegen moment prijs te geven. Indien Roemenië aan Venizelos den steun had toegezegd, dien'deze tegenover Bulga rije verlangde, dan zou misschien de toe-- stand op den Balkan voor de beide betrok ken staten er thans anders uitzien. Aarze ling, besluiteloosheid en gebrek aan ge meenschapsgevoel, de eigenschappen, die het ongeluk der Geallieerden zijn geweest, en 'als (zoodanig door Lloyd George in zijn rede te Parijs met zulke scherpe bewoor dingen zijn gewraakt, blijken duidelijk uit deze enkele bescheiden. Het hoofdkwartier. Een bijzondere correspondent meldt: Ge neraal Duchonin en de militaire attaché's der entente zijn uit het Russische hoofd kwartier gevlucht. Het draadloos station van het hoofd kwartier is in handen der maximalisten. Het begin der onderhandelingen. Trotzky deelde den geallieerden diplo maten mede, dat Duitschland bereid is op alle fronten over een democratisehen vrede te onderhandelen en vroeg hun of «ij aan de onderhandelingen, welke Zondag be gonnen, wenschten deel te nemen. De gemeenteraad van Petrogrado. Door een besluit der maximalisten is de gemeenteraad van Petrogrado ontbonden. De nieuwe verkiezingen hebben den 9den Januari plaats. Represaille. Trotzky heeft bevolen, dat aan de En gelschen geen passen mogen gegeven wor den om Rusland te verlaten, zoolang de ge vallen Chichirin, Petroffv en van andere Russen, die, naar gezegd wordt, om hun politieke overtuiging in Engeland worden vastgehouden, niet opgelost zijn. Trotzky eischt, dat zij allen? in vrijheid «zullen worden gesteld. Trotzky zet gezanten af. Trotzky heeft 'aan het Russische gezant schap te Kopenhagen gevraagd telegra fisch te antwoorden of het izich 'bij het nieu we regime aansloot, daar de gezant zich anders als ontslagen kon beschouwen. De gezant moest aan zijn functie overdragen aan een lid van het gezantschap, dat be reid zou zijn het nieuwe Rusland te dienen. De gezant .besloot het telegram van Troteky onbeantwoord te laten. Bulgarijë. Annexionistische verklaring van Radoslawof. In de Sobranja legde de premier Rados- lawof de volgende verklaring af: Bulgarije was steeds bereid om te «amen met zijn bondgenooten vredesonderhande lingen te openen, zoodra.de vijanden een voorstel daartoe zoudên doen. Deze. bereid willigheid 'bëwees onze regeering door de nota in December 1916 en. door haar ant woord öp 'de' nota's van Wilson en den Paus. Thans bereikt ons een voorstel van het hoofd der 'regeering van de Russische re publiek, Lenin, en den volks-commissaris voor Buitenlandsche Zaken, Trotzky. Wij hebben onmiddellijk geantwoord, dat wij bereid waren onderhandelingen aan te gaan. Bulgarije kan dit vredesaanbod niet af slaan, omdat het het doel bereikt heeft, waarvoor wij in den oorlog zijn gegaan, t. w. de vereeniging van de Bulgaarsche na tie in één enkelen staat, met inbegrip van Macedonië, Moravië en de Dobroedsja. Dit zal voor ons den grondslag van alle be sprekingen vormen. Voor «zoover mijn inlichtingen strekken, zal de Russische regeering binnenkort haar gedelegeerden benoemen, die zich met de onze en die van onze bondgenooten over de onderhandelingen zullen verstaan. Roemenië. Afzonderlijke vrede? De. „Vossische Ztg" van Zaterdag ver neemt, dat de Roemeensche regeering aan de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Amerika heeft medegedeeld, dat ze door den veranderden toestand in Rusland ge noodzaakt is de verdediging van het Roe- meensohie front op te geven. De Roemeensche regeering verzoekt thans van de drie "genoemde regeeringen te mogen vernemen op welke wijze zij in dlit opzicht het meest in den zin van de Entente kan handelen. Is dit bericht van de „Voss. Ztg." juist, dan beteekent dit dus een afzonderlijke vrede, althans wapenstilstand, tusschen Roemenië en de Centrale Rijken. Verbroederitïgspogi«gen aan het Roe meensche front. Het officieel Roemeensche communiqué meldt: Aan het front van alle leger9 heerschte rust. De Russische artillerie beschoot vij andelijke kolonnen in het dal van de Trotuz. Zij belette den vijand veldwerken aan te leggen nabij Garleisti en Cranceni en dreef een aantal soldaten uiteen, die zich met de onzen kwamen verbroederen. Vereenigde Staten. Krachtig protest. Van de zijde van Amerika en van Frank rijk is bij generaal Duchonin ten krachtig ste geprotesteerd tegen iedere poging van Rusland tot het sluiten van een wapenstil stand. De commissaris van Buitenlandche Zaken heeft op zijn beurt den Russischen gezant te Parijs ontslagen en diens deelne ming aan de Entente-conferentie als een misdaad tegen den staat bestempeld. Steun toegezegd. President Wilson doét den koning van Roemenië de verzekering Van Amerika's voortdurend en steun toekomen- BINNENLAND. Nederland en de Oorlog. Zilverbon a. De Minister van Financiën brengt ter algemeene (kennis, dat, ingevolge Kon. be sluit van 12 Febr. 1917 (Stbl. no. 214), de ingetrokken zilvehbona ran f 1, van f2.50 (boide ouden vorm) en van f 5, alsnog tot en met 31 December ter inwisseling kun nen worden aangeboden bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). DeSverlangd kunnen de bons ppr post aan bovenstaand adres worden ingezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Dé zeven getorpedeerde schep en.- vervangen. Naar de „Dagel. Beursct." uit vertrouw bare bron verneemt, zial de regeling betref fende de 7 schepen van de Holland Amerika-lijn, d'en Kon. Ho 11. Lloyd en den Rottend. Lloyd, die d.d. 22 Februari door Duitsche duikbooten werden getorpedeerd, eerstdaags als een fait 'accompli kunnen worden aangemerkt. De Duitsche regeering zial deze maat schappijen schadeloos stellen, door afstand van 7 Duitsche schepen, die thans in Indië liggen, terwijl de Engelsche regeering zich bereid heeft vertelaard, om deze overdracht te sanctiomneeren en dus het varen van deze zeven schepen onder Hollandsc'he vlag zal 'toelaten. Deze zeven schepen hadden een gezamen lijke tonnenmaat van 36.158 ton. Duitsch vliegtuig neer gekomen. Zaterdagmorgen, kwart vóór elf, we'rd te Heeze een Duitsc'he tweedekker, Taube, waargenomen. Hij vloog op 100 a 150 M. hoogte in de richting Eindhoven, met bui tengewone snelheid. Het vliegtuig is in de huurt van Geldrop neergekomen. Het was bemand met slechts één vliegenier, een korporaal. Deze werd door de militaire wacht te Geldrop geïn terneerd. Alleen nog maar militaire a u t o's. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de volgende order uitgegeven: De minister van Landbouw heeft het voornemen, in verband met de benzine-_ schaarschte, het automobielverkeer eerst-* daags geheel stop te .zetten. Daar het te voorzien is, dat het rijverbod tot veel on tevredenheid zal aanleiding geven, en dat elke dispensatie, krachtens welke gereden mag worden, critisch zal worden beoor deeld, beveel ik, dat er ten strengste op moet worden gelet, dat militaire personen- en, vrachtauto's zijn voorzien van een transparant met de kleuren rood wit en blauw, en die van de leden van het V.M.A. K. bovendien nog van een driehoekigen blauwen wimpel, onder opmerking, dat deze kenteekenen alleen gevoerd mogen worden door de auto's die in militairen dienst rijden. Voor zooveel noodig, vestig ik er de aan dacht op dat militaire auto's slechts in dienstgevallen, en dan nog wanneer geen andere yervoergelegenheid bestaat mogen worden gebruikt, en dat officieren van bet V.M.A.K. uitsluitend in dienst mogen ge bruik maken van de door hen ter beschik king van het legerbestuur gestelde auto's, Afwijking motor- en r. ij w i e 1- reglement. De minister van Waterstaat heef-t be paald: A. tot nadere aankondiging wordt afwij king toegestaan van de artt. 10, 11, 20 en 23 van het Motor- en Rijwielreglement, en wel: van de eerstgenoemde drie artikelen in dien zin, dat de tijd, gedurende welken de daarbedoelde motorrijtuigen en rijwielen van lichtgevende lantaarns cullen moeten zijn voorzien, zal loopen, niet zooals thans, van een haf uur na .zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang, maar van één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang; van art! 10 verder in dien «in, dat het daarbedoelde motorrijtuig niet behoeft voorzien te zijn van twee aan weerszijden van het rijtuig aangebrachte lantaarns, maar van één aan de linkerzijde van het rijtuig aangebrachte lantaarn; van art. 20 verder in dien zin, dat een rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, niet behoeft voorzien te zijn van een lichtgevende lantaarn; a. bij lichte maan, dat is gedurende het tijdperk van 1 uur na opkomst tot i uur vóór ondergang der maan, als d&ze zich in een schijngestalte bevindt tusschen eerste kwartier en laatste kwartier; b. in die gemeenten bf gedeelten van ge meenten, dan wel op die wegen, waarvoor dit door de besturen dier gemeenten is be- paald; B. in geval van de vrijstelling, onder A bedoeld, wordt gebruik gemaakt, zijn: a. de bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen en van rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, verplicht zooveel mogelijk de rechterzijde en slechts voor het Uitwijken bij het inhalen van mo torrijtuigen, rijwielen, ander rij- of voer tuigen, rij- of trekdieren ©n ander vee, de linkerzijde van den weg te houden; b. de bestuurders van rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, verplicht zorg te dragen, dat hunne rij- of trekdieren voorzien zijn van geluidgevende bellen. V t. Het Ned. Corr. bureau meldt: Zijn wij wel ingelicht, dan wordt over wogen in de commissie van advies voor het nieuwe Rijks-vetdistributie-bureau benoemen de léden van de N. O. T.-commis sie van advies voor olK?n en vetten en d# rijkscommissie van toezicht op de Vleescli- vereeniging. Brandstof voor groente- droger ij en. Het Kamerlid de heer Knobel heeft den 22sten November de volgende vraag inge zonden. Op welke redenen is gegrond de beslis sing, dat de Rijkskolendistributie weigert brandstoffen, zelfs turf, waarvan levering van groote partijen, o. a. bij advertentie in de dagbladen wordt aangeboden, te ver strekken aan groentedrogerijen, voor wel ke het stoken van hout groote moeilijkhe den oplevert? De minister van Landbouw Nijverheid en Handel heeft daarop geantwoord: Voor het drogen van groenten wordt in het algemeen geen brandstof beschikbaar gesteld, omdat dit drogen in- den regel slechts geschiedt met de bedoeling het ge droogde product naar het buitenand uit te voeren. Ondergeteekende vindt bij de tegenwoor dige schaarschte geen vrijheid om voor dat doel brandstof beschikbaar te stellen. Mocht de algemeene positie der brand- stoffenvoorziening door verhoogde aanvoe ren ©enigszins merkbaar verbeteren, zoo is ondergeteekende bereid nader te overwe gen, of de hier bedoelde industrie zoude kunnen worden geholpen door het verstrek ken van een hoeveelheid steenkolen. Beperking verbouw gewassen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien zijn beschikking van 16 November, houdende bepalingéh omtrent d© beperking van den verbouw van bepaal de gewassen ingevolge art. 7 der Distribu- tiewet 1916, heeft bepaald, dat de datum, tot welken verbouwers gelegenheid hebben de opgaven aan de burgemeesters te doen tot het bekomen van het in art. 2 van genoemde bescliikking bedoelde vergun ningsbewijs wordt verschoven tot '10 Dec. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot de burgmeesters de volgende circulaire gericht: Ten vervolge op mijn circulaire van 16 November, heb ik de eer u te doen toeko men een afschrift van een beschikking van 1 December, naar aanleiding waarvan de datum, waarop de door de landbouwers in gediende aanvraagbiljetten, vergezeld van de vergunningsbewijzen, welke u denkt af te gieven, door u aan de cultuurcommissie uwer provincie moeten worden opgezon den, verschoven wordt tot 20 December. Werkeloosheid. Ook de stoomververij der firma W. Kam. te Oldenzaal is Zaterdag stop gezet, wegend gebrek aan steenkolen. Alle textielarbei ders te Oldenzaal, ongeveer 1900, zijn door steenkolengebrek op 't oogenblik werkloos. De steen- en pannenfabriek van den heer W. ten Cate te Neede is wegens ko- lengebrek stop gezet? Het conflict te Tilburg. De correspondent van de „Msbd." meldtf De bondsiadviseur, rector van Licmpd, mocht dezer dagen van mgr. C a 11 i e r, Ib i s s ic h o ip van Haarlem, blijken van sympathie ontvangen met de actie van ,,St. Lambertus" en wel in den vorm van ruimen geldel ijken steun voor de Tilburg- eche arbeiders. Het voorbeeld onzer hoogste kerkelijke autoriteiten, aldus verder een verstrekt communiqué, mogen onzé Roomsche me die- burgers tot navolging prikkelen, om zóó de arbeiders in staat te stellen hun goede zaak recht te doen wedervaren. Er vroeg bij! Wij lezen in een der bladen, dat "in een vergadering van de Katholieke Kring te vergadering van de Katholieke Kieisv. te mer is gesteld de heer Mr. F. IJ. J. Janssen (aftredend lid). Ze willen er daar zeker tijdig bij zijn! Noordelijke kieskringen. Het bericht, hetwelk dezer dagen in ver schillende dagbladen vermeld; stond, ala zouden die R.-K. kiezersorganisaties in de vier Noordelijke provincies reeds tot over eenstemming zijn gekomen tot een samen werking, is, naar nader gemeld wordt, minstens voorbarig te noemen. De vier be doelde kieskringbesturen zullen betref fende deze zaak 10 December a.s. te Zwolle overleg plegen. Onder wijzer-Kanier lid. In de dezer dagen gehouden vergadering van de'afdeeling 's-Gravenhage der Dioce sane Vereeniging van R.-K. Bijzondere Onderwijzers in het bisdom Haarlem, werd; als resultaat van de besprekingen over dé wenschelijkheid, een onderwijzer als afge vaardigde naar de Tweede Kamer te zen den, met algemeene stemmen de volgenAé motie aangenomen. „Dw afdceling 'fo.iv 54 Diocesane Vereeniging voor R. K. Bijzon dere Onderwijzers, enz., „van meening, dat het zeer twijfelachtig is, of een Onderwijzer-Kamerlid de belan gen van onderwijs en onderwijzers bete® zou behartigen dan tot heden door dé katholieke Kamerleden is geschied; „van meening, dat .zeker de R. K. Bij zondere Onderwijzers de eenheid onder dé katholieken niet in gevaar mogen brengen door aan te dringen op de vertegenwoordi ging van hun stand, waardoor zij stellig soortgelijke actie van andere standen «ou den uitlokken; „van meening, dat de R. K. Bijzondere Qad^rwijzers poch in hun eigen vej^ani-.

Leidsche Courant | 1917 | | pagina 1